1000 500 100 25 DONDERDAG 6 JULI LEVENSSTORMEN. No 157 lilgni: firma 1.1AN DE VE1DE Uitat SI. Vlissingen. hl. Intern. II. Pesbetining KW. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies A -Cl BIB van een hand, R {jyU voet of oog. ilfU gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat- bii lien is ingekomen een verzoek van J. A. Pieterse van Wijck, om verlof tot den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor perceel Bellamypark 52 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, den 4 Juli 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De verkiezingen. Even na half elf kwam de Koningin- Moeder per auto aan het stembureau, dat gevestigd is in de meisjes-H. B. S. aan het Bleijertburg, om te stemmen. Een vrouw wilde H. M. een biljet in de hand duwen ter aanbeveling van den heer K. Ter Laan. Dit werd evenwel door de politie 'belet. De voorzitter van het bureau deelde de komst aan de talrijke wachtende kiezers(essen) me de, waaraan aan H. M. de voorrang werd verleend. Vergezeld van eenige hofdames, trad de Koningin-Moeder het stemlokaal binnen, wisselde haar op- roepingskaart in tegen een stembiljet, om dit vervolgens, in een der hokjes in te vullen. Nadat ook de Hare Majesteit vergezellende dames haar stemplicht hadden vervuld, vertrok de vor-stin. Hoewel het niet bekend was, wan neer de KoninginjMoeder aan het stem bureau zou komen, trok dit stemmen döor een der leden van lier Koninklijk Huis toch direct vele nieuwsgierigen. Wi-lly Atullens zorgde er voos, dat het moment voor de film „vereeuwigd" werd. Amsterdam. De voorloopige uitslag voor de voor naamste .partijen 'luidt S. D. A. P. 64.171 Roomsch-'katto'l'ieken 31.419 Anti-revolutionairen 14.501 Ghristetijk-'historischen 12.111 Vrijheidsbond 15.470 Vrijzinnig-democraten 6.800 Rotterdam. In den 'kieskring Rotterdam werden uitgebracht pp de 34.369 Anti-revolutionairen R. Katholieken 35.968 Sociaal-democraten 70.820 Oh.rist.-historischen 17.933 Vrijhei dsbond 22.412 V rijzi nnig-democ raten 5.811 Geref. Staatspartij t.630 Communisten 6.350 Rapaille partij 2.574 Herv. Staatspartij 3.946 38) 't Zou haar dan beter te moede zijn dan hoefde zij .zich niet telkens weer de vraag te stellen, hoe zij toch nog van hier kon 'gaart, om den man te orrtloopen, die ihiaar ,zoo bitter had be- leedigd en dien zij toch niet vergeten kon. Kora en Annie wiaren nu gelukkig, voor haar was er echter geen krui meltje van de volle tafel .gevallen. Stijf drukte zij haar handen op haar h.art het deed nog altijd pijn en daarom zuchtte zij. Dwaas vrouwenhart, is het dan zoo' moeilijk te vergeten HOOFDSTUK XVII. De telegraaf had Kora's „Ja" naar Kiew gebracht en langs denzelfden weg kreeg zij den volgenden dag het bericht, dat Suibaroff spoedig zou ko nten. Dat gaf heel wat opwinding en temidden van al de drukte kwam eens klaps Herbert Behrens, zonder dat hij zijn komst ,had aangekondigd, 't Had niet veel gescheeld, of Kora was hem van vreugde om -den hals gevallen in haar groot geluk, 'had. zij de 'heele we reld wel willen omhelzen. Herbert was door die hartelijke ont vangst aangenaam verrast. Den laat- sten tijd te Berlijn had Kora zich tegen over hem meer op een afstand gehou den, dan hij van haar gewend was, en De „Maasbode" schrijft over dezen uitslag We hadden eens uitgerekend van en kele der voornaamste partijen hoeveel stemmen zij ditmaal moesten behalen, wilden zij hetzelfde percentage op het totaal der