arte. PING m raat 5 sidag 15 Juni DINSDAG 13 JUNI 1000 500 150 25 issen n ►ren biedingen tanvragen. :RS en NAAISTERS tbode 8JE laatschappi] van vaart UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr Jatstraat 58, Vlissingen. Fel. Interc. IQ. Postrekening 86287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd cp Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FBUILLETON LEVENSSTORMEN. Stads» en Frovinclenieuws SLEEUW tweede school van 'UMES. Blauw, INTERJASSEN, /aarde verkocht. - 90.— 100.— - 45.— 50.— OFFEN in verkocht. 2.- 80.— 88.- 8.— 20.— 22.— avonds 8 uur. mbandje met ng terug te be- .Peijl,Souburg. atst worden MONSHOU- 1EIER, Molen- irdt gedeeltelijk aagd flinke uin „Bdlevue" net muren. Adres i (beneden). elb. - Rotterdam. :gen plaatsen. PASSAGIERSr N EN VEE. i. m i.m. uur 9 1. *144 v.in. uur 8 8 ssingen EEN afvaart. bekomen Transp. en Exp. k Q. VOS, Tel. NHOORN, Tel. 163. 'ERHOUT, TeL 282. ITENHEK. Tel. 101 t-- No 137 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 cf. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. STEMMING TWEEDE KAMER EN BEVOLKINGSREGISTER. Burg. en Weth. van Vlissingen vestigen ook met het oog op de komende stem ming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer de aandacht van de in woners op de verplichting tot aangifte in geval van vestiging binnen of vertrek uit, dan wel verhuizing binnen de gemeente. Deze aangiften moeten in persoon dan wel bij geschrifte worden gedaan aan de secretarie-afdeeling Bevolking, enz. in het Raadhuis. Vlissingen, 13 Juni 192^. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat Bestuurs-Collato- ren van het „HENDRIK NANNES en CA- TR1JN EPES LEEN" te BOLSWARD voornemens zijn over te gaan tot eene be geving van eene studiebeurs. Jongelieden uit het geslacht der stich ters, wier ouders niet in staat zijn, uit eigen middelen hunne studie te bekostigen, wor den uitgenoodigd, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bij den secretaris van het leen, den heer D. N. Zuithoff te Bolsward, onder overlegging van eene ge boorteakte, aanwijzing van genoten onder wijs en, zoo noodig, bewijs van afstam ming, vóór of op 18 Juli e.k. Sollicitanten moeten op 10 Juni 1922 ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nóg niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend examen, waarvan de datum la ter zal worden bekend gemaakt. Reis- en verblijfkosten zullen niet worden vergoed. Volgens artikel 8 van het leensreglement worden jongelieden, ouder dan 16 jaren, die geen opleiding aan een gymnasium, hoogere burgerschool of een daarmee in hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ontvangen, niet dan bij gebreke aan hen, welke die opleiding of dat onderwijs wel hebben genoten, benoemd. Vlissingen, 11 Juni 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. De inkomstenbelasting in de groote steden. Bij een intomen van 1000 moet thans aan plaatselijke inkomstenbelas ting betaald worden te Amsterdam ƒ4.50 Rottendam 5.40,'s-Gravenhage 8.77 en Utrecht ƒ12.18. Voor ƒ2000 worden deze bedragen resp. 75, 42, ƒ54.94 en 71.36 ƒ3000 resp. 188.25, 105, 129.04 en ƒ209.88 5000 resp. ƒ312.75, 175.20, ƒ207.64 en ƒ367.38 10.000 resp. 814.50, 481.20, ƒ492.04 en 892.38 20.000 resp. 2143.50, 1374, 1164.04 en 1942.38. Men ziet hieruit dat de belasting voor de hooge inkomens te Amsterdam ver- 23) Als er nu echter eens iemand kwam 't zij met of zonder mooie titels en waardigheden die je hart verovert, mevrouw Kora, wat dan Och, lieve hemel, als men een paar keer in de week zoowel in treur- als in blijspelen tegenover het publiek de ver tolkster is van de innigste gevoelens op 't gebied der liefde, als men dan de tee- derste liefdesverklaringen moet aanhoo- ren, terwijl men weet dat het niet dan van buiten geleerde zinnen zijn, ziet ge, dan verleert men dergelijke opwellingen voor waar te houden. Ik zou dan ook niet weten, hoe iemand het moest aan leggen, om mijn gemoedsrust te ver storen. Als ik nu eens probeerde, me vrouwtje. Kora had hartelijk gelachen. Laat