no L. 1000 150 100 25 istbode S J E S JE SJE DONDERDAG 8 JUNI cnn'™^nn it bode tlbode SJË flifgave: Firma f. VAN OE VELDE Ir Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. Inters. 10. Postrekening BB287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen. ÖEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON LEVENSSTORMEN. ne de 20 jaar. Sa- lambe'nd. „Vliss. Courant" aagd een flinke te Afoeele, Oude ette TBODE Juli. Brieven Nt>„ 'LiSs. Courant". t gevraagd flinke oor den geheeler» „Vliss. Courant" ÏISJE voor assis en Winkel, onver- anche) v.gjg.v. Dekenstraat 35. HAEGEBAERT, n 8, Vtissingen. SPECKENS. FFELEN, Walsfr., en nacht. Zondags vrij. BOLIER, Wal- net :n, niet boven IS n Bureau „Vlis- t". .<11 paart delb. - Rotterdam legen plaatsen. PASSAGIERS 3N EN VEE. y. HM y.m. uur 8 8 y. Holt. y.i. uur, 9 9 lissingen EEN afvaart. te bekomen Traoep. en Exp- en G. VOS, Tel. ENHOORN, Tel. 16S. TERHOUT, Tel. 282, UITENHEK, Tel. 103 VLlSSiNGSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele belasting no. 6, dienst 1922. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier, wegens de per soneele belasting no. 6, dienstjaar 1922. De daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen, en her innert, dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden inge diend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing moeten worden gedaan bij den inspecteur der directe belastingen, in wiens inspectie de aanslag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8 Juni 1922. De Burgëmeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Zondagsbestelling ten plattelande. Op de vragen van den heer Schaper betreffende de opheffing der Zondags- bestelling fen platteiande, antwoordde de minister van waterstaat bet vol gende Zooals in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Twee de Kamer over de begrooting voor het staatsbedrijf der post, telegraaf en tele fonie is medegedeeld, wordt de dienst op Zondag zoover beperkt als in over eenstemming met de meening der plaat selijke autoriteiten zonder schade voor het maatschappelijk leven of misken ning van de belangen van 'het platteland mogelijk is gebleken. Voorts wordt in gevallen, waarin ■voor het bestellen op Zondag van enkele couranten in afgelegen buitenwijken on evenredig hooge kosten moeten worden ■gemaakt, tot opheffing van de bestel ling op Zondag in de bedoelde afgele gen wijken overgegaan, ook al zou daartegen door de betrokken bewoners bezwaar worden gemaakt. Waar als gevolg van bedoeld overleg dan wel vanwege de daaraan verbonden onevenredig hooge kosten voor het be stellen van enkele couranten is overge gaan tot opheffing der Zondagsbestel- li-ng, wordt gelegenheid gegeven tót het afhalen van alle stukken, dus ook van die, waarvan op andere plaatsen des Zondags geen bestelling plaats heeft. Op de vraag, of dit plan voortspruit uit de zucht om te bezuinigen, ant woordde de minister bevestigend. Van eenig nadeel voor de volksont wikkeling kan, naar de minister meent, kwalijk worden gesproken. De onaange naamheden van den noodzakelijk ge worden maatregel zijn tot de kleinst mogelijke afmetingen teruggebracht. 20) Hij gaf Lenz den sleutel, die hem probeerde, terwijl Helmi hoed en mantel afdeed. U moet wet wachten totdat ik den goeien heb gehaald, zei hij hoofdschud dend, nadat hij er zich van overtuigd had, dat de deur niet (e openen was, of wilt u liever door onze woning gaan Vanuit onze keuken voert een deur in uw gang. Als u zoo goed -wilt zijn, De vreemde heer trad binnen. He'lmi was intusschen de huiskamer binnengegaanzij wreef haar handen, die wat stijf waren geworden door het voebtig-koude weer. Onze nieuwe buurman, zoo stelde Lenz den jongen man voor, weliswaar heb ik uw naam vandaag zélf ge schreven, maar Subaroff, vulde tic heer aan, ter wijl hij op Helmi toetrad en haar naar Russische gewüünde de hand gaf. Ver rast 'bleef zijn Mik op haar rusten, het meisje zag er in de eenvoudige omge ving bepaald voornaam uit. Mij>n nichtje, ze'i