DONDERDAG 20 JULI A J.P.'s Roma-Pudding smaakt als Room. BÏNNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht PSO |^Q mmminmm^SSLStF^CUQLS 1 "^g!™■ima ft^ftSRJp VUSSINGSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Wat na 't eten Geen prakkezatie, Roma-pudding is Uw tractatie. Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- hementen 17 cent) alles bij vooruitbetaling. Afaonderiüke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1'4 regeis 1.10 voor iedere feee! meer 26 centbij abonnement spe- KlsJe prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regeis 65 centiedere regel meer IS cent, bü contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.76, tedere regel meer 26 cent De reconstructie van het ministerie. Het bericht van de „Limburger Koe rier" omtrent een reconstructie van het Kabinet berust volgens een der in be doeld bericht genoemde personen van a tot z op fantasie. De Haagsche Conferentie. Ln de gisteren gehouden voltallige zitting van de niet-Russische commissie met de Russische delegatie heeft Lit- wiinoff uiteengezet, dat zij niet in staat was nieuwe voorstellen te doen om de eenvoudige reden, dat de instructies van hare regeering .gebaseerd. waren op de veronderstelling, dat credieten zou den worden verleend. Nu de deskundi gen echter hebben beSliist, dat geen credieten kunnen worden gegeven, ziet de Russische delegatie izich genood zaakt baar regeering in te lichten en te vragen, wat zij onder deze nieuwe om standigheden wenscht te doen. Ten einde tijdverlies ite voorkomen en pre cies vast te stellen, wat van de Russi sche regeering verlangd wordt, was de Russische delegatie bereid, indien de andere delegaties terzelfder tijd haar regeeringen daarover willen raadple gen, aan de sovjet-regeering de vraag voor te leggen of deze geneigd is, vooropgesteld dat geen credieten aan de Russische regeering kunnen worden verleend, in den zin als door de Russi sche delegatie bedoeld, de schulden van de Russische regeering of hare voor gangsters aan fouitenlandsche onderda nen te erkennen, 2e. daadwerkelijke vergoeding te geven aan buitenland- sche eigenaars van genaturaliseerde bezittingen. Na een korte gedachten- wisseling, waarbij Litwinoff mededeel de. dat hij ongeveer 4 a 7 dagen noo- dig zou hebben om zij.n regeering tc raadplegen, werd de zitting opgeheven. Waarschijnlijk vindt nog een vergade ring plaats van de niet-Russische com missie plaats om verder te beraad slagen. In de gisterenmiddag gehouden ple- numizitting der niet-Russische commis sie ter Haagsche conferentie is besloten de besprekingen met de Russen niet voort ,te zetten. Aan de Russen is hier van kennis gegeven. Hedenmiddag zal de slotzitting der conferentie plaats hebben. De Russen, die ontstemd zijn over 't afbreken der conferentie, zullen morgen Den Haag verlaten. De verkiezing voor de Eerste Kamer in Noord-Holland. De „Nederlander" schrijft naar aan leiding van de verkiezing van nog een anti-revolutionair lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland het vol gende Er moet een fout schuilen in de Sta- en van Noord-Holland Aangezien nimmer nauwkeurig is 'erhaald. wat vóór 22 Juni aldaar tus- Roman van O. ELSTER. 4) Zachtjes deed bij de zweep op de vossen neerdalen, die een sprong voor uit deden, zoodat Christiaan, de 15- jarige staljongen, die achter op het achterbankje zat, bijna voorover viel. AMhei.de was in een half uur bereikt. Vóór de trein aankwam, had Frits nog bijna een uur tijd en hij kon dus nog eenige malen 'het Kurhau/s met den fraaien tuin gaan doorwandelen, waar de minziek juist begonnen was, en op het terras een kop koffie drinken. Hij gaf Chiristiaans de teugels over, die de warm geworden vosisen lang zaam op en neer moest doen stappen, slloeg het stof wat van zijn kileeren en ging den. tuin van het Kurhaus binnen. De oogen van menige oude en jonge dame wendden zich naar de slanke verschijning van den jongen man, dien men den eenvou.di.gen landbouwer niet kon aanzien, doch eerder voor een jong officier ini burger kon houden. Wanneer Fritz al sombere gedachten had gehad, zoo. verdwenen