DUKAAT MELANGE jen enz. WONEN. UBzen aatschappif van vaart WOENSDAG 28 JUNI JURGENS7 \AT ROO No iao BINNENLAND VERVANGT NATUURBOTER pii New-York naar |erdam naar New- Island. Ie Lloyd, jii van Port Said, pamburg' naar Bre- 26 Juni Gibraltar. Is. 24 Juni Sagres. |juni Gibraltar. Maildienst. ■rial te Callao. jtmburg te Amster- van New-Yorlc I Juni te Hampton- I C H T. nd 764.9 te Tou- |d 742.2 te Valder- Ivond van 28 Juni lidelijke wind. Aan- Ir weer betrokken- waarschijnlijk re- ptuur» VL1SSINGEN. v.m. n.m. 4.15 4.30 5.01 5.19 5.52 6.08 KER FOON 304. er gemakk. be- HUUR (bij TE Kantoor van IA. BOTTING l'rouwestraat 26 er veeprijzen is CH enorm ver- Alles per pond. Tlappen 0.60 ipen - 0.70 - 0.80 - 0.80 - 1.00 12 cent per ons. 30 cent. gulden per stuk. kwaliteit Ossen, aanbevelend. elb.-Rotterdam :gen plaatsen. PASSAGIERS i EN VEE. t. Midi r. y.ffl. ra T.i. itr 8 ssingen EEN afvaart. e bekomen Tranep. en Eip. G. VOSj, Tel. 1SHOORN, "Tel. 153. PERHOUT, Tel. 282; ITENHEK, Tel. 101 VL1SS1NGSCHE COURANT De Haagsclie conferentie. De president der Russische commis sie, Litwinonff, heeft aan den voorzitter der niet-Russische commissie een nota gericht, waarin hij mededeelingen ver zoekt omtrent de houding van Frankrijk en België ten aanzien van de zes clau sules van Genua. in de gisteren gehouden gezamenlijke bijeenkomst der derde sub-commissie zijn de Russische deskundigen uitge- noodigd, het reconstructieplan te willen voorleggen, dat zij te Genua hadden willen indienen. Bezuiniging aan de departementen. Naar „de Tel." verneemt, wordt aan het departement van landbouw voort gegaan met (het ontslag van ambtena ren. Tot dusver was aiieen aan ver scheidene tijdelijke ambtenaren de dienstbetrekking opgezegd. Gisteren echter kregen niet minder dan acht vaste ambtenaren bericht, dat zij tegen 1 October a.s. moeten worden ontsia- gen. Deze maatregel heeft onder het personeel van het departement nogal beroering doen ontstaan. Verscheidene ambtenaren van het ministerie zijn gisterenavond in verga dering bijeen gekomen. Het voornemen moet bestaan, een afzonderlijke veree- ■niging op te richten van ambtenaren, verbanden aan het departement van landbouw enz. Wat „de Tel." wel eenigszins be vreemdt is het feit, dat, waar men nu begonnen is aan vaste ambtenaren ont slag te geven, daarnaast, indien het blad juist is ingelicht, een deel van het tijdelijk personeel nog gehandhaafd blijft. Dit behoorde toch eerst voor ontslag in aanmerking te komen. De Invaliditeitswet. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat na 30 Juni 1922 slechts die arbeiders in de verplichte Invaliditeits verzekering zullen kunnen worden op genomen, die den leeftijd van 35 jaar nog niet bereikt hebben en niet meer dan 1200 per jaar verdienen. In verband hiermede is het in het hoogste 'belang van den arbeider, die thans minder dan 3000 per jaar ver dient en die nog niet in het bezit is van een rentekaart, zich vóór 1 Juli 1922 bij den Raad van Arbeid aan te melden, opdat hem en zijn gezin de voordeelen der verplichte verzekering a'ls ouder domsrente, invaliditeitsrente, weduwen- vent e, weezenrente, en in bepaalde ge vallen geneeskundige behandeling en verpleging, alsmede uitkeering aan het gezin gedurende die verpleging, niet zullen ontgaan. Trouwens door zich niet aan te mel den, stelt de arbeider zich bovendien aan een strafvervolging bloot. In dit vei'band wordt ter voorkoming van misverstand er nog op gewezen, dat een werkgever, die op of na Juli 1922 een verzekerden arbeider in loondienst heeft, verpMohit blijft zegels te plakken, totdat die arbeider bevoegd is de ver klaring af te leggen, dat hij zijn, verze kering als vervallen beschouwt. Tot het afleggen dier verklaring is hij