1000 150 100 25 DINSDAG U JULI No 161 UitgaveFirma F. VAÜ OF VELDE ir Jatstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. cnn-'inn tlUU een ongeluk. UUU GEMEENTEBESTUUR BINNËNLA^ FFUIULETON LEVENSSTORMEN. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pu pillen met den nieuwen cursus (aanvan gende 14 Augustus e.k.) toelating wen- schen tot een der Openbare Lagere Scholen in deze gemeente, ook tot de centrale 7e klassen school, yoor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied dat vanaf Woensdag 12 tot en met Woensdag 26 Juli e.k., uitsluitend ter Ge meente-Secretarie (2e afdeeling) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, dié op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of vóór 15 Februari 1923 zullen bereiken. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 11 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. PUBLICATIE. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat aan hen, die aan de wet van 17 Juni 1918 (Staatsblad nr. 403), houden de aanwijzing van de ambtenaren die voor de toepassing van de Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 als gemeente ambtenaren behooren te worden aange merkt, te weten de bestuursleden van- en de ambtenaren verbonden aan gemeentelijke instellingen, recht op pensioen konden ont- leenen, doch voor wie dat recht verloren is gegaan wegens het niet indienen van de aanvrage binnen den gestelden termijn van 6 maanden-alsnog met ingang van 1 Ja nuari 1922 pensioen kan worden toegekend, indien zij vóór 14 December 1922 een aan vrage om pensioen indienen. Voor het verkrijgen van inlichtingen ver- voege men zich ter Secretarie (le afdee ling). Vlissingen, 10 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. WIJZIGING ROUTE ELECTRISCHE TRAM. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter bevordering van het veilig verkeer in de stad, wegens de kermis, de lijn van de electrische tram naar het station v.v. vanaf Woensdag 12 Juli a.s. tot en met Woensdag 26 Juli d.a.v. niet verder rijdt dan het Betje Wolffplein. Vlissingen, 8 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Haagsche conferentie. De subcommissie voor de credieten heeft gisteren onder voorzitterschap 42) Uw verzekering neemt mij een steen van 't hart, juffrouw Hel,mi. Mijn leelijk gedrag is dus vergeten, wilt u tevens het vooroordeel dat u langza merhand tegen mij hebt gekregen, laten varen t4 Hij hield, tear hand, die zij hem weer wilde onttrekken, stevig vast, onwille keurig was hij dichter bij haar gekomen en nu zat hij naast haar. Helmi's bleek gelaat kleurde zich plotseling gloeiend rood. De nabijheid van den man, dien izij liefhad en wiens teedere gevoelens .zij toch niet mocht beantwoorden, ontnam haar heur ge wone gevatheid. Alsof tzij doodelijk vermoeid was, leunde zij haar hoofd tegen den wand van bi acre ren en sloot de oogen Nu niet iziwak worden, hamerde het in haar slapen, nu niet gelooven aan het geen geen geloof verdient. De man aan haar zijde zag zwijgend op haar neer. Heel even, vloog de roe- li elooze gedachte door zijn hoofd, te -nemen zonder te vragen, het lieflijke gelaat, waarin, het bloed kwam en ging aan zijn, borst te trekken en zijn lippen te drukken op -den mond, -dien hij reeds eens had gekust. De twijfelaar, die -de liefde steeds als iets oudmodisch had beschouwd, was bekeerd en nu werd zijn hart geheel in beslag genomen van ibaron, Avezzana met de Russische delegatie vergaderd ter bespreking van ■het Russische verlangen naar credieten voor transport- en landbouwdoeleinden. Van niet-Russische zijde werd den Rus sen een reeks- vragen voorgelegd, waarop deze laatsten ook hunnerzijds een aanta'l- vragen ter tafel deponeer den. Ter wille van een spoedige en vlotte beantwoording der vragen be sloot men in onderling oyerleg de zit ting een half uur te schorsen. Na