Mo MMNDAÖ 24 JULI GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Voor eer en recht BÏNNËNLANB VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-aboh- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van I5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij 'contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. OPENBARE VERGADERING yan den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 28 Juli 1922, des namiddags 2 uur. 1. Mededeelingen. H. Over te leggen stukken. III. Benoemingen I. van personeel aan de Hoogere Handelsschool a. definitief tot leeraar in stenografie en machinesohrijven, den heer I. Sinke te Middelburg b. weder tot tijdelijk ieeraar in ge schiedenis en staatswetenschappen den heer R. P. Goettsch, alhier c. weder tot tijdelijk leerares in Em- gelsche handelscorrespondentie mej. P. M. Taat, alhier 2. van twee leden in de commissie belast met liet beheer van het Vlis- singsch Studiefonds, wegens periodieke aftreding de heeren 1. G. van de Putte (af tredend) 2. F. L. Hensel ib. de heeren I. R. G. van Nieuw- kuyk (aftredend) 2. W. L. van Geleu- ken. IV. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een aanbeveling voor de benoeming van leden van het college van zetters, wegens periodieke aftre ding 2. Idem tot vaststelling van het ver slag betreffende het verstrekken van voeding en kleeding aan behoeftige schootgaande kinderen over 1921. 3. Idem tot vaststelling van een ge- ^•wijzigd huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolver zuim. 4. Idem tot verlenging van den huur termijn van den grond (Haventerrein) waarop het hotel „Zeeland" is gesticht. 5. Idem tot wijziging van het tarief voor het gebruik van de Zeehonden- werf. Idem tot verkoop van 24.20 ML grond aan de Paardenmarkt, voor 10 per M\ aan S. M. Visser alhier. 7. Idem tot het bestraten van het Koopmansvoetpad, den Kapoentjesweg en tot verbeteren van een gedeelte van den Singelweg. 8. Idem betreffende de betaling aan de Rijksverzekeringsbank van de wis kundige reserve ingevolge de Invalidi teitswet ten aanzien van een gewezen beambte van het Gasthuis. 9. Idem naar aanleiding van het ver zoek van het schoolbestuur der te 's-Hertogenbosch vanwege den Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" geves tigde vakschool, om toe kenning eener subsidie. 10. Idem tot wijziging van de aan stelling van den heer Hemmekam als controleur der bedrijven. Roman van O. ELSTER. 7) Hij mocht zich daarop verwijderen, voor dezen morgen was het genoeg geweest, 's Middags zou hij met den rentmeester naar de wei gaan. Kunt u rijden vroeg de baron. Een beetje, baron. Dan moet u dat ieeren. Neemt u vanmiddag de oude bruine van den rentmeester maar, die werpt u niet af. De rentm'eester kan een van mijn paar den krijgen. Tot vanmiddag. Op zijn kamer wierp Stanislaus zich moe op ae harde, zwartlederen sofa. Hij voelde zich omgeulkkig. Hij had zich het leven op hei land in het slot van den rijken baron HambachWald- statten heel anders voorgesteld en hij was vertoornd op zijn moeder, dat zij hem een zoo fraai beeld van het leven hier had voorgespiegeld. Als hij geweten had, wat hij nu wist, was hij uit Berlijn ventrokken. Deze vuile arbeid was niets voor hem. Bah, wat rook zijn pak naar statgeur en wat zagen zijn schoenen er uit. Vlug ontdeed hij zich van dezen aan stoot, wiesch en parfumeerde zich. Men moest toch mensch blijven 1 Als zijn vrienden uit Berlijn hem he denmorgen gezien hadden 1 En Minetta, de schoone soubrette uit het ApoHo- fheater Hoe zou zij haar neusje heb- 11. Idem naar aanleiding van het be zwaarschrift van den minister van ma rine a.i. tegen den aanslag in de zake lijke belasting op het bedrijf voor het Nederiandsch loodswezen. 12. Idem tot wijziging der verorde ning op de heffing van schoolgeld voor de Hoogere Handelsschool, in verband met het tarief der R. H. B. S. 13. Idem tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en op de invorde ring van keurloonen voor den keurings kring Viissingen, voor de keuring van vee en vleesch. 