VRIJDAG 7 JULI LEVENSSTORMEN. No IS 60e Jaargani GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco d»or het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementcn 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer lïï cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Su sanna Maria Christina Wanner, echtgenoo- te van Simon Ernestus Adolfus Haaze, om verlof tot den verkoop van alcoholhouden den drank anderen dan sterken drank voor perceel Smallekade 3 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 6 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Ontheffingen op fortensenaanslagen. Men schrijft aan ,,'de Maasbode" Voor de jongste wijziging der ge meentewet op forensenaanslagen bij vertrek naar het buitenland, bij overlij den, bij staking van het beroep enz., werd geene ontheffing verleend. Na de wijziging der gemeentewet is hieromtrent verschil van nreening ont staan. In Harms' „De Inkomstenbelas ting" en in het Weekblad voor de Ad ministratie der Directe Belastingen, In voerrechten en Accijnzen is de meening verdedigd, dat er thans wèl ontheffing in vorenbedoelde gevallen kan Verleend worden op de nforensenaans'lag. De minister heeft echter bepaald, dat dit allleen mogelijk is, wanneer de fo rensaal gemeente tear -belasting heft -in den vorm van opcenten op de hoofdsom d e r r ij ksi nk o m s t e mbe 1 a st i ng. Heeft de-foren-saalgemeente een eigen tarief, -dan kan- geene ontheffing op den forensenaanslag verleend worden bij vertrek naar het -buitenland-, overlijden, staken van- beroep, ophouden van vruchtgenot of van een- periodieke uit- keering (art. 93, 94 en 95 der wet op de Inkomstenbelasting). Opheffing Kamers van Arbeid. Wij hehbeo reeds in het kort-melding gemaakt van het -door de regeering .ingediende wetsontwerp tot opheffing van -hef instituut der Kamer van- Arbeid. In -de memorie van toelichting wordt o.a. opgemerkt dat de verwachtingen, een kwart eeuw geleden Tiitgesproken omtrent het nut ;dat de Kamers van Ar beid in de arbeiders-wereld zouden stichten, niet in vervulling zijn- gegaan. Van -de 112 Kamers, .welke sinds de iniweriki-ng treding der wet van 1897 werden opgericht, zijn 37 bereids weder opgeheven. Onder -de bestaande 75 zijn ei verscheidene, weliker werkzaamheid zich tot een minimum beperkt. Al -kan niet wonden ontkend dat -de 39) Stel je toch niet zoo aan, Behrens. fk hen tegenover jou nooit geveinsd, 'k heb je steeds mijn gedachten meege deeld en heb je op prijs gesteld als vriend en raadgever Maar dat verhinderde je -niet, om mij op zij te -schuiven toen er een ander kwam, die -meer genade in je oogen vond- Je verwart de begrippen, mijn waarde, de plaats die je -bij mij bekleed de, blijft je eigen altijd als je 't zelf wilt en mijn verloving ontneemt je geen enkele van je rechten. Integendeel je zult nu een dubbel goeie vriend voor ons -zijn, zooails -tot nog toe - Heel vriendelijk wezenlijk bij zonder beminnelijk. 