je toch niet uitlachen, Behrens. Je bent er nog al een om verliefd op te worden, jij met je eeuwigdurende ciri- tiek. Op zoo iemand wordt men niet verliefd, van dien houdt men als van een goeien vriend, omdat men zulk een interessant persoon niet Praag wil mis sen, maar trouwen Wind je maar niet zoo op, ik heb je nog niet gevraagd. Neen, gelukkig niet, doctortje, daarvoor ben je werkelijk te verstandig. Prettig zou het samenleven met mij ook niet zijn ik ben ontzettend driftig en reweg de hoogste is en 's-Gravenhage weer de oude plaats van een laag be- lastingcijfer heeft ingenomen. Bij een inkomen van 100.000 wordt te 's-Gravenhage ruim 5000 minder 'betaald dan te Amsterdam, rfl. resp. ƒ7694.81 en 12.943.50. De politietroepen. De politietroepen zuilen bestaan uit le luitenant-kolonel of majoor-comman dant (kan ook van de marechaussee zijn) 1 majoor of 'kapitein toegevoegd, 1 kapitein van de militaire administra tie, 5 kapiteins, 11 luitenants, 1 adju dant-onderofficier van de millitaire ad ministratie, 1 adjudant onderoffocier- administrateur, 5 sergeant-miajoors-a'd- ministrateur, 10 fouriers en 700 onder officieren en minderen. In deze sterkte van 700 onderofficie ren en minderen is een vaste kern be grepen van 160 beroeps-onderofficieren met den rang van sergeant-majoor (op- perwaohtmeester)instructeur of van ser- geant(wachtmeester,. Van de sterkte van 700 hoofden kan ten hoogste 5 den ranig van sergeant- majoor (opperwachtmeester) instruc teur bekleeden en 25 dien van ser geant-wachtmeester. Als standplaatsen ziin aangewezen 's-Gravenhage, Amersfoort, Rotterdam, Amsterdam, Assen, 's Hertogenbosch, Breda, Zutphen, Nieuwersluis. Tweede Roomsche Landdag te Rotterdam. Begunstigd door mooi weer had Zon dag de groote optocht en daarna de meeting plaats der deelnemers aan den Tweeden Roomschen Landdag. Zondagmorgen had in alle kerken een algemeene H. Communie plaats. De verschillende afdeelingen stelden zich daarna op diverse plaatsen op, van waaruit getrokken werd naar het punt van samenkomst, Parklaan, Caland- straat. Tegen twee uur zette zich hier de stoet, welke meer dan een uur duur de en 109 afdeelingen bevatte, met wap perende vlaggen en doeken met kleurige vaandels in beweging. De meer dan dertig duizend deelnemers trokken na een wandeling door de stad, naar het Schuttersveld. Tusschen de verschillen de groepen hadden een twintigtal mu ziekkorpsen zich opgesteld, terwijl ver scheidene mooi uitgevoerde praalwa gens niet ontbraken. Onder de sprekers die woord voerden behoort de heer J. W. Vienings, lid van de P rov. Staten te Goes. Met een sluitingsoefening in ver schillende kerken werd de dag besloten. Geen belangstelling voor de politiek. Uit alle deelen, van ons land wordt melding gemaakt van de uitermate ge ringe belangstelling bij politieke verga deringen welke in verband met de Ka merverkiezingen worden gehouden. Op tal van plaatsen kunnen deze vergade- soms een echte xantippe. Sedert dit gesprek tusschen Kora en Herbert plaats had, was er al weer heel veel tijd verloopen. Oi 'zij over dit ge wichtige punt nog zoo dachten als toen Misschien hadden zij zelf het niet eens kunnen zeggen. In elk geval waren Herberts gevoelens voor de jonge vrouw heel wat warmer geworden, dat kon hij zichzelf niet verheelen. Toen hij naar huis ging, had hij de onaangename zekerheid, dat de jonge Rus, die hedenavond Kora's huis voor den eersten keer had betreden, een ge vaarlijke medeminnaar zou worden. Hij had juist de oogen waarvan de vrouwen houden, izijn geheele persoonlijkheid, zijn zelfbewuste houding, zijn heerlijk, bepaald geniaal pianospel, alles teza men, had indruk op Kora gemaakt, dat was Herbert niet ontgaan en het ergerde hem. Hij was er aan gewend geraakt de mooie kunstenares eenigs- zins als de zijne te beschouwen, zou er zich wellicht eens een ander man zich tusschen haar en hem plaatsen en deze de rechten verkrijgen, waarvan hij tot dusverre slechts had gedroomd Bij die gedachte schudde hij glimlachend zijn hoofd. Dan moest er toch nog een heel