150 100 25 DINSDAG 20 JUNI 1000 cnrMe-!dooaqnn LEVENSSTORMEN. No 143 UitgaveFirma F. VAK BE VELOE Jr Jatstraat 53, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor lederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. t£UUI een ongeluk. {JUv gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De conferentie te 's-Gravenhage. Om even over drieën gisterenmiddag opende de voorzitter der preliminaire conferentie, minister van Karnebeek, de zitting en deelde mede, dat door hem de commissies overeenkomstig de door de conferentie genomen besluiten waren samengesteld. Onder algemeen applaus der gedele geerden en met ondersteuning van Frankrijk en Italië, stelde Lloyd Greame voor minister van Karnebeek tot eere- voorzitter van de conferentie te benoe men. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar wij vernemen, heeft in conferen tiekringen het voornemen bestaan, jhr. Van Karnebeek uit te noodigen, zich ook te belasten met het voorzitterschap der niet-Russische commissie. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft jhr. Van Karnebeek gemeend, aan dien wensch niet te kunnen voldoen, aange zien het werk der commissie, zooals bakend, geheel ad referendum zal zijn en de Nederlandsche regeering dezelfde vrijheid moet behouden als de andere deelnemende regeeringen. De Tabaksbelasting. De sigarenfabrikanten gebrs. van Schuppen te Veenendaal, hebben zich genoodzaakt gezien aan ruim 10O siga renmakers ontslag te geven, daar door het niet verstrekken van banderollen de werkzaamheden niet kunnen worden voortgezet en de winkeliers weigeren, de sigaren zonder deze in ontvangst te nemen. Opbrengst posterijen, telegrafie en telefonie. De opbrengst der posterijen bedroeg over de maand Mei 3.433.379, terwijl de raming voor één maand bedraagt 4.436.666. De telegraaf bracht op 533.529 bij een raming van 772.500 en de telefoon 923.110 bij een raming van 1.410.633. Gedurende de maand Mei was dus de opbrengst van dit staatsbedrijf on geveer 1.700.000 minder dan de ra ming. Het georganiseerd overleg voor rijkspersoneel. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de regeering besloten tot algeheele reorganisatie van het georganiseerd overleg voor het rijkspersoneel. De daartoe strekkende voorstellen zullen dezer dagen aan de commissie voor het georganiseerd overleg worden aange boden. Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het jaarverslag over 1921 van bo vengenoemde vereeniging is verschenen. 28) Zeer ontsteld beproefde Subaroff op te springen, maar de zachte armen van het meisje waren als ijzeren kettingen om zijn hals geslagen door 'het weg- stooten van zijn stoel kon hij zich in zooverre bevrijden, dat hij zich kon om draaien en zien, wie hem had aangeval len. Heel even hadden de armen losge laten, maar omvatten onmiddellijk op nieuw den geheel in de war gebrachten man. Mijn geliefde, mijn Victor, ben je eindelijk weer bij Thea terug gekomen Ik heb je lied gehoord, de engelen zon gen het en wezen mij den weg maar je moet een wit kleed aantrekken en mij kussen, zooals eens zoo heerlijk Zij drukte haar zacht gezichtje tegen zijn gebaard gelaat. Kus mij, fluisterde zij weer harts tochtelijk ik heb je zoo lief, en ik wil bij je blijven Maar stil stil Haar oogen werden groot van schrik, toen haar moeder de kamer binnentrad, zij gaf een gil en klemde zich nog ste viger aan hem vast. Laat moeder niet zien, dat ik bij je ben, ze zou me slaan, als ze het be merkte laat haar weggaan, laat haar niet zien, dat je mij liefkoost Zij is ziek, zei juffrouw Lenz toon loos. Ze was doodsbleek en trilde hevig, 't Komt door uw spel dat zij ontkomen is. Kom Thea. Zij omvatte haar docli- Daarin wordt medegedeeld dat in het afgeloopen jaar wederom meer zorg kon worden besteed aan liet voornaam ste onderdeel van het werk der vereeni ging, nl. de propaganda. Als gevolg van deze propaganda werden door vele