DINSDAG 27 «JUNI LEVENSSTORMEN. ÖEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON VÏISSINGSCHE COURANT STEMMING TWEEDE KAMER. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal plaats hebben op Woensdag 5 juli 1922, van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 uur. Zij wijzen de kiesgerechtigde inwoners dezer gemeente op de bij artikel 72, twee de lid, der Kieswet aan ieder hunner op gelegde verplichting om zich behoudens Sn het geval van geldige verhindering op dien dag binnen den voor stemming be paalden tijd, ter uitoefening van hun kies recht, aan te melden bij het stembureau, dat zitting houdt in het voor ieder op de kie zerslijst aangewezen stemdistricl. Voorts vestigen zij de aandacht op het bepaalde bij artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzet telijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, \yordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste een jaar." Vlissingen, 27 Juni 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen, gelet op het verzoek, onder dagteekening van 14 April 1922, ingediend door J. C. van Damme, broodbakker alhier, waarbij ver gunning wordt gevraagd tot uitbreiding van zijn bakkerij, door plaatsing van een electromotor van 1 JA P-K-, met kneed- ot deegmachine overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen den termijn, bepaald in art. .8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat nog niet i.-. ontvangen, de mededeeling, van den hoofd-inspecteur, hoofd van het 10e district der Arbeidsinspectie te Dordrecht, over eenkomstig art. 7 bis der Hinderwet gelet op art. 8, tweede lid, der Hinderwet, besluiten de beslissing op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen, 26 Juni 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Onderhoud tusschen Litwinoff en Patijn. Het officieele communiqué over het onderhoud van gisterenmiddag lusschen Litwinoff en Patijn, luidt als volgt Gisterenmiddag om 4 uur heeft in het Vredespaleis een onderhoud plaats ge had tusschen den heer Patijn, president der niet-Russische commissie, en den heer Litwinoff, president der Russische commissie. De heer Litwinoff was ver gezeld van de heeren Koestinsky en Sóikomkof. De heer Krassin en Rakofski zullen zich eerst later bij de Russische commissie voegen. De twee presidenten hebben beraad slaagd over de beste methode om het contact tusschen de beide commissies tot stand te brengen. Daar de Russische commissie op 't oogenblik slechts uit drie leden bestaat, is het noch mogelijk noch noodzakelijk dat zij zich in drie sub-commissies splitst. De twee commissies zullen voor het eerst met elkander in aanraking komen in de subcommissies der niet-Russi- sahe commissie. De heer Litwinoff heeft den 'wensch uitgesproken, dat de derde 34) "Gedurende de eerste maanden, dat zij te Berlijn was, was zij heel zenuwachtig geweest, nu echter was zij weer kalm en zaker in al haar bewegingen. Dade lijk na Paschen was zij naar haar zuster gegaan Annie was nog een paar we ken gebleven, terwijl dr. Lenz onmid dellijk was vertrokken. Herbert had hem 'bi| de begrafenis ontmoet, hij was zeer bleek en ernstig geweest. Herbert kwam niet te weten, wat er tusschen dr. Lenz en .zijn meisje was voorgeval len, ook Annie wist niets meer, dan dat de verloofden heel lang samen hadden ■gesproken, en dat zij schijnbaar kalm van elkaar waren 'gegaan. Helmi had er toen nog slecht uitge zien, nu echter was zij weer dezelfde van het vorige jaar, alleen was zij wat ernstiger en in haar oogen lag, als zij zich onbemerkt waande, nog duidelijker dan toen, een uitdrukking van onuitge sproken verlangen. 