W8MIMC DONDBRDAG 13 JULI A.J.P.'sRoma-Pudding smaakt als Room. Colporteurs, r anten t biedingen aanvragen. in Café nstbode ftaatschappii rsrr nvaari Na 163 QEMEENTEBESTUUR FEUILLETON LEVENSSTORMEN. BINNENLAND r E voor de jeugd en LAND. ilaatsen, wegens- e in 40 dag- en idlioen prospec- ienste voor allen, sfirma „EXCEL- O. tleine Markt. MIS. U met de kermis kwaliteit sigaren te voorkomen OT, de kermis- ilmarkt naast de javond nog op TE KOOP ge- No. 25, bureau aan een NET Adresbureau i nette „Vliss. Courant"' lelb.-Rotterdam legen plaatsen. PASSAGIERS IN EN VEE. Y. Uil Y.m. nm Y. ton Y.ffl. UI 9 VL1SS1NGSCHE COURANT te bekomen Transp. en Eip. en O. VOS, Tel. IENHOORN, Tel. 163. 3TERHOUT, Tel. 282. ÜITENHEK.Tel. 101 ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- efceren 2.20 per drie maanden. Franco dtor het geheele rijk f 2.50. Week-abon- hcmeoten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere tegel meer 28 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen ran 15 regels 65 centiedere regel meer IS cent, bij contante betaling. GEMEENTELIJKE WONINGBEURS. Burg. en Weth. van Vlissingen vestigen nogmaals de aandacht op de door den raad dezer gemeente in zijn vergadering van 30 December 1921, ondier no. 22 vastgestelde verordening tot regeling der verplichte aan gifte in zake huur en verhuur, benevens koop en verkoop v^n woningen aan de ge meentelijke Woningbeurs, welke verorde ning bij beschikking van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 13 Januari 1922 is goedge keurd onder no. 258, 3e afdeeling. Artikel 1. Hij, die een woning, hetzij in aanbouw, hetzij voltooid, te huur heeft, alsmede iedere eigenaar, die een onbewoonde woning te koop aanbiedt, is verplicht binnen 3 X 24 uren, nadat de woning of een gedeelte daarvan te huur of te koop gekomen is, aangifte te doen bij de gemeentelijke wo ningbeurs. De in het eerste lid gestelde verplichting geldt voor ieder, (die, hetzij voor zichzelf, hetzij in eenige hoedanigheid een woning of een gedeelte daarvan op eenigerlei wijze schriftelijk of mondeling verhuurt of ver koopt. Artikel 2. Een woning of gedeelte daarvan wordt geacht te huur of te koop te zijn gekomen, wanneer aan die woning een kennisgeving is aangebracht, dat zij of een gedeelte daarvan hetzij te huur of te koop is, hetzij bij een woningbureau als te huur of te koop io ingeschreven, hetzij door middel van een advertentie of op eenige andere wijze als te huur of te koop zijnde bekend is gemaakt. Artikel 3. Hij, die een woning of gedeelte daarvan, hetzij in aanbouw, hetzij voltooid, verhuurd of verkocht heeft, is verplicht binnen 3 X 24 uren na totstandkoming der huurover eenkomst of koopovereenkomst hiervan aan de gemeentelijke woningbeurs kennis te ge ven. Artikel 4. Elke tc huur of te koop gekomen woning of gedeelte daarvan blijft bij de gemeente lijke woningbeurs ingeschreven, totdat in den zin van artikel 3 is kennis gegeven, dat de woning verhuurd of verkocht is. Heeft de inschrijving een jaar geduurd, dan is de aangifte, bedoeld in artikel 1. eerste lid, opnieuw en binnen den daar ge stelden termijn verplicht. Artikel 5. Bestuurders zijn aansprankelijk indien de overtreding der voorafgaande bepalingen geschiedt door een rechtspersoon. Deze verordening treedt in werking op 1 Februari 1922. Strafbepaling, artikel 43 der Woningwet. „Hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan een der verplichtingen, in artikel 11 of krachtens dat artikel bij plaatselijke veror dening of bij besluit van Gedep. Staten op gelegd, of de opgaven niet verstrekt, die van hem gevraagd worden ter zake van een woningtelling, wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste vijf en twintig gul den." De Gemeentelijke Woningbeurs is ge vestigd ten .gemeentehuize (beneden) en geopend op werkdagen van 912.30 uur, en van 25 uur, behalve 's Zaterdagsna- middags. Vlissingen, 13 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. 