de oude heer, hternede zijn voorstelling beëindigend, ze is juist uit den schouwburg thuisge komen, daardoor vindt u ons nog op. Wij staan gewoonlijk vroeg op en be geven ons vroeg ter ruste in dit op zicht zijn wij in 't geheel geen groote stadsmenschen. In Rusland is uien .gewend, laat op te blijven, antwoordde Subaroff in Bezuiniging op de Staatsuitgaven. Naar gemeld wordt, heeft de regee ring besloten, alle bureaux van de rijks bouwmeesters en den, gebouwendienst van looodswezen en marine te vereeni- nigen in, één 'bureau, ten, einde door de ze centralisatie een belangrijke bespa ring op de kasten te verkrijgen. Dit bu reau zal, gesteld worden onder de lei ding van een speciaal, daartoe nieuw te organiseeren afdeeling van het mini sterie van financien. De Engeische journalisten in Nederland. Aan den maaltijd, door de Algemecne Nederlandse!» Vereenigrng voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenha- ge adn het gezelschap Engelsche jour nalisten in hotel, de Wititebrug aangebo den, is ook gesproken door C. R. T. ba ron Krayenhoff, vertegenwoordigen der Nederlandsohe Spoorwegen, die wees op nog andere schakels dan de sport, die .niet minder er toe bijdragen, dat beide voiken nader tot elkaar gebracht wrden. Spreker had hierbij het oog op de beide stoomvaartlijnen, de „Zeeland" in verbinding met de South Eastern Railway en de „Hoek van Holland-lijn" der Great Eastern Railway. Ook al ma ken veel reizigers slechts gebruik van deze lijmen om via Nederland naar Cen traal-, Oost- en Zuid-Europa te reizen, de groote beteekenis dezer snefverbin- dingen voor Nederland zeJf 'behoefde niet nader te worden aangetoond. De directie der Nederlandsohe Spoor wegen verleende zeer gewaardeerde fa ciliteiten bij het bezoek. Een op®n brief aan mr. Marchant. De secretaris van den Vrijheidsbond, de heer G. A. Boon, 'heeft den volgenden open brief aan mr. H. P. Marchant ge richt De Vrijheidsbond is gewoon de vele „welwillende" artikelen, die de „Vrijz.- Democraat" wekelijks aan hem wijt, naast zich neer te leggen. Oderint dum metuant. In het nummer van .3 Juni komt echter een passus van uw 'hand voor, als zoude de Vrijheids bond trachten te overbluffen met de be wering, dat hij 500 afdeelingen telt en meer leden heeft dan de S.D.A.P. „Wie weet, wat er aan het stichten van een organisatie vastzit, weet ook, dat dit humbug is." Ik geef gaarne toe, dat de groei phe- nomenaal is en dat ook de leiders niet hadden durven hopen, dat men de klein zielige verdeeldheid zóó moede was, dat in één jaar tijds zulk een voor Neder land reusachtig resultaat zou zijn be reikt. Maar dat rechtvaardigt niet uw insi nuatie, die in goed Hoüandsch vertaald luidtDe Vrijheidsbond liegt dit. Ik heb daarom de eer u uit te noodi- gen op een door u te bepalen dag een bezoek te brengen aan het secretariaat van den Vrijheidsbond, Prinsessegracht vloeiend Duitsch, maar met de uit spraak van een buitenlander, zelfs de kleinste stadjes, tenminste de Russische familie's. De Duitschers bij ons houden aan hun gewoonten vast cn laten den dag dag, en den nacht nacht. Ik ben van jongsaf aan gewend, laat naar bed te gaan en kan niet slapen, als ik van dezen regel afwijk. Dus ook een nachtvlinder, schert ste Lenz, net als onze baron. Verlangt u heden nog een passenden sleutel, of is er tijd tot morgen Ik hoop Budberg nog aan te tref fen, maar ate u er een heeft Lenz ging naar het sleutelbórd, dat aan den muur hing, en verruilde Suba- roff's verkeerden sleutel1 tegen een goe den en bracht hem daarna door de keuken en de daarop uitkomende gang in de gebuurde kamers. Deze nieuwe buurman schijnt een aangenaam mensch te zijn, merkte hij op, toen hij bij Helmi terugkwam. Vorst Subaroff staat er op zijn pas. 