'k Ben echter niet ge-wend. de kruimels op te rapen laat dit nu ook maar liever -over aan hem voor wien alles is bestemd. Zooals je wilt, -doctortje. Maar waarom ben je eigenlijk -zoo uit ie hu meur Je doet precies alsof ik je zwart op wit 'had -gegeven, -dat ik nooit -weer zou gaan trou-wen. Wees er toch liever blij om, dat ik het geluk nlog heb ge grepen, vee-1 tijd had ik er niet meer voor. Geluk, geluk. Wat verbindt gij, vrouiwen, toch overdreven begrippen aan dat woord. Ontmoet ge iemand, die u melancholiek en smachtend weet aan te kij-ken, dan- is het met u vrou wen, gedaan. Kamers in -geschillen van individ-ueelen- aard wel nuttig werk hebben gedaan, slechlts zelden wordt 'haar tusschen- komist ingeroepen -bij arbeidsconflicten van ruimer be'lan-g. De werkzaamheden, die de Kamers van Arbeid' verrichten, buiten -het voor komen ett beslechten van arbeidsge schillen/zijn ongetwijfeld nuttig, -maar n-iet van diien aard-, dat zij in de tegen woordige omstandigheden eert jaarlijk- sche uitgave van omstreeks 40.000 voor de instandhouding der Kamers noodlg, rechtvaardigen. Dat de verwachtingen bij het instel len der Kamers gekoesterd niet in ver vulling zijn -gegaan, ligt zeker niet aan den ijver harer -bestuurders en secreta rissen, die zich integendeel dikwijls hebben beijvend van het instituut te mjaiken wat er van te maken viel. Maar de groei van het sociale leven is langs de Kamer heengegaan vooral de ont wikkeling van het vakvereenigingswe- zen in de richting van vakbonden en vakcentraieri, die hun werkzaamheden over het geh-eele land' uitstrekken, -is aan ,haar -bloei -in den weg komen te staan. Tengevolge van die ontwikkeling toch geschiedt ook de regel-ing der ar beidsvoorwaarden en wat daarmede samenhangt hoe langer hoe meer be- drijfsgewijize voo-r het geheele la-nd. Om deze reden verwacht de minister van arbeid van een reorganisatie der Kamers van- arbeid weinig -heil en is hij ooit van meening, dat zij ook geen rol zuMeri kunnen vervullen bij de uitvoe ring van -een wettelijke regeling betref fende de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie of de bindend-verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Hij is mitsdien van .meening, dat tot de opheffing dezer instellingen moet worden overgegaan. Daarom wordt voorgesteld, de wet op de Kamers van Arbeid en de wet van 17 December 1918, houdende nadere bijzondere maatregelen ten opzichte van de Ka mers van Arbeid met het o'og op de te genwoordige buiten-gewone omstandig heden, en artikel 125e Wb. van- Burg. Rechtsvordering -in te trekken. Het treffen van overgangsmaatregelen bij de wet schijnt niet n-oodig. Voor zooveel rioodig kunnen bij Kon. -besluit rege lingen worden getroffen in verband met de afschaffing -der Kamers bijv. ten aanzien van de vernietiging of het over brengen van hare archieve-n. De officieele uitslag. De voorzitter van- -het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van -de Tweede Kamer te 's-Graven- 'ha-gie maakt -bekend -dat, indien het noodzakelijk mocht blijken, dat voor de va&tsetli-ng van den uitslag der verkie zing moet plaats vinden een loting ais bedoeld in- artikel 104, vierde lid, der Kieswet, -deze loting zal geschieden in een zitting, te houden op Zaterdag.8 Juli, des nam. te 5 uur in het lokaal van het -gemeentehuis te 's-Gravenhage, voorheen voor de vergaderingen van de-n raad bestemd de zitting, bedoeld in artikel 107 der Kieswet, tot bekendmaking van den uit slag -der verkiezing zal gehouden wor den op Zaterdag 8 Juli, des namiddags te -half -zes uur i-n hetzelfde lokaal van het gemeentehuis te 