't Werd Herbert plotseling zoo warm om 't hart, zoo het eens waar" was, dat het een zalige vreugde is, een vrouw te hebben «r wie men 'kan zorgen, die men ma. trhe- v-i-en behoeden, om dan als 1ÖêTffohi!ffg,r1iefde en algeheels overgave te oogsten Juffrouw Helmi, zei hij onverwacht en z stem klonk zachter dan an- ders_wij izijn den laatsten tijd van elkaar vervreemd. Is het mijn schuld sub-commissie, die der credieten, het eerst zal bijeenkomen. De indruk, dien de beide presidenten van het onderhoud ontvangen 'hebben is bevredigend. Verspilling van 's lands geld. Wij lezen in het ,,Hbl." Het departement van marine heeft groote loodsbooten noodig, welke zul len moeten dienen voor het Kanaal. Verleden jaar zijn de machines voor twee van zulike booten besteld bij „De Schelde". Het departement gaat nu zelf de bei dé rompen bouwen, maar om dat te kunnen doen zijn twee nieuwe hellingen te Nieuwediep noodig. Het plaatsen de zer hellingen is nu onlangs aanbesteed. De raming was 125.000, de laagste in schrijving ƒ69.000. Dit groote verschil is te verklaren 'uit de sedert de vaststel ling van de raming ingetreden prijsda ling. Maar al zijn de kosten van d'ie hel lingen niet veel meer dan d'e helft van de raming, de uitgave is nog veel te hoog omdat... zij absoluut overbodig is. Immers, er zijn in ons land ongeveer honderd hellingen, waarop de rompen zouden 'kunnen worden gebouwd. Deze hellingen liggen thans renteloos door gebrek aan werk. Niet alleen echter, dat de nieuwe hel lingen geheel overbodig zijn, het werk zelf zal oo:k noodeloos duur worden, als het departement zelf bouwt. Zeker 20 a 25 scheepson'dernemi'iigen zouden gaar ne de rompen bouwen voor minimum prijs, desnoods met verlies, dat zij zich willen getroosten om aan den gang te blijven. De rompen zullen ƒ350.000 a ƒ400.000 kósten en aangenomen mag worden, dat particuliere maatschappijen het werk wellicht 30 pet, goedkooper zouden kunnen uitvoeren. Ten slotte nog 'iets. Van deskundige zijde hoorder, wij de meening uiten, dat voor de loodsbooten ook heel goed trei- lers zouden kunnen worden gebruikt, die voor het doel geschikt worden ge maakt. Zóóveel treilers liggen werke loos, dat zij heel goedkoop zijn te krij gen. De koopprijs is ongeveer ƒ40.000, waarbij dan een ƒ30,000 verbouwings- •kosten zouden komen. Natuurlijk zouden de herschapen trei- iers niet even góed zijn als speciaal ge bouwde loodsbooten, maar in deze tij den is zuinigheid de eerste eisch. Marine verdedigt, schijnt het, het uit voeren in eigen beheer met het argu ment, dat 'het departement daardoor menschen aan het werk kan houden. Dat is natuurlijk juist maar als de particu liere maatschappijen het werk kregen, zou daar de werkeloosheid verminderen. Het bouwen door marine-zelf beteekent dus geen opheffing, doch slechts ver plaatsing der werkeloosheid. Wachtgeldregeling burgerlijke ambtenaren. Blijkens een door de regeering voor gestelde wachtgeldregeling voor de burgerlijke rijksambtenaren worden niet betrekking tot den duur van het wacht geld én liet bedrag daarvan de ambte naren onderscheiden in a. hem, die een ambt bekleeden, het welk een 'hoofdbetrekking vormt, en uit hoofde van den aard hunner werkzaam heid redelijkerwijze geacht moeten worden een gelijkwaardige positie an ders dan in openbaren dienst niet bin nen een redelijken termijn te kunnen verkrijgen Bij die onverwachte woorden schrok Helmi op. Langzaam kleurde haar ge zichtje zich rood al verzette zij zich er nog zoo tegen, de betoovering, die Herbert op haar uitoefende, was nog altijd niet geweken, tegen haar zin gaf zij izich teJkens er weer aan over wan neer hij zijn invloed op haar uitoefende. 't Was een onoplosbaar probleem voor Ihaaf wat het toch was, dat haar zoo hulpeloos maakte. Zij had ai lang gemerkt, dat hij, ondanks zijn groote geestelijke gaven, toch zeer oppervlak kig was, en dat de hoofdzaak van zijn karakter ijdel'lieid heette. Zij met haar ijdel verstand had nu wel ingezien, wat haar bij de eerste korte kennismaking was ontgaan, dat hij in 't diepst zijner ziel wel edele gevoelens bezat, wélke 'hij ech'ter stelselmatig onderdrukte. Hem ontbrak ook de ware hoogach ting voor de vrouw in zijn oog waren alle vrouwen gelijk en zoo gauw :hij de hand uitstrekte, zouden zij zich zonder na te denken, aan hem overgeven. Zij wist, dat 'hii ;zoo dacht en jammerlijk genoeg toch had zij hem lief. Een eeuwig ondoorgrondelijk raadsel is het vrouwenhart, den één onthoudt bet wat hij hartstochtelijk verlangt, en 't geeft ziclh aan een ander, die het niet op prijs kan of wil stellen. Vervreemd, herhaalde zij onzeker, langs hem heen, in het bloeiende park ziende, hoe zou dat kunnen, wij- zien elkander immers 'dagelijks. Men kan elkaar dagelijks ontmoe ten, ja zelfs