/IER MG 'aam atschappi) van art m-iö® 60e «Jaargang WOENSDAG 19 JULI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUSL&BTON Voor eer en recht I: E R S E N. S Juli, des namid- sen. oopen. f2.57 Louder? ijii ƒ0.53—0.54; Parijs ƒ21.40 i3/4—ƒ0.01/4. r. Ponden 11.44 -ƒ0.60; Belgische Fransche Francs (afgest.) 0.01 W CHT. 766.0 te Seydis- 736.1 te Memel, ond van 19 Juli id-Westelijke tot waar bewolkt of eenige regen of LÏSSINGEN. 1.40 >.51 n.m. 10.04 11.11 WARS ÏN IK HE. 10 uur. elasting. wijlen Z. M. e publiek van zij gearriveerd ingerichte ten als andere velend, ItlITS. len en Poffer- Ruijter. RASSING VIER. langeboden Ie, 2e en 3e Hobemstr. 39.. b. - Rotterdam en plaatsen,. PASSAGIERS EN VEE. t. Uil y.m. uur 8 8 Y. fiOtt Y.m. nw 9 9 lekomen 'ransp. en Exp g. isp. en Exp. VOS, Tel. IOORN, Tel. 153. EHOUT, Tel. 282. ENHEK,Tel. 10J. VlISSINGSCHE COURANT BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pu pillen met den nieuwen cursus (aanvan gende 15 Augustus e.k.) toelating wor- schen tot een der Openbare Lagere Scholen in deze gemeente, ook tot de centrale 7e klassen school, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied dat vanaf Woensdag 12 tot en met Woensdag 26 Juli e.k., uitsluitend ter Ge meente-Secretarie (2e afdeeling) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of vóór 15 Februari 1923 zullen bereiken. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, v/orden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 11 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat bij Koninklijk Besluit van 8 Juli 1922, No. 57, op grond van art. 8 dei- Veewet en het Koninklijk Besluit van 23 Februari 1922 (Stbl. No. 77), het volgende verbod is uitgevaardigd Het is voor het geheele Rijk verboden, dat in inrichtingen, waar melk van vee van verschillende eigenaren wordt verwerkt, afgeroomde melk en karnemelk ten verkoop voorhanden zijn of te 'koop aangeboden, verkocht, afgeleverd of uit die inrichtingen vervoerd worden, tenzij deze producten der zuivelbereiding, voor zoover zij eind product zijn, onmiddellijk na hun ontstaan tot zoodanige temperatuur worden verhit, dat deze producten, zoo noodig na ophef fing van den zuurgraad ten aanzien van hunne reactie tegenover Lakmoespapier, bij vermenging met waterstof-superoxydeop- lossing en zoutzure paraphenyleendiarnine- oplossing, binnen vijf minuten niet ver kleuren, tenzij genoemde producten door verhitting van de melk of den room, waar van zij afkomstig zijn, voormelde reactie bereids niet meer vertoonen. Vlissingen, 18 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Voorzitter Eerste Kamer. Tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de buitengewone zitting der Staten-Generaal, die zal aanvangen op 25 Juli a.s., is benoemd J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. Verkiezing Eerste Kamer. Bij de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer door de Prov. Staten van Noord-Holland waren bij eerste stem ming uitgebracht 31 stemmen op den beer J. Douwes (anti-rev.), 27 op den heer H. van Kol (S.D.A.P.), 7 op den heer Westerman (Vrijheidsbond), 2 op den iheer Van Houten en 1 blanco. De tweede stemming ihad ongeveer den- zelfden uitslag en Ibij de derde stem ming waren 6 blanco briefjes ingele verd. De leden van den Vrijheidsbond heb ben dus toen blanco gestemd en werd de heer Douwes (anti-rev.) na loting verkozen verklaard. Roman van O. ELSTER. 