ijn ER VLISS1NGSCHE COURANT 1000 150 100 25 n Oordeel des ondersebeids. 15 JULI win-a-iinn Eerste Blad LEVENSSTORMEN. No 165 LHUIS biedingen anvragen. 'te u rs iten udsier. rouw aatscbappii m aart UitgaveFirma f. VAK OF VELDE JrJalstraat 58, Vlissingen. Tel. luiere. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. GEMEENTEBESTUUR Brieven uit de Hofstad BINNENLAND )edig >te betrek- Bureau „Vliss. :en spaarkas, 3 ER <S VAN markt 38, Dor- mber een flinke JDSTER iehulp van eerr ;enuren. Wasch ris f 20.per motto „Huis- „Vliss. Cour." tr. 70, beneden. lb. - Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. T. MM T. Roti T.m, to ï.m. w 9' bekomen Tranep, en Exp, G. VOS, Tel. ÏHOORN, Tel. 153, ERHOÜT, Tel. 282: TEN HEK, Tel. 101 ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dUU een ongeluk. dtiUI gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pu pillen met den nieuwen cursus (aanvan gende 14 Augustus e.k.) toelating wen- schen tot een der Openbare Lagere Scholen in deze gemeente, ook tot de centrale 7e klassen school, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied dat vanaf Woensdag 12 tot en met Woensdag 26 Juli e.k., uitsluitend ter Ge meente-Secretarie (2e afdeeling) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of vóór 15 Februari 1923 zullen bereiken. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 11 Juli 1922. Burs, en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Er komt bij den -groei van jongeling tot man een periode voor, welke men als een der moeilijkste in gansch het menschelijk leven kar. beschouwen. Het is de tijd waarin de jonge mensch geen knaap meer is, waarin zijn lichamelijke groei hem vaak reeds tot een volkomen volwassene maakt, miaar waarin zijn ziels- en geestesontwikkeling nog verre ten achter is gebleven bij -den staat dier zekere volgroeidheid; welke zijn uiter lijk kenmerkt. Als kind, a'ls knaap, ja zelfs als jongeling kan men hem niet meer beschouwen, en toch als volwas sen man nog evenmin. Dit onevenwich tige in zijn bestaan, doét -den daarvoor vatbaren mensch al spoedig ten prooi vallen aan allerlei invloeden, welke op zijn geheé-le -volgend leven een dikwijls overheerschende uitwerking kunnen hebben. De tot dusverre beschermende, beschuttende armen der oudere, zij val len dan onmachtig néder -en veelal is het kwaad gesticht onafwendbaar en hopeloos. Wij hebben aan dit alles gedacht, nu opnieuw zich in ons land- een gerucht makend feit van hoogst afkeurenswaar- digen aard voordeed, waarbij een klei ne, maar niets ontziende groep van jonge menschen zich niet ontzien heb- 45) Herbert bezocht ons, om afscheid te nemen, o, denk eens, hij gaat als oor- logs-correspondent naar het Russische leger. Daar staat nu het nieuwtje, en 't ziet er zoo onschuldig uit en toch heeft ihet ons en vooral ons moedertje al menigen traan gekost. Moeder was eoo gelukkig in het vertrouwen, dat de eens zoo rustelooze zoon een vast be roep en een vaste woonplaats had en nu gaat hij weer de wereld-in, stelt zich ,zonder noodzaak bloot aan gevaren en vermoeienis en op al onze vragen geeft ■hij slechts dit ééne antwoord dat hij weer eens een frisschen wipd 0111 zijn ooren moet voelen. Begrijp jij dat, Hel mi Wat Ihem drijft moge de hemel weten, maar mij zegt een innerlijke .stem, dat hij een groote teleurstelling beeft ondervonden, en die is de oorzaak van zijn besluit. Zou het misschien toch nog Kora's verloving zijn Hij wilde mij niets mededeelen, ofschoon ik nog een paar toespelingen maakte. Je bent een kiain, dom ding, zei bij. De oorlog in 't Verre Oosten inte resseert mij en voor mijn krant is het uitstekend,oorspronkelijke schetsen van 't oorlogstooneel te bevatten. Ik ben plotseling heel eerzuchtig gewor den en ik wjl vooRt.if komen, dat is de reden van mijp,.onderneming. Op mijn vraag hoe lang hij dacht weg te blijven, ben, gemeenschappelijk en in welbera den overleg tot misdaden over te gaan, waarop ziware