DUKAAT MELANGE WOENSDAG 12 JULI Gemeentebestuur binnenland feuilleton LEVENSSTORMEN. JURGEN5' s-Nol62 VERVANGT NATUURBOTER Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT n.m. 4.27 5.03 i. Rate i.e. tar ABONNEMENTS PRIJS Vcor Vlissingen en gemeenten op Wal- ïheren f 2.20 per drie maanden. Franco aêor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- irementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. AJaonderliike nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere tegel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Ölenetaanbiedlngen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer IS cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, tedere regel meer 26 cent publicatie. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat aan hen, die aan de wet van 17 Juni 1918 (Staatsblad nr. 403), houden de aanwijzing van de ambtenaren die voor de toepassing van de Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 als gemeente ambtenaren 'behooren te worden aange merkt, te weten de bestuursleden van- en de ambtenaren verbonden aan gemeentelijke instellingen, r-echt op pensioen konden ont kenen, doch voor wie dat recht verloren is gegaan wegens het niet indienen van de aanvrage binnen den gestelden termijn van 6 maanden alsnog met ingang van 1 Ja nuari 1922 pensioen kan worden toegekend, indien zij vóór 14 December 1922 een aan vrage om pensioen indienen. Voor het verkrijgen van inlichtingen ver- voege men zich ter Secretarie (le afdee- lirig) Vlissingen, 10 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. onveiligheid vaarwater. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 19 zoo noodig op 20 of 21 Juli en van 25 tot en met 28 Juli 1922 van het fort „Erfprins" Den Helder, en op 25, 26 en 27 Juli 1922 nabij het werk „Ronduit" in Noordelijke richting in de Zuiderzee schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 12 Juli 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Kabincfts-formatie. H. M. de Koningin heeft Maandag ochtend den tijdelijk voorzitter van den ministerraad, j'hir. mr. Ruys de Beeren- brouck op Het Loo ontvangen ter be spreking van Iden potitieken toestand. Tegen heden waren ter conferentie op Het Loo uitgenoodigd de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge'neraal en de vice-president van den Raad van State. iep. en VOS, Tel. Opening der nieuwe Kamers. Naar inen -weet 'treedt op Maandag 24 dezer ide ontbinding der Staten- Generaal ais gevolg van de grondwets herziening in en 'heeft Dinsdag 25 dezer de opening der 'nieuw gekozen Kamers plaats. Naar verluidt zou het in de bedoeling liggen dat die opening op den 25en zou geschieden door H. M. de Koningin, terwijl dan de opening van het gewone zittingsjaar in September d.a.v. namens de Koningin door een commissie van ministers zou> pilaats 'hebben. 43) Met over elkaar geslagen, armen stond Herbert voor haar. Zonder eenige ontroering te toonen, had hij haar aan gehoord. Het meisje voor hem bezat de macht haar gedachten in treffende, woorden te kleeden, ze had een helder verstand en was bovendien zoo .be koorlijk met die vochtige oo.gen, die fonkelden van verontwaardiging hij had haar zoo .innig lief en voor al het verdriet^ dat hij haar had' berokkend, wilde hij boete doen, niet geheele over gave als zij hem maar eerst wilde gelooven. Hij knielde voor haar neer en nam haar handen weer in de zijne. lieve Helmi, luister toch ffa H-'1' aangeklaagjde mag zich verdelgen - wilt ge ho^ren, n*ar >t geen ik wil zeggen Sta toch op, mijnheer Behrens, smeekte zij angstig, ik zal naar u luis teren, maar met zoo Hij drukte haar handen aan ziin mond en oogen, toen liet hij ze los en stond op. U vroeg mij, waarom de wensch uw. liefde te bezitten niet eerder in mii is ontwaakt. J Maar weet ge wel, wanneer die wensch in mij opkwam Tot mijn