0L0 1000 150 100 25 LING [AUNG VRIJDAG 21 JULI cfird^'°oa<inn IP *n. chappij van EATER NO 170 Uitgavefirma F. VAK DE VELDE Jr.,Wolstraat 58, Vlissingen. lal. latere. 10. Postrekening 88287, Verschijnt dagelijks; uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht Stads» ta Provincienieuws 126 ct. snij- 40 a 52 ct. bessen 24 a |ct. frambo- 40 ct. to et. mada- I 20 a 24 ct. f a 26 tuin- LG. bloem- Ict. andijvie It. komkom- cuk selderie kroten 1 a tapen »/2 a 1 I boszuring beiden per I 100 stuks. J922. |ons. stuks. de markt dag en niet 1 EN. des namid- Londen 0.521/2; rarijs ƒ21.50 f 0.0114. Inden ƒ11.43 10.55 Belgi- |42 Z2 Fran- I Kronen (af- [T. te Karls- 1.2 te Memel. Ivan 21 Juli tot Zuide- ■jk bewolkt. 1 temperatuur. flNGEN. n.m. 12.13 1.— I ir. ir. frijgbaar idsche gelend, vMSSEN lef. No. 143. f Rotterdam plaatsen. [VSSAGIERS VEE. I vul nut 8 T. Roll. T.m. nor isp. en Exp. V03, Tel. ORN, Tel. 153- '.OUT, Tel. 282. 'HEK. Tel. 101 RDAG en of van de Irol. VL1SS1INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. j? een ongeluk. ÜllV gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken' anderen vinger. De opening der Staten-Generaal. Naar wij vernemen wor'dt de Konin gin a.s. Maandag teigen den avond van Het Loo te 's-Gravenhage verwacht in verband met de door de Koningin te verrichten opening van het buitenge wone zittingjaar di# Staten-Generaal. inmiddels zal de Prins, die voor fa- milie-aangelegertheden in Duitschland vertoeft, op Het Loo .zijn teruggekeerd. De nieuwe Staten-Generaal. De Haagsche redacteur van „de Maasbode" schrijft Zooals men weet, zal 25 Juli a.s. de ^.zitting van de Staten-generaal worden geopend ter behandeling van de tweede lezing van de grondwetsherziening. Deze zittingsperiode zal officieel tot Zaterdag vóór den tweeden Dinsdag in September duren. Legislatief wordt deze periode als een zittingsjaar be schouwd, zoodat de eerstvolgende ver kiezing voor de Tweede Kamer, welke om de 4 jaar aftreedt, tenzij er eer der Kamerontbinding zou plaats heb ben, in 1925 moet geschieden. Wat evenwel de vergoeding voor de Kamerleden betreft, geldt, naar men ons van zeer bevoegde zijde mededeel de, de periode voor de grondwetsher ziening niet als een vol zittingsjaar. De Tweede Kamerleden genieten voor de anderhalve maand een vergoeding van l>/2/I2 van ƒ3000 of 375. De verhoogde vergoeding van 5000 per jaar wordt pas van kracht, wan neer de nieuwe grondwet in werking treedt. Is dit op 15 October van dit jaar, dan genieten de zittende Tweede Ka merleden van dien datum af de vergoe ding van ƒ5000 per jaar. De vrije middagen voor de rijksambtenaren opgeheven. Het Haagische Correspondenticbu- reau meldt lm ambtenaarskringen werd ons be vestigd-, dat voortaan volgens beslis sing der regeering, het ambtenaren korps niet meer in het genot van een vrijen middag zal worden gesteld op verjaardagen van de Koningin-Moeder, de Prinses en Prins Hendrik alleen op den verjaardag der Koningin, 31 Augustus, zal die vrije middag gehand- ha blijven. Dit geldt niet alleen voor de departe menten van algemeen bestu-ur, doch ook voor de onder idie departementen ressorteerende instellingen. Slotzitting der Haagsche Conferentie. De Haagsche conferentie heeft giste ren haar laatste bijeenkomst gehouden. In de slotzitting werden de rapporten der subcommissies en van de centrale commissie uitgebracht. Daarna hield de voorzitter der niet-Russische commissie, •de heer Patijn, de Slotrede. In een verklaring aan de pers heeft Roman van O. ELSTER. 