DUKAAT MELANGE WOENSDAG 14 JUNI JURGENS' No 13® i-HB 60e Jaargang GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VERVANGT NATUURBOTER Stads- ee Provmcieoreuws VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- ncmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer IS cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. VERKIEZINGEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat de kiezers, die bij de op 5 Juli a.s. plaats hebbende stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan de stemming wil len deelnemen in een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst zij voor komen, gehouden izijn daarvan in per soon mededeeling te doen ter secretarie eener gemeente (voor wat Vlissingen betreft aan de 2e afdeeling), ten minste veertien dagen vóór den stemmingsdag d.i. uiterlijk 21 Juni. Voorts wordt de bijzondere aandacht er op gevestigd, dat zij, die bovenbe doelde mededeeling hebben gedaan, niet meer mogen stemmen in de ge meente, op welker kiezerslijst zij voor komen, ook niet zoo zij dit bij nader inzien nog zouden wenschen. Vlissingen, 10 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. WONINGWET. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat het in den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomt, dat zonder hunne vergunning of in afwijking van een door hen verleende vergunning ingevolge de Woningwet tot het oprichten van ge touwen of tot het geheel of voor een ge deelte vernieuwen van gebouwen wo^di overgegaan dat oeze handelwijze verboden en straf baar is gesteld bij de Woningwet, waar door dan ook reeds enkele malen tegen overtreders proces-verbaal is opgemaakt en door c'en Kantonrechter aan hen een boete is opgelegd da? voorts is gebleken, dat bedoelde ever- ten onrechte de meening zijn toe gedaan, dat zij door betaling van de op gelegde boete, hetgeen in strijd met de Woningwet en de Bouw- en Woonverorde- ning i? tot stand gebracht, mogen hand haven, daar bij betaling van de boeta de overtreders alsnog verplicht zijn goedkeu ring van de bouwplannen of afwijkingen gen daarvan aan hun college te verzoeken dat, indien de overtreders in gebreke mochten blijven aan het bovenstaande te voldoen, Burgemeester en Wethouders oo kosten der overtreders de benoodigde werk zaamheden zullen doen verrichten dat het hun, in verband met bovenstaan de, wenschelijk voorkomt, te wijzen op de navolgende artikelen der Woningwet en op de krachtens die Wet vastgestelde bepalin gen der Bouw- en Woonverordening dezer gemeente Artikel 5 der Woningwet luidt Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders a. een gebouw op te richten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen b. enz. Artikel 52 der Woningwet luidt 1. Waar de uitvoering van deze wet en van de krachtens deze wet vastgestelde verordeningen en besluiten aan het ge meentebestuur is opgedragen, behoort on der dit- uitvoering de bevoegdheid tot het desnoods ten koste der overtreders doen wegnemen, beletten, of verrichten van het geen in strijd met die wet of die verorde ningen en besluiten, wordt daargesteld, on dernomen of nagelaten. Spoedeischende ge vallen uitgezonderd, geschiedt dit niet, dan nadat de belanghebbende schriftelijk is ge waarschuwd. 2. De kosten, ingevolge het voorgaande lid aangewend in het belang der Volkshuis vesting, zijn bevoorrecht op het gebouw, ten aanzien waarvan zij zijn besteed en worden na de kosten tot behoud, bedoeld bij artikel 1185, 4° van het Burgerlijk Wet boek, uit de opbrengst van het goed ge kweten. Artikel 113 der Bouw- en Woonverorde ning luidt 1. Overtreding van eenige bepaling van deze verordening, voor zoover die bepaling een voorschrift inhoudt, vastgesteld krach tens artikel 1 der Woningwet, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2 enz. Alvorens thans tot vervolging over te gaan, stellen Burgemeester en Wethouders belanghebbenden, dus hen, die reeds ge bouwd of verbouwd hebben, in strijd met bovenstaande bepalingen of in afwijking van de door hen bij de verleende vergun- ning gestelde voorwaarden, alsnog in de gelegenheid om ten spoedigste de benoo digde