Mo V7l 60e Jimrgfuig wmat ZATERDAG 22 JULS OP iEIS Eg>a THUIS. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSLINGSCHE C0URA1NT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ab0nnements-pr1js Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f 2.20 per drie maanden. Franco iSor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs. Van I,—4 regels 1.10 voor iedere reiel meer 26 centbij abonnement spe- ïiaie prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen »aii 1—5 regels 65 centiedere regel meer a cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 een*. Er is zeker geen grooter vaeantle- genoegen voor velen denkbaar, dan de reistasch. ter hand te nemen en er eeni- ge dagen, eenig'e weken op uit te gaan. De zorgen van den dagetijkschen ar beid, op kantoor, in magazijn, op school of in de werkplaats, zij worden, dan eens heelenraal van ons afgezet, en geest en lichaam gaan we verkwik ken aan wat het oog, en het hart beha gen mag. Wie het eens goed doen kan, trekt wat verder van huis, gaat wel licht de landsgrenzen over om in den vreemde oor en oog, den kost te geven, om zijn kennis van land en volk .daar ginds te verruimen en te verrijken. Het nut, hetwelk dezulken van een buiten- landsch uitstapje kunnen trekken, kan zeer groot zijn, al naar gelang men voor indrukken vatbaar is. Er zijn er, helaas, die de gave om op te merken en in zich te verwerken missen welnu zulten beihoeven zich niet de mioeite en de kosten te geven om naar den vreemde te trekken. Het loont dan nauwelijks de uitgaven en inspanning. Maar anderen, en gelukkig zijn. dit ve len, weten wel degelijk partij te trekken van de gelegenheid om nu eens goed, uit h,un ooigen te kijken en bestaande toestanden ginds e.n hier met elkander te vergelijken. En dan iwil. het in verre weg de meeste gevallen gebeuren, dat, wanneer de allereerste indrukken zijn verwerkt, wanneer het onbekende ons bekend is geworden, wanneer we over onze aanvankelijke verbazing en ver wondering over wat ze zien, heen zijn, we al gauw tot de slotsom komen, dat hoeveel aantrekkelijks er aan gene zij de wan Holland's grens mag zijn, toch wat er aan deze, zijde is, ons goed be schouwd nog veel aangenamer, veel beter voorkomt. In de eerste plaats ligt dit natuurlijk daaraan, dat we ons in eigen milieu, in eigen land thuis gevoe len. Het „Oost-West, Thuis Best" leert men nergens zoo goed als wie in den vreemde verkeert. Maar bovendien, ons land is een mooi, een wonder-mooi land. En daarbij. ,met geen enkel ander, groot noch klein te vergelijken. Wie daaraan mochit twijfelen, kan dif van de meeste zeer bereisde, zeer beschaaf de wereldreizigers vernemen. Zij staan eenvoudig versteld over het sappige, rijke en vol schakeerimg zijnde Hol- landsche landschap, zijn intieme ste den, zijn wateren en stroomen, zijn vruchtbaarheid en ongeëvenaard schoone vlakke vergezichten. En, zoo we in d'en vreemde al het oog bewon derd hebben geslagen op hooge bergen en. diepe dalen, op trotscbe natuur- en kunstwerken, op steden van mMioenen, op grootsche bouwwerken, gelijk ons land er geen telt, dan toch treft ons bij onzen terugkeer dat innige karak ter, dat in zijn kleinere afmetingen toch zoo wonderlijk schoone van ons eigen landje, en ons hart juicht bij het her zien van dat alles. Wij waardeeren te meer wiat we bezitten aan eigen land, aan eigen huis en haard in de plaats onzer inwoning. Mag dit de ervaring wezen van hen, die in de gelegenheid zijn op reis te kunnen ,gaan, maar ook voor hen, die dit voorrecht ontberen, zijn er genoeg zaam middelen, om zich schadeloos te stellen. Mits, en