ander komen, om hem, Herbert Behrens, de loef af te steken. Toen hij thuis kwam, stak hij een lamp aan en trad er mee voor den spiegel. Van heel dicht bij bekeek hij zich er ontging hem geen. rimpeltje onder de oogen en op zijn voorhoofd. Ook zag hij duidelijk bij de slapen een paar herfstdraden in het donkerblonde haar. Mooi was hij niet maar Hij ringen niet eens doorgaan, omdat er slechts enkele personen opkwamen. Alleen als de kopstukken van de ver schillende partijen optreden is er wei meer bezoek, doch van overvolle zaleni vinden wij bijna nergens melding ge maakt. Onderwijs in de open lucht. In het orgaan van de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, schrijft dr. R. P. van de Kasteele onder het opschrift „De be scherming van het kind tegen de tuber culose" Men meene nu niet, dat ik buitenscholen alleen noodig oordeel voor het tuberculeus geïnfecteerde kind. Integendeel daahgelaten elke tuber culosebestrijding er gaat van het le ven op de buitenschool onsder goede lei ding een zoo groote opvoedkundige be- teekenis uit, dat i'k feitelijk aan ieder kind een verblijf op een school in de vrije natuur zou willen toewenschen". Het artikel, dat voor een deel gewijd is aan de Haagsehe buitenschool, geeft aardige kieken, o.a. van een klasse, die in de open tucht aan hef leeren is. De sdh rijver zegt, dat de school des zomers plaats biedt voor 50 kinderen, een aan tal, dat hij voor een stad als Den Haag bedroevend klein vindt, in den winter is er slechts voor 35 kinderen plaats. Slechts zeer enkele kinderen verdragen 'het verblijf in de buitenschool op den duur niet. in den loop van vier jaren heeft de schrijver zes kinderen moeten ontslaan, omdat zij achteruit gingen en het verblijf daar voor hen te vermoeiend bleek. Hij eindigt met den wensch uit te spreken, dat Rijk en gemeente samen spoedig den stoot zullen geven tot de oprichting van openluchtscholen, omdat ons land in dit opzichte niet meer zoo ver bij andere landen ten achter zal staan. - Het conflict in de bouwvakken te Rotterdam. De" moderne Bond van Bouwvakar beiders had gisterenmorgen 250 uitge- slotenen ingeschreven, de Katholieke Bond ongeveer 100 en de Prot. Bond 80 a 90. Tezamen zijn er dus een 400 a 500 arbeiders (timmerlieden en metse laars) op straat gekomen. Deze arbei ders zijn verdeeld over een 50-tal pa troons, zoodat van 'de 400 patroons die Rotterdam, volgens schatting der werk nemersorganisatie zou tellen, 350 op de oude voorwaarde laten doorwerken. Volgens de organisafiebesturen zijn het grootendeels de oudere menschen, die 'het indïvidueele contract geteekend hebben. De toestand is zoo, dat het eindbesluit over het collectieve contract nog niet is gevallen. De organisaties verwachtten van patroonszijde gisteren of heden antwoord op de laatste voor stellen. Rationeel zou dus geweest zijn, zoo zeide men van den 'kant 'der mo dern-georganiseerde arbeiders, dat men het teekenen van het individueele con- zette de lamp weer op de tafel en kleedde .zich, gerustgesteld uit. Hij kon zich best laten zien en 'behoefde niets te vreezen. De Rus was ontegenzeggelijk een knappe man maar dat was ook alles; veel bijzonders had hij dezen avond niet gezegd. Geestige menschen zijn er niet veel en Kora hield niet van alledaagsche mannen. Doch, verkeerd was 't nooit, om de oogen goed open te houden baat het niet, 't schaadt ook niet. Vrou wen veranderen zoo dikwijls en beter is het, op tijd de bakens te verzetten dan alles te verspelen. HOOFDSTUK X. Sedert Helmi's komst te Berlijn wa ren drie maanden verloopen. De winter had zijn streng bewind moeten overdra gen aan de lente en aan boomen en heesters staken de knoppen hun hoofd jes naar buiten, om eens rond te zien en zich er van te vergewissen of de wind werkelijk zacht was. Maar hij en de voorjaarszon meenden het goed, en vóór men er aan dacht, waren de ran den der peifken, groen, bloeiden de sneeuwklokjes en luidden met de ero- cusjes het Paaschfeest in. Wanneer kom je nu eindelijk voor goed bij mij vroeg Kora haar zuster voor de zooveelsite