este VL1SSINGSCHE COURANT 1000 500 150 100 25 DONDERDAG 22 JUNI IEL ïiedingen anvraqen. gevraagd STBODE neisje eis je uizert atschappii m art UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir„Walstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON LEVENSSTORMEN. BÊBS NO 145 m LEERLIN- aij het hoofd fendrikstraat, I ETS extra's Ivereeniging, eboden een zoo gebruikt, voor i letters D S,. ourant." id Artikel. ur.BVliss. Crt." nette aar. Mevrouw de Ruijter 62. Badhuisstr. 11. BRASSER, aagt „Vliss. Crt." b. - Rotterdam ;en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. y. Kidd y.m. nur y. Rett y.m. mi 9 nngen E N afvaart. bekomen Tranep. en Exp. G. VOS, Tel. HOORN, Tel. 153. fRHOUT, Tel. 282. ENHEK, Tel. 101 ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood i door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Personeele Belasting no. 5, dienst 1922. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier wegens de Per soneele Belasting no. 5, dienst 1922 de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aan slagen op den bepaalden tijd aan te zuive ren ook ter voorkoming van vervolgingen dat de bezwaarschriften binnen zes we ken na heden behooren te worden inge diend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Inspecteur der Directe belastingen, in wiens inspectie de aanslag is vastgesteld, binnen zes we ken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 22 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. BROODBESLUIT. Hierbij vestigen Burg. en Weth. de aan dacht van belanghebbenden op het voor eenige weken in werking getreden Konink lijk besluit van 25 April 1922, tot uitvoering van de artikelen 14 en 15 der Warenwet (z.g. broodbesluit). In dit besluit worden voorschriften gege ven ten aanzien van de samenstelling, be reiding, verpakking, behandeling, en ver voer van brood en de eischen waaraan de ruimten moeten voldoen, waarin brood wordt bereid, verpakt of behandeld. Wij geven den bakkers in deze gemeen te in overweging zich in het bezit te stel len van een afdruk van genoemd brood- besluit, waarvan exemplaren tegen betaling van ƒ0.25 per stuk ter gemeente-secretarie <3e afdeeling) verkrijgbaar zijn. Vlissingen, 22 Juni 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Haagsche Conferentie. Van 'de conferentie, welke thans in onze residentie wordt gehouden, valt mlet veel te vermelden. Er wordt, niet geconfereerd, alleen in commissies of ficieel maar meer nog onofficieel, aller lei "besproken. Er zullen drie subcom missies zijn. Van de eerste, die voor de schulden van Rusland, wordt een Franschman voorzitter van de twee de, die voor de kwestie van den vreem den particulieren eigendom in Rusland een Engelschman en voor de derde, die voor de credieten, een Italiaan. Voor het presidentschap van de algemeene commissie is benoemd de heer mr. Pa- tijn, de eerste Nederlandsche gedele geerde. De Nederlandsche delegatie had dit liever niet gezien en (heeft er zich ook tegen verzet, -maar (het buitenland dringt er zoo sterk op aan, dat Patijn er wel niet aan zal kunnen ontkomen. 30) Je bent me er eentje, zei hij. Daar reist me dat kleine ding plotseling af, om eensklaps te Berlijn op te duiken. Zeg eens, wat heeft je toch op dat denkbeeld gebracht? Was 't misschien het verlangen naar mij Annie lachte. Natuurlijk, hoe kan je nog 't vra gen, Met Kerstmis hebben wij je tever geefs gesmeekt die paar stappen naar ons te doen in 't briefschrijven ben je weer even lui als vroeger, Helmi schrijft ook haast nooit over je, hoe vaak ik 't ook vraag wat bleef mij dan anders over te doen Toen Helmi's naam werd genoemd, wierp Herbert haar een haastigen, scherpen blik toe, dien Helmi juist op ving. Zij kleurde licht, doch sloeg haar oogen niet neer, maar zei kalm Nu vergis je je Annetje, ik heb je vragen altijd beantwoord, maar in den laatsten tijd heb ik je broer weinig ge zien, en kon dus niets van hem nnede- deelen. Herbert trok met de schouders. Berlijn