dit is almeer bij alles wat we zoeken., een der voornaamste factoren, men voor indrukken vatbaar is. Wie iets anders zoeikt dan het alle- daagsiche, dan het dood-gewone, wie zich eens aan wat anders wil verkwik ken en vergasten, hij behoeft allerminst zoover van huis te gaan. Let eens op, geen twee steden in ons landt, in onze provincie, zijn elkaar geJijk.Overal vindt men weliswaar kleine verschillen, maar toch andere leefwijzen, gewoonten, zeden en. gebruiken, ja kleederdrachten en bewoningeo. Wie lust in vergelijken heeft, vindt in het eigen land stof en leering te over. Wie zijn geesit te ver rijken zoekt, zijn ervaring rijper maken wil, hij kan te kust en te keur vinden, wat hij verlangt in nauwelijks een lut tel tijd reizen van zijn woonplaats. En zie ook deze zuilen in heel veel geval len tot het inzicht komen, da-t hoe aan lokkelijk ook een verandering voor een keer mag zijn, ten slotte het eigen thuis met zijn ons vanzelf dierbaar geworden omgeving, het ontegenzeggelijk wint. Want het waarachtige geluk des men- sclhen ligt niet in het bijzondere, niet in liet ongewone het is niet op reis, niet in den vreemde, hoe schoon en leerrijk dit zich ook mag voordoen, te Vinden, maar het ligt vlak bij u, in uw eigen thuis, aan den eigen haard, in eigene omgeving .niet over en buiten ons, niaar hier en in ons zeiven. De opening van de zitting der Staten-Generaal. De stoet, waarin de Koningin zich Dinsdag naar de Ridderzaal zal bege ven ter opening van de zitting der Sta ten-Generaal, zal geopend worden door een eskadron huzaren, sterk 75 ruiters, ■waarbij de standaard en de konpsmu- ziek. Tot sluiting van den stoet is aan gewezen een detachement huzaren, sterk 50 ruiters. Aan het Paleis zullen een compagnie van ihet regiment grenadiers en de Ko ninklijke Militaire Kapel de honneurs bewijzen. Aan de Ridderzaal zal als eerewacht worden opgesteld een compagnie van het regiment jagers, met het vaandel en het muziekkorps van het regiment. Oip verschillende punten van den weg, dien de stoet neemt, zullen bereden de tachementen artillerie en manschappen te voet worden opgesteld. De Haagsche Conferentie, De Russische delegatie heeft een rap port opgesteld over de Haagsche confe rentie, waarin zij constateert, dat de besprekingen twee verschillende stadia doorloopen hebben. 'De eerste werd ge vormd door de inlichtingen, welke de Russische commissie op de vragen der niet-Russische commissie heeft ver strekt en had 'in normaal verloop. Tij dens de tweede periode, toen 't onder zoek der concrete voorstellen en eischen een aanvang nam, openbaarde zich de beJangen-tegenstelling tusschen de deelnemers van de niet-Russische com missie. Het werd dus mogelijk, dat sommige deelnemers de confereptie wilden ibreken. Daarin zijn zij geslaagd, doch aldus eindigt het rapport de Russische delegatie is er stellig van overtuigd, dat de gestelde vraagstukken eerlang een oplossing zullen vinden, een oplossing, die even .gunstig, zoo niet gunstiger zal zijn voor sovjet-Rus land. Litwinoff heeft heden een afscheids bezoek gebracht aan minister van Kar- nebeek. Naar wij nader vernemen, zal de Russische delegatie Zondag vertrek ken. De Belgische delegatie is gisteren morgen naar Brussel teruggekeerd. De statistiek der criminaliteit over 1920 In het eerste hoofdstuk van de inlei ding tot deze statistiek, wordt een over- zioht gegeven van de strafzaken, waar van de arrondissementsrechtbanken in eersten aanleg kennis namen. Het aan tal individueele veroordeelingen daalde van 40.782 tot 28.817, dat van de ver oordeelde individuen van 36.541 tot 