5) De bagage was opgeladen. Christi- aan zat op zijn plaats een lichte tangslag en de vossen draafden, den kop schuddend, vroolijk voort. Men kon zich niet makkelijk een grooter contrast denken dan deze bijna even oude jonge mannen. Fritz rechtop en stram op den bok zittend* een beeld' van 'bloeiende gezondheid en kracht, waf grof en niet uitziende naar kamer lucht, Stanislaus mat en slap, in elkaar gedoken, de. oogen dichtknijpend, daar hem de zon verblindde, bleefk en over vermoeid, lang en schraal. Zijn gelaat was niedt 'leelijik, misschien fijner en knapper dan dat van den jeugdigen inspetceur of opzichter. Zijn groote donkere oogen hadden een djwependen blik, zijn neus was fraai gevormd en zijn smalle lipipen waren bedekt door een dónkere, dunne snor. Het haar hing in dichte Jokken om zijn hoofd'. Hij had meer van een muziekvirtuoos dan van een jongen man, die zich aan den landbouw zou wijden. Daarbij was hij elegant gekleed, van den stroohoed met donkerblauw Lint tot de fijne lak schoentjes en rood-bruine glacé's toe. Men zag het hem- direct aan, dat hij uit een wereldstad als Berlijn kwam. In stilte benijdde Fritz den nieuwen volontair dan ook wegens dezen chic. Litwinoff medegedeeld, dat ihij het niet meer noodig acht zijn voorstellen van Woensdag aan de Russische regeering over te brengen, daar er niemand meer is om het antwoord in ontvangst te Minister Heemskerk's 70ste verjaardag. Gisteren vierde minister Th. Heems kerk onder vele blijken van belang stelling zijn 7Oen verjaardag. Ter gelegenheid daarvan had in den namiddag in restaurant „De Twee Ste den" een receptie plaats, waarop onder meer versohenen onderscheidene minis ters, Eerste en Tweede Kamerleden, Provinciale Staten, de burgemeesters van Amsterdam en 's-Gravenhage en ineer andere autoriteiten. ZomercpoferantiQ Chr. Hist. Unie. De eerste zomerconferentie van de Qhr. Hist. Unie werd Woensdagavond 8 uur in Ihet conferentieoord te Lunte- ren door den heer Snoeck Henkemans -geopend. Het aantal deelnemers uit alle oorden des ilarids bedraagt 98, terwijl een veertigtal leden uit Ede aanwezig waren. De heer mr. J. V. Schokking sprak met bezieling over den uitslag van den stembusstrijd en de vergade ring betoonde herhaaldelijk door ap plaus 'haar hartelijke instemming. Don derdagochtend werd de conferentie met veel animo voortgezet. Loonsverlaging en reactie. Het National Anbeids-Secretariaat in Nederland verzoekt ons opname van onderstaande mededeeling Mede naar aanleiding van de aan gekondigde loonsverlagingen voor de arbeiders der mijnen en- die der spoor wegen, besprak het dagelijksch bestuur van liet Nationaal Arbeids-Secretariaat (N. A. S.) de sterk tot uifing komende reactie, nationaal zoowel ais interna tionaal. Met betrekking tot voornoemde loonsverlagingen wend de behoefte zeer sterk gevoeld van een gemeenschappe lijk optreden der belanghebbende groe pen van arbeiders, waar noodig en mo gelijk gesteund .door andere groepen, waarvoor in het bijzonder in aanmer king komt het personeel in openbaren dienst, met inbegrip van de ambtenaren. Werd de noodzakelijkheid van een al gemeen optreden der betrokkenen er kend, daarnaast werd overwogen, of er vanwege 'het N. A. S. stappen dienden te worden gedaan om daartoe te ge raken. Het dagelijksch bestuur van het N. A. S. meende voorts een gemeenschappe lijk optreden noodig te oordeelen ter zake de aiigemeene reactie, zooals deze o.a. tot uiting komt in een sterk terug dringen van het levenspeil der arbei dersklasse. Op het gebied der werk- l'ooshei'dsverzorging werd eveneens een zoodanig gemeenschappelijk optreden nuttig en noodig geoordeeld, omreden de autoriteiten op dit terrein zeer reac- Zijn eenvoudig, grijs zomercosfuu.m kwam hem opeens tamelijk gewoontjes voor. Als landbouwer kon hij zich dit fijne heertje evenwel;moeilijk denken. In kaplaarzen en een oud jasje moest <ie „.knappe Stanislaus" er zeker be spottelijk uitzien. En dit zacht geurende parfum paste evenmin bij vee en stal lucht. Fritz glimlachte