MAANDAG 26 JUNI LEVENSSTORMEN. No 148 i60e Jaargang QEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VUSSINGSCHE COURAINT OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 30 Juni 1922, des namiddags 2 uur. I. Mededeel! ngen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag aan P. J. van Aartsen, als onderwij zer aan de gemeentelijke Handelsha- ■lingsschool. iv. Benoemingen van personeel aan de Hoogere Han delsschool le. definitief tot leeraar in stenogra fie en machineschtijwen den heer I. Sto'ke te Middelburg 2e. voor het tijdvak van 1 September tot en met 31 Augustus 1923 a. tot tijdelijk leeraar in de geschie denis en staatswetenschappen den heer R. P. Goettseh, alhier b. tot tijdelijk leerares in Engeische handelscorrespondentie mej. P. M. Taat, alhier. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth., naar aanleiding van het verzoek van de af- deeling MiddelburgVlissingen van de R. K. reclasseeringsvereenigimg, om toe kenning eener subsidie (aangehouden) met een nader schrijven van mevr. En- geringSpillner. 2. Idem betreffende het verzoek van de Orkestvereeniging Vlissingen, om toekenning van een subsidie. 3. Idem tot toekenning van een toe lage aan P. Verstraate, wed. van J. van Loenen, in leven plantsoenwachter. van f 100 per jaar. 4. Idem naar aanleiding van een ver zoek van liet R. K. kerkbestuur, om toe kenning van een subsidie ten behoeve van de Fröbelschool aan het Bellamy- park. 5. Idem tot toekenning van het maxi mum bedrag zijner jaarwedde aan den schoolarts A. P. Smitt. 6. idem om aan het centraai-bureau voor verificatie der Vereeniging van Ned. gemeenten op te dragen de con trole over de administratie der woning- bouwvereeniging „Gemeenschappelijk Belang". 7. idem betreffende het opheffen van een hypotheek op gemeentegrond aan den Sngehveg, ten behoeve van den Polder Walcheren, in verband met de geSndigde vervening van bedoelden grond. 8. I'dem tot vaststelling van het kohier der Zakelijke belasting op het bedrijf voor het dienstjaar 1922, ten bedrage van 43.862. 9. Idem tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1922. 10. Idem tot vaststelling eener gewij zigde begrooting van het bedrijf dei- Groente- en Fruitveiling voor 1921 en van de rekening van het bedrijf over 1921. 11. Idem van het Grondbedrijf over 1921. 12. Idem van het Woningbedrijf over 1921. 13. Idem tot goedkeuring der reke ning over 1921 van de gezondheidscom missie. 14. Idem tot vaststelling van staten van oninbare posten en ontheffingen wegens plaatselijke directe belasting naar het inkomen, over het dienstjaar 33) HOOFDSTUK XIV. Mi, zei Kora, een week later, toen zij van de repetitie klwam, vanavond treed ik voor 't laatst in dit seizoen op ik heb behoefte aan rust. Dus, waar heen gaan wij op reis Heb je al iets bedacht Dus is 't heusoh waar en mag ik kiezen vroeg Helmi met schitterende oogen, Zeker kind, ik Iaat het geheel en al aan jou over, alleen veraoek ik je sleep me niet naar Afrika of naar een andere plaats, waar ik veel moet loopen en allerlei gedierte is. Ik wil uitrusten, den geheelen dag tusschen het groen liggen en aan niets denken, niets zien, niets meemaken. Dus waarheen gaan wij Als jij 't goed vindt, naar den Harz Wat ben jij bescheiden, Mi. En •waar in den Harz5? Ik zou erg graag naar Harzburg willen, maar als jij Houd nu eindelijk eens op met je ..als", domme Mi. Je had evengoed kunnen zeggen, dat je naar het Fichtel- gebergte wou of naar het Thuringer Woud of naar 't Reuzengebergte. Bos- schen en grasvelden zijn er overal en meer verlang ik dit jaar niet. Zij zuchtte en lachte daarna. 1920/21, alsmede van oninbare posten wegens schoolgeld voor vervolgonder wijs en der Handelsherhalingsschool over 1921. to. Idem tot vaststelling van staten van oninbare posten en ontheffingen wegens schoolgeld voor de openbare lagere scholen over het dienstjaar 1921/ 22, alsmede voor de Burgeravondschool en Avondschool voor Handswerkslie- den en der Hoogere Handelsschool over 1921/22. 