o.m. bevoegd, zoodra zijn loon per jaar 3000 of meer bedraagt. Eerst van dat oogenblik af is de werkgever niet meer verplicht zegels te plakken. De Centrale Raad van Beroep heeft 'bij zijn uitspraak van 1 Juni 1922 (1. W. 1922 D. No. 83 I. No. 12) in dien zin beslist, op grond dat een arbeider gezien art. 55 I. W. niet bevoegd was de verklaring af te leggen, dat hij zijn verzekering als vervallen beschouwde. De werkgevers zijn dus, zooals uit het vorenstaande blijkt, verplicht met het plakken van .zegels door te gaan voor alle arbeiders, die op 1 Juli 1922 reeds in de verplichte Invaliditeitsver zekering zijn opgenomen, voor zoover hun loon minder dan 3000 bedraagt. Voorts zijn de werkgevers voor ar beiders, die op öf na 1 Juli 1922 in de verplichte verzekering worden opgeno men, dat zijn dus zij, die 'bij opname den leeftijd van 35 jaar nog niet hebben bereikt en een loon verdienen van niet meer dan 1200 per jaar eveneens verplicht zegels te plakken tot aan het tijdstip, waarop door die arbeiders de loongrens van 3000 is bereikt. De hooge staatsuitgaven. De Nijverheidsraad heeft het navol gende schrijven verzonden aan den tij- delijken voorzitter van den minister raad De Nijverheidsraad veroorlooft zich Uwe Excellentie mede te deelen, dat de toestand der rijksfinanciën in zijn laat ste vergadering een punt van bespre king heeft uitgemaakt en dat de Raad hiertoe vrijheid heeft gevonden, omdat deze toestand ook van grooten invloed is op de lasten, die aan de Nijverheid worden opgelegd. De Raad ziet den toestand aldus de staatsinkomsten be wegen zich in dalende richting en deze daling zal voorloopig niet tot staan ko men. De Staatsuitgaven stijgen nog voortdurend. Het gevolg hiervan zal wezen, dat er een hoe langer hoe groo- ter wordend tekort ontstaat, welk tekort door belastingen zal moeten worden gedekt. Deze lasten zullen de toch reeds zware lasten, reeds nu op de nijverheid gelegd, nog vergrooten en de nijverheid dus in nog grootere moeilijkheden bren gen dan zij nu al verkeert. Op grond van het vorenstaande, meent de Raad zich tot Uwe Excellen tie te moeten wenden met het verzoek, om alle middelen te willen aanwenden, om de staatsuitgaven te doen vermin deren. Over de hoegrootheid van deze vermindering wenseht de Raad zich niet uit te laten, daar de Raad van minis ters zeer zeker beter dan eenig ander college kan beoordeelen, of deze ver mindering één dan wel meerdere hon derd millioenen moet bedragen. De Nijverheidsraad wendt zich op dit oogenblik tot Uwe Excellentie, omdat thans de begrooting wordt opgemaakt en dus nu liet geschikte oogenblik be staat, voorstellen te doen, om de Staats uitgaven in belangrijke mate fe doen dalen. Zijn eenmaal de begrootingen gepubliceerd, dan is het veel moeilij ker, om alsnog tot een vermindering te tomen. De nood in Rusland. Door het Nederlandseh Nansen- comité is een nieuwe propagandaplaat uitgegeven, waarop een liefdezuster met een tweetal uitgehongerde kinderen. Het doel van deze plaat is, om nog maals onder de aandacht van het pu bliek te brengen, hoe hoog de nood is gestegen in het zuiden van Rusland. Tot nu toe werden door Ihet comité tezamen met de Zweden c.a. 150.000 menschen in het Wolgagebied in het •leven gehouden, doch daar de komende oogst daar goed zal uitvallen, zullen zij de werkzaamheden naar het Zuiden verplaatsen, waar de nood tot een on gelooflijke hoogte gestegen is. Anti-Oorlog-Beweging. Door den heer W. Haverkamp is bij de firma D. van Sijn Zonen te Rot terdam uitgegeven de vierde brochure van de „Anti-oorlog beweging". Hierin wordt de Anti-Oorlog Bewe ging omschreven en komen in deze bro chure verschillende artikelen voor die met deze beweging verband houden. De Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank heeft in het afgeloopen jaar een winst gemaakt van 19.974.258 tegen 27.413.007 in 1920. 