Minister Aalberse. „De Tijd" verneemt uit Den Haag dat, in tegenstelling met de verwach ting, dat minister Aalberse zou heen gaan, in leidende kringen, der rechter zijde bijjzonder prijs wordt gesteld op het aanblijven van minister Aalberse. Men is van meening, dat geen bewind voerder beter dan hij in staat is, de continuïteit in de sociale wetgeving te verzekeren en met name om ook hierin, de 'bezuiniging door te voeren, welke volgens den eisch der tijden en van rechts en. links voor alle departementen geboden is. Het staat volgens dat blad dan ook vrijwel vast dat mintser Aal berse blijft. De vrouw en de stembus. Er zijn 6 vrouwen in de nieuwe Twee de Kamer gekozen. Houdt men rekening met het feit, dat mr. van Houten zal bedanken, dan komt mr. van Dorp er bij. Dus 7 vrouwen. Wanneer men nu bedenkt, dat verre weg !het grootste deel van het kiezers korps uit vrouwen 'bestaat, dan is 'dat cijfer van 7 waarlijk niet te hoog. Er waren in tótaal 36 verschillende vrouwen candidaat gesteld. Het kan in teressant zijn te zien, 'hoeveel voorkeur stemmen deze op zidi vereenigd 'heb ben. Wij zijn dat eens voor iedere partij afzonderlijk gaan optellen. Resultaat daarvan is het volgend overzicht, bevat tend ten eerste !het aantal voorkeur stemmen op vrouwen uitgebracht en ten tweede dit cijfer in percenten van 'het totaal van iedere partij voorkeurstemmen op vrouwen. In percenten Vrijheidsbond 12741 4.7 Vrijz.-Democraten 8849 6.5 Soc.-Democraten 4300 0.7 Rapaille-partij 2167 19. Ohrist.-Historischen 1953 0.6 Roomsch-KaCh. 1689 0.2 Onafhankelijken 1104 7.2 Socialistische Partij 824 6.6 Belastingbetalers 457 2.9 Nieuwe Kath. Partij 284 2.1 Communisten 227 0.4 Democratische Partij 201 2.0 Volkswelvaart 186 1.9 Kunstenaarslijst 113 3.2 Christ. Soc. Partij 68 0.3 Plattelandspartij 58 0.1 Wat blijkt hieruit, aldus vraagt de driehoekcorrespondent van „de Tel." Dat relatief het grootste aantal voor keurstemmen op vrouwen werd uitge bracht in deRepaille-partij (19 waar de water- en vuurvrouw uit de Jordaan een bijzondere attractie was. Doch laten we deze groep buiten be schouwing, dan staan de Onafhankelij ken bovenaan (Cath. v.Tusschenbroek). In totaal werden uitgebracht 2.928.818 stemmen, waarvan niet meer dan 35.221 voorkeurstemmen op vrou wen. Zelfs al rekent men hier nu nog bij de 6001 stemmen, op de Vrouwen-or ganisatie uitgebracht, dan vertegen woordigt (het totaal nog slechjs 1.4 van Ihet aantal uitgebrachte stemmen. Van een strooming onder de vrou wen, om vrouwen in de Kamer te bren gen, is dus zoo goed als niets gebleken. Op een uiterst kleine vrijwel te verwaarloozen fractie na, hebben alle vrouwen op een man gestemd. Nog een berekening. Het „N. v. d. D." schrijft Het meest rationeele stelsel schijnt,' 'het percentage van alle lijsten na te gaan en de na eerste toewijzing vol gens de veelvouden van den k'iesdeeler overblijvende zetels zóó te verdeelen, schande moet ik het bekennen reeds den eersten dag, dat ik u zag, ofschoon ik .wist, 'dat u verloofd was. Het ont stond in dat eerste uur, het groeide en groeide en liet zich niet uitroeien. Later, toen ik u niet meer ontmoette en mij alleen de herinnering bleef, ging mijn verlangen u de mijne te mogen noemen langzamerhand over in kalme belang stelling. Maar toen u te Berlijn kwam, werden mijn gevoelens weer warmer, daar je echter mog steeds verloofd waart, zoudit ge het zeer zeker verach telijk hebben gevonden, als ik getracht had meer voor u te zijn dan een vriend. Nadat ge uw verloving hadt verbroken en ik u dus warmere gevoelens mocht toedragen, was ik wel van plan u mijn liefde te bekennen, maar mijn ijdelheid, .de .gewoonte van overal, waar ik kwam, nommer één te zijn mijn verwaar loosde innerlijk wezen onderdrukte ieder beter gevoel, dat in mij ontstond. Verloven, trouwen, dat alles heeft zijn lijd gehad, zoo