samenleven en toch van elkaar vervreemden. Toen 'U een half b. de overigea Het genot vam wachtgeld wordt toe gekend' gedurende een tijdvak, gelijk aan' den diensttijd, ten bedrage van a. indien hij ten tijde van het ontslag kostwinner is van een gezin, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk genoten wedde en daarna 70 ten hon derd daarvan b. im de overige gevallen, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wedde en daarna 60 ten honderd daarvan. Aan een burgerlijk rijksambtenaar, als 'bedoeld in artikei 2 onder b, wordt het genot van wachtgeld toegekend gedurende drie maanden, vermeerderd voor hem, die tem tijde van- 'het ontslag kostwinner van een gezin was, met een maand voor elk jaar door hem vol brachten diensttijd, tot een maximum van' in totaal een' jaar. Het wachtgeld voor de in dezen bedoelde ambtenaren bedraagt gedurende de eerste drie maanden het bedrag van de laatstelijk door den betrokkene genoten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan. lm buitengewone gevallen kan liet wachtgeld tot een bedrag van ten 'hoog ste 70 ten honderd van het laatstelijk genoten wachtgeld voor een bepaalden tijd na het verstrijken der vorenom- schrevemi termijnen worden voortgezet. De Russen te Scheveningen aangekomen. De Russen zijn gisterenmiddag te Scheveningen aangekomen. Aan het Hollandsche spoorstation te 's-Graven- hage waren omstreeks 1 uur een acht tal rechercheurs in burgerkleeding en één agent van politie in tenue op het perron aanwezig. Verder een doziftt journalisten, o,wA ee.nige dames. Bui ten (het perron vi-el absoluut niets bij zonders te constateeren. De Russen waren gisterenmorgen te 8.03 uur te Oldenzaal ons land binnen gekomen en vandaar een uur later naar Amsterdam vertrokken, om zonder noemenswaardig oponthoud door te reizen naar de residentie. Precies te 1.22 reed de Amsterdam- sclie trein binnen. Het achterste rijtuig, waarin zich de 18 personen tellende de legatie bevond, werd dadelijk afge haakt. Doch reeds vóór liet goed en wel stilstond, hadden zich eenige recher cheurs op de treeplanken aan de beide uitgangen van den waggon geplaatst en zich aan de deurknoppen vastgegre pen. Niemand wend tot den waggon toegelaten. Litwinoff, gekleed in een grijs colber tje met regenjas, vertoonde zich even aan het raam. Hij keek zeer vergenoegd. En ook andere afgevaardigden kwamen even kijken. Een vrouwelijke collega offreerde onder liet raam door aan een der dames van de delegatie, die zij uit Genua herkende, een tuiltje viooltjes, welke hulde dankbaar en lachend werd aanvaard. Toen werden óe ramen dicht gescho ven, niet door de gedelegeerden, maar ■door de politie, die, blijkbaar bevreesd was geworden voor de veiligheid der Russen. Inmiddels waren een locomotief en een 'bagagewagen aan het afgekoppelde rijtuig aangehaakt en reeds te 1.25 kon dit extra-treintje over 'het spoor der electrisclie wegrijden naar Schevenin gen. Hier waren weder pers- en politie- afgevaardigden en slechts enkele ande re personen ter verwelkoming aanwezig. De Russische delegatie heeft intrek genomen in het Oranje-hotel te Soheve- jaar geleden hier kwam, stonden wij elkaar nader dan nu, het komt mij voor, dat er minder sympathie tusschen ons is of zou ik mij dat verbeelden Hein zag hem vragend aan. Bedoelt u dat ten opzichte van ons gemeenschappelijk werk Herbert fronste' zijn voonhoofd. U weet heel goed, dat ik dat niet bedoelde en dat u een antwoord ont wijkt, is een teéken, dat ,v mij gelijk geeft. Den eersten tijd was u openhartig jegens mij, uw innerlijk leven lag voor mij als een opengeslagen boek, waarin ik ijverig wilde lezen. Onbescheidenheid wreekt zich al tijd, viel Helmi hem in de rede. Wie gaf u verlof te lezen Dat igaf ik mij zeiven, veel vragen is mijn gewoonte niet. 