este Een waarschuwend woord E N jeusrijwiel ZATERDAG 24 JUNI NO 147 IJSS serviezen TBÖDE ietsje GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Pro vincienieuws rOON 272. aEN. hands p. Slijkstraat 1. ëtfi rïgen rtvragen. tte ir. Mevrouw Ruijter 62. meisje Is na 8 uur. lieuwend. 7. ss. Courant" cfcappij van Rotterdam plaatsen. ISSAGIERS VEE. «tdd uur 8 8 v. Rott r.m. uur -til 9 9 en afvaart. sp. en Exp. VOS, Tel. RN, Tr' 153. )UT, Te. >2, [EK. Tel. 101 VUSSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- ïheren 22.6 per drie maanden. Franco deor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe- «lale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer IS cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, 'iedere regel meer 26 cent. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE U.L.O.-SCHOOL. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat vanaf 15 tot en niet 30 Juni 1922, ter gemeente-secretarie, 2e afdeeling, des morgens van 9 tot 12 uur, gelegen heid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs alhier. Vlissingen. 10 Juni 1922. Burg. en Weth. voornoemd VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Indien men aan de verschillende be richten in de buitenlandsche bladen geloof mag 'hechten, dan kan alleen nog maar een wonder de Oostenrijksche re publiek van een zekeren ondergang red den. Dien ondergang men heeft hem reeds langen tijd zien aankomen, van daar dat ook het bericht nog nauwelijks de aandacht trekt. En toch zal men het feit eener instorting van Oostenrijk al lerminst mogen onderschatten. Daar mede zou zelfs aan den naam van een eenmaal fier en machtig rijk, dat menig maal slechts zijn scepter in de weeg schaal der Europeesche politiek te wer pen had, om deze het aan deze, hetzij aan gene zijde der balans te doen doorslaan, voorgoed een einde zijn ge maakt. Wat er nu nog aan grondbezit tot Oostenrijk behoort, zou alsdan door de omringende lan'den, Zuid-Slavië, Tsjecfao-Slowakije, Hongarije en Italië worden bezet. Deze bezetting zou zoo genaamd ten doel hebben, het in het ingestorte Oostenrijk opkomend bolsje wisme te keeren. Hoe 'het zoo ver met dit ongelukkige land is kunnen komen In zichzelf krachteloos en aan wanbe heer ten prooi, is de hulp van buiten, de hulp der Entente, waarop Oostenrijk zoo lang gewacht heeft, uitgebleven en kan daar niet langer op gerekend wor den, terwijl het laatste redmiddel, aan eensluiting bij Duitschland, voorgoed onmogelijk is geworden. Aldus luiden de berichten. Inderdaad is de toestand meer en meer zorgwek kend geworden, ja thans zelfs hopeloos te noemen. Hoe diep en snel, vooral in den laatsten tijd, dat land is teruggeval len tot den staat van armoe de, leert ons dit eene feit, dat, waar vroeger een Ne- derlandsche gulden twee Oostenrijksche kronen waard was, men nu voor onzen gulden ruim achtduizend kronen ont vangt. In het begin dezer maand was dit getal nog zesduizend, doch snel en niet te weerhouden, is de credietwaar- digheid des lands, graadmeter bij uit nemendheid van zijn aanzien in dé we reld, opnieuw diep gezonken. Wij zullen de verschillende oorzaken van deze ineenstorting niet behoeven uiteen te zetten, doch kunnen volstaan met er op te wijzen, dat sinds Oosten rijk een republiek is geworden, geen en kele begrooting sluitend is gemaakt, dat de hoogst noodige bezuinigingen in het staatsbeheer, ten einde de uitgaven met de ontvangsten in overeenstemming te brengen, zijn nagelaten en dat als nood lottig 'gevolg daarvan de billetten-per- sen, eenmaal aan het werk gesteld, in steeds toenemende