1000 150 100 25 V trouw. IwinK DINSDAG JUNI i^nn - 3nn LEVENS3T0RMEN. n ongeveer worden bij 8JE aaiscliappii van aari «e- No 131 -■!« 60e Jaargang -SM2^ UitgaveFirma F. VAD DE VELDE Jr Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON Stads- en Provincienieuws Ben nieuwe blouse in ruil voor een oude Asthma. Abdijsiroop. "vormden. RG. Kerk. S VAN W1LLENS- WAARD. ie Kerk. rkhof. RKE. Kerk. :oop, van Biggekeilte Ie Kerk. rrede. :m. 'meijer. D. CHTEN. uni 1922. 3uden groente- en )lgende prijzen be- 0 ct. spinazie 12 a 35 ct. Malta- a 29 ct. nieuwe nieuwe poters 30 eieren 75 a 76 ct.; stuks bloemkool pioenen 5 a 5/2 28'/-j ct., alles per selderie 91/» a 12 peen 11 a 16 ct. ber V/2 a 3 ct. Der bos kervel 24 ct. kropverdunse! ICHT. d 768.2 te Valentia id 749.1 te Thors- ivond van 4 Juni telijke tot Noorde bewolkt. Waar- ts koeler. tweede school ens. 0, meerdere iten de stad lorZeeuwsch 'en en langs ;che Kust met 'istenkaart is. khandel MESTDAGH. n aankomend •aat 50. (boven) :Ib.-Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIER5' EN VEE. 1. MM I T. Bolt. r.m. uur i v.m. mr, 8 I - 9 S 9 singen E N afvaart. bekomen Transp. en Exp- G. VOS, Tel. IHOORN, Tel. 153. 5RHOUT, Tel. 282.. tehhek, Tel.101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUU een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Huldiging van prof. Treub te Parijs. Het Haagsche correspondentschap meldt „Le Monde Nouveau", het door on zen landgenoot E. v. d. Vlugt geredi geerde tijdschrift biedt ter gelegenheid van de groote koloniale tentoonstelling te Marseille op den 24en Juni a.s. een eeremaaltijd in het Hotel Lestetia te Parijs aan aan prof. mr. M. W. F. Treub, voorzitter van den Onderne- mersraad voor Ned.-lndië en voorzitter van het Genootschap Nederiand Frankrijk. Een der bekendste Fransche politici, de senator M. A. de Mouzie, oud-onder staatssecretaris, -zal de tafel, waar tal rijke koloniale autoriteiten zullen aan zitten, presideeren. Salarisverschikking rijkspersoneel. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de regeering aan de verschillende hoof den van takken van dienst meegedeeld, dat zij gaarne voorstellen, resp. be schouwingen zal ontvangen over sala risverschikkingen in het bezoldigings besluit, met dien verstande echter, dat geen nieuwe kosten hieruit zouden voortvloeien. De bijna algemeene opinie der hoof den van dienst is, volgens het blad, dat ihoewel onderscheidene lage betrekkin gen te hoog bezoldigd worden tegen over verschillende categorieën van hoo- gere ambtenaren, salarisverschikking zonder nieuwe kosten niet wel mogelijk is, daar verbetering van de eene groep dan zou moeten gaan ten koste van een andere groep. Op een verzoek van eenige hoofden van takken van dienst, de verstrekte op dracht van den ministerraad op te schorten, heeft de regeering echter ge antwoord, dat daarvoor bij haar geen aanleiding bestaat. Verlenging der paspoorten. De minister van buitenlandsche za ken brengt hiermede ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 Juni a.s. de paspoorten, van Nederlanders hier te lande verlengd kunnen worden telkens voor ten hoogste één jaar tegen beta ling der kosten ad 5.50. Belanghebbenden kunnen deze ver lenging verzoeken, hetzij aan den bur gemeester hunner woonplaats in Ne derland, hetzij aan den Commissaris der Koningin in de provincie, waarin die woonplaats is gelegen. Zij die geen woonplaats in Nederland hebben, zul len zich moeten wenden tot het ministe rie van buitenlandsche zaken. Surnumerair registratie en domeinen. