U WEN etalen nen. DUKAAT MELANGE wismRp. URG WOENSDAG 3 JULI rEN :ek en donk ampagne aldelis mypark 37. No 156 ZOON on No. 7 1109 ct 198 ct 319 ct 79 ct 29 ct lenf 29.75 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON LEVENSSTORMEN. JURGENS* VERVANGT NATUURBOTER >n Zuinigheid. e lijst is alphabe- mmen krijgen, de partij streeft naar combinatie VAN XN HOUTEN te irwendsel, dat die de liberale partij :en paar dropppels ifflacon 60 ct. NK ïlheid ijzen. eenige korting. >ns lakens 119 ct 56 ct rkens 248 ct| 19 ct n vanaf :n en Molton 'GOEDKOOP VLISSINGSCHE COURANT DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bi( hen is ingekomen een verzoek van J. A. Fieterse van Wijck, om verlof tot den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor perceel Beilamypark 9 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, den 4 Juli 1922. Burg en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Tabakswet. Vanwege het ministerie van financiën wordt. medegedeeld, dat vóór 1 Juli ji. bij den Ibetreffendcn dienst te Haarlem banderolles inzake den tabaksaccijns werden aangevraagd, waarvan^ de ge zamenlijke opbrengst voor 'S rijks schatkist bedraagt 3.821.191. Bij een destijds gemaakte raming van 18.000.000 's jaars is dit cijfer zeer bevredigend. Voor een juist begrip is het jammer, dat het ministerie van financiën niet de vrijmoedigheid beeft gevonden, mede te deelen, hoe groot de kosten van uit voering zijn, weike van dit bedrag van 3.821.191 moeten worden afgetrok ken. Dan hadde het publiek een beteren kijk op het financieel resultaat van de Tabakswet gekregen. Invoering pensioenwet. Naar aanleiding van berichten om trent bijzondere werkzaamheden in ver band met 'de invoering der burgerlijke pensioenwet, wondt aan het Correspon- 'dentiebureau medegedeeld, dat die werkzaamheden in hoofdzaak moeten worden verricht aan den pensioenraad zelf en dat zij, 'willen zij het daar aan wezige personeel niet afhouden van hun daigeüijiksch werk, avonddienst verei- schen. De werkzaamheden bestaan niet in het ..opdelven van de noodige gege vens uit het stof der departementale archieven", maar in het omzetten van het verouderde en kostbare feuiiletselsel in een modern kaartsysteem, wat op den duur tot 'groote besparing van kos ten zal leiden. De Nederiandsche tentoonstelling te Kopenhagen. Prof. mr. M. W. F. Treub heeft bij de opening van de Nederlandsohe tentoon stelling te Kopenhagen een rede gehou den, waarin hij, na in het kort de af- deelingen te zijn nagegaan, waaruit de tentoonstelling was samengesteld, in het licht stelde, dat deze niet gehouden werd om de toch al moeilijke toestanden in Denemarken concurrentie aan te doen, maar om bij de algemeen heer- sehende malaise en het onder de groote mogendheden heerschende wantrou wen, de kleine staten meer met elkander in verbinding te brengen en wederzijds vertrouwen in te boezemen. Daardoor zullen deze niet alleen zichzelf, maar heel Europa, om niet te spreken van heel de wereld, een dienst bewijzen. „Moge deze tentoonstelling medewer ken, eindigde spr., om de betrekkingen tusschen onze beide landen en rui mer genomen van de Scandinavische en Baltische rijken met Nederland en 38) Goed, dan schrijf ik hem morgen vroeg en over een paar dagen vang ik dan mijn reisje door den Harz aan heb je er ook iets op tegen Ik moet wel door den zuren appel heenbijten en izal je dus een week mis sen. ik zal gedurende dien tijd maar gaan slapen, als- ik tenminste Vreneh niet moet troosten. Maar weg met die 'zelfzucht als oom hier eerst is, kan je zooveel klauteren, als je wilt, maar je moei mij beloven, je niet (e veel te vermoeien. •Helmi bedaiikte tear zuster hartelijk. Die Zorg ben i.k kwijt, dacht ze, een zucht van verlichting slakend, ik zal wel zorgen er nog een paar dagen bij aan te knoppen en kom pas terug als de lucht weer zuiver is. Het antwoord van oom Lenz kwam, maar viel .geheet anders uit, dan Helmi had gedachit. De morgenpost had haar twee brie ven gebracht, één van oom Lenz en een van Annie. Helmi opende eerst