kiesgerechtigden -bereiken als bij de stemming in 1918. Op de katholieke lijst moesten dan worden uitgebracht 30.600 stemmen on die der S. D. A. P. 91.000 een verhouding derhalve als van I tot 3 ten gunste van de socialisten op de lijst der Anti-Revolutionairen dienden 25.000 stemmen te zijn uitgebracht, op die der Christelijk-HistorisChen 9400, op die van den Vrijheidsbond voor welke partij we de stemmen samentel den van de vrij-liberalen, de Unie-libe ralen, den Economischen Bond, Ter Hall en De Klerk 30.000. In werkelijkheid bereikte de R.K. Staatspartij 35.968 stemmen, ruim 5000 meer, de S.D.A.P. 70820, derhalve ruim 20.000 minder de verhouding is van 1 tot 3 in een van 1 tot 2 gewijzigd, aan de 100.000 komt de S.D.A.P. er maar even 29.180 tekort. De anti-revolution- nairen en meer nog de Ohristel.-Hist. hebben zich schitterend gehouden de eersten kwanten 9000 boven de ver^ wachting, de laatste 8500, bijna volle 100 Op de Katholieken en anti-revo- lutionnairen alleen werden zoo goed als evenveel stemmen uitgebracht als op de geheele S.D.A.P. 's-'Gravenhage. (Voorloopige uitslag.) S. D. A. P 18.103 R. Katholieken 17.807 Christelijk-historischen 6.604 Anti-revolutionairen 6.332 Vrijheidsbond 9.861 Vrijzinnig-democraten 3.264 Hetv. Get. Staatspartij 1.758 Lust Van Houten 1.251 Socialistische partij 287 Wijziging Postwet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een legeeringsvoorste) tot wijziging van de Postwet, hoofdzakelijk strekken de om een afzonderlijke regeling op te nemen betreffende portberekening van brieven, uitsluitend den openbaren dienst betreffende, waarvan het port van de geadresseerden moet worden ingevorderd. Vóórts is straf gesteld op het mis bruik maken van opschriften of aan duidingen, welke zullen zijn te bezigen voor stukken, uitsluitend den openba ren of den kerkelijke» dienst betreffen de, waarvan, de frankeering geschiedt in afrekening of door middel van dienst- zegels. Ook worden maatregelen voorgedix. gen tegen het kwaad, om van hieruit stukken in het buitenland te doen ter post bezorgen ten einde voordeel te trekken van het verschil tusschen de hier te lande geldende porten en de in ternationale posttarieven, welke van kracht zijn in sommige landen met meer de vriendschap tusschen hen, was eenigszlns bekoeld. Wat beteekende dit nu Stond hij bij de kunstenares toch nog meer in de gunst, dan hij had gedacht Had hij haar nog wat langer 't hof moeten maken en zich niet zoo moeten laten mees'leepen door zijn ge voel voor Helmi Zijn verlangen naar Helmi had hem hierheen gedreven, en nu Maakte hij zich: zeiven misschien ntaar wijs, dat hij -het jonge meisje be minde Kora za-g er weer verrukkelijk uit. Haar oogen schitterden, en toen zij hem, juist -zooalls vroeger, (reeds van verre beide handen toestak, vroeg hij zich zelvert af, of zij eigenlijk nog niet meer begeerenswaard was -dan zijn kleine, trotsche collega. Van harte welkom, doctor, dat is nog eens een goeie gedachte van u, juist nu te komen, 't Is hier allemaal zonneschijn, en vroolijkiheid en die heb je, dunkt mij, wel noodig. Je ziet er ten minsite vermoeid uit. Ja, zoo'n krantenschrijver als ik ben, verleert geheel, wat zonnestralen eigenlijk beteekenen, en als zij hem dan onverwachte beschijnen, verblinden, zij zijn oogen en brengen zij zijn koele verstand in de war. ik was mooi op weg te geiooven, dat er in 't geheel geen zon meer scheen. Hij bracht haar handen aan zijn lip pen en