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar aan 10 jongelieden, die wenschen te worden opgeleid voor de betrekking 18) Nu, u kan best voor 'n getrouwden man doorgaan. Maar om het even, ik ga van de stelling uit, dat ieder maai net zich zelf moet uitmaken wat hij loet, en de meeningen van anderen niet noodig heeft. Al moet men nu eenmaal in een kleine stad bepaalde oude ge bruiken eerbiedigen, hier, waar men elkaar niet kent, heeft men andere op vattingen. Dan haal ik u over twee uren af, zei Herbert, terwijl hij opstond om heen te gaan. Zij knikte. Ik zal klaar zijn. Voordat zij zich kleedde voor het be zoek aan- den schouwburg, had zij nog een kleinen strijd met haar tante te voeren. Ga je naar den schouwburg? vroeg deze verbaasd. En je bent nog diep in den rouw. En liefst ook nog met een ongetrouwden heer Is dat misschien mode bij jullie in Pommeren'? Heiwig hield een driftig antwoord te rug iets in haar verzette zich tegen haar tante's manier van spreken. Het hooren en zien van een ern stig tooneelstuk zal geen afbreuk doen aan mijn rouw, zeide zij kalm, en daar ik niet alleen kan gaan en oom mij juist vertelt, dat u nooit naar den schouwburg gaat, moet ik immers dankbaar zijn, dat er iemand is, die mij wil begeleiden. van surnumerair der registratie en do meinen, een toelage kan worden ver leend van 800 's jaars. Ieder die hiervoor in aanmerking wenscht te komen, moet zich vóór 15 Juli bij verzoekschrift wenden tot het departement van financiën. Verdere bijzonderheden bevat de „Staatscourant". Bezoldigingsbesluit. Bij Kon. besluit is bepaald, dat arti kel 6 van het bezoldigingsbestuit bur gerlijke rijksambtenaren 1920 wordt ge lezen als volgt Behalve in de gevallen, dat het genot in het bijzonder is of wordt toegekend als belooning voor het vervullen van een nevenbetrekking, wordt voor het genot van vuur en licht, zonder genot van kost en inwoning, een aftrek toe gepast van drie ten honderd van de bezoldiging met inbegrip van de in artikel 19 bedoelde toelagen, tot een maximum van 100, en voor het genot van over een leiding geleverd water van vijf ten honderd van den ter zake van het genot van woning toegepasten af trek, tot een maximum van 25. Verdere bezuiniging bij den ioodsdienst. Behalve het intrekken van den zeii- kruispost bij Dungeness, overweegt de regeering nog verdere bezuiniging bij den Ioodsdienst. Naar wordt gemeld bestaat het plan de schepen vanuit zee naar Amsterdam Zaandam te doen brengen door de buitengaats van ijmuiden kruisende zeeloodsen, terwijl de schepen in omge keerde richting zullen worden wegge bracht door de rivierloodsen. Hierdoor vervalt de loodsverwisseling te Ijmui den, zoodat op den duur het personeel beduidend kan worden ingekrompen. De exploitatie der spoorwegen. De „Tel." verneemt dat de Neder- iandsche spoorwegen over het afgeloo- pen jaar een nadeelig saldo hebben van 30 millioen gulden, inclusief de 5 die de staat den aandeelhouders waarborgt. Hiervan komt 17 millioen op rekening van de Hollandsche spoor, terwijl de Staatsspoor 13 millioen te kort heeft. Het gevolg is, dat de staat dit bedrag moet bijpassen om de uitkeering van het dividend van 5 mogelijk te maken Is dat bezuinigen Aten schrijft aan het „Hbld." Naar werd medegedeeld, zijn de amb tenaren der passencontrole aan onze grensstations weer voor onbepaalden tijd in hun betrekking gehandhaafd. Is dat geen schandelijke geldverspilling Terwijl twee, hoogstens drie ambtena ren dit werk gemakkelijk af kunnen, wordt de controle met wat er bij be hoort en dat is al zeer weinig door een 8 a 10 tal ambtenaren uitge oefend. Aan eiken trein uit het buiten land, tenminste van eenige beteekënis, zijn bovendien één of twee marechaus- Zoo vind je dat Nu, die zou je hier in Berlijn meer dan genoeg vinden, maar wat zou je aanstaande man zeg gen, als hij 't wist? Helmi keek haar trotsch aan. Tot dusver heeft Frits mij mijn vrijheid van handelen gelaten