alen 10 s, 25 SSINGEN OON cent echt MAANDAG ÏO JULI cnn'^ Qnn LEVENSSTORMEN. STUUR N0I6O 60e Jaargang No. 7 2Ü UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Jr Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. iOOO BINNENLAND FEUILLETON SurtfyhtZeep Stads- enProvincienieuwg e diien eed niet dat het veld- ie oorspronke- en dat tijdens Courts, zooals nd de formatie en in verschil den gewensch- ECTRISCHE ïsingen brengen ter bevordering le stad, wegens electrische tram Woensdag 12 ig 26 Juli d.a.v. :je Wolffplein. voornoemd, MOES, L.B ecretaris, BISSCHOP. PEND. theek geopend in Ockenburg, ISSINGEN. n.m. !3 2.40 15 3.20 II 3.53 6 4.27 opst adres -«eanmamaw*w (id ige korting. leerd IOPÜÜ erland. ioper andel. 'lissingen. erstopping gal, slijm, naag- of eetlust, ering enz. Doers Krui- oers Pillen ia Wortel- oedig weer verkrijg- htiging. f vraagt VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. tyrHiiy! een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ïsorsrioo gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De zitting van het centraal stembureau. Het centraal stembureau voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer heeft Zaterdagmiddag onder voorzitter schap van professor mr. A. A. H. Struy- cken een zitting gehouden in de oude raadszaal te 's-Gravenlhage ter vast stelling van den uitslag der Tweede Kamerverkiezingen. -De uitslag van de loling ter vervul ling van de vacatures der tweemaal gekozenen was als vojlgt De heer L. baron van Voorst tof Voorst -lootte voor Zwolle, zoodat de heer C. Knigge te Wilms gekozen werd verklaard. De heer A. Braat .lootte voor Assen, zoodat de heer R. F. de Boer te Siddg- buren gekozen werd verklaard- Verder werden volgens loting aange wezen deiheeren Oud, Ketel-aar en Ebels voor drie plaatsen van den heer Mar- chant, die viermaal gekozen werd. Deze namen der opvolgers werden door ons reeds onmiddellijk vermeld, daar die benoeming uit de candidatenlijst kon worden opgemaakt. Vervolgens las de voorzitter van het centraal stembureau de namen der ge kozenen voor in alphabetische volgor de. Hierbij 'bleek tevens, dat niet de anti-revolutionaire heer Leenstra is ge kozen, doch de heer prof. H. Visscher. Mr. Paul Reymer bedankt. Het nieuw-ge-k-ozen Kamerlid, de heer mr. P. J. Reymer, heeft op een huldig-ingsbijeen-koniist te Hilversum medegedeeld, dat Ihij voor het mandaat zou bedanken om, al zijn krachten als burgemeester aan den bloei der ge meente te kunnen wij-den. Als opv-olger van den heer mr. Paul Reymer komt in aanmerking de heer A. B. Michie-lsep, lid der Prov. Staten van Noord-Holland. Nog eeiiige berekeningen. Hieronder volgen naast elkaar voor de verschillende partijen het percentage stem,men, dat zij, volgens de berekening der „N. R. Ct.", -behaald-en en het aantal zetels, dat tegelijk het percentage van de zetels aanwijst Percentage stemmen Zetels Vrijheidsbond 9.25% 10 Lib. groep v. Houten (met de stemcijfers v.d. verbonden lijsten Faubel-c.s en Braam) 0.95% 1 C.-H. Unie 10.88% 11 A.-R. Partij 13.73% 16 R.-K. Staatspartij29.85 32 S. D, A. P. 19.38% 20 V.-D. Bond 4.6 5 Com-m. Partij 1.83% 2 Plattelandersbon-d 1.56% 2 Staafk. Gert. Partij... 0.91 1 Doordat de kleinste paftij-en, die van den ki-esdeeler niet hebben gehaald, alle afvielen, hebben al-1-e grootere par tijen ook al is het verschil bij de 41) Zij voelde instictief, dat hij al „rond zag", en, een bittere trots was er in haar ontwaakt. Liever nooit trouwen, liever ieder warm gevoel onderdrukken dan door hem juist door hem als de eerste de beste gekozen te worden, omdat er toevallig g-een andere was. Mijnheer Behrens zal mij zeker met kwalijk nemen, dat ook ik hem aan zijn lot overlaat, Kora. Laten wij hopen, da-t wij morgen allebei weer uitgerust en in staat zullen