IR 150 25 MAANDAG 12 JUNI cnir^qnn 1 LEVENS5T0RMEN. beste adres. Walstraat. ie vara wen Cur- 5n DINS- L30 uur I^REIV ïTREGT. UitgaveFirma F.VAII DE VELDE Ir „Walstraat 58, Vlissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 66287. GEMEENTEBESTUUR 1-tlUlLLËTON BINNENLAND Stads- en Provincienieuws "en, en een strakke senvoudige hoed bil nsch stroo, met uit wijl een aardig ge- sobere, zeer gedis- ooide. Dit costuma slank en fijn, iets lieuwmodische tol- orden cape was zeer be- ifgemaakt met een ^t witte arabesken zwarte franje zwart toilet té vooral de kanten trekken omdat ze, •andje gehecht, de n den schouder af varen de Chenana met een lage, lak- >t verscheen er een irdinaalroode voe- :erise mantel met tte nog een lange :tzelfde materiaal. van zwarte-lam- vooral in de korte >ijzonder kostbare >nd en prachtige ch ook in de een- ;emeisjes-toiletten lellen. Over 't al- nieuwe sympto- langer, de halsen ren nóg wijder en ;t samengegroeid, serge, tricot, fou- ijn de stoffen die ragen, dus varia- aakte ik van een duivegrijze man- oed. Het was een bij ADRES. 1.75 en hooger 1.00 '•60 .10 fc.50 >.25 Zie Etalage. N CONCUR- ZEN GELE- ÏRNIEUWD. Pgaaf. i eem No 136 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. (jUU sen ongeluk. tlvV gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. WONINGWET. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat het in den laatsten tiid herhaaldelijk voorkomt, dat zonder hunne- vergunning of in afwijking van een door hen verleende vergunning ingevolge de Woningwet tot het oprichten van ge touwen of tot het geheel of voor een ge deelte vernieuwen van gebouwen w i-üt overgegaan dat aeze handelwijze verboden en straf baar is gesteld bij de Woningwet, waar door dan ook reeds enkele malen tegen overtreders proces-verbaai is opgemaakt en door c'en Kantonrechter aan hen een boete is opgelegd dat voorts is gebleken, dat bedoelde over treders ten onrechte de meening zijn toe- gedaan, dat zij door betaling van de op gelegde boete, hetgeen in strijd met de Woningwet en de Bouw- en Woonverorde- ning is tot stand gebracht, mogen hand haven, daar bij betaling van de boete de overtreders alsnog verplicht zijn goedkeu ring van de bouwplannen of afwijkingen gen daarvan aan hun college te verzoeken dat, indien de overtreders in gebreke mochten blijven aan het bovenstaande te voldoen, Burgemeester en Wethouders oo kosten der overtreders de benoodigde werk zaamheden zullen doen verrichten dar het hun, in verband met bovenstaan de. wenschelijk voorkomt, te wijzen op de navolgende artikelen der Woningwet en op de krachtens die Wet vastgestelde bepalin gen der Bouw- en Woonverordening dezer gemeente Artikel 5 der Woningwet luidt Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders a. een gebouw op te richten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen b enz. Artikel 52 der Woningwet luidt 1. Waar de uitvoering van deze wet en van de krachtens deze wet vastgestelde verordeningen en besluiten aan het ge- meer.iebestuur is opgedragen, behoort on der die uitvoering de bevoegdheid tot het desnoods ten koste der overtreders doen wegnemen, beletten, of verrichten van het geen in strijd met die wet of die verorde ningen en besluiten, wordt daargesteld, on dernomen of nagelaten. Spoedeischende ge vallen uitgezonderd, geschiedt dit niet, dan nadat de belanghebbende sohriftelijk is ge waarschuwd. 