afloop dezer pauze gaf de heer Krassin in een betoog, dat ongeveer drie kwartier duurde, een uiteenzetting, omtrent de concessies, -waartoe de Russische re- gee ring op het gebied van het verkeers wezen en op dat van den landbouw bereid- is. Hierop voigde eenige verdere discussie, waarna de zitting verdaagd werd. De nieuwe Kamer. De driehoek-correspondent van „de Tel.' schrijft Welk een invloed op het aantal ze tels zelfs bij evenredige vertegenwoor diging de bepalingen en de techniek der Kieswet hebben, blijkt uit het vol gende Verkregen hebben Roomsch- Katholieken 874.666 stemmen Antf-Rev-olü-tion-airen 402.260 Christ. Historischen- 318.666 Sam-en 1.595.570 Dit totaal vormt van het aantal uitge brachte stemmen (2.928.818) niet meer da-n ruim 54 Dus 54 zetels Neen, de drie regeeringspartijen be schikken -met elkaar over 59 zetels. Niet minder dan 5 zetels hebben zij er bij gekregen èn door overschotten èn door een bepaalde taktiek. Zonderlinge evenredigheid De meerderhei-di-in-zetels is dus veel te groot in vergelijking met de werke lijke m ee rde rhe id-i n-stemm e 11 Een kleine verkiezingsstatistiek, In de „Aanteekeningen" in „het Vad." wordt onder bovenstaand opschrift het volgende geschreven Telt men de stemmen, die op de vijf Katholieke lijsten zij-n uitgebracht, bij elkaar, namelijk de lijsten van de R. K. Staatspartij, de Nieuwe Katholieke Partij, Arts, Groenendael en -de R. K. Plattelanders, dan komt men tot 907.116 stemmen. Dat is van de 2.928.818 uitge brachte stemmen ruim 30.97 pet. Zeg gen we voor het -gemak dat -er van -de uitgebrachte stemmen 31 pet. op R. K. candidaten zijn gevallen. Bij de volks stelling op 1 januari 1921 had ons land 6.865.314 inwoners van wie 2.449.244 Katholiek, dat is ruim 35.67 pet. De Ka tholieken vormen dus ongeveer 2.35 pet. meer dan een derde -der bevolking, het aantal Katholieke stemmen is ongeveer 2.35 pet. mi-nder dan het derde der uit gebrachte stemmen. Zuiverder is echter de vergelijking, als men van de volks stelling het aantal inwoners en het aan- dioor het eens zoo verachte gevoel. En nu verlangde die liefde zoo vurig naar beantwoording. Reeds boog hij zich voorover hij deed haar met dezen kus tgcji geen onrecht -aan, immers, daardoor werd zij voor altijd de zijne, en 't was alleen zijn brandend verlan gen, dat hem dreef, vlugger dan door wioorden zijn doel, te bereiken maar toen hij haar zoo -dicht bij zag, zoo hulpeloos aan ihem overgeleverd, ont waakte zijn beter gevoel. Hij schrok op- Neen, niet voordat iz-ij hem het recht er toe gaf, wilde hij haar tot de zijne maken dat zou de boete zijn voor het door hem begane onrecht. Juffrouw Helmi, zei hij zacht, toen zij -nog steeds bleef zwijgen, weet ge waarom ik te Harzburg ben gekomen Hij zat zoo dicht bij haar, dat zij zijn adem voelde, en dat gaf haar heur te genwoordigheid van -geest terug. Zij richtte zich op en trok haar hand drif tig los. Nu was het oogenbli-k van zwakheid voorbij hij zou haar op zijn ihoede vinden. Om^ Kora te zien en daar u van ■plan -was een reisje door den Harz te «maken, ik-wam het er niet op aan, «waar u begon. Hij keek haar onthutst aan, haar stem klonk hard en de uitdrukking van haar gezicht was nog koeler. Dat mag waar blijken, waar het andere reizigers -betreft, maar voor mij niet ik moest Harzburg wel- als uit gangspunt ne-men, omdat ik hier met alle macht naar toe werd getrokken. Bij imij was vurig verlangen de drijf- tal Katholieken neemt boven de 25 jaar, den leeftijd voor het kiesrecht vereischt. Dat is, naar deskundige berekening, rond 3.540.000 inwoners boven de 25 jaar, van wie rond 1.116.000 Katholiek, d.i. 34.76 pet. Het tekort op de spoorwegen. De raad van commissarissen bij de Ned. spoorwegen heeft een adres aan de ministers van waterstaat en van financiën gericht, waarin becijferd wordt dat een tekort varn 150.00.000 