den brief van haar oom, en vergat door het nieuws, hetwelk hij bevatte, dat hij haar een teleurstelling bracht. De oude heer schreef haar, dat hij niet vóór Augustus op reis kon gaan. Frits was juist gekomen en bleef een tijdje te Berlijn imaar dan kwam hij heel, heel graag en zou hij met Kaar zijn koloniën te vermenigvuldigen, de banden te versterken en te verinnigen, de wederzijdsche waardeering te ver- hoogen. Dan zal deze bescheiden ten toonstelling hebben bijgedragen tot de.i wederopbouw van de zoo jammerlijk gehavende economische samenleving in Europa en in de toekomst blijken te zijn geweest een mijlpaal in de geschiedenis onzer landen." Zuid-Holl. Alaatsch. tot Redding van Schipbreukelingen. In het verslag van bovengenoemde maatschappij over 1921 wordt herin nerd aan de toegekende Koninklijke onderscheidingen, o.a. den gouden eere-penning voor menschlievend hulp betoon met loffelijk getuigschrift toe te kennen aan H. W. Piefers, schipper der reddingsboot „M. C. Biankenheym" te Vlissingen en den zilveren eerepenning m.et idem aan de leden der bemanning P. Struijck, H. D. Streefkerk, H. Mom- maas, F. Crucq en C. J. Crucq wegens de door hen .met levensgevaar verrichte redding van de opvarenden van het in liet Oostgat, nabij Westkape.lile in nood venkeerende Engelsche visschersvaar- tuig „iris" op 7 November 1921. 'De heer P. J. Guttig alhWr werd tot assistent van de maatschappij aange steld in de plaats van den heer S. J. Theunissen. In het verslagjaar hebben 42 perso nen hun redding te danken aan de wakkere bemanningen van de redding- boote „Prins der Nederlanden" te Hoek van Holland en „M. C. Biankenheym" te Vlissingen. De rekening der maatschappij over 1921 sluit in ontvang en uitgaaf op 52.732.01 met een saldo verlies van 8015.261/2. BEURSBESCHOUWINGEN. Beteekenis van den lageren Mar- ltenkoers.-Stabiliteit geivenscht. De „Russische Conferentie". Het bizonder karakter der „vóóroorlogsche" schuld. De invloed der flauwe wisselkoersen oo de fondsenmarkt. De rub- berquaestie. Op zichzelf beschouwd is de koers- veiiaging voor het Markendevies, welke sedert den lagen sluipmoord op den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, dr. Walter Rathenau, is ingetre den, niet zoo heel belangrijk op Vrij dag 23 juni noteerde Berlijn te Amster dam 0.790.83, op 'Donderdag 29 Juni was de noteering tot 0.710.75 terug gegaan, dat is dus gemiddeld met 8 cent per 100 Mark. Maar wanneer we dit zelfde verschil in procenten uitdrukken dan blijkt, dat het zeer belangrijk en voor de internationale prijsbepaling een factor van groote beteekenis is. Immers wanneer de Hollandsche koopman op zijn kantoor een offerte heeft liggen van zijn Duitsche relatie voor een zeker quantum goederen, laat ons zeggen van Mk. 250.000, dan was de prijs voor hem een week geleden 2025, ongerekend de kosten neemt hij echter thans nog eens weer die offerte in handen, dan becijfert hij aan de hand van den tegenwoordi- gen wisselkoers eenkostprijs van 1825, dat is dus in één week tijds een prijsverlaging van 200. Het zou kun nen zijn dat de prijs hem de vorige week te lltoog scheen, thans ziet hij misschien kans niet die offerte goede zaken te doen. Dit voorbeeld is ten deele theorie, want in de praktijk zal de offerte mis schien 'ingetrokken of verhoogd zijn bergen bestijgen, zooveel zij maar wou. En dan zou zij zich over hem verbazen. Hij was namelijk geheel verjongd door liet geluk, dat Frits had meegebracht. Wisi zij 'het reeds, dat Frits en Annie zich hadden verloofd Zij zou zeker wel in de algemeene vreugde deelen, daar zij het toch ai den vorigen winter had voorspeld. Aan het schrift zag Helmi, dat oom zeer ontroerd was, de brief was met een bevende hand geschreven en zij las tus schen de regels dat hij haar aarzelend het groote nieuws vertelde en zich zelf bedwong, om, zijn blijdschap niet te zeer te toonen. Eii tóen JaS zij Annie's brief. Haar vriendin legde zich geen dwang op, de brief was één gejubel, vol van de za ligheid eener eerste liefde, in haar ver beelding zag Helmi het