reis- bureaux en vereeniigingen in het buiten land toöhten georganiseerd naar ons land. Er werden verschillende propaganda geschriften uitgegeven en op ruime schaal verspreid, waarin in verschillen de talen de aandacht op ons land wordt gevestigd. In 1921 stond de verspreiding der .geschriften ver boven die in 1920. Wij moeten er evenwel de aandacht op vestigen dat de Algemeene Ned. Ver eeniging, wil zij recht hebben op dien naam, alle deelen van ons land in haar propaganda moet betrekken. Onlangs werd ons een hotelgids getoond, uitge geven door bovengenoemde vereeniging waarin zoo goed als niets uit Zeeland voorkwam en onze gemeente zelfs ge heel was vergeten. Deze gidsen, die aan de reizigers op de mailbooten worden verstrekt, zijn dus zeer onvolledig en wij vertrouwen dat de algemeene ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer de ze gidsen zoo spoedig mogelijk zal ver nietigen en een gids uitgeven, waarin ook op onze provincie behoorlijk de aandaöht gevestigd wordt. De buiten- landsche pers doet dit op lofwaardige wijze en wij bevelen aan de A. N. V. V. de lezing dezer artikelen ten zeerste aan. Een nieuw stoomschip voor de Holland-Amerika-lijn. Het door de Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw „Feijen- oord" te Rotterdam voor de Holland Amerika lijn gebouwde vrachtstoom schip „Beemsterdijk" is door de direc tie overgenomen. De hoofdafmetingen zijn lengte tusschen de loodlijnen 400'0", grootste breedte op buiten kant spanten 54'0", holte tot shelter- dek 39'0". Op diepgang met zomer- vrijboord van 30'0" is het draagver- vermogen 9900 ton en de waterver- plaatsirog 14225 ton. Het schip wordt voortbewogen door Brown-Curtis turbines met dubbele tandwieloverbrenging, welke een ver mogen ontwikkelen van 3000 As P.K. De hoogedruk- en middeldruk turbine drijven het stuurboordrondsel, terwijl de lacedruk turbine aan bakboodzijde is opgesteld. De turbines geven het schip, bij een diepgang van 29'6" een snel heid van 12 mijl per uur. Oververhitte stoom van 215 lbs. druk wordt geleverd door 3 Schotsohe ketels, elk met 3 vu ren en uitgerust met Howden's gefor- ceerden trek. Zij zijn ingericht voor het stoken van olie volgens het systeem Howiden-Wallsend. Het totaal ver warmd oppervlak bedraagt 8481 vlerk, voet. De machine-installatie werd gele ter en poogde haar mee te nemen, maar de witte magere vingers klemden zich nog steviger in Subaroff's jas. Zeg haar, dat ik bij je mag blijven, fluisterde zij in hevigen angst, terwijl zij met haar groote, in tranen zwemmende oogen tot Subaroff opzag. Thea, riep haar moeder en trok haar met stevige hand tot zich, die heer is je Victor niet, kijk hem eens goed aan, je Victor komt morgen wel. Kom ga weer naar je kamer, hij kan je an ders niet vinden, als hij komt. De zieke schudde ongeloovig haar hoofd haar gezicht kreeg een hartver scheurende uitdrukking. Victor, fluisterde zij, zeg mij dat je het bent. Ik wil je stem hooren, zeg tegen mij Thea mijn schat, zooals je vroeger altijd deed. Subaroff zag juffrouw Lenz vragend aan, hij wist niet, of hij de krankzinnige al of niet haar zin zou geven. Zegt u haar dat u het niet is, gaf zij kortaf ten antwoord, het geeft niets, haar te misleiden. Ik ben niet degene, waarvoor u mij houdt, zei Subaroff zacht. Uw moeder heeft gelijk, ik heet Wladimir, niet Victor. Maar de stem is die van mijn ge liefde, en 't zijn zijn oogen, zwart waren ze, zoo donker als de nacht, je hebt ze hem afgestolen en hij weet wel, dat hij zonder zijn zwarte sterren niet bij mij mag komen. Geef ze mij, ik zal ze voor voor hem bewaren. En zijn lied en zijn stem... je hebt -hem alles afgenomen, hij behield niets niets... Thea's stem, eerst droomerig en fluis- verd door de finma Harland WOlff te Belfast, de ketel-installatie door de Mij. „Fijenoond" de opstelling aan boord van beide installaties geschiedde door „Feijenocmd". Aan boord bevindt zich