3) Frits werd purperrood hij herinner de zich den kleinen twist, die tusschen hem en Brika eenige. dagen geleden had plaats gevonden, zeer goed, waar bij Brika ijverig partij trok voor den soldatenstand, terwijl Frits den land bouw had geprezen en zich tot de be wering had laten verleiden, dat een oude ritmeester, zooals Erika's vader, zijn leven lang geen goed h'eereboer zou worden. De baron nnoet mij deze kleine scherts niet kwalijk nemen, zeide hij verlegen. Nu, ik zal genade voor recht laten gelden, lachte de baron. Maar hoedt u voor zulke onbewijsbare redeneerin gen. U wikt toch ook reserve-officier worden bij het 10e regiment huzaren en tevens een goed landbouwer zijn. Apropos, wanneer hebt u. van 't jaar de verplichte regimentsoefeningen lm den herfst, baron. Als de baron er niets tegen heeft Dan zal het hooien wel afgeloopen zijn, anders zou het lastig worden. Nu, ik hioop, dat de nieuwe volontair u deze paar weken kam vervangen. Span de beide vossen maar voor den- wagen. Zooais ui wilt, baron. Deze groette vriendelijk en begaf zich naar het slot, terwijl Fritz Bom De Eerste Kamer telt 'thans 42 leden van rechts en 8 van links. Landelijk comité 25-jarig reigeerings- jufcileum van H. Al. de Koningin. Men verzoekt ons te berichten, dat vereenigingen welke alsnog instem ming wenschen te betuigen met boven staand plan, zich alsnog .kunnen aan melden tot deelame. Het voornemen .bestaat in Augustus een vergadering te houden waar plannen nader worden uiteengezet, om zoo grootsch mogelijk en waardig dit jubileum te herdenken. Gedachtig aan de spreuk „Eendracht maakt macht", is de bedoeling dat een zeer groot aantal vereenigingen onze Vorstin een hulde zullen brengen, om tevens bij vernieuwing de verzekering te geven van onwankelbare trouw aan ons geliefd Oranjehuis. Aanmelding kan geschieden hij hef secretariaat der ver eeniging Oranjebond, Lufhersche Burg wal 13, Den Haag, of 'bij Albert v. d. Horst, Emmastraat 10, Amsterdam. De aanmelding lean geschieden tot uiterlijk 31 Juli a.s. De eerste vergadering zal in Utrecht gehouden worden. Zegeltjes plakken. De secretaris van dé «Vereeniging van Nedertandsche Werkgevers deelt den leden dier vereeniging mede, dat de Centrale Raad van Beroep thans in .hoogste instantie heeft uitgemaakt, dat de werkgevers met ihet plakken van zegels, moeten 'doorgaan voor alle ar beiders, die op 1 Juli reeds verzeke- riragsplichittg waren. Alleen behoeven zij niet te plakken vo.or diegenen, die na 1 Juli voor Ihet eerst in loondienst ko men tegen een 'loon van méér dan 1200 per jaar. Reizen naar België. Blijkens mededeeling der Belgische regeering is .het in den. laatsten tijd her haaldelijk voorgekomen, dat Nederlan ders uit België zijn verwijderd, omdat zij zonder paspoort zich daarheen heb ben begeven. M.et ihet oog 'hierop 'brengt de minister van buitenlandsche zaken in herinnering, dat, krachtens £e met de Belgische regeering getroffen' regeling Nederlanders, die zich naar België wenschen te 'begeven, alleen geen Bel gisch visum behoeven aan te vragen, doch isteeds een .geldig paspoort te hun nen name moeten kunnen toonen. Bezuiniging bij de spoorwegen. Naar ,de „Res. bode" meldt, is aan verschillende ingenieurs, die in tijdelij- ken 'dienst zijn bij de Nederlandsche Spoorwegen, ontslag verleend, in ver band met de voorgenomen bezuinigin gen. Binnenkort zouden nog andere bezuinigingsmaatregelen worden ge troffen. De Volksbond en zijn standpunt in den drlankstrijd. De Vereeniging „Volksbond tegen Drankmisbruik" geeft een brochure uit, waarin zij haar standpunt in den drank- strijd op zakelijke wijze uiteenzet, en baar werkprogramma vermeldt.- Aan belanghebbenden wordt op aan vraag aan 't centraal bureau, Step'hen- sonstraat 30, 's-Hage, gaarne een exc. franco toegezonden. Onjuiste belastingaangifte. Voor het belastingjaar 19211922 moeten te Delft ongeveer 3000 ingeze tenen 'een navordering voor de ge meentelijke inkomstenbelasting betalen, daar hun aangiften niet conform de waarheid b'leken te .zijn. naar het rentmeestershuis koers zette, om zich te gaan kleeden voor den rit naar het station. Dit uitstapje was hem niet onaange naam,, want het station lag bij het schoone badplaatsje Altiheide, waar het seizoen juist in vollen gang was. Daar zag mem eens weer andere menschen dan