vergunning aan te vragen, of om de afwijkingen te herstellen. Voorts geven zij belanghebbenden, die zelf bouwen, of laten bouwen ernstig in overweging, nauwlettend toe te zien, dat door de uitvoerders niet wordt afgeweken van het goedgekeurde bouwplan. Vlissingen, 10 Juni 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat de Raads commissie voor de gemeente-financiën die door den Raad is belast om eventueel voorstellen -te doen welke kunnen strekken ter bezuiniging van den gemeentelijken dienst thans zoover met haar werk is gevorderd, dat zij in overweging kan ne men denkbeelden van ingezetenen, die tot bezuiniging van gemeentelijke uitgaven leiden. Zij, die alsnog meenen daartoe in staat te zijn, worden verzocht zooveel mogelijk concrete en geargumenteerde voorstellen aan het college van Burgemeester en Wet houders in te zenden. Vlissingen, 12 Juni 1922- Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Haagsche conferentie. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mee, dat 'bij de preleminaire besprekingen, welke 15 dezer aanvan gen, Nederland vertegenwoordigd zal zijn door mr. R. J. H. Patijn, plaatsver vangend gedelegeerde ter conferentie van Genua staatsraad prof. mr. A. A. H. Struycken en jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, welke beide laatste heeren voor Neder land zitting zullen nemen in de niet- Russische commissie, welke 26 dezer bijeenkomt. De invaliditeitswet. Op een vraag van den heer van der Waerden betreffende de voorgenomen wijziging van art. 4! der Invaliditeits wet, antwoordt de minister van arbeid het volgende Het maakt voor den minister van financiën en ondergeteekende een punt van overweging uit om de in uitzichtge- stelde wijziging van artikel 41 der Inva liditeitswet ook te doen uitstrekken tot publiekrechtelijke lichamen, voor zoo ver deze met betrekking tot de ver plichtingen voortspruitende uit artikel 41 der Invaliditeitswet geacht kunnen worden in dezelfde omstandigheden te verkeeren ais de gemeenten. RCntekaarten. Nog niet algemeen bekend schijnt te zijn, dat in de Invaliditeitswet sedert 31 December 1921 eenige wijzigingen zijn gebracht, waardoor o.a. onder de be palingen dier wet vallen arbeiders, die minder dan 3000 per jaar verdienen. Deze arbeiders behooren dus een ren tekaart te bezitten. Wie nog geen rente- kaart bezit en in de termen valt, moet zorgen dat hij deze vóór 1 Juli 1922 aanvraagt, want vanaf 1 Juli 1922 af gelden ten aanzien van de uitreiking van rentekaarten andere bepalingen. Dan toch kan slechts een rentekaart ontvangen degene, die niet meer dan 1200 per jaar Verdient en bovendien nog geen 35 jaar oud is. Wie zich 1 Juli 1922 of later aan meldt en dan meer dan 1200 per jaar verdient, dan wel 35 jaar of ouder is, kan geen rentekaart ontvangen en 'blijft verstoken van recht op ouderdoms- of invaliditeitsrente, terwijl zijn nabe staanden geen recht kunnen doen gel den op een weduwen- of weezenrente. Bovendien kan eventueele kostelooze behandeling in ziekenhuis of sanato rium bij dreigende invaliditeit voor hen ook niet plaats hebben, daar deze alleen kan verleend worden aan den verzeker de volgens de Invaliditeitswet, dus aan den houder van een rentekaart. Gelegenheid tot aanmelding bestaat bij de "postkantoren en den Raad van Arbeid. De Nieuw Katholieke partij. Het blijkt dat in een vergadering van R. Kath. dagblad-directeuren besloten was geen advertenties van de N. Katho lieke partij op te nemen. Deze houding der katholieke pers werd op de vergadering der N. Kath. partij ten strengste afgekeurd en moe ten verschillende katholieken besloten hebben om in massa hun abonnementen op alle katholieke bladen op te zeggen en deze geen advertenties meer te zen den. Ook moet reeds, hoezeer de N. K. P. besloten heeft bij deze verkiezingen ingevolge het verlangen van het Epis copaat geen propaganda te voeren, een commissie gevormd zijn tot oprichting van een eigen dagblad voor de N. K. P. ,;De Tijd" meldt hierover nog, dat men ter vergadering van de N. K. P. niet zonder verontwaardiging wees op het besluit der R. K. dagbladen. En algemeen werd het gevoelen