14. Idem tot goedkeuring der reke- •nin~ van de Zeemans- en Visschers- beurs, van het gasthuis, van het burger- pik armbestuur en van het burger wees huis, over 1921, met een af- en over schrijving op de begrooting van het weeshuis. Minister Ruys weder Kabinetsformateur Het Haagsche Correspondeiitiebureau meldt van Zaterdag N'aar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin op Dinsdag 18 Juli den tijde- 1 ij 1den voorzitter van den ministerraad ontvangen ter mededeeling van het dienzelfden dag genomen besluit van het Kabinet tot beschikbaarstelling van de portefeuilles op Zaterdag 22 Juli, en heeft H. M. aan jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck een nieuwe opdracht verstrekt tot Kabinets-formatie. Dankbetuiging. Bij dienstorder is het volgende ter kennis van het personeel der telegrafie en telefonie gebracht Van verschillende zijden ontving de directeur-generaal dankbetuiging van belanghebbenden voor de tegemoetko mende wijze, waarop verzoeken tot het nemen van maatregelen ten behoeve der pers op-de dagen van het bekend worden van de uitslagen der algemee- ne verkiezingen werden ingewilligd en die maatregelen tot uitvoering werden gebracht. De directeur-generaal kan deze dankbetuiging niet aanvaarden zonder zijnerzijds de hoofd- en verdere amb tenaren van het telegraaf- en telefoon bedrijf zijn tevredenheid te betuigen over de medewerking, die 't hoofdbe stuur bij de uitvoering'van de bedoelde ■maatregelen van de ambtenaren heeft ondervonden en de flinke wijze, waarop de dienstuitvoering allerwegen heeft plaats gehad. Tegen de Tabaksbelasting. Het centraal bureau van den Neder- landschen bond van Tabaksvergun- ninghiouders heeft een request aan den minister van financiën gezonden, waar in er op aangedrongen wordt op 1 Sep tember niet over te gaan tot heffing van de belasting over den geheelen voorraad van 1 Juli. omdat vele klei nere winkeliers werkelijk niet in staat zullen zijn om dit bedrag te voldoen. Onder de aanwezige voorraden zijn er merken van sigaretten, die tegen eiken prijs moeten worden opgeruimd, vele zelfs voor minder dan de belasting be draagt. in het request wordt er dan ook op aangedrongen, dat de minister met het heffen der belasting rekening zal hou den met de werkelijke waarde der goe deren. Het bureau verzoekt verder op 1 September alleen belasting te heffen van die voorraden, die sinds 1 Juni zijn verkocht, en voor de overblijvende ben opgetrokken. Een vurig verlangen naar haar be ving hem. Hoe had hij haar ooit kun nen verlaten 1 Zeker daar was een donker punt, dat hem uit Berlijn had verdreven. Dat donkere punt was zijn leege porte- monnaie. Zijn moeder had hem ronduit gezegd, dat zij hem niets meer kon gevien, na eersit een deel van zijn schuilden nog weer eens te hebben be taald een deel, want om al zijn schul den te betalen, daarvoor waren de be perkte middelen van mevrouw von Prokowski lang niet toereikend. Tracht je een positie te verwer ven, had zij gezegid. Het beste is een rijk huwelijk die dochter van mijn vriendin, barones HambachWakl- statten, is uit pension weer thuis geko men, ik zal, je bij mijn vriendin aanbe velen. Het verdere is dan jou zaak. Bij de herinnering, aan deze woorden van zijn moeder, dachif Stanislaus aan Enika. Haar lieflijke verschijning had hem aangenaam verrast en hij had den afgeloopen nacht, toen hij zich slape loos op het tamelijk harde bed van links naar rechts en omgekeerd had geworpen, reeds een velditochtplan voor deze verovering opgemaakt. Hij had totnutoe vrij veel. geluk bij de vrouwen gehad. Wei was dat een ander genre dan Erika geweest, maar per slot van rekening zijn toch alie vrouwen gelijk en hij had reeds ge merkt, dat zijn oogenschijnlijke zwaar moedigheid, zijn moe, treurig uiterlijk, zn zachte, verlegen spraak en zijn sen- voorraden aisnog een, nieuwen termijn toe te staan. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.s Bureaux voor den handel zijn over de afgeloopen. week, eindi gende 21 Juli in Nederland uitgespro ken 70 faillissementen tegen 62 faillis sementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Juli 1589 faillissementen tegenover 1156 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Fraaie geschenken ais reclame. Wij wijzen onze lezers, en vooral onze lezeressen, op de belangrijke ad vertentie van de Lever's Zeep Maat schappij. te Vlaardingen, voorkomende in het nummer van jl. Zaterdag. Deze bekende fabriek van Sunlightzeep, Lux en Twink deelt daarin mede, dat, na toezending van uitknipsels uit hare Sunlightizeep- en Lux-cartons men in het bezit kan komen van mooie ge schenken en waardevolle extra-pre- fniën. Aandachtige lezing en bewaren der advertentie is aan te bevelen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog dc volgende voorstellen aan den gemeen teraad gezonden Bij de benoeming van den heer M. J. Hemmekam tot gemeente-ontvanger werden diens verkregen rechten ten aanzien van diens bezoldiging als con troleur der belastingen ten volle ge waarborgd. Om formeele redenen en om te voor komen, dat naast den gehandhaafden pensioengrondslag nog door de ge meente pensioensbijdragen moesten worden gestort voor de gecreëerde be trekking van controleur der bedrijven, ■werd aan deze functie een tijdelijk ka rakter gegeven. Waar de o.p 1 Juli j.l. in werking getreden nieuwe pensioenwet zoowei vasten ais tijdeiijken dienst op één lijn stelt, is het wensohelijk en rationeel voor genoemde betrekking den heer Hemmekam een. definitieve aanstelling te verieenen daar die betrekking geens zins van tijdeiijken aqtd is. Zooals 'door uw vergadering is be paald zal, naar mate de formeele jaar wedde als ontvanger van 3600 we gens dienstjaren stijgt, de bezoldiging als controleur der bedrijven dalen. Daar in afwijking met de oude wet de pensioensgrondslagen, ook bij ver laging der bezoldiging, moeten worden vastgesteld op het bedrag der jaarlijk- sche wedde, zal de pensioengrondslag van ,den titularis als ontvanger moeten worden bepaald op 3600en die als controleur der bedrijven op 1600, met ■ingang van 1 Juli 1922. Dit laatste be drag zal nog moeten vermeerderd met 60, zijnde de jaarlijksche kosten van den borgtocht, welke ten vorigen jare voor rekening der gemeente zijn geno men en die niet, zooals thans geschiedt, rechtstreeks door de gemeente kunnen worden betaald. in de zakelijke belasting op het be drijf over het dienstjaar 1922 werd de Staat der Nederlanden (departement van marine) voor het Nederiandsch Loodswezen aangeslagen voor een be drag van 1524. De minister van marine a.i. heeft te- timenteele oogopslag op de barones en op miss Bayiay tenminste sterken in druk hadden giemaakt. Waarom zou hij met zulke middelen ook niet het onervaren hart van Erika kunnen veroveren Als ze maar niet zoo spottend lachte. En de baron met zijn ruwe, joviale manieren was ook niet geheel te ver trouwen. Verschrikkelijk waren de oude rent meester, Grupe en zijn vrouw, die vroe ger „schooljuffrouw" was geweest. Daarentegen stond Tina, de dochter, geheel aan zijn zijde dat had Sta nislaus direct bemerkt Nu kwam het er op aan, 'zijn hou ding tegenover al deze verschillende karaklters op Fritz Born kwam het niet aan verstandig en zaakkundig af te passen. Tegenover de vrouwen was dat gemakkelijk, tegenover de mannen was dat echter lastiger. Stanislaus had al begrepen, dat hij zich de gunst van den baron slechts verwerven kon, als .hij zich niet alleen den aanschijn gaf, dat hij zich bijzon der voor den landbouw interesseerde, maar ook, dat hij flink kon paardrijden en dat wilde hij. 