26.541. Hiertegenover staat een niet geringe vermeerdering van het aantal recidivisten dit cijfer bereikte een tot nog toe ongekende hoogte (van 7653 tot 8112). Bij deze aanzienlijke daling in 1920 moet volgens den inleider, mr. G. L. Suermondt, in de eerste plaats gedacht worden aan het feit, dat een groot deel van den achterstand bij de rechtbanken weer is ingehaald, voorts, dat het aantal smokkelaars sterk is af genomen (van 12.056 tot 4183). Of in dien deze beide factoren buiten be schouwing worden gelaten, nog gespro ken kan worden van een vermindering der criminaliteit is een vraag, die thans veler aandacht in beslag neemt. In dit verband wordt gewezen op een afne ming der criminaliteit in Engeland (in Frankrijk van de jeugdcriminaliteit), op een vermeerdering daarvan in Amerika. Als resultaat van een voorfoopige tel ling is ook een overzicht gegeven van de cijfers voor 1920, waarijij wederom op te merken valt een sterke daling der veroordeelingen wegens rechtbankza ken is 1921, nl. van 28.917 tot 21.272. Bij een ontleding van de criminaliteit in haar verschillende uitingen wordt geconstateerd, dat in 1920 in vergelij king met 1919 groote veranderingen hebben plaats gegrepen 'de cijfers van de misdrijven tegen 'gezag, orde enz. zoowel als die van de agressieve cri minaliteit zijn belangrijk gestegen bij (de economische criminaliteit deed zich vrij algemeen een niet onaanzienlijke daling voor. Voor zoover deze cijfers cle beweging der criminaliteit weergeven, wordt betwijfeld of .de vraag is er ver meerdering van criminaliteit, bevesti gend mag worden beantwoord. Vooral de (gegevens betreffende de zware cri minaliteit (voornaamste misdrijven te gen lijf en leven en sexueele delicten) vormen een bedroevend beeld, waar de relatieve cijfers voor deze delicten met uitzondering 'van moord, kindennoord, kinderdoodslag en 'doodslag door schuld hooger zijn dan in eenig voor afgaand jaar tot 1896 toe. Opvallend is de stij'ging'bij de sexueele delicten, dezen zijn vrijwel verdubbeld. De oorlogs- en crisiscriminaliteit (smokkelhandel, verboden terugkeer, overtreding 'distributiewet) is tusschen 1919 en 1920 uiteraard sterk vermin derd. Wanneer deze criminaliteit buiten beschouwing wordt gelaten, blijkt, dat het aantal veroordeelden wegens ge wone delicten van Ihet jaar 1919 en 1920 ■slechts met 51 .is verminderd. De tweede paragraaf van het eerste hoofdstuk 'behandelt de repressieve maatregelen. Met 1919 vergeleken zijn slechts zeer kleine schommelingen waa_r te nemen. Alleen valt op, dat het vrij geleidelijk ter.ugloopen. van het percen tage der hechtenis sinds 19! 1 thans plotseling is onderbroken. In 'hoofdstuk II wordt de strafrecht spraak van de kantonrechters bespro ken. De toeneming van het aantal ge vallen van schuldigverklaring 'in 1919, welke reeds sterk te noemen was (44000 gevallen), wordt nog ver overtroffen door het accres in 1920, nl. met ruim 78.000 gevallen (van 171.516 op 249.705). Uit 'hetgeen in hoofdstuk III, hetwelk handelt over de strafzaken, door den militairen rechter berecht, word't mee gedeeld, blijkt dat de dalende toeweging der militaire criminaliteit zich ook nog in 1920 heeft voortgezet. Met meer dan de helft verminderde 'het aantal veroor- deelingen resp. veroordeelde personen wegens commune delicten, terwijl ook de militaire misdrijven belangrijk afna men, ai is dit aantal nog het drie a vier voud van dat der normale jaren. In het volgende hoofdstuk zijn nog enkele nadere uitwerkingen gegeven met betrekking tot de recidivisten (plaatselijke indeeling, militaire re cidive), het laatste hoofdstuk