keek 'haar daarbij zoo veelzeg gend aani, dat zij heel goéd de beteeke- nis .zijner woorden begreep. Zij drukte of minder sterk gedeprecieerde valuta. Deze voorziening moet zelfs urgent worden verklaard met het oog op de daaraan voor 's Rijks schatkist verbon den groote belangen. Ten slotte is een technische herzie ning voorgesteld van eenige artikelen, teneinde de daarin vervatte bepalingen meer aan de practijk te doen aanpassen. Deze herziening betreft in hoofdzaak de bepalingen voor nazending, de be handeling van onbestelbare stukken en de vergoeding te betalen aan gezag voerders van naar zee vertrekkende schepen, wegens de door hen te vervoe ren brievenmalen. Bezuiniging op het lager onderwijs. De minister van- onderwijs 'heeft een wetsontwerp tot wijziging der 'Lager Onderwijswet 1920 ingediend. De strek king hiervan is op het lager onderwijs te bezuinigen. Na ernstige overweging is de regee ring er thans toe gekomen voor te stel len te doen om te geraken tot beper king van het getal onderwijzers. Een nauwkeurige becijfering aan de hand van gegevens naar den toestand op 1 Januari 1922, heeft aangetoond, dat, wanneer de verhouding tusschen liet getal leerlingen eener school en dat der onderwijzers in overeenstemming wordt gebracht, ongeveer met die, wel ke werd verkregen met het volgens de vorige L. O.-wet met verplichte aantal leerkrachten, een besparing kan worden verkregen van ruim 15V2 millioen gul den. Bij die becijfering is naar de practijk heeft geleerd de gemiddelde jaarwedde der onderwijzers gesteld als volgt Voor het openbaar gewoon L. O. op ƒ2858 voor het bijzonder gewoon L.O. op 2503 voor het openbaar uitgebreid L.O. op ƒ3439, en voor hei bijzonder uitgebreid L.O. op 2888. Natuurlijk kan die besparing niet in eens worden verkregen het nieuwe vc-rhoudingscijfer zal geleidelijk moeten worden ingevoerd, waartoe een over gangsbepaling wordt voorgesteld. Onder de punten voor bezuiniging komen verder vooral in aanmerking de schoolbouw, de wachtgelden, de waar deloos kleine schooltjes en liet uitge breid lager onderwijs. Het maximum aantal leerlingen, waarbij volgens art. 27, tweede lid com binatie van een school voor gewoon la ger onderwijs met een in hetzelfde ge bouw gevestigde U.L.O.-school onder éen hoofd is toegelaten, is berekend te gen ongeveer 25 leerlingen1 per klasse. Met het oog op de wijziging van art. 28 zal dit aantal moetert worden verhoogd tot 350. Mede niet het oog hierop, dat de kos ten van het opleiden van de onderwij zers ten laste van 's Rijks kas komen, is tiet voor het Rijk van belang er voor te zorgen dat de beschikbare leerkrachten zoo regelmatig mogelijk over het ge heele land worden gedistribueerd. Om hem kameraadschappelijk de hand. Zij was zoo gewend aan zijn half eerlijk gemeende en half spottende manier van haar ihet hof te maken, dat zij er nu ook niet verder op lette. Ze vroeg hem wat hij den laatsten tijd had uitgevoerd, hoe Berlijn er uitzag, of hij lang dacht te blijven, of dat hij vanuit Harzburg een. voetreisje dacht te maken en nog hon derd andere vragen. De lucht van ,den Har-z schijnt je uitstekend te bekomen, mevrouw Kora, zei hij glimlachend. Uw vele van geest tintelende vragen zijn voor mij 't beste bewijs, dat uw gezondheid weer uitste kend is. Maar als je er iets aan gelegen ligt, wil ik wel trachten ze te beant woorden, namelijk één. voor een, alle tegelijk dat gaat niet. Zij vroeg hem lachend eerst maar eens te gaan