'De president dringt aan op groote zuinigheid in het uitgeven van staats geld voor niet direct productieve uit gaven. DE VRIJHEIDSBOND. We zouden haast zeggen, dat de naam Ter Hall een magnetische kracht uitoefent, want, terwijl op 't oogenblik de politiek niet vermag volle zalen te trekken, daar was de groote zaal van den 'heer Harsveld zeer goed bezet, toen gisterenavond Henri Ter Hall en de heer dr. G. J. Wychgel optraden. De voorzitter der plaatselijke afdeelingvan bovengenoemde partij, de heer Laer- noes sprak een kort openingswoord, waarin hij betoogde, dat het eigenlijk niet noodig was den heer Ter Hall te introduceeren, gaf een klein overzicht van de sterkte der partij en stipuleerde als haar voornaamste doel bezuini ging, waardoor het alleen voorkomen kan worden, dat wij de Duitsche en Oostenrijksche drukpersen moeten over nemen. Op ditzelfde thema „bezuini ging" bleef de eerste spreker doorha meren, die den voorzitter dankte voor zijn openingswoord. Hij herinnerde aan zijn optreden op deze plaats nu 4 jaar geleden, toen hij zich candidaat had ge steld als „neutraal" toekomstig lid der Tweede Kamer. Zoo waren er meer „enkelingen", die echter voelden, dat hun „neutraliteit" verloren ging, zoodra ze gingen stemmen. Vandaar het blok, dat deze personen vormden, dat was oorzaak van het ontstaan der neutrale Kamerfractie, die in vele gevallen op de wip zat, wat ook door de tegen standers wordt erkend. Want gezien de verdeeldheid der verschillende partij tjes aan den linkerkant der politiek werd deze neutrale Kamerfractie den grondslag voor den Vrijheidsbond, waarvan „het Volk" schrijft, dat hij den toon aangeeft. Komende tot het politie ke program zegt de heer Ter Hall, dat het zich uitspreekt voor alles, wat re delijkerwijze bezuiniging kan brengen. In de eerste plaats komt daarvoor in aanmerking, dat od 'de leger- en vloot- uitgaven kan bezuinigd worden, echter niet zoo, dat deze twee verdwijnen, want spr. is er niet voor fe vinden om beide finaal af te schaffen. Ze moeten blijven om ons land te verdedigen, maar dan ook geen zaakjes zooals de ge schiedenis van den mitrailleur aan de Hembrug en dergelijke. Echter niet al leen hierop, alle takken van dienst kun nen meehelpen, want er is te veel amb tenarij. Spreker geeft daarvan treffen de staaltjes aankoop 5 K.G. zout heeft de meewerking van 27 bureaux noodig spirituslampen, die gevraagd werden, maar niet aanwezig waren, terwijl benzinelampen tot hetzelfde doel gebruikt konden worden en die wel aan wezig waren, en dergelijke voorbeelden. Ook verschillende wetten hebben mee gewerkt om het leger der ambtenaren te vergrooten. Het spreekt dus vanzelf, dat spreker niet te vinden is voor socialisa tie. Maar al moet dus de bureaucratie, de ambtenarij verdwijnen, de ambtena ren zelf 'behoeven zich daarover niet ongerust te maken, want voor hen zal een wachtgeldregeling worden getrof fen. Dan wijst spr. op de onkosten voor het onderwijs (scholenbouw, die de mi nister bij een afzonderlijk wetje heeft moeten stopzetten), welke onder de on derwijzers toch geen bevredigende stemming heeft gewekt,Ook de Ar beidswet heeft onder 'de arbeiders de tevredenheid niet verbeterd. Hij wijst op de totaal verkeerde, regeling der uit keering, die aan den eenen kant „ar- beidsschuwen" heeft gekweekt en aan den anderen kant voor de werkelooze intellectueelen, de kunstenaars, geen hulp 'heeft gebracht. Tot het politieke terrein terugkeerend, toont de heer Ter Hall een appeltje te schillen te hebben met jhr. van Beren- steijn, den man der onafhankelijken en noemt hij Braat niet de man voor de