ge opperd, dat alle leden der N. K. P. hun abonnement zouden opzeggen op de Katholieke bladen, welke zij tot dusver in hup huisgezinnen ontvingen. De meening werd uitgedrukt, dat aldus een ontzaglijke menigte achtbare katho iieken, op wier levenswandel of ge loofsbelijdenis niet het minste viel te zeggen, tegelijkertijd werden beroofd van de gelegenheid tot hun vrije mee- ningsuiting en gedreven tot het lezen van niet-katholieke bladen, ja, mis schien zelfs tot een gelegenheid voor eigen gedachtenv/isselingen, waardoor het gevaar voor een onderlinge ver vreemding onder geloofsgenoofen nog vermeerderen zou. De verantwoordelijkheid voor zooda nige gevolgen zouden geheel komen voor rekening van zulk een botte en liefdelooze houding als te Nijmegen door de R. K. pérs was aangenomen. Met een mildelijker en door een chris- telijken geest van edeler orde geïnspi reerd tactisch optreden ware heel wat meer te bereiken geweest. Vrijwillige oaderdomsvcrzekering. De wijziging van de Ouderdomswet, waardoor de vrijwillige ouderdomsver- zekering is uitgebreid, zoodat men zich een ouderdomsvezekering zal kunnen verzekeren tot eec maximum van 20 per week, zal in het najaar in werking treden. De daartoe noodige wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur inzake deze verzekering en de vaststelling van het tarief zijn in voor bereiding. Bevriezen van salarissen. Het „Hbd." heeft een artikel geschre ven over het zgn. bevriezen van salaris sen van staatsambïenarea Er dient wel even aan herinnerd te worden, aldus schrijft het blad, dat minister De Geer bij de behandeling van de interpellatie- Ketelaar in de Tweede Kamer op 11 Mei als zijn opvatting heeft te kennen gegeven, dat de wedden der tegen woordige ambtenaren gewaarborgd moeten blijven, ongeacht een mogelijke daling van het prijspeil of een stijging der koopkracht van het geld. Het staat echter voor hef „Bbl." niet vast. dat deze verklaring zoo moet worden opgevat, dat latere wijzigingen van het Bezoldigingsbesluit uitgesloten zijn, zóó dat ook volgende ministeries aan deze uitlating van minister De Geer gebonden zouden zijn dat valt uit het geen het hierover uit Den Haag ver nam zeker niet af te leiden. Er wordt blijkbaar nog overleg gepleegd over de eigenlijke redactie van het Bezoldigings Besluit vandaar dat het Amsterdain- sche blad meent, een waarschuwing te moeten doen hooren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Een eigenaardig, adres over het tapverbod. Naar „het Vad." meldt werd eenigen tijd geleden het volgend adres aan H. M. de Koningin verzonden Geeft met bewuste onderdanigheid te kennen Jan ten Hove, oud vier en zestig jaar, gepensionneerd hulpprediker uit Ned.-Indië en wonende Ohmstraat 134, 's-Gravenhage dat hij, in zake alco holica meent te moeten verschillen vaa hen, die door wettelijke bepalingen drankgebruik en drankmisbruik willen tegengaan en hiermede geheel negeeren de diepte van 't zielkundig vraagstuk, dat er schuilt achter de behoefte aan bedwelmende dranken dat door burgemeester en wethouders van 's Gravenhage in werking is ge bracht een tapverbod van sterken drank op de meeste Christelijke feestdagen, op verjaardagen van het vorstelijk huis enz. dat indien burgemeester en wethou ders voorzegd, binnen de limieten van politieverordeningen liet recht hadden om bedoeld verbod uit te vaardigen, ze ook de vrijheid hadden om dat verbod niet te creëeren dat duizenden matige gebruikers van alcoholica op gemelde dagen hun ge woonte niet kunnende volgen, onwille keurig in een associatie van begrippen en stemming geraken, die niet ten goede kan komen aan den eerbied voor religie en vorstenhuis. Weshalve adressant Uwe Majesteit onderdaniglijk verzoekt Haar hoogen wil te sturen in de richting, die ophef fing van voorzegd verbod ten gevolge heeft. 