't Was hier trouwens een vervolg het begin las ik al 'het vorige jaar te G. Jammer genoeg. Maar ik ben in dit jaar wereldwijzer geworden, ik heb geleerd, het hart niet meer op de tong te dragen overigens kan u zich er altijd op beroemen, dat ik dit in uw school heb .geleerd. Herbert streek welbehaaglijk zijn snor op. Dus u ontkent niet, dat ik eenigen invloed op u had. Zonder mij denk ik, zat u nog in gindseh klein nest. Wel mogelijk, zelfs waarschijnlijk, zei Helmi zuchtend, terwijl zij de riemen driftig bewoog. Betreurt ge uw vlucht uit de be krompenheid Neen, zij was noodzakelijk voor ninge.i. Het deel van de Russen is ge heel van het overige hotel afgescheiden. De dienst zal worden waargenomen door meisjes die de Russische taal machtig zijn. De heeren Wijnkoop en dr. Ravesteijn waren vóór de aankomst der Russen reeds in 'het Oranjehotel en hebben daar, nadat de Russische dele gatie was gearriveerd dadelijk een on derhoud met de afgevaardigden gehad. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad ge daan Ten behoeve van de fröbelschool aavi het Bellamypark, genaamd St. Anna- school, verzoekt liet R. K. kerkbestuur van den H. Jacobus den Meerderen al tlier over het jaar 1921 een subsidie uit de gemeentekas van ƒ733.12, zijnde het tekort op de rekening over genoemd jaar, verminderd met het batig saldo op de exploitatie van een modevak- en naaischool. Tevens wordt voor liet loopend'e dienstjaar een subsidie tot een gelijk bedrag verzocht. Door ons werd reeds aan het bestuur te kennen gegeven, dat het verleenen van een subsidie ten behoeve van een afigeloopen jaar niet wel mogelijk is, omdat op de gemeente-begrooting voor 1921 geen gelden meer kunnen worden uitgetrokken. Afgescheiden van dit bezwaar zou het ook in strijd zijn met een goed finan cieel beheer der gemeente, indien met terugwerkende kracht subsidies wer den- toegekend over een verstreken jaar. rn overleg met het bestuur der school werd, met inachtneming van genoemd bezwaar, een gewijzigde begrooting van inkomsten en uitgaven dier inrich ting voor 1922 opgemaakt, waarbij, in plaats van het dubbele nadeelige saldo van 733,12 1466.24, het tekort werd teruggebracht tot 1200. Het onderwijs aan deze fröbelschool wordt gegeven door een gediplomeerde onderwijzeres met een helpster, volgens de nieuwste fröbelmethode, terwijl het gebouw, hetwelk vier ruime lokalen be vat, op hygiënische wijze is ingericht. Er bestaat dan ook aanleiding om bij het verleenen eener subsidie denzelfden maatstaf aan te leggen als bij de frö belschool der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" is geschied. Het be drag der subsidie, aan deze school toe gekend, werd bij uw besluit d.d. 27 Augustus 1920, no. 19, bepaald op ƒ2.50 per leerling en per kwartaal en geraamd, bij een getal van 125 leerlin gen, op 1250. Het aantal leerlingen der St. Anna- school bedroeg gemiddeld over 1921 127 en bedraagt thans 109. Wij brengen U hierbij in hèrïnsiering, dat reeds vroeger, bij besluit van uw college d.d. 20 December 1917, aan het R. K. kerkfeestuur eveneens een subsidie ten bate van de fröbelschool werd toe- geit end. Op grond van al het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, aan liet bestuur der St. Annaschool, te be ginnen met 1 Januari 1922, tot weder- opzeggens toe, een subsidie toe te staan, berekend naar een bijdrage van 2.50 per werkelijk schoolgaanden leer ling en per kwartaal, zulks op de na volgende, bestaande, voortwaarden le. dat het bestuur binnen 3 maan den na afloop van elk dienstjaar aan mij geworden, daar ik mij er niet meer in kon schikken. En uw zucht van zooeven dan Die gold het uur toen men mij wekte uit mijn, geestelijke verdooving. O, dat wil in goed Duitsch zeg gen Waarde heer Behrens, u had toen tertijd ook wel wat beters 'kunnen doen dan kennis te maken met mij en steeds over dingen te praten, die men slechts kan krijgen ais men durft. Zij glimlachte flauwtjes. Zoo onbeleefd zou ik niet gespro ken hebben. Maar de beteekenis blijft dezelfde, namelijk dat bij mij vergele ken, Mephisto een kind is en dat ik u meer kwaad heb gedaan dan deze man van eer, wijlen dr. Faust. Als ui liet zoo aardig vindt, zal ik uw veronderstelling niet betwisten, maar ik druk mii niet zoo kras uit, zoo- alte u trouwens al opmerkte. Toch kan ik niet loochenen, dat de stap, dien ik gedaan, 'heb, mij nog niet die bevredi ging heeft gegeven, welke ik er van verwachtte, zoodat ik tot nu toe nog steeds niet kan genieten en, dikwijls heimwee heb. Dat geloof ik, ronduit gezegd niet. U bent veel te sterk van geest om le treuren, nadat gij zelf alle banden