44) Dan neem ik nu afscheid van je ik voeg me in je-wenschen, al doet het me ook-pijn. Maar .beloof me, dat ik tot je mag terug,keeren, als het wachten mij te z,waar gaat vallen, en dat ik je dan weervind, zooals ik je nu verlaat, als mijn eigen. Zoolang ik .leef. Daarmee lieto je je toch met mij verloofd, Hehni, vergeet dat niet. Ik zal mij naar je wenschen schikken en niet nemen, wat mij als je verloofde toe komt maar ilk zal de schade inhalen, ais mijn tijd is gekomen. Vaarwel'. Een stevige handdruk, toen trok hij haar plotseling aan zijn borst en kuste haar op haar krullend haar. En nu was zij alleen, alleen met haar ■tot berstens toe vol hart, waarin het juichte en weende. HOOFDSTUK XIX. Helmi liet de ramen van haar kamer open staan, zoodat de zoele lucht kon binnenkomen. Uur op uur lag zij met open oogen te droomen van 't geluk, dat eens komen zou. De twijfel was uit haar ziel verdwe nen, hij Ihad- immers zoo overtuigend gesproken en zij had hem zoo innig lief zij verlangde vurig naar den komen- HINDERWET. Burg. en Weth. van VTissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 10 Juli 1922 aan H. Houweling, smid alhier, vergunning is verleend op de daarbij gestelde voor waarden tot oprichting van een smede- rii, tevens koperslagerij, waarin zal worden geplaatst een ijzeren vuurhaard of smidse, in perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie C no. 1329, plaatselijk ge merkt no. 54, Kanaalstraat. Vlissingen, 12 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij bun bestuit van 10 Juli 1922 aan J. C. van Damme, broodbakker alhier, vergunning is verleend tot uitbreiding van zijn bakkerij, door plaatsing van een elec- tro-niotor van I JA P-K-, met kneed- of deegmachine, in het perceel, kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie A no. 1234, plaatselijk gemerkt no. 11, Clijver- straat. Vlissingen. 12 Juli 1922. VAN WOELDEREN. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, F. BISSCHOP. Het ministerie. Naar wij vernemen zal minister van Dijk i,n geen geval bereid gevonden worden ook langer de leiding van het marine-departement op zich te nemen en dus kan de benoeming van een mi nister van marine tegemoet worden gezien. Minister Van IJssefsteyn. in een gisterenavond aan een maal tijd van iiet comité voor het Stamboek van het Nederlandse!) Trekpaard ge houden tafelrede, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Van IJsseisteyn, gezegd, dat het moge lijk, ja waarschijnlijk was dat het giste ren de laatste dag was, dat hij tot de aanwezigen het woord kon voeren in deze kwaliteit. De Christelijk-Historischen. De Cfmstelijk-Historische leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben gisterenochtend een bijeenkomst ge houden in het gebouw der Kamer, waaraan ook deelgenomen werd door de ministers De Visser en De Geer. De Kamerverkiezingen niet van kracht. Men schrijft onder het opschrift „Een eigenaardig geval", thet volgende aan de „Voorwaarts" Toen lin 1918 ide algemeene verkie zingen voor de Tweede Kamer plaats vonden, geschiedde dat volgens de re gelen van de toenmalige kieswet, wel ke ook bepaaldeda,t alléén licha