INS W i u i i VRIJDAG 28 JULI enwerk ge- ie industrie IGAZiJN. |n- en ïesmantels [biedingen tan vragen. P I Ei STBODE ilaatsckappi; m Ivaari 60e GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Voor eer en recht BINNENLAND Stads- enProvincienieuws la® fa 'heele jaar ie verkocht |ing wordt gegeven, bi gegeven lakerij. nmi-Gabardine iaat geleverd hevelend, liEREfJOOWCK. jiagd foor het geheele Co., Vlissingen. 3N vraagt |kzaamhederr S. J., Bureau nette SCHRIJVER, llstraat. lelb. - Rotterdam pgen plaatsen. PASSAGIERS- EN VEE. BNo!76 7. Mild ï.m. wir 8 T. Kolt. t.h. nor 8 bekomen Tr&nsp. en Exp. G. VOS, Tel. INHOORN, Tel. 153. 'ERHOUT, Tel. 282. ITENHEK. Tel. 101 Theater. hoofdnummer I IVSBARE! zes acten, ende sensatie lix ons meer genieten van lijk spel, rij-, kskunst. was de om- gemaakt door JIM SILENT, ooit durfde egen hem te dat het toeval X op den weg was het met pij gedaan, die eens ieder olgde, werd tervolgd door liet voor niets van „Ontem- regen. Ontem- rmoeid gaat doel af de in een geesel en alleen een aartoe in staat, ran de Nederl. ust die alleen it. VLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1-^6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. DIENSTPLICHT. Vrijstellingen. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ingevolge art. 44, tweede lid van het Dienst plichtbesluit ter algemeene kennis, dat door Z.Exc. den Minister van Oorlog van den dienstplicht zijn vrijgesteld de ingeschreve nen voor den dienstplicht lichting 1923: Karei Pieternella Donsen tot 1 Augustus 1923 Gerhardus Franciscus Gertrudes Marie Huijsmans tot 1 Augustus 1925 Hendricus Potters tot 1 Augustus 1923 Pieter Potters tot 1 Augustus 1924. Vlissingen, 27 Juli 1922. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Ma ria Platzen, echtgenoote van Wilhelm Piel, om verlof tot den verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank voor perceel Koningsweg No. 25 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 27 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Eerste en Twefcde Kamer. Vergadering van Donderdag. Sl'ot der formaliteiten rooster van aftreding der leden, misschien een «overbodig werk voor de Eerste Kamer omidat zij. weer aftreedt als ze van dit jaar de evenredige vertegenwoordiging accepteert. Tot weder-oproepilnig is deze Kamer uiteen. De Tweedie iheeft haar voorzitter •definitief gekregen. Mr. Kooien heeft een ikort speeehje gehouden om zich zelf te installeeren. Nadat verschillende commissies waren benoemd had de regeling van werkzaamheden plaats. De centrale sectie -stelde voor de voor stellen -in zake de Grondwetsherziening a.s. Dinsdag in de afdeelingen te on derzoeken,, waartegenover de heer Dresselh-uijs voorstelde om reeds morgen (Vrjjd-ag) h,et onderzoek te doen plaats hebben. Waarlijk -mag men. veronder stellen, dat ate leiders voldoende op de 'hoogte zijin van de voorstellen zoo dat onmiddellijke behandeling mogelijk is. Het voorstel-Dresselhuijs werd dan ook aangenomen met 37 tegen 29 stem men. Zes en zestig -leden maar aanwe- ziig bij de eerste stemming is op zich zelf geen fraai begin. Met -de linker zijde stemde een ddel der anti-revolu- Roman van O. ELSTER. 