16. Idem tot het weder tijdelijk ver huren van de gemeente-woning in den Koudenhoek aan J. van Dijke voor 4 per week. 17. idem tot verlenging van den ver huur der localiteit in het voormalige schoolgebouw in het Groenewoud aan het staatsbedrijf van de posterijen en telegrafie tegen een huurprijs van 250. 18. Idem tot verhuring van twee ge meente-woningen in de Verkuijl Quak- ketaarstraat tegen een verhoogden huurprijs van ƒ31.20 per maand. 19. Idem tot verkoop aan H. Verton van 130 M'. gemeentegrond aan de Van Dishoeckstraat tegen 12 per M'. 20. Idem tot aanvaarding van hypo thecaire credieten.uit 's rijks kas ten be hoeve van den bouw van woningen door de heeren D. A. Dronkers en I. C. de Steur en de N.V. „Woningbouw" alhier. 21. Idem tot vaststelling eener veror dening op de commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs en de benoe ming van leden. 22. Idem tot intrekking van eenige besluiten in verband met den in werking getreden keuringsdienst van waren te Goes. De Eerste Kamerverkiezingen. Het kan niet anders, zegt „De (A.-R.) Rotterdammer" of de wijze, waarop thans de Eerste Kamer is geformeerd, moet in den lande een onbevredigen de,indruk maken. Van een getrouwe weerkaatsing dei- verschillende groepeeringen van het volksleven in ons Hoogerhuis is geen sprake. Elk voelt dit, wanneer gelet wordt op de zwakke vertegenwoordi ging der S. D. A. P. en eveneens aan dacht worde geschonken aan 'het feit dat de Vrijheidsbond slechts door één lid vertegenwoordigd is en wel door mr. Smeenge, die voor Drente zitting er langde. Langdurige bestendiging van deze wanverhouding zou het prestige onzer Eerste Kamer ongetwijfeld verzwakken. Door den loop der dingen op Donder dag 23 Juni is dan ook de prikkel tot herziening van het kiesstelsel voor on zen Senaat, door de nieuwe grondwet telijke bepalingen reeds geschapen, nog aanmerkelijk verstrekt. Het „Centrum" acht de lichtzijde bij deze verkiezing, dat zij weer eens deed uitkomen de hechtheid van de samen werking der rechtsche partijen. Maar van den anderen kant, constateert het blad, is er ook reden den uitslag met gemengde gevoelens te begroeten. De katholieke en hunnen bondgenoo- ten in de Staten maakten gebruik van hun recht om geestverwanten en coali- tie-genooten te kiezen. Maar wat wel zeer duidelijk werd ge demonstreerd bij deze vernieuwing van de Eerste Kamer, is, dat voor de ver kiezing van dit staatslichaam een an der stelsel moet gelden. De hemel mag weten hoe het komt, maar ik begin sentimenteel te worden mij.n veelzijdigheid wordt verontrustend 't is hoog tijd, dat ik bosöhlucht ga inademen, 't Berlijnsche stof maakt me ziek. Misschien vind je het in Harzburg nog te druk, Kora. Wie stil wil leven, kan dat ook in een drukke plaats. Maar zal jij het niet te stil vinden? Ik verheug er mij juist op, door boseh en veld te dwalen en van verge zichten te genieten, zooals ik ze nog nooit zag. Dus wanneer gaan wij Gauw, zoo gauw het maar moge lijk is, morgen, overmorgen. Juffrouw Muiter en de keukenmeid laten we hier, we nemen alleen Franzi en het kamer meisje mee. Daar ginds huren we ka mers met pension of we laten het eten uit een restaurant komen. Dat komt wel in orde. 's Namiddags, toen zij met de kleine Veronica en. de bonne ging wandelen, ontmoette Heimi Herbert Behrens, die, merkwaardig genoeg, plotseling lust had gekregen in een wandeling. Het kind herkende hem ai van verre en stormde op hem af. Vliegensvlug vertelde, zij dat tante Heimi met haar ging roeien. En waar is mama Mama slaapt. Dus ui is op weg naar de „Neue See" vroeg Herbert, nadat hij Helmi had begroet. Mag ik zoo vrij zijn, mij bij u aan te sluiten Het kleine meisje ontsloeg Helmi van Een stelsel, dat een iuiste vertegen woordiging, te naastenbij althans, ga randeert. Thans is dit niet het geval. Postverbinding met Engeland. Toen met ingang van 1 Juni jl. de maatschappij' Zeeland haar nachtdienst op Engeland staakte, geraakte de snelle postverbinding