heeft werkelijk veel meer interessants dan mijn persoon, kleintje, waarom zou dus juffrouw Helmi mij haar bijzondere opmerkzaamheid schenken. Maar wij leven ons al in in Berlijn de „Nieuwe Wereld" kan dat getuigen. Nu wij (hierover spreken, Men kan blijkbaar ook moeilijk een beteren vinden, nu van Van Karnebeek geen sprake meer kan zijn, daarbij geen lid van de conferentie is. Zijn taak is afgeloopen met de vóór-conferentie. Nu de conferentie zelve den heeren nog weinig werk geeft, hebben zij tijd te over voor ontspanning en men tracht het dan ook de afgevaardigden in ons land zoo aangenaam mogelijk te maken. Dinsdag was er een theeavond in de Lairesse-zaal aan liet Binnenhof, waar ook de heeren der Nederlandsche de putatie zijn geweest. En verder is het aantal uitnoodigimgen voor uitstapjes van de journalisten reeds overweldigend groot. Zoo staat er voor Zaterdag 'n tocht je naar Leiden op het programma, met daaraan verbonden een tea op „De Kaag" te Warmond, bij welke gelegen heid er tevens een groote „vlootdemon- stratie zal zijn van de Kager zeilver- eenigingen. Aan de soiree, welke Zaterdagavond in het hotel „de Twee Steden" door de persregelingscommissie zal worden aangeboden aan 'de buitenlandsche journalisten, die ter 'gelegenheid van de Haagsche conferentie te 's-Gravenhage vertoeven, zullen o.a. medewerking ver- leenen Paul Collin, die Fransche en Tfiolen en van Lier, die Engelsche lied jes zuilen voordragen. Tot de soiree zijn o.a. uitgenoodigd de minister van buitenlandsche zaken en de leden van de Hollandsche dele gatie. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft thet plan de conferentie op 1 Juli een uitstapje aan te bieden naar de „Kager- en Brasemerpiassen. De tocht zal gedeeltelijk per trein, gedeeltelijk per boot gemaakt worden. Tot liet pro gramma behoort dan een lunch te Alten aan den Rijn. Het Russische Theater, dat den Ko ninklijken Schouwburg bespeelt, heeft den journalisten een speciale voorstel ling aangeboden. De gemeentebesturen van Arnhem, Zutdhen en Apeldoorn hebben aan de regelingscommissie van de pers be richt, dat zij de ter gelegenheid van de conferentie in ons land vertoevende buitenlandsche journalisten uitnoodi- gen tot een tweedaagsch bezoek aan dit deel van Gelderland in het begin van Juli. De directie van het Ijspaleis te Sche- veningen heeft de journalisten van de conferentie uitgenoodigd, een avond haar ijsspel te komen zien. Vermoedelijk zal 'het in de volgende week gebeuren. Permanent Hof van Internationale Justitie. 'De Nederlandsche regeering zal in de naar het permanente Hof van Internati onale Justitie aanhangige zaak betref fende de aanwijzing van. den Nederland- schen arbeidersafgevaardigde naar de 3e internationale arbeidsconferentie, komt mij iets in den zin. Uw .novelle is, doör onze bemiddeling, aan een En gelschman verkocht, juffrouw. Ik zou morgen met dat nieuws bij u zijn ge komen, ais ik .niet het genoegen had gehad u nu te ontmoeten. Ja, ja, je vriendin vergaart zich schatten, kleine de opgaande ster vindt bewonderaars en slechts de ontdekker krijgt, behalve de innerlijke voldoening, geen loon. Is zij werkelijk zoo ondankbaar, mijn Helmi vroeg Annie vroolijk. Geloof hem toch niet, Annie, je broer schertst, zoo liet Helmi zich nu hooren. Hij weet heel goed dat ik het besef, diep bij hem in de schuld te staan, en dat ik het niet vergeet, aan wien ik mijn succes te danken heb, maar hoe kan ik nu mijn dankbaarheid toonen Nu mengde Kora zich i,n 't gesprek. Val hem om den hals, Mi, anderen dank schijnt hij niet te begrijpen. Hoe durft hij nog van „geen loon" spreken en hij heeft het geluk, al je mooie werk „versch van 't vat" te krijgen, in dit geval den inktpot voor zijn blad te krijgen Weet je wat, doctor Jij bent het verwaandste exemplaar van een re dacteur, dat me nog ooit onder de oogen is gekomen. Wat verlang je eigenlijk van 't meisje Zoo gauw 't maar mogelijk is, een heel goeie roman, anders niets, ver- woe.dste aller kunstenaressen, gaf Her- bert ten antwoord. Wees toch niet zoo kwaad, mevrouwtje, ik zal juffrouw Helmi hieusch niets doen. 