een koelin- richting voor proviand, terwijl het schip van electrische verlichting voorzien is en een installatie voor draadlooze tele grafie bezit. Voor de behandeling der lading zijn 20 stoomlieren opgesteld, benevens een speciale inrichting voor liet laden en lossen van zware stokken tot een maxi mum van 40 ton. Bestrijding reclame chocolade fabrikanten. De heer Boekman heeft den raad ver lof gevraagd, in de eerstvolgende ver gadering van den gemeenteraad te Am sterdam Burg. en Weth, de volgende vragen te mogen stellen le. Zijn Burg. en Weth. niet van oor deel, dat door den verkoop, weike thans op ruime schaal in onze stad plaats vindt, van chocoladereepen waarin zich bons bevinden, recht gevende op geld bedragen, in het bijzonder voor kinde ren groote moreele gevaren ontstaan 2e. Zijn Burg. en Weth. bereid, maat regelen te nemen tot bestrijding van dit euvel PROVINCIALE STATEN. Zomerzitting. Verschenen is thans de agenda voor den op 4 Juli te openen zomerzitting van 'de Proviciale Staten van Zeeland, volgens welke Ged. Staten voorstellen aan te houden de verzoeken van com missarissen van de Ambachtsheerlijk heid van Oud- en N'ieuw-Vosmeer en Vrijibenghe, om machtiging tot het voortdurend heffen van veergelden naar een hcoger tarief dan* het thans gelden de in het veer van Oud- en Nieuw-Vos- meer van de vergadering van inge landen van het waterschap Poortvliet, tot wijziging van het bijzonder regle ment voor dat waterschap van den kring Noord-Bevéland der Z. L. M., om veilhoogintg van den veerdam te Kort- gene van de vergaderingen van inge landen van de polders Ser-Lippens en Nieuw-Othene om calamiteus-verkla- ring van die polders van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Kapelle om subsidie in de kosten van restauratie van het kerkgebouwvan de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tJb.c., om over 1923 1923 weder een subsidie van 5000 te mogen ontvan gen van de vereeniging „Sanatorium Zeeland", om de provincie borg te doen blijven voor een kapitaal van 750.000, hetwelk de Rijksverzekeringsbank 'be reid is aan bedoelde vereeniging te lee- nen tegen 5/2 m'its een officieel li dhaam als borg optrede, en ten slotte de reeds vroeger vermelde verzoeken der gemeente Clinge en Philippine, resp. terend, was al luider en luider gewor den, nu klonk zij dreigend en met een kracht, die men niet van haar zou ver wacht hebben, trok het meisje zich van haar moeder los en wierp zij zich op Subaroff, die door dien onverwachten aanval wankelde. Geel terug, wat je hem hebt ont nomen, schreeuwde zij, terwijl zij snel de handen naar zijn oogen uitstrekte, hij kan den weg naar mij niet vinden zonder zijn oogen, want ik ben ver van hem vandaan, ik ben immers gestorven van verlangen ik zal ze je uitscheu ren met mijn nagels en Door groote krachtsinspanning ge lukte het aan Subaroff de zieke van zich te stooten, terwijl juffrouw Lenz haar van achteren greep en poogde, haar te rug te trekken. Zoo worstelden zij eeni- gen tijd tegen den aanval van razernij van het woedende meisje, toen verslap te haar kracht en met een gil viel zij bewusteloos in de armen harer moeder. Water, riep juffrouw Lenz uit, ze sterft, mijn lief, lief kind Helmi naar den dokter vlug ze sterft Een tranenstroom verstikte haar stem en terwijl Subaroff de levenlooze lichte gestalte op zijn armen naar haar bed droeg, had Helmi reeds hoed en mantel van den kapstok genomen en was zij de trap afgehold om den eersten den besten dokter, dien zij thuis trof, te halen Toen Helmi met den dokter terug kwam, was oom Lenz ook weer thuis. Hij zat op den rand van 't bed. hield de kleine, magere handjes van zijn kind in de zijne en langs zijn gerimpelde wan- om een renteloos voorschot en een bij drage voor wegenverbetering. Verder vermeldt de agenda het rap port van de commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid eener reorganisa tie der