all'leen rentmeester Grupe met zijn altijd mokkende vrouw en oud-juffer achtige dochter of den eerwaarden dominéé en den onderwijzer uit het ge hucht Hamtoaclh, dat rondom het slot lag. Frits Born was landbouwer met hart en ziel. Zijn vader was pachter van een hertogelijk domein geweest e.n. had zich nog pas kort geleden met een aardig kapitaaltje als. rentenier in de stad ge vestigd. Frits was dus op het land groot gebracht en had het landleven lief gekregen'. Maar zoo geheel zonder elke afwis seling op het land te teven, daarvoor was hij toch nog veel te jong, en de herinneringen aan. het viro'olijfoe studen tenleven in Halte, en aan het leven van vroolijken Fran's als „eenjarige" bij de huzaren lieten hem dikwijls niet met rust en deden, zijn bloed sneller stroo men. Daarom loon men het hem ook niet kwalijk nemen, dat hij dit ritje naar AliBiei.de als een pleiziertje beschouw de en het rijtuig zoo vlug deed inspan nen, dat hij in het Ku.rlhaus nog wat stilhouden kon., voor hij naar het stati on hoefde. Overigens was Frits Born, of Fredy, zooals zijn moeder hem noemide, een PROVINCIALE STATEN. Zomerzitting. (Vervolg). Na de pauze werd het voorstel tot wijziging van het reglement van politie voor polders en waterschappen in de afdeelingen onderzocht en vervolgens in de openbare vergadering zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vereeniging van polders. Het voorstel tot vereenigen van de .polders Anna-Jacoba, Willem en Kra mers tot één waterschap, werd aange nomen zonder hoofdelijke stemming. Afdamming Eendracht en Zandlcreek. Inzake het voorstel om de commis sie tot onderzoek naar de uitvoerbaar heid en wenschelijkheid van de afdam ming van de Eendracht en Zand'kreek te ontheffen van hare taak, voor zoo veel de Zandkreek betreft en hare voor stellen af te wachten, voor zooveel de Eendracht aangaat,, drukte in een der afdeelingen een lid zijn bevreemding er over uit, dat de ingestelde commissie aldus van een gedeelte van haar taak wordt ontheven. Van andere zijde werd betoogd, dat dit slechts een kwestie van vorm is. In een andere afdeeling vraagt nog een lid of de betonning en voorna melijk de verlichting wel in orde is. Van Ged. Staten wordt hierop geantwoord, dat dit een rijkszaak is, maar dat hun nerzijds 'hierop de aandacht is geves tigd. Aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. Weg Ter NeuzenAxel. Het voorstel tot overdracht aan de gemeente Ter Neuzen in beheer en on derhoud van een gedeelte van den Prov. weg van Ter Neuzen naar Axel, werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Tram BreskensHoofdplaat. In alle afdeelingen vereenigde men zicli met het voorstel van Ged. Staten tot verlenging van de termijnen, gesteld voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg BreSkensHoofdplaat, alleen is een der leden tegen herhaald uitstel en hij vraagt of de aanleg nog wel noodig is, waar blijkt, dat de be langhebbenden zich hiervoor heel wei nig opofferingen getroosten. Aangenomen zonder discussie of 'hoofdelijke stemming. Subsidies Autodiensten. Bij de behandeling van het voorstel voor het verleenen van subsidie aan verschillende autodiensten werd in een der afdeelingen gevraagd of 'hierop niet kan worden bezuinigd en of niet naar een vast systeem kan worden gewerkt, terwijl in een andere afdeeling beter toezicht op de diensten werd verlangd en het hebben van twee uitgangen voor iedere autobus, 'het verbieden van roo- ken in de bussen en het beter corres- pondeeren tusschen bus en veerboot te Kortgene. Ged. Staten zeggen tot nu toe geen systeem te hebben kunnen vin den, zij zullen dit nog nader trachten te doen, voor betere correspondentie zal worden gezorgd. Met .het tegelijk behandelde voorstel om af te wijzen het verzoek van de N.V. Goesche rijtuig- en automobiel-maat schappij te Goes om .subsidie voor een autodienst tusschen Goes