zijn hem als gast te ontvangen. Herbert .werd bleek, 't klonk zoo ver standig en zoo doodkalm wat zij zei, evenals de stem van een rechter, en toch was haar lief gezichtje bleek ge worden en keken haar oogen,,die steeds a-1 h-aar gevoelens trouw weergaven, hem wat onrustig aan. ^e,',s bang, om, met mij 'alleen te zijn, zei hij tot zich .zelve-n, geen -wonder na de ervaring, die zij heeft gehad. Arm kind, zij beseft niet, dat -de kus, dien ik stal, mij mijn zielsrust ontnam. Kora verbrak -dien gang zijner ge dachten. Prettig gezelschap zijn wij Hoe vin-d je dat nu wel, doctortje. 11< dien mij te schikken in het on vermijdelijke nietwaar 't Heeft zeker zoo moeten zijn. Hij nam afscheid van de da-mes en meeste slechts een fractie een grooter percentage van de zetels gekregen dan -hun mathematisch naar liet stemmen- aantal evenredig toekwam. De nieuwe vrouwelijke Kamerleden. We laten hier eenige bijzonderheden volgen over de nieuwe vrouwelijke le den Mevr. B. BakkerNort (vrijz.-dem.), die thans omstreeks 45 jaar zal zijn, werd te Groningen geboren. Aanvanke lijk ging baar neiging uit naar de stu die der vreemde talen, speciaal naar die der Scandinavische landen. Eerst na haar huwelijk me-t den lieer G. P. Bak ker, is zij de college's aan de Groning- sche universiteit gaan volgen, waar zij in de rechten promoveerde. (De vrouwenkiesrechtbeweging vond in mevrouw BakkerNort een overtui gend aanhangster en in de laatste jaren een welsprekend propagandiste. Oilk in den Vrijz.-iDem. Bond en spe ciaal in de afd. „Groningen" trad zij gedurende vele jaren op den voorgrond. Het nieuw gekozen Kamerlid heeft zit ting in het hoofdbestuur van haar partij. Mevrouw Bakker;Nort llieeft van de huwelijkswetgeving haar bepaalde stu die gemaakt. Mr. E. C. van Dorp, aan wie mr. S. van Houten zijn Kamerzetel zal afstaan, werd te Rotterdam geboren en zal om streeks den vijftigjarigen leeftijd heb ben bereikt. Zij studeerde aan de Leid- sche Hoogeschool en was de eerste vrouw in Nederland, die in de rechten promoveerde. Door dit feit alleen reeds mocht mr. Van Dorp, die zich in haar geboortestad als advocaat vestigde, zich een zekere «vermaardheid verwer ven. In den loon der jaren heeft zij zich in het bijzonder op de staathuishoud kunde toegelegd. Heel wat artikelen en brochures zijn van 'haar hand versche nen. Het nieuw gekozen Kamerlid heeft zich in woord- en geschrift steeds doen kennen als voorstandster van den vrij handel in de meest absolute betee-kenis. Mr. Van Dorp was tot voor korten tijd lid van den Vrijheidsbond daar deze .par-tij echter h.i. te zeer gebroken lia-d met de zuiver liberale beginselen, volgens welke staatsbemoeiing op so ciaal gebied, behoudens enkele uitzon deringen, uit den b-ooze is, heeft zij, niet lang geleden, voor het lidmaat schap bedankt en zicli onder -liet vaan del van mr. Van Houten geschaard. Mr. Frida Katz (Chr.-Hist.) werd te Amsterdam geboren en studeerde ge deeltelijk aan de gemeentelijke universi teit aldaar, gedeeltelijk aan d,e hooge school te Zurich. In December 1916 pro moveerde mej. Katz te Amsterdam. Sinds enkele jaren heeft (hot nieuwe vrouwelijke Kamerlid zifting in het hoofdbestuur der Ohr.-Hist. Unie, als mede in het hoofdbestuur van den Ned. Christen Vrouwenbond. In 1918 werd mr. Katz door de re geering in den Hoogen Raad van Ar- slenterde naar zijn hotel terug. En, toch moet en zal ik haar van daag spreken, dacht .hij, ik zal probee- ren h-aar ergens te ontmoeten. Gedurende een paar uren verveelde hij zich on-teeltend. In niets had hij lust, alleen scheen hij veel belang te stellen in zijn hor-loge; tenminste hij bestudeer de telken-s de wijzerplaat weer. En de wijzers kropen, 't Werd maar niet acht uur. En nu was het nog te vroeg, want Ve-ron-ica s-lie-p nog niet en Helnri