's-Gravenihage. Salaris-vermindering voor militairen. Men schrijft aan- ,,'de Avondpost" V.an 1 Ju-li jl. af -zal door alle militai ren (officieren, onderofficieren en min deren) een 'bijdrage worden geheven voor de op dien datum ingevoerde we- Ge wordit brutaal, doctor, viel Kora hem driftig in de rede. Als dat de geheele getukiwensch van je is, 'dan kan ik niet anders dan het betreuren, dat je 'hoorde van de gelukkige gebeurtenis. Ik heb mij, zooals 't schijnt, toch in je vergist. Be-hrens, die onrustig op het terras had -op en neer geloopen, stond nu voor Kora stil. Hij was te ver gegaan, hoe kon hij zich ook zoo laten meesleepen. Hij trok zijn stoei dicht bij den haren. Kora, zeide 'hij smeekend, terwijl hij baar handen greep, ik wou je niet krenken, maar valt het je dan zoo moei lijk, je in mijn gemoedstoestand in te denken? I'k 'kiw-am hierheenhij onderbrak zich, want het viel hem nu pas weer in, waarom hij -hier was geko men ik kwam hierheen, bouwend op onze oude vriendschap, die ons al jaar en dag verbindt* en zonder te gissen, dat er in je leven zulk een groote ver andering -zal plaats hebben, die ons toch nolens volens van elkaar zal ver vreemden ilc kwam hier om naar har telust te -genieten van mijn vrijheid en mijn vacantie en hoor nu bij toeval... Neem mij niet kwalijk, maar dat kon ik niet helpen, natuurlijk had ik je vandaag nog alles verteld. Dat geloof ik. Een feit blijft het echter, dat ik het nieuws niet van je zelf vernam, en dat dif nieuws mij zeer verbaast. Dat -kan ik mij toch eigenlijk niet begrijpen. Dat Su-baroff mij niet onver schillig was, heb je toch af wel in Ber lijn gemerkt. Jawel, maar eerlijk gezegd, hield duwe-nwetten tot een 'bedrag van 5 van- het salaris tot een maximum van ƒ150. Deze bedragen zullen in mindering worden gebrachtvan den aan deze militairen t-oegekenden- bijslag op de salarissen, welken zij sedert de bur gerlijke rijksambtenaren een premievrij pensioen werd toegekend ontvingen. Door deze -bepaling zullen thans al leen de -militaire ambtenaren voor hun weduwen-rpensioen moeten betalen, ter wijl de 'burgerlijke rijksambtenaren hiervan zijn vrijgesteld. Reeds werd op de groote onbillijk heid van het doen betalen van deze premie gewezen, zoowel door de ver- eeniging van officieren bij de Neder- landsche landmacht als door de ver schillende onderofficiersbonden, doch de minister van oorlog heeft deze adressen ter zijde gelegd. In- de kringen van- belanghebbenden heerscht groote ontevredenheid over deze salaris-vermindering en velen zien hierin het bewijs dat heit militair perso neel als .proefkonijn" wordt gebruikt om te komen tot een- algeheele salaris vermindering. DE KAMERVERKIEZINGEN. Uitgebracht zijn 2.928.810 geldige Stemmen, zoodat-de kiesdeeler bedraagt 29.288.18. Geikozen -werden Katholieken 32 zetels Anti-revolutionairen 16 Chriistelijk-hlistorischen 11 Staatkundig Gereformeer den (ds. Kersten) 1 Sociaal-democraten 20 Vrijheidsbond 10 Vrijzinnig-democraten 5 Communisten 2 Riattelandsbond 2 Lijst Van Houten-Faubel 1 100 zetels Alzoo 60 rechts tegen 40 links Zooals wel te verwachten was heeft de rechterzijde een glansrijke overwin ning behaald. Dat de venhouding echter 6040 zou worden zal wel de meest optimistische rechtsche kiezer niet hebben verwacht. Deze voor rechts zoo gunstige uitslag is over alle partijen -der rechterzijde verdeeld. De. katholieken za-gen hun le dental van 30 op 32 vermeerderd. De anti-revolutionairen stegen van 13 op 16 en de christ.