klonk het in mij. Dat duurde zoo maanden lang ik ging u uit den weg, Helmi, om die innerlijke verdeeldheid niet te vergrooten het hielp echter niet, want de liefde had mij in boeien, geslagen, en ik zou u al lang hebben gezegd, wie mijn hart toe behoorde, als gij niet steeds zoo onge naakbaar waart geweest en mij had ontweken. Dien laatsten avond te Ber lijn vergeef me, dat ik het nog één keer weer aanroer had jk mij vast voorgenomen u hart en hand aan te dat de lijsten met meer dan 50 overschot nog een zetel er bij krijgen, de overige 'wegvallen. Zoo doet men immers in wetenschappelijke zaken altijd, wanneer men met geheele getal len werken moet. Ware deze methode gevolgd, dan zou de Kamer bestaan uit 30 R. Kath., 19 S.-Dem., 14 A.-Rev., II C. H„ 9 V.B., 5. V. ID., 2 Comm., 2 Plaft. en. telkens 1 van Lib. groepen, Staatk. Ger., Chr. Dem., Herv. P., Chr. Soc., N. Kath. P., Belastimgbet. en Onafh. Ooik bij deze methode blijven nog een aantal lijsten buiten de vertegenwoor diging, doch dit is Onvermijdelijk. Dit aantal is toch veel geringer dan in het regeeringsstelsel. Het is waar, dat bij het officieele stelsel de representatieve waarde naar de getalsterkte van elk lid grooter is. Bij de Anai-Rev. vertegenwoordigt elk der 16 leden gemiddeld 23.954 kiezers, terwijl elk Chr. Hisi. lid er 28.970 ver tegenwoordigt. Deze soort van repre sentatie is echter ook bij het regee- ringssysteem zóó ongelijk, dat geen twee partijen of groepen in de nieuwe Kamer hetzelfde aantal kiezers verte genwoordigen. De telefonische verbinding Nederland Engeland. Reuter meldt uit Londen d.d. 11 de zer De telefonische verbinding met Holland is waarschijnlijk morgen, wel licht zelfs hedenmiddag, open* voor het publiek. Een drie minuten-gesprek kost tien shilling. Abonnements-gesprekken tusschen 9 uur namiddag en 8 uur voor middag kosten, tien shilling voor dub bele gesprekseenheid, namelijk zes mi nuten. Abonnementsgesprekken van minder dan zes minuten worden niet verstrekt. De telefoon-autoriteiten te Londen deelen mede, dat de telefoonkabel tus schen Engeland en Holland veel sneller gelegd is dan werd verwacht. Landbouw-ongevallenwet. Naar het „Centrum" verneemt, zal de Landbouw-ongevallemvet 1 September e. k. worden ingevoerd, met de bedoe ling, dat ze dan op 1 Januari 1923 in werking treedt. De kosten van het iuger onderwijs. De heer P. La'ban, administrateur bij het departement van óhcierwijs, kunsten en wetenschappen, heeft aan den mi nister van onderwijs rapport uitge bracht inzake bezuiniging op de kosten van het lager onderwijs. Dit rapport is thans gedrukt. Het komt niet in den handel, maar wordt naar den wensch van den minister o.a. toegezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Het geeft in de eerste paragrafen een overzicht van de behandeling van de bezuinigingsvraag in de Tweede Kamer bij de interpellatie van den heer Ossen- dorp over de onderwijzerssalarieering en van de bezuinigingsvraag in de eer ste Kamer -bij de behandeling der ont- werpbegrooting voor 1921. Daarna volgen uitspraken van de regeering in welke richting 'de bezuini ging zal moeten worden gezocht en wordt uiteengezet waarom de regeering geen commissie wilde, maar een ambte lijk onderzoek in verband met buiten- ian'dsche toestanden. Vervolgens wordt een vergelijking gegeven van eenige totaalcijfers betref fende ons land met die uit vroegere jaren. 