op 31 December 1921 zeker beneden de werkelijkheid blijft. Teneinde ver ren achteruitgang te voorkomen, zou dus 3% van genoemd bedrag aan rente, benevens 2.29 over de loonen of te zamen rond 8.000.000 aan de fondsen m-oeten worden bij-gedragen. Met ongeveer dit bedrag moeten der halve voor een juiste rekening de per- soneets-u-itgaven worden vermeerderd. Naast de personeel-uitgaven vormen de kosten van brandstoffen den voor- naamisten factor voor de stijging der exploitatie-uitgaven. Die kosten vor derden in 1913 5.900.000, in 1921 29.600.000, dus een vermeerdering van 23.700.000 of 400 Het resultaat is thans, dat over 1921 een gezamenlijk verlies werd geleden van 30.903.190.68y2, zoodat 's rijks schatkist, met inbegrip van het gega randeerde dividend, niet minder dan j 32.938.927.52V2 moet bijpassen. Dit bedrag vormt derhalve 't zichtbaar ver lies, dat de Staat op het spoorwegbe drijf heeft te boeken. Daarnaast staat de vermeerdering van het tekort in de .pensioenfondsen, benevens de intering ,op het spoo-rwegkapitaal, wegens on voldoende afschrijving. Met de meeste kracht en. zonder ver wijl moet, naar Het oordeel van onzen raad, geheël afgezien van kansen op economisch- herstel, worden gestreefd naar een sluitende rekening voor 1923. Dit doel zal alteen kunnen bereikt wor den door bezuiniging op de uitgaven. Van een verdere opvoering der tarieven kan geen spralke zijn. Integendeel moet het doel voor oogen staan, om naar gelang een verdere inkrimping van de uitgaven, gepaard aan een loonende toeneming van het verkeer zulks moge lijk maakt, tot tariefsverlaging te ko men, ten. eirtde het herstel van ons economisch leven te bevorderen. Wat de hoofdoorzaken- van de stij ging der uitgaven betreft, is voor de brandstoffen o.a. door prijsdaling reeds een gunstige wending ingetreden. Te gen de buitensporige stijging der per- soneelu-itgave-n weegt dit voordcel ech ter op verre na niet op. Het is de vaststaande overtuiging van onzen raad, dat een sluitende reke ning niet zal verkregen worden zonder dat allereerst een vermindering van de thans op het bedrijf rustende personeel- uitgaven wordt doorgevoerd. Reeds zijn enkelemaatregelen t.w. de wijziging van de regeling der dienst- en rusttij den en de voorziening ten aanzien van de overwegen genomen-, om tof in- Hij -hield op, 0111 in baar gezicht te -lezen, of zij wel giste, wie dit vurig verlangen had gegolden. maar haar gelaat bleef onbeweeglijk. En nu bedankt Kora ,u ef zoO slecht voor. Ge .zijt werkelijk te bekla gen, mijnheer Belhrens. Indien mijn me delijden u kan troosten, wil ik dat igraag beproeven; antwoordde zij zoo koel, dat het hem steeds onbehaaglijker te .moede wend. Troost heb in in 't geheel niet noodig, al kan ik niet ontkennen, dat de verloving uwer zuster mij zeer heeft verbaasd. Troost echter hebben alleen diegenen noodig, die iets verloren, wat hun lief en> dierbaar was. Maar ik ver lies niets door dit huwelijk, ik behoud haar vriendschap en meer bezat ik niet en hoopte ik ook niet te bezitten. Een spottend -glimlachje kruide haar lippen. Gelukkig degene, die zich gemak kelijk in het onvermijdelijke kan schik ken en geen ster van den -hemel wil halen. Maar laten wij Kora haar geluk gunnen, het Geluk is een zeldzame gast. Wel hem, -bij w-ien het binnentreedt. Wel -hem, herhaalde hij zacht. Zullen wij het geluk ook dwingen bij ons te komen, juffrouw Helmii 't Is mij te moede als ware ihet dicht bij ons en wachtte het er slechts op gegrepen te worden. Zullen wij het vasthouden en nooit meer laten gaan het heerlijke geluk; voor eeuwig één te zijn Ge schudt uw hoofd Wilt g« er niets van weten samen het geluk te deelen krimping van personeel te geraken. Deze maatregelen beloven na eenigen tijd een besparing van naar raming 7 m-illioen 's jaars. Oo-k verder blijft de directie krachtig werkzaam, om