en Wolfaarts- dijksche veer vereenigden zich alle le den. Beide voorstellen werden aangeno men zonder discussie of hoofdelijke stemming. knappe jongeman met blond krulhaar, een klein sierlijk kneveltje, twee vroo- lijke, doch eerlijk blauwe oogen en een slank, krachtig postuur, waarop ieders oo,g met welgevallen rustte. De ouidc rentmeester Grupe mop perde, toen hij van dit tochtje vernam. Wat scheelt den baron toch, u midden uit den hooioogst weg te ha len? Die nieuwe volontair kon ook zonder u den weg naar Hamhach wel vinden ik weet trouwens heelemaal niet, wat hij met dezen volontair wil aanvangen. Maar, papa, het is toch altijd aan genaam, alls het gezelschap hier wat grooter wordit, meende Tina Grupe met een glimlach. Er zijn. hier al zoo weinig jongelui.. Reken jij je met je vijfendertig jaren soms ook nog tot de „jongelui" vroeg de rentmeester tamelijk ruw. Juffrouw Tina zette een pruillip en Fritz Born vluchtte, om geen getuige bij de verdere uiteenzettingen tusschen vader en dochter tie zijn. Hij kende die al meer dam genoeg, bijna geen dag ging er zonder voorbij. De beide vossen draafden lustig door de laan. Fritz stak ee,n sigaar aan en zag met een tevreden glimlach naar de wei, waar allen in het zweet huns aan- schijns zich baadden bij het binnen halen van het hooi. Plotseling trok hij aan den. teugel, dat .beide vossen onrustig hun kop heen en weer sloegen. Stil, vos stil, litis kalmeerde hij de jonge, vurige paarden, die wel- i^GEZOKDEft &SEDEB-EELINGEN li zult lief overvloedige zachie schuim, aangenaam vinden .maar» U zult LIFEiSUOY zeep nog meer» waardeerden,wanneer» U weefhoe he± reinig! 'LIFEBUOY,, de gezondheicLszeepwinf dagelijks meer» in populariteit. de levee's zeep my.vlaardimoem Fabrikanten von 5unh0hl, Luk enTwink Veer van Oud- op Nieuiv-Vossemeer. in alle afdeelingen werden bezwaren geopperd tegen het verhoogen van het veergeld, vooral omdat het vooral neer zal komen op de arbeiders, die dagelijks heen en weer moeten. Bovendien acht men het onnoodig, omdat het verkeer enorm is toegenomen. In een afdeeling wordt gevraagd of het ontvangstcijfer van ƒ4000 wel goed is nagezien. In een afdeeling wondt een voorstel, om het tarief voor personen 5 cent in plaats van 71/2 cent te doen zijn, in stemming gebracht, 4 leden zijn er voor, 2 er te gen, 7 behielden zich hun stem voor. En kele leden betwijfelen dat het loon van voerman en knecht te gering is, daar ook veel fooien worden gegeven. Ged. Sta ten waarschuwen ernstig tegen het aan brengen van wijzigingen, daar dit na overleg met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant is vastgesteld, het cijfer van 4000 is behoorlijk nagezien en ac- coord bevonden. Nader stellen Ged. Staten nog een wijziging voor in het tarief en wei zoo, dat in den prijs voor rij- of voertuigen ook de inzittende personen zijn begre pen. De heer Gunst achtte het tarief te hoog, vooral voor werklooze arbeiders, die aan den anderen kant van het water gaan werken. (Hilariteit). De heer Lindeijer zeide, dat men wel een billijke regeling treft voor rij- en voertuigen, maar voor afzonderlijke personen is men te duur. De heer J. W. van Oeveren wees er op, dat, ais in een voertuig vier men schen zitten, 'het voertuig zeif haasT niiets kost, bij een auto is 'het nog goed- kooper, hij zou 'in ieder geval alleen den voerman willen, vrij stellen van be talen. De heer Moelker stelde een tarief van 5 cent voor personen voor. De heer Van Dix'hoorn vroeg of voor arbeiders, die een bewijs van den bur gemeester hebben niet een goedkooper tarief 'kan gelden. De heer Sprenger vroeg de heeren 'hun voorstellen schriftelijk in te dienen dra stil stonden. Fritz verhief zich van den bok en nam zijn hoed af. Goeden dag, juffrouw, riep hij. Ik rijd naar AMheide pas toch op De waarschuwing kwam te laat. De jeugdige paardrijdster o,p de kleine, krachtige