KER 25 :em je! MAANDAG 31 JULI Mo IT® 60e SSINGEM umenfen, otel l'Union LTUIN rdt? UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir Jatstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. ntiSll door "li ill van een hand, |»l|| van J||gg BINNENLAND PEUILLETON Voor eer ers recht TwinK TwinK or den. schrijver cautie dat men- fen. eersten Zon- sloaperswerk igheid op, maar dde". Er is niet n. '-t Past dan j-nzen tijd. Eerst uwen. Daarin dl toch het voor- ri bedorven door t .de Beurs weg, is, wiaar nu al schutting afge- igt, nu weer de :st zijnde „Bio- raat h-e't attrac- ge woonhuizen enschim. En erzijde van het een ruine, nota iet rijk zelf, dat raak-woede het 5" in de praktijk dat het slaopen ^en zou worden zoo Voorgaan wat is dan van hten Op aller- s'tejling ooit af- is 't het „Ne- eweest. Niet het :n meester Ver meende men lar na het jong- waailbij hem -apparaat gela- fendh'eid jegens ie 't ail- eenmaal1 :elf voor de kos- ijnt de doctor in iet juiste middel te hebben alle koren. Ook tramlijnen ;ram meer die je Ier buitenwijken ik tijdelijk geen fenburg naar de ;n met een deel lijn 12 zou ze idijk. De aanleg m liggen er, de Haarlemmerweg binding met het ar de gemeente tijd' gehad voor maatregel. Veel H. H. Jr. EOPEND. e apotheek geo- J. van Ocken- >opst adres jn van rken en rit en. van de ot de duurste magazijn VIÏ.LA- uis te ontbieden, jks geopend van 6 uur. rkkrachten stel- aan de Monu- ite afwerking te dig te kunnen liddelburg sche wegvoor VAN WEZEL, alte Badhuis. ieuw uitgebreiden evelend VIMERMAN n brief- GOES, gus en zullen ÏHT. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ1.10; voor lederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. I r* fï gulden bij doodf|rtff1| gulden bij verlies A gulden bij verlies A 1|||U een ongeluk. Uvv voet of oog. een duim. I|jy I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Bevolkingsstatistiek. 'Door het centraal bureau voor de Statistiek is uitgegeven een boekje in zakformaat, bevattende voor elke ge meente de opgaaf der oppervlakte en der bevolking 'ruaar geslachten ge splitst, volgens de uitkomsten der jong ste volkstelling. Daarnaast zijn de be- vol'kinlgiscijfers gegeven voor de gebie den ressorteerende onder verschillende publiekrechterlijke administratiën, t.w. Kieskringen, rechtsgebieden (hoven, ar. nondiissemenitsrechtbanken en kanton gerechten), raden van 'beroep voor de ongevallenverzekering, distributiege rechten, onderwijsinspecties (middel baar en lager), directies der belastin gen (directe en indirecte), kantoren van (hypotheken en kadaster, betaal meesterskantoren, mlliitiediistricten, ra den van arbeid, districts-arbeidsbeur- zen en agentschappne der rijksverzeke ringsbank. Voorts zijn voor de 42 ge- meeriten met meer 'dan 20.000 inwoners de provinciën en het rijk, de bevol kingscijfers op 31 December 1921 bij gevoegd de tabellen worden vooraf gegaan 'door textueel 'toegelichte re trospectieve overzichten van opper vlakte, bevolking en bevolkingsdicht heid van -ons land. Verlenging van weriktijd voor rijkspersoneel. Naar „het Vad." verneemt beeft de minister van airbeid de commissie van advies voor de arbeidsvoorwaarden voor rijkswerkilieden uitgenoodigd om de arbeidsregeling van de rijkswerklie- den lin overeenstemming te brengen met de gewijzigde arbeidswet. Het blad vermoedt, dat de minister hiermee alleen verlenging van den werktijd bedoelt voor rijkspersoneel, dat tot dusver een 45-urige werkweek haïl. Zoqals men wieet, fc de werktijd bij het rijk nieit uniform. Bij het gevange niswezen, de tuchtschool en mag in an dere takken bestaan nog langere werk tijden dan volgens de gewijzigde ar beidswet. Er is natuurlijk geen sprake van dat dergelijk personeel een ver lengden werktijd krijgt. Eerder is te verwachten, dat naar een uniforme re geling zal worden gestreefd en miiis- schien, deze menschen dus een verkor tten werktijd zullen krijgen. Diensttijd spoorwegpersoneel. Naar „de Maasbode" verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoor wegen 'beslist, dat de diensttijd per dag voor het treinpersoneel kan uitgebreid wiord'en tot zestien uren. De raad van toezicht keurde dat besluit goed en de minister bekrachtigde (het. Het nieuwe post- en telegraafkantoor te Rotterdam. Het voor de post bestemde gedeelte van 'het nieuwe post- en telegraafkan- Roman van O. ELSTER. 