1000 150 100 25 DUMAT MELANGE WOENSDAG 21 JUNI No 144 ingshuis tNGEN r uur J ES tschappij van rt itjave: Firma F. VÜH DE VELDE Jr Jalstraal 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6B28J. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. cnn'^r qna BINNENLAND FEUILLETON ILEVENSSTORMEN. ÜÉ^JURGENS? lïi VERVANGT NATUURBOTER ASTHMA-benauwdheden ABDIJSIROOP. h Rotte/da,,, [ter-dam te Ham! Ivan Belawan. I Batavia te Rot- I'an Port Said. |8 Juni Kaap dei ISouthampton. f H T E N. li 1922. Jen groente- en ^nde prijzen be- poters 16 a 20 I postelein 13 a I aardbeien 34 a I; doperwten 20 1tuinboonen 14 lipeieren 71 a 75 lien 41/2 a 6 et. I bloemkool 10 a Brie 3 a 3>/2 et. Ier i/2 a 1 ct. |4 a 5 ct. rozen 1 3 ct., alles per I kervel 30 ct. |lie 9 a 27 ct. a 22 ct.alles |R S E N. juni, des na- lel) In. open. P-61 Londen ƒ0.81—ƒ0.82; I Parijs ƒ22.40— J0.02'/4. onden 11.46 J.84 Belgische Fransche Kronen (afgest.) H T. 170.6 te St. Ma- ■48.0 te Vestma- lid van 21 Juni K'estelijke w/id. Weinig of geen |ISSINGEN. n.m. 12.02 P2 12.48 1.17 |Fri«ster ION, dica&l ipper ran IhehoaTen blies, ten pnezen. TSIP. t RDAM V59. It 290, Oost- Idende !3jaar. TIMMER- en tijd. Weekblad en Heeren stand voor in abonné's RtCARDO's eden 15 jaar, Rotterdam en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. MM '.in. uur 8 8 T. Ruit r.m. uur ngen N afvaart. ekomen ransp. ea Exp. VOS, Tel. :OORN, Tel. 153. HOUT, TeL 262. INHEK, Tel. 101' L1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. abonné's in 't bezit eener p0lis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. liflJflJ een ongeluk. vU'ü' gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Haagsche Conferentie. De minister van buitenlandsche za ten, jhri mr. Van Karnebeek, heeft te- rencn'er den vertegenwoordiger van javas het volgende verklaard ik denk niet, dat men van de prelimi- ,airc conferentie betere resultaten heeft iunnen verwachten. De toetreding van frankrijk werd bijzonder op prijs ge teld. Groot is de voldoening bij alle lelegaties, die, ihet moet erkend" worden, J wat in hun vermogen was, in het rerk hebben gesteld om de taak van de -ransche regeering te vergemakkelijken. De arbeid van de conferentie verkeert intussdhen in het begin-stadium. Een enkel resultaat is reeds verkregen en ivel een zeer belangrijke uitslag, nl. de rvijze van werken en de geest, waarin je onderhandelingen met de Russen lullen -worden aangevat en eventueel roortgezet. Het zal voornamelijk van ten afhangen of de arbeid van de con ferentie voortgang zal kunnen hebben vruchten zal dragen. Daartoe zal het noodig zijn, dat de Russen ihet bewijs van hun solidariteit met alle delegaties zullen leveren, ten einde ons te steunen het streven om de conferentie het so- jere en bescheiden karakter te geven, dat ons, ten koste van het opleggen van ware offers aan de pers, gelukt is, raar te verschaffen. Pensioenwet burgerlijke ambtenaren. In verband met de invoering van de nieuwe pensioenwet voor burgerlijke smbtenaren op 1 Juli zullen de volgen- ie diensten worden opgeheven 1. pen- lioenraad, 2. pensioenfonds voor ge- neente-ambtenaren, 3. pensioenfonds /oor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren, 4. afd-eeling pensioe- «e» ifepar.tement van financiën. Alsdan zal de nieuwe pensioenraad optreden, welke zal oordeelen over de personeels formatie en de bestemming van hef door reorganisatie wellicht vrijkomende [personeel. Werkloozenkassen. De minister van binnen-landsclie za- Iken heeft Ged. Staten verzocht, hem en 1 den minister van arbeid voortaan ter stond mededeeling te doen- van alle be- I sluiten van gemeenteraden betreffende I de toekenning van bijslag op de uitke-e- I ringen uit de werkloozenkassen en-van luitkeering over dagen, waarop de [werkloozenkassen volgens de daarvoor (bestaande reglementen niet uitkeeren. De Nieuwe Katholieke Partij. I