't Schijnt je zenuwen in de war gebracht te hebben, gebruik maken van haar bevoegdheid, haar stadpunt mondeling voor het Hof uiteen te doen zetten. Als vertegen woordiger der regeering zal optreden mr J. Limburg, deken van de orde van advocaten te 's-Gfavenhage, aan wien zal worden toegevoegd mr. A. M. Joe- kes, referendaris aan het ministerie van arbeid. De verkiezingen voor de Tweede Kamer. Nu de nummering der lijsten voor de a. s. stemming van leden der Tweede Kamer bekend is, blijkt tevens 'hoe het met de verbinding der lijsten gesteld is. Het staat er, wat de verbinding der lijsten betreft, naar het „Hbld." meldt, aldus voor Anti-Revolutionaire Partij. Lijst Beumer, gesteld in Den Bosch, Arnhem, Nijmegen, Zwolle en Maastricht, zijn in die kieskringen onderling als één groep verbonden, en met de lijst der groep- Coliijn ingediend in Leeuwarden, Gro ningen, Assen. De lijsten-Rutgers, ge steld in Utrecht en Leiden, zijn onder ling verbonden ètj met die, ingediend te Amsterdam en Den Heider, waarvan de heer C. Smeenk de aanvoerder is de lijsten-Schouten, gesteld in Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem, zijn enkel onderling verbonden, evenals de iijsten- De Wilde, ingediend in Tilburg, Mid delburg en. Dordrecht. De anti-revolutionaire lijsten in de zes door die partij geformeerde kies- kringgroepen zijn des niet over het ge heele land met eikaar verbonden. De groepen Beumer en Colijn vormen ge zamenlijk één bloc, die van Rutgers en. Smeenk eveneens, de groepen Schouten, en De Wilde blijven elk afzonderlijk. Roomsch-Katholiek-e Staatspartij. Afzonderlijk verbonden lijsten in den Bosch, Tilburg, Maastricht en Middel burg, respectievelijk met de aanvoer ders, Van Sasse van ijsselt. Van Rijcke- vorsel, Nolens en Fruyfier jr. in Arn hem, Nijmegen, Utrecht lijsten-Van. Wijnbergen, Den Haag Iijst-Kolkman, ir. Assen, Groningen en Leeuwarden, lijst-Van Vuuren, onderling verbonden met de lijsten-Van Dijk, Amsterdam en Stuleineyer, Rotterdam, is dit eveneens het geval hetzelfde met de R. K. lijs- fen-Bomans te Helder, Haarlem en Leiden de R. K. lijst-Engels te Zwolle is niet verbonden, evenmin als de R, K. lijst-Kuiper te Dordrecht. De R. K. Staatspartij heeft dus gefor meerd vier op zich .zelf staande dus niet onderling verbonden kieskringgroepen, en treedt voorts, zonder met die .groe pen. of eenige andere R. K. lijst verbon den te zijn, geheel afzonderlijk op te Zwolle en te Dordrecht. De R. K. partij is dus niet onderling over het geheele land verbonden. Communistische Partij- Gelijkna mig gesteld in alle kieskringen, geldt dus voor één lijst over het geheele land. Socialistische Partij. Verbonden met de lijstVan .der Zwaag, waar die candidatuur is gesteld, en in Nijmegen bovendien met de lijstVerweij. dat Wladimi'r Alexandrowitch Subaroff eergisteren aan zulk een opwinding ten prooi is geweest. Hij lachte boosaardig, want hij zag het Kora aan, dat die steek raak was zij wierp hem een uiterst hoogmoedigen blik toe en liet hem links liggen, door zich tot de beide jonge meisjes te wenden. Nu zaten zij samen hand in hand op de.n rand van 't bed, Annie had er ern stig bij haar vriendin op aangedrongen, trouw aan het eens gegeven woord te blijven, maar Helmi had maar steeds haar hoofd geschud. Geloof me, Annie, 't is beter zoo. Je meent het heel goed, maar ik moet zelf zorgen voor mijn toekomst. Een huwelijk zonder liefde is een karikatuur en noch van hem, noch van mij te vergen. Hij zal zich zelfs veel eerder dan jij denkt, in onze scheiding schik ken, ja, er zal zelfs gauw een uur ko men, waarin hij mij dankbaar zal zijn, dat 'ik den moed had, onze verloving te verbreken'. Annie had tranen in de oogen, toen zij antwoordde Of dat uur ooit zal komen, kan ik onmogelijk weten, maar nu bedroeft hem je besluit, en dat doet mij zeer. Moeder en ik hebben hem dezen