100 25 e sloten ikker svleesch hwaren. r DONDERDAG 39 JUNI LEVENSSTORMEN. AJ.P.'sRoma-Puddingj smaakt als Room. en ES ting nbiedingen aanvragen. ongen vrouw VROUW leisje Maatschappij van nvaart NO 1S1 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr Jalstraai 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON Telef. 102 s t e hand. fijne zuivere ze artikelen. eief. No. 53 247 "O bijTIMMERMAN, park Kerkstraat. raagd een nette 13 jaar. S TIMMERMAN, 3TERS, Badhuis dagmorgen. St. Jacobstr. 241 VAN DRIELEN, ielb. - Rotterdam legen plaatsen. passagiers :n en vee. T. MM V, ROtt ij T.m. mr r.m. ear 8 lissingen EEN afvaart. te bekomen Tranen, en Exp. en G. VOS, Tel. ENHOORN, Tel. 153. ITERHOTJT, Tel. 282. JITENHEK, Te!. 101 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: 4 ft ft ft gulden bij levens- r* ft ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies,! p'ft BI BI HBS lange ongeschikt- ft I BI door <I|B1 van een hand, Bftl| JLljP heid tot werken.UUv een ongeluk. voet of oog. AOU gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De nieuwe Kabinetsformatie. De „Nieuwe Ct." bepleit een kabinet- Van Gijn, Colijn, De Geer. En om daartoe te komen een samen gaan van den vrijheidsbond, de anti revolutionairen en de christelijk-histo- rischen. Dit is niet in strijd met hetgeen het liberale blad eerder had afgekeurd een samenwerking van den vrijheids bond met de rechterzijde, daar het blad de katholieken van de samenwerking uitsluit. De nieuwe coalitie zou dus te gen 'twee fronten optreden de katho lieken, en de revolutionairen. Men zal als men liberaal, of christe- lijk-historisch. of antirevolutionair is, en mee wil werken in de hier aange duide richting, niet maar klakkeloos de partijlijst kunnen stemmen, men zal, zooa'ls het in het advies van de „Ver- eeniging voor Nationale Vrij-Economi- sche Staatkunde" heet, „met overleg" voorkeurstemmen moeten uitbrengen om aan de partijleiding te beduiden, in welke richting men de politiek van zijn partij wil zien gestuwd binnen de baan, haar voorgeschreven door haar begin selen. Het „Huisgezin" (kath.) gelooft blijk baar niet sterk aan de mogelijkheid van zulk een coalitie van den vrijheidsbond met de halve rechterzijde. Nemen we voor het gemak aan en het kost ons niet veel zulks aan te ne men dat ook Dresse'lh'uys en Van Gijn, de nieuwe bazen van den vrij heidsbond, nu Rink en Lely'hwi eervolle retraite hebben genomen, ze ook willen. Maar wil de halve rechterzijde die Meent men, dat Colijn en De Geer met den vrijheidsbond willen aanleg gen, tegen de sociaal-democraten, goed, maar ook tegen de katholieken Wij gelooven het niet. De candidaten der N. K. P. Het „Eindhovensch Dagblad" is door de best ingelichte bron gemach tigd, met volstrekte .zekerheid te ver klaren, dat van de candidaten der N. K. P. de heeren dr. A, Kervel, jhr. J. Th.Al- ting von Geusau, P. Bolsius en J. Ba- rendse een eventueele benoeming tot lid van de Tweede Kamer zeker zullen aanvaarden. Van mej. dr. Cato van der Pijl. is reeds vroeger een dergelijke verklaring ingekomen. Deze verklaring sluit niet in zich, dat de daarbij niet genoemde candidaten der N. K. P. eene benoeming niet aan vaarden zouden. De invoering der Burgerlijke Pensioenwet. Naar men aan „het Vad." schrijft, is minister De Geer voornemens al het voorbereidende werk voor de invoe ring van de nieuwe burgerlijke Pensi oenwet, in het bijzonder het aanleggen van een kartotheek betreffende de pen sioengerechtigden, te doen verrichten in 35) U bent onaangenaam openhartig, juffrouw, Helmi. Hij boog zich ver voorover en zocht haar blik. Waar heeft u geleerd op deze wijze de harten der mannen in vuur en Vlam te zetten Hier pas, of bracht u die wetenschap al mee Gedurende een ooigerrb'lik zag Helmi hem sprakeloos met van verontwaardi ging fonkelende oogen aan. .Schandelijk Toe niet boos zijn, als 't u blieft, riep ihij, voordat zij nog verder kon