zou ook nog wel iets in de huishouding te doen hebben. Maar hier kon -hij 't ook niet langer uithouden, -mlisschien zou hij wat kalmer worden -door een wandeling in de heertlijike avondlucht. Hij nam hoed en stok -en begaf zich op weg, overal w-as het vol van rnen- sch-en. Alls helt -niet te ver was geweest dan -bad hij liever den Burgberg be klommen, miaar dan had hij waarschijn lijk geen tijd m-eer, om den boetegang naar Canossa té ondernemen. Een boete m-o-es-t hij doen, -ais hij zijn doel wilde bereiken, daarv-an was hij zich wel bewust. Het-was nu bijna negen uur geworden en nu kon hij wei probee-nen-, of hij Hei- mi te spreken kon krijgen. Het tuin hekje stond open, hij kwam ongezien binnen, liep om het huis h-een en bleef vc-or de groote veranda staan. Deze was echter leeg en, in het (buis zoowel als in den tuin heersclfte de groofste stilte. Moeit h-aar d-us wel weer over vallen, dacht hij, besluiteloos staan blijvend, toen liiep hij op goed geluk beid benoemd, in hetzelfde jaar werd zij, als eerste vrouw, waarnemend grif fier bij h.et gerechtshof te Amsterdam Bij de jongste tussehentijdsohe verkie zing (April 1921) zag mr. Katz zich tot lid van den Amsterdamschen gemeen teraad gekozen. Mevr. A. -de Vries—Bruins is, na Suze Groeneweg, de tweede vrouw, die voor de soc.-dém. arbeiderspartij in de Twee partij 'in de Tweede Kamer zitting zal nemen. In hare woonplaats Groningen, was mevrouw De Vries leerares in plant- en dierkunde. Zij legde zich in middels toe op d-e medische studie en vestigde zich aldaar, na beëindiging Van hare studiën, als specialiste voor ze nuwziekten. Ais lid van den gemeenteraad maakte het nieuw gekozen Kamerlid naam door hare bemoeiingen- inzake onder wijs. Zij is voorts -lid van de Staten- en van liet hoofdbestuur van den Bond van soc.-dem. Vrouwen-Propaganda- clubs. Hare echtgenoot is iid van Ged. Sta ten. Mevr. S. C. C. BronsveldVitringa (r.Jk.) is de eehtgenoote van den direc teur der Rijks Hoogere Burgerschool te Hoorn, in welke plaats zij zelve lid van den gemeenteraad is en in deze qualiteit zich bij-zonder interesseerde voor de belangen. In 'het openbare leven trad mevrouw Bronsveld, die de schoondochter is van den bekenden anfi-kath. dr. A. W. Bronsveld te Utrecht, anders niet op den voorgrond. Persbeschouwingen. Wij zullen nog enkele persbeschou wingen aanhalen De „Standaard" zegt over de verant woordelijkheid van de nieuwe rechter zijde De partijen staan los van elkaar en elk afzonderlijk, zoowel ais de drie ge zamenlijk staan -los van hei zittend Kabinet. In 1918 heeft Ruys een werk program voor zijn Kabinet opgesteld en aan -dat program hebben -de drie Ka merclubs hunne -goedkeuring gehecht. De overeenkomst, als men 'het zoo noe men wil, is thans afgeloopen en alle partijen hebben hun.ne vrijheid van han delen herkregen. Er zal dus opnieuw overlegd moeten worden. Dit geldt ook voor het geval dat liet Kabinet onveran derd -zou bilijven zitten. Wij verwachten dit-wel niet, maar zelfs in dat geval zou onze stelling pog opgaan. Ook dan zou het Kabinet een nieuw werkprogram moeten opstellen -en izou daarover over leg moeten plaats vinden. O. i. moet -regelrecht worden aange stuurd op liet ontwerpen van een finan cieel program, dat ons brengen moet het evenwichtsherstel van 's ian-ds geld middelen. En op dat program -moet de volle, de onverkorte instemming van de geheele rechterzijde verkregen worden. Eerst dan kan men verder gaan. Het „N. v. d. D." schrijft De Vrijheidsbond -heeft zeer zeker hetzelfde pad langs, dat hij den vorigen avond met Kora was gegaan. Daar werkt Mi gewoonlijk, had zij tot hem gezegd en daarbij op eenige Un-deiboomen gewezen, die een natuur lijk prieel vormden, van de tien keeren dat ik haar zoek, vind ik haar negen keeren hier. Dicht