Plattelanders, waarvoor hij de besvijzen tracht bij te brengen. Alsnu richt hij zich tot de vrouwen, die in vrij grooten getale in de zaal aan wezig zijn, en die een frisch element vormen. Hij hoopt van haar, dat ze door haar werken een reëele meerderheid aan de Kamer zullen geven in zijn richting, maar dat ze zich zullen afkeeren van al die kleine partijtjes, welke de linker zijde zoo verdeeld houden. Deze rede, die gekruid was met toe passelijke grapoen, waarom hartelijk gelachen werd, werd onder applaus ge ëindigd. Geheel anders was de rede van den heer dr. Wychgel, die in nuchtere taal den invloed schilderde, wel'ke Neder land en Indië op elkaar moeten en kun nen uitoefenen. Hij begon zijn redevoe ring met te wijzen op den wanhopenden chaos en de onrust, die op het oogen blik heerscht. Dezen toestand was het gevolg van de ingezonken moraliteit, veroorzaakt door den grooten oorlog. Hij vond tegenover elkaar de arbeiders, die te ruime uitkeeringen kregen en het streven der grootkapitalisten, tusschen welke twee groepen de middenstand en de oud-gepensionneerden in verdruk king kwamen. Overal heerschte ontevre denheid en spreker vond, dat deze onte vredenheid gewekt en 'bevorderd, maar niet bestreden werd door deze regee ring, die toen geen ruggegraat scheen te bezitten en die slechts door angst be ïnvloed werd, eerst door de beweging van November 1918, toen door de petro- leummaatschappijen. Want spr. wenseht pertinent te verklaren, dat bij de behan deling der Djambi-zaak de minister brieven van Amerika in den zak had en ze niet overlei, dat hij adviezen van den Volksraad bezat en ze terzijde schoof. En diezelfde onrust van hier te lande, die aangekweekt en niet 'bestre den werd, heerschte in Indië, waar de Inlander ontwaakte uit zijn roes van be rusting. De omgang met andere ook Europeesclie volken had hem een ande ren kijk op de zaak gegeven, die zich het allereerst uitte in de vereeniging der in tellectueelen in Indonesië (dr. Wahidin Boedi Oetons het schoone stre ven), die voorgaf alleen voor onderwijs- belangen te willen zorgen. Vervolgens de gevaarlijker Indische partij, die, ge sticht door E. Douwes Dekker, er naar streefde de Europeesche regeering te doen verdwijnen. In plaats van daar streng tegen op te treden, werd slechts angstig afgewacht en ten slotte werden de drie hoofdleiders geïnterneerd. Nog later kwam de communisten-partij, on der aanvoering van Sneevliet, Bergs- ma en anderen en ook tegen hen werd veel te laksch opgetreden. Een sterk staaltje daarvan haalde spr. aan. Hij zei, dat een aanhanger dezer partij, on derwijzer, hier in Nederlarid vertoefde met pensioen en hier te lande studeerde oo 's lands kosten voor een middelbare akte, om dan naderhand in Indië weer z'n ideeën te propageeren. Hij vond, dat dit lang niet in den haak was zijns in ziens moest de Indonesiër door onze re- geering voor deze 'beweging 'behoed worden. En er moet niet vergeten wor den, dat de Javaan zicli oók bewust wordt, wat wel blijkt uit de oprichting der „Sarikat Islam", die in 1918 reeds 6 millioen leden telde en die al veel goeds heeft uitgericht. Zij heeft tot doel om meer rechten te krijgen en als ge volg daarvan zijn de 'bewijzen van slaafsche onderdanigheid, zijn de hee rendiensten al afgeschaft. Maar de re geering moet krachtiger optreden en niet zoo weifelend en aarzelend als thans en vaak ook tegenstrijdig, want toen in November 1918 de onrust zich ook in Indonesië openbaarde, heeft de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ZENUWHOOFDPIJN Vooral huismoeders hebben hiermede te kampen, evenals met Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden. FRECO's ZENUWHOOFDPIJNPOEDERS geven U een weldadige kalmte, nemen de koorts en hoofdpijn