VLISSINGSCHE COURANT 1000 150 100 25 t Zeep bode DONDERDAG 13 JUNI AJ.P.'sRoma-Fudding smaakt als Room. 1. OOMMISSE. 'KAMER sch Meisje bode atscheppii vair art Fte 139 fiiigave: Firma F. IfJiK GE VE1DE Jr Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 68287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON LEVËNSSTORI/iEN. [tweede school gen. kken 22 ct. bevragen Ka- ÜETHUIJSEN, boven, vraagt lertegenwoor- ng in klein. Jo. 1378, bur. iiedingers anvragers. N PUFFELEN b.-Rotterdam, en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. T. Ml ï,u. nar 8 v. Rott 7.m. nu ingen E N afvaart. ■jekomen 'rausp. en Exp. G. VOS, Tel. HOORN, Tel. 153. RHOUT, Tel. 2821 ENHEK. Tel. 101. ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. HjvUtü een ongeluk, lij Ij» gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Eerste Kamerleden. De aftredende leden van de Eerste Kamer, de heeren j. T. Cremer, prof. J- Kraus en rar. G. W. baron van der Feltz hebben alen voor een eventueele herbenoeming bedankt. De Nieuwe Katholieke Partij. Een van de leden van het uitvoerend comité der Nieuwe Katholieke Partij heeft het bericht omtrent de vermoede lijke opheffing van de N. K. P. zoo be slist mogelijk tegengesproken. Het ein de nadert absoluut niet, zeide hij. Wel zal de officieele openbare actie der partij worden gestaakt, want er is se dert de vergadering van Maandag op een telegram een antwoord van het episcopaat gekomen met een verbod van actie. Hierin is de N. K. P. zelve niet ver oordeeld. Alleen aan het verbod zal men gehoorzamen, al zal het niet ieder een bevredigen of bekeeren. Op de can- didatenlijst der N. K. P. kan men blijven stemmen. Wordt een van de daarop geplaatsten gekozen, dan zal hij, vol gens den zegsman van de ,JN. R- Ct." ook naar de Kamer gaan. Mr. Marchant contra den Vrijheidsbond. De uitnoodiging van den algemeenen secretaris van den Vrijheidsbond, mr. G. A. Boon, om op zijn secretariaat te komen constateeren, dat de Bond bijna 50.000 leden telt, heeft de leider der vrijz.-dem. partij, mr. Marchant, niet aanvaard. Hij heeft dit medegedeeld in een brief, waarvan hij aan „het Vad." een afschrift heeft doen toekomen, o.m. omdat hij deze uitnoodiging humbug acht, omdat een stamboek van leden niets afdoende bewijst, gegeven de wij ze, waarop de Vrijheidsbond leden werit. In dezen brief onderwerpt mr. Mar chant de wijze, waarop de Vrijheids bond propaganda maakt en actie voert tegen de vrijzinnig democraten waar door z.i. het publieke leven geschaadl wordt, aan kritiek. Zitplaatsen in de treinen. De spoorwegmaatschappijen zijn wettelijk verplicht, aan elk hoofdstation in eiken vertrekkenden passagierstrein voldoende compartimenten van een be paalde klasse, voldoende ruimte in die klasse en voldoende ruimte voor alleen- reizende vrouwen in damescotipé's be schikbaar te houden. Tijdens den oorlog en daarna heeft de regeering de maat schappijen van die verplichtingen ont heven, zoodat men het toen maar moest nemen naar het viel. Nu eindelijk, 3)4 jaar na het einde van den oorlog, heeft ie regeering, naar de „Prov. Gron. Ct." meldt, die ontheffing ingetrokken. Voortaan moeten er dus voldoende zitplaatsen in elke klasse, ook in de damescoupé's in de van de hoofdstati ons vertrekkende treinen zijn. 24) Schrijf je met potlood Helmi nam haar bijna onvriendelijk het blad papier at. Wees niet boos, maar ik vind 't niet prettig, dat iemand mijn aanteeke- ningen leest. Dom kind, lees ik dan Ik wou maar eens zien, wat je nu schrijft, ik vind 't nog altijd zoo verbazend inte ressant, dat zoo'n jong ding als jij nog bent, verhalen schrijft. Maar wind je niet op, deze potloodhyrologlyphen kan ik toch niet ontcijferen. En moet zoo'n stumperd van een redacteur dat nu lezen Helmi glimlachte. Neen, dat verg ik van niemand natuurlijk schrijf ik het nog over en lever dan een net manuscript in. Krijgt