mate en tot ontzag gelijke hoe langer hoe meer waarde loos wordende bedragen, papieren geld gedrukt hebben. En de gevolgen zijn niet uitgebleven aan den rand van den afgrond gebracht, ligt het land thans weerloos, en berooid, als een ge makkelijke prooi voor zijn belagers ter neer Welk een ernstige waarschuwing ligt er, ook voor andere landen, zelfs voor die, welke schijnbaar nog welvarend zijn, in dit voorbeeld van het ongelukki ge Oostenrijk opgesloten. „Ede staat, 1 IG- 3— >r zie toe, dat hij niet valie", luidde een maal het veelzeggend woord van oud- Holland's eersten en schrandersten raadspensionaris. Geldt dit voor de menschen afzonderlijk, het gaat voor alles op voor volken en staten. Wat niemand zich in het particuliere leven mag veroorloven, op straffe van tot den bedelstaf te geraken, mag allerminst aan een Staat worden vergund de ge volgen toch zijn zooveel te grooter. Daarom kan er niet genoeg op worden aangedrongen om het staatsbedrijf slui tend te maken, wat slechts mogelijk is door het doorvoeren van bezuinigingen, ten einde niet te moeten vervallen in 'het verderfelijk systeem van papieren geld te gaan uitgeven, waarvoor geen vol doende dekking meer. aanwezig is. Ook wat ons land betreft, waar velen nog maar niet willen inzien in welk een gevaarlijk stadium de wereld verkeert, mag op deze dingen wel eens gewezen worden, en voorzeker ligt het op den weg der leden van. de nieuw te kiezen Kamer, tot welke partij zij ook bahoo- ren, .mede te werken om de regeering ■den juisten weg bij het financieel beheer te doen bewandelen. Nochtans, men zij daarbij voorzichtig om niet in uitersten te vervallen. Zoo is bezuiniging, overal waar het kan, zeer zeker strikt geboden, maar men zorge, dat het geneesmiddel niet erger worde, dan de kwaal. Want de bezuinigings-leuze, die thans aller- wege aangeheven wordt, heeft de werk loosheid over de geheele wereld angst wekkend doen toenemen. Dit is een on loochenbaar feit en maant tot ddbbele omzichtigheid. De samenstelling der Eerste Kamer volgens E. V. De 'driehoek-correspondent van „de Tel." heeft eens precies uitgerekend hoe de samenstelling der Eerste Kamer zou zijn volgens de evenredige vertegen woordiging. Het resultaat is als volgt In de elf provincies zitten in totaal 590 Statenleden. Hiervan behooren er 332 tot de rechterzijde en 258 tot de linker zijde. De kiesdeeler voor de toewijzing van zetels in de Eerste Kamer bedraagt ■dan II 8/10. De rechterzijde krijgt dan aanstonds toegewezen 28 zetels en de linkerzijde 21. Er blijft een zetel over, die op grond van het grootste overschot toekomt aan de linkerzijde. De verhouding zou dus moeten zijn 28 ireehts en 22 links. In plaats hiervan 'is zij geworden 41 rechts en 9 ünks. Men ziet hieruit hoe onrechtvaardig en onzuiver de uitslag van Donderdag is. Wanneer wij nu de zetels gaan ver doelen, niet in het algemeen, maar over rechts en links, komen wij tot het vol gend resultaat. Met 'den bovenvermelden kiesdeeler moeten worden toegewezen aan de R.K. 15 zetels, aan de AntnRev. 8, aan dc Christ.-Hist. 5, aan de Soc.-Dem. 10, aan den Vrijheidsbond 8 en aan de Vrijz.-Dein. 4. Wanneer men deze cijfers vergelijkt met de resultaten van Donderdag, komt ■nren tot de conclusie, dat de Katholieken te veel Ihebben 6 zetels, de Anti-Rev. 5 en de Christ-Hist. 2 en dat te weinig .hebben de Vrijheidsbond 7 zetels en de Soc.-Dem. 6 zetels. De Vrijz.