's middags, als hij het paard van den rentmeester bereed eens probeeren. Hij was te dikwijls op de renbaan te Berlijn geweest om niet eenige paar denkennis opgedaan te hebben. Al de geburikelij.ke termen had hij daar Iee ren kennen en zoo toonde hij 's mid dags bij het rijden een „paardever- stand", dat den baron verbaasde. gen genoemden aanslag bezwaren in gebracht, op grond, dat, naar de mee rling van genoemden minister, 't loods wezen te Viissingen niet kan geacht worden binnen die gemeente een bedrijf uit te oefenen. Voorop gesteld zij, dat reclamant binnen dn bij de wet gestelden termijn het bezwaarschrift heeft ingediend. De Gemeentewet, zooals die is ge wijzigd bij de wet van 30 December 1920 (Stbi. no. 923), zegt, dat de zake lijke belasting op het bedrijf slechts ge heven wordt van zoodanige onderne mingen en inrichtingen, welke binnen de gemeente een bedrijf uitoefenen an ders dan in stations, enz. Ook publiek rechtelijke lichamen kunnen in deze be lasting worden betrokken. De vraag dient thans te worden be antwoord, of het Nederiandsch loods wezen te Viissingen binnen de bepalin gen van genoemd wetsartikel valt. Daar omtrent de toepassing dezer be lasting in de praktijk nog geen juris prudentie bestaat, zal uit de totstand koming van de wet moeten worden na gegaan, welke beteekenis aan hare woorden moet worden gehecht. De vage omlijning van bedoeld belas ting-object geeft inderdaad aanleiding tot allerlei vragen, welke bij de toe passing der wet dienen te worden op gelost. Het wil ons voorkomen, dat bij de al- geheele herziening van het gemeentelijk belastingstelsel te weinig aandacht aan deze nieuwe bron van inkomsten is ge schonken. Overijling was daarvan echter niet de oorzaak, ais men bedenkt, dat deze her ziening van 1908 dateert. Het ontwerp van wet, in zijn oor- spronkeiijken vorm, bevat ten aanzien van de zakelijke bedrijfsbelasting de volgende toelichting, welke echter nog ten volle hare beteekenis heeft behou den. ,,Het zou billijk jzijn aldus lezen wij dat evenals het vaste goed, ook van het bedrijf eenige vergoeding kan wor den gevorderd voor de diensten, waar door het wordt gebaat, of voor de las ten, die het voor de gemeente mede brengt. In een fabrieksplaats zullen de kos ten van onderwijs, de politie, de armen zorg, de brandweer belangrijker zijn can in een gemeente, waar weinig nij verheidsondernemingen gevestigd zijn en wèl-ingerichte gemeentediensten werpen, zoo niet onmiddellijk, althans indirect, voor het bedrijf voordeel af, waarvoor de gemeente onder de be staande (thans vroegere) wetgeving geen aanspraak op eenige vergoeding van kosten heeft." Nu is het toch moeilijk voor betwis ting vatbaar, dat het Nederiandsch loodswezen zoo niet onmiddellijk, dan toch indirect profijt heeft van de onderwijsinstellingen, welke de ge meente ten deele bekostigt of subsi dieert dat het bedrijf of zijn per soneel dat daarbij is aangesteld zeer zeker gebaat is bij een goed politietoe zicht, tot bescherming van persoon en goed en dat een goed ingerichte brand weer om ,bij de voorbeelden der re geering te blijven van groot belang is voor het 'hier gestationneerde loodswe zen. Bij de behandeling der wet in de Eer ste Kamer zie Handelingen dd. 29 December 1920. blz. 176 heeft, op een desbetreffende vraag, de minister van financiën het duidelijk doen uitko- Hoe weet u dat alles vroeg hij. Ik wilde bij de cavalerie officier worden, antwoordde Stanislaus be scheiden en toch met een zeker zelf bewustzijn. Bovendien, baron, ben ik een jaar in 't cadettencorps geweest, waar wij les in het paardrijden kregen. Waarom hebt u dat niet direct gezegd, dan had ik u die oude bruine niet laten geven. Alleen rentmeester Grupe liet zich niet bedriegen. Alemaal praatjes baron, zeide hij later tot dezen. De jonge meneer spreekt als een jockey op de renbaan, maar niet alsof .hij werkelijk verstand van paarden heeft. Nu, nu, Grupe nu niet direct mopperen. Wij zijn ook eens jong.ge- weest en hebben leergeld moeten be talen. Maar niet op de renbaan, baron. Jij tenminste niet, oude vriend. Ik heb er echter heel. wat geleerd. Mijnentwege baron. Maar mijn bruine "krijgt de jonge meneer niet weer, hij heeft het arme dier totaal afgereden en voor bravourstukken is het beest werkelijk te oud. Daarheb je gelijk aan. Wij zullen hem morgen eens op Born's paard zetten. Die heeft kuren, baron. Dat hindert niet. Dan kan hij te vens toonen, of hij werkelijk rijden kan. Voor het diner zeide