Behrens dit voor de „Nieu we Wereld" vroeg Kora, op een schrijfboek wijzend. Als hij 't hebben wil. Dat 's ook een vraag hij verlangt overigens,al naar je hij zei me giste- fen, dat hij je gedurende een week niet bad gezien. Och, kijk eens, wat krijg je oen kleur. O, ik geloof vast en zeker, <lat jullie nog een paar wordt. Kora, riep Helmi, bijna boos en zij teek haar zuster verontwaardigd aan. Kora lachte zacht. Hé Mi, wat ben je boos. Maar zeg eens, zij legde haar arm om Helmi's Hooge belastingaanslagen. In het belastingjaar 19201921 be droeg het aantal aangeslagenen naar een inkomen van meer dan 50.000 te Amsterdam 1118, te Rotterdam 362. te 's-Gravenhage 375 en te Utrecht 81. Het hoogst aangeslagen inkomen te Utrecht was in 1 geval van 400.000 toi 500.000, Amsterdam had er drie van 2.000.000 en hooger, Rotterdam en Den Haag er elk zoo één. Verlenging van paspoorten. Paspoorthouders, die den geldig heidsduur hunner paspoorten verlengd wenschen, kunnen zich daartoe van 15 Juni af wenden tot den secretaris der gemeente, waar zij thans ingeschreven staan. Paspoorten zijn in den regel voor verlenging vatbaar indien zij le. niet ouder zijn dan 15 maanden 2e. voldoende ruimte overlaten, voor verlengingsformulier en eventueele visa 3e. niet op eenigerlei wijze bescha digd zijn. De burgemeesters der gemeenten in Zuid-Holland hebben de bevoegdheid verkregen Nederlandsche paspoorten te verlengen, behoudens in enkele uitzon deringsgevallen. waarin de verlenging den Commissaris der Koningin is voor behouden. Het collectief contract in het boekdrukkersbedrijf opgezegd. De Federatie der Werkgeversorgani saties in het boekdrukkersbedrijf heeft aan de gezeilen-organisaties bericht, dat zij volgens art. 89 der collectieve arbeidsovereenkomst het contract op zegt, doch gaarne bereid is, over een eventueel nieuwe overeenkomst te on derhandelen. Ned. Vereeniging tegen de prostitutie. Te Utrecht is de algemeene vergade ring gehouden van de Ned. Vereeniging tegen de prostitutie. Tot voorzitter van de vereeniging werd benoemd dr. J. Lammers van Bueren, president van de Heldringgestichten te Zetten. Besloten werd niet tot samensmel ting van de Ned. Vereeniging tegen de prostitutie met den Ned. Vrouwenbond over te gaan. In het verslag betreffende het binnen land wordt gewezen op het veranderde karakter van den strijd der vereeniging welke thans in tegenstelling met voorheen niet meer in de eerste plaats gericht is tegen de dubbele mo raal. Geconstateerd wordt verder, dat in de jaren na den wereldoorlog het zedelijk peil der vrouwelijke jeugd op onrustbarende wijze gedaald is. De secretaris besluit met aan te dringen op meer contact met andere vereenigingen, welke veel met prostitutie in aanraking komen. In het buitenland-verslag van mr. De Graaf, vestigt deze de aandacht op de crisis in de Internationale Federatie tengevolge van vermindering der be ha's en keek haar in het opgewonden gezichtje, zou het dan. werkelijk zoo onmogelijk zijn, dat jij Behren's vrouw werd V Plotseling .schoten Helmi's oogen voi tranen, die langzaam op Kora's hand neerdroppelden. Maar kind, zei deze verschrikt, terwijl zij met haar kanten zakdoekje over de donkere wimpers streek, ik maak immers maar een grapje en trek je je dat zoo aan Helmi onttrok zich aan haar zusters liefkoozingen door op te gaan staan. Je meent het waarschijnlijk niet verkeerd, maar je spreekt soms zonder eenig nadenken. Zij wees op den glad den .ring aan haar linkerhand. Je ver geet, dat deze band mij nog bindt, en spreekt nu al van een anderen. En waarom spot je zoo Jij zelf en ieder een weet immers dat Behrens jou liet heeft. Weer klonk Kora's melodieus lachje. Dan bevinden jullie, jij en al die menschen, je op een dwaalweg hij denkt er niet aan mij lief te hebben en ik denk er niet aan mij door hem te laten beminnen. Wij mogen elkaar graag, hij is werkelijk een goed vriend voor mij, ondanks zijn onplezierige, ma nier, alles wat hij zegt, van spottende aan- en opmerkingen vergezeld te laten gaan, maar liefhebben trouwen. Daarvoor bedank ik, 't zou een prachtig huwelijk worden wij twisten nu al om 't derde woord. Neen lieve Mi, zoovéél geld heb ik niet, om voor al de breek bare waar, die wij elkaar eiken dag naar het hoofd zouden werpen telkens langstelling en sterken achteruitgang harer financiën. Wat de conferentie te Rome betreft, deze is niet voldoende geslaagd, doch met tevredenheid kan er op terug gezien worden. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In het gebouw der vereeniging in de Badhuisstraat werd gisterenavond de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer M. Laernoes, die in zijn openingswoord er op wees, dat het afgeloopen. vereenigingsjaar een belangrijk jaar is geweest. Door het besluit van den gemeenteraad om de subsidie te verhoogen viel de veree niging in de termen voor hoogere re- geeringssubsidie. Hierdoor kon het be stuur de vleugels ruimer uitslaan, wat dringend noodig was. De verhuizing van de Walstraat naar de Badhuisstraat kwam- tot stand, een verandering die zeer in den smaak der bezoekers valt. Ook het personeel kon beter gesalari eerd worden. Spr. hoopt echter dat de toename van nieuwe leden in het ko mende jaar in sneller tempo zal gaan. In een stad als Vlissingen kan het getal leden veel grooter zijn. Door den twééden secretaris, den heer J. de Meij, werd het volgende jaarverslag uitgebracht 1921 is voor onze vereeniging een der belangrijkste jaren geweest sedert de oprichting in 1912. Immers toch, er moest .niet alleen een beslissing 'geno men worden waarmee onze geheele fi- nancieele positie gemoeid was, doch ook de vestiging in nieuwe localiteit kwam aan de orde. Reeds in 't vorig jaarverslag werd de aandacht gevestigd op de nieuwe rijks regeling inzake subsidie, waarbij voor- waanden werden gesteld die ten nauw ste samenhingen met de houding der gemeentebesturen waar leeszalen ge vestigd waren. Gelukkig vonden wij hier het bestuur onzer gemeente bereid de vereeniging krachtig te steunen en kon als gevolg hiervan aanspraak worden gemaakt op de volle rijkssubsidie. Eeni woord van dank aan het ge meentebestuur voor deze van ruimen Mik getuigende -beslissing vimie hier dan ook een plaats. Zooals boven reeds werd opgemerkt, naast de finamcieele regeling, kwam in 1921 ook aan d'e orde het omzien naar een andere en als als 't kon betere huis vesting voor onze bezoekers en onze boeken. Het mocht ons gelukken in het voor malig Burgerweeshuis in de Badhuis straat de hand te leggen op een drietal lokalen, die ons zeer geschikt voor kwamen. Met de inrichting hiervan ver liepen ongeveer drie maanden. Werden Juli de lokalen gehuurd, 29 Septem- Wêêr nieuw te koopen. Als wij nu woe dend op elkaar worden, houd ik mij ten slotte in en verzoek hem beleefd maar dringend de deur aan den anderen kant te bekijken. Gewoonlijk is dit voldoen de, om hem te doen bedaren maar gaat hij soms werkelijk heen, dan komt hij den volgenden dag uit zichzelven of op mijn verzoek terug en is de vriend schap weer gesloten. Doch stel je nu eens voor, dat wij gehuwd waren en samen moesten leven 't zou mooi zijn, nietwaar Maar ik behoef mij heelemaal niet van streek te maken, want Behrens heeft er nog nooit aan gedacht op mij te verheven hij is alleen maar vaak jaloersch uit ijdelheid, hij kan niet goed verdragen, dat ik mij ook wel graag met andere mannen on derhoud. Je ziet dus Mi, hij is nog te krijgen, en Zij hield plotseling op met spreken en hief luisterend haar hoofd op. in de kamer er naast werd de piano geopend en dadelijk daarop grepen geoefende handen in de toetsen. Een paar accoorden en schitterende toon ladders en toen weerklonk, verrukkelijk zacht gespeeld Chopin's fis-dur Noctur ne. Het muziekstuk