at5 VRIJDAG 16 JUNI LEVENSSTORMEN. oopen RJASSEH. ragen niets II te 85 J E (schappij van r( BINNENLAND FEUILLETON Stads- en Provincienieuws Verlichting bij Asthma ABDI1S6R00P. bos andijvie 35 eterselie 13 a 14 ni 1922. 'as heden alleen deering liep van K.G. per 5 ons. 100 stuks. RSEfi. 5 Juni, des na- icieel) en. nopen. 2.56Londen 1.821/2—ƒ0.83'/,; Parijs ƒ23.67'/, 1-0.01%. Ponden ƒ11.47 O.851/2 Bel- 21.321/2 Fran- /77!/2 1 Kronen C H T. 762.6 te Lerwick 755.0 te Seydis- nd van 16 Juni dijke tot Noord ot half bewolkt. ;e regen in hef •ISS1NGEN. n. n.m. 47 6.57 36 7.49 weede school rij dert lengen. onfectie- tsen des s, Bruin ellen. i'J dk- 100 110 50 55 is 8 uur. lavender- :y's laven- lavender- 'rhanden bij m a n. Ilamypark 37. 6 st f 1.25. VAN RIJN, 108. -Rotterdam, n plaatsen. 'ASSAGIERS ;n VEE. MM n, wr 8 Y. lOtt f.m. mt 9 igen N afvaart. >Qsp. en Exp. VOS, Tel. )ORN, Tel. 153. IOUT, Tel. 282. THEK, Tel. 101 Nol40 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- iminenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afronderlüke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer SS cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen ('hoofdsom en opcenten) over de maand Mei 1922, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1921. Opbrengst Opbrengst over de over de maand maand Mei'22. Mei'21. Grondbelasting 2.253.507 ƒ1.726.420 Personeele belasting 1.208.747 1.044.453 Inkomstenbelasting 13.349.066 13.074.619 Div.-en Tant. bel. 821.099 1.470.952 Vermogensbelasting 2.099.732 1.951.102 Suiker 3.478.551 1.748.517 Wijn 117.427 49.659 Gedistilleerd 4.882.720 4.701.551 Zout 119.233 103.601 Bier> en azijn 315.182 358.662 Geslacht 824.265 913.193 Belast, op speelkaarten 8.285 3.638 Zegelrechten 1.629.018 1.144.179 Registratierechten 1.878.364 3.004.845 Successierechten 4.984.970 2.721.925 Invoer 3.502.973 3.156.267 Belast, goud en zilver 73.572 58.090 Essaailoon 55 85 Statistiekrecht 341.335 284.292 Domeinen 284.236 252.921 Staatsloterij 17.169 17337 Jacht en visscherij 619 759 Loodsgelden 235.267 168.354 Mijnen 60.082 76.136 Totaal-generaal ƒ42.485.801 ƒ38.031.695 De Conferentie te 's-Gravenhage. Door den minister van -buitenland- sChe zaken, jihr. mr. dr. H. A. van Kar- nefoeék is gisterenmiddag de bijeen komst der buitenlandsche delegaties in ihet Vredespaleis geopend met een toe spraak in het Fransch, waaraan wij het volgende ontleenen Veroorloof mij U uit naam van de re/geering der Koningin te begroeten en u bij dien aanvang uwer werkzaamheden eenige welkomstwoorden toe te spreken. Ik behoef allerminst de oorzaken van uwe aanwezigheid op deze plaats in herinnering te brengen. Zij zijn van re- centen datum, dateeren uit Genua waar resoluties werden aangenomen, voor ziening treffende in de samenkomst van twee commissies in Den Haag, met het oog op 't onderzoek van de verschillen, bestaande tusschen de Sovjet-regee ring err de andere regeeringen en een voorloopige gedachten-wisseling betref fende de voorwaarden, waaronder de commissie van deskundigen zal optre den tegenover de Russische delegatie. De Nederiandsche regeering, tege moet komende aan de wenschen door de conferentie van Genua unaniem geuit, is gelukkig u te mogen ontvangen en gastvrijheid te verleenen. De heer Van Karnebeek 'bespreekt vervolgens het pogen om op een collec tieve basis te trachten het probleem van 25) Helmi sloot de gangdeur, ging terug naar haar kamer en zette zich aan haar schrijftafel. Nog twee uren duurde het, voor het etenstijd was, kon zij' nu maar werken- Maar de innerlijke rust, die men allereerst noodig heeft, om goed werk te