lag ite VLISSINGSCHE COURANT 150 100 25 IN MAANDAG IQ JUNI iSSINQEN :eren >OK concur- en gele- :nieuwd. fREGT. No 14a UitgaveFirma F. VAK IE VELDE Ir Jaistraat 58, Vlissingee. Tel. Interc. 10. Postrekening 6628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. Knr^i^nn (JUU een ongeluk. UUU BINNENLAND EEUÏLJUBTON LEVENSSTQRÜEN' Stads- en Provincienieuwg •opsi adres t 56; issel, |w met \ANSCHE) RZEEP) ledingstukken ren. [Amsterdam. |gisten enz. a voor min- Middelburg. -3.90 -9.45 ^8.90 -5.88 1-2.90 -7.40 -3.98 -9.90 Irotté, lage ?aaf. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. De abonné's in 't bezit eener (Tfc gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- g g H118 lange otigeschikt- kerd tegen ongelukken voor: jLUQJU' heid tot werken. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel gulden, bij verlies van een hand, vsèt of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Haagsche Conferentie. Het „Journal des Débats" ge waagt met voldoening van de rustige -atmosfeer, zonder veel opschudding, zonder gerudht, waarin de Haagsche conferentie werd geopend. Het blad fbrengt daarna hulde aan het program ma van jhr. van Karndtteek, die als geestig en practisch man meertt, dat het beter is in Den Haag methoden te ge bruiken, die volmaakt in tegenspraak zijn met die aan de Rivièra. :De herte- •neringen aan Genua zijn zoodanig, dat alle ernstige menschen den wensch koesteren om aan de conferenties de rust en de bescheidenheid te hergeven, die bii deze soort vergaderingen pas sen. Er zullen ongetwijfeld nog vele conferenties volgen. Het .„'Journal! des Bébats" wenscht, d'at zij, die deee or- ganiseeren, eea voorbeeld nemen a an de conferentie in Den Haag. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt in verband met het feit, dat sommige delegaties ter Haagsche conferentie zich bereid hebben verklaard getegeld de journalisten van het betrokken land te ontvangen, kunnen wij mededeelen, dat reeds enkele dagen voor de conferentie begon, de voorzitter van een Neder- landschen journalistenkring er bij mi nister Van Karrtebeek 'krachtig op aan gedrongen heeft, dat er ook dagelijk- sche bijeenkomsten zouden zijn tus- schen de Nedertandsche delegatie en de Nederlandsche journalisten. De minister heeft toen toegezegd, over dit denkbeeld met de Nederland sche delegatie overleg te zullen, plegen. Wat de incidenten van "de laatste da gen met de persvertegenwoordigers 'aangaat heeft de Kring-voorzitter zij nerzijds geconstateerd, dat de perscom missie. er bij den minister 'tijdig en her haaldelijk op aangedrongen heeft, de journalisten ook toegang te geven tot het Vredespaleis. Niettemin heeft de Kringvoorzitter ten overvloede aan de commissie verzocht de totstandkoming van dien maatregel voor het vervolg der conferentie nogmaals'bij den minis ter te willen bevorderen, ook wat be treft de couloirs van "het Vredespaleis. Vlaggen op verjaardagen van leden van het Vorstelijk Huis. Aangezien twijfel blijkt te bestaan omtrent den dag, waarop gevlagd dient te worden, ingeval verjaardagen van H. M. de Koningin en 'leden van het Vorstelijk Huis officieel gevierd worden op een anderen datum dan dien. waar op de verjaardag valt, is door den mi nister van oorlog ter algemeene kennis gebracht, dat in zulke gevallen uitslui tend gevlagd moet worden op den dag, waarop de verjaardag officieel wordt gevierd. 