13) Men was er bij den geschikten kaste lein Maitin en zijn ijverige, uitstekend kokende vrouw zeer goed geborgen. iZijn bier was steeds frisch, zijn wijn uitstekend, hij had zelfs meerdere mer- Ikeu Champagne en zijn keuken was twij'd 'en zijd beroemd. Men kon er des noods ook logeeren in eenige ouder- wetsche, maar gemakkelijk en rein in gerichte kamertjes, .gemakkelijker, dan lin menig groot stadshotel daarom overnachtten er ook dikwijls de reizi gers die het dorp met omgeving kwa men bezoeken. Daarom viel het ook niet op, dat die vreemde heer, die zulke verbazingwek kende kunstjes met de kaart kende, in „Het Witte Paand" logeerde hij stelde zich voor ais koopman Sommer uit 'Berlijn, die voor zaken Hambach be- Izochiti In den loop van den avond bood hij den heeren eenige ringen, en horloge kettingen te koop aan en hij verzocht er ook enkele tegen ongewoon billijken prijs, zo'oals hij zelf beweerde, omdat fiij deze sieraden ,zelf zeer goedkoop op een auctie had ingeslagen. Frits Born mocht hem niet en hield zich' op een afstand van hem, doch de overigen vonden meneer Sommer met zijn kunstjes en billijke prijzen een aar diger vent, temeer n.og, waar hij over toor aan iden Coalsingel te Rotterdam zal einde December gereed komen. Waarschijnlijk zal de post wachten met zich te instalieeren tot de Nieuiw- jaarsdrukte voorbij is. De telegraaf zal zeker nog wel een jaar voor installatie no'oditg hebben, nadat het voor dien dienst bestemde deel van het gebouw is afgeleverd, terwijl de telefoon naar verluidt, eerst 'half Juli 1923 zich gaat instalieeren, een werk dat allicht 1 a 1 y2 jaar vordert. Het wordt dus bijna 1925 voor het geheele 'bedrijf van liet Beurp'S'lein naar den Coolsingel zal zijn overgebracht. De groote Ihal van het postkantoor, de werkelijk grootsche imposante ruimte met zijn hooge overkoepeling van beton, door geen enkele peiler ge schraagd, wordt reeds nu leelijk bedor ven. Er worden nl. een paar kiosken voor zegelverkoop e. d. jn. gebouwd, opgetrokken in gelen IJselsteen van de grootte van arbeiderswoningen. Het geheel is daardoor, zooals nu al te zien is, jammerlijk verknoeid. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf <S Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 28 Juli in Nederland uitgespro ken 58 faillissementen tegen 31 faillis sementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Juli 1647 faillissementen tegenover 1187 over hetzelfde tijdperk van heit vorige jaar. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine a.i. zijn met onderscheidenlijk 7 en 17 Augustus a.s. de officieren van gezondheid le klasse F. J. H. van Dein- se en J. R'is, geplaatst resp. in het com- mand'ement der marine te Willemsoord er. aar. boord Hr. Ms. „Zeeland" en is de officier van gezondheid 2e klasse G. D- Maas, dienende aan boord van Hr. Ms. „Zeeland" met 17 Augustus a.s. gesteld ter beschikking. Met ingang van. 1 Augustus is de sergeant-monteur F. J. W. van Asperen •bevorderd tot monteur-majoor. In het commandement dier marine te Middelburg is de kleine gouden medail le voor 36-jarigan dienst toegekend aan oen sergeant-kok H. A. M. Morra. De afvloeiing vain onderofficieren. De „Avondpost" verneemt, dat door het Kamerlid Duymaer van Twist aan een onderofficier zou zijn gezegd, dat in verband met de afvloeiing van de onderofficieren allen zullen worden ingedeeld in drie groepen, tegen, welke indeeling door belanghebbenden des- gewenseht