leveren, ontbrak haar. Zij steunde met de armen op de tafel en liet het hoofd in de handen rusten. En haar gedachten gingen terug al ver der en verder tot den dag waarop zij Herbert Behrens het eerst had gezien en die onrust over haar was gekomen. Zij 'zou haar plantenleven van vroe ger wel verder geleefd haar zieken vader verpleegd en den onbeminde» man gehuwd hebben, en dan zou zij een vlijtige, plichtgetrouwe huisvrouw zijn geworden, zooals haar moeder ook was geweest. Haar talent was dan, na nau welijks ontkiemd te zijn, verwelkt zon der bloesems of vruchten voortgebracht te hebben. Als Herbert den eersten stoot niet had gegeven, was de in haar slui merende wensch, iets te bereiken en haar eentonig bestaan te ontvlieden, eenvoudig een wensch gebleven en was het niet een brandend verlangen geworden, dat haar dag noch nacht met rust liet. Nooit was dan die tweestrijd in haar ontstaan, en al die moeilijke uren vol zelfverwijt en zielestrijd waren haar bespaard gebleven. Zij wist wel, foetiherstel van Rusland en van de Euro- peesabe vrede op te lossen. Spr. wensabt hieraan toe te voegen dat de beste wenschen van bet Neder iandsche volk met (het welslagen der pogingen zijn. De taak is zwaar, gelet op de diepe meeningsverschillen> die Sovjet-Rus- land en de andere, hier vertegenwoor digde Staten scheiden. Een atmosfeer van rust en evenwicht is 'daarvoor vereischt, die, hoopt spr hier zal worden .gevonden. De heer Van Karnebeek eindigdie zijn rede met de woorden De regeering en het volk van Neder land zullen uw werk met de grootste foeiangsteUing volgen en zullen al het mogelijke dben om de taak van deze conferentie te vergemakkelijken. Weest welkom In de eerste midldagzittircg van de conferentie tot het houden von prelime- naire besprekingen over het Russische vraagstuk, is minister van Karnebeek tot voorzitter benoemd. Kosten marine-luchtvaartdienst. Minister Van Dijk heeft op vragen van den heer Hugenboltz betreffende de kosten en het personeel van,den marine luchtvaartdienst sedert de oprichting van dezen dienst o.a. geantwoord Pensioenen zijn verleend in 1919 tot een bedrag van 200, sinds 1 janu ari 1920 verhoogd tot 280 in 1921 315 in 1922 455. Laatstvermeld pensioen is slechts toegekend voor één jaar kan worden verlengd tot ten hoogste 5 jaar. AI deze pensioenen komen in aan merking voor herziening volgens de nieuwe pensioenwet de nieuwe bedra gen zijn evenwel nog niet vastgesteld. Omtrent de wiskundige waarde der "iremies kunnen derhalve geen gegevens worden verstrekt. De kosten, veroorzaakt door particu lieren overtocht naar Oost-lndië be droegen in 1919 f 1350; in 1920 10.780 in 1921 18.470. Wat aangaat pegevens betreffende het percentage nuttig rendement van de opleidingen in het buitenland, deze wer den slechts verkregen betreffende En geland en alleen over het jaar 1921. Dit percentage bedroeg 77. Voor 1919 en 1920 konden geen cijfers worden gegeven. Bovendien waren de omstan digheden gedurende de eerste jaren na den oorlog zóó abnormaal, dat cijfers over die jaren geen waardevol inzicht zouden geven. De actie tegen de Tabakswet. Aan de verschillende politieke partij en is, naar „het Vald.'' meldt, de vol gende brief gezonden De sigarenfabrikantenvereeniging „Het Oosten", in vergadering bijeen te Deventer, besloot, ten einde in de naas te toekomst in de gelegenheid te zijn bij de regeering met succes te kunnen aan dringen tot opheffing van den tabaks accijns, uw partij openlijk te vragen ons uw standpunt te willen mededeelen in zake de wet op de tabaksbelastine. Uw antwoord op bovenstaande ach ten wij van het hoogste belang bij het