ze als bij tooverslag. De muziek, de aanblik van dat vroolijke gezelschap, de vriende lijke blikken, die hem werden toege worpen, dat bonte gewirwar van een nieuw-modische badplaats verdreef alle zorgen en in de beste stemming nam hij aan een der kleine tafeltjes plaats. schen partijen al of niet verhandeld is, kan niemand zich een precies oordeel vormen over de verkiezing op dien datum. Doch wat op 18 Juli is gebeurd, schijnt ons vooralsnog en tot dat wij wellicht beter worden ingelicht on verdedigbaar. Reeds is .de Eerste Kamer zeer on evenredig bezet. Indien hier of daar een „rechtscbe" opgestaan was om voor een „linksche" plaats .te maken, zou 't geweest zijn in bet belang der Kamer, omidat zij moreel krachtiger is naar mate beter in haar tot uiting komt, wat in gansch ons volk leeft. 'Doch thans 'heeft men het omgekeer de gedaan en iiog één van de negen zetels aan links ontnomen en aan rechts doen toevallen. Had dit niet voorkomen kunnen worden Reeds bij 'de eerste stemming veree- niigden zich de drie recbtsche groepen op één en denzelfden man. Er was dus een afspraak, Waarom heefit men dan niet zóó af gesproken, dat in elk geval de 41 zetels rechts niet kilomanen tot 42 Wij betreuren het gebeurde ernstig en 'zijn zeer benieuwd naar de redenen, die de drie groepen tot hun gedrag Webben geleid. Diénst- en rusttijden spoorweg personeel. Het antwoord van den minister van waterstaat, ten vervolge op die beant woording van vragen van den heer Wijnkoop, betreffende de toepassing van de nieuwe dienst- en rusttijdenre- galing voor het spoorwegpersoneel, luidt als volgt Het aantal rusttijden, buiten de standplaats genoten, is niet uitgebreid. Alleen de korte rusttijden gedurende den diensttijd', welke worden genoten buiten standplaat-s, woéden als dienst tijd berekend, voor zoover dit niet be treft onderhoudspersoneel. Er bestaat geen enkele bepaling, dat onafgebro ken rusttijden tusschen twee diensttij den, bedoeld in artikel 91, eerste lid, op de standplaats moeten worden genoten. Voo-r personeel in den treindienst is hlet veelal niet mogelijk vooruit te be palen, waar en wanneer gelegenheid tot het .nuttigen van maaltijden zal worden gegeven, aangezien hier in het bijizonder met de eischen van een regel matige uitv'oering van den spoorweg dienst rekening dient gehouden te wiorden. Klachten hieromtrent komen nagenoeg niet voor. Irrvalfditeits- en Ouderdomsrenten. Overzicht van de ingevolge .de inva liditeitswet en de ouderdomswet 1919 toegestane renten. Op 1 Juli 1922 werden 1412 wedu- wenrenten en 3057 weezenrenteii krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op .genoemden datum krachtens art. 373 Klier wet 20.263 personen in 't genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 47.551 personen in het .genot van eeu als vrucht hunner verzekering verkre gen Ouderdomsrente van drie gulden per week. Invoer van Duitsch onzedelijk drukwerk. Herhaaldelijk werd den laatsten tijd in de pers melding gemaakt van het onbeschaamd optreden van Duitsclie Nieuwsgierig zag hij. om zich heen. Aan. een tafeltje naast hem zaten een jonge, overdreven elegante dame met rood., blijkbaar geverfd haar, zwarte wenkbrauwen en gepoederde wangen en een bleeke, smalle, hoogopgescho- ten, zwartharige jonge man. in het meest correcte costuum. 'De dame was knap ongetwijfeld maar van een schoonheid, die te veel opvalt en te veel kunstmatig was bevorderd, om innemend te werken. Zij zat achterover geleund in een rood. -half rond stoeltje, ide beenen over elkaar, zoodat de elegant geschoeide voetjes en fijne enkels zichtbaar waren. Zij gaf met den. voet de maat der mu ziek aan.Ihaar grijze oogen zagen peinzend in de verte, de slanke handen lagen op de leuning van den stoei. Ge heel anders de jonge man naast haar Hij zat voorover gebogen en roerde zenuwachtig in zijn kop koffie, terwijl zijn. bleek, vermoeid gelaat een sombe re uitdrukking had- De muziek z-weeg en Fritz kon duide lijk hooren, wat die beiden spraken. Hij wilde niet luisteren, doch hij was er wei toe gedwongen, zoo dicht zat hij naast hen. Het was ook niet veel