en hij zal dat wel verder doen ook ik ben niet gewend aan den leiband te loopen en allerminst aan dien van mijn verloofde. Oom heeft niets tegen mijnheer Behrens en bijgevolg Bijgevolg krijg jij je zin, spotte juffrouw Lenz. Alsof je oom zich ooit verzetten zou tegen iets, wat een ander graag wil. Vraag hem altijd maar, daar voor is hij juist geschikt. Met Thea was het ook zoo niet afgeioopen, als hij zijn oogen open had gehad en niet zoo suf was Helmi was zacht naar den ouden, heer toegegaan en kuste hem op zijn wang. StiJ maar kind, zei hij kalm, ga je nu kleeden en zorg dat je er zoo lief uitziet, als 't maar kan in je zwarte japon, en kijk met heldere oogen om je heen. Een goed toooneelstuk verheft en ontwikkelt, en al ken ik van de nieuwe stukken ook maar een enkel, toch heb ik wel gehoord, dat „Magda'" veel goeds bevat. Toen, Helmi met Behrens langs de breede goed verlichte trap naar beneden ging, zuchtte zij diep. t— Nu krijg ik weer eenigszins het gevoel terug, dat ik in een groote stad ben. Daar boven zij wees met haar vinger naar de zooeven door hen ver laten woning, is men kleinzieliger dan bij ons in 't kleine stadje ik ^al het sees. Zouden zij dus niet evengoed dit werkje kunnen opknappen We zijn er van overtuigd, dat de nauwkeurigheid van het toezicht op het vreemdelingen verkeer er zeker niet minder op zou worden. En dit toezicht zou den Staat weinig of niets kosten. Mond- en klauwzeerbestrijdmg. De „Standaard" schrijft over hef mid del van den heer Van den Berg tot be strijding van mond- en klauwzeer en de daarmede in Duits'ohland genomen proeven o.m. Verkeerd is het om hooghartig, zon der degelijk onderzoek, ter zijde te stel len wat hier buiten de officieele weten- shcap om, als deugdelijk geneesmiddel wordt aanbevolen. Wat ter wereld is daarmee nu te winnen De heer Van den Berg heeft, na veel moeite, nu zijn proeven in Berlijn kunnen nemen en de resultaten daarvan zijn, volgens een verslag in de „N. R. Cl.", voortreffelijk geweest. Die proeven werden genomen onder deugdelijke wetenschappelijke leiding. De leider ervan had vooraf ver klaard absoluut niet in het midde! te kunnen geiooven, omdat het mdruisch- te. tegen zijn wetenschappelijke visie. Maar nu erkende hij zijn ongelijk na dat hij de resultaten gezien had. Zou het nu geen tijd worden, dat men ook bij ons thans eischt dat gelijke proeven hier te lande genomen zullen worden Het gaat om een volksbelang van de eerste orde. De malaise in de Rotterdamsche theater- en bioscoop-wereld. In verband met de heerschende ma laise op theatergebied hebben de Rot terdamsche directeuren en ondernemers van publieke vermakelijkheden een ver gadering gehouden om den toestand te bespreken. Men was hy er over eens, aldus meldt „de Tel." nog nimmer on der zulke ernstige omstandigheden bij een te zijn geweest als thans. De groot ste bioscoop-theaters, die ,in gewone tijden minstens op weekdagen anderhalf maal per avond uitverkocht waren, had den nu avonden, dat de twee voorstel lingen door vijftig personen werden bezocht. Een groote schouwburg te Rot terdam, die verhuurd is voor ƒ300 per dag, maakte met een. beroemd operette gezelschap een recette van... 200 per dag, zoodat de maand voor den. huur dereindigde met een deficit van 15 dui zend gulden. Men kan niet zeggen, dat de publieke vermakelijkheden, slecht bezocht zijn zij worden absoluut niet bezocht, lederen dag stelt men zich de vraag of men de voorstellingen wel zal laten doorgaan, zoo weinig volk is er gekomen. De directeuren waren het er over eens dat het zoo niet langer kon. Voorgesteld werd unaniem de zaken te sluiten, ten einde een debacle te voorkomen. En wellicht zou dat voorstel aangenomen zijn, ware het niet, dat verschillende hard