beoalen van onze houding in den a.s. verkiezingsstrijd. De drukkende lasten, door de invoe ring der Tabakswet den fabrikanten, zoowel als handelaren in tabak, sigaren en aanverwante artikelen opgelegd, no pen ons tot dezen brief. Toelichting op het bovenstaande dat zij haar verloving moest verbreken, maar de gedachte, dat de redenen daar toe reeds lang niet meer dezelfde waren als in 't begin, ontnam haar den vrede en verstoorde de rust harer ziel. Het was niet omdat zij Frits Lenz niet lief had of vreesde voor een huwelijk met hem zij wist, dat zij het met een beetje goeden wil en een kleine dosis geduld, best met hem had kunnen vin den, ook zonder hartstochtelijke liefde neen, dit was de reden, waarom zij haar woord moest terugvragen de liefde voor een ander man was haar hart binnengeslopen en. dwong haar er toe de zekerheid, haar verloofde in gedachten 'reeds lang te hebben bedro gen, liet haaf geen rust. Zij kwam zichzelve zoo ontzettend verachtelijk voor als kon men op haar voorhoofd lezen, dat haar hart aan een ander hing, efi nog wel aan iemand, die het niet de moeite waard vond er acht op te slaan, die meer van een andere vrouw hield en in haar slechts de jonge collega zag, die zijn hulp noodig had. Zich steeds inspannend, hem door geen blik of woord haar ware gevoelens te verraden, was zij tegenover hem niet meer zoo vrijmoedig, ja soms was zij zelfs onvriendelijk en kortaf en juist dan, zoo kwam het haar voor, scheen de gevreesde, spottende trek om zijn mond, duidelijker te worden en was het, alsof de verstandige oogen uitdruk ten, wat de mond niet zei Waarom toch at dat verstoppertje spelen dacht je, dat ik niet weet, wat je voor mij verbergt Zij kwam zich wordt overbodig geacht, gezien de groote actie, tegen de wet on de tabaks belasting gevoerd, waardoor veronder steld mag worden, dat alle motieven die tot dit schrijven geleid hdbben, u volkomen bekend zijn. Gaarne zien wij met den meesten spoed' uw antwoord op bovenstaand tegemoet. Wachtgeldregeling. De regeering is .voornemens voor te stellen in de wachtgeldregeling voor ambienaren o.a. de bepaling op re ne men, dat izij die in het huwelijk treden hun recht op wachtgeld verliezen. Bezuiniging loodsdierrsL Naar de „Eemsb." verneemt, zal ook te Delfzijl bij den loodsdienst bezuinigd worden. In het vervolg zal de dienst al daar onderhouden worden door twee schoeners, terwijl het aantal loodsen op ieder sohip wordt verminderd van zeven op zes. De Nieuwe Katholieke Partij. Het „Eindh. Dagblad" verneemt dat de staking van de verkiezings-actie der N. Kath. Partij niet beieekent, dat die partij tevens zal worden opgeheven. Aan de organisatie zal krachtig voort- gearbeid worden en tevens bestaat het voornemen, aan de volgende verkiezin gen voor gemeenteraden en Prov. Sta ten deel te nemen, wanneer althans in c'e bestaande kiesorgansaties der Staatspartij niet zulke reconstructies zijn aangebracht, als door de N. K. P.- ers wordt verlangd. Bezuiniging bij de spoorwegen. Naar „de Tel." verneemt, is een nieu we dienstregeling voor het treinperso neel in bewerking. De bedoeling is de nieuwe regeling reeds 29 dezer in te voeren. Het laat zich aanzien, dat dan het aantal ter beschikking gestelde treinbeambten belangrijk zal vermin deren. De Kamerverkiezingen. Omtrent de verbinding van de anti- rev. candidatenlijsten deelt de „Stand." mee, dat verbonden zijn tot één groep de gelijkluidende lijsten van de kies kringen Leeuwarder.. Groningen en As sen met die van de kieskringen Zwolle, Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Maastricht, en tot een tweede groep die van de kieskringen