-historischen zelfs ■van 7 Qp 11 zetels. De uiterste lin'ksche partijen hebben •de 'groote klappen gekregen. De soc.- democraten -liepen, tenug van 22 op 20 ide communisten van 3 qp 2. terwijl de -Socialistische partij ((Kolthe'k), chris ten-democraten (Staalman) en de Christelijk Sociale partij (Van de Laar) tan zetels zagen verloren. De Vrijheidsbond heeft ook een ge voelig verlies gele,den. Zijn aantal le den- is met 50 pet. verminderd en van 15 op 10 teruggebracht. De Vrijzinnig-democraten hebben, -niettegenstaande -de strubbelig in hun partij, hun oude positie kunnen hand haven en de dissidente leden-, de hee- ren Van Be-resteijn- en Teenstra, zagen (hun mandaat niet vernieuwd. Van de kleine partijtjes werd geen enkele candidaat gekozen, uitgezonderd dan de verbonden lijsten Van Houten- Faiibel. De Nieuwe Katholieke partij heeft evenmin een zetel weten te behalen als de lijstArts. ik je voor te verstandig, dan dat je er ernst van zou maken. Je zult het ook nog wel eens aan je zelf -merken waar de liefde aanvangt .zwijgt -het verstand. En de liefde heeft mij nu- eenmaal voongoed in haar boeien geslagen. Vrijheid, onafhankelijkheid alles is een ieege klank voor mij gewor den, ik wil een vrouw -zijn als alle an deren En, de kunst over boord werpen Integendeel, die blijven wij trouw. De liefde voor haar heeft ons samen ge bracht en daarom zal zij ons heilig blijven. Dus u -denkt aan 't Westfheater te blijven'? Voorüoopig weet ik niets zekers als hij hier is, zullen wij het bespreken. Verwacht je je verloofde al spoe dig? Morgen of overmorgen wellicht, zeide zij vroolij'k lachend. Herbert draaide aan zijn snor. Dus ik moet maar zorgen zoo gauw mogelij'k weer heen te gaan. Lieve hemel, waarom Hoe meer zielen, hoe meer vreugd-oom Lenz komt ook nog, wij gaan uitstapjes ma ken in den o-m-trek en willen zooveel pret maken, als maar mogelijk is... Hij glimlachte weer spottend. 't Is de vraag, of ik er lust in zal hebben Dat mloet jij weten, riep Kora lachend-, alleen zal jij je wel vervelen. Bovendien vordert de beleefdheid, dat je Helmi begeleidt. Zij .traden aan- de balustrade van het terras. Van uit den tuin kwam een De Katholieke Staatspartij kan met voldoening terugzien op haar werk. Zij heeft de eenheid in haar partij weten te bewaren. Een zoo sterke meerderheid heeft de Kamer nog maar eenmaal bezeten en dat de tegenwoordige regeering alleen een reconstructie zal. ondergaan, kan wel. met zekerheid worden geconsta teerd. De Nederiandsche kiezers hebben Woensdagiblijkgegeven -dat zij in groo te meerderheid aSkeerig zijn van uiterst links. De vrouwen hebben de balans na tuurlijk vooral rechts doen overslaan. Kieskring Middelburg. In den kieskring Middelburg, omvat tende alle bureaux in onze provincie, werden uitgebracht 105.001 geldige stemmen. Hiervan verkregen Liberale groep Van Houten c.s. 1291 Staatspartij voor Volkswelvaart 358 Anti-Revolutionnaire partij 21159 Nieuwe Katholieke partij405 Communistische -partij 517 Socialistische partij913 Lijst-Van der Zwaag104 Vrijz.