spreken, terwijl ,hij zijn hand op de hare legde, die zij als onder een plotselinge verdoovingt stil hield, niet boos zijn. Als u eens wist, hoe (goed u die verontwaar diging staat, zou u begrijpen, dat ik me moeite gaf haar op te wekken. Maar was het dan zoo vreeselijk, wat i'k zei Noemt u het dan misschien een complimentje als men tegen een meisje zegt, dat zij koket is Zoo was 't niet bedoeld, juffrouw Helmi. Op mijn woord, ik heb u nooit of te nimmer voor koket gehouden, maar ti kunt iemand half gek maken met uw koelheid. Als ik het kon doen, zou 'ik u eens omlceeren, weet u, zooals men een mou.w omkeert, om te weten te komen, hoe ihet er eigenlijk in, uw bin nenste uitziet, en -wat u eigenlijk denkt als u er zoo gesloten uitziet. Gelukkig dat u zich dit pleizier eigen beheer. Hij schijnt nl. van plan ongeveer 200 losse krachten voor avondwerk aan zijn departement te ver binden, aan wie zal worden opgedra gen de noodige gegevens nopens diensttijd, bezoldiging, pensioengrond slag, enz. uit het stof der departemen tale archieven op te delven. Deze arbeid zal voor de gewone schrijvers worden beloond met 0.75 per uur of 2.25 per avond, terwijl de betaling van de met de leiding te belasten personen aanmerkelijk 'hooger zal zijn. Menig departementsambtenaar, staande op de laagste sport van de ambtelijke ladder, krijgt nu de gelegenheid om zijn vrij karige bezoldiging een weinig op peil te brengen. Daar echter de duur van den arbeid wordt geschal op negen maanden, het geen neerkomt op ongeveer 200 ar- beidsavonden, zullen de totale kosten ongeveer beloopen 200 X 200 X 2.25, d.i. circa 100-000. Zonder nu een armen slokker iets te misgunnen, mag toch wel gevraagd worden of de minis ter niet zuiniger deed, wanneer hij den arbeid zonder extra-betaling verdeelde over de autoriteiten in den lande, die de gegevens betreffende hun ambtena ren natuurlijk voor liet grijpen hebben en hem dus veel spoediger en goed- kooper aan de gewenschte inlichtingen kunnen helpen. De loodsbooten voor het departement van marine. Wij hebben aan het „Hbld." een stuk ontleend 'betreffende het maken van af zonderlijke hellingen te Nieuwediep voor liet bouwen van 2 rompen voor stoomloodsbooten en knoopt daaraan een beschouwing vast over het roeke loos vermorsen van 's lands gelden. Dit stuk hebben wij uit 'het „Hbld." overgenomen. Het is dus onzen lezers bekend. De ..Heldersche Courant" schrijft naar aanleiding hiervan nu het vol gende In het stukje van het „Hbld." komen verschillende opmerkingen voor die onjuist zijn. Allereerst wordt de voorstelling ge wekt, alsof de hellingen gebouwd wor den, omdat opdracht -is gegeven voor het bouwen van twee loodsbooten. De waarheid in deze is evenwel, dat voor den aanbouw van klein materieel, zoo wel voor de marine als voor andere diensten, reeds lang gebrek aan een dergelijke inrichting bestond, zoodat de thans in aanbouw zijnde heflingvloer niet anders is dan een onmisbaar onder deel van deze werf, dat nu eindelijk aan de uitrusting daarvan wordt toege voegd. De schrijver van het bovenstaande artikel blijkt ook in ander opzicht niet juist te zijn ingelicht over de feiten waarover hij de staf breekt. Dit blijkt b.v. uit de door hem aangevoerde cij fers betreffende de raming en de aan nemingssom. Hierbij is er blijkbaar niet niet kunt veroorloven. Juist'tegenover u moet men op zijn hoede zijn-, om zich niet te zeer in de kaaiden te laten zien, want als dat gebeurt, is men verloren. Ik zou niet graag een voorwerp van. spot voor u worden. Kijk-mij.eens aan, juffrouw Helmi. Waarom vroeg zij, maar liet toch onwillekeurig haar blik op hem rusten. Hij boog zich voorver en zag haar vast aan. U doet wel moeite om de vensters uwer ziel te sluiten, maar 't gelukt u maar halt. Wie geduld heeft, komt ten slotte toch te weten, wat hij wil weten,. U ontkomt mij niet. Tante Helmi. Wat is er, Veronica Praat toch niet zooveel met oom Herbert. Je