niet dit land in gevaar. Het verbond van Nederlandsche Fabri kanten Vereenigingen heeft toen zijn leden verzocht details over de nadee- lige gevolgen van deze verandering aan zijn bureau te, berichten, met het doel deze aan den directeur-generaal van de posterijen over te brengen. Inmiddels drong het Verbond reeds op maatrege len ter voorkoming van vertraging aan. Het genoemde Verbond heeft thans een resuimé van ingekomen klachten aan den directeur-generaal der posterijen gezonden, waarbij tegelijk nogmaals met den meesten nadruk wordt gewezen op het 'belang van eeii snelle afwikke ling, van de door de directie der poste rijen geopende onderhandelingen met de directie van de Great Eastern, opdat de post op de Harwidhbooten gesor teerd zal worden, waardoor de bestaan de moeilijkheden een bevredigende op lossing zuilen hebben gevonden. Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel. Een deputatie uit den neutralen 'bond van spoorwegpersoneel had een onder houd met den minister van waterstaat inzake de door de directie der Neder landsche spoorwegen ingediende voor stellen tot 10 loonsverlaging van het werkplaatspersoneel, welke loonsverla ging door verlenging van den arbeids tijd tot 54 uur per week gecompen seerd zou kunnen worden. Op een vraag van de deputatie, welke waarde moest worden toegekend aan de persberichten, dat de minister de loonsverlaging onder zekere voorwaar den reeds zou hebben toegestemd, ant woordde de minister dat zijnerzijds nog geen enkele beslissing was genomen, In den breede werd het standpunt van den Neutralen Bond uiteengezet en gewezen o,p de uitspraak van het in die organisatie georganiseerde werkplaats- personeel welke uitspraak luidde dat betrokkenen de rechtmatigheid tot loonsverlaging niet erkennen en onder geen beding verlenging van den ar beidstijd wenschen. De minister zou bij het nemen van zijn beslissing met dè gemaakte opmerking /rekening houden. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE LANDDAG. Op het sportterrein aan den Koude- kerkschen weg werd Zaterdagmiddag een landdag gehouden, uitgaande van de federatie Zeeland van den Vrijzinnig- democratischen Bond. Om ongeveer kwart over twee mar cheerde het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" van het repetitielokaal aan de Paardenmarkt af en trok al spelende naar het sportterrein. De belangstelling voor dezen land dag was maar matig. 'De landdag werd geopend door den voorzitter der federatie Zeeland van de V. D. partij, den heer D. N. van Gelde ren, die op den uitslag der verkiezingen voor de Eerste Kamer wees. Hij zeide dat er geen sprake van is dat deze Eerste Kamer den naam van volksverte genwoordiging kan dragen. Hij wees op het gevaar dat dreigt, wanneer het zou gelukken in de Twee de Kamer een dergelijke meerderheid te krijgen. De heer Van Gelderen waarschuwde antwoorden. Oom Herbert moet meegaan varen op 't water en de zwanen voeren. Kijk eens, oom, zooveel koekjes heeft Vre- neli meegenomen, die arme zwanen hebben zoo'n honger. Op het meer was het vol vroolijke menschen. 't Was heerlijk weer, een echte1 Meidag. Overal zag men groen en bloemen en-op het meer dreven sier lijke bootjes. Nu, moet 't kindje heel stil zitten en juf een handje geven, anders slaan wij om en dan zijn wij allen heel nat, zoo trachtte Helmi het levendige kind te kalmeeren, nadat zij in de boot wa ren gesitapt. Tante Helmi zal roeien en jullie moogt toekijken, oom Herbert ook. Heel vriendelijk, maar 't lijkt mij toch beter dat oom Herbert roeit en tante Helmi toekijkt, meende Herbert. Dat gebeurt niet, zei Helmi afwe rend, ik vind het roeien juist zoo pret tig. Daar ik veel z.it, is deze sport uit stekend voor mij. Dus u roeit vaker om dezen tijd V Als het zulk mooi weer is als van daag, eiken middag. Dat wilde hij onthouden en van de gelegenheid gebruik maken. Thuis bij Kora ontweek zij hem zooveel zij kon en hij had toch in 't geheel geen lust, zijn invloed op haar te