straffen zijn -gesteld. Wij bedoelen het gebeurde in de residentie, waahbij gelijk men weet, een troepje jonge menschen, waarvan naar wij meenen, de oudste 19 jaar telt, de schandelijkste vernielzucht van anders mans kostbaar bezit hebben botge vierd. Zij zijn t-hans allen onschadelijk gemaakt en zullen hun straf, in welken vorm ook, zeker niet ontgaan. Het feit, .dat deze bandeloozen tot de meer gegoede, klasse behooren, doet aan het verwerpelijke bedrijf niets afintegen deel, noblesse oblige, en een goede op voeding te hebben genoten legt onge twijfeld den plicht der ingetogen dank baarheid en het geven van een. voeg zaam voorbeeld op. Hoe verre zijn de schuldigen in kwestie reeds daarin je gens de gemeenschap tekort gescho ten Nochtans het verschijnsel van ge ruchtmakende misdadige feiten ge pleegd door jon-ge menschen, die in den bovenvermelden staat hunner ontwik keling verkeeren, is allerminst tot eer. kleinen kring onzer samenleving be perkt. Integendeel is het droevige ver schijnsel .thans overal verspreid inzon derheid in landen en in een omgeving ■waar de politiek een voorname, een hartstochtelijke rol in het maatschap pelijke leven vervult. Dan zien wij de- 'zelfde soort van jonge menschen, die te onzent „nog maar" een nieuw gebouw de villa vernielen en in brand- willen steken, betrokken .zijn, en ten nauwste betrokken bij het volvoeren van, staats grepen en omverwerping met bloedig gewéld der bestaande órde, als o-m. de zoogenaamde Putsch van Kapp in Dui.tschland aan het licht gebracht heeft, als nu weder uit de talrijke me- deplichtgen aan d-en moord op minister Rathenau is gebleken, als, naar helaas te verwachten is, zal blijken bij de afschuwelijke misdaden, waarvan de politieke en maatschappelijke atmos feer in vele landen in deze hevige be roering der tijden, maar al te zwanger is. Een enkele vonk kan in het brein dier onrijpe volwassenen den brand ontsteken, waaruit groote misdaden oplaaien en hun verdelgende kracht rondom verspreiden. Ziet eens hoe in het verscheurde en ongelukkige Ierland vooral het onrijpe element der bevol king schrik en ontsteltenis, moord en wraak, en allerwege te vuur en te zwaar verdelging te weeg brengt 1 Nu dient daarbij niet uit het oog ver loren te worden, dat de jeugd in het algemeen licht ontvlambaar is, dat zij spoedig en hevig reageert op prikkels van buiten, dat zij van nature niet door ervaring tot matigheid geneigd zijnde, antwoordde hij, dat hij hoopte binnen een jaar in Berlijn terug te zijn- Wat zeg je daar nu. wel van, Helmi Je houdt toch ook wel van hem, niet waar Zal je hem niet missen als je weer in Berlijn bent Hij verzocht mij nog, je té schrijven, dat hij hoopte spoe dig een bijdrage van je in de „Nieuwe Wereld" te vinden en dat hij je bij zijn terugkomst als het lot hem toestond behouden terug te keeren aan je woord zou (houden hij. voor zich wilde alles doen,, om je gezamenlijk werk te doen slagen, want jullie had samen iets grootsch ondernomen. Wordt het een tooneelspel, Helmi - Een tooneetspel fluisterde zij, terwijl zij het blad papier in haar schoot liet zinken. Een stuk menschen- leven is ;het, waarvan de afloop in de toekomst ligt. Maar dit heb ik niet ge wild, 0 dit niet. Toornig drukte zij haar handen op haar wild kloppend hart, dat door zijn trots den man, dien, het be minde in levensgevaar had gebracht. Bitter weenend legde zij haar hoofd op het kouide steenen tafeltje en wat er in haar hart nog wijlde aan hardheid en koppiigen trots,, dat spoelden de bittere tranen in dit uur voor altijd weg. In 't laatst van December, juist toen Helmd's huisje als in de sneeuw begra ven lag, kwam zij terug, nadat zij een geheel jaar weg was geweest. Zij had haar oude Dora door Annie laten weten, da,t zij zou komen, maar zij had noch den 'dag. noch het uur van haar komst gemeld. Heel stil, zooals zij maar al te spoedig haar conclusies ge reed heeft, en tot daden overgaat, die rechtstreeks indruischen tegen