roeit bijna niet. -- Je hebt .gelijk, lieveling, we zullen oom .niet weer meenemen. Zij. roeide weer steviger door en al gauw lag de boot bij het eilandje, waar de zwanen werden gevoederd. Een -poosje keek Herbert er naar en amuseerde zich over de pret van de kleine, toen keek hij op zijn horloge en verzocht Helmi hem weer aan vasten wal te brengen. Ik wit voor dezen laatsten keer uw zuster zien spelen en 't is bijna zeven uur, wilt u mij naar den oever roeien Jas dadelijk. Ik had niet gedacht, dat 'het a1 zoo Iaat wasi, ik ga ook naar den schouwburg en moet mij, nog ver- kieeden. Kora zal denken, dat ik mijn plan heb opgegeven. 't Was niet ver tot aan de villa. Hel- aan gedacht na te gaan of het hier liet geheele werk, dan wel een gedeelte daarvan 'betrof. De schrijver 'had dan ook beter gedaan zijn licht over dit on derwerp op te steken bij den bezuini gingsinspecteur van het departement van financiën, die met het nagaan van dergelijke uitgaven is belast en voor eenigen tijd een bezoek aan de marine werf te Den Helder heeft gebracht. Dat particulieren wellicht 50 goed- Icooper zouden willen bouwen dan de Rijkswerf, is een 'bewering, die niet na der wordt toegelicht. Wij meenen inte gendeel, dat de marinewerf niet duur der behoeft te werken dan particulieren. Waar ook in dit bedrijf de commercieele boekhouding is ingevoerd, is een verge lijking gemakkelijk te maken. Boven dien doet liet geval zich voor, dat voor particulieren op de Rijkswerf wordt ge werkt wat toch niet zou geschieden, als dit zooveel duurder uitkwam. Er is nog een belangrijk punt in deze kwestie. Aan de loodsbooten worden zeer hooge eischen gesteld. In de Twee de Kamer werd erop aangedrongen, dat alle zorg aan dit materieel zou worden besteed. Welnu de schrijver vrage in loodsenkringen het oordeel over de vaartuigen die op 's Rijkswerven ge bouwd werden. In dit licht moet men ook de opmerking beschouwen, als zou met den aankoop van trawlers kunnen worden volstaan. De opmerking van den schrijver in zake de werkeloosheid is gdheel on juist. Bij gebrek aan werk zouden de rijkswenklieden die niet zonder meer ontslagen kunnen worden op wacht geld gesteld moeten worden. Dit zou het rijk weder op aanzienlijke uitgaven komen te staan, terwijl tihans productief vredeswerk wordt verricht. Eerst na af loop van den termijn waarover wacht geld wordt uitgekeerd, zouden de be trokkenen werkloos worden. Doch dan rijst nog de vraag, waarom dan juist deze rijkswerklieden werkloos moeten worden en de gemeente Helder, die door de groote inkrimping van het ma rinepersoneel toch al zoo zwaar getrof fen daarvan de dupe moet worden. De positie van het treinpersoneel. Van de vakgroep „treinpersoneel" van den Neutralen Bond van Spoor wegpersoneel hield het bestuur een bijeenkomst ter bepreking van de ont stemming die onder het personeel heerscht naar aanleiding van de dienst- indeeling, beschikbaarstelling en nadee- Jen welke daaruit voortvloeien. Behandeld werd een uitvoerig rap port van de klachten, uit talrijke afdee- lingen ingekomen, en besloten, die aan de directie over te leggen ter behande ling bij het mondeling onderhoud het welk daarvoor is aangevraagd. De onvoldoende bezetting der treinen met conducteurs en hoofdconducteurs, waaruit is gevolgd een overmatige beschikbaarstelling en veel te geringe mi had het kind bij de hand genomen en babbelde zoo argeloos met Herbert als had het kalm stroomende water hun opgewonden gesprek van .zooeven spoorloSs verzwolgen. Zij vertelde hem ook, dat zij dien morgen een brief van Annie had ge kregen. Zij schrijft opgewekt, verzoekt mij u te groeten en u te laten weten, dat uiw moeder er eindelijk in heeft toege stemd, eenigen tijd met haar aan zee door te brengen. Die kleine Annie is toch een heksje, ik geloof, dat moeder sedert dertig jaren niet .buiten G. is geweest. Dat schrijft Annie ook en daarom verheugt zij .zich er zoo op, haar plan doorgezet te hebben,de reis gaat naar Misdroy. Wat een buitensporigheid. En hoe zijn tzij zoo op Misdroy gekomen O, dat heeft Annie heel handig gedaan. Uw ouders hebben elkaar te AAisdroy leeren kenuen en zich daar ook verloofd en nu 'heeft Annie uw moeder overreed daar haar herinnerin gen uit haar jeugd te laten opleven. Herbert kuchte en. zei lachend O, die meisjes. Mijn verstandige Annie, is dus ook al romantisch gewor den. Denk eens aan mijn woorden voordat het jaar voorbij is is er in, G. weer een bruiloft. Helmi glimlachte droevig. 