van vreugde stralende gezichtje voor zieti en zonder het geringste bittere gevoel plaatste zij er het beeld va.fi baar vroegeren ver loofde naast. Weer zag zij zijn kalme, vriendelijke oogen, die haar zoo dik wijls treurig vragend hadden aange zien. Dat lag nu achter hem, nu kon hij zijn geluk volop genieten. Zij hield de brieven peinzend in haar handen, 't Was ,zoo stil in haar gewor den, zoo plechtig. Zij had medegehol- pen tot den bouw van 't geluk dezer beide menschen 't was haar te moede, als moest zij de handen vouwen en er voor danken dat haar izulk een groote gunst was verleend. Aan tzich zelve dacht zij in dit oogehbTfk niet, ook geworden, maar in veie gevallen zal dit mogelijk ook niet zijn geschied. De aan passing der prijzen bij den stand der wisselkoersen vindt geleidelijk plaats en (het is juist dat achteraankomen van die prijswijziging, in casu, van die prijs wijziging, in casu, van de prijsvenhoo- ging, welke in de afgeloopen jaren aan Duitschland zulk een grooten voor sprong op zijn buitenlandsche concur renten gegeven heeft. En het was juist de vrij stabiele wisselkoers op Berlijn, die gedurende de laatste maanden de fabrikanten en handelaren in overig Europa weer ruimer deed ademhalen en in Duitschland de eerste symptomen van werkeloosheid zichtbaar deed wor den. Zoolang de wisselkoers daalt, is er de wisselkoers-voorsprong, de zooge naamde „exportpremie", waartegen geen vechten mogelijk is, komt de wis selkoers tot staan dan zat zich de prijs in Duitschland geleidelijk bij dien in het buitenland aanpassen. Wat we noodig hebben voor een normale, gezonde ont wikkeling van den internationalen han del zijn in de allereerste plaats stabiele wisselkoersen, waarop voor de prijsbe paling te rekenen valt en uitlhet feit dat de dood van dr. Rathenau voor den Marknkoers in één week tijds een ver laging van ca. 10 beteekende, blijkt wel hoe abnormaal de verhoudingen in de geidwereld nog zijn. Trouwens, de sluipmoord op den sympatihieken minis ter van buitenlandsche zaken, zoo kort na den dood van Erzberger, is een nieuw bewijs van de moreele verwor ding, waarmede liet Duitsche volk thans bedreigd wordt. Een volk dat zijn groo te mannen door moordenaarshand om brengt, heeft geen toekomst meer, want intellect is steeds 'het behoud der natiën geweest. Weliswaar kan men het Duit sche volk in zijn geheel niet voor der gelijke schanddaden aansprakelijk stel len, het feit, dat zulke excessen plaats vinden, duidt op een mentaliteit, die hoogst bedenkelijk is. Voor den neutra len toeschouwer staat het wel vast, dat die mentaliteit voor een groot deel ont staan is onder den buitensporigen druk der vredestractaten, waardoor de regee ring, van wat kleur ze-ook moge wezen, buiten staat wordt gesteld om voor de instandhouding van 'het nationale ver mogen en voor den ecönómischèn op bloei des lands het hare te doen. Terwijl in bijna alle landen allengs de regee- ringsbemoeiing kan worden uitgescha keld, is men in Duitschland gedwongen haar uit te breiden, wijl anders de broodprijzen zoo zeer zouden stijgen, dat een groot deel der bevolking zich aan dit voornaamste volksvoedsel zou mo'eten spenen, hetgeen uiteraard tot nieuwe woelingen aanleiding moet ge ven. In één jaar is de prijs van het bui- tenlandsch graan in Duitschland van Mk. 5000 tot Mk. 18.000 a 20.000 geste gen en het is bekend dat Duitschland graan moet invoeren om zijn bevolking te kunnen voeden. Onder zulke omstan digheden kan ook een principieel tegen stander van regeeringsbemoeiing zich met overheidsmaatregelen verzoenen, omdat anders allicht het eene deel der bevolking zich ten koste van 'het andere verrijkt. Maar doorgaans beteekent de ze regeeringsinmenging voor de schat kist groote opofferingen, zoodat het uitzicht daarop ongetwijfeld ook aan den Markenkoers niet ten goede is ge komen. Uit de weekstaat per 28 Juni is gebleken dat de bankbiljettenpers nog niet is stop gezet en vermoedelijk zou de toeneming van dat ongedekte papier kwann het niet .bij (haar op dat zij nu haar reisje werd