150 25 elen ies. MAANDAG 3 JULI 1000 Knn'^^nfl 100 LEVENSSTORMEN. ins, tiitpvsFirma F. Vi DE VELDE Jr.,tolstraat 58, Vlissingen. Iel. Intm. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads- enProvincienieuws Twirtk, ID ans ans f 8.90 f 13.90 f 7.90 f 23.75 uw f 39.00 f 29.60 f 27.50 f 0.79 els 1.95 2.98 0.94 0.49 1.89 0.59 11.90 16.50 f 24.60 f 39.00 .70 en f 1.10 50 en f 9.75 f 4 90 f 0.39 f 0.19 f 2.25 len f 19 21 34 45 49 24 29 21 26 29 32}£ 39 56 390 120 n 310 vanaf 65 ets NO 1154 stoffen. 95 ets 190 195 ine 225 ines 135 line 98 s ar 260 210 360 per el f 1.90 OPJE m VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. een ongeluk. IPQÜU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 10, 11 en zoo noodig op 12 Juli 1922 van het fort IJmuiden schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 3 Juli 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De terugkomst van de Koninklijke Familie. De „Batavier V" 'is Zaterdagochtend met de Koninklijke familie aan boord te Rotterdam aangekomen. Alles was wel. De Koningin, de Prins, de Prinses en Hertog Adolf van Mecklenburg bega ven zich per auto naar Den Haag, eerst naar toet paleis van de Koningin-Moe der, daarna naar toet landhuis den Rui- gen Hoek ie Scheveningen. Alvorens te Rotterdam hef schip tc verlaten had H. M. 'de Koningin af scheid genomen van den kapitein, den heer W. J. Wilkens, 'de officieren en de overige leden van de 'bemanning. Aan boord maakten daarna hun opwachting, de heeren A. G. Kröl'ler, beheerend ven noot en Roemer, directeur der firma W. H. Mliller Co., die zich geruimen tijd met H. M. onderhielden. Nadat d'e Koninklijke familie een recht (hartelijk afscheid 'had genomen van dr. Carstens uit Utrecht, die de reis als dokter toeeft medegemaakt, re den vier toofauto's voor. Toen H. M. de valreep verliet brachten de officieren, die zich daar in gelid hadden opgesteld, het sailuut. Vervolgens namen ook Prin ses Juliana, (hertog Adolf van Mecklen burg en Prins Hendrik plaats in de ge reedstaande auto'®. Toen de Koninklijke familie wegreed ging er een luid gejuich op. Naar d'e kapitein mededeelde is de gdheele reis begunstigd geweest door prachtig, zelfs ideaal weer. H. M. heeft zich veel beziggehouden met schilderen en fotografeeren. De Arbeidswet en de verkiezingen. De minister van arbeid 'heeft aan hoofden of bestuurders van drukkerijen van dag- en weekbladen in alle ge meenten des rijks vergunning verleend, dat op 6 en 7 Juli mannen, die op die dagen deelnemen aan het zetten en drukken van verkiezingsnieuws, 11 uur per dag arbeid' verrichten tusschen 7 uur voormiddag en 12 uw midder nacht, onder voorwaarde, dat door de 'betrokken arbeiders in de week van 2 37) Waarschijnlijk eerst in 't laatst van deze maand, tenminste hij schrijft, dat hij zijn verlangen nog moet bedwin gen, daar zijn mede-redacteur nu va- cantie heeft. Zeg, Mi, hij zal wel niet sterven aan een te groot verlangen en wij- kunnen best leven zonder hem, vindt je ook niet? Zij bleef staan en legde vleiend haar hand onder Helmi's kin. Merkwaardig, voordat jij te Berlijn kwam, heb i'k eens een poosje voor mij zelve gevreesd, later toen, dat al lang voorbij was, weefde mijn altijd, bezige verbeelding draden van jou tot hem en riu geloof ik, hebben jullie niet eens af scheid van elkaar genomen. Helmi had haar gezicht in den ruiker verborgen zij wachtte een paar secon den voor zij antwoordde. Dat was heel toevallig. Je herin nert je misschien nog wel, dat Behrens dien dag erg veel haast