bijzonders, wat zij spraken, maar op één punt schenen zij het niet geheel eens te zijn. Het gaat werkelijk niet, Minetta, ik kan niet langer blijven, zeide de jonge, man zuchtend1. Ik heb geschreven heden, te, zullen komen, en moet er nu wel heen ge weet, wat er van- afhangt. zgn. „Kunsthandiungen", die ons land overstroomden met aanbiedingen van onzedelijk drukwerk. Naar aanleiding hiervan heeft een Kamerlid zich gewend tot den minister van waterstaat met de vraag of het niet mogelijk en zoo ja, noodzakelijk was, dat vanwege het bestuur der pos terijen een scherp en streng toezicht worde gehouden op .zendingen, die van uit Duitschland ons land binnendringen. De „Maasbode" bericht, dat naar aanleiding van deze vraag dit Kamerlid onderstaand schrijven ontving, met machtiging tot openbaarmaking. „Bij .de verdragsbepalingen, welke voor het internationaal postverkeer gel den, is de venzending van stukken van onzedelijken aard verboden. Ingevolge deze bepalingen moeten stukken als de .bedoelde, worden vernietigd door de zorg van de postadministratie, die de aanwezigheid opmerkt. „De aandacht van de daarvoor in aanmerking komende postkantoren werd gevestigd op de door u bedoelde zendingen uit Dresden, met opdracht zoo nauwkeurig mogelijk toezicht uit te oefenen op de ontvangen stukken en bij. het aantreffen van stukken van ze- de-kwetsenden aard daarmede op de voorgeschreven wijze te handelen. Voorts werd het rijks postministerie te Berlijn op de desbetreffende aangele genheid gewezen, met verzoek om het opnemen, van stukken van onzedelijken aard in de voor Nederland bestemde brievenmalen, door toezicht bij de af zending zooveel mogelijk te voorko men". Ontslag van rijkspersoneel. Behalve eenige losse werklieden zul len ook enkele leden van 'hét vaste per soneel, verbonden aan 's rijks construc tiewerkplaatsen te Delft, uit den -dienst worden verwijderde Eenige werklieden, en wel zij, die tot de physiek minder sterken beihooren, kregen aanzegging om zich aan een keuring te onderwerpen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. 'Door Burg. en Weth.'zijn 'de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In uwe vergadering van 29 Maart jl. werd de bestaande commissie tot we ring van schoolverzuim ontbonden en een nieuwe commissie ingesteld. Deze handeling was het. gevolg van liet tot stand komen van een wijziging in de Leerplichtwet bij de wet van 15 October 1921 (Staatsblad no. 1131). De regeling omtrent de samenstelling van genoemde commissie onderging ook bij de wetswijziging eenige v.ren dering. Werden in de oude wet de verschil lende categoriën van personen opge somd waaruit de commissie moest wor den benoemd, bij de nieuwe wet wordt slechts voorgeschreven, dat de leden benoemd worden uit de meerderjarige inwoners der gemeente, waarbij in de eerste plaats een keuze moet worden gedaan uit de ouders of verzorgers van kinderen en in de tweede plaats uit de onderwijzers bij het openbaar- en bij het bijzonder lager onderwijs. Verder is een bestaande leemte in de oude wet opgaheven, door de nieuwe bepaling, dat de tusschentijds benoem de leden, der commissie aftreden, op het tijdstip van aftreding van degenen wier plaatsen zij innemen. In den algemcenen maatregel van be- Ja, je wilt een goede partij doen, lachte de dame. Dat is het doel niet, zeide hij wrevelig. Ik moet den wil van mijn moeder wel doen, anders Nu, anders Ach, laat dat. Je weet even goed ails ik, dat ik van haar afhankelijk ben. Ja het zou beter geweest zijn, als we in Berlijn gebleven waren daar heeft men zooveel hulpbronnen. Ilk niest. Jij ook, als je je nnaar verstandi- .ger gedraagt. Geloof echter maar niet, dat ik mij om jou in dit ellendige, ver velende nest zal begraven, ik ga naar BetiLijn terug. Ik vintd daar wel een engagament of wat anders. Minetta Ach wat, men mioet toch leven. Als je werkelijk weg moet, laat ons dan eens den tuin doorwandelen later breng ik je naar 't station. Dat gaat niet. Men. zal mij afhaien en mag ons niet tezamen zien. Ook goed, dan blijf ik hier. Adieu. Minetta, je weet niet, hoe zwaar he.t me valt Geen