-Dem. staan met hun 4 zetels precies op het cijfer, waarop zij recht 'hebben. In totaal heeft de rechterzijde dus, wanneer men de zetels verdeelt volgens het evenredighei'dssysteem, in de nieu we Eerste Kamer niet minder dan 13 zetels te veel. De Eerste Kamerverkiezing in Noord-Holland. De voorzitter van den Vrijheidsbond, mr. Dresselhuys, heeft in een politieke rede, welke hij te Amsterdam heeft ge houden, zooals wij reeds gemeld heb ben o.m. verklaard, dat hij een schrijven had ontvangen van den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter der Katholieke Statenfractie, d'ie daarin mede namens de Protestantsche fracties den Vrijheidsbond een voorstel tot sa mengaan had gedaan;, waarbij den Vrijheidsbond zes of zeven zetels zou den worden toegewezen, als de Vrij heidsbond den recbtschen twee zetels in de Eerste Kamer zou toevertrouwen. Naar aanleiding van deze uitlating heeft^ de correspondent van „de Maas bode" te Haanlem een onderhoud gehad met den heer Heerkens Thijssen, die hem toesfond de volgende verklaring te publiceeren „Naar aanleiding van herhaalde uit latingen van enkele Statenleden, behoo- remde tot den Vrijheidsbond, ben ik met den secretaris der R. K. Statenfractie, den heer A. B. Michielsen, overleg gaan plegen met het 'bestuur der Protes- tnatsch-rechtsche Staten-fractie, zijnde de heeren mr. A. Verkouteren en J. Dou- wes Jr., en dit ongeveer vier weken voor de verkiezingen, of de tijd niet gekomen was om bedoelde leden van den Vrijheidsbond te polsen, of door eventueele samenwerking niet eenige aftredende leden uit de Eerste Kamer vervangen konden worden door twee recihtsche leden en twee leden van dien Vrijheidsbond, daarbij er op aandrin gend, dat de zetel van den heer mr. Slingenberg onaangetast zou blijven. Dit verzoek, door mr. Verkouteren en door mij aan twee verschillende leden van den Vrijheidsbond gedaan, is afge wezen. Verder is er geen enkele poging ge daan voor de Statenverkiezing, noch van den eenen noch van den anderen kant." Invaliditeits- en Ouderdomswet. Het volgende overzicht van de inge volge de Invaliditeitswet en de Ouder domswet 1919 toegestane renten wordt gegeven Op I Juni 1922 werden 1310 wedti- wenrenten en 2927 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 19.605 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 45.153 personen in het genot van eene als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week. TENTOONSTELLING KUNSTKRING „HET ZUIDEN". Voor de derde maal heeft de Kunst kring een tentoonstelling in het nu her doopte Badpaviljoen georganiseerd en we mogen met genoegen constateeren, dat het gehalte ervan vooruitgaat, ai heeft de Kunstkring nog niet bereikt, wat de oprichters er zich- van voorstel den. Grootendeels moge dit zijn toe te schrijven aan de alom lieerschende malaise, die vooral haar invloed doet gelden op den verkoop, toch ondervindt de vereeniging niet dien steun en die belangstelling, die men zoude mogen verwachten. Een vereeniging immers, die zich een cultureel doel voor oogen stelt en waarvan een opvoedende kracht uitgaat, kan niet tot grwensehten bloei komen, wanneer zij in de stad harer vestiging, op de duizend inwoners nau welijks één kunstlievend, dus steunend lid telt. En toch is zulks hier het geval. Moge dat percentage spoedig stijgen en mogen de VlissingeTS toonen, dat hun belangstelling in de kunst grooter is, dan men uit dat geringe aantal geneigd zoui zijn, af te leiden. De clou van de huidige tentoonstel ling is voor stadgenooten zeker het schilderij van Gerard Jacobs, door belangstellende burgers aan de gemeente aangeboden te.r plaatsing op het stadhuis. Het stelt voor een gezicht op de oudste haven der stad die, zooals de burgemeester bij de opening der