'De volgende paragrafen (7, 16) behandelen de splitsing van. de totaal cijfers in groepen. Vergelijking van de bidden. Al .mijn hoop had, ik gebouwd op onze wandeling na de voorstelling mijn hoop verdween en ik was he vig ontnuchterd en vernederd. Al het leelijke in mij, de oude verwaandheid, het bespottelijk maken van het goede, werd weer wakker en daarbij kwam nu nog mijn gewonde trots. „Neem, wat je niet vrijwillig wordt gegeven", fluisterde die, en toen was het betere gevoel in mij onderdrukt. Ik heb u al gebiecht, hoe verachtelijk ik mijzelven vond, maar ook wilde ik u nog heden vertellen, hoe die kus mij op de lippen brandde en mijn liefde aanwakkerde mijn verlangen naar u werd bijna een ziekte. Mijn verontwaardging over Ko- ra's verloving was niets anders dan het laatste opflikkeren van oude ijdelheid geen verdriet, zooals u dacht. Ik was mij allang bewust, wien mijn groot verlangen gold. Gelooft ge mij nu, Hel mi Ik wil alleen u, niet omdat mii dat het gemakkelijkst is, ook niet uit trots maar omdat ik je lief heb en ik,mij geen leven zonder u kan voorstellen. Ge looft ge mij nu, Heltni, en w.il,t ge mij het recht geven voor u te leven en te zorgen Zij antwoordde niet onbeweeglijk, de handen krampachtig samengeklemd, staarde zij voor zich uit. Helmi, smeekte hij, zich feeder over haar heen buigend, ge hebt mij nu aangehoord, zeg mij nu, hoe luidt uw uitspraak O, steunde zij, ik kan niet... INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ZENUWKOORTS. Zenuwhoofdpijn, Zenuw in de tanden en hoofd bestrijdt men met FRECO's ZENUWHOOFDPIJNPOEDERS het best, per koker a 25 stuks f 1.70, per poeder 8 cent. VerkoopersA. C. BENIEST, Lepelstraat, S. J. ENGER1NG, Hendrikstraat—Hoek Nieuwstraat, A. DE LANDMETER, Walstraat. Voor engrosN.V. SCHULTE Co., Middelburg. totaal cijfers met buitenlandsche gege vens kosten van schoolbouw, vergele ken met die in het buitenland, kosten van liet onderwijzende personeel, verge leken met die in het buitenland, de ove rige exploitatiekosten vergeleken met die in het buitenland en een slotwoord. Een aanhangsel geeft een beschrijving van bezochte scholen. Het werkplaatspersoneel der spoorwegen. Brj beschikking van den minister van waterstaat is het voorstel van de direc tie van de Nederlandsehe Spoorwegen tot verlaging van de uurbezoldiging van heL werkplaatspersoneel met 10 goedgekeurd, zulks met terzijde leg ging van 'het advies van den Loonraad voor het spoorwegpersoneel. Vrije Universiteit. Aan het 42ste jaarverslag (over het jaar 1921) van de Vereeniging van Hooger Onderwijs .op Gereformeerden Grondslag is het volgende ontleend Het jaar 1921 was voor deze veree niging een .zeer merkwaardig jaar in financieel opzicht. De toestand der fi nanciën, waaruit gevaar dreigde voor het voortbestaan der universiteit, eiseh- te dringend voorziening. Door middel van een nieuwe organisatie is getracht aanvankelijk met veel succes de propaganda te verbeteren en het inko men der vereeniging te vermeerderen. Het getal leden steeg van 774 tot 1047. het aantal beguns,tigers van 21,889 tot 27.895 het totaal der contributies, dat in 1921 70.350.27 bedroeg, is voor 1922 geschat op 89.287. De staat van ontvangst en uitgaaf (1921) sluit met een bedrag van 228.053.89. Het nadeelig saldo van de medische faculteit 25.736.47j4) is 6000 grooter dan dat van de drie andere faculteiten samen 19.032.48). Het studiefonds blijft lijdende de aanvragen overtreffen ver de inkom sten, hoeveel zuinigheid ook bij de toe zegging van steun wordt betracht. Het ■hospitium is te klein, om te voldoen, aan alle aanvragen. Patrimonium. In het .gebouw voor Christelijk So ciale belangen te Utrecht, wordt de 39e algameene vergadering gehouden van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimo nium", onder voorzitterschap van den heer P. van Vliet. Na een openingsrede van den voor- Herbert richtte zich op, alsof hij was geslagen, hij snakte naar adem. Ge kunt niet. Zeg liever, ge wilt niet. Ge voelt mij niet te kunnen lief hebben is het niet Zij schudde driftig haar hoofd. Neen, neen, het geloof en het ver trouwen ontbreken en dan kan er geen geluk bestaan. U maakt uitvluchten, om van mij af te komen. Ge bemint een ander, Helmi, stiet hij gejaagd uit. Een pijnlijk glimlachje speelde vluch tig om haar mond. Wat