totaal weg, weigert beslist minderwaardige poeders, doch neemt uitsluitend die met den naam „Freco". Per poeder 8 cent, doos a 25 stuks f 1.70. VerkoopersA. C. BENIEST, Lepelstraat; S. J. ENGERINQ, Hendrikstraat Hoek NieuwstraatA. DE LANDMETER, Walstraat Voor engrosN.V. SCHULTE Co„ Middelburg. regeeringscommissaris in den Volks raad verklaard, dat deze vertegenwoor- digng moest worden een 'integreerend deel der regeering met daadwerkelijke medezeggingschap in en controle op de regeering. En is deze belofte ingelost vraagt spreker. Als antwoord geeft hij bij de 'behandeling van de Grondwet had de Volksraad 22 amendementen in gediend, die door den minister naast zich zijn neergelegd. Zoo moet het rriet voortgaan, want dan wordt de Ja vaan amokmaker en spreker geeft een schilderachtige beschrijving, hoe die toestand van amok ontstaat bij den van nature dankbaren Javaan. En nu gaat spr. na, wat er zooal ge daan moet worden voor die autonomie van Indië. Hij geeft als eerste punt, dat er recht en gerechtigheid moet gedaan worden aan den Javaan, die uitgezogen is geworden 'door ziin vorsten en door zijn ambtenaren, naast de opheffing der 'bevolking moet de ontwikkeling der Ja- vaansche vrouw ter hand genomen wor den. Maar ook de volksgezondheid moet verbeterd worden en daarop mag men niets bezuinigen, want die slechte toestanden op dit gebied malken, dat de Javaan lui wordt. Worden de omstan digheden, die de gezondheid belemme ren, verbeterd of veranderd, dan zal de Indonesiër meer kunnen presteeren. Ook moet het gezag hoog gehouden worden en daartoe moeten niet alleen de com munisten bestreden, maar ook de groote trusten, wier uitwassen de ontwikkeling tegenhouden. Als plicht noemde spreker het afschaffen van den opiumhandel en waar hem meer dan eens gezegd werd, dat -dit zoo ineens niet mogelijk was, wees hij op China, waar op dezelfde velden, waar papaverbollen verbouwd werden, eenige maanden later de rijst bloeide. Voor de gelden, die daardoor als belasting verloren gingen, behoefde men geen zorg te hebben, die zouden wel terecht komen, want Indië is een rijk land. En dan gaf spreker den raad geen vreemdelingen naar Indië te sturen, zoolang daar krachten kunnen opgeleid worden, maar vooral zoolang hier uit Nederland genoeg jongelui er voor konden gevonden worden. Hij gaf als raad den Indonesiër beter te leeren ver staan en in hem niet te zien iemand van een ander ras, want dan pas zou men zien, wat het wil zeggen, wat een ras- senooriog is. Applaus bekroorde spr. voor zijn boeiende uiteenzetting. Daar van de gelegenheid tot het stel len van vragen, 'die ter zake waren, geen gebruik werd gemaakt, sloot de voorziffef deze vergadering met de op merking, dat het verblijdend was, dat er hedenavond niet meer Kamerleden het woord hadden gevoerd, want dan zou er van de regeering niet veel heel geble ven zijn. Hij dankte de sprekers, waar van hij heel waf geleerd heeft en deelde mede, dat deze zaal gereserveerd is voor Dinsdag 4 Juli, wanneer zich waarschijnlijk ook een muziekgezel schap zal doen hooren. WAAROM ANTI-REVOLUTIONAIR Door de anti-rev. kiesvereeniging alhier was gisterenavond in 'het Con certgebouw alhier een openbare verga dering belegd, die buitengewoon druk bezocht was. •De voorzitter, de heer P. G. Laernoes, opende met gébed en sprak in zijn wel komstwoord zijn blijdschap uit over de zeer groote opkomst, waaronder zoo talrijke vrouwen. Het is trouwens een opmerkelijk verschijnsel, dat al is het in andere partijen zeer stil en de opkomst op de vergaderingen gering, bij de anti- rev. dit niet het geval is. Wij voelen te zeer dem ernst der tijden en daarom is er zulk een meeleven. Mr, J. A. de Wilde, met applaus be groet, hield vervolgens een