is gewijd aan de gewelddadige levensberoovin- gen inzonderiiefW' zelfmoord. Het aan tal misdadige 'levensberoovingen daalde iets (van 80 op 73) zoo ook het aantal gerechtelijk geconstateerde zelfmoorden (van 598 op 579). Ontevredenheid bij het spoorweg personeel. In een vergadering van de afdeeling Utrecht van den Protestantsch Christe- lijken Bond van spoor- en tramwegper soneel is de volgende motie aangeno men De vergaderinggehoord de bespre kingen omtrent het laakbare optreden van den. minister in zake de verlaging der loonen van het werkplaatspersoneel met 10 en de voorstellen tot aan merkelijke vermindering van de inkom sten van het geheeie spoorwegperso neel protesteert tegen de eenzijdige wijze van handelen, waardoor de be zuiniging in het bijzonder wordt ge zocht bij de laagste loonen en dringt er bij het .hoofdbestuur met klem op aan te bevorderen, dat in samenwerking met andere organisaties een onderzoek zal plaats vinden naar het financieel beheer der maatschappij dat de orga nisaties grooteren invloed zullen krij gen inzake het financieel beheer dat met alle geoorloofde middelen actie zal worden gevoerd om te komen tot niet- invoering van de goedgekeurde, loons verlaging voor het werkplaatsenperso- neel op 30 Juli a-s., en dat de algemeene loonsverlaging zal worden afgewend. Volgens „het Volk" heeft de regee ring maatregelen getroffen tot een or ganisatie van automobielenvervoer bij een eventaeele staking van spoorweg personeel. In verschillende districten zou al een soort proef-mo'bilisatie van alle beschikbare particuliere automo bielen, met de daarbij toehoorende chauffeurs, hebben plaats gehad. Een en ander staat, aldus het blad, onder militaire leiding. Napsen te Scheveningen, ■Dr. Nansen is gisteren te Schevenin gen aangekomen. Hij logeert in het Oranje'hotel. Gisferenochtend had hij een onderhoud met Kretenski. Van de z'ijde .der Russische delegatie wordt medegedeeld, dat dit onderhoud hoofd zakelijk liep over de mogelijkheid van terugkeer in Rusland van de kozakken, van .het voormalige leger van Wrangel, die naar den Balkan zijn uitgeweken. Ook heeft Nansen met den heer Hil ton Young een onderhoud gehad in het Palace-HÖtel. Overleg met vakvereenigingen. De minister van onderwijs heeft aan de inspecteurs bij het lager onderwijs een brief gericht betreffende het over leg met besturen van vakvereenigingen. 'De minister schrijft, dat hij in het algemeen er geen^jbezwaar in ziet, dat de leden van het schooltoezicht bij het dreigend ontslag van een onderwijzer de vertegenwoordigers van. een vakver- eeniging als pleitbezorgers van een onderwijzer ontvangen, en dat hij zelfs meent, dat op die wijze in veie gevallen een bevredigende oplossing eener han gende kwestie zal kunnen worden be vorderd. Internationale cpnferentie te Amsterdam. De besturen van het Internationaal Vakverbond te Amsterdam, te tweede internationale te Londen en de Interna tionale vereeniging van socialistische partijen te Weenen hebben, overeen komstig het in de dezer dagen te Am sterdam gehouden conferentie genomen besluit, een oproep gericht aan de ar beiders en democraten aller landen. In de proclamatie worden de huidige slechte toestanden in Duitschland en dientengevolge in geheel Europa toe geschreven aan de gevolgen van de vredesverdragen en de geweldpolitiek tegenover Duitschland. Een beroep wordt gedaan op de re geering der Vereenigde Staten die door haar ingrijpen in den oorlog, den afloop daarvan op een (beslissende wijze heeft beïnvloed. De verwachting is derhalve gerechtvaardigd, dat zij haar medewer king niet onthoudt bij