had en ik tus schen mijn koffers en doozen er niet op gekleed was, om in den salon te komen. Zoodoende werd ons de smart der scheiding bespaard, 't was immers be paald niet zonder tranenstorten afge- loopen. Het antwoord moest grappig klinken, maar 't gelukte haar niet, zoodat Kora een bijna verbaasden blik op haar zus ter wierp. Natuurlijk doet hij de groeten aan je je kunt de kaart straks lezen, ze tot 8 Juli niet langer dan 53 uren ge werkt wordt. De malaise in de industrie. Na gepleegd overleg met de vakor ganisaties hebben, naar „de Tel." meldt, de Maatsch. voor Scheeps- en Werktuigbouw Feyenoord, Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf „Gus to", v.h. A, F. Smulders de machine fabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. Buirgerhout's Machinefabriek en werf, Bonn Mees en Rijkee Co. te Rotter dam 'besloten tot invoering over te gaan van. de beide volgende loonsver lagingen, zoowel voor meerderjarigen als voor minderjarigen. Ie. 6 van het thans geldende loon met ingang van. de betalingswees waar in 15 Juli a.s. valt 2e. 6 van het dan geldende loon met ingang van de betalingsweek, waarin 2 October a.s. valt. De loonen zulilen in 1922 niet verder worden ver laagd. Scheepsbouw. Van de werf van W. G. Armstrong Whitsworth Co. Ltd. te Walker werd de vorige week met goed gevolg te water gelaten de voor de American Petroleum Cy. te Rotterdam nieuwge bouwde tankboot „Amsterdam", waar van de hoofdafmetingen zijn 455' X 57.6' X 33.11'. Het schip zal worden voorzien van een triple expansie ma chine, waarvoor de stoom wordt gele verd door drie ketels, werkende met een druk van 180 Ibs., welke toet schip bij een, lading van 10.450 ton d.w. een vaartsnelheid zal verieenen van circa 11 knoop. Deze machine as eveneens door genoemde firma vervaardigd in haar fabriek te Elsiwick. Het schip is ge bouwd! volgens de voorschriften van Lloyd's Register voor klasse 100 A 1, de Bn.gelsche Board of Trade, Neaer- iarrdsche Schepenwet en voor de vaart door'het Suez- en Panamakanaal. Scheepvaartbewegir.g. Gedurende Juni 1922 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 843 schepen metende 1.242.666 netto reg. fon, waar van 2 zeilschepen an 7 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland waren hiervan be stemd 790 schepen, met 1.169-658 netto reg. ton. In Jurai 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 688 schepen, metende 989.487 netto reg. ton, waarvan 2 zeil schepen en 18 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van, Hoek van Holland waren hiervan be stemd 667 schepen, met. 964.237 netto reg. tons. Sedert 1 Januari 1922 zijn. den Nieu wen Waterweg binnengekomen 4313 se (ie pen metende 6.336.165 netto reg. ton, tegen in 1921 3900 schepen met. 5.472.201 netto' reg. ton. Er is dus een vermeerdering met 413 schepen en met 863.964 netto reg. ton. ligt op mijn schrijftafel. De toon van zijn schrijven is niet zooals anders, mis schien mitst hij ons toch. 's Namiddags liet Kora zich overha len met haar zuster en haar dochtertje „onder de eiken", waar een sierlijk uit- gedoschte menigte op en neer wandel de, te verschijnen. Dit gebeurde maar zelden, maar telkens als zij het deed, ergerde zij zich. Terwille vam jou doe ik het. Mi, anders (hoor je in 't geheel geen mu ziek maar dat ik zoo van alile kanten word aangestaard, 'bederft mij elk ge not. Lieve hemel, 't is net alsof wij er anders uitzien, dan andere menschfen. Wees toch tevreden, Kora. AAenig- een liet zich graag aankijken als hij 't .maar eerst tot zu'lk een hoogte had ge bracht. Niiet ieder wordt zoo door 'het geluk begunstigd. 