27) Zij .schrok op uit haar gepeins, in de kamer er naast werd weer piano ge speeld, dezen keer waren het zware vingeroefeningen en toch klonk het, alsof bet den speler in 't geheel geen moeite kostte. Subanoff speelde goed hij had groote vorderingen gemaakt in deze drie maanden. Nu brak hij plotse ling af weer klonk de nocturne. Helmi schudde haar hoofd, -zij dacht weer aan Kora's opgewondenheid, er moest iets bijzonders met dit stuk zijn. Zij kon immers onmogelijk gissen, dat het een onzichtbare groet was van ziel tot ziel, en dat het voorbestemd was het begin van een roman te vormen. Onlangs was zij met Kora naar een concert geweest en naast deze had Su- baroff gezeten toevallig natuurlijk, zooals Herbert scherp opmerkte. Helmi was zoo geheel en al verzonken geweest in 't spe! van een jongen pia nist, dat zij voor niets anders oog of oor had gehad. Zij kon dus onmogelijk hebben gezien dat bij deze nocturne plotseling twee paar oogen elkaar hartstochtelijk aanzagen. Toen Kora Helmi verliet en de ein- delooze trappen afdaalde, drukte zij de hand vast op haar hart. Zou het dan toch mogelijk zijn, dat dit hart weer zal liefhebben Zij zag er zielsgelukkig uit, geen en kele gedachte hield zich met Herbert Behrens bezig, fn dit o.ogenblik bestond Bezuiniging. In aansluiting aan een. reeds vroeger gevallen beginselbesluit, heeft de mi nisterraad besloten töt algeheele aémh nis'fratieve en technische centralisatie der rijksbouwdiensten onder het depar tement van financiën, in hoofdzaak in den geest van hej adres, hierover 'on langs op verzoek van den ministerraad door de Bezuinigingscommissie uitge bracht, Erfpactü en registratie. De minister van financiën heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij ter bespoediging van den bouw var. huizen bereid is de Koningin voor te stellen geen registratie te heffen van bouwwerken, idie men reeds begonnen is te zetten sup erfpachtgronden vóór dat de acte ran erfpachtsuitgifte is op gemaakt en tter registratie is aangebo den. Dit zal echter alleen het verleden betreffen. Voortaan moet, voordat met den bouw wordt begosmen, een akte, de overeenkomst van uitgifte in erfpacht constateerende, ter registratie worden aangebadent. Het is voor het registra tierecht niet noodig, idat het in erfpacht uit te geven terrein in de onderhandsche akte volgens de kaöastrale kenmerken wordt «inschreven elke aanwijzing van dat terrein, waardoor de begren zing wendt aangeduid, is daarvoor vol doende. Zulk een. akte zal wel altijd S3.Trw.eztg zijn. De lager onderwijswet. Omtrent de nieaswe regelingen, welke het ontworpen voorstel tot wijziging van de Wet op het Lager Onderwijs zal brengen, behoor* ook een regeling van het aantal onderwijzers per klasse, dat wederom zal worden, teruggebracht «p de getallen, aangegeven in artikel 24 der vwet wan 1878, met een on- beteakenende wijziging. Van beteekenis in.dit qpzicht is evenwel het voorschrift 'dat ihet den gemeentebesturen niet meer vrij .zal staan op eigen kosten onderwij zers .te benoemen boven het normatieve getal, en evenmin zullen dat de school- besturen kunnen doen. Deze regeling wordt in de Memorie var. Toeiichtiirg.verdedigd met een be roep op de kosten der opleiding, welke door het rijk gedragen worden voor het geheele land, terwijl, liet men de ge meente- en de schoolbesturen vrij, som mige deelen van het land van de vruch ten sfier 'Opleiding onredelijk veel zouden profiteered terwijl het daardoor aan anderen onmogelijk zou worden ge maakt ook volgens de minimum-eischen in de behoefte,aan leerkrachten te voor zien. De mededeeling dat het minimum getal teerlingen voor een U. L. O. school 24 zal zijn, moet worden aangevuld voor scholen in plaatsen met 80.000 inwoners zal bat minimum 48 en met 1 OO.OOO inwoners 60 zijn. De gewijzig de het zou op 1 Januari 1923 in werking moeten treden. hij werkelijk nierivoor haar, HOOFDSTUK XI. Helmi luisterde nog naar het piano spel, toen haar tante met een rood ge zicht binnentrad. Ik moet je wel even storen, Wil- helmine, ik lieb 't vandaag erg druk en mijn keukenmeid is uit haar humeur ik heb haar eens flink de waarheid gezegd en nu beweert zij hoofdpijn te hebben. Die Berlijnsche dienstmeisjes zijn daar om alleen ter wereld .gekomen, opdat de mannen maar vroeg weduwnaars