al wal rede en bezonkenheid van oordeel hee- ten mag. Haar treft dierhalve maar ge deeltelijk schuld. Doch des te meer valt de zwaarte eener algemeene afkeuring op hen, die misbruik makende van on ervarenheid en onbezonnenheid, licht ontvlambare gemoederen aansporen tot daden, die zij zelf schromen te vol brengen op hen, die, gelijk bij menig .proces in het buitenland is gebleken, ,aan uiterlijk reedis volwassenen, maar Innerlijk nog haast kinderen gebleve- nen, handgranaten, revolvers en gela den geweren in de banden stoppen, om daarmede h-un eigen heimelijke of open lijke misdadige oogmerken te bereiken. Het zijn dezulken, die meestal achter de schermen blijvend, de vruchten pluk ken van gevaren, die zij zelf niet ge- loopen hebben, die voordeel en vuig gewin trekken uit wat andleren waag den, en die speculeeren-d op de onstui migheid der jeugd, aanhitsen tot het plegen van daden, waarvan de thans nog jonge uitvoerders, de aanstichters eenmaal zeker verfoeien zullen, zoodra zij zeiven tot de jaren des welbewusten onderscheids gekomen zullen zijn. De boefjes. Trekpaarden. Het relaas van het optreden der bal dadige jongelui heeft zijn rondte door de pers gedaan en het opzien gebaard, dat daarbij passend is te achten. Na tuurlijk ontbreekt het niet aan com mentaren en in ee-j rjer. bladen, .is.zelfs een polemiek gevoerd over de vraag, welke straf aan deze jongelui moet worden, opgelegd. Dit alles is heel fraai, maar niet goed is het dat getracht woédt, het gansche geval te vergoe- Jijken. Van baldadigheid is hier eigenlijk geen sprake .meer. Het zijn jeugdige bandieten geworden die hier hun kwa den lust botvierden. Vooral- de aanvoer der van de club toont in veel een typi sche bandieten-natuur te hebben. Hij werd op zeventienjariigeri leeftijd van de .Christelijke H. B. S. afgejaagd. Hij ging toen naar todië op een onderneming waar hij echter eveneens spoedig werd ontslagen. Naar Holland teruggekeerd zette -hij zijn schurkenstreken voort. Met een vriendje pleegde hij inbraak in h.et huis van zijn vader, waar hij zelf ook in woonde. Natuurlijk kwam dit spoedig uit. De overige jongelui van dit groepje zijn yan niet 'beter kwaliteit. Een van hen, die 's avonds niet uit mocht liet zich langs een touw uit het bovenraam zak ken. Een ander werd steeds door zijn vader gefouilleerd- vóór hij de deur uit ging. Op een keer wierp hij zijn buiten op de wacht staanden vriend eerst een ouderlijk huis terugkeeren en de voor haar .heilige plaatsen wederzien. Voor haar vertrek had zij nog een kleinen woordentwist met Kora zij had haar namelijk, hoewel aarzelend, medegedeeld, ,dat zij den geheelen win ter in haar vroegere woonplaats wilde blijven en Kora was toen heel boos geworden en .had ronduit verklaard, Helmi n-iet te kunnen missen. Zeg mij toch, wat je daar wilt uitvoeren, had zij telkens weer ge vraagd. Gedurende onze reis hebben we ons zoo innig verheugd op het weerzien van jou en Vreneli en pas zijn we weer thuis, of- jij wilt al heengaan, 't Lijkt precies alsof wij je op de vlucht jagen. Ik kom weer lerug, Kora. Maar ik zou graag weer een paar maanden in mijn eigen, huiisje wiillen w.onen, ik ver lang er wezenlijk naar. Och; dat is immers onzin, kind, daar steekt iets achter. Hebben wij je verdriet gedaan, mijn man of ik Zeg 't maar op onze knieën zullen wij je om vergiffenis smee-ken. Helmi moest lachen. Neen, Kora, iemand verdriet doen, dat kunnen zulke lieve menschen als gij zi.jt, niet maar ge gewent meer aan el-kaar als er geen derde bij is. Moeten wij nog beter aan elkaar wennen Dat is onmogelijk, Mi, wij zijn voor elkaar geschapen en 't was de schuld- van een, nijdig toeval, dat wij elkaar niet eerder vonden. Je bewering houdt dus geen steek Geloof je mij dan wellicht eerder, paar zilverbons toe, om zich daarna, aan de vaderlijke fouilleering te onder werpen. Dergelijke gevallen wijzen er wel op dat hier de grenzen van de kwajon gensstreken verre zijn, overschreden