't Is de vraag of hij zoo rijk is als tante zegt, mijns inziens zou 1% als hij. zoo rijk was, op een deftiger stand 'wonen en een knecht houden. Hij heeft zeker vol doende middelen, maar je tante praat al dadelijk van millioenen. Wat doet hij Hij, moet landeigenaar zijn, wacht eens, waar ook nog maar weer O ja, in de buurt van Kiew. Hij is te Berlijn gekomen om zich gedurende den winter op de muziek toe te leggen., dat wil zeggen, .zich daarin te volmaken, voor zijn genoegen, heeft hij gezegd. Hij moet heel mooi pianospellen, zoo heeft onze baron aan tante verteld daardoor 6a, Den Haag, opdat u daar de bewij zen worden geleverd, dat mijn partij in derdaad 498 afdeelingen telt en zijn le dental de 50.000 reeds zeer dicht na dert. Daartegenover stel ik den eisch, dat na geleverd bewijs uw insinuatie on middellijk zal worden herroepen. Bond voor Staatspenskmneering. De Bond voor Staatspemsienneering heeft te 's-Gravenhage zijn 22e jaar vergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. van der Velden uit Rotter dam, maakte in zijn openingswoord gewag van de mislukte pogingen om bij de a.s. Kamerverkiezingen het vraagstuk der ouderdomsverzekering weder na ar voren te brengen. De bezui- nigingsleuze dringt het terug, doch men zoekt de bezuiniging veelal déair waar in zij niet te vinden is. Men zoekt ze niet, of niet voldoende, bij het militairisme en marinisme. Na de opening werden het jaarver slag van den secretaris en de rekening en verantwoording van den penning meester goedgekeurd. In de namiddagvergadering kwam aan de orde de vraag Wat staat ons na de verkiezingen te doen in te leiden door den heer C. van der Velden. Deze wees er op, dat, nu de verkiezingen zich aldus gewijzigd, hebben, dat het niet meer om personen, .maar om de ■partijen gaat, de invloed van den bond zeer verminderd is. Werd vroeger de meening van den een of anderen, candi- daat over het vraagstuk der Staatspen- sionneering eens gevraagd, thans is de Bond te dien opzichtte aan handen en voeten gebonden. In verband met het groote aantal partijen en partijtjes wees hij er op, dat ter voorkoming van versnippering van krachten, de -leden van den bond niet op een der kleinere partijtjes moe ten stemmen en hij legde er nadruk op, dat de bond voor pensioen-belangen niets uitstaande heeft met den bond voor staafspensionneering. Eerstge noemde prijkt met de vlag, welke den anderen bond toebehoort. Blijft .na de verkiezingen de tegen woordige scheidingslijn in de politiek niet gehandhaafd, maar komt daarvoor in de plaats de scheidingslijn democra tieconservatisme, dan wordt de kans voor het verkrijgen van staatspensioen iets grooter. Spreker wees verder op het streven naar bezuiniging dat dezen verkiezings strijd beheerscht. In verband hiermede is het misschien van belang, dat de Bond omtrent het ■militairisme. dat zoo veel kost waardoor andere maatregelen achterwege moeten blijven, iets in zijn program opneme over het kosten- vraagstuk. Het hoofdbestuur verwacht, dat de afdeelingen zich hieromtrent uitspreken, opdat het weet, welke richting men uit wil. Na de verkiezingen zai dan een landdag worden gehouden, waartoe de die drukte met de piano. Zij hebben dat zaakje heel knapjes bedacht en uitge voerd. De drie naast elkaar liggende kamers bewonen de heeren samen; ieder heeft er zich één naar zijn smaak ingericht, en de derde, welke aan die van jou grenst, is een. salon geworden en daar zal de jonge Rus studeeren, omdat hij daar zijn buren bat minste hindert. Overdag is miss Brown niet thuis en na tien uur mag er niet meer gespeeld worden, dat heeft mijn vróuw met hem afgesproken. Maar wij hebben er niet aan gedacht, dat het spelen jou zou hinderen, kind, wij wisten Immers niet, dat jij schrijft dat ziet er nu leelljk uit. Hij zag Hêlmi oplettend aan het 'kwam hem zoo wonderlijk voor, dat dit jonge en mooie schepseltje tot de blauwkousen behoorde. Integendeel! oompje, ik zai er nut van hebben, want muziek wekt mij steeds op. Een zacht geruisch bij de deur, die naar de slaapkamer harer tante voerde deed haar opzien. Met groote oogen van schrik zag zij, hoe Thea in haar wit nachtkleed op den drempel stond in luisterende houding, met vooroverge bogen hoofd., terwijl zij met wijd ge- opesde oogen naar het tweetal bij de kachel keek. De