sentimentaliteit, mijn beste. Hier is mijn handt Ik zal. nog acht da gen hier blijven. Je kunt me dan nog opzoeken, maar dan. is 't uit. In Berlijn zien wij elkaar weer. Zeker, lang houd ik het hier niet uit. Kom, ik moet nu gaan, breng je me nog een eindje weg? Langzaam stond het paar op zij een pomjpeuse gestalte, in opvallend schitterend, toilet, het hoofd, trotsch op stuur tot vaststelling van regelen voor den werkkring der conunissiën tot we ring van schoolverzuim werden even eens eenige wijzigingen aangebracht, welke over het algemeen meer de in terne werkzaamheden der commissie zelve raken. Verwezen zij naar de ar tikelen 6, 7 en 8 van het thans gelden de Kon. besluit (oud artt. 6, 7, 8 en 9). Naar aanleiding van de in genoem den algemcenen maatregel van bestuur aangebrachte wijzigingen is het nood zakelijk geworden een gewijzigd huis houdelijk reglement voor de commissie vast te stellen. Een. ontwerp daarvan wordt aan den gemeenteraad overgelegd. Van deze ge legenheid is tevens gebruik 'gemaakt om eenige minder juiste bepalingen van het reglement te herzien. :jc De tusschen den heer A. W. Smits, hotelhouder alhier, en de gemeente Vlissingen bestaande overeenkomst wegens huur van grond, .deel uitmaken de van het haventerrein, zal op 31 De cember 1932 eindigen. in verband met de regeling zijner financieele verplichtingen als tot uit voering der plannen omtrent de exploi tatie van het hotei „Zeeland", heeft de heer Smits voornoemd zich tot ons col lege gewend met het verzoek, dat ge noemde huurovereenkomst op zoodani ge wijze zal worden verlengd, dat deze zal eindigen op het tijdstip zijnde 31 December 1974 als de tusschen den Staat der Nederlanden en de gemeente Vlissingen gesloten overeenkomst be treffende de exploitatie van een gedeel te der haven en haventerrein, aldaar eindigt (Goedgekeurd bij de wet van 1 December 1913, Staatsblad no. 433). Tegen inwilliging van het verzoek van adressant bestaat bij ons college geen bezwaar, zoolang door den huur der, zonder toestemming van de ver huurster aan de op het terrein geves tigde of nog te bouwen opstallen geen andere bestemming zal worden gege ven als tot exploitatie -van een hotel met toebeirooren. Echter z'al inwilliging van het ver zoek in het belang van adressant zijn te achten, omdat daardoor de handels waarde van het hotel „Zeeland" onge twijfeld belangrijk stijgen zal. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer U te verzoeken uw goed keuring aan het overgelegde concept besluit te willen hechten. Het advies van den directeur van het havenbedrijf, tevens weergevende het advies der commissie voor dit bedrijf, wordt aan den gemeenteraad overge legd. Voor het doen van kleine herstellin gen aan v.isschersvaartuigen enz. wordt gewoonlijk gebruik gemaakt van de zeehondenwerf, waarvoor per vaartuig en per dag of gedeelte daarvan 0.25 verschuldigd is. Voor groofere reparatiën en het schilderen en schoonmaken der vaartui gen, speciaal dé mötorbooten van het Nederlandsch- en Belgisch loodswezen, is men echter genoodzaakt naar Mid delburg te gaan, daar de zeehonden- gericht hij lang, smal, mager, bleek en mat zich voortbewegend. HOOFDSTUK III. Langzaam reed de trein het kleine station binnen. Op het perron stond Fritz Born- nieuwsgierig op den „knap pen Stanislaus" te wachten. Eenige oudere en jongere dames stegen uit, met veel. bagage beladen, hulpzoekend naar een witkiel spiedend, ettelijke haastige handelsreizigers 'en> eenige landlieden anders niemand. Geen van hen allien geleek op het beeld van meneer von Prokowski, zooals hij Frits beschreven was. Zou. hij zich bij den trein verlaat hebben? Dat z°u de baron zeer kwa lijk nemen, ongetwijfeld. Fritz wachtte, tot de trein zich we derom in beweging zette en. het perron, leeg was. Hij was niet meegekomen en wrevelig begaf Fritz zich naar het wachtende rijtuig. Daar zag hij een meneer, een gelen koffer in. de hand, naast zich een groo teren, waarop een vioolkist, bij het rijtuig staan en met Christiaan spreken, die met de ziweep naar Fritz wees, waarop de vreemde Iheer zich om wendde en groetend op Fritz toeliep. Heb