tentoonstelling zeide, te beschouwen is als een historisch middelpunt van Vlis singen. De morgenzon beschijnt het magistra le 'brok stadsmuur, oprijzend uit het (blauw grauwige slik der leeggeloopen haven, waarin eenige roeibooten het voorplan vormen. Dit motief geeft een stuk geschiede nis en het moge met zijn opkomende zon en rozig morgenlicht een symbool zijn van de toekomst onzer stad. De grootsche indeeling, zonder overbodige details, doet 'het stuk sterk spreken en in de herinnering voortleven. Kleur en, atmiosfeer geven de zuiverheid en teer heid, die men in de meeste van Jacobs' doeken terugvindt. Het schilderij mag een waardevolle aanwinst heeten voor 'het stadhuis. Nog vraagt, in het middenzaalfje, sterk de aandacht Jacobs' tweede groot doek „Stadsgezicht aan een rivier". Het profiel van deze „droomstar}" met z'n massale gebouwen en tallooze torens is interessanter dan van één bestaande stad. De opgestapelde wolkengevaarten vormen een beweeglijken achtergrond, terwijl de scheepsbeweging op de stroomende rivier ons hef beeld geeft van „de giroote handelsstadi". Dit doek, waarin de schilder heel zijn gevoel voor fijne tinten ern tonen 'heeft gelegd en waaruit zijn „blonde" kunst zoo bijzon der spreekt, is een wellust voor de oogen. Als gast vinden we op deze tentoon stelling den grooten Hollandschen meester Willy Sluiter, die in een forsche teekening van den Zeeuw- schen hengst, een karakteristiek staal geeft van zijn kunnen. Mevrouw Hend.rickx boeit als altijd door haar bloemen, die zij ons. ondanks 'den forschen penseelstreek zoo uiterst fijn en teer weet te doen genie ten. Zeer trof ons van 'haar een klein doek „Rhododendrons in glas", waarin zij toont, dat een heel moderne opvat ting en het bereiken van maximum licht en kleur mogelijk zijn zouden zonder vormverwaanïoozing of vormomlijsting. Het derde der drie grootere werken in de middenzaal is een doek van B e r g s m a, met talent geschilderd, vol echt Zeeuwsch strandleven. Wat ons in dit en de overige werken van dezen schilder treft, is zijn zoeken naar licht en atmosfeer. Van den Veerschen schilder Koets, ook als gast aanwezig, is er een interes sante studie van een betonningsmaga- zijn zooals we dezen winter in Middel burg reeds zagen, is deze schilder van een veel' belovend talent- Van H e ij m a n s zijn er frissche bloemstukken en een goed aquarel van Middelburg van Daan Bout een doek met ploegende paarden, treffend door forsche kleurtegenstelling. W. S c h ii t z is vertegenwoordigd met een aantal zeestukken en een heel mooi doekje „Boot in dok". Van Beek zond een aantal Hollandsche polderlandschappen, waaronder enkele aquarellen. Mevrouw Ever sK e g heeft er een kleurig stilleven, modern aandoend, benevens een aantal houtsneden, waar van ons „de Spin" het best kan beval len. Als speciaal portretschilderes vin den we rnej. G e s i n a B o e v die ook litho's zond. Nog zijn vertegenwoordigd W. W i t- j e n s niet landschappen, G a l 1 o w a y met 'n ets, Koken uit Hannover met Duitsehe landschappen, G i e s e n met een flinke teekening van een massaal aandoenden kruiser op het strand en Van der Zee, van wien we gaarne iets meer gezien hadden. Voor de eerste maal is er thans beeld houwwerk op de tentoonstelling verte genwoordigd, nl. van den- Tilburger Bouirgagnon, een brons en een dieremgroep in 'hout. Van terzijde vernamen we, dat nog verschillende kunstenaars van naam ge durende het seizoen werken zullen zen den, bij gelegenheid hopen we daarover iets mede te deelen. De tentoonstelling in paviljoen „Juli ana" is zeer interessant