zitten. Ja, laten wij eens gezellig samen wat babbelen. Al den tij'd heb ik geen courant ingekeken ik heb mijn denken laten rusten, in- deze heerlijke berglucht en pas voor een paar dagen ben ik goed wakker geworden.. Zij glimlachte geheimzinnig, haar groot nieuws brandde haar op de tong. Komi, zeide zij tegen- Behrens, la ten wij liever op de veranda gaan zit ten., wij gebruiken er ook altijd onze maaltijden maar nu zie je meteen, welk een slechte huisvrouw ik ben je komt net van de reis en ik bied je niet eens een verfrissching aan. Misschien heb je niet eens gegeten. Doe geen moeite voor mij, ik heb dit doe! te toereiken wordt voorgesteld art. 28 der Lager Onderwijswet te wijzi gen in dien zin, dat dit artikel niet lan ger het minimum-aantal onderwijzers stelt maar het normale aantal. Voor hel gewoon lager onderwijs brengt de thans ontworpen schaal Ihet verplichte aantal leerkrachten ongeveer op het peil vóór het in werking treden der Lager Onder wijswet 1920. Voor Ihet uitgebreid lager lacer onderwijs is als norm aangenomen ten hoogst 30 leerlingen per onderwij zer, hetgeen met het oog op de verhou dingen bij het gewoon lager onderwijs niet te hoog wordt geacht. Onder de tegenwoordige wettelijke be palingen is een. op wachtgeld gesteld onderwijzer geheel vrij een betrekking te weigeren op lager salaris dan wat hij vroeger verdiende. Voorgesteld wordt die vrijheid tè beperken. iDe bepaling is echter uitgebreid tot alle gevallen, waarin een wachtgelder niet op eigen verzoek wordt benoemd. 'Ook wanneer het niet gaat om ver mindering van de vroegere jaarwedde zal dus den belanghebbende het recht van beroep gewaarborgd zijn. De wachtgeldregeling is duur. Een herziening van de betreffende bepalin gen is noodig.Bij 't nieuw ontworpen ar tikel is zooveel mogelijk aansluiting ge zocht bij de wachtgeldregeling welke voortaan voor de burgerlijke ambtena ren zal gelden zoodat ook rekening göhouden is met de voorschriften en de Pensioenwet 1922, welke voor de we gens opheffing of reorganisatie ontsla genen gunstiger 'bepalingen inhoudt dan de Burgerlijke Pensioenwet van 1890. In een nieuwe regeling voor het be drag van het wachtgeld zijn de begin selen van de nieuwe wachtgeldregeling der burgerlijke ambtenaren gevolgd. Deze maakt onderscheid tusschen hoofd- en nevenbetrekkingen (wat bij de onderwijzers niet noodig is) en tus schen 'hen die al dan niet kostwinner zijn van een gezin. Om de moeilijkheden te ontgaan -bij de beslissingen omtrent het kostwinnerschap is voor de onder wijzers een onderscheiding aangenomen naar den duur van den diensttijd 100 pet. wachtgeld zal worden genoten gedurende resp. drie maanden, een half jaar en een jaar door hem met resp. minder dan 5, 5 tot 10 en meer dan 10 jaar dienst en is overigens een ge middelde aangenomen van 65 pet. Vervanging van het wachtgeld door pensioen komt,- indien zulks voor den betrokkene niet tot mindere inkomsten leidt dan hij bij 'handhaving van het wachtgeld zou hebben, aangewezen voor. Een 'bepaling is opgenomen om te verzekeren dat zij die in openbaren dienst worden herplaatst, een pensioen uit hoofde van de opheffing hunner be trekking niet ontvangen. Het vernieuwde wachtgeld zal beloo- pen 2/3 X 65 pet. ruim 43 pet. var! de jaarwedde. Hier is te denken aan de uitzonderingsgevallen, waarin we- zooeven in het hotel, waar ik afgestapt ben, uitstekend gedineerd. Maar sta mij toe, dat ik mij weer zoo bij je thuis ge voel als