-Democratische bond 5873 Plattelandersbond (rechts) 750 Plattelandersbond (links)2261 Vrijheidsbond (le algem. lijst) 834 Vrijheidsbond (hoofdlijst)13658 Vrijheidsbond (2e algem. lijst) 1179 Christen-Democratische Partij 482 Onafhankelijker! 580 Staatkundige Geref. partij 6583 Democratische partij 337 Ghrist.-Hist. Unie (2e lijst) 369 Ghrist.-Hist. Unie (Ie lijst) 15698 S. D. A. P9573 Nationale bond voor bezuiniging 454 Neutraal Middenstandsblok 480 Alg. Ned. Vrouwen-organisatie 152 Oh rist. Sociale partij243 Liist-Coppenolie1061 Plattelanders-partij 145 Roomsoh-Katbolieke partij 19562 Amsterdam. Van de 347 stemdistricten zijn alle totalen bekend. Uitgebracht 308.256 stemmen, waarvan van onwaarde 27.300. Aantal geldige stemmen 280.956, waarvan verkregen Lijst De Waal Vrije Midden standspartij 5.82 Belastingbetalers Göbel 35S2 idem lijst van der Boroh van Verwol de 565 1-dem lijst Schouten, Bussum 122 Partij voor Volkswelvaart Lijst Vos 1229 Liberale Partij Comité van Houten 2455 Anti-Revolutionnaire Partij 20973 Christelijke Volkspartij: Lijst van Purfelen 543 Nieuwe Katholieke Partij1285 Lijst Lion van Lier 714 Communistische Partij 21966 Socialistische Partij1702 Lijst v. d. Zwaag 156 Revolutionnaire Partij, lijst Vroo nenbroek 145 Vrijzinnig-Democraten 18694 Plattelandersbond, lijst v. d. Ho ven 429 Idem lijst Braat516 Idem lijst Rekveld 203 Vrijheidsbond, lijst Dresselhuijs 15415 idem lijst Abr. Staalman4930 Idem lijst Ter Hall1937 Christen-Democratische Partij 7640 R. K. Staatspartij 45738 frisch koeltje tot hen, een bewijs, dat de zon spoedig zou zijn ondergegaan. Met die voorgeschreven beleefd heid neem ik het niet zoo nauw, zooals je wel weet, maar juffrouw Helmi mag ik graag lijden en ik zal dus met genoe gen haar cavalier zijn. Kora zag hem verbaasd aan. Kijk eens aan, dat treft dus uit stekend. Mijn zuster is een heel ver standig en lief meisje en ik kon het nooit verdragen, dat je haar niet ge noeg naar waarde schatte. Als je eens zulk een meisje tot vrouw kreeg, mocht je jezelf gelukkig prijzen. Den een of anderen keer zal ik wel eens naar een moeten rondzien, zei hij luchtig. Jij hebt het immers goed ge vonden mij alle-hoop te ontnemen en als oude vrijer te sterven is oo-k niet aan genaam. Zij daalden de breede fraf af en liepen langs het 'zich slingerende pad het bosch- in. Helmi keek hen na nu was zij vei lig, want zoo heel gauw zouden zij wel niet temg-keeren. Een-ige oogenbli-kken, nadat Kora haar tevergeefs geroepen had, was zij haar kamer binnengegaan. Zij herkende toen Behrend's stem en zij was het toe val. dankbaar geweest, dat haar toe stond zich in Herbert's tegenwoordig heid te bevinden, zonder door hem te worden gezien. Oirtloopeni -kon zij hem nu niet meer hoe eerder zij -haar schroom- voor een ontmoeting met hem overwon, des te beter. Dat zag zij wel in, maar eerst moest het hevige hartkloppen wat be- Onafhankelijken, lijst v. Bere- steijn 3306 Staatkundig-Gereformeerde Par tij, lijst Kersten 242 Democratische Partij, lijst Heeres 1193 Kleine Middenstandspartij, lijst Klerekoper 542 Vaderiandsche Partij, lijst Alb. v. d. Horst357 Christelijke Hist, lijst Boetzelaer 888 Idem lijst Schokking17013 Rapaille-Partij, lijst Driehuis 4399 Kunstenaarspartij, lijst -De Groot 743 Soc.