2. De kosten, ingevolge het voorgaande lid aangewend in het belang der Volkshuis vesting, zijn bevoorrecht op het gebouw, ten aanzien waarvan zij zijn besteed en worden na de kosten tot behoud, bedoeld bij artikel 1185, 4° van het Burgerlijk Wet boek, uit de opbrengst van het goed ge kweten. Artikel 113 der Bouw- en Woonverorde ning luidt 1. Overtreding van eenige bepaling van deze 'verordening, voor zoover die bepaling een voorschrift inhoudt, vastgesteld krach tens artikel 1 der Woningwet, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2 enz. Alvorens thans tot vervolging over te gaan, stellen Burgemeester en Wethouders 22) Kalm kan ik het daarna aanzien, dat de snippers van het .papier dat eerst zooveel voor mij beteekende, in den haard verbranden en tot asch worden ze zijn van minder nut dan het steenkool, dat er naast ligt, want zij hebben niet eens kunnen verwarmen. Kora schudde haar hoofd en zag hem zeer verbaasd aan. En ge verbeeldt je, de eenige te zijn, wien 't zoo gaat Gelooft ge dat alle anderen het zoo maar kant en klaar uit de mouw konden schudden Geen denken aan. Ieder ernstig werk wil goed- vooorbereid zijn, verlangt tijd en geduld. Uit den hemel gevallen kun stenaars, op weilk gebied ook, heb ik nog nooit ontmoet, je bent, om zoo te zeggen, nog een beginneling in je te genwoordig beroep, en heibt voorloopig nog in 't geheel, geen recht veel van je zelf te verwachten, en aan je zwartgal lige stemmingen toe te geven. Geduld maar geduld, vlijt en volharding wat je droomt komt nog. ik voor mij ben er van overtuigd, dat de tijd niet ver .meer is, wanneer 't mij vergund zal zijn de heldin van een belangrijk werk van je te scheppen. Maar tot dan kun nen wij. onmogelijk honger lijden, ga dus eindelijk eens zitten en tast foe. l.ieve hemel, wat heb ik een honger en dorst, als ik een reis door de woestijn had gemaakt kon, 't niet erger zijn. Verwacht je heden nog gasten vroeg Herbert, op nog twee couverts belanghebbenden, dus hen, die reeds ge bouwd of verbouwd hebben, in strijd met bovenstaande bepalingen of in afwijking van de door hen bij de verleende vergun ning gestelde voorwaarden, alsnog in de gelegenheid om ten spoedigste de benoo digde vergunning aan te vragen, of om de afwijkingen te herstellen. Voorts geven zij belanghebbenden, die zelf bouwen, of laten bouwen ernstig in overweging, nauwlettend toe te zien, dat door de uitvoerders niet wordt afgeweken van het goedgekeurde bouwplan. Ten slotte wijzen zij hypotheekhouders rtp. het bepaalde onder 2° van artikel 52 der Woningwet (hierboven vermeld), waarin uitdrukkelijk is voorgeschreven, dat de door hen te besteden kosten yoor het eventueel wegnemen, beletten of verrichten van het geen in strijd mfefc.de wet of de bouw- en woonverordening is" daargesteld, onderno men of nagelaten, kunnen worden ver haald uit'de opbrengst van het gebouw, vóórdat de hypotheekhouder zijn hypotheek Jein opvorderen. Vlissingen. 10 Juni 1922. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Haagsche conferentie. Staatsraad mr. A. A. H. Struycken en jhr. mr. Snoeuck Hurgronje, secretaris generaal aan het departement van bui- tenlandsche zaken, zullen Nederland vertegenwoordigen op de aanstaande conferentie te 's-Gravenhage. Naar het Haagsche Correspondentie- bureau verneemt, is van verschillende regeeringen op het departement van buiteniandsche zaken te 's-Gravenhage mededeeling ingekomen van de samen stelling hunner delegaties. Andere regeeringen, waaronder Rus land. hebben haar deelneming aange kondigd onder opmerking, dat de aan wijzing der gedelegeerden later zal vol gen. Van sommige regeeringen werd nog geen bericht ontvangen. Gelijk bekend, zullen de beide com missies, de Russische en de niet-Russi- sche 26 Juni bijeenkomen. De bespre kingen. die 15 juni beginnen, hebben het karakter van een vooafgaande ge- dach'tenwisseling ter bepaling van de werkwijze en de samenstelling der niet- Russische commissie. Uiterlijk 20 juni moet deze gedachtenwisseling zijn af- geioopen en vaststaan, welke mogend heden aan de verdere besprekingen zul len deelnemen. Onder deze omstandigheden en in verband met het feit, dat de Russen eerst 26 Juni aanwezig zullen zijn, wordt 15 Juni geen plechtige openings zitting gehouden. Het is de bedoeling met het oog op den