ik het genoegen., meneer Bom van het slot Hambach te spre ken vroeg hij. Frits kon van verbazing eerst niet antwoorden. Met den eersten oogop slag herkende hij in den vreemde den heer, die met die rood-iblon.de schoone dame op het terras van het Kurhaus werf, in den toestand waarin zij thans verkeert, zich daartoe niet leent, omdat zij bij hoog water onderloopt en even- genoemde werkzaamheden te veel tijd vergen om tusschen twee getijen te kun nen worden verricht. Ten einde hieraan tegemoet te komen zal in overleg met genoemd loodswezen op de Zeehondenwerf een helling wor den aangebracht, waardoor alle bo vengenoemde werkzaamheden aldaar zullen kunnen plaats hebben. Daar de gemeente nog oude palen beschikbaar heeft, afkomstig van een steiger in de Voorhaven, zullen de kosten van aan leg dezer helling zeer gering zijn en vrijwel uitsluitend uit anbeidsloonen bestaan. Het tarief voor het gebruik van de helling wenschen wij beipaald te zien op ƒ5 per vaartuig en per dag of ge deelte daarvan. Hiertegen bestaat bij het loodswezen geen bezwaar. Alsdan kan de opbrengst op ten min ste 300 per j aar worden geraamd. Op grond van een en ander hebben wij de eer U voor te stellen te besluiten als boven is aangegeven en een desbe treffend besluit te nemen. Bij uw besluit dd. 1 April 1921, nr. 11, machtigde uw college ons aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam een bedrag ad ƒ3920.84 te betalen we gens wiskundige reserves als bedoeld in art. 41, alinea 3, der Invaliditeitswet voor een viertal zonder recht op pen sioen ontslagen gemeentewerklieden. Thans bereikt ons wederom een schrijven van genoemde Bank houdende mededeeling, dat voor M. L. C. de Vos wed. van de Kreke, gewezen huishoud ster in het gasthuis voor wiskundige re serve een som van ƒ735.09 moet wor den gestort. Hoezeer wij evenals het vorige jaar overtuigd zijn, zoowel van de onbillijk heid, als van de ongerijmdheid dezer verplichting, zien wij geen uitweg aan de betaling te ontkomen, weshalve wij de eer hebben U voor te stellen ons de daartoe vereischte machtiging fc ver- leenen. Ten slotte wenschen wij er op te wij zen, dat bij de regeering het voornemen bestaat rfror wetswijziging aan dé on derhavige onbillijkheid een einde te maken. Blijkens een uitlating van 'der be trokken minister ligt 't evenwel niet in de bedoeling aan deze wetswijziging te rugwerkende kracht te verleenen, zoo- dal op restitutie van gedane en nog te doene stortingen niet gerekend kan v/orden. In uwe vergadering van 30 Juni jl. werd afwijzend beschikt op een verzoek van .den heer S. M. Visser om een stuk grond ter oppervlakte van 24.20 ML, gliegen aan de Paardenmarkt van de glemeente te mogen koopen tegen ƒ7 pe r ML In een aan den gemeenteraad overge legd schrijven verzoekt hij weder be doelden grond in koop te mogen ont vangen (hans tegen 10 per M". Tegen de inwilliging hiervan bestaat bij ons college geen bezwaar, terwijl had gezeten. Zoo is mijn naam, antwoordde hij. Mijn naam is Stanislaus von Pro kowski, ging de andere voort. U zou mij naar h'et slot brengen. Zeker maar u zou toch met den trein daareven aankomen Ik meen u echter reeds in het Kurhaus te heb ben gezien. Een Vluchtig rood kleurde het bleeke gelaat van Prokowski. Dat is wel mogelijk, antwoordde hij met een wantrouwenden zij.deling- Sichen blik op Fritz. Ik heb een vroege- ren trein genomen en heb .me zoolang in het Kurhaus opgehouden. Daar viel niets tegen te zeggen. Was Fritz zelf ook niet eerder weggereden, dan nood.ig was, om daar een poosje te kunnen vertoeven Die dame kwam hem wel wat verdacht voor, maar wat gingen. Fritz, goed beschouwd, ook de kennissen van den „knappen Stanis laus" aan Stapt u maar in, meneer. Christi aan, leg de bagage van meneer boven op, zei hij. Fritz nam de teugels van Christiaan over en sprong op den bok. Wilt u plaats nemen, meneer, de vossen zijn wat ongeduldig en houden niet van. lang stilstaan. Moeizaam Mom Prokowski in het hooge tentwagentje. De baron had ook wel een makkelijker rijtuig kunnen stu ren, dacht hij daarbij. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1