Mej. dr. Cato M. v. d. Pijl, candidate IderN. Kaht. Partij, deelt aan het „Eind. IDagtrt." mede, dat zij hare candidatuur [niet heeft ingetrokken. Verder meldt zij I dat elk oogenblik en bij elke daad te- I genwoordig door onze politieke tegen standers en geloofsgenooten het vóór of 129) Juffrouw Lenz liet haar hoofd tegen laar nichtje rusten het medelijden, leed haar goed, maar de woorden wa ren voor haar slechts klanken. Zelf moet men worstelen met het leed totdat men heeft overwonnen en de vrede te ruggekeerd is Nu was het in huis weer rustig ge- ivorden en Heimi had, na twee dagen, weer eens tijd, aan zichzelve te denken. Nu drukte de gedachte haar weer ter neer, dat zij nog steeds geen antwoord ran Frits Lenz had ontvangen, en nog nngstiger werd het haar te moede bij ie gedachte, dat Frits op de begrafenis zou komen en zij dan- haar armen oom in deze toch al zoo treurige dagen het verdriet moest aandoen de verloving met zijn zoon te verbreken. Hoe nietig en klein kwam zij zich zelve voor met al haar strijd en- opwinding, nu zij weer ie majesteit van den dood had gezien. De menschen sloven zich uit, maken zich zeiven en anderen door opwindin gen- en ingebeelde rechten, door onver draagzaamheid en ongeduld het leven 'ot een last, en zij vergeten, dat de spanne tijds, die hun is gegeven, reeds morgen voorbij kan zijn en- de onver biddelijke maaier Dood hun weHieht Wen tijd meer geeft gedaan onrecht te herstellen. Heimi ging zitten om uitvoerig aan -innie te schrijven, misschien zou dat tegen den Christus wordt uitgebuit om ons den mond te snoeren. Het blad v-ermeent te weten, dat ook de andere candidaten, met uitzondering van -den heer Van Liemt, zich een be noeming zouden laten welgevallen als de kiezers daartoe een voldoend aantal stemmen op de lijst -der N. K. P. zouden uitbrengen. W-el is de actie stopgezet, doch de Utrechtsclie vergadering was algemeen van meening, dat deze gewettigd was, doch op uitdrukkelijk bevel van den aartsbisschop werd besloten om de actie te s/taken, doch in geen geval wil de men de leden of geestverwanten verplichten om af te zien van het stem men op de lijsten der N. K. P. Wat is de oorzaak der duurte De bond ter bestrijding van de duurte heeft verschillende bekende menschen hun meening gevraagd over het duurte- probleem. Mr. C. J. Heemskerk zoekt de oorzaak in de gelddepreciatie tenge volge van den oorlog. Zuinigheid meent hij, is de eenige oplossing. Hij verwacht veel succes van de samenwerking tus- schen winkelier en consument. De heer Steffelaar van den A. N. W. B. heeft geen gelegenheid gehad om het zeer gecompliceerde vraagstuk nauwkeurig te bestudeeren. Toch meent hij dat een der oorzaken der duurte schuilt in het groote aantal winkeliers en hij verwacht er veel heil van wanneer hun aantal eens tot een vierde of vijfde zou word en teruggebracht. Dr. A. H. Borgesius gelooft wel dal sommige artikelen kunstmatig duur ge houden worden, maar gezien de gerin ge winst, die in de laatste jaren de coöperaties geven, gelooft hij niet dai de duurte in het algemeen aan den winkelier te wijten is- Zijns Inziens is de oorzaak te zoeken in ons gecompliceerd distributieproces en ook voor een niet gering deel 'in de ingeburgerde dure gewoonten van het publiek. Henri ter Hal! hamert ook op de liooge productiekosten en de belastin gen. De hooge productiekosten ontstaan o.m. door de hooge loonen de oplos sing, meent hij, zal dus nader komen wanneer de salarissen tot het redelijke worden teruggebracht. Mevrouw Cohen- TervaertIsraels releveert hoe veie menschen zeggen beter duur dan niet te koop, alleen dan wanneer zij zelf een goed inkomen hebben. Dit is verkeerd. Het kwaad moet opgezocht worden. In de jaarbeurs Bibabo ziet zij een oplossing. Mr. G. W. Schimmel wijt de duurte ook aan de hooge posttarieven. Hij werpt de idee op 'n algemeen Nederlan-dsch verzend- bureau voor