Utrecht en Lei den met de lijsten van Amsterdam en Helder. De overige lijsten zijn niet verbonden. Daar echter in Rotterdam, 's-Gravenha ge en Haarlem gelijkluidende lijsten in gediend zijn, gelden deze als één lijst hetzelfde is het geval met de lijsten van Dordrecht, Middelburg en Tilburg. Christelijke Middenstand. Te Baar.» is onder voorzitterschap van den heer K. Meima, uit Sneek, de 4e jaarlijksche vergadering van de ver- eeniging van den Christeiijken handel- drijvenden en industrieelen middenstand in Nederland gehouden. Een groot aan tal afgevaardigden was aanwezig. Ver tegenwoordigd waren de Christ. Werk geversvereniging. het Christelijk Nati onaal Vakverbond en „Patrimonium". Mede waren aanwezig mr. V. Rutgers, lid van de Tweede Kamer, en jhr. J. .W. H. Rutgers van Rozenburg, burgemees ter van Baarn. Met algemeene stemmen werd aange nomen een voorstel van den provincia len bond Groningen, dat het midden- standsbureau voor het komende seizoen voor als een vogel, die zich tegen de vergulde staven van zijn kooi de borst verwondt en fladderend verlangt naar de vrijheid, waarvan hij toch geen ge bruik zou kunnen maken, daar ze hem in 't verderf zou voeren. Ze besefte wei de noodzakelijkheid van zich aan dc betoovering te moeten ontrekken, welke die man op haar uitoefende, maar haar ontbrak de moed, zich te verzetten te gen de kleinsteedsche vooroordeelen in haar woonplaats. En toch jjleef haar geen andere keuze weer daarheen of hier blijven. Zij wilde, zij moest blij ven in de drie maanden, dat zij hier was had zij veel schoons en heerlijks gehoord en gezien en dat alles had haar fantasie opgewekt. Zij wilde op den in geslagen weg verder gaan, 't was uit stekend voor haar werk geweest en zij had tamelijk veel geschreven. De krachtige polsslag der groote stad haar koortsig haasten en jagen, haar kunsttempels, waarin zij genoot van de scheppingen der klassieke en moderne schrijvers dat alles had niet nagela ten indruk op Helmi te maken. Had zij nu maar het oude en toch altijd weer nieuwe lied der liefde met rijn beko rende melodie kunnen vergeten dan had zij meegezwommen in den stroom en met heldere oogen ver om zich heer. gezien. Oom Lenz was er bepaald op tegen geweest, dat zij onmiddellijk zijn wo ning verliet en met Kora meeging, zoo als deze verlangde, en als Helmi den goeden, ouden heer niet diep wilde krenken, mocht zij niet aan Kora's ver een paar refaraten over actucele onder werpen aan de aideeiingen zal zenden. Het voorstel 's-Gravenhage: Het hoofd bestuur bevordere goedkoop en snel recht en het element van leekenrecht- spraak, werd eveneens aangenomen. Naar aanleiding van een tweede voor stel 's-Gravenhage over samenwerking iusschen den Christ. Middenstandsbond en de vereeniging van Christelijke werkgevers werd besloten, een com missie van 6 leden uit de beide organi saties te benoemen, teneinde eventueele fusieplannen te bespreken. Aangenomen werd het voorstel van de aideeli.r.g Groningen Het hoofdbe stuur trachte met aiie ten dienste staan de middelen ie bewerken, dat het cre- diet aan de Handelskamer worde inge trokken. Redis-Map. Bij de uitgevers-maatschappij „Nifor" te Utrecht is verschenen een Redis-Map, bevattende verschillende practische voorbeelden voor kunstschrift voor school en werkplaats, samengesteld door Georg Wagner met medewerking van J. L. M. Lauwereins, directeur der kunstnijverheidsschool te Amsterdam. Dit werk is het eerste op dit gebied in ons land. VLISSINGEN, 16 JUNI. Het Viissingsch Studiefonds. Gisterenavond werd door de commis sie tot beheer van het Viissingsch Stu diefonds, op voorstel van