11) HOOFDSTUK VI. Fritz Bom streed met zichzelf een hevigen strijd. Vroeger was de gedach te, dat hij freule Erika von Ham-bacil Waldstatten hartstochtelijk lief had, zelfs niet bij hem opgek-omen. Wel was hij zien bewust, dat hij Eirka gaarne inoch't en met niemand liever babbelde, lachte en schertste, maar aan een ern stig gev-oel had hij niet kunnen en wil len gelooven. De maatschappelijke af stand tusschen hem en Erika scheen hem te groot, dan dat hij de koene hoop durfde voeden,, Erika's liefde te win nen en hij was te verstandig, om zich aan een hopelooze neiging over *e geven. Maar al zijn overleg, alle zijne ver- standsredeneeringen hadden Hem niet gebaat. Toen hij zag, dat een ander, dien hij zelfs niet kon hoogachten, Erika's belangstelling scheen op te willen wekken, zoodat zij tegenover hem, haar vroegeren vriend, koud en onverschillig was, toen vlamde al zijn liefde eensklaps fel. o,p en groeide van dag tot dag, tot zij al zijn gedachten, al zijn droomen vervulde. Wie was de ibe'ste hij of Stanis laus Prokowski zoo vroeg zijn trots en zijn eigenliefde. Was gene niet een vleier en huichelaar, een leugenaar Fritz was wel, de eenige, die met een tionairen en christelijk-lvistorischen m'ede. Tot nadere bijeenroeping is de Ka mer ook weer uiteen. Het voorzitterschap der Twidede Kamer De Koningin heeft gisteren-ochtend inet het gebruikelijke ceremonieel te half -eilf 'de commissie ontvangen, door den voonziitter der Tweede Kamer aan- igewezen ter aanbieding aan de Konin gin van de voordracht voor de benoe ming van een president der Kamer. Van de leden, dier commissie droegen de. (heeren Marchant, Beumer, Van Ri'okevorsel, Winlermans en Van Rij- zewijk het ambitscostuuin van Kamer lid, terwijl de heeren Ter Hall-en Bak ker in rokcostuuvn -waren. Het sociaal democratische lid der commissie, de heer Van der Waerden, ontbrak we gens uitlan,dig)heid. Nederland en België. Een Brusseisch bJadi meldt volgens „de Maasbode", dat er op het oogen- blik igeen sprake is van het hervatten der onderhandelingen tusschen België en Nederland- over de bekende vraag stukken, welke tusschen beide landen hangende zijp. De gebeurtenissen, welke de opinie -bezig houden, aldus hef bedoelde blad, izij'n van te algemeenen aard en on danks den vurige n wensch van België om tot een resultaat te kom-en, zijn in politieke kringen velen van oordeel dat he't ooganblik daarvoor in-opportuun is temeer, omdat de Hollandsen-Belgische kwestie zeer ingewikkeld is. Zij gaat niet alleen over de Wielingen, doch betreft nog andere vraagstukken, van niet minder belangrijk gehalte, o.m. 'n accoord tusschen 'de 'landen betreffen de het verzekeren van de veiligheid langs den 'kant van Limburg. De Brusselsche redacteur van „de A-laasbode" seint id.d. gisteren Naar aanleiding van, bovenstaand bericht hebben wij ons ,om inlichtingen gewend tot het ministerie van buiten- Ia-mdsche zaken,, waar men ons ver klaarde, dat het bericht in kwestie niet voor ernstig moet gehouden -worden en dat België meer dan ooit wenscht te komen tof een oplossing dezer vraag stukken,, welke Nederland en België bezig houden. De volkstelling. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans gepubliceerd het ■deel van de uitkomsten der volkstel ling van 31 December 1920 het betreft de bevolking naar de plaatselijke in deeling, waarbij voor ieder onderdeel der gemeente zijn vermeld de aantallen bewoonde en onbewoonde huizen, de bewoonde schepen en wagens. De plaatselijke indeeling, die bij vroe gere volkstellingen geheel aan de ge meentebesturen werd overgelaten en dientengevolge meer eini meer in 'n een voudige administratieve wijk-indeeling was ontaard, zoodat de wetenschappe lijke waarde daarvan steeds minder vrerd, is thans geheel nieuw. De admi nistratieve wijkvetldeeling is nl. geheel 'losgelaten en daarvoor is in de plaats gesteld het stelsel van bewoonde oor den. Dit stelsel is ontworpen en uitge werkt door den directeur