verliezen. Integendeel, hij voelde zich meer en meer tot haar aangetrokken. Als hij niet uit beginsel zijn spotlust tot een wapen tegen zidhzelven en tegen anderen had gesmeed, had hij zich wel moeten be- geen stem uit te 'brengen op de taflooze partijtjes, die voor één belang, voor één persoon in de Kamer wenschen te ko men. De kiezers moeten gevoelen dat slechts een aaneengesloten linkerzijde ir. de Tweede Kamer macht kan uitoe fenen. Spreker hoopte dat de stem der aan wezigen, den vrijzinnig-democratischen Bond zal ten goede komen. De heer Van Gelderen bracht in her innering dat de heer Ketelaar, die als spreker zou optreden, Zondag 25 Juni den dag herdenkt, waarop hij voor 25 jaar voor het eerst als lid der Tweede Kamer werd gekozen. Hij bracht hem dank voor al hetgeen hij in die 25 jaren voor de vrijzinnig-democraten heeft gedaan. (Applaus). Nog deelde de heer Van Gelderen n\pde dat mr. Joekes door ambtsbezig heden verhinderd iniet tegenwoordig kon zijn en in zijn plaats zou optreden de heer Jac. Welleman uit Krab'ben- dijke. Nadat „Ons Genoegen" enkele num mers had gespeeld, verkreeg mevr. Bergsma het eerst het woord, die er op wees dat er zoo weinig belangstelling vooj- het politieke leven bestaat, vooral onder de vrou wen. Toc,h meende zij dat de vrouwen verplicht zijn van haar stemrecht gebruik te maken en zij wekte de vrouwen, daartoe dan ook krachtig op. De stem van de vrouw moet ook in de maatschappij gehoord worden, doch dan dienen zij ook belangstelling te toonen. Daarna zette mevr. Bergsma het grondbeginsel van den V. D. bond uit een, dat ten doel heeft ieder individu gelijke kansen van ontwikkeling te ge ven. Ook besprak zij de algemeen ge hoord wordende bezuinigingsleuze, waarmede zij zich ten volle kan ver eenigen, mits bezuinigd wordt op weelde-,uitgaven en niet op de essenti- eele dngen. Het devies van den V. D. 'bond Houd koetSfc noemde mevr. Bergsma ook het hare en zij wekte krachtig op om vrij zinnig-democratisch te stemmen. De lieer Welleman toonde het ge wicht van de a.s. verkiezingen aan rui ook de vrouwen gaan medespreken. De toekenning van het vrouwenkiesrecht noemde hij een eerste eisch van de de mocratie en eveneens een eiseh van bil lijkheid1. Vervolgens ging hij de houding van den Vrijheidsbond na en zeide dat de leden van dezen Bond in de jongste zit ting van «de Prov. Staten ook in onze provincie een rare schaats hebben ge reden. Eerst hebben bij de verkiezing van den heer mr. A. A. de Veer de helft van de leden vam den Vrijheidsbond op dezen anti-revolutionair gestemd en voor de tweede vacature brachten zij eenparig hun. stem uit op den heer Elen- baas, bij wien zii niet eens geïnfor meerd' hebben of hij tot den Vrijheids bond behoort. De heer Elenbaas was vroeger lid van den V. D. bond en heeft nooit blijk gegeven met dezen Bond te hebben gebroken. Zeer uitvoerig ging de Iheer Willeni- sen thans nai wat de vrijzinnig-demo craten willen. Hoe z.ij afschaffing van de Eerste Kamer voorstaan en aan een referendum ais correctie van mogelijke fouten, der Tweede Kamer de voorkeur geven. Hij wees eveneens op de weiniige be langstelling voor de a.s. verkiezingen. Deze schrijft hii in de eerste plaats'toe aan de malaise, aan een zekere moede loosheid onder de menschen. Een ande re reden is dat de kiezer de zaak zoo kennen dat 'hij verliefd- op haar was en hij zelfs het plan koesterde haar tot vrouw te nemen. Dit gevoel voor het jonge meisje ergerde herri en, toch week het niet hoe geheel anders had hij zich, toen zij te Berlijn lcwam, de toe komst voorgesteld. De omgang met Helmi kon een pikante afwisseling zijn in het eentonige leven zoo had hij gedacht. Zij was geestig en mooi en kon zich naast Kora best laten zien... Hij had gefaald in zijn berekening en reeds lang ingezien, dat er ook rozen bloeiden, die hij niet mocht plukken. Hoe gemakkelijk ook had hij zich de overwinning zoo hij slechts wilde op Kora voorgesteld, de volmaakte grootestads-dame, die alles wat klein geestig