WOENSDAG 26 JULI LIFEBUOY WO 174 BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht HEALTH SOAP I Sunlight ,Lux enTwink 1922 VUSSLNGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijlc: ƒ2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 11 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAA1EROVERZICHT. Vergadering van Dinsdag. '1 Was wel zonderling, zooveel nieu we gezichten in de Ridderzaal. De meeste nieuwelingen deden echt als vreemdelingen en wisten niet goed hoe zij zich wenden of keeren zouden. Ge lukkig duurde de kwdlISng heel kort. De Troonrede 'had, gelijk te verwach ten viel, geen inihoud.. De Kamers komen voor den vorm bijeen om de Grond wetsherziening in tweede instantie te behandelen, hetgeen wel heel kort zal duren. Wat moeten die nieuwelingen er van zeggen. In de drie minuten-vergadering en de tien minuten respectievelijk der Tweede en Eerste Kamer niets dan de formali teit van onderzoek der geloofsbrieven. Morgen gaat dit gedoe verder. In de Tweede Kamre was het afgeloopen vóór men goed had kunnen rondzien in den diepen regenbak vol nieuwe ge zichten, waartusschen de zeven vrou welijke. President Kooien zette er gang in en als het zoo altijd ging deden we heel wat af. In het Tweede Kamergebouw is het een groote rommel vanwege de verbou wing en 'het is dus maar goed dat het kort duurt. Wat de Kamer nu eigenlijk gaat doen, is nog niet bekend, maar dat ihooren we spoedig. In de Ridderzaal niets bizonders gaen schreeuwende juffrouwen op de tribune en alles dus hoogst fatsoenlijk. De Koningin was in het zwart, hetgeen haar zeer flatteerde. De Kameropening. De ridderzaal leverde wederom den bekenden kleurigen aanblik op, die telken, jare vrijwel dezelfde is en waar van toch immer een zekere bekoring blijft uitgaan. Nieuw was ditmaal al leen de aanwezigheid van een aantal vrouwelijke Kamerleden. Tegen twaal ven kwanten de eerste genoodigden op dagen. Allengs stroomde de zaal vol en toen de voorzitter der vereenigde ver gadering, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, te kwart voor één, de zitting opende, was er een zeer talrijk gezelschap bijeen, waarvan de statige ambtsgewaden der hoogwaardigheids bekleders met de elegante toiletten der dames een bont .geschakeerd geheel vormden. Enkele oogenblikken tater trad het Vorstelijk echtpaar de zaal binnen.H.M. droeg een zwart rouwgewaad, waar over het iint van het grootkruis der Nederlandsche Leeuworde, terwijl Z. K. H. gekleed was in de admiraals uniform, waarover hetzelfde onder- scheid'ingsteeken ais de Koningin. De voorlezing der korte Troonrede, die de Koningin met duidelijke en hel dere stem. uitsprak, duurde slechts en kele minuten. Nauwelijks had Hare Roman van O. ELSTER. 9) Plotseling hoorde zij op. Zachte to nen klonken tot haar over, bevend, klagend, weenend het waren de zelfde tonen, die haar hedenavond zoo diep hadden getroffen. In de stilte van den nacht klonken ze nog zoeter, nog weeker, lokkend en jammerend tege lijk, tooverachtiig .Eiika wist, dat die klanken haar gol den, izij liet het hoofd op den arm.zak ken op het raamkozijn en brak in een heftig stukken uit. HOOFDSTUK V. Met groote handigheid ging Stanis laus op zijn doel af. Bij de dames was hij de lichtgevoelige, eenigszins zwaar tillende kunstenaar, dien een geheime smart plaagde en kwelde, ibij de hee- ren, vooral tegenover den baron, toon de hij groote belangstelling voor de heere-boerderij en deed zich kennen als paardiekenner en duchtig ruiter. Of schoon hij, wanneer hij te paard steeg, steeds een gevoel van vrees voelde opkomen, onderdrukte hij dit met alle geweld en al was hij dan wel niet een eelfde koene ruiter als Fritz Born en ibezat hij niet de ervaring van den baron, maakte hij toch in den zadel, (dank zij zijn slanke gestalte een zeer Majesteit hare rede beëindigd of de heer Duymaer van Twist riep met luide stem „leve >d'e Koningin een uitroep die de aanwezigen driewerf herhaal den. Daarop werd ook pp den Prins een driewerf „leve de Prins uitgebracht, tot welke ihuWfe de lieer Duymaer van Twist eveneens het initiatief had geno- m'en. Hiermede was de korte plechtig heid .geëindigd. Om 'half twaalf reeds stonden op het Binnenhof in het rond .de dichte rijen menschen en alle ramen waren in het rond.bezet. In het hoekje bij den ingang voor hef publiek van de Tweede Kamer staat altijd de pers, zoowel die van hef .geschreven woord als van het stilstaan de en bewegende beeld. Elk jaar neemt het aantal filmers en fotografen toe. En toch islhet eenige verschil in de vertoo ning van-elk jaar hef costuum van Hare Majesteit, die ditmaal in zwaren rouw was. Een paar 'ondernemende persfoto grafen waren op het dal; van genoem den ingang gekropen, maar werden zonder eenige noodzaak door de politie die geen rekenschap geeft van haar 'daden en nog heel weinig gewend is, verwijderd... In plaats van te kunnen fotografeeren van die hooge plek, moesten ze dus op den .grond gaan liggen, vóór de filmoperateurs en dus wach.t ons het interessante schouwspel van de schoone kuiten van een aantal lakeien. Alleen enkele nieuwe leden van de Staten-Generaal trokken de aandacht. Prof. Slotemaker de Bruine kwam in toga en baret, zijn ambtsgewaad als theoloog. Enkele leden voelden zich nog wat onwennig in. hun mooie pakje of nieuw hebben :ze 't niet allemaal la ten aanmeten, sommige zaten wat ruim, ■andere wat krap. Men. vertelt van een 1id, dat Maan dag den heelen dag thuis zijn uniform droeg om er wat aan. te wennen. Prof. Visscher was in gekleede jas en hooge hoed. Mons- Nolems in paars en zwart maar we 'blijven we, als we gaan be schrijven (al die mooie costuums en uni formen vol goud en kleuren en zilver. Jammer, nu er verscheidene Prunes in de Kamer komen, dat .die geen ambts- costuum 'hebben. Ze moesten bij zoo'n gelegenheid toch heusch een beetje meer werk maken van haar toilet. Na terugkeer ten paleize vertoonden Koningin en Prins zich enkele oogen blikken achter een der vensters van het Paleis aan de menigte, die 't koninklijk echtpaar hartelijk toejuichte. De Troonrede. Hieronder volgt een korte bloemle zing uit de artikelen over de troonrede. De „N. R. Ct." schrijft o.a. Het is een eenigszins zonderlinge vertooning geweest, de Koningin een Troonrede uitsprekend, gesecundeerd door een .demissionair kabinet. Een demissionair kabinet sinds eenige dagen. Men krijgt den indruk, dat de groo te onzekerheid, die het kabinet Ruys in zijn gansche levensduur beheerscht heeft, aan het ministerie tot op het al lerlaatste oogenblik is bijgebleven. Lang heeft het zelfs tusschen altreden en aanblijven geweifeld. Toen werd aangekondigd, dat de Koningin deze formeele zitting van de nieuwe Kamers in persoon zou openen, en de opening van de belangrijke zitting, die in Sep tember beginnen zal, aan een commis sie zou overlaten, moet het ministerie nog niet het voornemen gehad hebben, niet af te treden. Dan ware er reden te over geweest, het eerste aantreden goed figuur en wist hij alle moeilijk heden sluw te ondervangen. De baron, idie aan zijn goeden wil geloofde, ver ontschuldigde .zijn onhandigheid en ■aanvankelijke vreesachtigheid', hij gaf hem een paard, dat onberispelijk was ingereden en zoo tam als een schaap en alles zonder veel hiulp van den ruiter uit zich zelf deed, zoodat Stanislaus na eenigen tijd eenige zekerheid had ver kregen en zich zelf voor een goed rui ter hield. Ook zijn afschuw voor de landbouw- bczighcdê.n wist hij goed te verbergen hij had zich een gemakkelijk en elegant jachtcostuum met hooge kaplaarzen laten maken, waarin hij nu trotsch en hoogmoedig tegenover iedereen, met uitzondering van den baron en zijn familie en den rentmeester, benevens vrouw en dochter rondliep. Zoo bereikte hij zijn doel. De dames waren verrukt over hem, juffrouw Tine Grupe verafgoodde hem zelfs, wat zij dioor een smachtenden oogopslag en opvallende toiletten trachtte te toonen en de baron meende, dat uit den jon gen man nog eens een bekwaam des kundige kon