't Kan zijn, Lk dacht vroeger ook dat beroemd te zijn het hoogste geluk was men verandert van meeningen als men ouder wordt. Bevredigde ijdel- heid is het, geen. giluk. Zij keek droomerig voor zich uit. Het geluk, die oneindig zalige be dwelming die, zij, 't dan ook voor slechts korten tijd ons geheel kan ver vullen, wat toeeft toet met beroemdheid te maken Zou jij je roem geven voor zulk een geluk, Kora Zonder aarzelen, nu ik het leven heb leeren kennen en er de leegte van heb gevoeld. En hoe dan, als je er je beroemd heid voor had opgeofferd en het onbe stendige geluk je na korten tijd van Sedert 1 Januari 1922 zijn te Rotter dam binnengekomen 4052 schepen met. 5.987.634 netto reg. ton, tegen in 1921 3746 schepen metende 5.289.151 netto reg. ton. Er is dus een vermeerdering met 306 schepen en< met 698.483 netto reg. ton. Voorfoopig overzicht van het weer in Juni. Gemiddeld over de geheele maand week de temperatuur weinig af van den normaal. In de eerste decade waren de idagelijksche maxima 3 of 4 graden Celsius daarboven, in de derde 3 er be neden. De regenval was gemiddeld over het geheele land ongeveer nor maal. In, Groningen en- Friesland en in Zeeland er boven, in het Zuid-Oosten er beneden. Den, 25en kwam een uit gebreid onweer voor. Het aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg 215 tegen ruim 194 uren normaal. Russisch bezit. De heer P. A. Toxopeus, secretaris van de Vereeniging „Russisch Bezit", voorl'oopig gedomicilieerd' te Gronin gen, heeft eetoi brochure onder boven- staanden titel geschreven, .waarin hij een plan opwerpt om de Russische fondsen weer tot waard' bezit te maken. Begrijpen wij den schrijver goed, dan is toet hem meer te doen om de men- schen aan den gang te krijgen, om de Russische bezitters uit hun apathie op te wekken, om een basis van discussie te geven dan om nu juist dit plan voor te stellern als de eenig denkbare oplos sing, die tot in de puntjes is overdacht en voorbereid. In dezen .gedachtengang schijnt de brochure ons een aantrekkelijk ge schrift. Inderdaad het allerslechtste wat rneni doen kan, is bij de pakken neerzitten, en nu de Russische kwestie zoo actueel is, nu er al zobveel sollici tanten voor Russische concessies uit andere landen zijn, konft deze aanmel ding van den Nederlandschen Russen- bezitter juist van pas. De heer To-xopens wil ook een con cessie een giroote landconcessie. Hij wil eerst de R'ussenbezitters zooveel mogelijk bijeenbrengen en dan met hen Russen-Bank oprichten. Deze bank zon van de Russische regeefing een groot stuk land ter exploitatie krijgen en zou dat land met Nederlandsche kolonisten ontginnen en bebouwen. Uit de pacht zou de bank rente en aflossing der Rus sische obligaties in Nederland betalen, die dan geleidelijk, na de aflossing, aan Rusland zouden worden teruig gegeven. De voordeelen zouden zijn, dat Rus land niets behoefde te betalen, dat de Russen-bezitter hier dadelijk betaling kreeg, idat toet Russische volk direct aan landbouwproducten geholpen werd en een voorbeeld van goede landexploita- tie 'kreeg, dat de Nederlandsche land bouwer ginds een .prachtig arbeidsveld zou 'krijgen, en dat onze handel en in dustrie er ook bij izouden profiteeren. zaligheid den rug toekeerde en voor goed heenging Kora zag er zeer ernstig uit. AI's de dood het mij ontroofde, zou ik mijn treurig lot moéten dragen, maar zelfs dan, behield ik nog de zeker heid dat ik toet eens bezat. Ik