bezwaren kunnen worden ingebracht, zoo noodig in hoogste in stantie bij den minister van oorlog. Volgens genoemd Kamerlid bestaat er voor de onderofficieren dan ook een onuitputtelijiken voorraad, niet al tijd geheel, „nette" moppen scheen te beschikken, die een reusachtigen bijval vonden. Toen de champagne meer en meer zijn werking deed werden de kaarten ter hand genomen en. spoedig was een niet grof spel aan den gang, waaraan meneer Somimer op bescheiden wijze deelnam. Toen echter houtvester Rother kwam en, aan .het spel deelnam, werd het spel 'hooger en hooger. Rother behoorde eigenlijk niet in het gezelschap der .rijke grondbezitters en pachters. Hij was in. een ondergeschik te betrekking bij zijne excellentie, den graaf von Hennersdorf, maar hij was boven zijn, stand ontwikkeld, daar hij 'het gymnasium en de houtvestersschool ihad doorloopen, Het examen aan de laatste had .hij niet kunnen doen, een 'tijdlang had 'hij zwaar geboemeld, tot (hij de betrekking van. houtvester bij graaf Hennersdorf verkreeg, Hij was nu een man van ongeveer 40 jaar, had een sluw vossengezicht met scherpen adelaarsneus. Hij stond niet te best be kend, daar hij een drinker en een speler was, maar hij verstond het, orde te houden op het gebied, dat aan hem iwas toevertrouwd en hoog in het ge bergte was gelegen en vroeger het ter rein van tallooze wildstrooperijen en 'houtdiefstallen was geweest. Met onverbiddelijke gestrengheid trad Ihij tegen de bedrijvers daarvan op en nadat hij twee wilddieven, die hij op heeterdaad had betrapt, had gedood, en verscheidene andere in de gevangenis geen enkele reden tot ongerustheid te gen de te nemen maatregelen ten op zichte van het overcompleet personeel. Mocht deze mededeeling bedoeld zijn als een geruststelling van het onder- offiicierskorps, dan wekt het toch be vreemding dat van een en ander geen mededeeling is gedaan door het depar tement van oorlog in een harer „offici- eele" berichten. Of acht men het beter in deze geen officieele mededeelüngen te doen, zoo- dat verandering nog steeds mogelijk bijlft In.tusschen is het wel eigenaardig dat een Kamerlid zoo geheel op de hoogte is van den gang van zaken bij het de partement van oorlog. BEURSBESCHOUWINGEN. Het weerglas. De beursbaro- meter. Willige markten. De prijsstijging in Amerika. Re sultaten der Stepltrust. Koer sen. Alle afdeelingen beter met en zonder stimuleerende factoren. In dezer, triesten waterrijken zomer speelt de barometer weer een groote rol het vorig jaar keek men er nau welijks naar om, want de ééne schoo'ne dag volgde op dCn anderen zn zoo ging het weken en maanden. En, de barome ter werd door zijn trouwste vrienden verwaarloosd. Dezen zomer echter wreekt ihij zich op <die trouweloosheid. De weersgesteldheid is van dien aard dat èn de landbouwer èn de vacantie- ganger schier eiken dag een smeeken den blik op het weerglas slaat en weer als vroeger de grillige naald in de ge- wenschte richting poogt te kloppen. Vooral echter na St. Margriet vraagt men zich wel eens af of de barometer zi'ch naar het weer, 'dan wel of 'het weer zich naar 'den barometer richt. Deskun digen zullen natuurlij:- zeggen dat het eerste 'het geval is en de wijzigingen in de weersgesteldheid het .eerst op den barometer zichtbaar worden. In de practijk evenwel eischt men van den barometer dat de natuur de richting van zijn naald zal volgen. En als de baro meter vooruit gaat 'krijgen we mooi weer. De beurs is ook een barometer en men ze.gt wel dat hij nog heel wat ■nauwkeuriger de economische weersge steldheid registreert dan de 'hierboven bedoelde de atmosferische. Op de beurs immers komen al de draden samen die het economische leven der volkeren om spannen en langs die draden wordt de invloed' van alle atmosferische wijzi gingen naar het centrale punt overge bracht, waar ze zich in hoogere of la gere koersen voor de aandeelen demon- streeren. Zoo is het