klonk :zoo aangrij pend schoon, als wilde de speler in klanken uiten, wat zijn ziel ontroerde en vervulde. Kora bloosde eerst hevig, toen was zij echter zeer bleek gewor den haastig wierp zij een blik op haar zuster. Onwillekeurig drukte zij haar hand op haar hart en haalde diep adem. Helmi had echter niets gemerkt, izij stond bij 't venster, waarheen zij al eerder was gegaan, en liet haar oogen INGEZONDEN MEDEDEEEJNGEN Roma bereiden een lichte taak, Roma te eten geeft ieder vermaak. ber kont tot opening worden overge gaan, nadat op 3 September de oude leeszaal in de Walstraat, waarin wij bijna 9 jaar huisvesting hadden gevon den, was .gesloten. Dat een en ander zoo vlug geregeld is kunnen worden alsmede de keurige inrichting der nieuwe lokalen, daarvoor moet zeer zeker in de eerste plaats een woord van dank worden gebracht aan onzen bibliothecaris, die met onver- moeiden ijver in deze moeilijke dagen is werkzaam geweest. Kunnen wij thans op ruimer huisves- tinf bogen, toch is alles nog niet zóó geregeld als wij we! zouden wenschen. Bij het huren van 3 lokalen zat bij ons voor een dezer drie in te richten voor kinderleeszaal. Waar echter deze in richting nogal kostbaar is en wij niet- tie zekerheid hebben in 't thans ge huurde gebouw te kunnen blijven, be hoort dit nog tot de vrome wenschen. Het aamtal leden steeg van 435 op 469, verdeeld in 381 mannen en 118 vrouwen. Bijgeschreven werden in 1921 114 leden, afgeschreven 50, waarvan 19 wegens vertrek, 29 wegens bedanken en 2 wegens overlijden. Kunnen we op een voortdurende stijging van het ledental wijzen toch is het r.iet zooals het zijn moest, in een stad van ruim 22000 in woners moesten toch zeker 1500 leden gewonnen kunnen worden. Moge deze opmerking nog eens een aansporing zijn aan de vele vrienden, die de lees zaal ongetwijfeld heeft, tot toetreding. Het aantal bezoekers is na den oor log natuurlijk sterk gedaald, bovendien is zeer zeker van invloed geweest het weer; 1921 is een 'buitengewoon mooi droog jaar geweest, het weer was van dien aard, dat het wel uitlokte tot een wandeling, doch minder tot het zitten in een leeszaal. Toch is het bezoekcijfer nog hooger dan in 1913, het laatste nor male jaar voor den oorlog, toen het aantal bezoekers 7728 bedroeg. Ter vergelijking hier een paar cijfers: In 1919 bezochten de leeszaal 1282 vrouwen em 10915 mannen, totaal 12197 in 1920 resp. 614 en 9315, totaal 9929 in 1921 resp. 822 en 7620, totaal S442. Is dus het aantal bezoekers 'dalende, anders staat het met het aantal boeken- ruilers en uitgegeven, boeken, hier con stateeren wij een vrij groote stijging, zoo zelfs dat het aantal uitgegeven boe ken in 1921 in geen enkel oorlogsjaar is overtroffen. De cijfers van de drie laatste jaren vertoonen het volgende beeld 1919 boekenruilers 4253 uitgeleende boe- doelloos over de onafzienbare huizen zee glijden. Zij had wel gehoord wat Kora gezegd had, maar wat ging het haar aan, in welke verhouding zij tot Behrens stond of zij elkaar al dan niet hef hadden, welk verschil maakte dat voor haar Zij was zijn medewerk ster en er hem dankbaar voor, dat hij haar zelfvertrouwen had gestaald en haar had aangezet tot werken zij ont moetten elkaar in Kora's salon, waar zij ook andere bezoekers ontmoette, en hadden zij' iets zakelijks te bespreken, dan bezocht hij haar bij haar oom. Dat was alles, wat er tusschen hen bestond, niets meer zij drukte koppig de lip pen op eikaar niets, in 't geheel niets meer. Toen Kora haar woordenvloed afbrak, keerde zij zich om, de hoog hartige uitdrukking op haar gezicht verdween echter, toen zij haar zuster aanzag. Wat scheelt je, Kora Niets, Mi, maar laat me luisteren. Zij luisterden, totdat het korte stuk uit was. Ginder werd de piano gesloten en men wist niet zeker, of de speler heengegaan was. Speelt hij dezeKora aarzelde een oogenblik, klonk het niet alsof schreden den wand naderden Wat wou je zeggen, Kora Of hij deze, juist deze nocturne vaker speelt vroeg zij zachtjes. Helmi knikte. Sedert twee dagen onophoudelijk. Chopin moet hem er mee betooverd hebben, ik herinner mij niet het vroeger van hem gehoordd te hebben. Kora antwoordde niet. Langzaam ken 5i64. 