't Is wel mogelijk dat ik Annie spoedig verlies, vriendschap tusschen meisjes eindigt gewoonlijk bij het hu welijk. Getrouwde vrouwen hebben geen vertrouwde meer noodig, voor INGEZONDEN IUEEDEDEELINGEN Men roept hoera, men roept hoezee, Komt Romapudding bij 't diner. reserve, heeft allerlei misstanden ge schapen. Ter beschikking gesteld per soneel doet nu toch dienst, maar zeer ongeregeld en vaak zeer onvoorbereid, terwijl het bovendien daardoor in on billijke verhouding komt tegenover collega's. Voor een goede dienstuitvoe ring wordt zeer spoedig verandering eveneens dringend noodig geacht. Kiezerslijsten Kamers van Koophandel. Stct. 124 bevat het Kon. besluit van 19 Juli, waarin met tijdelijke afwijking van enkele bepalingen van het regle ment voor de Kamers van Koophandel wordt bepaald Artikel t. I: Voor het iaar 1922 blijft het opmaken van kiezerslijsten voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken achterwege. II. De thans van kracht zijnde kie zerslijsten blijven geldig tot 1 October 1923. Artikel 2. Dit besluit treedt in wer king met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin het is geplaatst. Bond van Politiepersoneel. Te Utrecht is het driedaagsch con gres gehouden van den Algemeenen Bond van Politie-personeel in Neder land. Er waren 56 afdeelingen vertegen woordigd. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op. dat het vorige con gres stond in het teeken van lotsverbe tering en hoe door de gevoerde actie dit congres maatregelen zou moeten nemen onr aanvallen op de loonen en den arbeidstijd te voorkomen. Getracht zal moeten worden om te behouden wat we hebben. Uit verschillende plaat sen zijn de commissarissen reeds bijeen geweest om den arbeidstijd te verlen gen, doch cr is niets van gekomen om dat een. hunner er niet aan .mede wilde doen. Omtrent het ledental deelde spreker mede., dat het sedert de laatste twee jaren daalde van 5385 tot 5226, hetgeen een verheugend feit is, gezien hetgeen in andere bonden plaats vindt met het ledental. En zelfs de actie van het epis copaat kon het ledental niet doen da len. Na gewezen te hebben op het ge beurde te Breda spoorde spreker aan met de andere arbeiders eenheidsfront te vormen tegen de reactie. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Het weer in Mei. Aan het overzicht van het weer in Atei, opgemaakt door het Kon. Ned. haar is haar man dan alles, Een. zoo innige vriendschap als tusschen u en Annie zal in eik geval duurzamer zijn natuurlijk zal ze een beetje verflauwen, daar u natuurlijk nooit weer te G. .zult wonen. Daarin vergist u zich mijn huisje in G. blijf ik als mijn thuis beschouwen; waarheen zou ik anders gaan als Kora trouwt Hij keerde zich bijna verschrikt tot haar. Wat zei u daar Helmi. trok haar schouders op. Lijkt u dat zoo onmogelijk Neen, dat niet, maar toch verras sen inij uw woorden. Heeft u bepaalde redenen, voor uw veronderstelling Ik sprak in 't algemeen om u te bewijzen dat het mijni bestemming is, te G. te wonen. Maar zelfs in dat geval zal uw zuster u niet laten, gaan, in haar huis is ruimte genoeg voor man, en zuster. Ternauwernood bovendien wie weet, of zij hier bleef, zoo zij weer trouwde. Zij zou haar echtgenoot toch moeten volgen. Naar Rusland, bedoelt u vroeg hij vol spanning. Och', misschien wel naar Amerika, weet ik heti'k spreek immers maar in 't algemeen, u vergeet,dat