zoowel op dit punt als op de overige onder deden van het bedrijf te bezuiniger!. Maar hiermede zal niet kunnen volstaan worden. Een beteekenende verlaging der wedden van het spoorwegpersoneel zal noodzakelijk zijn. Daarenboven be hoort het voorstel te worden aanvaard, om voor het personeel der werkplaat sen- het loonpeil te volgen van de over eenkomstige particuliere bedrijven. Voorts komt het onzen raad dringend noodig voor, dat de zgn. standpiaats- affrek herzien worde, opdat de met dien aftrek beoogde differentiatie van belooning werkelijk beantwoorde aan het verschil in kosten van het levenson derhoud in de. onderscheidene plaatsen van ons land, hetgeen thans allerminst het geval is. Het za-1 na het vorenstaande wel geen betoog behoeven, dat geen nieuwe las ten. op het be,drijf mogen gelegd wor den, die niet uit de ontvangsten kun nen gedekt worden. Wij denken hierbij in liet bijzonder aan de herziening van de pensioenregelingen, ten einde deze in overeenstemming te brengen met de bepalingen der Pensioenwet 1922 De raad zou het op hooge-n prijs stel len; indien de regeering met het bo venstaande zou kunnen instemmen en hiervan aan de directie zou willen doen blijken. Aangezien' deze zich geheel met ons standpunt kan vereenigeu, zal zij in dat geval niet nalaten nadere voor stellen van de beoogde strekking te onderwerpen en aanhangig te maken." Opheffing weduwen- en weezenkas. Ter aanvulling van het bericht, door ons ontleend aan de circulaire van den minister van oorlog 'betreffende de op heffing van de weduwen- en weezen kas voor de officieren van de land macht, verzoekt men ons mede te dee len. dat de volgende categorieën van leden en deelgenooten niet onder de nieuwe pensioenwet vallen de vóór 1 Juli gepensioneerde en thans onge huwde leden, de gepensioneerde deel genooten, wier huwelijk is gesloten na dat zij den leeftijd van 65 jaar hadden bereikt, de de el ge noot en, die vóór 1 Juli jlt. z-onder pensioen den militairen dienst hebben verlaten en eindelijk de dee'lgenooten, die een verzekering voor pensioen hebben gesloten ten behoeve van een> nvoeder of van een ongehuwde zuster. Zakelijke bedrijfsbelasting. Tal van organisaties te Amsterdam hebben aan den raadi een adres gezon den, waarin verzocht wordt de veror dening op de heffing van een zakelijke belasting op het 'bedrijf in te trekken, althans buiten werking te stellen. Be toogd wordt o.a., dat de uitbreiding van handel en industrie geen nadeel is voor de gemeente te achten, ook al gaat dit gepaard met een aanwas van Neen, stiet zij driftig uit. Ik kan onmogelijk gelooven, dat hetgeen mij het toeval in den schoot werpt, een duurzaam geluk zou zijn, en dat gevoel zou u en mij de rust ontnemen. Herbert ,\verd vuurrood, nu hij zoo scherp werd. afgewezen. U spreekt van een toeval, waaraan wij ons geluk te danken zouden heb benVan welk toeval, ik begrijp u niet Zij keek hem met vasten'bl'ik aan. Laat uw scherpzinnigheid u .nu zoo in den steek, mijnheer Behrens Hoe noemt u dan dien eigenaardigen samenloop van omstandigheden, dat juist ik, als de eerste, de beste op uw pad kwam:, nu u eens wilde rondzien onder de djochteren des lands, om niet als oude vrijer te sterven Noemt u dat anders Herbert kromp in elkaar. Die woor den had hij tegen Kora gesproken. Maar hoe was Helmi die te weten ge komen. Heeft uw zuster u ons gesprek zoo nauwkeurig medegedeeld vroeg hij bitter. Kora Neen. Hoe kunt ge zooiets denken Ik hoorde zelf uw gesprek, ik was in mijn kamer en hoorde alles. •Herbert stond op en liep opgewonden op en. neer. Toen bleef 'hij voor Helmi staan. En door deze onschuldige opmer king komt u nu tot het .besluit, dat ik u vliegensvlug vraag mijn vrouw te wor den, omdat het mij zoo het gemakke lijkst is arbeidersbevolking, die weinig belas ting betaalt. De zakelijke bedrijfsbelasting is ver der in haar