kende hij haar toch slecht. Neen, bij alles wat mij heilig is, neen. Maar ook mij hebt ge niet lief, nietwaar Helmi Zij zweeg, maar zij trilde van 't hoofd tot de voeten. Maak nu de maat vol en zeg de waarheid. Langzaam liet zij haar hoofd zakken. De waarheid wilt ge Luister dan: Ik 'heb je lief Een kreet van vreugde weerklonk. Onstuimig greep hij haar koude han den en bedekte ze met kussen. Je hebt me lief en toch maak je het mij zoo moeilijk wat moet ik doen, om het trotsche hart te veroveren, zoo dat het geen „maar" meer kent, doch slechts lief heeft, omdat het moet be minnen, zon'der te redeneeren. Zeg mij, wat moet ik doen, mijn lieveling Mij tijd gunnen, Monk het zacht, Tegen verstopping gebruike men Foster's Maagpillen, een uitstekend, geen gewoonte vormend laxeermiddel. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. zitter werd het jaarverslag goedge keurd. De heer Van Vliet wees er op, dat er alle reden is om de toekomst met zorg tegemoet te gaan. De heer Hermans, ambtenaar van het Bondsbureau gaf in den loop der ver gadering een overzicht van zijn- arbeid. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel-Axel, adviseerend te doen in stellen een officieel lichaam naast de Tweede Kamer een „Kamer van Be langen" waarin de economische be langen der maatschappij en van den Staat worden behartigd ofwel de rege len daarvoor worden vastgelegd. De af- deeling is van oordeel dat deze kwestie belangrijk genoeg is om te worden be handeld, hetgeen vruchtbaar zal kun nen geschieden, indien de bespreking door een commissie wordt voorbereid. In zijn praeadvies wees het hoofdbe stuur er op, dat de uitvoering van 'dit voorstel vrij zeker op moeilijkheden zal stuiten. De politieke en sociale actie zuilen bezwaarlijk zuiver van elkander gescheiden kunnen worden. Toch meent het 'bondsbestuur een poging in de door dat voorstel aangegeven richting niet te moeten ontraden, maar integendeel aan de bondsvergadering in overweging te moeten geven, te beproeven wat in dpen te bereiken' is. Slechts vorrne men zich geen al te groote verwachtingen van het te behalen resultaat. De vergadering ging met dit praead vies accoord en droeg aan het hoofd bestuur de benoeming eener commissie van voorbereiding op. VLISSINGEN, 12 JULI. De Hoogere Handelsschool blijft behouden. Naar aanleiding van het besluit tot opheffing van de gemeentelijke hoogere handelsschool, verleende de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen eenigen tijld geleden den burge meester audiëntie. De daarop gevolgde besprekingen hebben geleid tot intrek- totdat ik je kan gelooven en ik vast durf vertrouwen op je liefde. Ook moet ik met mijzelf in 't reine komen. Her- bert. In een enkel uur kan een overtui ging niet veranderd worden, dat komt langzamerhand en al doe ik ons nu ook pijn ik kan niet anders. Geef mij het bewijs, dat je mij werkelijk liefhebt en dat je liefde geen ingeving van het oogenblik is ik zal je trouw zijn. En mag ik, voordat ik die proef heb afgelegd, niet het trotsche mondje kussen, dat zulk een strenge uitspraak deed Hij trok haar handen weer tot zich. Kan je wezenlijk zoo wreed zijn, Helmi 'k moet wel. Herbert. Wij moeten niet als verloofden van elkaar gaan je moet je volle, vrijheid behouden, om zonder dwang den proeftijd door te komen. Ais je na maanden nog zoo denkt als nu en dan hetzelfde van mij vraagt dan zal ik je innig graag ge ven, wat ik je nu moet weigeren. 't Was bijna donker geworden onder de iboomen, sterk geurden de linden en uit de beukenhaag klonk nachtegalen- zang. 't Is al laat, zei Helmi aarzelend, terwijl zij naar den uitgang van het prieel ging. Herbert trad haar in den weg. Je blijft dus op je stuk staan, Helmi Je zendt me weg, zonder mijn wensch te verhooren Zij knikte bevestigend. (Wondt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1