melijk hulpbehoevende kiezers mochten worden bijgestaan bij bet invullen van het stembiljet. Wie in geestelijk opzicht hulpbehoevend was, mocht niet worden geholpen, analplhabeten moesten zich dus maar zien te redden. Maar daarna is de kieswet herzien. En daarbij stelde onze partijgenoot Aibarda, bij amendement voor, dat ook bijstand mócht worden verleend aan wie niet konden lezen en schrijven. Dit amendement werd door de Twee de Kamer aangenomen. De herziene Kieswet werd ook door den dag en telkens weer vroeg zij zich af, of zij wel standvastig zou kunnen blijven, ais hij haar weer zoo teeder zou aanzien. Moe van al het denken, had zij vast en zionder droomen ver in den morgen geslapen. Toen zij haar oogen opsloeg, stond Kora voor hiaar bed, zij was te zenuw achtig, om nog langer te slapen. Mi, jij langslaapster. Ik sta al een heelen tijd voor je bed en kijk je aan. Wat droomde je toch voor moois? Jij glimlachte in je slaap. Wat ik heb gedroomd? vroeg Helmi nog slaapdronken. Niets, maar ik belb zoo heA'lij'k geslapen. Ik ben al lang wakker, 'k Had het nooit gedacht, dat mijn oud hart nog zoo ongeduldig kon zijn. Van Wladinrir kneeg ik een telegram, dat wij hem om 11 uur kiunnen verwachten. Maar de portier van het Burghotel heeft al heel vroeg iets gebracht, dat mij zeei; heeft verbaasd. Lees maar eens. Helmi greep met trillende vingers naar het kleine couvert. Het bevatte niets anders dan een visitekaartje van Herbert Beh.rens, met aan den achter kant de volgende woorden voor Kora „Een belangrijke zaak, die niet uitge steld kan worden, noopt mij plotseling naar Berlijn terug te keeren, zoodat ik niet eens van je kan afscheid nemen. Het ga je goed, beste vriendin, groet juffrouw Helmi van mij en zag haar, dat zij zich' de aan mij gegeven belofte moet herinneren." Weet jij, wat det beteekent, Mi de Eerste Kamer aangenomen, maar toen ze in Ihef Staatsblad werd afge kondigdontbrak dit amendement. Niemand schijnt 'het te hebben gemerkt en niemand maakte een aanmerking. Maar toen de vorige week de verkiezin gen plaats vonden, ontdekten zij, die zich -de aanneming van liet amendement Atbarda 'herinnerden, tot hun schrik dat 'het amendement niet in de nieuwe Kieswet stonde De verkiezingen vonden plaats en aan analphabeten moest nadrukkelijk eü'ke 'hulp worden geweigerd, want in de Kieswet stond, dat alleen zij moch ten -worden bijgestaan1, die in lichame lijk opzicht hulpbehoevend zijn. Dit is nu een hoogst merkwaardig geval, 'dat zich wellicht nog nimmer heeft voorgedaan. Want de vraag is Is de Kieswet geldig Een wet wordt pas van kracht wanneer ze is afgekondigd in het Staatsblad. Maar ze is anders afgekon digd dan ze idoor de beide Kamers der Staten-Generaal is aangenomen. En dat lis in. strijd met de grondwettelijke voorschriften. Het lijkt ons daarom zeer twijfel achtig of deze -wet inderdaad rechts geldig is. En wanneer ze niet rechtsgeldig is, dan rijst de vraag of de verkiezingen, op grond van deze wet gehouden, van kracht zijn-." (Zie Laatste Berichten). De reis van de Koningin naar Denemarken. Naar het Kopenhaagsche blad „Poii- fiken" mededeelt, zal het bezoek van H. M. ide Koningin aan Denemarken waarschijnlijk in de eerste week van September plaats 'hebben. De Ko ningin zal o.a. officieel op 'het raadhuis worden ontvangen. Ook overigens zal liet program veel gelijken op 'dat ge volgd ':s bij, het verblijf van den koning en 'de koningin van Italië. Men ver wacht, dat Koningin Wiiihetmina ook onder de afstammelingen der Hollan ders cn Amager zal verschijnen. Waarschijnlijk