en dat hier het terrein van het misdadige is bereikt. De vraag wat er met dit slag boefjes dient gedaan te worden is niet gemakkelijk te beantwoorden. Het is noodzakelijk hen te doen gevoelen dat zij ihar'd hebben te werken en dat zij een schade hebben aangericht die zij met eigen arbeid dienen te vergoeden. Onze wetgeving kent geen dwangar beid en juist in- een geval als dit zou deze de aangewezen straf zijn. Natuurlijk vinden velen in deze bal dadigheden aanleiding om moraliteits- bespiegel.in.gen ten beste te geven over de inzinking van het peil, over de tuch teloosheid en.z., maar we moeten al da delijk ten stelligste er tegen opkomen dat deze feiten de Haagsche jongelieden zouden typeeren. Dit is volmaakt on juist en .de gevallen zijn een uitzonde ring, zelfs iets wat daarop gelijkt, is nimmer bekend geworden- Wat de jon gelui er toe .gebracht heeft, -daarover is natuurlijk niet veel met zekerheid te zeggen. De invloed die van den voor- naam-sten onder hen is uitgeggaan heeft wellicht de meeste beteekenis in deze. Over de omgeving waarin de jongens werden opgevoed wordt niet ongunstig geoordeeld. Slechts één van, hen komt uit eer, ordinair o.w.'ers huishouden. Het .is voor Duinoord een gezegende opruiming dat het zevental van de vlakte is en dat het v-oorloopig niet nïeer ten tooneele zal verschijnen. Het was d e schrik van de omgeving ge worden en de straatschenderijen wer den steeds ernstiger. De vernieling in de v.illa, die heeft geleid tot opsporing dezer moderne bandieten, is zeer ern stig en men staat er verstomd van wat deze jongens bezield moet hebben. Een oorzaak voor bun grenzelooze aanma tiging want die speelt hierbij een groote rol ligt wel in de verheerlij king van, de sport. De geweldige op- snijerij van de jongelui onderling over dé heldendaden op het voetbalterrein heeft een zeer verderfelijke uitwerking. Het ware te wenschen dat vooral de kranten eens op hielden met aan die verheerlijking stof in overvloed te ge ven .door de uitvoerige verslagen van matches. Wie de gesprekken van de jongelui in het algemeen eens beluis tert zal spoedig bemerken welk een verkeerden invloed die sport-adoratie heeft. Den Haag beeft op dit oogenblik weer de elite der trekpaarden in zijn midden. Verleden jaar hebben we over deze zelfde expositie met veel instem ming geschreven. Waarlijk -hier is nu eens iets te zien, dat niet allledaagsch is voor een stad als Den Haag. Wij kennen -hier het paard haast niet meer en het is zoo goed dat de stadsbewo ners eens in contact komen met den arbeid van het land. Als centrum voor een tentoonstelling van paarden lijkt als ik je zeg, dat ik daar heen wil gaan om aan een groot en ernstig werk te schrijven, dat ik onder handen heb Daarvoor heb ik een heel rustige om geving noodig, maar zoo gauw het klaar is, kom ik terug. Is dat goed Is het 't beloofde werk voor Behrens Helmi knikte. Daar Kora zag, dat Helmi vastbeslo ten was, had zij ten slotte toegegeven en dus kiwam Helmi op een avond te G. aan. Zij liet ,haar bagage aan hef station staan en -ging te voet door de witte straten naar huis. Wat deed het zien van het witte winterlandschap haar prettig aan. Hier lag overal reine, smettelooze sneeuw, zij bedekte de jiardlbevroren aarde en iag zwaar op de takken, zoodat zij zich bogen en op Kerstboomen geleken. Wat was het hier rustig en vredig, geen drijven en .haasten tot diep in den nacht, geen geraas, geen gefluit, geen ge'be! van trams zelfs -de flauw brandende petroleumlampen- schenen haar best te .doen, om het beeld van rust te volma ken. Het deed Helmi's zenuwen welda dig aan, langzaam ging zij verder, knikte in 't voorbijgaan de verlichte vensters van 't hotel Annie's vroege re woning toe, en maakte een om- .weg om voortoii het aardige huisje te gaan, waar moeder Behrens en A'nnie nu woonden. Maar daar was het reeds donker, zij waren zeker moe door al de voorbereidingen voor het huwelijk, dat over een paar dagen zou