postpaketfen in concur rentie met den staat op te richten. Landelijke federatie van metaal arbeiders. De landelijke federatie van metaal arbeiders heeft haar jaarvergadering haar hart wat verlichten. Als zij maar eerst wist of Frits haar besluit als een hem aangedaan onrecht beschouwde of dat hij in zijn hart ook al de noodzak;- lijkheid dezer scheiding had ingezien. Zij legde de pen weer weg neen, om te schrijven was zij lang niet kalm genoeg 't was beter, een uurtje naar Kora te gaan, om haar te vertellen hoe de toestand hier was, en- dat zij nu toch nog tot Paschen hier moest blijven-, daar zij in deze omstandigheden onmogelijk haar ouden oom kon verlaten. Als Frits kwam, had oom weliswaar een vergoe ding... Haar handen trilden, toen zij heur haar wat in orde bracht, voordat ze uitging. Ach, hoe heerlijk, te rusten als Thea, niet meer behoeven te denken, niets meer wenschen, n-iets vreezen. Achter haar werd de deur geopend, maar zij keerde zich niet om. Miss Brown kwam zeker terug, ofschoon zij verklaard had, het „shocking" te vin den, om te slapen in een huis, waar een doode lag zij ging liever dezen nacht naar een kennis. Zij had zeker nog iets vergeten. Maar daar omvatten Heimi een paar armen- en een lie.ve, ach, zoo bekende stem riep haar nhani. Annie, mijn Annie. Meer kon. Heimi niet uitbrengen. Hoe dikwijls had zij, juist in dezen tijd van innerlijken strijd verlangd naar haar vriendin, die, on danks haar vroolijkheid, in haar lief gezicht zoo iets kalmeerends had en die zoo verstandig was maar zij had haar niet durven vragen te komen. Of schoon zij innig veel van haar hield, moest zij voor Annie, voor wie zij tot dusverre nooit een- geheim had gehad, gehouden te Rotterdam, onder voorzit terschap van- den heer Aug. Rosseau. Spreker wees op de sterke macht van de georganiseerde en de ongeorgani seerde werkgevers, die de door den metaalbond aangegeven lijn volgen. Deze macht is alleen toe te schrijven aan de verdeeldheid onder de arbeiders welke zich vooral openbaart door het ontstaan van verschillende richtingen- Tegen de verhooging van- 20 tof 30 cent der bijdrage voor de werkloozen- kas werd door alle afdeelingen gepro testeerd, voornamelijk omdat de loonen der metaalbewerkers nog steeds lager word-en. De e-isch van den- minister, tot ver hooging van de bijdrage met 10 cent per lid, werd met meerderheid van stemmen verworpen hierover tal door een referendum definitief beslist wor den. Een Nationale Reizigersbond. Het interprovinciale Comité uit de vijf uitmiddelpuntige provincies (secre tariaat Groningen. Heerestraat 79), dat o.a. werkt voor de weder-invoering der kilometerkaarten, heeft nu een uit- noodiging gericht tot een groot aantal vereenigingen in geheel Nederlad om om 7 Juli te Amsterdam een vergadering bij te wonen ter oprichting van een in het centrum te vestigen nationalen Rei zigersbond. Het plan gaat uit van -de gedachte dat de reiziger in elk opzicht weerloos staat tegenover de directie der groote vervoersmaatschappij. Bij die directie zijn aandeelhouders en beambten ver tegenwoordigd, niet de reiziger. De na tuurlijke beschermer van den reiziger, de staat, de- irégeering, is in veel geval len niet meer in staat den reiziger te beschermen, is vaak ook zeif te veel partij. De rechter kan wel beschermen -doch de reiziger dringt niet tot hem door, omdat procectoererr vóór den individueelen reiziger te duur is. Daarin wil men voorzien door te trachten een sterke vereeniging op te richten, die -dar. de belangen van den reiziger overal tegenover elke vervoers maatschappij zal vertegenwoordigen. Aanvankelijk zijn al-leen vereenigin gen opgeroepen, doch het is ook de bedoeling individueele leden, liefst in zoo groot mogelijk aantal tegen een geringe contributie toe te laten opdat de reizigersbond zoo de sterkte krijgen zal, welke zij behoeft voor de vervuiling van de moeilijke taak die haar wacht. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Wetli. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan in uw vergadering van 30 September 1921, werd besloten tot verhooging van den huurprijs van de woningen aan de Verlcuijl Quakkelaarstraat, alibi-er, uit gezonderd de woningen nos. 11 en 13 beneden, aangezien deze woningen op iets verbergen-haar neiging voor Her- bert die steeds grooter was geworden, ofschoon zii dat gevoel har-er onwaar dig en verderfelijk vond. En nu was Annie ongevraagd gekomen zij had geraden, dat haar vriendin- haar noodig had en tevens in haar onzelfzuchtig hart de hoop gekoesterd, dat haar be middeling de beide menschen, die haar zoo lief waren, weer tot elkaar kon brengen-, Kom je 't eerst bij mij, Annie, of ben je ai bij Annie liet haar niet uitspreken. Zeker, onmiddellijk van het station naar jou. lieve Herbert weet n-iet dat ik hier ben. Pas gisterenavond kwam ik op de gedachte naar je te gaan, ik vroeg moeder om toestemming en toen ben ik vandaag op reis gegaan met den eersten- trein ben je er een beetje blij om. Heimi Ik ik heb den heeien tijd zoo naar je verlangd, en nu hield ik het niet meer uit, ik moest je zien en eens uitvoerig met je praten, dat kan men niet in- brieven. Breng je me antwoord Annefje van Frits vroeg Heimi aarzelend, ter wijl zij haar vriendin vol spanning aanzag. Annie schudde ontkennend haar hoofd. Antwoord neen, dat zit nog in zijn jaszak, ik heb hem laten beloven-, het n-iet eerder te verzenden dan na mijn terugkomst, of tenminste nadat ik eens alles met je had bepraat en hem het resultaat had laten -weten. Miaar, laten wij het eerste uur van ons samenzijn nu n-iet bederven, Heimi ik ben toch zoo INGEZONDEN MEDEDEELINGEN GAL FiM SLK5M Verwekken oprisping uit de maag. Vele kwalen komen daaruit voort, zooals gebrek aan eetlust, verstopping, lusteloosheid en hoofdpijn. Gebruik in uw eigen belang de Freco's Maagtabletten, per koker 60 cent. Verkoopers A. C. BÈNfEST, Lepelstraat, S. J ENGERING, Hendrikstraat- Hoek Nieuwstraat, A. DE LANDMETER, Walstraat. Voor engros: N. V. SCHULTE Co., Middelburg. contract waren verhuurd aan het Rijk -der Nederlanden tot 31 Juli 1922. Bij schrijven d.d. 3 Mei 1922, 110. 65!, werd ons door den inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, inspectie Vlissingen medege deeld, dat geen voorstel meer zal wor den gedaan aan den minister van fi nanciën voor weder inhuren van de hierboven vermelde woningen. in verband daarmede hebben de be woners verzocht de woningen voor eigen rekening te mogen huren en zulks o-p de bepalingen vervat in liet Raads besluit d.d. 24 October 1919, nr. 17, hetwelk is goedgekeurd -bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 7 November 1919, no. 70, ie afd., tegen -den verhoogden iiuurprij-s van f31.20 per maand. Naar aanleiding van het bovenstaan de, stell-en wij U voor, de woningen Verkuijl Quakkelaarstraat nos. 11 en 13 beneden te verhuren aan de heeren H. J. Kers, kom-mi-es-verificateur rij/s be lastingen en K. Dekker, rijksambtenaar, tegen een huurprijs van ƒ31.20 per -maand. Een ontwerp-toesl-uit wordt daartoe overgelegd. :jc Destijds werd door ons college aan de heeren D. A. Dronkers, J. C. de Steur en -de N.V. „Woningbouw" al hier, overeenkomstig de bepalingen van ihet Kon. besluit van 8 November 1920, no. 29, ten behoeve van den bouw van 2 won-ingen in de Kasteelstraat en van 3 woningen in de Badhuisstraat, bouw- premie toegekend. Bii hun verzoek om premie wend te vens door genoemde heeren en N.V. ten -behoeve van dien bouw hypotheek, bomvcreciiet en hypotheek en bomvcre- diet wegens den grond aangevraagd, gelukkig, dat ik je weerzie, maar eerst moet ik je eens goed aankijken, of je nog mijn oude Heimi bent, of dat de groote stad mij van je heeft vervreemd. Neen lieveling, dat heeft ze niet, dat zou een onmogelijkheid zijn, zelfs ai had