oude heer legde haastig zijn pijp weg en nam de koude handjes, die slap neerhingen, in de zijne. Ga slapen, lieveling, zeide hij on eindig feeder, je trilt, het is hier te koud. Het meisje vleide zich tegen haar vader aan, haar groote oogen, anders zonder uitdrukking, schitterden van op- voornaamste politieke leiders zullen worden uitgenoodigd en waar de kwes tie van het premievrij staatspensioen dan nader onder de oogen moet worden gezien. In de langdurige discussie drong prof. Heeres aan op .bezuiniging op het ■militairisme, te meer. waar ons land is toegetreden tot den Volkenbond. Wel is waar, is de Volkenbond nog niet wat men wel zou wenschen, maar in ons land zien wij den Bond een betere we reld brengen. Spreker meende, dat niet alleen i.n de harten de hoop voor een goeden Volkenbond moet leven, maar dat dit ook daarbuiten tot uiting ko men moet. Zoo kan Nederland een goed voorbeeld .geven wat betreft nati onale ontwapening. Ter versterking van de propaganda werd aangedrongen op uitgifte door den Bond van een manifest, dat in zeer igrooten* getale zal moeten worden ver spreid, en vooral, om 't eerstvolgend .maandblad geheel aan de verkiezingen te wijden. Een hoofdbestuurslid vrees de. dat, indien de kwestie van het militairisme aan de spits wordt gedre ven, dit de splijtzwam voor den Bond zou kunnen worden. Overhaasting is daarom zeer gevaarlijk. Ten slotte is besloten thans geen beslissing te nemen omtrent het uitbrei den van het program in verband met het besprokene over bezuiniging op de militaire uitgaven, enz. De zaak is hiertoe nog niet rijp. Verder is besloten een manifest, dat aan de verkiezingen gewijd zai worden op groote schaal te verspreiden, voor namelijk ook onder de tegenstanders en onder hen, die nog onbekend zijn op het politiek terrein. Raadsbesluit vernietigd. De Kroon heeft haar goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van Deventer tot niet heffing van de eerste vier maanden der inkomstenbelasting 1921. Het conflict in het bouwbedrijf. Nu de bouwvakarbeiders het con tract hun door de patrooonsbonden aangeboden, hebben afgewezen en dus de onderhandelingen over het nieuwe contact op het doode punt staan, heeft de patroonsbond voor de bouwbedrij ven in Nederland een concept-contract aan zijn- leden verstrekt, volgens het welk zij collectief of individueel con tracten kunnen afsluiten mef de perso- neelen. Dit concept houdt de volgende unrJoonen in Hoofd- Klasse klasse 1 II III IV V VI Geschoolden 92 88 80 72 65 58 51 Geoefenden 87 83 75 67 60 53 47 Ongesch. 75 70 62 58 52 46 40 Rij wiel politie te Amsterdam. In verband met de uitbreiding der stad waren er bij de politie een groot aantal vacatures, die noodzakelijk aan win ding. Waar is hij gebleven, vader, waar om is hij, niet biji mij. gekomen. Heeft u hem niet gezegd, dat zijn Thea op hem wacht vroeg zij opgewonden. Hij, was immers niet hier, mijn kind, hij komt spoedig ga weer kalm slapen morgen zal hiji zeker komen... Jawel, hij' was wel hier, ik heb zijr, stem gehoord'. Waarom wilt ge hem niet bij mij laten Ik wil hem kussen en op mijn vleugels nemen zoo heel zacht dat moeder het niet hoort zij mag immers niet weten dat ik naar hem toe ben gegaan Haar oogen vulden zich met tranen zij vielen op de magere bevende han den van den ouden man. Ga stil naar bed, mijn arme lieve ling, heel stil, dan bemerkt moeder het niet, dat je bent opgestaan. Hij o.pende geruischfoos de deur en droeg het lichte schepseltje weer in haar bed, daar kuste hij haar en dekte haar warm toe. Stap nu, Thea, mogen de enge len je beschermen. Zij had haar verdriet al weer verge ten en gilimllaohte als een kind. Loop heel zacht, anders gaan zij weg zie je, hoe zij daar allen staan in 'hun witte kJeeren stil, stil, zij zingen. Zachtjes neuriede zij haar oude melodie en sloot haar oogen. Wat zou haar gescheeld hebben vroeg Helmi met trillende lippen, toen Lenz" weer binnentrad. Hij zag zeer bleek. Zij; heeft bepaald de stem van den vreemdeling gehoord en wonderlijk, het