was, haatte en zich vrijheden veroorloofde, zooals alleen groote kun stenaressen dat mogen, doen. En ook had 'het hem zoo gemakkelijk geleken, het meisje uit de kleine stad te winnen hij had immers reeds vroeger zulk een indruk op haar gemaakt, dat zij, ter- wille van hem, verloofde en huis had verlaten. Hij had zich al zoo zeker van haar gevoeld en, nu moest hij het bele ven, dat haar verlangen om in de we reld te leven en ook haar plotseling ontbrande liefde, reeds weer waren ge doofd. Of wist zij wellicht zoo kun stig Ihaar ware gevoelens te verbergen Och, wat was hij ontevreden over zichzelven, die arme Herbert. Anders kon hij toch steeds zoo helder denken, maar nu liet zijn scherpzinnigheid hem geheel in den steek, en, nu betrapt hij zich werkelijk op verliefde gedachten, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. moeilijk kan overzien. Weer een andere reden is dat de kiezers geen vertrouwen meer hebben in hetgeen bij de stembus wordt gesproken. De daden van de Kamerleden zijn vaak zoo geheel anders dan de beloften die zij gedaan hebben. In 'het verdere gedeelte van zijn rede onderwierp de heer Willemsen de poli tiek van dén Vrijheidsbond aan scherpe critiek. Hij kwam voorts op tegen de belangen-partijtjes, wier vertegenwoor digers toch miet kunnen verrichten wat van hen verwacht wordt. Hij stelde daartegenover de politiek van de vrijzinnig-democraten die niet, 1 zoöals de S.D.A.P. aan een dogma zijn gebonden em verdedigde'de houding en de practis/che politiek van de vrijzinnig democraten en eindigde met een aan sporing op de vrijzinnig-democratische lijst te stemmen. Ten slotte sprak de heer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, die zeide dat de kiezers in den kieskring Middelburg er nog goed afkomen, zij hebben maar 27 lijsten, Amsterdam heeft er 46. Spreker Iaat een afdruk van het stembiljet zien en wijst de kiezers waar de v.rijz. dem. namen staan. Het is een dwaasheid dat er zooveel namen op voorkomen, het is een bespotting voor ons stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Tot nu toe was er een linker groep en een rechtergroep van politieke partijen. Maar de verdeeling naar geloof en godsdienst is steeds een verkeerde ge weest, wat de vrijiz. dein. steeds hebben bepleit. Dan is hef In Engeland beter, conservatief en democraat, zonder on derscheid van geloof of godsdienst. Lloyd George kwam ais uiterst links democraat in het parlement, maar was een zeer geloovig, orthodox man uit Wales. Dat is de scheiding, waarnaar de vrijz. dem. ook in Nederland streven en steeds blijkt dan oo'k meer en meer dat de oude scheidingslijn voorbij is. Zie o.a. in de R. K. Staatspartij. De Nieuw Katholieken mogen geen propaganda meer voeren, maar de meeste candida- hij peinsde zelfs over een 'huwelijk zoover was ihet dus al met hem geko men. Terwijl deze gedachten Herbert be stormden, had' Helmi de riemen gegre pen ein het bootje in beweging gebracht. Kalm gleed het over den gladden wa terspiegel en zeker had Herbert nog verder gedroomd, zoo het stemmetje van de kleine Veronica hem niet had gewekt. Oom Herbert, ga je morgen weer mee Als tante Helmi mij mee wil heb ben. Tante, ,mag het Zeker, lieveling, mama gaat mor gen ook mee. Herbert zat tegenover Helmi hij beschouwde .haar opmerkzaam en het kwam hem voor, dat zij <er nog nooit zoo lief had uitgezien. Zij had voor het eerst den rouw afgelegd en droeg een japonnetje van een dunne, zwart en wit gestreepte zomerstof, dat haar uitste kend stond. In. haar japon had zij een half ontloken witte roos gestoken en zelf geleek zij een rozenknop met haar door de beweging zacht gekleurde wangen. Hoe bevallig hanteerde zij de riemen, /schijnbaar zonder eenige moei te, maar toch, rees en daalde haar borst onder het soepele mousseline vlugger dan anders. Zij was er de laatste maan den weer veel beter gaan uitzien, het verblijf in Koras' huis scheen haar goed te doen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1