Prov. Verkeersmiddelen, welk rapport echter nog niet in druk ver scheen. Behalve de reeds voor 14 dagen ge noemde voorstellen worden nog de vol gende genoemd Een voorstel om, evenals voor de af gifte van nieuwe buitenland-sohe pas sen, ook bij het nu mogelijk geworden verlengen van die passen een leges te heffen van 1, behalve in 'gevallen van onvermogen. Een voorstel om, waar'het mogelijk is, dat uit de aanvaring van 'het stoomschip „Walzoorden van den Prov. Stoom- bootdienst op de Oosterschelde en de sleepboot „Noord-Holland" op 10 ja nuari jL in het kanaal voor Walcheren bij Veere, een rechtsgeding zal voort vloeien, een mogelijk geschil over deze aanvaring aan de uitspraak van scheidsmannen te onderwerpen of daarvoor, zoo noodlg ook in hooger be roep en cassatie, een rechtsgeding te voeren of hierin als verweerder op te treden. Een voorstel, om verzoeken van de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg, om verhooging van het maximum der subsidie over 1922 en volgende jaren voor de handelsdag- school van 9000 op 10.000 en voor 1923 en volgende jaren voor de Han delsavondschool van ƒ2800 op ƒ3000, af te wijzen, daar Ged. Staten het niet goed achten verleden jaar voor den ter mijn van 5 jaren vastgestelde maxima nu tusschentijds te verhoogen en dit te vens de mogelijkheid opent dat ook an dere lichamen, die zulke subsidies ont vangen, als de gemeente Vlissingen, de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes en de Kath. Middelb. schoolver- eeniging te Hulst, verhoogingen komen vragen. ■Daar de kantonrechter te Terneuzen en in hoo'ger beroep ook 'de rechtbank te Middelburg de bepaling van het regle ment op de wegen en voetpaden, waar bij de bevoegdheid tot 'beperking van het vervoer op kunstwegen bij ingeval len dooiweer aan den Commissaris der Koningen wordt verleend, in strijd heb ben verklaard met artikel 152 der Provinciale Wet, stellen Gedeputeerde Staten voor deze bevoegdheid we der aan hun college op te dragen en te vens in genoemd reglement een tweede wijziging te brengen, waardoor het ook verboden wordt op of 'boven een weg of voetpad eenigeriei wenk aan te leggen zonder toestemming van Burg. en Weth. Evenals verleden jaar stellen Ged. Staten voor afwijzend te beschikken op een verzoek van de R. K. Ver. tot be strijding der t.b.c. „Herwonnen Levens kracht" om subsidie. gen vloot traan na traan in den grijzen baard. Thea lag nog in onmacht, zij haaide nauwelijks waarneembaar adem, slechts aan een lichte trilling van haar lichaam bespeurde men, dat zij nog leefde. Na eenigen tijd gelukte het den dokter, haar weer bij te brengen. Thea sloeg de oogen langzaam op, maar ziel loos en overschillig rustten zij op haar vaderts bekommerd gelaat. Thea, fluisterde hij, terwijl hij zich tot haar neerboog om haar voorhoofd te kussen mijn lief kind, hoor je, wat je vader zegt Zij verroerde zich niet, vermoeid gleed haar biik langs haar vader, aan wien zij met zoo'n innige liefde had gehangen, toen sloten haar oogen zich weer, een lichte zucht 'ontsnapte haar lippen. Zij kwam niet meer tot bewust zijn, de ontzettende opwinding had haar zwakke krachten voorgoed gebroken, maar den geheelen volgenden dag en den nacht daarna lag zij nog zoo, als een geknakt bloemblaadje. Zachtjes sluimerde zij voor immer in, zonder strijd of pijn. Juist toen de klokken overal in dc kerken weerklonken, trilden de kleine handen voor den Iaatsten keer in haar vaders hand, en toen hij de door tranen verduisterde oogen op zijn stervend kind liet rusten, zag hij, dat er een zalig lachje op haar bleek gelaat lag. Haar onrustig hart had opgehouden met kloppen, het had rust gevonden. Zij was een diergenen geweest, die te zwak zijn, zich tegen de stormen des levens te verzetten. Schrei niet, moeder, zoo troostte Be groot ing 1923. Ter vaststelling wordt aangeboden de begrooting voor 1923, welke aanwijst in ontvang en uitgoaf 