komen cok de koning en tóe koningin der Belgen te Kopen hagen, en dan vóór Koningin Wilhel- mina. De werkloosheidsverzekering. In een brief van den minister van •arbeid aan de besturen van gesubsidi eerde vereenigingen met werldoozen- kas wordt medegedeeld', dat met in gang van 10 dezer geen uitkeering uit werkloozertk assen meer mag wor den verstrekt aan minderjarige leden, die in het bedrijf van hun vader werk zaam zijn. Indien in de werkfoozenkas personen .zijn opgenomen, die bij hun vader in diens eigen bedrij f werkzaam en meer derjarig zijn, kunnen die personen slechts dan als lid der kas worden ge handhaafd, indien vaststaat, dat zij bij hun vader in loondienst arbeiden en derhalve kunnen worden aangemerkt als werkman of bediende-in den zin van ,het werkloosheidsbesluit 1917. Een opzienbarende verklaring van Litwinoff. in een gisterenavond gehouden pers conferentie heeft Litwinoff o.a. gezegd, dat hij meende, dat de conferentie in haar laatste stadium is gekomen, als gevolg van de houding van de niet- Russisohe commissie, welke in de twee laatste vergaderingen heeft getracht verklaringen aan de Russische delegatie te ontlokken, welke als rechtvaardiging zouden dienen om de besprekingen der conferentie af te breken. Helmi staarde op het noodlottige kaartje zij begreep het maar al te goed. Herbert voegde zich naar haar wensch en omdat het hem tc moeilijk zou vallen dit in haar nabijheid te blij ven doen, ging hij. Waarom zeg je niets. Mi 't Is trouwens geen wonder, ik was eerst ook sprakeloos. Wat ter wereld kan hem' toch bewogen hebben zoo hals over kop te vertrekken Dat verhaaltje van dringende bezigheden te Berlijn is 'natuurlijk onizin. Zou jij de ware rede nen kunnen gissen Helmi haalde haar schouders op. Misschien is het de komst van Suöaroff, mompelde zij. Daaraan heb ik ook al gedacht, antwoordde Kora in gedachten, maar ik had nooit gedacht dat hij zich mijn verloving zoo zou aantrekken. Bij de deur keerde zij zich om. Be loofde jij hem iets voor zijn blad, Mi Ja- Houd dan je belofte. En dan zou jij mij wei het genoegen willen doen, met Vreneii naar het station te rijden Ik wel, ik wil hem liever hier be groeten... Doe je het, liefste Mi? 4— Graag Kora. Nog eenige oogenblikiken bleef Helmi onbeweeglijk zitten zij was diep be droefd; Hij had haar verlangen geëer biedigd en nu het gebeurd was, was zij de zwakke vrouw, die het voorwerp barer liefde graag in haar nabijheid heeft. Nu was het zaak geduid te befe- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Tevredenheid die groote schat, Krijgt iedereen die ooit Roma at. Volksbond tegen drankmisbruik. Gisteren werd onder voorzitterschap van mr. dr. F. W. J. E. Snijder van Wissenkerke de 48ste algemeene verga dering gehouden, die door circa 80 af gevaardigden 'bezocht werd Besloten werd in alle afdeelingen in dezelfde week in November propa ganda te voeren en en postzegelboekje uit te geven en tot 'het aanmaken van een propagandaplaat over te gaan. Het denkbeeld van samenwerking met andere vereenigingen vond algemeen bijval. De volgende algemeene vergadering zal te Haarlem gehouden worden. Een heugelijk bericht voor de Haagsche belastingbetalers. Naar het „Vad." verneemt, levert de rekening van de gemeente Den Haag over 1921 een batig saldo van tussc-hen de 3/i en 4 müüioen gulden op. STOOMVAARTMAATSCHAPPI „ZEELAND". Hedenmiddag werd ten raadhuize al hier de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de stoomvaartmaat schappij „Zeeland", Koninklijke Neder- landsche Postvaart. In deze