tijd aanstonds de besprekingen te beginnen. Ingevolge het door de conferentie te Genua genomen besluit, omvat de taak der commissies de vraagstukken be treffende schulden, de eigendommen en wijzend. Budberg wou komen en mij zijn Russischen vriend voorstellen, ant woordde Kora, hij verheft hem hemel hoog. Hij moet ook een kunstenaar in 't een of 't ander zijn, dat wil zeggen een amateur, overigens is hij grondbe zitter tenminste dat heb ik er van begrepen. Budberg heeft mij vanmiddag een lang venhaal gedaan, maar ik had toevallig in 't geheel geen. lust om naar hem te luisteren, daar ik wou uitgaan. Ja denk eens, ik ben met Vreneli in Oud-Moabit geweest, am Helmi te be zoeken. Zij was echter niet thuis, viel Herbert haar,kalm in de rede. Zij zag hem hoofdschuddend aan. -Is je dat ook at weer bekend Nee maar, zoo'n. krantenmensch steekt zijn neus toch ooik overal in. De pleeg zuster, die ik zocht, ontmoette ik werkelijk niet, maar wei de dikke tante. Maar hoe kwam je het te weten Door juffrouw Röderer zelf, zij vermoedde dadelijk, wie de daime was geweest, die naar haar had gevraagd. Het spijt haar zeer, je niet ontmoet te hebben en zij- kan nauwelijks het oogen>- blik afwachten, waarop zij je zal ont moeten gezien heeft zij je reeds. Kora liet vork en nies even rusten en zag Herbert vragend aan. 't Is toch niet waar? Hij knikte. Gezien en herkend, ondanks de lange scheiding. Uit haar kinderjaren herinnerde zij z'ieh nog je stem en bij de eerste woorden uit je mond wist zij, dat Doctor, je was met Helmi in den de credieten. De resultaten van den ar beid der commissies zullen belichaamd worden in gemeenschappelijke aanbe velingen aan de regeeringen en, eventu eel onderworpen kunnen worden aan een nadere conferentie van gevolmach tigden. Een scheidsgerecht. H. M. de Koningin heeft als president aangewezen van het scheidsgerecht om uitspraak te doen inzake een kwestie van schadevergoeding door de Hon- gaarsche aan de Oostenrijksche regee ring te betalen, den heer mr. A. R. Zim merman,, burgemeester van Rotterdam. De verkiezingen en de militairen. in verband met de aanstaande ver kiezingen voor de Tweede Kamer is bij beschikking van den minister van oor log de aandacht van alle troepen-com mandanten gevestigd op de wijziging, welke bij de wet van 8 Mei jl. in de Kieswet is gebracht, waardoor het mo gelijk is gemaakt, te stemmen in een andere gemeente dan in die, in welke men op de kiezerslijst voorkomt. Bezuiniging bij de Ned. spoorwegen. Naar „de Tel." verneemt, heeft 6e minister van waterstaat het voorstel der directie inzake inkrimping van het aan tal scheidsrechters goedgekeurd. in plaats van twee scheidsgerechten zullen dus beide partijen, zoowel di rectie als het personeel voortaan één scheidsgercht aanwijzen. De keuze van den voorzitter blijft onveranderd. Overwogen wordt thans het instituut „woordvoerder" op te heffen. Nieuwe loonsverlaging in de Metaalnijverheid. De werkgevers in de metaalnijverheid te Rotterdam hebben aan de werkne mers een verlaging van het uurloon met 12 voorgesteld, biitc.en, werkweek van 54 uur inplaats van 48 uur. Voor de 6 „overuren" zou 25 vergoeding worden gegeven. De arbeidersorganisa ties moesten dan den minister verzoe ken, een werkweek van 54 .uur toe te staan. De moderne bond heeft, naar „de Voorwaarts" meldt, deze voorstellen met algemeene stemmen verworpen. De christelijke, roomsch-kathoiieke en neu trale organisaties hebben besloten, haar leden te adviseeren, de loonsverlaging te aanvaarden. Dreigend conflict in de bouwvakken te Rotterdam. Te Rotterdam heeft een zeer drukbe zochte vergadering plaats gehad van de plaatselijke afdeeling Rotterdam van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. Na een korte uiteenzetting van den voor zitter werd met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aangenomen, om in