worden vote Den Haag niet bizonder geschikt, maar toch is di-t wel het -geval omdat het een plaats is waarheen de landbouwers graag een uitstapje maken. Dit jaar is de tentoonstelling niet zoo groot als verleden jaar, hetgeen het gevolg is van de tijdsomstandighe den die voor de fokkerij -heelemiaai niet gunstig zijn. Het verkeer met het bui tenland is zeer gering en vooral onze oostelijke naburen zijn niet of weiniig in de gelegenheid om te koopen. Merk- iwaardiig -is het dat Italië en Tsjecho- SPovakije vee.1 aandacht schenken aan de Nederland-sche paardenfokkerij. Dit maal zijn vele vertegenwoordigers van .die landen hiier ter stede verwacht. 't Zijn weer prach'tpaarden die te be zie h-figen waren. Wat een kracht en grootheid schuilt in deze dlieren, waar onder er zijn van 1000 kilo en een ■waarde van tientallen duizenden gul dens. Door den oorlog is de Belgische fokkerij voor een goed deel naar ons land verplaatst en nog steeds is in Bel gië niet de oude toestand herleefd. Dit maakt dat Nederland een belangrijke plaats -is gaan innemen die op 'het o-ogenblik helaas weer te lijden heeft van de slechte tijdsomstandigheden, die d-en handel heblben lamgeslagen. Overigens iis er «n de residentie wei nig nieuws. De conferentie sjokt voort ■zonder veel succes, het badseizoen gaat heel langzaam en dus niet best Het weer -heeft alles behalve zijn medewer king verieend, zoodat bijvoorbeeld in de eerste tien -dagen van Juli- maar een acMIsite deel van het aantal baden is gebruikt, dat verleden jaar in dat tijd vak werd gebruikt. Zondag jl. woei er een orkaan langs het strand en de gan sche dag was daardoor bedorven voor de badplaats. Waarlijk de zomer mag wel eens iets beter worden, wil het voor dit jaar nog iets in orde komen. De haringviisscherij is op zeer bescheiden schaal weer be gonnen. Verleden week Zaterdag voer de eerste logger uit, sinds dien zijn er meer uitgevaren. Op hoop van zegen EIBER. Bouwverbod op gronden langs rijkswegen. Zooals is gemeld, is de Memorie van Antwoord van den minister van water staat op het voorloopig verslag der Twee-de Kamer verschenen betreffende het wetsontwerp tot regeling in zake vaststelling van- een bouwverbod op gronden langs rijkswegen. Bij nadere overweging zijn, mede naar aanleiding van de in het V.Verslag gemaakte opmerkingen, wijzigingen in het wetsontwerp aangebracht.'welke de strekking van het wetsontwerp onaan getast laten en ook geheel passen in het kader der ontworpen voorschriften. Het begrip bouwwerken is eenigs- ziins uitgebreid. Daaronder zijn ril. nog gebracht ten,ten, pal-en, masten, uit trokken. En nu stond zij eindelijk voor haar huisje. De sneeuw was zorgvuldig weg geveegd, en lag in kleine heuveltjes ter weerszijden van het pad. vanuit het keukenraam viel er een lichtstraal op. De oude Dor,a sliep d-us nog niet, zij verwachtte haar meesteres eindelijk zou zij toah 'wel eens komen. En binnen in de woonkamer brandde de lamp zoo- als vroeger, de theeketel zong en een heerlijke geur van hyacinthen vulde de kalmer. Snikkend omhelsde Helmi de oude trouwe dienstbode, zij behoorde bij de lieve herinneringen, zij was een ge deelte van het huisraad, dat Helmi in eere moest houden, zooais haar vader ha-ar in z-ijn laatste dagen op 't hart had gedrukt. Wat heb je alles keurig voor mij in orde gemaakt, Dora. Wat een mooie bloemen. Alleen -de koek heb ik gebakken, Helmitje, zei 't oudje, en het theewater aan de kook gehouden, maar de bloe men en al die lekkere dingen om op te eten hebben juffrouw Annie en mijnheer Lenz gebracht. Zij hebben ook die kransen om -de portrettten van je ouders gehangen ik kan niet meer op een trap klimmen. 't Was een weemoedig stemmende en toch vrooiliijke thuiskomst. Thuis. Wat een 'heerlijk woord. Hier behoor ik thuis en van hier kan- mij; niemand of niets ver-drijven, hier mag ik doen en laten wat ik wil. De oude meid sliep al lang, toen

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1