te verantwoorden hebben. ja, dat zat u zeker, zei Herbert, terwijl hij haar onderzoekend aanzag, maar als het den vogel te benauwd wordt, zoekt hij een hooger plaatsje voor zijn nest. En als hij er geen vindt Hij zai er een vinden. Zullen wij er om wedden HOOFDSTUK VIII. Helmi en, Herbert moesten een tame lijk langen weg afleggen, maar in groote steden worden verre afstanden vlug door de electrische trams over wonnen, zoodat zij dan ook juist op tijd kwamen. De zaal was heel goed bezet, zoodat Helmi dadelijk een goe den indruk kreeg van een schouwburg bezoek in. Berlijn. Herbert vermaakte zich met haar verbazing en wees haar deze en gene bekende persoonlijkheid aan. Helmi luisterde belangstellend naar zijn ophelderingen van haar hooge plaats af zag zij als 't ware in een nieu we wereld, die tot dusver buiten haar gezichtskring had gelegen en die haar nu was als een openbaring. Als in een droom hoorde zij Herberts stem en de muziek van het orkestzij kwam eerst weer tot zich zelve, toen het zware scherm omhoog ging en de voorstelling begon. Met opzet had Herbert geen pro gramma gekochthij wilde zien, of Helmi Kora zou herkennen ook wilde hij dat zij de tooneelspeeister ln een harer schitterendste rollen zou zien zonder te beseffen, dat deze die in „Magda" een tot in de kleinste scha directeuren door hun contracten met artisten, personeel en filmfabrieken ge houden zijn door te exploiteeren. Bo vendien werd er op gewezen, dat niet alleen de malaise, doch ook het warme weer oorzaak is van het abnormaal slechte bezoek. Iederen dag kan het weder omslaan en een verandering ten goede intreden. Uitvoerig werd gespro ken over een eventueele belastingverla ging, die de ondernemers in. staat stelt de toegangsprijzen lager te stellen. Reeds was een adres naar den raad gezonden, waarin op afschaffing of an ders verlaging der belasting werd aan gedrongen. Een andere factor, die kan leiden tot verlaging der entree-prijzen is verlaging der loonen voor artisten, musici en personeel. Vooral de loonen der musici wil men herzien, daar deze in verband met de kwistig verleende muziekvergunningen abnormaal geste gen waren. En als derde factor gold verlaging der woekerhuren voor som mige theaters betaald. Besloten werd na de Pinksterdagen nogmaals bijeen te komen om tot een besluit te geraken. Hulp voor Rusland. Het algemeen comité tot steun aan de hongerenden in sovjet-Rusland heeft tot heden ongeveer 300.000 ingeza meld. Als terrein van werkzaamheden heeft het in overleg met het Auslands- comité de districten Kazan en Tschel- jabinsk gekozen, in Kazan staan keu kens, waar onder deskundige leiding de ganschc bevolking tweemaal per dag wordt gevoed. In Tschetjabinsk zijn kindertehuizen, waar onder leiding van de Nederlandschie verpleegsters zuster Langenberg en zuster Barneveld de kin deren, die het ergst geleden hebben, gevoed en verpleegd worden. Het algemeene comité heeft naar Rusland verzonden D/2 millioen K.G. roggemeel, 20000 K.G. vetten, 15.000 K.G. wit meel voor het kindertehuis, 8000 K.G. levensmiddelen voor het kin dertehuis, 25.000 K.G. stellen nieuwe kinderkieeding voor de kindertehuizen, 10.000 K.G. ingezamelde en verstelde kinder-, vrouwen- en manskleeding voorts medicamenten en verbandstof- fen. Vrijdag vertrok uit Rotterdam per stoomschip „Orestes" een transport, in houdende 300.000 K.G. roggemeel en 250 kisten en balen ingezamelde levens middelen en kleeren- Hartroerende bewijzen van dank baarheid heeft het comité van de bevol king van Kazan en Tscheljabinsk ont vangen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VLISSINGEN, 6 JUNI. De Pinksterdrukte. Het weer van Zaterdag, dat na het regenbuitje niet meer zonnig is gewor- de, dat zelfs in den naavond guur