geen geval de aangeboden individu- eele contracten te aanvaarden. Reeds hebben eenige arbeiders deze contrac- schouwiburg Ik was zoo vrijt Zeg mij, welken indruk heeft het stuk en mijn „Magda" op haar ge maakt Zij vroeg het bijna aarzelend. Den indruk, dien elke groote kunst prestatie op een ernstig, ontvankelijk jong gemoed steeds zal maken zij had alles om zich heen vergeten en leefde met ailes, wat ap het tooneel voorviel, mee, alsof dat de werkelijk heid was. Ten laatste had zij tranen in haar ooigen en de wervsCh, deze „Mag da" Kora reeds morgen te mogen omhelzen, kwam uit een overvol, hart. Kora had vol spanning geluisterd. Ze haalde diep adem, reikte Herbert over de tafel de hand en drukte de zijne harteil ijlk. Hoe dankbaar ik je er voor ben, Helmi en mij nader tot elkaar gebracht fe hebben, kan ik je niet zeggen. Maar waarom maakte jij nu de maaf van je goedheid niet vol en bracht haar dezen avond dadelijk hier Wat zou dat een heerlijke verrassing voor mij zijn ge weest. Herbert trok een spottend gezicht. Uw pleegzuster is nog te zeer ge hecht aan ouderwetsche gebruiken. Dit past niet en dat past niet, en al zou zij zelve er zich ook boven willen plaatsen zij is tamelijk zelfstandig in haar doen en laten dan zouden toch de lieve bloedverwanten een hevig spekta kel maken, wanneer zij, 's avonds uit den schouwburg komend, met een jon gen man; ja, kijk mij nu maar niet zoo spottend aan, die menschen vinden ten geteekend, doch die Zaterdagmor gen weder opgezegd. Ook de Kath. en Chr. organisaties hebben besloten geen individueete contracten te teekenen. Indien waarop kans bestaat eventueel een conflict uitbreekt, dan zullen te Rotterdam vijfduizend bouw vakarbeiders hierbij betrokken zijn, waarvan acht en dertig honderd geor ganiseerd. De weesinrichting Neerbosch. Onder voorzitterschap van ds. A. Pijnacker Hordijk is de 59ste jaarver gadering gehouden van de vereeniging Weesinrichting te Neerbosch. Blijkens het jaarverslag over 1921 1922 konden van de 289 kinderen, voor wie opneming werd gevraagd, 64 ge plaatst worden. Bij het einde van het boekjaar werden in de stichting 511 verpleegden verzorgd, f.w. 274 jongens en 237 meisjes 52 verpleegden werden geplaatst bij een baas of in een dienst. Er was een totaal van 194.063 verpleeg- dagen eik kind kostte het afgeloopen jaar 466.70, een bedrag dat door de bijdragen van diaconie, armbestuur of Kinderzorg bij lange na niet wordt be reikt, zoodat de philantropie krachtig moet steunen en dit ook deed. immers, aan giften, werd ontvangen 33.675.96 en aan legaten 5897.79|4. Dankbaar wordt ook de financieele steun herdacht van regeeringswege ontvangen, waar door een. tekort werd ontgaan. De re kening sluit in ontvangsten en uitgaven met 270.680.45. De gezondheidstoe stand in het weezendorp was zeer gun stig slechts één kind overleed in het afgeloopen jaar. Een Zeeuwsche vereeniging. Op initiatief van den heer A. K. Vo gel is te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden van aldaar woonachtige Zeeuwen met het doel ook te 's Graven- hage een vereeniging van Zeeuwen op te richten, gelijk die reeds sedert teni- gen tijd te Rotterdam en Amsterdam bestaan. Staande de bijeenkomst traden 68 personen tot de nieuwe vereeniging, welke den naam zal dragen van „Zee- landia" als lid toe. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. K. Vogel, president en H. Verstrate, J. J. Kole, G. Griep, J. Baard, J. B. de Zeeuw, A. Kloosterman, D. C. de Witte, A. van der Linde en A. H. I. Ritter. Het doei van de Zeeuwsche vereeni ging is om de saamhoorigheid onder de Zeeuwen in de residentie te bevorderen. De oprichtingsvergadering werd o. a. bijgewoond door het bestuur van de Zeeuwsche vereeniging te Rotterdam. Er heerschte een opgewekte stemming en meer dan eens weerklonken Zeeuw sche volksliederen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den han- mij jong, omdat het huwelijksjuk mij nog niet drukt, dus, met een jongen man in de stand rondzwierf, terwijl zij bovendien nog verloofd is ook. Och, dat vergeet ik maar steeds weer. 