der Topogra fische inrichting, die van de topografi sche kaart, na overleg met de gemeen- door ijverzucht ge-scherpten blik het ware karakter van Prokowski 'doorzag, te meer waar hij hem in dat „nette" gezelschap te A'ltheide had gezien, het gesprek met, die blonde dame had ge hoord en daaruit zijn conclusies had kunnen trekken. En nu waagde deze het, zijn oogen tot Erika, dat reine, bijna nog kinder lijke meisje op te heffen Het bloed van den jongen man kook te, als hij die huichelarij aanzag, wan neer Stanislaus alles wist in te nemen .zelfs den baron en den, rentmeester. Zou hij dezen tenminste de oogen openen voor het -ware karakter van Prokowski Zou hij hen meedeelen in welk een ve Kouwelijkheid hij hem met die dame in AMh'eide getroffen had Was het niet zijn plicht, Erika voor dezen bedrieger te waarschuwen Dan verzette zich weer iets in hein, voor verklikker te spelen, misschien ais spion, als lasteraar op te treden. Wat kon hij ook vertellen Dat hij Stanislaus met een dame in het Kur- haus te Altheide hadi gezien anders niets. Was dat voldoende om zijn eer lijke bedoelingen verdacht te maken Zeker niet. Hoe gemakkelijk zou het Prokowski vallen, het voorval, geheel onschuldig voor te stellen. En in .welk licht zou hij dan zelf verschijnen Neen, hij moest zwijgend toezien hoe Stanislaus zich dagelijks meer in de gunst der familie drong en meer en meer op vertrouwelijiken voet met Eri ka raakte, die reeds met hem alleen ging rijden en bijna iederen avond met tebesturen, de grenzen van de bewoon de oorden heeft vastgesteld. Onder be woonde oorden moet men verstaan groepen van huizen, die een min of meer samenhangend geheel vormen en onder een gezamenlijken naam bekend staan. Bevolking, die niet tot een der gelijke agglomeratie behoort, is be schouwd als te, wonen in verspreide huizen, in vele gevallen is ook lvier nog aanwijzing gedaan, hoe die verspreide huizen over de gemeente zijn verdeeld. Door toepassing van dit stelsel kan thans worden gezegd, dat het doel, ver krijging van een juiste nederzetting der bevolking in ons land, zoo goed als ge heel is bereikt. De bevolking van liet Rijk bedroeg op 31 December 1920 volgens die volkstelling 3.410.262 mannen en 3.455.052 vrouwen, in totaal 6.8G5.314. Hiervan woonden in gestichten en in stellingen 147.054, op schepen 59.964, in woonwagens 4723, in arken, keten, noodwoningen en vaste woonschepen 1632 en in gewone huizen 6.651.773 168 personen konden geen vaste woon plaats opgeven. Koninklijke onderscheiding. De Koningin heeft de onderscheiding van gnootoffi'dier in de huisorde van Oranje verleend aan den heer A. G. Kröller, hoofd der firma Muller <S Co. De naleving deir vlepschkeuringswet. Naar wij vernemen, is de regeering voornemens krachtige maatregelen te ■nemen voor 'de stipte naleving van de vleeschikeurin-gswet. Zoo zal het ver voer van ongekeurd vleescli met ingang van 1 Augustus finaal worden verbo den, terwijl gemeentebesturen, die in den loop dier maand' nalatig blijven de bij ide -wet vereischte verordeningen vast te stellen en 'de hoofden der kel- rirtgisd-iensten te benoemen, na 1 Sep tember vanwege den minister die ver ordeningen thuis gestuurd zullen krij gen. De,ze maatregel heeft dus tot ge volg dat i,n gemeenten, waar geen keu ringsdienst bestaat, alle vervoer van vleesch onmogelijk wordt. De „proefmobilisatie''. Naar aanleiding van iiet bericht uit „het Volk", dat de regeering reeds maatregelen trof tot (j n organisatie van automobielenvervoer bij een even tueel© staking van spoorwegpersoneel, schrijft de (Ohr.) „Amsterdammer" dat