werking onsociaal, daar zij de werkeloosheid' bevordert en een pre mie op het ontslag van arbeiders kan genoemd worden. Men ontvangt door deze belasting een prikkel te meer orn .personeel te- ontslaan. Verder zal men zoo lang mogelijk wachten mei het aan stellen van een tienden arbeider, die minder dan 2500 verdient. Congres van spoorwegpersoneel. Zondag is te Utrecht een zeer druk bezocht huishoudelijk congres gehou den van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, on der voorzitterschap van den heer P. Molton aker. In zijn openingsrede wees de voorzit ter op de aanvallen, die in de laatste maanden op de arbeidsvoorwaarden van het personeel zijn gedaan door de directie en tlhans staan we voor een nieuiwen aanval van den Taad van com missarissen der Nederlandsche spoor wegen, een aanval, die een dag na de verkiezingen lcwam, toen de reactie veld had gewonnen. In verband hier mede wekte spreker het congres op om in de komende dagen de propaganda met kracht te voeren en zich klaar te maken tot groote dadien. daar de ko mende maanden voor het personeel niet van de aangenaamste zullen zijn. Vertegenwoordigd waren 175 afdee- tingen met 22.253 leden. Het congres benoemde allereerst den heer Prins uit' Haarlem tot voorzitter van vakgroep 6, seinhuiswachters, ran geerders enz. Vervolgens verdedigde de penning meester, de heer \V. van Delft, een voorstel van het hoofdbestuur, om een steunfonds van 180.000 te vormen, waaruit de ontslagen leden gedurende 13 weken een ondersteuning zullen ■ontvangen van 15 voor gehuwden benevens 1 voor ieder kind, tot een maximum van 3, en voor ongehuwden 12.50 per week. Deze steun zal ingaan met 1 Mei jl. Spreker deelde o.a. mede, dat over Mei en Juni ongeveer 200 leden der Ned; Vereeniging ontslagen waren. Door 35 afgevaardigden werd over dit voorstel het woord gevoerd, dlie door den heer Van Delft en den voor zitter beantwoord werden. Zij deelden mede, dat de geopperde bezwaren door het hoofdbestuur nog nader overwogen zullen worden. Ten slotte werd met algemeene stem men het voorstel tot stichting van een steunfonds, dat een aantal leden door de moeilijkheden zal heen helpen, aan genomen. Daarna werd het congres gesloten. Antwoord van Litwinoff aan het Ned. Nansen-Comité. De heer Litwinof, voorzitter van de Russische delegatie, heeft aan het Ne derlandsche Nansen-comité, in ant woord op den in ons vorig nummer ge- publiceerden open brief, het volgende geschreven Ik ontving uw brief van den lsten Juli en zond hem door naar den heer Kres- tinsky, lid van de delegatie in Den Haag Tranen van toorn fonkelden in haar oogen. Ja. En heb ik er geen reden voor Waarom hebt ge dan 'niet eerder er naar verlangd, mij ten huwelijk te vra gen U kende mij toch al lang genoeg. Maar nu, nadat u alle hoop had verlo ren Kora ooit de uwe te noemen, moest u natuurlijk het bewijs leveren, dat het verlies u onverschillig was, en daarvoor had u iemand noodig een of ander vrouwelijk wezen, dat zich kalm den verlovingsring aan den vinger liet schuiven en geduldig haar rol wilde spelen. En wat boosheid) en trots samen hebben uitgewerkt, dat noemt u nu ge luk en, zulk een „geluk" zou ik van u moeten aannemen Neen, daarvoor be waart mij mijn trots en de achting voor mij zeif. In den tijd mijner verloving heb ik veel leeren begrijpen. Ik denk te hoog over het huwelijk, mijnheer Behrens, of laten wij liever zeggen, te oudenwetsch, dat zult ge beter begrij pen. Ik wil een man niet ongelukkig maken, maar zelf wil ik het ook niet worden. U zult niu ook wel inzien, dat onze denkbeelden omtrent het huwelijk niets met elkander gemeen hebben. Haastig en driftig had zij gesproken, nu' hield zij uitgeput op en legde een hand over haar oogen hij mocht niet zien, hoe de eene traan na den ander in haar oogen oprees. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1