bij deze gedachte. Om een gesprek aan te knoopen, vroeg hij dan U wilt den landbouw prac- tisch leeren, meneer von Prokowski -Ja. Is u al eens op een groote boer derij geweest Ilk ben op 'it lamd opgevoed. Mijn ouders hadden een landgoed in West- Pruisen. O, d'at is wat anders. Dan kent u het landleven. Prokowski glimlachte weemoedig. Dat is al een tijdje geleden, meen de hij. De laatste jaren hebben wij te Berlijn gewoond. Daar was u ook in betrekking Ik ben nooit in. betrekking ge weest ik heb een hartkwaal. Ach, dat spijt me. Nu, zooiets wor'dt mettertijd' beter. Het leven op liet land in de frissche lucht zal u goed doen. Ik hoop het, antwoordde Pro- kowiski zachit en staarde mistroostig voor zich uit. Het gesprek stokte weer. Fritz Born vond, dat de „knappe Stanislaus" toch ■wel wat (kortaf was. Hem scheen deze rit door het schoone, romantische Wie- tionair optreden. Met het oog op de groote werkloosheid, welke in den win ter van 1922 allicht tot een ongekende hoogte zal stijgen, is een algemeen op treden der arbeidersklasse van Neder land dringend noodig. Ook op ander gebied dreigt de reactie grootere af metingen te zullen gaan aannemen, waarvoor o.m. werd genoemd de ver slechtering van het onderwijs, enorme verhooging der oorlogsbudgetten en anderszins. Besloten werd aan de vergadering van het algemeen bestuur N. A. S., welke zal worden gehouden op Vrijdag 21 Juli e.k., voor te stellen, de noodige stappen te doen om met de belangheb benden tot een algemeen optreden te 'geraken. Ernstig za. worden overwo gen, of de overige Vakcentralen door het N. A. S. zullen worden uitgenoo- digd tot een samenwerking, om na ge pleegd overleg een plan de campagne vast te stelten, hetwelk dan zal dienen als basis voor een gemeenschappelijk optreden. De opbrengst der posterijen, telegraaf en telefoon. De opbrengst der posterijen over de maand Juni bedroeg 3.318.509, bij een raming van ƒ4.436.666. De telegrafie bracht op 538.407 bij een raming van ƒ772.500 en de telefoon ƒ839.547, bij een raming van ƒ1.410.633. De post- clièque- en girodienst ƒ27041, bij een raming van ƒ32891. De geheele op brengst over de maand juni was dus 4.723.504 bij een raming van ƒ6.652.690. In Juni 1921 werd ontvan gen ƒ5.103.050. Surnumerair der posterijen en telegrafie In 1922 worden 5 plaatsen als sur numerair der posterijen en telegrafie beschikbaar gesteld. De aanmelding staat open voor mannelijke candidaten, die in het bezit zijn vtfn liet einddiplo ma van een Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus of gymnasium, dan wel van een daarmede gelijk gestelde inrichting van onderwijs. Een examen wordt van hen niet geëischt, zij wor den aan de hand van de op de bedoelde eindexamens behaalde punten voor plaatsing gerangschikt. Aanmelding behoort te geschieden bij, het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie te 's- Gravenhage, vóór 6 Augustus 1922. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van 'het post- en telegraaf kantoor ter plaatse. De bezuinigings-actle. Naar „de Tel." verneemt hebben Burg. en Weth. van Amsterdam in hun vergadering van de vorige week beslo ten, idat voorloopig geen enkele bevor dering van een ambtenaar tot een hoo- geren rang plaats zal mogen hebben, •behalve ter voorziening in een ontstane vacature. De 'bepalingen omtrent bevordering van schrijver en klerk zullen van kracht sen;dal in 't minst niet te bevallen hij zag in 't igeheel niet naar (de prachtige omgeving en zuchtte somwijlen. Waaraan, hij, wel. dacht Fritz dacht opeens aan die roodblon- de schoonheid en hij glimlachte wat spottend bij ide gedachte, hoe deze schoone Stanislaus had! afgepoeierd, ja, ja,, dit afscheid (drukte hem en maakte hem zoo stil. Fritz kon zich het niet goed' begrij pen. Zijns