dit bericht een absoluut valsche voor stelling van zaken geeft. Dezer dagen toch heeft een vervoer van militairen plaats gehad met particuliere auto's van Eindhoven (naar Venlo en van Venlo ,naar het Noorden. Deze oefening van het vrijwillige landstormikorps nrotordienst is reeds 3'/2 maand in voorbereiding en heeft gediend om jongelui van den kader- landstorm, die van 17 Juli tot 5 Augus tus in verschillende plaatsen zomer- oefeningen houden, te vervoeren, te vens als oefening voor het Vrijwillig landstormkorps motordienst. Naar aanleiding daarvan is nog een oefening met wielrijders uit Den Bosch gehouden, welke zich ten Noorden van Venlo afspeelde en waartoe een com pagnie recruten des middags met de auto-colonne 'is meegereden. De Iconen van bet spoorwegpersoneel. Inzake de loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel schrijft „Het Sein licht", orgaan van den Prot.-Christ. hem musiceerde. Moes't hij,, Fritz Born, dit dan alles mede aanzien Was hij zoo zwak, dat hij zich daaraan niet onttrekken kon Trots richtte hij zich op en snel zooals in al zijn besluiten, liet hij zich bij den baron aandienen, om dezen zijn ontslag te vragen. Verbaasd zag deze hem aan. Heb ik goed gehoord, meneer Börn u, wilt ons verlaten Ja. baron, was het antwoord. Met 1 October vraag ik mijn ontslag maar daar ik weldra voor herhalings oefeningen moet op komen, zult u het me misschien thans wel geven. Dat duurt hog veertien dagen. Wilt u me de reden, van uw ver zoek niet mededeelen Ik heb geen bepaalde reden... Bevalt ,het u niet meer 'hier Neen, baron, ik wil me een ruimer arbeidsveld verschaffen. Ik voel me hier overbodig, sinds meneer von Prokowsko hier is. De baron floot tusschen de tanden. Hij glimlachte eenigszins spottend en vroeg Jaloerseh? meneer Bom? Ik heb niet het recht, jaloerseh te zijn, baron. De baron zag den jongen man op merkzaam aan. Hij leunde achterover in zijn leunstoel en sprak op gc-edigen toon Wilt u mij vergunnen, meneer Born, een open en enkel woord te spreken Fritz boog toestemmend. Ik wil niet verder bij u aandrin Bond van Spoor- en Tramwegperso neel Wij wenschen in zóó ernstige be- drijfeaangelegeniheid, waarbij het per soneel direct is betrokken, als mede verantwoordelijke menschen te worden enkend 1 En dan is het niet voldoende, dat de raad van commissarissen alleen aan de ministers een langen brief schrijft. Dan eischem wij', dat door de regeering zelf een grondig onderzoek zal ingesteld worden naar de rekening over 1921 en de boeken en bescheiden open e.n bloot zullen worden gelegd, zoodat óók de besturen der organisa ties daarvan inzage kunnen krijgen. Dan vragen wij, gelijk reeds eerder door ons in een onderhoud met dein minister op 2 November gevraagd werd, dat een commissie zai worden benoemd van terzake deskundigen, die een onderzoek zal instellen op welke wijze buiten de bezoldiging om kan worden bezhinigd ■en moeten de directie en de regeering de consequentie durven aanvaarden, dat in zulk een commissie aan de ver tegenwoordigers van het personeel het recht van mede-beslissing worde gege ven. En als dan nog, indien het resultaat zou blijven beneden verwachting, tot loonsverlaging zou moeten worden overgegaan, dan moet niet bij de werk- plaatsers, doch van bovenaf aan, dat is ■bij het salaris van de directie enz. wor den begonnen. Als er in het belang van 'héél de volkswelvaart in Nederland 'a offer moet worden gebracht dan niet slechts één groep van nijvere werkers, maar dan door allen en allereerst door hen, die gezien hun inkomsten, wel wat kunnen