vergadering werd allereerst het verslag over 1921, zijnde het zeven en veertigste boekjaar, door commissa rissen uitgebracht. In dit verslag wordt, hoewel het bui ten het bestek van dit jaarverslag valt, tot leedwezen van commissarissen, mel ding gemaakt van het overlijden op 21 Maart jl. van den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, sedert 21 Juni 1912 commissaris der maatschappij en van den iheer G. J. van Stipriaan Luïscius, negeeringscommissaris der maatschap pij, die op 5 April plotseling overleed. Hunne nagedachtenis zal bij commissa rissen in eere blijven. Door den minis ter van landbouw, nijverheid en handel werd tot regeeringscommissaris be noemd de heer W. C. J. Smit, gepen- sionneerd vice-admiraal, terwijl de ver gadering in de vacature van commissa ris, ontstaan door het overlijden va.) den heer jhr. mr. de Casembroot, zal hebben (e voorzien. Moesten commissarissen in het ver slag over 1920 berichten, dat de toe stand in dat jaar er niet op verbeterd was, ook ten aanzien van den toestand ia 1921 kunnen zij tot hun leedwezen geen bevredigende mededeelingen doen. Integendeel. Want al was het nadeelig verschil van de exploitatie over 1921 geringer dan. over 1920, de algemeene toestand der maatschappij verzwakte in bedenkelijke mate, in 't bijzonder door de zeer hooge kosten van den bouw in regie der nieuwe schepen en door den veel zwaarderen rentelast. in de tweede helft van het dienst jaar zagen commissarissen zich ge noopt, andermaal naar financieele steun uit te zien. Voor de oplossing, welke ten slotte gevonden werd, verwijzen commissaris sen naar de hier na te noemen voorstel len. Het aantal reizigers bedroeg in 1921 26699 tegen 22368 ia 1920. Daarente- nen en zich te beheerschen hopen en gelooven. Zij drukte de woorden, die hij schreef aan haar lippen. Mijn liefste, fluisterde zij, in ge dachten omhels ik je. Half Augustus maakte men zich in de villa „Mon Plaisir" gereed om heen te gaan. Subaroff was weer vertrokken. Hij had nog veel in zijn vaderland te doen, eer hij naar Berlijn kon verhuizen en in 't huwelijk treden. In 't laatst van September zou het bruiloft zijn en het jonge paar wilde dan een groote reiK gaan doen. Kora vond alles goed, zij vreesdp niet dat hiaar het verlof geweigerd zou worden, maar met Kerstmis wilde zij weer thuis. zijn. En wil jij voor mijn kind en mijn huis zorgen, zoolang wij op reis zijn had zij haar zuster met schitterende oogen gevraagd. Ik weet dat beide dan in goeie handen zijn. Wil je het doen, beste Mi Tot antwoord had Helmi haar zuster slechts gekust, zij was blij, dat Kora haar in de gelegenheid stelde haar dankbaarheid te toonen. Zoodra jullie terug zijt, ga ik naar G. voor Annie's huwelijk en kijk alles in mijn huisje weer eens na, had Helmi later tot Kora gezegd. Annie vraagt al in eiken brief, of zij vast op mij kan rekenen. T.usschen Kerstmis en Nieuw jaar zat het huwelijk plaats hebben. Natuurlijk ga je er heen, maar gen was de opbrengst van reizigers en bagage in 1921 65.728.94'/2 minder dan in 1920, hetgeen hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de gelijkstelling van de reizigerstarieven via Vlissingen met die via Hoek van Holland. Het vervoer van koopmansgoederen en paketten bedroeg 30744 tonnen in 1921 tegen 32240 tonnen in 1920, waar van de opbrengst was in 1921 945.951.75j4 tegen ƒ854.255.40 in 1920. Overeenkomstig de in het vorig jaar verslag uitgesproken verwachting, daal den, voornamelijk door de lagere steen- kolenprijzen, de exploitatiekosten van 2.551.718.90 in 1920 tot