zou liet verlies beweenen en toch rijker zijn dan iemand, die 't geluk nooit had gekend, ik zou, door geluk en smart gelouterd, weer gaan werken en wat ik dan be reikte, zou- oneindig hooger staan dan mijn vrocgeren arbeid. Dat het leven mij mijn geluk zou ontrooven, daarvoor bestaat bij mij geen vrees. Het geluk, dat ik meen en dat ik mijn 'geluk noem is echt Zij brak af en 'legde een oogenblik de hand op haar oogien, als werd zij door een fel licht verblind, toen lachte zij spottend. Ben ik niet een echte tooneel- speelster, ook in 't gewone leven Mi, doe mij 't pileizier en zet een vroolijk 'gezicht. Het geluk moet komen voor jou en mij. Geduld maar en niet zuur kijken, als toet nog een poosje op zich laat wachten, 't Is immers al een groot geluk, dat wij. elkaar en onze kleine Veronica hebben, en dat andere geluk, zie je, dat, hetwelk 't :hart geheel vult en waarbij de liefde van een man be hoort, dat krijgen, jij en ik dan nog ais 't allergrootste geluk. Ik weet al wel, hoe 't mijne er uitziet, en dat van jou o, wat krijg je een kleur. Lieve, Meine Mi, komt tijd, komt raad en wat ons noodlot is, zal toch vervuld worden, dus spreek mij maar niet tegen. Helmi was in 't geheel niet van plan Met 400.000 H.A. rekent de schrijver zoo in 36 jaar 100 millioen gulden (no minaal) Russische schuld (met rente betaling) tc zulien kunnen aflossen. Voor een leek is de zaak moeilijk te overzien. Doch wel is hier een discuta bele basis voor voorstellen aan Rusland aangeboden. Hopen wij, dat het ge schriftje ais zoodanig veel aftrek zal vinden en veel nut zal stichten. Want dat onze Russenbezitters ge holpen worden, ,is een zaak van emi- nent-nation'aal belang. VLISSINGEN, 3 JULI. De Kamerverkiezingen. Op het voetbalterrein aan den Kou- dekerkschen weg is gisteren door de S. D. A. P. een groote provinciale be tooging gehouden met het oog op de a.s. Kamerverkiezingen'. De verschillende deelnemers aan deze betooging hadden zich aan de Keer sluis opgesteld en waren voorzien van vaandels, opschriften en meerdere re clame voor de verkiezing van dèn so- ciaal-democratischen candidaat. Aan de betooging werd deelgenomen door partijgenooten uit Vlissingen, Mid delburg, Goes, lerseke en andere plaat sen in Zeeland. In optocht trokken de deelnemers, voorafgegaan door toet muziekgezel schap „Excelsior" uit Middelburg naar het terrein. De betooging werd zeer druk be zocht. Niet minder dan ruim 1750 per sonen passeerden de controle. De toeer J. van der Peijlvoorzitter van de afdeeling Vlissingen der S. D. A. P., opende de bijeenkomst. Door de heeren E. Kupers uit Am sterdam en W. Drop uit Rotterdam werd de beteekenis van de Kamerver kiezingen uiteengezet en 'krachtig aan gedrongen de sociaal-democraten te stemmen. Ter afwisseling werden verschillende nummers gespeeld door „Excelsior" en de zan'gvereenigingen „de Stem des Volks" uit Vlissingen en Middelburg luisterden de betooging eveneens op. Te ongeveer 6 uur was deze in elk ■opzicht goed geslaagde betooging af- geloopen. In het Concertgebouw wordt morgen avond door de anti-rev. kiesvereeniging een bidstond gehouden en zal toet woord worden gevoerd door toet Kamerlid, den heer C. van der Voort van Zijp. Voor den Vrijheidsbond treedt in de „Oude Vriendschap" op toet Kamerlid, de lieer jlhr. R. R. L. de ALurald. Verkiezings-reclame. Op verschillende plaatsen in de stad zijn in den nacht van Vrijdag op Zate-r- tegen te spreken. Thuis gekomen, ging zij zwijgend aan 'haar kleine huiselijke bezigheden. Daarna ging zij