-Dem. Adbeiderspartij 82321 Nationale Bond van Bezuiniging, lijst v. d. Mijle774 Premievrij Pensioen voor ieder een, lijst v. d. Werf 536 Arbeiderscandidaten, iijst Bleeker 547 Neutraal Middenstandsblok, lijst Weiss 2572 Partij v. Pensioen-belangen, lijst v. d. Meulen 350 Verhooging Pensioen en Ouder domsrente, lijst Brinkman 164 Ned. Vrouwenorganisatie, lijst Mi-nnema1022 Vrijdenkers, lijst Hoving1160 Christelijk Sociale Partij, lijst v. d. Laar 1126 Hervormd Geref. Staatspartij, lijst Hagen 1911 Grondpartij, lijst Rauwerda 207 Plattelandspartij, Teenstra 525 's-Gravenhage. - Aantal kiezers 193.192. Uitgebrachte geldige stemmen 161.704, waarvan op lijst 2 Anti-Revolutionnaire Partij 15653 4c Comité Liberale Candidaten 2561 4d Staatspartij v.Volkswelvaart 1407 7 Lijst Arts (R. K.) 91 8 Christelijke Volkspartij 186 9 Nieuwe Katholieke Partij 625 15 Communistische Partij 2358 17b Socialistische Partij 1030 17c Lijst v. d. Zwaag (socialist) 137 19 Vrijz.-Democratische Partij 5677 20,h Plattelandersbond (linksche lijst) 266 20o Plattelandersbond (recht sche lijst) 44 20r Lijst Rekveld (Platteland)... 37 21a Vrijheidsbond (algem. lijst) 19478 21 d Vrijheidsbond Ie spec, lijst) 1394 21 g Vrijheidsbond 2e spec, lijst) 5647 22 Cbr.-Democratiscbe Partij... 661 26 De Onafhankelijken 1677 28 Gereformeerde Staatspartij 405 29 Democratische Partii1227 32a Chr.-Hist. Partij (2e'lijst) 747 32b Christ.-Hisf. Partij (le lijst) 14386 35 Kunstenaarspartij 160 36 S. D. A. P40476 37 Nat. Bond voor Bezuiniging 2207 38 Neutr. Blok aller Midden standers 1813 41 Alg. Ned. Vrouwen-organi satie 345 42 R. K. Staatspartij 34491 44 Chr. Sociale Partij 2097 46 Herv. (Geref.) Staatspartij 3890 49 Plattelandspartij 255 Utrecht. Staatsp. Volkswelvaart 1197 A-. R8324 N. K. P438 Rapaille Partij 191 Communistische Partij 523 Vrijheidsbond 4499 Vrijz. Bond4499 Idem Staalman148 Idem Ter Hall 306 Chr. Hist. Unie4613 S. D. A. P16799 R. Kath16105 Herv. Geref440 daren en het bloed niet meer met zoo'n aandrang naar het voorhoofd stijgen. Zou hij nog wel eens aan hun laatste ontmoeting-den-ken En zou hij het ook zoo pijnlijk vinden, haar nu weer te zien Zijn stem klonk even kalm en vol als anders hij maakte -grapjes met het kind, dal op zijn knie heert en weer schommelde, en dacht zeker geen oogenMik aan -haar. Zij sloop achter de gebloemde cretonne gordijnen en- zon der te willen hoorde zij het gesprek op de veranda. In het begin klonk het ge dampt, toen sprak Behrens luider en klonk: -het, alsof hij boos was. Kora's verloving wond hem blij-kbaar op zeker had hij haar toch bemind en de hoop gekoesterd haar eens de zijne te noemen. Hij trachtte haar te wonden met zijn bijtenden spot en haar eenig antwoord was een melodieus lachje. Wat deerde haar zijn verontwaardiging Hij kom haar toch niets van haar groot geluk ontnemen-, en -zij was in een veilige haven aangekomen. Helmi trad uit haar kamer op het terras. Daargin-ds gingen zij naast elkaar heen de vrede was, zooals al tijd, ook nu weer gauw hersteld. Zij bleven vrienden en wanneer hij had rondgekeken onder de jonge meisjes en er een had uitgekozen, om toch geen oude vrijer te worden, ja dan zou hij zijn uitverkorene zeker bij Kora bren gen en hun vriendschap -weid dan nog steviger (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1