een bpdrag van 2.248.202.50'/2 in 1921, zoodat de de maatschappij toekomende vergoe ding voor het postvervoer, welke, krachtens het vigeerende postcontract, met die exploitatiekosten rijst of daalt, ƒ639.558.03 bedroeg tegen in 1920 727.053.50. De expioitatie-uitgaven overtroffen de exploitatie-ontvangsten over 1921 met 121.642.64V2 tegen 276.529.26'/2 in 1920. In aanmerking nemende, dat laatstgenoemd cijfer fei telijk 351.529.26'/2 bedraagt, omdat daarvan in mindering is gebracht een bate van 75.000, voortspruitende uit vorige jaren, dan valt, vergeleken met 1920, een vooruitgang te constateeren van 229.886.62. A1et uitzondering van drie reizen op Queenboro en een reis op Tilbury in April, onderhield de maatschappij in 1921 den dienst naar en van Folkestone met zes afvaarten per week in elke richting, terwijl zij in 1920 tot I Mei slechts 5 afvaarten per week had. Het bij de Kon. Maatschappij „de Schelde" in aanbouw zijnde stoomschip „Mecklenburg" wordt met de financiee le hulp van de Commanditaire Vennoot schap Wm. H. Muller Co., te 's-Gra- venhage afgebouwd en zal waarschijn lijk binnenkort in dienst gesteld kun nen worden. De vloot der maatschappij bestond op 31 December 1921 uit de volgenide stoomschepen „Zeeland", groot 4682 M'. met 4500 P.K. „Prins Hendrik", groot 5508 M\ met 9000 P.K. „Oranje Nassau", groot 8171 M". en „Prinses Juliana", groot 8236 M®., .beide laatste met 10.000 P.K. en „Mecklenburg" in aanbouw. Van de 3 obligatieleening van 1886 werden in 1921 geen obligatiën uitge loot, zoodat in omloop bleef een bedrag van ƒ971.000, hetzelfde was het geval met de 4 leening 1912, waarvan dus 300.000 verschuldigd bleef. De bruto opbrengsten beliepen in 1921 ƒ2.126.559.86. Vergeleken met de beide vorige jaren werd ontvangen aan vervoer van rei zigers en bagage in 1921 ƒ417.653, in 1920 483.391.941/2 en in 1919 800.075.54 aan vervoer koopmans goederen en paketten respectievelijk 945.931.751/2, ƒ854.255.40, en 98.545.32, aan brievenmalen enz. 639.558.03, 727.053.50 en ƒ688.218.48 en aan huur van hutten en buitengewo ne ontvangsten resp. 123.397.07!/2 ƒ210.488.79 en 153.828.941/2, of in to taal ƒ2.126.559.86, ƒ2.275.189.6314 en 1.740.668.28)4. Het vervoer van reizigers over de laatste 5 jaren is als volgt 1972 in eerst moet je mij beloven zoo gauw mogelijk terug te komen wij kunnen je niet missen. Ik weet trouwens niet, hoe 't gaan zal, als er eens iemand komt, die je voor altijd van ons weg haalt. Ik geloof, dat ik in staat zou zijn te intrigeeren om dat te verhinderen. Bij die opmerking van Kora had Hel mi eigenaardig geglimlacht als maar eerst de ware Jozef kwam Op den dag van hun vertrek kwam er een brief van Annie. Helmi had hem al een poos in den zak, voor zij tijd tot lezen had. Nu was alles ingepakt en .verzonden zij had nog een kwartier tje den tijd en dien wilde zij voor het laatst in haar prieel doorbrengen, dat lieve plekje onder de hooge boomen, dat getuige van haar groot geheim was. In gepeins verzonken zat zij daar, heer lijke toekomstbeelden tooverden haar fantasie haar voor de oogen en met ontroering zag zij de volgende dagen tegemoet. Zal Herbert Kora bezoeken, als hij verneemt, dat zij terug is geko men hoe zal nu alles gaan Het ritselen van papier herinnerde haar aan den brief in haar zak zij opende hem vlug. „Helmi", schreef Annie, „jij hebt steeds deel genomen aan al ons ver driet en onze vreugde en ik heb niet eerder rust, voor je weet, wat de dag van gisteren ons heeft gebracht." (Woidt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1