uitgesteld, Herbert niet kon orttloopen. Zij dach^ er pas aan, toen Franzi aan klopte om haar in een huishoudelijke aangelegenheid om raad te vragen. Wat moest ze nu bedenken Maar zij kon nu nog niet rustig overleggen, vandaag wilde zij zich geen zorgen maken. Annie's veriovingsdag moest een vreugdedag zijn. Vóór alles moest Kora het weten zij was ook veel van Annie gaan houden. Kora, een nieuwtje, riep zij haar zuster ai bij de deur toe, denk eens... De woorden (bleven haar in de keel steken. Kora leunde met haar hoofd tegen, de leuning van haar stoel en weende zachtjes vloeiden de tranen langs het mooie gezichtje en droppel den o.p haar handen die in haaf schoot rustend, een .geopenden brief vast hiel den. Bij Helmi's binnentreden richtte zij zich op en probeerde zij haar tranen weg te wisscnen. Heb je een slechte tijding gekre gen vroeg Helmi verschrikt. Neen, neen, zei Kora haastig, haar zuster de hand toestekend, kom hier bij mij zitten, Mi, hier op dit lage stoeltje. Zoo, leg n.u je hoofd in mijn. schoot, dicht bij dezen brief, en luister of hij je zijn inhoud' verraadt. Liefikoozend drukte zij Helmi's oor op het blaadje papier. Helmi voelde, dat Kora's zachte hand jicht beefde, en zij ried, welke boodschap het zachtjes rit selende papier had gebracht. Zij richtte INGEZONDEN MEDEDEELINGEN HOOFDPIJN bestrijdt men het afdoenst met FRECO'S HOOFDPIJNTABLETTEN, binnen 10 min. verlichting van uw hevigste Hoofdpijn en Migraine, per koker 45 cent. VerkoopersA. C. BEN1EST, LepelstraatS. ENGERING, Hen drikstraat, Hoek Nieuwstraat; A. DE LANDMETER, Walstraat. Voor engros: N. V. SCHULTE Co., Middelburg. nog veel grooter geweest zijn, (had niet de Duitsche Rijksbank den laatsten tijd uit haar voorraad buitenlandsche devi- sen afgegeven, een steun, die zij na tuurlijk slechts tijdelijk kan verleenen. Algemeen wordt dan ook gevreesd dat van de betalingen in Juli en Augustus (Mk. 50 millioen op 15 Juli a.s.) weinig zal terecht komen en wat er dan zal ge beuren, wordt met eenige spanning te gemoet gezien. Dit is wel de voornaam ste reden waarom de Duitsche wissel koers zwak blijftin sommige kringen is men voorts van oordeel dat Duitsch land titans reeds bezig is met het koo- pen van graanwissels op New-York, teneinde zich voor liet najaar te dekken, aangezien men verwacht dat dan de dollarkoers in Duitschland nog hooger zal zijn. Men Iheeft zioh op de effectenbeurzen tot dusver over de „Russische conferen tie" niet druk gemaakt. Wel gelooft men dat zij belangrijke beslissingen kan ne men, maar zij zullen eerst vallen wan neer de voorpostengevechten geëindigd zijn. Er is wel zoo langzamerhand eeni ge teekening gekomen in den stand der besprekingen en vooral de Russische afgevaardigde Litwinof (heeft blijk ge geven van een wonderlijke openhartig heid, die men gewoonlijk alleen vindt bij hen die niets te verliezen hebben. Dat hierachter echter een diplomatieke zet schuilt, daarvan is men in politieke kringen overtuigd en men heeft den handigen Bolsjewiek dan ook te ver staan gegeven dat het in Den Haag op zakendoen en niet op diplomatieke ma noeuvres aankomt. Wat dit zakendoen der Russen betreft, volgen zij geheel de thethode. die vroeger door de regeering van het Czarenrijk gevolgd werd, waar van Rotschild gezegd heeft dat zij altijd weer nieuw geld wist te krijgen, enkel door haar leege zakken te laten zien. Zoo zijn ook de moderne Russen geko men met den eisch geef ons credieten en als we die hebben, zullen we eens zien of er voor U nog iets in ons land aanwezig is. De commissies, waarmede Rusland het thans te doen heeft zijn echter niet zoo scheutig als de vroegere bankier van het Russische rijk en men zal nu eerst nauwkeurig nagaan op 'welke wijze de credieten eventueel kun nen worden zekergesteld en voorts in hc-evrre den bezitters van eigendom in Rusland vergoed kan worden wat hun door de Sovjets is ontnomen. Ook deze zich vlug weer op en zag in haar zus- ter's van geluk schitterende oogen. Kora ik denk Kora legde haar de hand op den mond. Je behoeft het niet eens