missen. De arbeidstijd ia het drukWersbedrijf. In de vergadering van het hoofdbe stuur van den R. K. Grafischen Bond kwamen in bespreking de gevoerde onderhandelingen met de boekbinders patroons over de invoering der 48urige werkweek en het onverwachte verloop dezer kwestie, door het besluit der bin'derspatroonsvergadering. Tegen dit besluit zou met kracht stelling genomen worden. Met de andere hoofdbesturen zou hierover nog vergaderd worden. Op het voorstel van de federatie van werkgeversorganisaties in het boek drukkers-bedrijf om ook daar tot de 48 urenweek te kómen, weid besloten een afwijzend antwoord te zenden. Alassa-ontslag leerlingen- kantoorbediende en telegrafist. Door den, R. K. bond St. Petrus werd aan den minister van waterstaat een uitvoerig request gezonden over het tegen 16 October aangezegd -ontslag aan de 'in opleiding zijnde leerlingen kantoorbedienden en telegrafisten, waarin o. a. er op wordt gewezen, dat die leerlingen bij hun indiensttreding een verklaring moesten teekenen waar bij zij zich verbonden om 300 terug te betalen aan het rijk indien zij binnen 3 jaar na hun vaste aanstelling den dienst izouden vedaten en uit welke verklaring de Boud afleidt een moreele wederkeeniige verplichting van het rijk tegenover die ambtenaren. Mocht het ontslag onvermijdelijk zijn dan verzoekt -de bond -om de betrok kenen onder de -wachtgeldregeling te doen vallen en- verder om in de toe komst .géén nieuwe leerlingen in dienst te nemen, vooraleer de wegens over compleet ontslagenen allen weer in dienst genomen zijn. gen, ging de baron voort, mij de reden van uw ontslag mede te deelen ik vermoed- deze, naar ik vermeen en het is misschien beter, niet daarover te spreken. Misschien hebt u ook gelijk heen te gaan en geen vergeefsche verwachtingen te d-oen opkomen. ik vind dat zeer te prijzen ik laat u geheel vrij te gaan wanneer u wilt. U moest echter toch tot d'en aanvang van uw diensttijd hier blijven, er konden anders eens allerlei geruchten ontstaan die voor u en voor ons niet te wenschen zijn. Dat ik u een voortreffelijk getuig schrift geef, dat spreekt van zelf, maar nu een goede raad, mijn beste Born. Ik hoop, dat u hem van mij zult willen aa-nnemen. Gaarne, baron. Nu goed uw privéleven gaat mij verder niets aan maar men heeft mij verteld, dat u al uw vrijen tijd in de kroeg doorbrengt Fritz kleurde. Wie heeft dat gezegd, baron vroeg hij toornig. Dat doet er niet toe. ik he'b ook met eigen oogen gezien en bevond het als juist, U gaat veel om met den hout vester Röther en eenige jonge heeren, die zich- juist niet in een goeden naam mogen verheugen. Ik hoorde zelfs, dat in „het Witte Paard" hasard wordt gespeeld. Baron... Zooals gezegd, mij gaat dat fei telijk niets aan, maar ik zou u toch een goeden raad willen geven, aan. uw tegenzin niet door uitspattingen, ais drinker en speler, luch.t te geven. Ik VLISSINGEN, 28 JULI. Nog eetns het strandfeest. Wij hebben nog even een kijkje ge nomen i.n 'de groote aaat van het Grand Hotel en hoewel nog veel voor het feest van 'morgenavond te regelen viel, zijn wij toch hoogst aangenaam ver rast geworden door de al-geheele ver andering, welke 'deze zaal had onder gaan. Versierd met bloemen, zagen wij daarmede uitgebeeld ons stadswapen, een vlinder, een visch, een leeuw, een kruisspin en meerdere motieven, allen even keurig en artistiek gerangschikt. Het tooneel is door werkelijke mees- tershanden omgebouwd in spelonken, welke met hunne feërieke verlichting iets buitengewoons te aanschouwen g.'ven. in deze spelonken zal de ons allen bekende