't Is ook erg jammer, Helmi zou een goeie vrouw voor je zijn. Vind je vroeg hij, haar doordrin gend aanziende. Zeker, antwoordde zij luchtigjes, de vrouw van een redacteur,welke knap, mooi, interessant en wat nog niet al meer is, die zingt, piano speelt En die voor alles een zuster heeft, op wie zij van den eersten dag van haar huwelijk af met reden jaloersch zou zijn. Och, loop heen, doctor, hoe zou onze eerzame vriendschap nu ooit ja loezie kunnen opwekken. Ja, 't zou wezenlijk onbegrijpelijk zijn, zei hij, haar overmoedig glim lachend aanziende, ik begrijp niet hoe ik er bij kom. De electrische bel van de huisdeur liet zich hooren. Kora luisterde. Laat komt gij, doch gij komt, graaf Isolani, zei Kora schertsend, terwijl zij opstond. Het avondeten hebben de hee ren gemistzij moeten zich er mee te vreden stellen alleen iets te drinken te krijgen. Kom, ik ontvang hen in den kleinen salon, 't Ziet er hier na zoo on gezellig uit. Kora bewoonde haar eigen mooi huis, dicht bij den Tiergarten. 't Was een tusschen 't groen gelegen villa, die er met zijn kleinen voortuin des zomers INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. del zijn over de afgeloopen week, ein digende 9 Juni in Nederland uitgespro ken 56 faillissementen tegen 33 faillis sementen in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 juni 1922 1188 faillissementen tegenover 884 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De zeteljacht van hef Nederlandsche volk. Onder dezen tifel wordt door de firma Buijten en Schipperheijn een boekje uitgegeven, samengesteld door den bekenden dichter J. H. Speenhoff. Ai de 48 partijen worden in dit politiek journaal door Speenhoff be schreven en geen enkele candidaat is overgeslagen. VLISSINGEN, 12 JUNI. Woningwet Wij vestigen de bijzondere aandacht van belanghebbenden op de publicatie van Burg. en Weth. betreffende de toe passing van de Woningwet. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", direc teur de heer C. G. Govaarts, geeft a.s. Woensdag van 8—10 uur een concert in de tent op den boulevard Evertsen. Het programma luidt als volgt „Porta Hungarica", marsch, C. Mo- rena Ouverture sur Opera „Das Glöckchen des Eremiten", A. Maillart EspanaWalzer, v. Waldteufel; ouver- allerliefst uitzag. Nu waren de bloem bedden warm toegedekt, en de stam rozen goed ingepakt. Herfststormen en sneeuwjachten konden hen evenmin de ren als het solied gebouwde huis, dat er met zijn sierlijken gevel, de hooge spie gelruiten en de fijne kanten gordijnen wel naar uitzag het tehuis te zijn van welgestelde menschen. Die indruk werd nog versterkt door het inwendige der villa. Alles getuigde hier, dat weelde en smaak samengingen. Mevrouw Wolski kon met haar „thuis" tevreden zijn. Zij verlangde dan ook geen ander en daar om zeker ook niet naar een tweede hu- weliik. Dat zij, de gevierde kunstenares en welgestelde weduwe, aanzoeken ont ving, was niet meer dan natuurlijk, want zij was een te goede partij, om onopge merkt te blijven, maar ze was ook ver standig genoeg die vereerders te door zien en ook in 't geheel niet van zins afstand te doen van haar vrijheid en onafhankelijkheid. Ik zal niet voor den tweeden keer trouwen, had zij eens tot Herbert ge zegd, welk voordeel zou ik daarvan hebben Ik heb mijn lief kind, mijn kunst, meer dan genoeg om te leven... Goede vrienden, had Herbert er tusschen geworpen. Zeker, die tellen vooral mee, en misschien zou ik hen allen moeten mis sen, als mijn gebieder het in zijn hoofd kreeg jaloersch te worden. Neen, neen, mijn vrijheid is mij alles waard. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1