winter beter leeren kennen zijn gemoed bergt schatten, die jij nog in 't geheel niet hebt ontdekt, 'Helmi. Je hebt je nooit de moeite gegeven, hem goed te begrijpen. Helmi glimlachte flauwtjes. Jij, arme lieveling, jij hebt hem Vrijzinnig-Democratische Bond. Gesteld in alle kieskringen, onderling verbonden en in Den Bosch en Tilburg met de lijsten^De Broeckert. Plattelandersbond Braat. De R. K., Protestantsch-Christelijke en Vrijzinnige lijsten, door de combinatie van den Plattelandersbond ingediend, zijn allen onderling en over liet geheele land ver bonden. Vrijheidsbond. -De in de kieskring- groepen gestelde algemeene lijsten en de afzonderlijke lijsten-Abr. Staalman en Ter Hall, zijn allen onderling ver bonden. Christen-Democratische partij. In alle kieskringen gesteld, en dus be schouwd als één lijst over het geheele land. De Onafhankelijken. Hetzelfde als bij de Chr. Dem. partij. Staatkundig Gereformeerde Partij. Onderling verbonden in Maastricht en Tilburg niet gesteld. Democratische Partij (Heeres). In alle kieskringen gesteld gelijknamige lijsten, vormende 'dus één lijst. Christelijk-Historische Unie. In alle kieskringen, en over het geheele land is de hoofdlijst-dr. Schokking verbonden met de bijlijst-Van Boetzelaer. Kunstenaarspartij (De Groot). Niet gesteld in Tilburg, Leiden, Middel burg, Leeuwarden, Groningen, Assen en Maastricht, in de overige kieskrin gen gelijkluidend, ze wordt daardoor als één lijst over het geheele land be schouwd. S. D. A. P, in alle kieskringen lijs ten ingediend, die onderling zijn ver bonden. Nat. Bond van Bezuiniging. Overal gelijkluidende lijsten ingediend behalve in Assen, ze worden als één. lijst be schouwd. Christelijk-Sociale Partij. Behalve in Assen, waar er geen is ingediend, overal gelijkluidende lijsten. Met deze partij is hetzelfde het geval als met den Bond van Bezuiniging. Hervormde (Gereformeerde) Staats partij. (Hagen). Geen lijsten inge diend te Assen, Middelburg en Maas tricht, in de overige kieskringen gelijk luidend, alzoo één lijst voor (het ge heele land. Plattelands partij (Teenstra). Ge steld in alle kieskringen behalve in Til burg en Maastricht. Gelijknamige lijs ten, alsvoren. Lijsten-A. H. H. Arts (Onafhankelijk R. K.) ingediend in Den Bosch, Tilburg, Nijmegen, Rotterdam, Den Haag, Haar lem en' Maastricht, geiden voor één ver bonden. lijst. Nieuwe Kahtolieke Partij. Dezelf de lijst, ingediend in 17 kiesdistricten, is verbonden met de N. K. P. lijst-v. d. Weij'den te Maastricht. Rapaille-partij te Amsterdam, alleen verbonden' met de lijst-Cooremans te Roterdam. De lijsten Arnhem en Haar lem dier partij zijn eveneens verbonden. Neutraal Blok aller middenstanders. Verbonden met de Partij voor pensi- oenbelamgen, met die voor Premievrij- immers innig lief, kind. huil dus niet, maar wees wel gemoed. Wil jie- 't mij niet zeggen, dat hij je dierbaarder is dan anders de verloofde 'der vriendin een vriendin mag zijn voegde zij er bij. Annie verborg haar hoofdje aan Hel mi's borst. Niets dan een .neen, neen, kwam over haar lippen, Helnti sloot ze met een kus. Heb maar geduld Annie, komt tijd, komt raad. HOOFDSTUK XII. Nu was de Meimaand in 't iand ge komen haar bloeien en groeien vrees de niet voor het stof der groote stad, dat zelfs tot in den Tiergarten dringt overal weerklonk vogelgezang en lokte de mEnschen uit de huizen naar buiten in de zonnige voorjaarswereld. In Ko- ra's tuin waren1 's nachts de rozen open gegaan plotseling bloeiden zij in heer lijke pracht en boven hen, in de nog lichtgroene bladeren, zongen de vogels hun overoude wijsjes. Ook lieden zonden zij weer de jube lende liederen vol dank ten hemel, die na dreigende herfststormen en kouden winterslaap het voorjaar met zijn gou den zonneschijn 'had gezonden. Hun gejubel vond weerklank in het gejuich der"kleine Veronika, die met tante Helmi langs de met grint bestrooide paden van perk tot perk ging. Het kind had haar vlijtige tante van de schrijftafel weggehaald en