te zeggen. „Hij vraagt mij nog, of ik hem hebben wil. Die lieve d'vvaas. Hij behoort mij immers reeds van den eersten keer af, dait ik hem zag. Waar ik zat of stond, altijd was hij bij mij, en wat ik dacht, dacht hij ook. Of ik item hebben wil. Zij lachte van geluk. Kind, kan je je '•t wel voorstellen, dat ik zoo gelukkig, zoo oneindig gelukkig :zal worden Zij trok haar zuster tot zich en kuste haar innig. Je 'bfrnt èf stii viiii, lieve Mi, je hebt zeker het geluk nog nooit van zoo nabij gezien En nu mag je niet van mij weggaan, hij komt, zoo gauw hij mijn antwoord heeft, en jij moet nu voor moeder der bruid spelen. Wat zal jij je gewichtig voorkomen en zeg, nu geef je je reisje er wel aan, nu het zoo is geloopen Hehni knikte met tranen in de oogen. Kora had wel gelijk, van zoo nabij had zij het geluk nog niet aanschouwd, en al was het nu niet haar eigen, het was toch tot haar zuster gekomen, die zij zoo innig lief had, én zij werd verblind door zijn stralen., Lieve, üe'vé 'Kora, hoe kan je het nog vragen. Alles, wat ik maar voor je kan doen, wit ik met vreugde doen, maar je moeit'mij mi. vertellen^ hoe alles zat wordeb. Aambeien. De hevige je.uk en stekende pijn moe ten spoedig zwichtten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigenschappen. Foster's Zalf helpt ook uitstekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huid roos. Prijs 1.75 per doos. alom ver krijgbaar. fY^mPsD/ S-k5T^^a igjjl vraagstukken interesseeren de effecten beurs, omdat ten onzent nog een zeker bedrag Russische olie-aandeelen wordt gehouden en hier voorts aandeelen van banken en houtlhandeJsmaatschappijen geplaatst zijn, die onder de revolutie in Rusland sterk hebben geleden. Maar het groote belang van ons land is afge zien van het algemeen belang bij het herstel van den internationalen handel het milliard dat men in goed vertrou wen aan den Russischen staat geleend (heeft voor den bouw der spoorwegen en de inrichting der regeeringsorganen. Deze vooroorlogsschuld, waarvan Frankrijk, naar het 'heet, twintig mil liard francs, dus tot den huidigen wis selkoers vier a vijf milliard gulden, be zit, staat geheel op zichzelf en draagt een heel ander karakter dan de overige schuld, die later ontstaan is en ook dan dc biljetténschuld, die nog steeds ver meerdert. De vooroorlogsschuld is aan gegaan in een tijd toen de roebel nog volwaardig was en toen er ook van de preciatie der overige Europeesche devi- sen geen sprake was, er is, om zoo te zeggen, zuiver goud voor ontvangen en terecht wil men in Frankrijk, België en Hoe het nu zal worden Kind, ik weet nu niets anders, dan dat ik geluk kig zalig 'ben, wat gaat mij al het an dere aan? Hij schrijft mij, dat hij een arme slokker is, afstand van al zijn be zittingen moet doen omdat ik van een ander geloof ben dat hij zich voort aan geheel aan de kunst wil wijden, en hoopt door ijzeren vlijt genoeg te ver dienen. Slechts aarzelend vraagt hij om mijn hand, daar hij, behalve zijn goeden wil en zijn hart vol oneindige liefde voorloopig niets bezit. Lieve, domme man, wat maakt hij zich een muizenis sen. Heb ik niet genoeg voor ons allen Als je niet zoo rijk was, dan zou hij niet zoo schroomvallig zijn een echte man laat zich piet graag door zijn Vrouw onderhouden, Och, dat is allemaal onzin, Mi, van nu af is a) het mijne ook 't zijne en wat hij h'eeft, bezit ik ook. Trouwens wij kunnen allebei werken, ik zou niet graag zien, dat hij luierde Mi, liefste Mi. wij zullen een kunstenaars-thuis inrichten, waarover de wereld verstomd zal staan maar jij en onze Vreneli zult alleen getuigen van ons geluk zijn. Door haar gevoel meegesleept, druk te .zij den brief van den geliefden man aan de lippen. Ga nu heen, Mi laat mij nog een uurtje alleen ik ben meer dan dwaas wat moet jij wel van mij den ken, jij met je koele bloed en je rustigen hartslag Toen Helmi de kamer uitging lag er een bitter lachje om haar mond. Zij had rustig bioed en haar hart klopte rustig Had haar zuster maar gelijk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1