maal, terwijl zij haar langs de magere wangen streek, die maar in 't geheel niet rond wilden wor den. Je kamertje, het rustigste in het geheele huis, is al lang voor je klaar en alles, wat je mijns inziens graag hebt, heb ik er in laten brengen. Waarom ben je er toch zoo op gesteld, hier te zitten, tract, zooaüs gevraagd, dus eert week had uitgesteld. Alg. Ned. Metaalbewerkers bond. in het gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam wordt van 11 tot en met 13 Juni het congres van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond gehouden. Het congres werd geopend door den heer P. Danz, die de aanwezige bui- tenlandsche afgevaardigden in het bij zonder begroette. De heer R. Stenhuis, voorzitter van het N. V. V., sprak het congres toe na mens dit verbond. Hij wees erop dat de laag-conjunctuur van deze periode de arbeiders terug dringt van de periode van offensief naar d'ie van het defen sief. 't Is een tijd van onzekerheid. Ter wijl het kapitalisme blijk heeft gegeven niet meer in staat te zijn de maatschap pij te organiseeren, is de arbeidersklas se nog niet zoo ver dat zij het reeds kan, al verklaren en doen de communisten in anderen zin. Het kapitalisme is terug gevallen tot zijn oude machtsopvattin gen, en uit die opvattingen ontstaat reactie onder de leus van de concur rentie. Het verloochent daarmede zijn 'uitspraken van 1918. De eenige manier om tot een oplos sing te tomen is dat de arbeidersklasse in staat worde gesteld de heerschappij over den arbeid te verkrijgen. Spreker brengt hulde aan de metaal bewerkers die door hun strij'd tegen loonsverlaging de kampvechters zijn ge weest voor de gdheele Nederlandsche arbeidersklasse, die zonder dezen strijd zeker thans algemeen met 25 pet. loonsverlaging genoegen- zou moeten nemen. Dan zette hij uiteen de beteeke- nis van een goede weikloozenzorg, en wekte op tot strijd daarvoor. Loonsverlaging tramwegpersoneel. De tramwegdirecties hebben bij den Raad van' Toezicht op de spoorweg diensten ontwerpen-loonsverlaging in gediend, .waarbij als grenzen zijn ge trokken 100 boven het loon van 1914. Ook worden pogingen aange wend om verlenging van dienstttijden te verkrijgen. Voorts zijn wijzigingen op de regle- menfs-dienstvoorwaarden ingezonden, weike door den minister aan de tram wegdirecties is toegezonden. VLISSINGEN, 13 JUNI. De vrouw en de verkiezingen. In de groote zaal van „de Oude Vriendschap" was gisterenavond een openbare vergadering belegd door de afdeeling Vlissingen der S. P., waar als spreekster optrad mevr. KolthekTim mer met het onderwerp „de vrouw en de verkiezingen". De heer Vam Oorschot opende de zoo afgezonderd van de heerlijke voor jaarswereld. En die heb je juist zoo noodig om weer wat vroolijker te wor den. Pak je goed in en kom mee ik maak het wel met oom in orde. Neen, neen, vandaag nog niet, weerde Helmi af, gauw 'kom ik bij je, misschien morgen al, maar haast mij nu niet, ik wil de onverdragelijke onrusl, die mij zoo pijnigt, niet in je huis mee brengen. Vóór ik hier wegga, moet eerst weer rustig zijn. Ik geef toch om niets, zoolang ik geen antwoord van Frits heb. Kora stond op en maakte zich gereed om heen te gaan. Zij zaten in Helmi's kamertje Kora was in de laatste we ken dikwijls hier geweest, en had dan haar pleegzuster meestal meegenomen. Vandaag deed zij geen moeite meer ais Helmi oogen opzette zooals zooeven was er niets met haar te beginnen. Dus je hebt het nu eindelijk eens tusschen jullie ter sprake gebracht Helmi knikte. - Ja, het moest. Ik wil niet, dat hij met Paschen hier komt en de komedie weer begint. Maar gemakkelijk viel me het schrijven van dien brief niet. Dat zal iedereen gelooven, die je kent, Helmi, zei Kora medelijdend, ter wijl zij weer naast haar zuster ging zit ten, maar je neemt het toch te zwaar op. Mijn hemel, hoe vaak komt het niet voor, dat een verloving wordt verbro ken jonge menschen denken zoo vaak te laat er over na, dat een verloving geen spelletje is, de meeste springen immers liefst met beide voeten tegelijk in hun