inziens moest Prokowski blij zijn, die rossige schoonheid kwijt te zijn. Fritz lhad genoeg in de wereld rondgekeken, om zulke karakters naar waarde te kunnen schatten. Als „een jarige" bij d'e huzaren had hij ook eens zoowat kennis geleerd. Het had hem een lief stuik geld gekost. De gedachte daaraan ergerde hem nu nog en hij liej de vossen de zweep voe len, zoodat deze hun snelsten loop aan namen. Prokowski klemde zich aan de kan ten vast. Rijd toch niet zoo woest, zeide hij wrevelig. Dat beteekent nog niets, lachte Fritz. Dan moest u eens met freule Erika rijden. Die rijdt over heg en steg. Ik daink voor zoo'n pleizier. Wederom verzonk Stanislaus in een doffe droomerij en daar Fritz geen lust had, het gesprek opnieuw te beginnen, werd de verdere weg naar het slot Hambach stilzwijgend afgelegd. Eerst toen men het fraaie, oude kasteel en de naaste omgeving zag lig gen, ontwaakte Stanislaus uit zijn stille blijven totdat daarin nadere voorzie ning is getroffen. Slechts in zéér buitengewone geval len, die door de commissie tot het on derzoeken van ambtenaarsvraagstuk- ken in zijn vollen omvang zullen wor den beoordeeld, zal een bevordering plaats kunnen hebben. Voorts zulten Burg. en Weth. de hoofden van dienst uitnoodlgen om bij het ontstaan van een vacature bij hun dienst ernstig te overwegen of Ihet werk van den ambte naar, door wiens vertrek een vacature is ontstaan, niet verricht kan worden door een ambtenaar van lageren rang, zoodat het vertrek van een ambtenaar daardoor -niet steeds tot een bevorde ring van een anderen ambtenaar be hoeft te leiden. Verlaagd reizigerstarief voor Jaarbeurs bezoekers. Door de Nederlandsche Spoorwegen is bepaald, dat ten behoeve van de van 49 September a.s. te Utrecht te hou- iden Zevende Nederlandsche Jaarbeurs aan houders van driedaagsche toe gangskaarten een reductie van 50 wordt verleend op den prijs van het terugreisbiljet. VLISSINGEN, 21 JULI. Variété Faveur. Dat dit gezelschap zich, na ruim een halve week werken, nog in de gunst van het publiek mag verheugen of ia- ten we liever zeggen, steeds meer in trek komt, zagen we gisterenavond bij ons bezoek aan „de Oude Vriend schap". Niet aileen de groote zaai, maar ook het daaraantoelenden.de rookkamertje was uitverkocht. Het jnoet ook eigenlijk niet verwonderen, want het programma is licht en afwis selend, het is een echt kermisprogram- ma. Er is dan ook gisterenavond weer •gegierd', niet het minst om den Pelika- nendans van Bart Elferink. Na ons eerste bezoek is er werkelijk de verandering gebracht, die wij in ons verslag aankondigden en het is een groote verbetering, dat nu de muzikale begeleiding gevormd wordt door piano, viooi en violoncel. Concertgebouw. De c&baret- en variété-voorstellingen in het Concertgebouw worden ook zeer druk bezocht. Het programma valt al gemeen in den (smaak, wat voldoende blijkt uit een overluid applaus. Dat Pierre Leenhouts een groot deel van 'het succes wegdraagt, is begrijpelijk. Hij heeft er goed den slag van het pu bliek eens recht hartelijk te doen lachen. De anidere artisten oogsten mijmerij en richtte zich op. Zijn gelaat helderde op. Duidelijk las men de ge dachten op zijn gelaat Nu, in dit kasteel is het wel uit te houden, dat wordt niet zoo erg als ik wel gedacht beb. Toen Fritz naar'die rentmeesterswo ning wilde rijden, waar de nieuwe volontair immers wonen zou, wenkte de baron van het bordes, dat hij daar zou voorrijden. Dat was voor Stanislaus reeds een heele genoegdoening. Dit gevoel nam nog toe, toen de baron hem vriend schappelijk de hand schudde en naar de salon zijner vrouw bracht, waar de barones hem allerminmzaamst be groette. Ik verheug me zeer, (den zoon mijner vriendin te zien, zeide ze met een lieftalligen glimlach. Ik hoop, dat het