was, keeringen doorwrochte prestatie gaf, haar vroegere pleegzuster was. Hij noemde haar de namen der spe lers en toen in het tweede bedrijf Magda optrad, keek hij Helmi opmerkzaam aan. Zij had den tooneelkijker iaten zakken, 't was haar meer om 't hooren dan om 't zien te doen, maar reeds bij Magda's eerste woorden hield zij hem weer voor de oogen en keek onafge wend naar het schoone gelaat, dat bleek scheen, door den-hoofd en schou ders omhullenden kanten sluier. Nog een oogenblik, toen wendde zij zich tot Herbert een diepe blos overtoog het gelaat. 't Is Kora, zeide zij en zij zag hem vragend aan. Hij knikte. Ja, dat is onze Wolski, zooals de Berlijners haar noemen. Dat is Kora dus en zoo ziet zij er uit en zoo speelt zij, zei Helmi bij het einde van het bedrijf, en die werd door mijn ouders als een verlorene be schouwd en uit hart ën geheugen ge bannen en mijn arme moeder heeft door de overtuiging, dat zij werkelijk een onwaardige was, veel verdriet gehad. Mijn hemel, was het hun slechts één maal vergund geweest Kora te zien spe len, zooals ik vanavond, dan zou alles weer goed geworden zijn, zij had het ouderlijk huis niet verloren en men zou haar niet geweigerd hebben, bij ons rust en ontspanning te zoeken. Hoe was het toch mogelijk, dat zij dit groote ta lent niet erkenden, zij waren toch zeer ontwikkelde menschen. Zeer ontwikkeld, zeker maar niet zonder vooroordeelen, juffrouw Kies Uwe meest óeliefde kleur» uit de lö ^WirtK- tintenkoop een pakje en vol<j de gebruiksaanwijzing Dat is alles. De Lever's Zeep Maatsch» Vlaardinóen JxiBrikanten von SvnliQhi en Lux l Een der oorzaken is eene overmatige slijm- laag op de ademhalingsorganen. Daardoor wordt de ademhaling gehinderd. Vele Asthmalijders en Borstlijders vonden ver lichting door de bekende heeft zich Zondag wat gebeterd. Wel was het niet wat men noemt zomer weer, maar toch scheen de zon. Toch was 't niet zoo, dat het uitlokte tot een druk bezoek aan 't strand en al waren Zondagmiddag bijna alle stoelen bezet, toch kunnen we niet spreken van over matige drukte. Dat was anders Zondag avond, toen, op de lustige tonen der muziek van „SI Caecilia" zich een groote menigte langs het strand be woog. Het bleek toen ook, dat de nieuw ingevoerde regeling der strandstoelen Helmi, dergelijke personen zult u in uw leven nog dikwijls ontmoeten. En dan moogt u niet vergeten, dat u Kora nu ziet als een kunstenares, die bereikt heeft, wat zij wilde. Indien men uw ouders de zekerheid had kunnen ver schaffen, dat er zooiets uit haar zou groeien, dan was alles misschien anders geloopen, maar in de omstandigheden, zooals ze toen waren, moest de stap, dien zij deed wel als lichtzinnig en on doordacht worden beschouwd. Voor mij is het gemakkelijk dergelijke omstan digheden te begrijpen, ik heb hetzelfde doorgemaakt, ben op precies dezelfde tegenstand gestooten als uw pleegzus ter, maar in de zaak waar het op aan kwam, lag een groot verschil ik had in het geheel geen ander talent dan dat hetwelk ik mij verbeeldde te hebben. En hoe. dat bij mevrouw Wolski is, heeft u gezien. Toen zij na de voorstelling weer voor de huisdeur in Oud-Moabit stonden, bedankte Helmi haar begeleider harte lijk en herinnerde hem er nog eens aan, niet te vergeten, dat zij er innig naar verlangde spoedig haar pleegzuster te ontmoeten. Zeg haar uit mijn naam, dat zij door haar heerlijke kunst het vooroor deel, dat ik jegens haar koesterde, heeft overwonnen; ik verheug mij er op,'oude betrekkingen te vernieuwen en ook ver lang ik er naar, haar lief kind te zien. Ik zou haar morgen wel willen opzoe ken, maar hoe kan ik nu weten Zij viel zich zelve in de rede plotseling schoot haar iets te binnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1