rede over „Waarom anti-revolutionair?" Spr. be- Maagpijn, krampen, torakingen, slechte spijsverte ring, verstopping emz, moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijg baar. gon met te wijzen op den geweldigen tijid waarin deze verkiezingsstrijd plaats Iheeft. Gewichtige dagen zijn voor het Nederlandsche volk aanstaande, nu bin nen enkele dagen alle mannen en vrou wen boven de 25 jaar door H. M. de Koningin ter stembus worden opgeroe pen; Van veel gewicht is dat nu de vrouwen mede ter stembus zullen gaan. Spr. wees er op dat het tegenwoordige kiesstelsel niet door de aniti-rev. werd begeerd het organisch of huismans kiesrecht blijft nog steeds het ideaal. Doch nu deze vorm van 'kiesrecht een maal is vastgelegd, hoopt spreker dat alie vrouwen' van anti-revolutionairen huize'hiervan een goed en waardig ge bruik zullen maken. Het feit dat wij in vrijheid van geweten mogen stemmen is een niet genoeg te waardeeren voor recht p.. wij Leven .in-een -v.rij en-demo cratisch land, en kunnen spreken naar onze overtuiging. Wanneer spreker in Rusland zou zeggen, hetgeen hij dezen avond te zeggen, heeft, dan wachtte hem zeker de doodstraf. Doch ook van de democratische vrijheden, die wij bezit ten kan misbruik gemaakt worden, en daarvoor bestaat dan ook in ons land gevaar. De democratie moet geleid worden in goede banen, anders zijn de rampen niet te overzien. Er zijn ook in ons land in de laatste eeuwen factoren werkzaam geweest, die ons volk heb ben afgevoerd van de beproefde oude paden. Het liberalisme der vorige eeuw heeft een groot deel van ons volk be roofd van zijn geestelijke goederen, die den noodzakelijken ondergrond vormen voor het 'bestaan van een volk. De liberale staatsmannen, hoe uitne mend ook vaak aSs personen, hebben ons volk afgevoerd van het Evangelie, dat de bron is van allen zegen. Reeds in 1848 liet Groen van Prinsterer zijn waarschuwende stem hooren tegen de heillooze staatkunde, en wat deze toen reeds iheeft voorspeld, zien wij in onzen tijd als volle werkelijkheid. Het libera lisme heeft ons volk geestelijk arm ge maakt en het liberalisme sterft zijn eigen dood. De Eerste Kamerverkiezin gen van de vorige week hebben dit onthindingsnproces bewezen. Wie had ooit (kunnen denken dat nog eens slechts één liberaal in dit vroegere bolwerk van het liberalisme zou overblijven? Spr. zegt dit niet met „Schadenfreude", want het verval' van het 'liberalisme komt niet de anti-rev, ten goede, maar naar Groen van Prinsterer's profetie drijft het duizenden bij duizenden in de armen van socialisme en communisme. Ooik het socialisme, in zijn conse quente toepassing van materialisme en stofvergoding moet onvermijdelijk voe ren tot den ondergang van een volk. Het socialisme komt met schoone belof ten en ziet daarmee den eenvoudigen mail te lokken, en wekt op het verlan gen naar onbereikbare goederen. Juist in tijden van 'beroering zooals nu, nu de toekomst zoo donker is en alles wan kelt, is het socialisme in zijn optreden stuurloos en wordt het Iheen en weer ■geslingerd, wat het sterkst uitkomt als men de verschillende partijen der S.D. A.P. in het buitenland met elkander vergelijkt. Spr. noemt het merkwaardig dat op zoovele vergaderingen waar spr. optrad en debat gegeven werd, haast geen enkele soc.-dem. voor het voetlicht traid, of het was een soc.-dem. van den 6en of 7en rangde kopstuk ken echter ziet men niet. Dit is volgens spr. te verklaren, want in de landen waar het socialisme tot triomf gekomen is, zooals in Duitschland en Rusland, geeft het slechts een droevig beeld van wat ook door de soc.-dem. in ons land hiervan was verwacht Met citaten uit redevoeringen van mr. Troelstra, De

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1