dringt nu ook tot mij door, dat die gevuld moesten worden. Eenige hon derden agenten waren noodig, om den dienst in de nieuwe buitenwijken te on derhouden. Teneinde echter ook bij de politie de door de tijdsomstandigheden geboden bezuiniging te betrachten, heeft men een nieuw systeem ontworpen door de vorming van een rjjwielbrigade. Tot de uitvoering van dlf nieuwe sys teem is men dezer dagen begonnen. In de Vondelpak-buurt heeft men nu de sectie in rijwielblokken verdeeld en in plaats van te voet, rijden twee agenten per fiets door de straten dezer sectie. Ook in Oud-Sloten gaan de politie mannen per rijwiel op surveillance. Spoedig zullen Oud-Watergraafsmeer, de overkant van het V en de overkant van de Rietlanden volgen. De kosten van aanschaffing en onderhoud der rij wielen wegen niet op tegen het bedrag, hetwelk door dezen maatregel bezuinigd wordt. Aanvankelijk lag het in de be doeling een centraien dienst voor de rij wiel-brigade te organiseeren, maar men heelt hiervan afgezien, ook alweer uit bezu i ni gi n gs-overwegi ngen De zg. „fietsagenten" verrichten dus in de secties, waar de permanente rij wielblokken zijn ingesteld, hun dienst. De kermis te Deventer. De inzet van de kermis op de beide Pinksterdagen was erg tam en kalm, zegt het „Deventer Dagblad". Alleen Maandag leefde de drukte van vroeger iets op, in den vooravond vooral. De sluiting van de kermis 's nachts schijnt overbodig lang vóór de politie van den sterken arm zou moeten gebruik maken op 't sluitingsuur, is de feestvreugde zoo dood als een pier. Deze menschelij- ke braafheid, voorbeeldig in haar soort, deed velen de verzuchting slaken dat het een suffe boel is, aldus voegt het „De venter Dagblad" er aan toe. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREEN1GING „HET GROENE KRUIS". In de gisteren in het Grand Hotel al hier gehouden algemeene vergadering van de Provinciale Zeeuwscihe Vereeni- ging „Het Groene Kruis" waren, van de 51 afdeelingen er 19 vertegenwoordigd.. 'De voorzitter, de heer C. E. Plugge uit Souburg, heette allen welkom aan den oever der Schelde, den stroom, die zoovele voordeelen aan Zeeland geeft, maar oolk vele nadeelen, o.a. 'dat men zoo gescheiden leeft en 'bijv. in Oostelijk Zeeuwschi Vlaanderen wel meerdere Groene Kruisvereeni,gingen .bestaan, ■maar zielh niet aansluiten ook is het een beletsel voor een goeden zieken- auitodienst. Aan de andere zijde komt de Schelde ten voordeele der gezond heid, zij. is reeds een -middel tot ont smetting tegen vele ziekten, zooais hier te Vlissingen door goeden afvoer van den rioolinhoud. Spir. wekt op het Luctor et Emergo in het vaandel- der vereeniging te schrij- stem van den vreemdeling lijkt op die van een ander, ook de uitspraak Thea's verloofde was immers ook uit Rusland maar hoe zou zij het ge hoord hebben Vorst Subaroff sprak toch in het geheel niet zoo I>uid. Haar arm hoofdje heeft geen an dere gedachten meer en ook geen an dere herinnering als deze. Is zij nu rustig Ja, zij- laat zich -gemakkelijk kal- meeren, haar geestelijke krachten ne men snel af, zij vergeet oogerfblikkelijk, wat haar zoo opwond. Hij zuchtte en streek over zijn voch tige oogen. Het arme, zwaskke lichaam zal het niet lang meer uithouden maar het is voor haar beter, dat zij dood is, dan dat zij zoo verder leeft. Hoe heb ik mij verheugd over dat kind en gehoopt op louter geluk voor en door haar... Helmi streek zacht langs de wangen van haar oom. Wees niet zoo treurig oom, het geeft toch niets zich tegen het lot te verzetten ik heb dat ook ondervonden en ik ben nog zoo jong. Frits zal u vreugde geven hiji zal nog wel heel gelukkig worden en zijn geluk wordt 't zonnetje van uw ouden dag. Jij bent zijn geluk, miin dochtertje. Neen oom, antwoordde zij kalm, ik niet. Ik wil voor u de waarheid niet verzwijgen, Spoedig zal hiji het inzien en dan ook beseffen-, zooals ik nu al weet. dat zijn waar geluk ergens anders bloeit zelf zal ik hem den weg er heen wijzen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1