de baron tot zijn vrouw Je gunsteling schijnt mee te vallen. Van. den landbouw heeft hij weliswaar geen greintje begrip, maar INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN. men, dat alle ondernemingen en inrich tingen, voor zoover het geen stations zijn, belasting moeten 'betalen, zelfs banken en postkantoren. Verder heeft Z. Ex. in het licht ge steld, dat publiekrechtelijke bedrijven, ook wanneer er geen winst gemaakt wordt, in de zakelijke belasting kunnen worden aangeslagen het motief dezer belasting had met die omstandigheid niet te maken. Een definitie van het woord „bedrijf" ■dat door de onderneming of inrichting moet worden uitgeoefend om voor deze belasting in aanmerking te komen, is noch in de wet, noch in de toelichtende regeeringsstukken gegeven. De betee kenis van het woord zou men kunnen laten afhangen van het antwoord op de vraag, of men van een rijks- of ge meentebedrijf kan spreken, waar het geldt ondernemingen, die als zij niet door het Rijk of gemeente werden be heerd, óók bedrijven zouden heeten. Ten aanzien van de heffing dezer be lasting verdient genoemde opvatting de voorkeur boven die welke slechts van een rijks- of gemeentebedrijf spreekt, zoodra de beheersvorm van zekeren tak van dienst aan 'bepaalde eischen 'vol doet. De boven gestelde vraag moet onzes inziens in bevestigenden zin beantwoord worden. De aard van den loodsdienst leent zich dan ook zeer goed voor de ■uitoefening daarvan als bedrijf. Het loodswezen wordt door ihet rijk ais een afzonderlijke administratie be heerd een overzicht van de ontvang sten en uitgaven van den dienst van het loodswezen wordt ais bijlage A bij de staatsbegrooting gevoegd. Thans is bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig om de takken van staatsdienst van joodswezen enz. aan te wijzen «Is staatsbedrijf in den zin der wet van 16 Februari 1912. (SM. 85). De bedoeling daarvan.is om voor het bedrijf van het loodswezen een com- mercieele boekhouding op te zetten. Blijkens de toelichting op genoemd wetsontwerp is destijds reeds overwo gen of het loodswezen enz. in de ter men viel om tot staatsbedrijf te worden omgezet. Deze vraag werd toen ont kennend beantwoord, omdat men meen de, dat een commencieele boekhouding voor het loodswezen enz. slechts dan reden van bestaan kan hebben, wanneer mocht wonden aangenomen, dat die boekhouding een batig slot zou aan wijzen. De minister is thans van oordeel, dat deze opvatting 'niet houdbaar is en in tegendeel voor bedrijven, waarvan de uitgaven niet door de inkomsten wor den gedekt, de bedrijfsboakhouding het aangewezen .middel is om dezen ver keerden toestand aan het licht te bren gen. Uit bovenstaande volgt, dat de dienst van het loodswezen inderdaad het ka rakter draagt van een bedrijf en ook door de regeering als zoodanig wordt beschouwd. Het ligt thans in de bedoe ling van de regeering, om den 'bdheers- hij heeft blijkbaar groote ambitie en hij toont veel belangstelling. Hij lijkt een goed ruiter te zijn. Het doet me genoegen, dat jertnef hem tevreden bent, antwoordde de ba rones. Ik moet bekennen, dat ik leven dig belang in den jongen man stel, die zich ongelukkig schijnt te gevoelen, want die zwaarmoedigheid is toch niet in overeenstemming met zijn jeugd. Bezigheid zal de melancholie wél doen verdwijnen. Hedenmiddag merkte ik niets daarvan tenminste. Hij'was op geruimd en vrooiijk. Wat verheugt me datIk geloof ook, dat hij. hier bij ons alle ellende wei zal vergeten. Wij zullen het hopen Voor zoo ver het aan mij ligt, zal hst gebeuren om hem een braaf en knap man te maken. Dat zal wel gelukken, want de kern is goed. Dat geloof ik ook, maar wij zul len zien. Zoo had Stanislaus zich ook in de gunst van den baron gedrongen, door dat hij sluw diens karakter en zwakke eigenschappen had doorzien. Nu kwam het er nog óp aan, de be langstelling van, Erika te trekken. Den avond wile Stanislaus benutten, om de eigenaardigheden der jonge dame na der te bestiudeeren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1