het herstel van den vrede ep de vernietigde wereld, opdat er een einde kome aan het ver stoorde economische leven, hetwelk een deel der arbeiders plaagt met werkloosheid, en het andere bedreigt met honger en epidemieën. Er dient gebroken te worden met de politiek der militaire bezettingen en de militaire en economische sancties van 1921, die geen reden meer hebben van bestaan. Deze moeten onverwijld wor den opgegeven. Het onmiddellijk toe staan van een moratorium aan Duitsch land wordt noodig geacht, evenals het voorbereiden van een internationale 'Iteeninig. Er wordt een beroep op dc arbeiders en democraten gedaan, om voor deze denkbeelden een krachtige actie te voeren. Opstootjes in West-Indië. (Officieel). Blijkens van den gouver neur van Curasao ontvangen telegra fisch bericht, hebben stakende .boot werkers op 17 dezer feitelijkheden ge pleegd togen den hoofdagent van de stoomvaart-maatschappij Kon. West- Indische Maildienst. Zij verwekten op stootjes, welke de politie gewapender hand heeft onderdrukt en waarbij één doode en eenige gewonden zijn geval len. Tegen den avond was de rust (her steld. VLISSINGEN, 22 JULI. Stremming verkeer over de Keersluisbrug. In de nachten van 26 op 27, 27 op 28 en 28 op 29 Juli zal het verkeer met rij en voertuigen over de brug bij de Keersluis vanaf 11 uur tot 5 uur des morgens gestremd zijn. Het voetgan gersverkeer zal zooveel mogelijk met een roeiboot worden onderhouden. Personen die dus op een der drie genoemde dagen met den nachttrein van 12 uur medekomen, zullen, dus ver standig doen als zij zich langs de bui tenhaven stadwaarts begeven. Kindervoeding en -kleeding. Uit het verslag van de verstrekking van voeding en bleeding aan school gaande, behoeftige kinderen over 1921 blijkt dat de kindervoeding in 1921 ge durende het ge'heele jaar heeft plaats gehad en wel van 1 Januari tot en met 22 Mei en van1 28 November tot en met 31 December in het gebouw der voor malige centrale keuken en van 23 Mei tot en met 27 November in het gast huis. Aan de schoolvoeding werd deelge nomen. door leerlingen der openbare 'lagere scholen A. B. F en G en der bij zondere R. Kath. meisjesschool en R. Kath. jongensschool. In 'het tijdvak van 1 Januari tot en met 22 Mei en van 28 November tot en met 31 December zijn op 129 dagen maaltijden verstrekt geworden en wel aan 155 leerlingen per dag. Het. totaal aantal verstrekte porties eten bedroeg in die .tijdvakken derhalve 20.000. In het tijdvak van 23 Mei tot en met 27 November zijn op 138 dagen, maai tijden verstrekt geworden en wel aan 30 leerlingen per dag. Het totaal aantal verstrekte porties eten bedroeg in dat tijdvak derhalve 4140. Behalve de verstrekking van voedsel had tevens aan de daarvoor in aan merking komende kinderen nog een verstrekking van klompen plaats. In totaal zijn 1224 paar klompen uitge reikt. De hoofden van scholen dienden bij het gemeentebestuur lijsten in van kin deren, die naar hun overtuiging in aan merking kiwamen om aan de maaitijden der kindervoeding deel te nemen of wei van kinderen, die .gratis klompen wenschten te krijgen, welke lijst door den Armenraad werd onderzocht. De kosten der kindervoeding hebben over 1921 bedragen ƒ6802.34. Deze kosten kunnen als volgt worden ge specificeerd Vieeschwaren 1421.50 Aardappelen en .groenten' - 1373.72 Kruidenierswaren - 434.61 Brandstoffen - 226.90 Arbeidsloonen - 1345.39 Klompen - 905.94 Melk - 68.48 Water, licht, kantoorbehoef ten' enz. - 134.90 Gasthuis (vertjeekking van maaltijden) - 890.90 Totaal 6802.34 De Kermis. Ondanks de groote warmte, die, na zoo langen tijd imirider