groeien. Zelfs de oude rentmeester Grupe liet zich om den tuin leiden en behandelde den nieuwen volontair met groote hoffelijkheid, daar eijti vrouw en dochter hem aan het ver stand brachten, dat meneer von Pro- fcowskï tegen juffrouw Tina zich zeer opmerkzaam betoonde. Men kon niet weten, wat dat nog worden kon 1 De goede, eerlijke rentmeester was van de nieuwe Kamers 'te doen plaats hebben met een rede van stavast, door de Koningin zelve uitgesproken. Het kabinet, doodgewaand., doodverklaard, uit zijn assche herrezen 1 Vol levens moed, en met een nieuw program, waar Nederland van te kijken zou staan Dat zou wat geweest zijn, en men be greep dat de regeering er prijs op had gesteld, dat de Koningin, door hare persoonlijke verschijning te midden van de volksvertegenwoordiging, aan de plechtigheid klem zoude bijzetten. De „Maasbode" eindigt zijn beschou wing als volgt De gesproken woorden klinken ern stig, voorspellen fnoeilijke jaren. Ons dierbaar Vaderland moet voor inzin king behoed worden. Hooge eischen zullen daarom aan de komende regee ring wordfen gesteld. Het is deze ernstige gedachte welke de Koningin de bede in den mond leg de, dat God ons de wijsheid moge schenken, om de moeilijkheden te over winnen en ons land' voor inzinking, ja mogelijk voor ondergang te behoeden. Wij verheugen ons over deze open lijke getuigenis van H. M. de Koningin, dat zonder de Ihitlip van Hem, die ons aller Vader is, die heel ons leven leidt en bestuurt wij niets vermogen, dat heel ons tot in Zijn handen is en afhankelijk van de wijsheid! dié Hij ons schenkt. Moge dit woord 'door allen gehoord en verstaan worderj, en mogen millioe- nen in ons land 'het herhalen, door hun bede te voegen bij die van Hare Ma jesteit. Laten ook wij bidden om wijs heid voor het staatsbestuur, opdat Gods zegen moge rusten op den arbeid van deze volksvertegenwoordiging. Uit „de Standaard" (a.-r.) Volkomen terecht beperkt de troon rede zich tot de mededeeling dat, ter voldoening aan het grondwettelijk voor schrift, onverwijld voorstellen zullen ■worden aangeboden om .de aangevan gen Grondwetsherziening te voltooien. Dat was inderdaad het eenige, dat in de gegeven omstandigheden nopens den te verwachten arbeid der Staten-Ge neraal voor deze zitting van korten duur kon worden gp.ïSld. Warm klinkt de toon, waar H. M. de vurige bede uit, dat God de wijsheid moge schenken, onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden. Zij dit ook bij voortduring de bede van Neêriand's Christenvolk. Ook voor ,,'de Nederlander" (c.-h.) is ■de mineur in de rede hoofdzaak Nu reeds klinkt de toon vol ernst, dat „ons dierbaar vaderland in deze moei lijke tijden voor inzinking moet worden behoed." Moge gansch ons volk den ernst ver staan, die in deze sobere woorden spreekt. En mogen al meerderen vol innerlijk medegevoelen den klank vernemen, die door de somberheid wordt heenge- mengd en die opwijst naar God, van Wien alleen de wijsheid ons geworden kan. noodig in dezen zwaren tijd. De „Nieuwe Ct." (lib.) „Voor inzinking te behoeden". Nog nimmer is zoo sombere klank in een troonrede van onze beminde vorstin vernomen. Dit heeft één goede zijde. Voor deze woorden blijft Ihet kabinet, zij het dan ook demissionair, aansprakelijk. Het heeft, nu aan den heer Ruys de Beeren- brouck de opdracht tot kabinetsforma tie is gegeven, de verplichting, krachtig mede te werken om dlie inzinking te ■een te oprecht mensch, .d'an dat hij aan iden goeden wil en oprechtheid van iemand die hem vriendelijk tegemoet Ikwam, kion (twijfelen. Slechts één op het geheele landgoed ikon me't Stanislaus geen vriendschap isluiten Fritz Born, die sinds de komst wan den nieuwen volontair geheel ver anderd scheen. Hij was wrevelig en (humeurig. U gunt hem zeker niet, dat hij nu Imet freule Erika gaat rijden spotte de oude rentmeester. Fritz Born stoof heftig op en vroeg of méneer Grupe hem soms voor een idioot aainzag. Dat juist niet, zeide deze lako- nisch, maar voor in-jaloersch. Ja, ais