zij anders ook invloed op mij gehad maar de stad is rondom mij en toch bespeur ik haar nauwelijks, tot nu toe, tenminste maar wat ik van haar hoopte, heeft zij mij gegeven. !k heb vlijtig gewerkt, maar innerlijk ben ik nog even zwak gebleven-, Annie zag haar vriendin opmerkzaam aan. Zij vond dat deze er weinig beter uitzag 'dan toen zij wegging, en om de behuilde oogen- lagen donkere kringen. je ziet er uit, aisof je hebt ge schreid, en- je tante die me bij je bracht, eveneens. Wat is er gebeurd Heimi vertelde haar al het treurige, dat er de laatste dagen was voorge vallen. Weet je Annie brak haar zin af en verbeterde snel Weet dr. Lenz al dat zijn zuster gestorven is Oom heeft een uur geleden- getele grafeerd. Dan kunnen wij hem morgen hier verwachten, zei Annie, in gedachten verzonken, en- zij nam zich voor nog dien avond met Heimi te spreken, en haar te smeeken op haar besluit terug te komen. Kan ik hier wel logeeren, Heimi Ik had zoo gehoopt bij je te kunnen zijn. Tante zal wel een kamer voor je hebben-zou 't onverhoopt niet zoo zijn, dan breng ik je naar Kora dat zal trouwens ook beter voor je zijn, dan welke U dag en nacht kwellen, kunt Gij verdrijven door vastzittende slijm op te lossen met Voorkomt ontsteking. Huidkwalen als uitslag, eczema, klo ven, puisten enz. breiden zich vaak uit als gevolg van- ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en 4e drogen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ontsteking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid vol- kornen blank maakt. Prijs 1.75 per doos, a-lom verkrijgbaar. hetwelk -bij beschikkingen van de mi nisters van arbeid en van financiën d.d. 11 November 1921, no. XVIIa en 9/10 J-uni 1922, no. XXIVa, werd toegekend tot respectieve bedragen van D. A. Dronkers ƒ4300, ƒ3800, 1500 (1 wo ning) J. C. de Steur 4300, ƒ3800, 1500 (1 woning); N.V. „Woning bouw" 14.500, 13.000, 3250 (3 wo ningen). Volgens de bestaande voorschriften wordt hypotheek enz. toegekend aan de gemeente, wel-ke vervolgens de hypo theek, enz., verstrekt aan de aanvragers onder de voorwaarden, zooals de mi nister die heeft vastgesteld. (Zie voor deze voorwaarden ons voorstel van 18 November 1921, bi. 625 e.v. der hande lingen van 1921). Alvorens de hypotheek enz. door ons college lean worden toegeken-d, moet de gem-een-te zich borgstellen voor de rieh- tige betaling van rente en aflossing der hypotheken. Waar ihet bevorderen van den parti culieren bouw zeer zeker -in het belang van de gemeente is te achten, hebben ///-ft-:?-- in deze treurige omgeving te blijven. Bij jou wou ik zijn, beste, en een andere gedachte is ook niet bij mij op gekomen. Als jij hier moet blijven, blijf ik ook. Kunnen- we niet iemand de deur wijzen Dat is een idee, miss Brown komt waarschijnlijk in 't geheel niet thuis. Laten- wij dadelijk met ttorte gaan spre ken. Tante vond alles goed, het verdriet had haar zacht gestemd. Miss Brown heeft haar nachtgoed meegenomen, mocht ze echter toch nog thuiskomen, dan brengen- wij Wilhel- mine's ledikant in- de kamer van- den baron, dan kunnen jullie samen- slapen. Subaroff heeft me gezegd, dat hij de kamer niet noodig had, en daarom is het er zoo gebleven- als toen- de baron er nog was. 't Zou mij echter aangena mer zijn ais jullie hier kunt slapen, want die andere kamer heb ik morgen voor Frits noodig, er staat toevallig niets leeg. De vreesachtige Engelsclie deed de jon-ge meisjes werkelijk het genoegen, haar heur bed af te staan, zij had het toch te verschrikkelijk gevonden in de nabijheid van een doode te slapen. Dus zaten de beide vriendinnen 's avonds nog laat ernstig te praten. Tegen den avond waren zij naar Kora gereden en- van daar had men Herbert een bood schap gezonden. Toevallig was hij thuis en verscheen hij na korten- tijd. -Hij was zeer verheugd zijn zuster te zien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1