aangenaam weer, vrij plotseling is ingevallen, be woog zic'h gisterenavond een groote menschenmenigte in de stoom, die, zoo als we in ons nummer van Donderdag meldden,, een groot champagnefeest zou geven. Dat heeft natuurlijk ge trokken, maar niet-minder de verlich ting. die nog vergroot' was doo.r het aanbrengen in stm'gefs van groen en bloemen, van met .gekleurd omkleedsel bekleefte lampjes. De nrênschenzee op straat bewoog zich vroolijk tusschen de verlichte kra men, zoo nu en dan opeenhoopend rond een. straatkunstenaar, die zijn toe ren niet volbracht voor de omstanders hém een bepaalde som gelds op 't kileedje hadden geofferd. Ook hadden zich veel menscben ver zameld vwor de paradetent van den heer Boesnach, waar we, op verzoek, even een kijkje hebben .genomen. Waar deze gelegenheid nog al ver van het kermisgewoel tegen de Weststraat aan staat, haddien we een klein, pu bliek verwacht. Maar we hadden ons vergist, wamt die tent was vrij goed bezet op alle rangen met een .publiek, dat ap.pl,audiseerend en gul lachend den artist beloonde, die het o.a. vermaakte met aardige goocheltoeren. We zagen in di'e inrichting ook een massa zware gewichten en halters liggen, die 'door den sterken man het gezelschap ge bruikt worden, terwijl een draad dooi de inrichting bewees, dat niet alleen in de buitenlucht maar ook m de tent ge vlogen wordt. Antf-kermfevergaideringen. Daar de meeste militairen heden met verlof huiswaarts giaan, was het giste renavond feitelijk de laatste der gezel lige samenkomsten in het Militair Te huis. De avond werd op zeer aange name wijze doorgebracht, waartoe niet weinig bijdroegen de orgelmuziek van den heer Th. Kamermans, met begelei ding van fluit door den heer P. C. Non- nekes, en zanig en voordrachten van de heeren Van der Eijk en De Wolf. Tijdens 'de pauze werd het woord gevoerd door den heer J. Herwijei, sergeant bij de Kon. marine, die na mens .de aanwezige militairen van leger en vloot de huisvader en. -moeder har telijk 'dankte voor het ve'ie goede, dat zij in deze dagen voor de militairen hebben .gedaan. Ook tot den heer H. J. Tichelman, als voorzitter van het Te huis, richtte spreker waanfcerende woorden, voor de vele zorgen, aan het Tehuis en aan de militairen steeds ge wijd, het betreurende dat de heer Tichelman eerlang dezen arbeid zal moeten overgeven. De 'heer Tichelman dankte met en kele welgekozen woorden en wees er op, dat de jonge mannen die in het le ger en op de vloot dienen, steeds zijn hartelijke toegenegenheid mochten be zitten en hij sprak de hoop uit dat ons Christenvolk steeds meer zijn sympa thie en steun moge igeven. voor de militairen en dat ook dit Tehuis nog tal van jaren een oord van rust en ver- poozing voor hen. moge zijn. Na het zingen van Gezang 96 vs. 1 sloot de huisvader de bijeenkomst met dankzegging. Aan de militairen en. verdere aanwe zigen werden eiken avond versnape ringen rondgedeeld. Strajidconcert. De Vlissinigsche Po&tfanfare, direc teur .de heer J. A, Hoilaers, zal morgen avond van 8 tot 10 uur een. concert ge ven op den boulevard! Evertsen. In de week van 13 tot en me,t 20 Juli zijn in het gewone toad 1304 zeebaden genomen, waarvan 570 door cfames en 734 door heeren. In het volkshart wer den 130 baden genomen, waarvan 43 door dames en 87 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 61 graden en de gemiddelde tempera tuur van het zeewater 60 graden. Wij vestigen de aandacht o.p achter staande advertentie (betreffende de .aangifte van leerlingen voor de Ge meentelijke Handelsherhalingssch'ool.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1