pony had den sprong over de sloot langs den kant van den weg reeds gewaagd e,n stond naast het rijtuig. Waar rijdt u heen? vroeg zij verbaasd. Naar Altheide. Voor pleizier Half en half. I'k moet den nieuwen volontair afhalen. Maar dat is schandelijk van papa, viel Erika, want deze was het, u.it- Hij heeft mij toch beloofd, dat ik mee moch't, als hij den „knappen Stanis laus" afhaalde. Den "knappem Stanislaus Nu ja, meneer von Prokowski, den nieuwen volontair. Is die dan zoo knap Dat weet ik niet. Ik noem 'hem maar zoo. Het is me ook geheel onver schillig. Ik vind het niets aardig van papa, mij er niets van. te zeggen, dat u naar Altheide gaat. Als ik dat geweten .had, dan was ik .niet naar de wei ge reden. Zeer vleiend. Verbeeldt u maar niets, ik heb het gleidaan om miss Baylay te ergeren. Om papa ech'ter te ergeren, rijd ik nu met u naar Altheide. Maar dat gaat toch niet, juffrouw Huidaandoeningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauw worm, gordelroos, en alle jeukende 'huidaandoeningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbevolen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. ter behandeling in de najaarsvergade ring. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangehouden. Subsidie Heilige-Land stichting. Slechts in een afdeeling betreurde een lid het, dat Ged. Staten meenen te moeten voorstellen afwijzend te be schikken op het verzoek van het be stuur der Heilige-Land stichting te Nij megen om ƒ500 subsidie. De iheer Vienings protesteerde tegen een uitdrukking in de „Nederlander", die het kwalijk nam, dat het 'bestuur subsidie aan de provincies vraagt. De stichting wordt bezocht door duizenden personen van verschillende levensopvat ting en is een zeldzaam openluchtmu seum. Spr. hoopt, dat als in betere tij den weer om subsidie wordt gevraagd dit niet zal worden geweigerd. De Iheer Dieleman zeide, dat Ged. Staten niets tegen de stichting hebben, maar het nog overweging zou verdie nen of het op den weg der provincie ligt te subsidieeren. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Subsidie Herwonnen Levenskracht. In de afdeelingen vereenigden zich alle leden met het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek om subsidie van de R. K. Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht. Subsidie drankbestrijding. Naar aanleiding van het voorstel om af te wijzen het verzoek van de Zeeuw- sche propaganida-commissie van de Ne derlandsche Vereeniging tot afschaf fing van alcoholische dranken, om sub sidie over 1922, deelde in een der af deelingen een lid mede, dat over enkele Erika. Waarom niet Wij beiden alleen en dan de knappe Stanislaus Ja, u, hebt gelijjc. Voor u was het niets, wij zijn imimérs oude bekenden, miaar deze meneer von Prokowski kon zich eens wat verbeelden. Nu, rijd dan maar alleen en groet Altheide van me. Dank u 'k zal het niet ver geten. Erika wendde haar paard, sprong weer over de sloot en galoppeerde heen, zonder eenmaal naar Fritz om te zien. Allerliefst zag het jonge meisje er uit in het korte rijkleed, de lichte blouse en den eenvoudigen witten stroohoed, waaronder vandaan het goudblonde haar krulde. Hoe vast zat ze in den zadel en' wat had ze de pony in be dwang Men kon het Fritz Born niet kwalijk nemen, dat hij haar nakeek, tot ze achter een- heg was verdiwenen, om dan peinzend zijp tocht naar Altheide voort te zetten. Hij had geen vier en twintig jaar .moeten zijn en geen hart moeten gehad hebben, ais het anders, was geweest. Hij rekte zich eens. Geen domheden, Fritiz, waarschuwde hij, zichzelf. Ten eerste is zij de dochter van je heer, die je zeer vriendelijk behandelt, ten twee den is zij baronesse von Bambach WaJdstatter era die huwt geen een voudigen Fritz Born, inspecteur en wachtmeester bij de huzarenreserve, Basta het hoofd omhoog (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1