u ook zoo mooi viool kon spelen als meneer Stanislaus. U ikunt echter nau welijks een viool van een wagenrad 'onderscheiden. Fritiz Bom bromde iets, wat juist niet als een compliment aan het adres van den ouden rentmeester klonk, en ■wendde zich af om spoedig heen te ■gaan, teneinde skat te gaan spelen met ■den onderwijzer en den houtvester. Daar hebben wij 't zeide Grupe •met een boosaardiger glimlach. Hij is <verliefd geweest op de freule en nu is ■hij jaloersch en zit iederen avond in de kroeg. Dat komt er van. Ja, dat komt ervan, stemde juf frouw Tina Grupe wrevelig toe, wan neer men steeds hooger op wil, dan iemand past. Hoogmoed komt voor den val'. Ons gezelschap past hem natuur- voorkomen. En aangezien die inzinking uitsluitend betrekking heeft op onze economische kracht, aanvaardt dus het kabinet van nu of van de naaste toe komst den dringenden plicht tot zuinig heid. We wenschen van harte, dat in de praktijk der regeering zij, die 's lands zaken hebben te behartigen, dien plicht, thans aanvaard, niet zullen vergeten. Het „Vaderland" (lib.) Deze troonrede moge onbelangrijk zijn, de regeering heeft de gelegenheid toch aangegrepen om den ernst der tiiden scherp te belichten. Het afsmee- ken van wijsheid, „onsmisbaar om ons dierbaar vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te beroeden", legt getuigenis af van het besef, dat de eco nomische toestand zeer ongunstig is. Het nieuwe of gereconstrueerde ka binet zal voor een uiterst moeilijke en onaangename taak staan. Moge het daarvoor niet terugdein zen. Op den steun van allen, die het wèl rneenen met ons land, kan het daarbij rekenen. De Kabinetsformatie. De Haagsche redacteur van „de Maasbode" schrijft In ons blad van Maandag be richtten wij, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, voordat het nieuwe mi nisterie definitief zal zijn gevormd. Wellicht zal men zich afvragen, waarom de Kabinetsformatie langeren tijd in beslag moet nemen. Het ant woord hierop is o.i. niet moeilijk te geven. In de atgeloopen vier-jarige wetge vende periode is het regeerings-pro- gramv dat voor dat tijdvak was opge steld, grootendeels afgewerkt. Er zal dus thans een nieuw regeerings-pro- gram moeten worden ontworpen, dat zoowel de volkomen instemming moet hebben van de drie rechtsche partijen, waarop het nieuwe Kabinet zal steunen als van de Ministers, die in dat Kabinet zitting zullen nemen. Het ontwerpen en 'bespreken van dat program zal nood zakelijk eenigen tijd in beslag nemen. Wij hebben goeden grond om ons den gang van zaken, in de naaste toe komst aldus voor te stellen Minister Ruys de Beerenbrouck brengt uit.de politieke programma's der drie rechtsche partijen de overeenkom stige punten samen en bouwt daarop een ontwerp-regeerigs-program. Dit ontwerp wordt dan gelijktijdig aan de voorzitters der drie rechtsche Kamer fracties toegezonden, die het met hun fractie-genooten kunnen bespreken en vervolgens hun wé*nschen en opmerkin- ge daaromtrent aan den Kabinetsfor mateur kunnen 'kenbaar maken en zoo noodig met hem overleg kunnen plegen. Uit de>ze gegevens kan minister Ruys de Beerenbrouck dan zijn definitief re- geeringsprogram voor de volgende parlementaire periode samenstellen. Dit definitieve program 'legt hij aan de mi nisters voor, die zullen hebben te be slissen of zij in het nieuwe ministerie zitting zullen nemen of niet. Het is natuurlijk denkbaar dat een of meer der huidige ministers, afgezien van het regeerings-program, geen nieu we benoeming wenschen. In dit geval en ook, wanneer ministers zich niet met het nieuwe regeeringsprogram kunnen vereenigen, zullen voor hen andere functonarissen moeten worden gezocht. Uit het bovenstaande zal men begrij pen, dat de vorming van een nieuw ministerie nog wel eenigen 'tijd in be slag (kan nemen. Het lijkt ons zelfs zeer ■lijk niet. Nu, lachte de rentmeester, dat kan ik .hem niet kwalijk nemen. Jij bent wat 'te oud voor hem. Waarom moet u toch altijd op mijn leeftijd .zinspelen Zulke