ongeluk. Geloof me hij zal het INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. is er nu weliswaar niet, maar de hooi koorts loert op U. Zoo ge reeds hoest, moet gij. dadelijk de alomberoemde Abdijsiroop nemen. matig bezochte vergadering en wees op het verschijnsel dat de ware stemming voor de verkiezingen er nog niet in zit, daar in het algemeen het bezoek op de vergaderingen niet druk is. Een kleine partij ais de S. P. zal toch ook trachten haar politieke beginselen ingang te doen vinden. Spr. deelde verder nog mede dat de heer Lansink Jr. waar schijnlijk verhinderd was en zal mevr. Kolthek dus alleen spreken. Deze het woord verkrijgende, ging allereerst de oorzaken na van de groote lauwheid der arbeiders en de zeer onverschillige geest die heerscht onder het kiezers corps. Spr. was van meening, dat deze tijd van malaise en de pogingen van de werkgevers, de arbeidende klasse naar beneden te drukken, waarin zij maar al te zeer slagen, een der grootste facto ren is die den, onverschilligen geest te weeg hebben gebracht. Spreekster herinnerde vervolgens aan den grooten wereldoorlog, die aanlei ding gaf tot de revolution.naire gebeur tenissen in Rusland en daarna in het naburige Duitschland, Ook hier werd de bezittende klasse door angst aange grepen, en voorai na November 1918, toen mr. Troelstra, die 4 jaar te voren zijn zoon naar het departement van oor log had gebracht om mede het vader land te helpen verdedigen, een poging deed om de macht te veroveren, kon de arbeidende klasse alles gedaan krijgen. Alle partijen waren toen zoo vooruit strevend .nis maar mogelijk was. Enkele verbeteringen kwamen tot stand, van de meeste beloften kwam echter niets en thans is men. bezig hetgeen door de arbeiders verkregen werd, zoo spoedig mogelijk weder terug te halen. De 8- urige arbeidsdag, die nog slechts (4 der arbeiders ten goede kwam, is nu geheel verkracht. Het inkomen van hèt Ko ninklijk Huis is verdubbeld, de Kamer leden kregen 2000 meer, doch de sala rissen van de ambtenaren worden ver laagd. De bezuiniging drukt uitsluitend de klasse van minder gesitueerden. Al leen het militairisme vindt in de regee ring een warm verdediger en dit wordt versterkt. De regeering vraagt millioe- nen voor het miiitairisme. Omdat het leger niet te vertrouwen, was in 1918, heeft de regeering buiten de Kamer om uit de Katholieke en Christelijke vak beweging in stilte haar mannen gere- cruteerd, in vrijwilliger! landstorm er! burgerwacht, die gereed staan om, wanneer de arbeiders zich zeiven willen bevrijden, hun 'kameraden in den rug aan te vallen. Mevr. Kolthek hield vervolgens een uitvoerig anti-militairistisch betoog. Zij besprak de conferentie te Washington, belegd onder de leuze voor ontwape ning. Dit was echter een holle frase en wel prettig vinden, dat je hem zijn vrijheid terug geeft, je hebt immers zelf gezegd, dat zijn brieven lauwer werden. En toch breek ik een belofte, en dat drukt mij. Als ik nu maar eerst deze dagen achter mij heb, ik ben zoo bang voor zijn antwoord. Zij klemde haar handen zenuwachtig in elkaar en keek met van opwinding schitterende oogen naar het stukje blauwe hemel, dat tusschen- de hooge huizen te zien was. Toe, ga maar met mij mee, je be valt mij vandaag niets. Ik heb deze v/eek niets te doen ik weet niet, hoe ik de dagen door zal komen. We kunnen dan eens naar den dieren tuin rijden, of waar jij maar heen wilt of we blijven thuis als je daar meer lust m hebt. Maar hier alleen ziften en je muizenissen in je hoofd te halen, dat deugt.niet voor je. Laat mij mijn gang gaan, Kora, ik weet wel, dat je het goed met mij meent maar vandaag en morgen blijf ik liever alleen ik heb bovendien veel te doen. Papperlapap, in zoo'n stemming werken. Dat weet je toch zelf ook wel, dat is onmogelijk. Zij zaten bij- de kleine, keurige schrijftafel, die op zij van miss Brown's bed stond 't was een Kerstmisge- s.chenk van Kora. De tafel lag vol kleine aanteekeningboekjes en losse vellen papier. Kora nam er een op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1