haar niet met rust gelaten zij moest zien, hoe veel mooie rozen 's nachts waren staatspensioen, lijst v. d. Werf met de Arbeiderscandidatenlijst-Bleeker met de lijst-Weiss en middenstandslijsten, in verschillende kieskringen gesteld. Algem. Ned. Vrouwenorganisatie. Een zelfde lijst gesteld in het geheele land, een enkele kieskring wellicht uit gezonderd wordt ais één lijst be schouwd. Christelijke Volkspartij (v. Puffelen). Gelijkluidende lijsten in den Haag, Leiden, Dordrecht. Amsterdam, Den Helder, Haarlem wordt beschouwd als één lijst. Regeer ingspublicaties. De minister van binnenlandsche za ken heeft naar het. ..Hbld." meldt, aan zijn ambtgenooten verzocht, bij het ver strekken van voorschriften of het rich ten van kennisgevingen aan gemeente besturen steeds te doen zorg dragen dat elk gemeentebestuur c.q. burge meester een afdruk van het departement ontvangt, zoodat nimmer meer noodig is, dat de provinciale besturen voor op neming in het provinciaal blad moeten zorgen. Het richten van voorschriften en circulaires uitsluitend aan Ged. Staten ot aan de Commissarissen der Koningin met uitzondering er van kennis te geven aan de gemeentebesturen of burge meesters zou derhalve in het vervolg geheel vermeden dienen te worden. Intusschen zat het niet altijd noodig zijn, dat de toezending rechtstreeks van wege de departementen aan de gemeen tebesturen of burgemeesters plaats heeft. De toezending zal, tenzij de zaak spoed eischt, door tusschenkomst van de provinciale griffiën geschieden. In dit verband wordt opgemerkt, dat de bestaande portvrijdom tusschen de griffiën en de gemeenten in de toekomst in den vorm van afkoop ten laste van het département van binnenlandsche zaken zal blijven gehandhaafd. Het schijnt voor te komen; dat model len e.d. uitsluitend in de Staatscourant geplaatst worden en niet worden toege zonden aan de griffiën of aan de ge meenten, maar dat volstaan wordt met verwijzing naar de Staatscourant. Een dergelijke wijze van handelen schijnt den minister in het algemeen niet gë- wenscht. aangezien de publiciteit van de Staatscourant niet alle gemeenten bestrijkt. Moet intusschen in sommige fevalten dergelijke opneming in de taatscourant plaats hebben, dan ware in eik geval aan de provinciale besturen de gelegenheid te geven, om van het zetsel der courant voor het bestellen van overdrukken gebruik te maken, en ware de aandacht op die gelegenheid te vestigen. De Tabakswet. In een te Utrecht gehouden vergade ring is opgericht een comité van actie tot intrekking van de huidige Tabaks wet. De reeds nu gebleken moeilijkheden, 'bij de invoering der wet zijn zóó vele en zóó belemmerend, dat unaniem alle betrokkenen zich genoodzaakt voelen, opengegaan. Tante Helmi, weet u waarom mama heeft gehuild vroeg zij eens klaps. Neen lieveling, maar we zullen 't haar vragen en haar de mooiste roode roos brengen kom mee, later plukken wij er meer. Zij vonden mama in haar kamer in een schommelstoel liggen en' zoo ver diept in gedachten, dat zij de binnen- tredenden pas bemerkte, toen haar. dochtertje haar de roos gaf. Kora streek zich met de hand over 't voorhoofd, alsof dit haar pijn deed. Heb je nog een poosje tijd voor Vreneli Ik heb juf de stad in gestuurd, om hoofdpijinpoeiers te halen mijn hoofd doet me ontzettend pijn. Geluk kig, dat het gauw vacantie is. Je had buiten moeten blijven, Kora, zei Helmi, terwijl zij haar slanke koele hand op haar zusters brandend voorhoofd legde, 't is buiten zoo ver rukkelijk, zoo'e heerlijke Meidag me dunkt, die zou je gauw beter maken. Neen, liever blijf ik hier. nr'- woordde Kora. ik ga meteen een uurfie liggen. Laat mij voor het eten niet roe pen, ik kom wel vanzelf weer te voor schijn. Gelukkig, dat er vandaag geen repetitie is. Hoor eens Mi, riep zij haar zuster na. ik had 't haast vergeten je te ver tellen. Subaroff gaat binnen twee uren op reis, hij laat je groeten. Zoo opeens vroeg Helmi ver baasd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1