inderdaad theore tisch en in den regel. En omdat het ge woonlijk zoo is, begint men evenals aan dien anderen barometer, ook aan de beurs te gelooven, door op haar stern- had gebracht, was men. bevreesd voor hem geworden en was hef rustig op het door hem geïnspecteerde gebied, fzoodat graaf Hennersdorf de slechte eigenschappen van zijn houtvester door de vingers zag. Rother scheen het direct met meneer Sommer goed te kunnen vinden. Hij begon, een langdurig gesprek met hem, voorts speelden zij samen een partijtje kaart en Rother dreef meneer Sommer tot steeds hoogere inzetten. Tenslotte had deze aan Rother, die de .bank hield, een tamelijk groote som verloren en legde Rottier de kaarten neer. Wie houdt thans de bank, mijne 'heeren vroeg hij. Ik sta ze gaarne af. Het was Fri.tz, die niet meegespeeld had, alsof meneer Rother met meneer Sommer een. snellen, blik van geheime verstandhouding wisselde. Als de heeren het goed vinden, zal ik de bank nemen, zeide Sommer. Ik heb aan meneer Rother een, groote som verloren en wil gaarne revanche hebben. Ja, neemt u de bank maar, heette het van alle kanten, daar men den vreemdeling die met zulk een kalmte en onverschilligheid een beduidende som had verloren, ter wille wilde zijn. Ik dank u, antwoordde deze. Wij moeten, echiter een nieuw spel. .kaarten hebiben, zoo zegt de spelregel. Meneer Rother, wilt u zoo goed zijn den kaste lein om een nieuw spel te vragen. Gaame, zeide deze en stond op, terwijl hij met Sommer snel weder een blik van verstandhouding wisselde. ming en richting conclusies te bouwen. Het economisch leven moet de richting van de Ibeurs volgen. Als op de beurs de koersen vooruit .gaan, 'krijgen we in economischen zin mooi weer. Dit is in de afgeloopen week weder om gebleken. Oogenschijnlijk en mis schien ook wel in werkelijkheid is er sedert den flauwen .dag van 10 Juli weinig in de wereld veranderd, .dat een verbetering mag worden genoemd. En als er al enkele factoren kunnen wor den aangewezen, die een stimulans voor de ibeurs mogen iheeten, dan staan er zeker evenveel andere tegenover, die haar afbreuk zouden kunnen doen. .Maar de 'beurs is plotseling vast ge worden. Het aanbod ihield op, eemge vraag kwam er voor in de plaats en de koersen stegen, de naald van den baro meter liep van regen naar droog weer, men zag ihet en verheugde zich er in en concludeerde aanstonds .de malaise is voorbij, de crisis heeft haar hoogtepunt ovrschreden, <de (handel herleefthet tijdperk van economisch 'herstel is aan gebroken. Te opmerkelijker is dit verschijnsel, cmdat de Amerikaansche markt de laatste dagen eerder een nei'ging tot tciuggang toonde, onder den invloed van de stakingsbeweging in de kolen mijnen en op de spoorwegen, waarvan het bedrijfsleven reeds merkbaren in vloed ondergaat. Voorts is de olieprijs in de Unie sinds de laatste weken met 25 gedaald, ondanks alle schoone voorspellingen van eenige maanden ge- Iide.i en is ook in de opleving van den handel in het algemeen eenige stagnatie ontstaan, die nu weliswaar aan de sta kingen wordt toegeschreven, maar ook licht een andere oorzaak kan hebben. Het is heel moeilijk uit te maken of de prijsstijging op de goederenmarkten in de Vereenigde Staten een deugdelijk karakter draagt of niet. Prijsstijging is op zichzelf eigenlijk .nimmer wenschelijk en alleen ais tijdelijk verschijnsel kan zij nuttig zijn. Als de koopkracht toe neemt tengevolge van bezuiniging en zeer intensieven arbeid openbaart zulks zich in meerdere vraag naar goederen, wtlke daardoor in prijs stijgen. Maar aangezien zij dan productievermeerde- ring uitlokt, zal het uiteindelijk resul taat toch weer een stabiliteit der prijzen zijn op lager niveau. Nieuwe inflatie, als gevolg van ver dere „papferwirtschaft", of interen op het nationaal kapitaal, brengt ook prijs stijging teweeg, doch van zeer langdu- rigen, schiter eindeloozen aard en met een zoo fataal gevolg