zullen worden men zou een beroerte kunnen krijgen van woede. En de oude man blijft ook een eeuwigheid weg, als men hem ergens heenstunrt. Hij zou koffie voor mij malen Maar tante, dat is toch geen werk voor oom. Ik wil 't graag voor u doen. Helmi was opgesprongen, ze trok de Ia van haar schrijftafel open en legde vlug het manuscript er in. Zeg mij maar wat ik doen moet. Och, in de keuken kan je mij niet helpen, dan moppert oom weer, maar ik zou graag zien, dat je naar Thea ging en een poosje bij haar bleef. Zij is vandaag erg onrustig en die daar ze wees op de zijkamer, met zijn eeuwig gespeel maakt haar al erger. Hoort zij het spelen dan vroeg Helmi verbaasd. Dacht je soms van niet Zij is toch niet doof en alles, wat hij speelt, klinkt juist zoo, als toen een ander daar vroeger speelde, ik had hem de kamers niet moeten verhuren, dan had ik ook geen onaangenaamheden met den baron gehad. Verder verneemt ijfct „HblcL" dat de eerste indruk van, .bét voor-ontwerp in parlementairen kring zeer ongunstig is, en dat men er wik in den Onderwijs raad niet mee ingenomen was. De re geering moet desniettegenstaande, met het oog op den 'nijpenden toestand van 's lands financiën besloten hebben haar voorste! te handhaven. De Tweede Kamerverkiezingen. Het Centraal Bureau van Anti-Rev. kiesvereeniginge» te 's-'Gravenhage heeft aan de besturen der kiesvereeni- gingen «en circulaire gezonden, waarin aangedrongen wordt om met het oog op demernst en het gewicht der a.s. ver kiezingen voor land en wolk, aan den vooravond der stemming een ure des gebeïts te houden- Rakkengevaar in het buitenland. Vanwege de hoofdinspectie van de Volksgezondheid wordt er de aandacht op gevestigd, dat in verschillende lan den van Europa pokkengevallen voor komen, zoodat het raadzaam is, dat personen, die naar ihet buitenland op reis gaan, zich vooraf laten vaccineeren ©f revaccineerem Een vaccinatie tegen pokken beschut niet 'langer dan 5 a 7 jaar. en het is dus noodzakelijk om na zulk een periode de kunstbewerking weder te ondergaan, wanneer men nan pokkengevaar kan 'blootgesteld zijn. Dit laatste kan het geval zijn met personen, die zich naar het buitenland begeven, waarom dezen wordt aangeraden zich vóór de reis te doen inenten. De ex-kroonprins naar Doorn. De Duitsche ex-kroonprins is Zater dag in gezelschap van burgemeester Kolff per auto n2ar Doorn vertrokken, teneinde zij» vader, den ex-keizer, voor enkele dagen een tie; rek te brengen. Een premïevrij Staatspensioen. Het Nederl. Verbond voor premievnj Staatspensioen voor iedereen heeft te Amsterdam zijn jaarlijksche vergade ring gehouden. De voorzitter, tie heer G. B. van der Werf, gewaagde in zijn openingsrede van den goeden vooruitgang van den bond. Na afdoening va» loopende zaken en vaststelling van het .verkiezingsprogram werden besprekingen gevoerd over het verslag van den bond voor staafspen- sionneering. In dit verslag werden twee geheel uiteenloopeaSe stroomingen ge constateerd. Het programma van het'„Verbond komt hierop neer premïevrij staats pensioen voor iedereen, arm of rijk, on verschillig welken godsdienst. Het ver bond ijvert er voor, ,,;dat aan een ieder, behalve rust na iederen werkdag, ook .rust na het volbrengen van zijn levens taak gegeven worde." Om dit ales te bereiken, zal het Ver bond uitmaken, waarop daadwerkelijk Helmi zag haar tante .vragend aan. Ja, die is vanmorgen vertrokken, oom is juist heen om hem als bewoner van ons huis te laten afschrijven. Hij wosnde hier voor hef tweede jaar en ■rur heeft hij hevige ruzie -met zijn vriend igekregen. Och ja, 't is altijd maar weer waar met de grootste vriendschap is 'het steeds 't gauwst gedaan. Dus de kamers staan weer leeg Neen, gelukkig houdi de Rus ze alle drie. Och, hij kan 't do.en, hij heeft geld genoeg. Tot Juni heeft hij mij de huur al betaald. Dan gaat