u bij ons zal bevallen. Ik ben er van overtuigd, barones, antwoordde Stanislaus zacht en kuste de teere hand der barones. Dit is onze dochter Erika, stelde Ö'eze d'aarop het jonge meisje voor, dat totauitoe half verborgen achter een bloementafel had gestaan en den „knappen Stanislaus" met critischen blik gemonsterd had. Prokowski boog onberispelijk. In zijn donkere oogen schitterde het, toen hij het lichtelijk blozende, frissche gelaat van Erika zag, doch slechts een oogen- blik. De donkere leden zakten dart weer, zijn gelaat idie eenigszins zwaar moedige uitdrukking gevend, die zoo interessant maakt. eveneens veel bijval in, zoodat ais ge heel genorne'n het programma uitste kend voldoet. Feestavond Strandhotel. De feestavonden in het Strandhotel vallen zeer in den smaak. Dit bleek gisteravond weer. Het was er overvol. Het eerste gedeelte van den avond heb ben de talrijke aanwezigen weer kunnen genieten van de altijd prachtige muziek van de kapel Hofelein-Bekker. Deze 'kapel geeft door haar beschaafd spel waar kunstgenot te genieten. De be kwame musici door deze kapel ge vormd. voldoen steeds aan de hoogste eischen. Na afloop van het concert traden enkele specialiteiten op, waarvan voor al Larette veel succes had. Alles bij elkaar is deze feestavond goed geslaagd. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Vlissingen en zijn hulpkantoren. Maand Juni 1922. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd 44.790.56(*) en terugbetaald - 40.441.47 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 4349.09 Hieronder 5 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 1 formulier ad 1 in spaarbankzegels van 1 cent (schoolsparen). Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 45. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal 1800. en afgeschreven - 950. Derhalve meer in- dan af geschreven 850.— De heer A. C. Joosse, eerste klerk ter gemeente-secretarie, is gisteren te Dordrecht geslaagd voor het voorbe reidend examen in de gemeente-admi nistratie. Voor het diploma stenografie (systeem Groote) is te Leiden geslaagd mej. G. van Hoepen, alhier. Met ingang van 1 Augustus a.s. is verplaatst de rijksklerk K. Meinema, thans werkzaam ter inspectie der direc te belastingen, invoerrechten en accijn zen alhier naar de inspectie der directe belastingen emz. te Groningen, le af- deeling. Voor het examen van tweeden stuur man is geslaagd de heer C. F. J. Mij- berg en voor ihet voorloopig machinis ten-diploma de heer L. de Jonge, beiden leerling van de De Ruyterschool. Onze stadgenoot de heer P. de Rooij, dezer dagen met vacantie te Fijnaart (N.-B.) (dirigeerde Zondag jl. op het Ik hioop, dat u beiden vlijtig zult musiceeren, zeide de barones. Uw ma ma schreef, dat u uitstekend viool speelt. Mama overdrijft, maar ik stel me gaarne ter uwer beschikking Wat speelt de freule het liefst, Beethoven ChOpin Dat ds me geheel onverschillig, antwoordde Erika brutaal. Er is toch onderscheid' tassehen •deze beiden. Neemt u> me niet kwalijk, onder brak de baron deze muzikale uiteen zetting, wanneer ik een prozaïsche •vraag Hoe, meneer von Prokowski. Hebt u al gegeten Ja, daink u, ik heb in den restau ratiewagen gedineerd. Mooi. Dan drinkt u een kop kof fie met ons op de veranda. U behoeft u niet om te ikleeden, we leven hier vrij. We hebben met opzet een uur met de koffie ge.wacht. U is wel goed. Men begaf zich naar de veranlüa, waar den nieuwen volontair miss Bay- lay, de gouvernante van de dochter des huizes werd voorgesteld. Miss Baylay was ongeveer veertig jaar. Zij was reeds vijftien jaar hier en had de opvoeding zoowel van de oud ste dochter, die reeds met ritmeester Von Hardtleben gehuwd was, als die van Erika geleid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1