en waar de exploitatie van den annex-fearoom in zóó goede handen is, is ze een bezoek overwaard. T. VLISSINGEN, 24 JUNI. Rede Snoeck Henkemans. Voor de Chr. Historische Unie trad gisterenavond in het Militair Tehuis op de 'heer J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer mef het onderwerp „De inzet van den stembusstrijd". Spreker ging uit van de gedachte, dat 't in deze ernstige tijden gaat om de zelfstandigheid van ons volksbestaan. Hij ontwikkelde de beginselen, die de Chr. Unie geleid hebben tot de samen stelling van haar programma. Spreke: toonde aan, hoe de Unie het pleit voert voor nationale politiek dat ze hand having en versterking nastreeft van het Chr. Historisch karakter van het Neder- iandsche volk. Ook zoekt ze herstel van het verbroken financieel evenwicht, bv. door bezuiniging en vereenvoudiging in den openbaren dienst door geen nieu we overheidsmaatregelen in te voeren, die financieele lasten veroorzaken, zon der dat hiervoor dekking aangewezen wordt door bevordering van een stre ven in het gansche volksleven om de tering naar de nering te zetten. Op sociaal-economisch terrein tracht ze naar handhaving van de eenheid des volks door versterking van den band tusschen de verschillende kringen op maatschappelijk gebied. Wat de sociale wetgeving betreft erkent ze het recht der overheid tot het stellen van regelen op het gebied van arbeid en bedrijfsle ven, ter verkrijging of verzekering van zoodanige verhoudingen, als gevorderd worden door de erkenning van den mensch als beelddrager Gods en door den eisch', dat zijn verantwoordelijk heidsgevoel niet wordt verzwakt en de vrije ontwikkeling van zijn persoonlijk heid mogelijk blijft. Op 't gebied van sociale verzekering vraagt zij o.a. herziening van de stel sels, waardoor meer 'gelijkvormigheid en vereenvoudiging wordt verkregen benevens besparing van kosten. Voorts vraagt ze krachtige medewer king in alles, wat dienen kan tot oplos sing van geschillen langs anderen weg dan door oorlogsgeweld en alzoo ook lelden kan tot vermindering van bewa pening. Ten slotte gaf spreker nog eenige toelichtingen over 't stemmen en noo- digde de aanwezigen uit op 5 Juli hun keuze te bepalen tot lijst 32 B. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt wel werd in lichting gevraagd en gegeven, hoe de Chr. Hist. Unie staat teegnover de volkshuisvesting. De Kamerverkiezingen. De anti-rev. kiesvereeniging houdt Dinsdag a:s„ des avonds 8 uur, een openbare vergadering in het Concert gebouw aan de Emmastraat. Als spre ker treedt op de heer mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer en wethouder te 's-Gravenbage. Hij zal spreken over het onderwerp „Waarom anti-revolutionair gestemd." De afdeeling van den Vrijheidsbond houdt Dinsdag eveneens een openbare vergaderingen wel in „de Oude Vriend schap". Daar zulten als sprekers optreden de heeren Henri ter Hall. lid van de Twee de Kamer en dr. Wijchgel, voorzitter van den Bond voor gepensionneerden. In de week van 17 tot en met 23 Juni werden in het gewone bad 1274 zeeba den genomen, waarvan 519 door dames en 755 door heeren en in het volksbad 257, waarvan 85 door dames en 172 door heeren. ■De hoogste temperatuur van de lucht was 70 graden en de gemiddelde tem peratuur van het water 62 graden. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Door Burg. en Weth. van Middelburg wordt voorgesteld tot uiterlijk 31 De cember 1922 aan te gaan een tijdelijke geldleening van ƒ61371.15, zijnde ƒ38226 voor de gemeentebedrijven en ƒ213145.15 voor schoolbouw door de besturen van bijzondere scholen. In verband met de wijziging der ge meentewet wondt een wijziging in de heffingsverordening van het havengeld voorgesteld. Voor een definitieve benoeming als leerares in de oude talen, als leeraar in het teekenen en als leeraar in het He- breeuwsch aan het gymnasium worden voorgedragen resp. mej. dr. J. J. B. Mul der, en de heeren L. Heijmans en dr. J. P. Cannegieter. Bovendien stellen Burg. en Weth. voor de tijdelijke benoeming van den heer dr. J. A. Vollgraff tot leeraar in de wiskunde en cosmographie met een jaar te verlengen, alles ingaan de 1 September a.s. Naar aanleiding van liet verzoek van het dagelij'ksch bestuur der vereeniging „Eerste Zeeuwsche School- en Werk- tuin", om een deel van de gedempte vest in huur te mogen ontvangen en een subsidie in eens in de kosten van aan leg van 1000, hebben Burg. en Weth. zich nader met dat bestuur verstaan, waarop diit ook genoegen nam met een financieelen steun van 150 per jaar. Burg. en Weth. stellen nu voor een subsidie te geven van 150 per jaar, te verburen ongeveer 2000 c.A. tegen l'/2 cent .per c.A. per jaar en 'het overige deel voor 25 per jaar aan den reini gingsdienst. Een der leden van het college acht echter 150 te hoog. Van de leden der commissie van fabricage vereenigen zich twee met het voorstel, een acht 100 voldoende. De commissie van fi nanciën acht in 'haar geheel 100 vol doende. De commissie van beheer en exploi tatie van het gemeentelijk sportterrein vraagt een crediet van 6279 voor aan leg van twee tennisbanen. De meerderheid van Burg. en Weth. adviseert tot afwijzing van het verzoek met het oog op den financieelen toe stand der gemeente en koestert boven dien ernstigen. twijfel of de exploitatie der 2 'banen op den duur voor de ge meente de baten zal afwerpen op welke dc commissie aanvankelijk meent te mogen rekenen. De minderheid meent niet dat de gemeentefinanciën in het geding moeten komen en dat het meer aanbeveling verdient, dat de gemeente de banen aanlegt, als dat zulks even tueel door particulieren zou worden gedaan. Dë meerderheid van de commissie van fabricage vereenigt zich met de meerderheid van Burg. en Weth., de minderheid meent, dat de gemeente de banen moet aanleggen. Een lid zou als uiterste den grond in erfpacht of hum aan de beoefenaars van het tennisspel willen geven, die daaroo voor eigen rekening en risico banen inrichten. Vervolgens stellen Burg. en Weth. ter vervanging van verschillende tijde lijke geldteeningen en het uitoveren van enkele werken een definitieve geldlee ning aan te gaan van ƒ358.000 tegen een zoo hoog mogelijken koers en tegen een zoo laag mogelijke rente, ten hoog ste 6 ,7 af te lossen in 25 jaar. In verband met de „Pensioenwet 1922" stellen Burg. en Weth. voor te 'bepalen, dat met ingang van den dag, waarop deze wet 'in werking treedt, de bijslag van 40 alleen zal gelden voor de pensioenen, verleend voor 1 Januari 1920, en voor de later verleende, alleen voor zoover die niet ingevolge art. 145 der pensioenwet 1922 zijn herzien. Door Ged. Staten is bezwaar gemaakt tegen het gebruiken van 30.000 van de derde uitkeering uit de Ö.W.-belasting voor vermindering van den post hoof- deliiken omslag. Thans stellen Burg. en Weth. voor de begrooting 1922 zoo te wijzigen, dat uit bedoelde uitkeering betaald wordt de post van 30849.50 voor de uitbrei ding van de Chr. burgerschool in de Singelstraat. De som van 30.000 wel ke mede geleid heeft tot vaststelling van het vermenigvubdigingscijfer 1922/'23 op 1.2 zal, naar Burg. en Weth. vertrou-

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1