1920 boekenruilers 3786 uitgeleende boeken 5138. 1921 boe kenruilers 4330 uitgeleende boeken 664!. Uit het laatste cijfer blijkt dat vorig jaar 500 banden meer zijn uitgegeven dan in eenig ander jaar se dert de oprichting, tot nu toe sloeg 1918 het record met 6155 banden. De vraag of de verkregen resultaten, in verband staan met de verplaatsing naar de Badhuisstraat kan feitelijk nog niet beantwoord worden, zeer zeker niet wat het bezoek betreft, dit toch wijkt per maand sterk af en is van veel onberekenbare factoren afhankelijk. Ook hier weer ter vergelijking een paar cijfers. 1920 Walstraat aantal bezoekers October 926, November 1006, Decem ber 937. 1921 Badhuisstraat aania! bezoekers October 809, November 675, December 736. Totaal resp. 2869 en 2220. Alzoo 649 personen minder. Hiertegenover staan de cijfers van de uitleenbi'bliotheek. 1920 Walstraat boekenruilers Oct. 385, Nov. 341, Dec. 329, totaal 1055. Uitgeleende boeken Oef. 526 Nov. 470. Dec. 490, totaal 1486. 1921 Badhuisstraat boekenruilers Oer. 483, Nov. 537, Dec. 502, totaal 1522. Uitgeleende boeken Oef 719, Nov. 836, Dec. 796, totaal 2351. Zoodat in het laatste kwartaal 1921 het aantal boekeruilers steeg met 467 en het aantal uitgeleende boeken met 865. Eigenaardig is dat van de boeken ruilers boven 18 jaar zoo opmerkelijk weinigen ook eens een kijkje in de leeszaal nemen, zelfs al worden zij daartoe uitgenoodigd. In de samenstelling van hef bestuur kwam in 1921 eenige verandering door bedanken van mej. A. Krafff en den heer J. J, van den Bergen. Nieuw gekozen werden door de algemeene vergadering mevr. Talma en de heer J. A Veenen- bos. Na 1 Januari 1922 hebben nog be dankt mej. Ketting wegens vertrek, de heer dr. J. de Groot wegens aanstaand vertrek en de heer J. C. Heine wegens drukke werkzaamheden. Gaarne brengen wij aan de afgetre- cienen nog een woord van dank voor datgene wat zij in het belang van de vereeniging hebben gedaan. Ook in de samenstelling en de bezol diging van net personeel kwam eenige verandering. Had totnutoe de bibliothe caris, geholpen door zijn dochter, als assistente, onder moeilijke omstandig heden en tegen geringe bezoldiging met voorbeeldeloozen ijver de zaken be heerd, thans nu de leeszaal en biblio theek niet langer gevestigd bleef in het gebouw wat ook de woning van den trok zij haar handschoenen aan, 'n ge lukkige, droomerige uitdrukking iag er op haar sprekend gelaat. Houd je er zooveel van, dat je er zoo naar vraagt Ja. Mi, heel veel. Subaroff komt immers vaak bij je, Kora, Iaat het je eens door hem voor spelen. Of speelt hij niet graag voor een ande-r O, jawel, hij speelt bijna altijd, ik behoef er haast niet om te vragen. Kora antwoordde wel, maar 't klonk toch alsof zij er niet met haar gedach ten bij was haar oogen schitterden ■zoo eigenaardig. Helmi zou het zeker gemerkt hebben als haar eigen gedach ten haar niet hadden bezig gehouden. Misschien was haar dan ook een licht 0Pgcgaan, waarom juist dit muziekstuk Kora zoo had opgewonden. Dus je blijft er onherroepelijk bij, dat je vandaag niet bij ons komt, Mi vroeg Kora, terwijl zij haar zuster tot afscheid kuste. En verlang je ook niet er naar, Vreneli te zien? Het kleine ding hangt je meer aan, dan je verdient. Ach, Kora, waarom plaag je me tochHet klonk zoo treurig. Kora kuste den kleinen, trillenden mond nog eens, terwijl zij kalmeerend langs Hel mi's wangen streek. Wees maar stil, ik laat je a! met rust, maar beloof me, dat je morgen in den loop van den dag wat van je laat hooren. Ja zeker. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1