steeds. Maar wij zijn er, ze.g oom gauw goeden dag, Vreneli, hij,iheeftihaasit. Kleine slang, mompelde Herbert, toen hij verder ging, zij. wil mij bang maken en uitvorschen, hoe erg ik mij Kora's verliefdheid op dien Rus aan trek. Wacht maar, kleine heks, ik breek A4et. Instituut te De Bildt, is het vol gende ontleend ln de omgeving der Azoren werden hooge drukkingen aangetroffen van den 1 tot 5, 12 tot 17 en 21 tot 31 voorts strekten zich zulke gebieden uit van den 6 tot 8 boven Zuid-Duitschland, van den 22 tot 26 boven Polen en de Oostzee, en van af den 28 in de omge ving van de Noordzee. In het gebied ten N. der Britsche eilanden kwam een betrekkelijk groot aantal depressies voor. H. t. 1. waren ZW.-Iijke winden vpoi talrijker dan gewoonlijk, vooral in de eerste helft der maand in de derde dekade kwamen veel NW.-lijke winden voor en was de gemiddelde windkracht belangrijk beneden normaal. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur overdag 1 a 2 en 'het dageiijksche maximum ruim 2° boven normaal, terwijl het minimum er weinig van afweek. De derde dekade was zeer warm de afwijkingen van deze drie elementen bedroegen toen resp. 6, 7 en bijna 3°,.zoodat de dage iijksche schommelingen gemiddeld ruim 13 bedroegen tegen 9° normaal. Van den 22 tot 24 werden op alle stations, uitgezonderd Heider. maximum tempe raturen boven 30° bereikt, zoodat het in vorige jaren in Mei verkregen maxi mum t'hans belangrijk overschreden werd. Het gemiddelde maximum voor deize drie dagen bedroeg 33°. Ook de minima's 's nachts bleven bijzonder hoog :zoo 'bijv. te Maastricht van den 24 op 25 Atei 20.5°. In de eerste twee dekaden was de temperatuur daaren tegen gemiddeld resp. f2 en ruim 1 beneden normaal. Den 3, van den 11 tot 17 en den 28 kwam op verscheidene plaatsen nachtvorst voor. De hoeveel heid neerslag gemiddeld over het ge heele land 'bedroeg slechts 16 mM. te gen 48 mM. normaal en beperkte zich hoofdzakelijk tot de eerste week. On- weders kwamen voor op den 5, 22, 24 en 25 het laatste was zeer uitgebreid. Het aantal uren met zonneschijn gemid deld over de vijf hoofdstations bedroeg ruim 295 tegen 201 uren normaal in Mei de drie dekaden tellen resp. 84, 78 en 133'/2 uren. De verduistering bij de Oranjebank. Uit tiet vooiioopige onderzoek in de bescheiden van de Oranjebank te 's Gravenhage moet, volgens de „Rsb." zijn gebleken, dat de verduisteringen reeds de twee millioen te boven gaan, terwijl niet uitgesloten is, dat dit be drag nog overtroffen wordt. De directeur, de heer de V. zou in Amerika vertoeven. je trots nog wel en zal je dwingen, mij te bekennen, dat je mij liefhebf. fk ge loof het niet, dat je mij, kunt weerstaan. HOOFDSTUK XV. Kora reed na de voorstelling alleen naar huis, .zij liet de zorg voor haar toiletten, aan haar kamenier over en was dus eerder thuis dan Helmi, Herbert had op Helmi gewacht en zij moest zijn gezelschap dus wel voor lief nemen-, 't Was een heerlijke koele avond en het deed hem goed na de groote hitte in den schouwburg. Gelukkig, dat 't nu gedaan is, zei Herbert diep adem halend. Elk kunst genot wordt iemand bij zulk een tem peratuur vergald. Nu komt voor ons wel de komkommertijd, waarin men soms haast niet weet hoe de krant vol te krijgen, maar >nog liever het onmo gelijkste nieuwtje vertellen, dan een ernstig verslag geven van een voor stelling, waarbij iemand het zweet op het gezicht staat. Wat een heerlijke avond. Wat duhikt ti juffrouw Helmi, zou .het niet verkieslijk zijn te loopen Natuurlijk. Wie zou nu graag in een tram zitten Natuurlijk had ik het moeten doen als ik alleen was geweest, maar Ziet u. wel, hoe goed het is, dat ik als een, getrouwe schildknaap op u wachtte 't Leek mij, gedurende de voorstelling al toe, dat u een wandeling noodig had,. (Wordt vervolgd.) „Toe Right" nezing van en ontste- schen de elkaar lig- nen, inge- s, kromme tee- l

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1