onder de boogie liindeboomen zitten, die een prieel om haar vormden. Daar zat zij toet liefst en niemand stoorde haar daar. Het gesprek met Kora had haar toch meer opgewonden, dan- zij zich zelve wilde bekennen. Wat zag haar zuster er hoopvol uit. Waar vandaan (kreeg zij toch den moed een man zoozeer te ver trouwen Zou het werkelijk toaar fatum zijn Suibaroff's vrouw te worden Voor haar geestesoog verscheen toet beeld van den beminnelijker Rus^, hij. had zulke trouwhartige oogen, hij' zou zeker trouw zijn, als hij eens lief had. Maar wat hoopte Kora voor haar zuster Zag zij wiet, dat in haar hart alles verdord was, wat er eens vol verwach ting toad gebloeid Ook mijn noodlot zal zich vervul len, dacht Helmi, terwijl zij weemoedig naar de wuivende groene blaren keek. Als ons hart eens den verkeerden weg ingeslagen is, dan is er geen terugkee- ren meer mogelijk en' toet mo.et in stilte lijden, totdat toet geen pijn meer doet. En klopt toet nog eens luider, dan is dat dat altijd weer om de oude liefde, die men meende begraven te 'hebben. Zij had gemeend nu overwonnen te hebben en 't was rustig in haar geworden nadat de vrees, dat Behreins vóór haar vertrek nog zou trachten haar te spreken, on gegrond was gebleken. Nu hem voor eerst niet weerzien later als bij haar onverschillig geworden zal zijnZou INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TwiriK brenqt II thans 6 nieuwe tinten. welke uitstekend geschikt zijn als voorjaanskleuren. Deze zijn: ZALMKf-EUKt PAUWBLAUW TAMGO-BRUIN HEMELSBLAUW TE.RRA-ROOD HARD GROEN Mei de fe nieuwe kleuren kunt U dezelfde schitteren de resultaten bereiken als mei de 16 overt Oe kleuren u Kimr nu kêeeem uit 24 PRACHTIGE KLEUaEM vsaschl en verft tegelijkertijd. DE LEVER'S ZEEP rrtAAT-SC-HAPPU vlaardimgem Fabrikanten.' van: Sunlight en LUX Taco nis joup/aONs ••Je v.v.v;:' df A J P Km J '^i PIJP TABAK dag en van Zaterdag op Zondag op de straat met reuzenletters aanbevelingen neer,gekalkt voor bepaalds candidate-.! voor de Tweede Kamer. Deze aanbeve lingen gingen uit van de S. D. A. P. en de S P. In den afgeloopen nacht is overal achter de woorden „Kiest (volgt de naani) geplaatst „niet". Enkele opschriften waarmede de die tijd ooit komen? Zij zuchtte. Toen kleurde zij eensklaps hevignu moest zij .hem toch ontmoeten 'hij kwam immers hier, alsof er niets tusschen hen was voorgevallen. En zij zou dan tegen over hem staan met het brandmerk op de lippen, dat zij knus daar had achter gelaten. Dat niet, slech.ts dat niet, fluisterde zij., ik moet probeeren toier weg te ko men, vóórdat hij er is. Maar 'hoe moet ik toet aanleggen, dat Kora het niet merkt Toen zij voor het avondeten werd geroepen, toad zij haar plannetje klaar. Ik heb je een verzoek te doen, Kora, zei 'zij tot toaar zuster, die al op toaar wachtte. Dat is verstandig van je, en 't is je bij voorbaat al toegestaan. Je kent den Harz wel en bent te vreden met kleine tochtjes, maar ik zou zoo graag al zijn schoonheden willen zien en overal rondzwerven. Daar kan ik in komen. Nu kan ik dat niet best alleen doen. Hoe denk je er over als ik oom Lenz eens vroeg, mee te gaan Zou hij. nog kunnen klimmen, hij lijkt mij al erg sfijfbeenig. Oom' is veel beter ter been, dan jij denkt, dat is mij al opgevallen, toen wij in Berlijn rondliepen. Herinner jij je niet, dat je hem 'beloofde hem hier ie laten komen Dat had ik wezenlijk vergeten, goed, dat je mij er aan herinnert. Hij moet zoo gauw mogelijk 'hier komen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1