vroeiger en daartoe behoort allereerst, dat ik je Veronica goedendag zeg. Hij aarzelde even. En hoe maakt juffrouw Helmi het Uitstekend. Vreneli I riep zij luid den tuin in, Helmi. Het 'kmd gaf vroolijk antwoord en even later 'kwam zij aanhollen, een grooten bal voor zich uit schoppend. Waar is tante Helmi riep haar moeder haar toe. Dat weet ik niet, 'tante is niet bij mij "geweest. Kora trad aan een der wijdgeopende ramen, d'ie op de groote veranda uit zagen, en verzocht Helmi te roepen. Ze is zeker weer verdwenen, zei zij schou derophalend, mijn- Mi drinkt de bosch- lucht met volle teugen, zij is zeker 't bosch- weer heel ver in gedwaald, als je wilt, zullen wij haar straks 'zoeken. Maar kom nu kind, en zeg oom Herbert eens 'gauw goeiendag. De begroeting tusschen de kleine Veronica en Herbert was uiterst harte lijk en het babbel-kousje had zooveel te vertellen, dat haar moeder haar ten laatste moest zeggen, weer naar den tuin te gaan, daar zij oom Herbert dui zelig maakte. Het kleine meisje drukte den bal stijf tegen zich aam en was de treden naar den tuin af weer afgesprongen, toen zij, zich plotseling omikeerend, uitriep Oom Herbert, ik heb nog wat ver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor3 een gezonde heldere huid gebruik LIFE.BUOY Z.EEP Denk eens> aan de honden, den stoffige voorwerpen, welke U noodzakelijkerwijze dagelijks aanraak!Dit le. ver! gevaar op voor Uw huid. Uw zeep moet een zuiver en afdoend pelni. qingsmfddel zijn. Gebruik daarom LIFEBUOY HEALTH SOAP De zuiverende eigenschappen van LIFEBUOY beschermen Uw .huid iecjen gevaar. DEU-EVERLS ZEEP M? VLAARDINGEM Fabrikanten van Sunlight Lux en Twink. gens te korten diensttijd het toekennen van pensioen onmogelijk is en iemand toch niet aan zijn lot overgelaten kan worden. Het thans voor de aanspraak op Rijksvergoeding als minimum gesteld leerlingaantal is te laag en leidt tot op richting van zeer kleine en daardoor noodeloos kostbare schooltjes. Zal het uitgebreid lager onderwijs tot zijn recht komen, dan is ook een voldoend aantal leerlingen noodig. Door een voorge stelde wijziging wordt het minimum aantal gebracht op het cijfer dat ook was voorgesteld in 'het ontwerp der geien, ik krijg een papa, als ik zoet ben. Mama heeft 't mij beloofd. En zij holde weg. Boven was het eenige oogen,blikken lang doodstil. Een vluchtige blik van Herbert op Kora was voldoende ge weest om hem te foonen, dat het kin dermond-je. waarheid had gesproken. Dus zóó .was het hier gesteld daarom' die groote beminnelijkheid. Gefeliciteerd, zei hij kortaf, terwijl hij met een nijdige beweging zijn half opgerookte cigaret op een bloemperk wierp. Dank je, antwoordde zij op den zelfden toon. 't Is dus in orde Geheel en ai, antwoordde zij schijnbaar rustig, ofschoon liet bloed, dat haar naar 't voorhoofd steeg, ge tuigde, dat het er in haar binnenste niet zoo rustig uitzag. En dat hoor ik maar zoo terloops. Alls het kind niet had gebabbeld, dan had je mij de rol van den gedupeerde kalm verder laten spelen Van- den gedupeerde herhaalde Kora haar voorhoofd fronsend. Ik ben mij er in de verste verte niet van be wust, dat ik je die rol had toegedacht, wij hebben toch altijd wel geweten, in welke verhouding wij tot eikaar ston den. Hij lachte spottend. Alsof er ooit een zuiver vriend schappelijke verhouding tusschen een man en een mooie vrouw kon bestaan. Zij trok haar schouders op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1