1.721.276.59 met een post onvoorzien ad 18.237.751/2 Ter toelichting van deze begrooting zeggen Ged. Staten o.a., dat zij, gezien den te verwachten teruggang in de op brengst der belastingen, inzonderheid der vermogens- en der inkomstenbelas ting, niet hebben durven ramen een op- centen-opbrenigst van 1.213.000 of ƒ94.000 meer dan in 1922, zooals de cijfers over 1922 zouden rechtvaardi gen, maar dezelfde opbrengst als voor 1922 was geraamd. Verschillende an dere posten der begrooting 1923 leve ren echter gunstige verschillen met de raming voor 1922 op en wel tot een totaal van 102.000, waartegenover een drietal posten, die een -nadeelig verschil geven van 11.000 te samen, zoodat de gewone uitgaven ten slotte een voor- deelig verschil geven van 91.000. Maar er zijn twee posten, die dit voor- deelig versahil neutraliseeren. Vooreerst valt op te merken, dat de gewone dienst 1922 alleen sluitend kon worden ge maakt met een ontvangst van ƒ25.000 wegens beschikking, over een deel van het batig saldo der rekening over 1920. Het is uit den aard der zaak beter, wanneer de uitgaven over een dienst jaar uit de ontvangsten van datzelfde dienstjaar gekweten worden. Maar in de tweede plaats zal de provincie bij te dragen hebben in het pensioenfonds volgens de nieuwe pensioenwetgeving en daarvan worden de kosten voor de provincie geraamd op 66.000, vermin derd met ƒ7100, zijnde de post voor vergoeding aan den griffier en de amb tenaren ter provinciale griffie van de bijdragen voor eigen en voor weduwen- en weezen-pensioen. Of Ged. Staten zulten voorstellen gebruik te maken van het recht om 8>/jj ,7 van den grondslag op de belanghebbenden te verhalen weten zij nog niet. Zij zullen dit nader overwegen en eventueel in de najaars vergadering daarover voorstellen doen. Ged. Staten maken van deze gelegen heid gebruik terug te komen op de fi nancieels 'beschouwingen van den heer van Niftrik in de zomervergadering van 1921, die tot de conclusie kwam, dat er twee middelen tot verbetering zijn en wel ten eerste verhooging van de Rijks— uitkeering. Ged. Staten wijzen er op, dat in 1919, 1920 en 1921 door hun col lege, bijna steeds in samenwerking met andere colleges van Ged. Staten bij de regeering is aangedrongen op verhoo ging, maar dat die steeds zijn afgewezen op grond, dat de uitkeering niet is te besohouwen als een rijkssubsidie in de provinciale bestuurson'kosten en mits dien niet behoort te worden herzien in verband met de stijging van de uitga ven voor het .provinciaal bestuur, die ten laste der provincie zijn. Ook bestaat Lenz zijn jammerende vrouw, met tril lende lippen, ze is eindelijk gelukkig, laat ons den barmhartigen God danken, dat Hij haar 't sterven zoo gemakkelijk heeft gemaakt. Ten tweeden male binnen korten- tijd stond Helmi aan een sterfbed. Over haar bleek en ernstig gezicht vloten rijkelijk tranen zij golden het leed, dat de beide oude menschen had getroffen, en ook het leed, dat zij jarenlang had den gedragen, zonder zich ooit te ver zetten tegen de hardheid van het lot. En toch drukte het verdriet hen nu zwaarder dan voorheen. Hier was de dood een verlosser geweest, en toch voelde de vrouw, die sedert jaren aan hef ziekbed harer dochter was geke tend, die vrijheid noch ontspanning had gekend, die verlossing niet als zooda nig. Zij weende en jammerde om haar kind haar eenige lieveling en gewil lig zou zij haar kruis verder hebben gedragen, als het maar had mogen leven. Helmi legde haar arm om de schou ders der weenende vrouw en streelde zacht het trillende gelaat. Schrei niet meer, lieve tante, zei zij troostend, laat haar rustig slapen en gun- haar den vrede zij heeft zooveel geleden in haar jonge leven, nu is dat voorbij en zij heeft rust wij alien moeten nog veel doorworstelen, vóór wij zoover zijn. Moeten wij haar eigen lijk nief liever benijden dan beweenen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1