dat men ze 'nim mer wenschen mag. Duitschland, Oos tenrijk en Rusland gelden hier als een treffend climax van afschrikwekkende exempels. Het peil der groothandelsprij- zen in Amerika is sedert Juni 1921 reeds meer dan 10 gestegen en den laatsten tijd hebben opnieuw prijsverhoogimgen Kort daarop verscheen de houtves ter weer en. wierp een nieuw spel kaar ten op de tafel/. Het spel begon opnieuw. Eerst met afwisselend geluk, nu won de bankhou der eens, dan de spelers. Plotseling maakte Sommer eenige groote slagen, welke de houtvester verloor. Drommels, riep deze. We zullen toch eens zien, of wij de bank ook kun nen laten springen. Hij zette hoog, won, won nogmaals. Ook de anderen werden door een speelwoede aangetast. De tien door Wiethelz verloren flesschen champagne waren reeds lang opgedronken. Som mer had nieuwe besteld en de wijn had de hoofden der jonge lieden verhit. Al hooger werd de inzet, goud schemerde over de tafel en bankbiljetten versche nen. Had de bankhouder vroeger verlo ren, de kans .scheen zich thans gekeerd ■te hebben. Hij won slag op slag, de houtvester had zijn vorige winst al .weer verloren, hij dronk en schold, doch speelde niet meer mee. Hij amu seerde de anderen en dreef dezen tot steeds gewaagder inzetten, zoodat een ware speelhartstocht hen beving. Langner en Wietholz hadden reeds al hun. contanten verspeeld en verzochten Sommer om een leening. lik zou het zeer gaame doen, hee ren, zeide deze met een vriendelijken glimlachs maar wij kennen elkaar hee- lemaal niet. Als u echter een wissel wilt onderteekenen, kunt u over zoo veel beschikken als u wilt. De lichtzinnige jongelui verklaarden zich gaarne daartoe bereid. Sommer INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. JwinK 15 niet slecWs hel middel om verscho ten kleederen -weder nieuwe frissche kleuren te gevendoch kan. ook uitstekend gebruikt won den voor gordijnen, dnsperiën en dergelijke artikelen. Het rn.aa.Rt alles ■weder nieuw'. WA5CHT Ett VERFT TEGE.LUKER.TilD 15 VtRtLR'JGÖAAR IM KLEUREN DE LEVER'S 2EEP MT VLAARDin&EN fabrikanten van\ Sunlight en. LUX< plaats gehad, zoodat zelfs in verband hiermede de Ioonen in enkele 'bedrijven werden vertioogd. Van katoen gaven we onlangs sprekende cijfers suiker echter en textiëlgoederen, ijzer en staal, 'landbouwartikelen, het is alles in prijs min of meer belangrijk gestegen, totdat nr. de vraag .ietwat schijnt te vermin deren, naar men zegt ais gevolg der staking en in verband met den zomer, <üe altijd slappe zaken brengt. De tijd moet leeren of deze opvatting juist is, dan wel of de lichte stagnatie een die pere oorzaak heeft. Een feit is dat bij haalde eenige wisselformulieren uit zijn brieventasch. Als u maar wilt teekenen, zeide hij zoo voorkomend mogelijk. Het bedrag kunnen wij. voorioopig oningevuld laten men weet niet, hoe het spel zal ein digen of u wint uw geld terug en dan verscheuren we deze dingen of u verliest nog meer dan thans. Mooi .zoo, zeide Langner met dikke tong. Wij zijn niet bang, niet waar Wietholz Nee, bTomde deze. Wij hebben het immers Zij zetten beiden hun naam en kre gen hun geld. Fritz had aan het spel geen deel ge nomen ook had hij slechts matig ge dronken, zoodat zijn hoofd nog helder was. Hij zou ook reeds lang zijn heen gegaan, alls hem het gedrag van Rother en Sommer niet opgevallen was, die bleven voortgaan, met elkaar teekens te geven. Fritz meendte duidelijk te bemerken, •dat die beiden een geheime overeen komst hadden, om de jongelui uit te buiten. Hij nam Langner ter zijde en vroeg hem, of hij er zeker van was, dat alles eerlijk toeging. De jonge man zag hem met een half dronken blik vreemd, aan. Alle duivels, Bom, lalde hij, ter wijl het rood van den toorn hem naar de slapen steeg, u kunt gelijk hebben. De kerel wint voortdurend, dat kan niet eerlijk gaan. Ik zal, hem eens op de vingers kijken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1