't Welk doende, enz. De Metaalbewerkersbond. Blijkens het verslag nopens den toe stand en de verrichtingen van den Bond, loopende over het tijdvak van 1 Januari 1920 tot 31 December 1921, telde de Bond op 1 Januari 111 afdee- lingen en 24-985 leden, tegen 112 af- deeiingen en 21.048 leden op 1 Januari 1921 en 116 afdeelingen en 22.616 leden op 1 Januari 1920. De Bond had op 1 Januari 1921 een vermogen van 597.671, d.i. ongeveer 25.30 per lid. Bij den aanvang van de staking bedroeg het vermogen pl.m. 700.000. Voegt men hierbij hef bedrag dat door de werkende leden, de leden aangesloten bij het N. V. V. en anderen tijdens den strijd is bijeengebracht, dan komt het verslag tot een kapitaal van 1 300.000. Zakelijke belasting op het bedrijf. Door twee leden van den gemeente raad te Haarlem wordt voorgesteld het besluit tot invoering van een plaatse lijke belasting op het bedrijf, in te trek ken. OVBRSRAMMI1VG Overspanning heeft zeer vaak tot gevolg verschillende stoornissen optreden, zooals slapeloosheid, prikkelbaarheid, kiespijnkoorts, gejaagdheid, examenvrees, enz. De eenige afdoende bestrijding bereikt U door gebruik van FRECO'S ZENUWTABLETTEN, per koker 60 cent. Verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstraat, S. J. Engering, Hendrikstraat, Hoek Nieuwstraat, A. de Landmeter, Walstraat. Voor engros N.V. SCHULTE& Co. Middelburg VLISSINGEN, 14 JUNI. Bezuiniging op de gemeente- financiën. De raadscommissie voor de gemeen te-financiën, die door den raad is belast om eventueel voorstellen te doen, wel ke kunnen strekken tot bezuiniging van den gemeentelijken dienst is, blij kens een officieele bekendmaking van Burg. en Weth. thans zoover met haar werk gevorderd, dat zij in overweging kan nemen denkbeelden van ingezete nen, die tot bezuiniging van gemeente lijke uitgaven kunnen leiden. Zondagochtend-concerten. De harmonie „Ons Genoegen" zal binnenkort ook des Zondagsmorgens van 8 tot 9 uur concerten van gewijde muziek geven. De juiste datum van het eerste concert is nog niet vastgesteld. De concerten zullen gegeven worden in het Villapark op het terrein der Gaai en Doelschieting. Openbare Leeszaal. In het gebouw der Openbare Lees zaal in de Badhuisstraat wordt heden avond half negen de openbare vergade ring gehouden van de vereeniging openbare leeszaal en bibliotheek. Op verzoek vestigen wij hierop nog eens de aandacht. Verkiezingsvergadering S. D. A. P. Door de afdeeling Vlissingen der S.D. AP. was in het Concertgebouw alhier een openbare vergadering belegd, waar als spreker optrad de heer W. H. Vlie gen, lid der Eerste Kamer en wethouder van Amsterdam. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Van der Peijl, ver kreeg de heer Vliegen het woord, die begon met te wijzen op de weinige geestdrift die allerwege in den lande heerscht voor de a.s. verkiezingen.Toch zijn deze van. het allergrootste gewicht. Er is wel meer onverschilligheid ge weest, doch nu is zij bijzonder gevaar lijk, daar zij samenvalt met een tijd van ïeactie, en de regeerders denken het volk vindt de gevoerde politiek goed, ze vinden het best, want anders zouden ze zich wel laten hooren. Onze tijd ken merkt zich door reactie, teruggang, en openbaart zich door stopzetting van sociale maatregelen en. wat daarmede verband houdt. In de eerste jaren na den oorlog beleefde men een tijdperk van hoog-conjunctuur. Door de groote verliezen door den oorlog ontstaan was er voldoende werk en er waren eerder te weinig dan te veel arbeidskrachten. De arbeidersbeweging voelde zich sterk en was zeer roerig. Hierbij kwamen de revolutionaire omwentelingen in het buitenland en dit maakte ook in ons land de regeerders soepeler dan anders. Hierdoor sloop de verkeerde gedachte in bij een groot gedeelte der arbeiders waarvoor zullen we ons druk maken voor het socialisme, schier elke maand komt er een verbetering in de positie van hef arbeidende volk, met de vak organisaties wordt voldoende rekening gehouden de regeering meent het goed met ons. En zoo vielen de arbeiders in slaap. De 8-urendag zette de kroon op het werk. De groote kentering kwam en successievelijk worden de verkregen voorrechten, weder teruggenomen. Verschillende voorbeelden bracht de heer Vliegen zijn gehoor voor oogen om zijn bewering te staven. Spreker wees op de subsidie voor den woningbouw. Er heerschte en heerscht nog groote woningnood. Enkele jaren geleden gaf de regeering met ruime hand ter voor ziening daarvan. Nu heeft de regeering zich haast geheel terug getrokken en staat de woningbouw zoo goed als stil. De regeering zegt, het kost zooveel geld er moet noodzakelijk bezuinigd worden doch slechts een klein gedeelte, onge veer 30 gaat verloren, de rest van de voorschotten vloeit weder in de staats- of gemeentekas terug. Ook op de werk- Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeermiddel, gemakkelijk in te nemen en aangenaam van smaak. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. loozenvoorziening is men aan het be knibbelen. De uitkeeringen worden tel kens verlaagd en veie takken van be drijf buiten de crisis-werkloosheid ge sloten.. De uitkeeringen gaan nu feitelijk beneden de uitkeering van het armbe stuur. En de gemeenten moeten zich er bij neerleggen. Amsterdam heeft gedu rende een half jaar er 1.50 bij gelegd, doch ook dit mag niet meer. De 45-urige arbeidsweek noemde spreker de belangrijkste verbetering door de arbeidsklasse in het raam dér kapitalistische maatschappij verkregen. Dit was een prachtig resultaat op jaren langen moeizamen strijd. Nu, na ljb jaar, is de zaak weder geheel op losse schroeven gezet. Dat het 48 uur gewor den is, noemt spr. niet het ergste, dit is in overeenstemming met de internatio nale arbeidswetgeving en de besluiten van Washington. Maar veel erger vindt spreker de gemakkelijke manier waarop de uitzonderingsbepalingen de 48 uur tot-een paskwil maken, bijv. door de veie overwerkvergunningen. Het over leg tusschen patroon en arbeiders zal haast altijd in het nadeel van de arbei ders zijn. In tijden van malaise zooals nu zijn deze dingen van geweldige be- teekenis, daar de machtige patroons organisaties alles dicteeren. Het is voor de arbeiders aanvaarden of broodeloos. Bij grooten arbeidersnood zai dit zoo gemakkeijlk niet gaan. Maar nu voelen de patroons hun macht. Spr. noemt dit een van de misselijkste teekenen der reactie. Ook op het terrein van het onderwijs krabbelt men terug. Inplaats van 36 zuilen wel weer 45 of 48 kinderen in de klas komen en het 7e leerjaar loopt groot gevaar. De Ziektewet, welke reeds van 1913 gereed ligt, zal niet worden ingevoerd. Overal hoort men van bezuiniging, doch hef gaat uitslui tend ten koste van. de niet-bezitters. Het is waar, dat de staatsuitgaven belangrijk zijn gestegen in 1922 ruim 400 millioen gulden meer dan in 1914. Aan rente en aflossing van de Nat- schuld moet ongeveer 100 millioen gid. meer uitgegeven worden dan in 1914. Wanneer door een heffing in eens alle erisisschuiden direct waren betaald, zooals door de S. D. A. P. is voorge steld, dan zou men belangrijk minder moeten betalen. Spreker zag onder het oog of de ver hoogde staatsuitgaven ten goede zijn gekomen aan de arbeiders, zooals be weerd wordt. Niets minder is echter waar. Het onderwijs is sedert 1913 met ongeveer 110 millioen gld. gestegen, door de gelijkstelling van openbaar en. bijzonder onderwijs. Een groot gedeelte hiervan wordt opgeslokt door de R. K. kerken en kloosters, daar de R. K. on gehuwde onderwijzers en onderwijze ressen, door hun belofte van armoede, hun bezoldiging voor een groot deel niet in handen krijgen. De uitgaven voor leger en vloot stegen sedert 1913 van 59 tot 137 millioen. Voor de arbei ders wordt slechts 48 millioen uitgege ven, hoofdzakelijk aan ouderdomsrente en werkloozenverzekering. Wanneer men dus zegt dat de arbeiders die 400 millioen gid. hebben verkregen, dan is dit een leugen. Onderwijs, leger en vloot en de aflossing der staatsschuld zijn de 3 groote veelvraten die alles opslokken. Spr. en de zijnen zijn niet tegen bezuiniging, doch bet mag niet gaan ten. koste van de volksontwikke ling en de instandhouding der volks kracht, want dat zal blijken een ave- rechtsche bezuiniging te zijn. De heer Vliegen kwam nu- tot het tweede deel van zijn rede, namelijk de socialisatie. Hier zou hij in het bijzonder in het strijdperk hebben willen, treden met den heer De Muralt, die Zeeland is doorgereisd ter verheerlijking van den Vrijheidsbond en van den kapitalisti- schen bedrijfsvorm. Het speet spr. dat

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1