kreupelhout verhin derde den inkijk, maar Heroert's scher pe blik ontdekte toch iets wits. Het was Helmi s japon. Nu was het oogen-blik daar, om met moed voorwaarts te gaan. Hij boog -de talsken van elkaar en riep zoo kalm mogelijk „Goeden avond", maar toch keken haar groote oogen. hem hevig verschrikt aan. Ais verlamd bleef 'het meisje zitten, zelfs reikte zij hem hiaar hand niet, en, haar gezicht leek ontzettend bleek in h-et gröeniach-tiige schemerlicht. Ik heib u doen schrikken, juffrouw Hel,mi, beproefde hij te schertsen, ter wijl hij, met dem hoed in de hand voor het prieel bleef staan, 't Huis en de tuin zijn a-Is uitgestorven, op zoek naar menschen bracht mijn. gelukster mij hier is het den dwalen'de veroorloofd hier een poosje u-it te rusten Zij bdh-eerschte zich met geweld en ging hem tegeni-oet. Kora 1-igt te bed, en de dienst meisjes zijn ir» de keuken. Kan ik u met iets van -dienst ,z-ijn, mijnheer Behrens? Tevergeefs beproefde zij met vaste stem te spreken, toch klonk haar slem, alsof het hart haar tot in de keel klopte. Vllug besloten trad hij dichterbij. Ja juffrouw Helmi, ju-ist, u kun-t zicheelf kwaad gedaan door het inci dent (bij de Eerste Kamer-verkiezingen in Noord-Holland, en overigens kan het advies van het „HM-d." verwarrend ge werkt hebben (is 't intiusschen niet op merkelijk, dat de door dat blad ook aanbevolen Chr.-Historischen juist te Amsterdam achteruitgingen, elders in 't land sterk vooruit Maar wij geloo- ven toch-, dat de vrij sterke zwenking van het kiezerskorps in zijn geheel ge nomen, naar Rechits vooral uit principi- eel-e oorzaken te verklaren is afkeer van te ver gaande staatsbemoeiing in economische zaken en bovenal de eisch van bezuiniging. Een nieuw of vernieuwd kabinet zal vooral met deze eischen rekening moe ten houden. Limburg in zijn eiïr hersteld. Naar aanleiding dat-mr. H. van Groe- nendael slechts even 2400 van de 150 duizend stem-men in Limburg heeft ge haald, zegt de „Limlb. Koerier" Alles saam, dus nog lang niet 2 ■doch slechts 1.6. De andere 98.4 der LtmiburgscSie bevolking toonde hofi en trouw aa-n Nederland. Valkenburg, dat een annexionisten- nest (heette te zijn, leverde hem slechts 44 stemmen op. Maastricht, d-e hoofdstad, de enclave, waar zooveel sympathie voor een af scheiding heette te bestaan, gaf hem 203 stemmen op de 23-000. Wat in- plaats van 4 a 5 nog niet 1 uit maakt. Tegenover de 2400 stemmen op van Gfoenen-daei staan -d-e 140.000 stemmen die Limburg uitbracht op den Lim'burg- schen kapitein La-mbooy, den stoere,n verdediger van het „Limiburg-bij-Ne- derlan-d". Dat is het antwoord geweest' van Nederian-dsch Limburg op het annexio- nistisch drijven. Van Groenen-d-ael de Kamer uitge worpen 1 Limibung heeft zijn eer hersteld. De ambtenaars-salarissen. In liet „Staatsblad" is tlhans afgekon digd Ihet Kon. besluit van 19 Juni 1922, houdende wijziging van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1920. Artikel 40 van het besluit wordt gelezen ails volgt „Voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren blijven de op dat tijdstip door hen genoten wedden ge waarborgd, behoudens in geval en voor zoover die wedden ingevolge de op evengenoe-mden datum bestaande bepa lingen van dit 'besluit vermindering moeten ondergaan." DegressiL in de spoorwegtarieven. In een Vrijdag 7 Juli te Amsterdam -gehouden vergadering van vertegen woordigers van eenige vereenigingen en combinaties van vereenigingen uit geheel Nederland, santen, geroepen door het Interprovinciaal Comité voor spoor wegactie, is in beginse-l -besloten tot op richting van een Algemeen Nederland- me helpen. En waar-mee Met een oogenbl-Lk naar mij te luisteren. Goed, laten wij dan op het terras gaan, Toe, laten we hier blijven, smeek te biij, haar bevend -handje in de zijne