onbe leefde uitlatingen doet meneer von Prokowsk'i niet. Nu ja, leder heeft zijn smaak, bromide de rentmeester en stopte zich een nieuwe pijp. En Erika Zij was in 'n zoo vreemide gemoeds stemming, dat ze zich zelf nauwelijks terugken'de. Na Prokowski's vioolspel te hebben gehoord^ liep zij dagenlang ,als in een droom ronddagenlang klonken haar de weeke tonen in de ooren en vervulden haar hart met een onbestemdien weemoed, dien zij zelf .niet te verklaren wist- En iederen avon.d( iederen nacht klonk de viool opnieuw, iederen .nacht ,zat zij aan het •geopende venster en luisterde naar die klagende stemmen, diie haar hart bin nenslopen en daar gedachten wekten in haar ziel, die zij tot nu toe nooit had gekend. Met geweld wilde zij zich aan de toovermacht dezer tonen onttrekken en reed de velden rondt Zij zag Fritz Born uit de verte. Zij voelde zich schuldig tegenover hem, zij had hem immers kort geleden zoo hoogmoedig behan deld, Zij reed naar hem toe en wilde een vriendelijk woord spreken ook yroeger hadden ze wel eens twist ge had, doch steeds was de vriendschap INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. Hei -welxijn. van Uw huid is van. ie veel belang orru.on verschillig ie zijn,wel ke badzieep U gebruikt. Houdi Uw huid zacht en zuiver door Rei gebruik van; DE LEVER'S ZEED M? VLAARD1MGEM Fabrikanten van Een gezonde eetlust verwekken Fosters' Maagpillen, welke zórg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stof fen. Prijs 0.60 per flacon, alom ver krijgbaar. goed mogelijk dat niet vóór September het nieuwe Kabinet is geformeerd. Het regeeringsprogram. waarop hier boven wordt gedoeld, vindt men terug in de troonrede, welke bij den aanvang van ieder zittingjaar wordt gehouden. Fokker in Amerika. Fokker seint uit New-York aan „Aneta Mijn Aimerikaansche reis is een enorm succes. De vervaardiging van Fokikervliegtmigen in Amerika zal spoe dig beginnen, dank zij de hulp van in- dustrieelen en bankiers. De zakelijke technische basis is gelegd door een financieele groep uit Chicago en Mil waukee voor de grootste 'luchttrans port-onderneming ter wereld: Ik had een langdurig onderhoud met president Harding en den minister van oorlog Weeks, die allen steun van de regeering toezegden voor de onder neming. Men blijft stoken in België. Onder het hoofd „De activisten in Nederland" vinden wij in het Ant- werpsch blad „Neptune" het volgende artikel waar boven ook de vraag staat „Waarom staat de Nederlandsche re geering het verblijf van die onge- wenschfe personen bij de grens toe Men, weet aldus het artikel dat de Nederlandscke awtewiteiten het be wijs leveren \*n een buitengewone toe genegenheid (overigens onbegrijpelijk als 'hun verlangen om vriendschappe- iterug .gekeerd: Toen zij echter dicht bij hem was en hij, zich de jongste behandeling herin nerend', op vormelijke eerbiedige wijze groette, toen kon zij het woord, dat alle misverstand zou hebben opgehel derd, niet vinden en stijf en v/ormeüjk vroeg zij Is u spoedig met het hooien ge reed, meneer Born Ja, freule, antwoordde hij even beleefd: En u begint nu spoedig de rogge binnen te halen Ja, de volgende week Zij zagen elkaar vijandig en hoog moedig aan, alsof zij de bitterste woor den hadden gewisseld'. Geen van bei den kon het juiste woordi tot verzoe ning vinden of wilde de minste zijn. Toen het stilzwijgen te lang duurde, knikte Erika fetijf met het hoofd en zeide adieu, meneer Bornen hij antwoordde even kort adieu, freule... Dan reed Erika langzaam heen. Fritz Born gaf zijn vos de sporen, 'dat het diier van pijn steigerde en in ■woesten galop voortrende. De poging tot verzoening had schip breuk geleden en zooals dat gewoonlijk gaat, wanneer twee, die elkaar gaarne mogen lijden, het eerste woord niet kunnen vinden, werd de breuk tusschen 'beiden steeds wijder en Erika verzonk 'al dieper in de droomerijen, door de viool in haar ziel gewerkt, terwijl Fritz Born naar het café liep. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1