niet het verledene hebt verbroken. Welke redenen zou u er voor hebben Wat gij bij 't verlaten van uw woonplaats nebt gehoopt, is vervuld, zelfs eerder dan u had gedacht uw verbeeldingskracht is grooter geworden en brengt niet al leen geestelijke vruchten voort, maar ook zulke, die een gouden glans taezit- ihet gemeentebestuur zal overleggen een gespecificeerde rekening van ontvang sten en uitgaven, benevens een verslag van het gegeven onderwijs 2e. dat het bestuur aan de gemeente zal restitueeren de te veel ontvangen subsidie, als uit de overgelegde reke ning voor het sluiten daarvan noodig zal blijken 3e. dat door het bestuur telken jare voor den aanvang van den cursus een rooster van lesuren en een leerplan aan Burg. en Weth. moet worden ingezon den 4e. dat den voorzitter en de leden van het college van Burg. en Weth., alsmede van de commissie van toezicht ap liet lager onderwijs te allen tijde toegang tot de school en het onderwijs worde verleend. Wij hebben de eer U voor te stellen aan den heer P. J. van Aartsen, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eer vol ontslag te verleenen uit zijn betrek king van onderwijzer aan de gemeen- telijke HandelsIheriiaHngsschool, zulks met ingang van 1 September 1922. ïjc Wegens de omzetting van de Burger avondschool en Avondschool voor Handwerkslieden in een Avondschool' voor Nijverheidsonderwijs, hebben wij de eer ter vaststelling aan te bieden een „Verordening op de Commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs", overeenkomstig een overgelegd ont werpbesluit. Bij aanneming der verordening is het noodzakelijk geworden van deze com missie waarvan de wethouder van onderwijs ambtshalve voorzitter is d'e vijf leden te benoemen, waarvoor wij U een dubbeltal aanbieden, nl. de hee ren I. 1. H. J, Voorloop 2. G. H. Vijge boom II. 1. J. A. Gijzeis 2. A. de Munck III. 1. H. C. Wesseling 2. H. W. van Tijen IV. 1. G. F. Lindeijer 2. J. van der Peijl V. 1. P. Landsman 2. J. Baarschers. ln verband met de benoeming van den lieer A. P. Smitt, schoolarts alhier, tot adjunct-directeur van den genees kundigen dienst te Zaandam, werders uit den boezem uwer vergadering po gingen in het werk gesteld om den lieer Smitt voor Vlissingen te behouden. Deze pogingen hebben tiet gewensch- te succes gehad daar de heer Smitt zijn nieuwe betrekking niet heeft aangeno men. Naar aanleiding van de in uwe vorige vergadering met gesloten deuren ge voerde bespreking hebben wij de eer U voor te stellen, de jaarwedde van den schoolarts met ingang van 1 Juli a.s. te verhoogeti van 3450 op 4200, ten gevolge waarvan hij thans op het maxi mum salaris wordt gesteld. Zooals U bekend zal zijn werd ge noemde functionnaris in 1918 aange steld op een bezoldiging van 3000 verhoogd tot ƒ3200, ingaande 1 Ja nuari 1921 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ250. Bij dezen hebben wij de eer uwe ver gadering ter vaststelling aan te bieden het kohier op de heffing eener zake lijke belasting op het bedrijf, voor het dienstjaar 1922, ten bedrage van ƒ43.862. ten. Ge hebt een tweede thuis gevon den, wordt vertroeteld Ja, onderbrak Helmi hem met schitterende oogen. Kora is goed, zielsgoed. ...geëerd, ging hij met nadruk voort. Zij glimlachte spottend. Dat is wat nieuws voor mij, ik heb er tenminste nog niets van gemerkt. Wie zich- in dekens en doeken wikkelt, merkt ook niets van voorjaars- koelitjes. U benit een ware oosterling met uw beeldenrijke taal 't komt mij'altijd voor, dat u zich onbewust trouwens, steeds uitdrukt, zooals u het in uw werk doet. Zeker, ik wil mij tegenover u niet bloot geven. Of vooral niet laten merken, hoe het er in mijn binnenste uitziet, daarom praat ik zooveel, wilt u eigenlijk zeg gen. Hij lachte. U bent ongelooflijk strijdlustig. Wist ik nu maar, waarmee ik lief bij u heb bedorven. Denk eens aan, er was eens een- tijd, dat ik mij begon te ver beelden, dat li mij niet ongenegen was. Dat ben ik ook in 't geheel niet, zei zij kalm, I'k bedoeleen klein 'beetje meer dan andere mannen. Geen wonder, dat u zich dat in beeldt, verwaandheid is immers een van uw meest op den voorgrond tredende eigenschappen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1