an- gewaardeerde kapel HöfeLein-BekJker zich doen hooren en velen tot den dans noodiigen. Meerdere aardige hoekjes, den bezoekers tot een gezellig en vertrouwelijk zitje uitnoodi- gende, worden gevormd, terwijl voorts vlaggen, guirlandes en lampions aan het geheel een opgewekt aanzien geven. Waar de directie voor de danslusti- gen vele verrassingen, heeft bewaard, daar 'twijfelen wij niet of de avond van morgen zal ons een feest geven, eenig in zijn soort, hetwelk bij onze badgas ten 'en ingezetenen nog lang in herin nering zal blijven. Identlt'eiïsbeiwSjzen voor het reizen naaf België. De consul van België alhier maakt bekend Naar aanleiding van instruciiën ge geven 'door !het departement van 'bui- ten'landsche zaken 'te Brussel worden er geen collectieve vrijgeleiden meer ver- strékt aan Nederiandsche 'toeristen of bedevaartgangers, die zich naar België wenschen te begeven. Het is voortaan voldoende dat ieder lid van het gezelschap in bezit is van een identiteitsbewijs, voorzien van een gelijkend portret en 'dat de geleider aan de grens overlegige eene door het ge meentebestuur zijner woonplaats gele galiseerde lijst, de namen vermeldende van a! de .personen die aa-n de reis deelnemen. De bijzondeer aandacht der belang hebbenden wordt er op gevestigd dat deze regel alleen toepasselijk is voor Nederiandsche onderdanen. In -geval van fraude of misbruik zul len onmiddellijk .maatregelen worden getroffen 'tot opheffing dezer faciliteit en zal ieder persoon, alhoewel deel uit makende van een reisgezelschap, moe ten voldoen aan .de verplichting van het vertoonen van een individueel pas poort biji het overschrijden der Belgi sche grens. In het bericht in ons vorig nummer betreffende het overlijden van den heer C. A. Kalbüleisch, is verzuimd te ver melden dat .de overledene ruim 40 jaar bestuurslid is geweest van de Nuts- spaarban-k, waarvan 25 jaar voorzitter. De heer Kalbfleisch was van 1882 1896 commissaris van de spaarbank, van 1896 tot 1921 voorzitter en van 1921 tot 1922 eere-voorzitter. Voor het examen als eersten stuur man is geslaagd de heer J. van der Meer, leerling van de De Ruyterschool. spreek als oud vriend tot u, mijn beste Born iik ken uw zeer geachten vader en het zou mij spijten, wanneer hij van deze dwaasheden hoorde. Dat wilde ik u zeggen, Born. Als u echter, wanneer uw diensttijd is afgeloopen, weer bij mij in dienst wi.lt treden, dan staat niets u in .den weg, ik zal de betrekking open houden. Adieu voorloopigwij schei den tenminste als goede vrienden, niet waar Hij reikte Fritz de hand en klopte hem glimlachend op den schouder. Denk er nïog eens over na, zeide hii vriendelijk en liet Fritz gaan. Ontdaan gin-g deze -h'een. Wie hem wel op zoo'n lage manier bij den baron had belasterd? Zeker, hij kwam vaker in het café dan vroeger en het ging er vrooiijk toe af en toe, zelfs werd er wel eens gekaart; doch een onschuldig ge zelschapsspel. Fritz had er een enkele keer wel eens aan meegedaan hij kon het niet ontkennen. Maar boven zijn verdiensten had hij nooit geleefd en daar hij bovendien van zijn vader, die rijk was, nog een aardig zakgeld kreeg, hoefde hij zich geen verwijten te maken,'wanneer hij eens een paar gul den verloor. Het hooge spel, dat eenige jongelui uit den omtrek speelden, in teresseerde hem niet en daaraan had hii nimmer deelgenomen. Hij wist wel, waar de bron van dezen laster te vin den en, wanneer hij thans den jongen volontair tegengekomen was, dan was het zeker tot twisten tusschen hen bei den gekomen. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1