nemend. Zij m-aakte haar hand los en ging zitten, hij mocht niet gelooven, dat zij vreesde, alleen met hem te zijn, wat bonnen moest, kwam toch, dus waarom zou zij probeeren. het uit te stellen Nu zaten zij tegenover el-kaar, tns- scjien hen in was slechts de breedte van de tafell- en toch welk een afgrond lag tusschen hen. Ik wilde graag iets mededeelen, zoo begon- Behrens, uit zijn stem was het spottende nu ge-heei verdwenen. Tevens wou ik u vergiffenis vragen. Ih-et gevoel van schuld tegenover u be roofde mij 's nach-ts van mijn rust en verlamde des daags ten deeie mijn ar beidskracht. Het heeft mij echter ook gelouterd en -mijn beter „lik" wakker geschud. Wat ik vroeger diep bespotte, namle'lijk het-geloof aan een reine vrouw en de groo-te/nacht, -die zij op on-s man nen uitoefent, dat is in deze laatste maanden in mij ontwaakt. Dat geloof heeft mij tot een ander mensch gemaakt en alls zo-odanig sta ik nu voor u en verzoek ik u, mij te vergeven, dat ik zoo onwaardig handelde en brutaal roofde, wat niet voor mij was bestemd. Hij reiik'te ha-ar over de tafel heen de ha-nd en zag haar smeekien'd aan. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. ..^ixbrcn^mczoo^ouH'n 'n pok.SunI»cjht'.2lecp, rnaar de echte £>unlicjht Zxep fioor! De namaak is niet holt" cjoed! schen Bon-d, -welke de belangen van het groote reizende publiek, dat van ver voermaatschappijen gebruik maakt, zal hebben te behartigen bij de directies dier vervoermaatschappijen. Er werd een comité van een 12-ital personen ge vormd, dat nog -doch- slechts voor- loopig gevest-igd blijft te Groningen. Heerestraaf 79, -en dat de oprichting van bedoelden bond zal voorbereiden en daarbij za-1 streven naar samenwer king en iz-oo -mogelijk samensmelting met het co-mité-rnr. Van Peski. Faillissementen in Nederland. Volgens niededeeling van het Han deisinformatiebureau van Van der Graaf «S Co.'s Bureaux voor den han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 7 Juli in Nederland uitgespro ken 73 faillissementen tegen 24 faillis sementen in dezelfde week van ihet vo rige jaar. Van 1 Januari tot en -met 7 Juli 1922 1444 failissemente-n tegenover 1041 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VLISSINGEN, 10 JULI. Straudconcert. Het programma van liet concert, Woensdag a-s., des avonds van 810 uur in de tent op den boulevard Evert- sen t-e geven door de harmonie „Ons Leg u-w hand in de mijne, vergif fenis te schenken- is im-mers ook een voorrecht van een hoogstaande vrouw. Aan dieze boetedoening, die ge mij zult opleg-gen; wil ik mij gaarne onderwer pen m-aar w-ees nu weer vriendelijk tegen mij en niet zoo ontzettend koel en op een afstand zoo-als gisteren en vandaag. Toe, kijk mij weer zoo aan als in de eerste uren onzer kennisma king met die oogen-, die mij toen in ver rukking brachten. Nog steeds strekte hij zijn hand uit en aarzelend legde zij nu de hare er in. En kijk mij nu aan, smeekte hij. Als u er zoo op gesteld zijt... zei zij kalm en zij keek hem aan- zonder dat haar wimpers trilden. Hij fronste de wenkbrauwen en schudde zijn hoofü. Uit uw blik spreekt een weigering van hetgeen i-k u verzocht. Is het dan zoo moeilijk te vergeven Zij haalde de schouders op. Wat steekt het -u opeens nauw, mijnheer Behrens, ik geloofde niet, dat gij zoo nauwkeurig aantee-kening hieldt van. a-I uw kleine zonden maar als het gebeurde u ditmaal, bij uitzonde ring, hindert, wees dan gerust, ik heb die onaangename gebeurtenis zoo gauw mogelijk vergeten. Ik koestefde de hoop dat zulks ook bij u 'het geva-l was. Daar dit niet het geval blij-kt te zijn mag i'k nu ze-ker wei van. uw ridderlijkheid ver wachten, dat u het niet weer zult aan roeren. Hij knikte toestemmend. (Wordt vervolgd.) S

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1