hit gedurende den zomer weer naar zijn land, zooals hij me vertelde 't is een deftig heer, maar dat neemt niet weg, dat ik ntij vanmorgen over hem heb gëergerd. Waarom zouden zij plotseling zulke vijanden geworden zijn? Zij schenen toch de beste vrienden te zijn, toen i'k „een paar dagen „geleden met hen i» gezelschap was. Nu, waarom krijgen jongelui meestal ruzie Om een vrouw natuur lijk. Mijn oudje meesmuilde toen hij van den twist hoorde. Daar zou Kora wel achter steken, dacht hij, maar wat gaat het mij aan hij is weg en daar mee is de zaak afgedaan voor mij er zal wel weer een ander komen. Op den drempel naar de keuken bleef zij staan, om te luisteren. Subaroff speelde een voorspel e» ging toen over in het oud-Duitsche liefdeslied van Brahms. Juffrouw Lenz kleurde nog heviger. Dat is haar wijsje, zei zij fluiste rend tot Helmi, terwijl zij weer in de kamer terugkwam, dat zingt zij immers altijd en. eeuwig, daarmee heeft die vai- bezuinigd moet worden. Indien een van zijn candidaten in de Kamer mocht ko men, zal het Verbond er voor ijveren, dat aan iedereen een premievrij staats pensioen van 600 per jaar wordt ver leend. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graai Co.'s Bureaux voor den han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 16 Juni in. Nederland uitge sproken 63 faillissementen tegen 55 fail lissementen in dezelfde periode van het vorige jaar. werden 1251 faillissementen uitgespro ken tegenover 939 faillissementen over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VtiSSINGEN, 19 JUNI. De Tweede Kamerverkiezing. Zaterdagmiddag kwam het Centraal Stembureau voor de verkiezing van le den van de Tweede Kamer te 's-Gra- venhage bijeen om bij loting de num mering van de ingediende en goedge keurde candidatenlijsten voor de a.s. verkiezingen v.asf te stellen. Voor de lijsten in den kieskring Mid delburg is het resultaat als volgt Liberale lijsrt Van Houten. Volkswelvaart. A. R. Partij. N. K P. 'Communisten. Socialistische Partij. Lijst Van der ."Zwaag. Vrïjz. Dem. Bond. Plattelandersbond (rechts). Idern '(links). Vrijheidsbond, lijst De Mutalt. Lijst Abr. Staalman. Ljjs.t 'Ter Hall. Chr. Dem. PaTfij. Onaf bankelij ken! Staafk. 'Ger. Partij. Dem. Partij Heeres. Chr. Hist. Unie, lijst Van Boetzelaer. Idem, 'tijstSchokking. S. D. A." P. Nat. Bond voor Bezuiniging. Neutraal Middenstandsblok. !R. K. Staatspartij. De Eerste Kamerverkiezingen. Dr. C. J K. van Aalst, directeur der Neci. Handels Maatschappij heeft op een hem gedaan verzoek om een can- riidatuur van lid der Eerste Kamer van Zeeiand te ..aanvaarden, aan den voor zitter der Christ. Hist. Statenfractie voor Zeeland gemeld, dat hij onder ge wone omstandigheden zeer gaarne aan een eventueele roepstem gevolg zou hebben gegoten, doch dat 'hij na rijp beraad heeft gemeend, dat zijn drukke bezigheden in verband met de nog te verwachten .moeilijke tijden, hem niet sche veat haar vroeger heelemaai van streek gemaakt. Die daar, zij wees op den wand, waar achter de muziek klank, lijfct verbazend veel op hem, de zelfde zwarte oogen en hetzelfde haar alleen is hij een beetje gwoter en wat dikker maar als hij spreekt, moet ik mijn oogen goed qpen doen om mij er van. te overtuigen, dat hij niet die ver dwenen ellendeling is. Doe de deur goed dicht als je paar haar toegaat, dan hoort zij 't spelen niet zoo duide lijk, en vertel haar iets, dat haar afleidt. Als je Subaroff we.er eens spreekt je ontmoet hem immers vwel bij je zuster zeg hem dan, da) hij ons er een grooten dienst mee bewijst, als hij dit lied niet meer speelt. Ik weet niet eens hoe 't heet, ik zc-u 't hem moeten voor zingen, als ik zelf 't hem zou vragen, en dat zou nief al te mooi klinken. Maar dat kan jij wel, je hebt er immers ver stand van. Helmi knikte en verliet met haar tante de kamer. Domkop, die ik ben, nu heb ik zelf het vergeten, juffrouw Lenz wees op de openstaande deur der woonkamer, dat komt er van als men zooveel in zijn hoofd heeft, Helmi sloot de deur achter zich en ging door de woonkamer in Thea's slaapvertrek. Er was echter niemand, het bed was niet beslapen e» van Thea was nergens iets te zien. In de keuken had juffrouw Lenz al een pan met boter op 't gas gezethet pruttelde en siste, zoodat zij Helmi pas verstond, toen die haar voor den tweeden keer aansprak. Thea Waar zou zij zijn Helmi haalde haar schouders op. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Unnilrnnrtc iseenzomerziekte.Ve- flOölKOOrtS len hebben deze ziekte bestreden met de be- AhHiiüirnnn kende, onschadelijke HUUIJoiIUOp toelaten thans die eervolle nieuwe taak te aanvaarden. Lijst van. onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzanders onbekend zijn, terugontvangen in de ie helft der maand Juni 1922. Brieven (binnenland) de heer Pie- ters, SluijsMij. Staatsspoorwegen, Utrecht. Briefkaarten (binnenland) D. Hout- kooper, Amsterdam. Briefkaarten (buitenland) Augen A. Janssen®, Arvvers C. Reumann, Halle. Zaterdag a.s., des middags te twee uur vergadert de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwsehe eilanden in de raadzaal te Middelburg. De agenda vermeldt de volgende voorstellen orn voorloopig nie.t als lid van de Nederlandsche organisatie der Internationale Katner van Koophandel toe te treden om geen financieelen steun te verleenen aan de commissie voor „de tentoonstelling te Kopenhagen; naar aanleiding van een adres van de Kamer van Koophandel te Groningen, inzake de Zegelwet; in verband met op merkingen van den minister van land bouw, nijverheid en handel inzake het in de vorige vergadering vastgestelde tarief voor verklaringen van oorsprong en legaliseeren van handteekeningen in verband met een adres van de Kamer van Koophandel te 's Hertogembosch in zake het openstellen van de telephoon- bureaux voor intercommunale gesprek ken in verband met een adres van de Kamer van Koophandel te Eindhoven inzake invoerverbod, voor Duitsche si garen en een inzake bewaargeving der effecten der Kamer. De bazaar voor „Kinderzorg". Het bericht in ons nummer van Vrij dag betreffende den bazaar voor „Kin derzorg" vermeldde slechts een drietal namen van commissieleden, De ge heele commissie is als volgt samen gesteld ALevrouw Quarles van Uft'ord Baronesse Mulert tot de Leemcule, eere-voorzitster; ds. N. M. de Ligt, eere lid mevrouw Van Adrichem Boogaert Zij moet in de keuken zijn gegaan, zij is noch in de huis- noch in de slaap kamer. Heb je in de alcoof gekeken Vanuit de eetkamer voerde een deur op de gang, waarop eenige der ver huurde kamers uitkwamen, door die deur kon Thea verdwenen zijn. jaren geleden was zij dien weg vaak genoeg gegaan, waarschijnlijk ook wel zonder dat haar moeder het wist of het goed keurde. Juffrouw Lenz was heel bleek ge wórden. Blijf hier, gebood zij haar nichf, ik vind haar wel. Maar woedend zou men worden, alles moet men zelf doen, altijd moet ik draven voor een ander en niemand doet wat voor mij. In Subaroff's kamer hield plotseling het pianospel op de kreet van een vrouw 't omwerpen van een stoel toen hoorde Helmi haar tante's stem en. daar tusschen door de klagende stem van de zieke. Thea was haar moeder in de keuken nageloopen, zij had haar echter niet gevonden, maar wel Subaroff's spel ge hoord en in haar zieke hersens was de gedachte opgekomen dat haar verdwe nen geliefde nu eindelijk teruggekomen was. Zij had geruischloos de deur van de haar zoo goed bekende kamer ge opend en daardoor was het haar mo gelijk geworden achter den in zijn spel verdiepten man te sluipen, haar beide armen om zijn hals te slaan en hem met den hartstocht van een krankzinnige aan zich te drukken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1