dr. A. Staver- rnan door den gemeenteraad ingesteld in zijn vergadering van 29 Juli 1921, de jaarvergadering gehouden, onder voor zitterschap van den wethouder van on derwijs. den heer Al. Laernoes. Hoewel over het eerste jaar nog geen daadwerkelijke steun werd verleend, werd beslóten toch een kort verslag aan Burg. en Weth. aan te bieden. De eerste jaren zullen toch aan kapitaalvorming moeten worden gewijd, wil in de toe komst het fonds aan het gestelde doel kunnen beantwoorden. Behalve de door de gemeente toege kende subsidie van 100 per jaar, werd in het afgeloopen jaar van de firma J. B. Wolters te Groningen een gift ontvan gen van 25, waarvoor de commissie haar erkentelijkheid heeft uitgesproken; Als sceretaris-penningmeester werd benoemd de heer dr. A. Staverman, ter wijl een rooster van aftreding, op grona van artikel 3 der verordening van 29 Juli 1921 werd opgemaakt. Zooals bekend is, dient het fonds om bijzonder begaafde jongelieden, die niet over de noodige middelen beschik ken. bij te staan, om hun studie te kun nen voortzetten. De commissie hoopt, dat het fonds tegen den tijd dat zich zoo'h geval voor doet. voldoende zal zijn gegroeid om eenigen steun van beteekenis te kunnen verleenen en stelt de secretaris-pen ningmeester zich gaarne beschikbaar voor het in ontvangst nemen van dota- tiën of erflatingen. Badplaats-amusementen, De bekende kapel Höfelein-Bekker .zal vanaf morgen dagelijks concerten geven, in het Strandhotel. Dinsdag- en Donderdagavond soirée dansante. lederen Zaterdag van 4 tot 6 uur thé dansante. Morgenavond na afloop van het ope- langen toegeven. Zij had trouwens in 't geheel geen reden zich te beklagen over haar verblijf bij haar bloedverwanten. Na een vinnigen strijd met zijn vrouw, waarin haar oom ten slotte voor haar de overwinng had behaald, had Helmi ook geen last meer van tante's gemop per en kon zij schrijven zonder gestoord te worden, en vrij met Kora en Behrens uitgaan. Juffrouw Lenz had zich er al gauw in geschikt niet te mogen rekenen 02 Helmi's hulp in de keuken en niet ai te geven op haar werk aan de schrijf tafel. En toen Helmi haar eens, hee! in 't geheim een paar twintigmarkstukken in de hand stopte en haar vriendelijk ver zocht dit eerstverdiende geld aan te ne men tot dekking van de onkosten voor haar gemaakt, ja, toen was tante Hel mi's schrijverij' met andere oogen gaan beschouwen. Eerst had zij standvastig geweigerd het geld aan te nemen niet zoozeer, omdat rij zoo fijngevoelig was, dan wel, omdat zij vreesde onge noegen met haar echtgenoot te krijgen maar toen Helmi beloofde te zwijgen en de goudstukjes zoo verleidelijk schitterden, was haar tegenstand ge broken en geruischloos verdwenen zij in haar diepen zak, van waaruit zij, of schoon ongezien, een gunstige uitwer king op tante's humeur uitoefenden. Kora kon ook uitstekend met juf frouw Lenz omgaan. Haar luchthartige vroolijke en ongegeneerde manier van doen kwam haar hier juist van pas. Die ouwe, dikke tante moeten we op den koop toenemen, daaraan is niets INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. kunt Gij bekomen door het gebruik van 't beproefde huismiddel, onontbeerlijk om de taaie slijm los te maken, de be kende, verzachtende nings-concert zal een soirée amusante plaats hebben. in het paviljoen „Wilh'elmina" zullen vanaf morgen dagelijks concerten wor den gegeven door de kapel „Falken- burg". De opera- en solisten-concerten in dit paviljoen blijven bepaald op Don derdagavond, terwijl des Zondagsmid dags matinée's zullen plaats hebben. In het paviljoen „Juliana", waar de kunstkring „het Zuiden".een perma nente tentoonstelling van schilderijen houdt, worden dagelijks van half vier tot half zes matinée's gegeven. Onze badplaats. Het zeer waardeerende artikeltje dat de ..Pal] Mall Gazette" over onze bad plaats heeft geschreven, waarvan wij gisteren melding Ihebben; gemaakt, is zeker met genoegen gelezen. Wij ontvingen thans weder een uit knipsel uit een Engelsche courant. Daarin wordt den Engelschen, de raad gegeven toch eens een uitstapje naar Walcheren te maken, omdat dit zoo'n heerlijk genot biedt. De schrijver is en thousiast over wat hij overal op Wal cheren gezien heeft. Hij prijst de 'Hotels zoowel wat inrichting, bediening als consumptie betreft en zegt eveneens dat een verblijf aan het strand em de boule vards te dezer stede iedereen zal tevre den stellen. Het verheugt ons natuurlijk in hooge mate dat de Engelsche pers zoo gunstig ever onze badplaats schrijft en wij ho pen dat hierdoor menige Engelsdhman zal worden aangespoord tot een bezoek aan Vlissingen en omgeving. Want hoe goed de reclame van een vereeniging tol bevordering van het vreemdelingen verkeer ook moge zijn, deze kan nooit zoo'n resultaat opleveren als artikelen ir. Engelsche bladen van touristen die hun ervaringen daarin uiteen zetten. juist daarom is het voor ons zoo'n prachtige reclame dat de Engelsche pers een uitstapje naar Vlissingen zoo warm aanbeveelt. Vacantiekaarten. Van 1 Juli tot en met. 15 September wordt op de Nederiandsche spoorwegen het tarief voor vacantiekaarten inge voerd, zooals de minister d.d. 1 Juni heeft goedgekeurd. Er zijn alleen enkele reizen verkrijg baar. en daarvoor gelden voor alle af standen de volgende tarieven ie klas 10 gld., 2e klas 7.50, 3e klas 5. Voor kinderen wordt geen reductie verleend, terwijl de reis niet mag wor den onderbroken. De vacantiekaarten zijn zooals gewone kaarten aan de loketten verkrijgbaar. Nieuwe loodsbooien voor het Belgisch loodswezen. In de haven te Antwerpen zijn aange komen de vischstoomsloepen „Elsfleth" en „Eimshorn". Deze schepen- werden door de Belgische regeering in Enge land gekocht. Deze schepen zullen op de scheepswerf der firma A. en L. Let- zer te Boom de noodige veranderingen te doen, had zij al na haar eerste be zoek aan Helmi tot Behrens gezegd. Maar wacht maar, ik zal haar wel klein krijgen en ik wil er voor zorgen, dat mijn Mi het bij haar zoo goed krijgt als 't maar kan. 't is jammer, dat die oude, goeie oom zoo'n- vrouw heeft, om hem wil ik er dadelijk niet meer op aandrin gen, dat Helmi van hem weggaat, maar 't liefst bracht ik ook hem hierheen. Het duurde dan ook niet lang, of juffrouw Lenz was bijzonder ingeno men met Kora en zelfs had zij er niets op tegen, dat haar oudje soms werd meegenomen naar der. schouwburg of naar een concert. Trouwens, zij kwam daarbij ook niet te kort, want Kora liet dan telkens van- tevoren iets bezorgen, nu eens iets voor de huishouding, dan iets voor haar eigen gebruik of goeden wijn en lekkernijen voor de zieke. Ko ra's vrijgevigheid maakte, dat zij steeds iets had weg te geven, en- de manier waarop zij gaf, had niets beschamends voor de persoon die het ontving. Ofschoon Helmi zich er eerst ernstig tegen had verzet, had zij wel den Kerst avond bij Kora moeten doorbrengen en zij had bij den giinsterenden boom dap per haar tranen om den geliefden doode ingehouden zij- wilde haar pieegzus- ter's gelukkige stemming niet bederven en tenslotte was zij toch ook vroolijk geworden door het pleizier, dat de kleine Veronica had. Haar verloofde had niet, zooals 't plan was, naar Ber lijn kunnen gaan, daar hij influenza had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1