N's t driesse UMES rgs Costumes st bode VRIJDAG 2 JUNI NO 129 sk, Delft jpmbiedingen >taanvragenF ^rmeisjer e Maatschappij m oomvaart ÜEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON I.NSÏSODF I LEVENSSTORMEN. Stads- enProvincienieuws een tweede school. |jna alle Tabak Ibekende legen de |jn. S overgangs- kt het oog op sterk is fen van dezen naar de be den omzet |kt te vinden zij op zich Ische concur- d a a r cl ient lent lent lent ig lize gekleurde en, 31auwe ma iPrima |af f 35.- ETALAGE fEN tusschen Vlis- 'liddelburg POR- met g'rooten in- |n belooning terug leau „Vliss. Courant" I nette nacht. Adres :,Bad- oor dag of dag en bur. „Vliss. Crt." een net eau „Vliss. Couranl" iddelb.-Rotterdam gelegen plaatsen. AN PASSAGIERS REN EN VEE. t. (ill t. Butt, y.a. wr ?.m. Mr, 8 unt 8 9 9 Vlissingen GEEN afvaart. ies te 1 V. Tranep. en Exp. 3rven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 253. K1STERHOOT, Tel. 282. .BUITENHEK, Tel.101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2-20 Per drie maanden. Franco Hoor het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Ven 14 regels: 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent PUBLICATIE. Uitloting obligatiën. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat den 26 Mei 1922 zijn uitgeloot a), van de geklleening, groot ƒ400.000, aangegaan in 1888, rentende 3 twaalf obligatiën van 1000, en wel de nummers 49, 109, 120, 138, 139, 170, 205, 231, 264, 272, 304 en 369 b). van de geldleening, groot ƒ141.000, aangegaan in 1911, rentende 4 zes obligatiën van 1000 en wel de nummers 50, 76, 91, 114, 117 en 130. c). van de geldleening, groot ƒ184.000, aangegaan in 1911, rentende 4 twee obligatiën van ƒ1000, en wel de nummers 96 en 166 d). van de geldleening, groot ƒ37.000, aangegaan in 1916, rentende 4/2 één obligatie van ƒ1000 en wel nummer 17 twee obligatiën van ƒ500 en wel de num mers 16 en 22 e). van de geldleening, groot ƒ360.000, aangegaan in 1919, rentende 5l/2 tien obligatiën van 1000 en wel de nummers 68, 69, 111, 153, 166, 181, 311, 314, 327 en 329 f). van de geldleening, groot ƒ252.000, aangegaan in 1920, rentende 7 zeven obligatiën van 1000 en wel de nummers 39, 57, 92, 101, 159, 176 en 204. g). van de geldleening, groot 140.000, aangegaan in 1921, rentende 7 één obligatie van 1000 en wel nummer 36, en vier obligatiën van ƒ500 en wel de num mers 102A, 102B, 129A en I29B. De aflossing der obligatiën zal plaats hebben van de leening sub a) op den 1 September 1922, van de leening sub b) en c) op den 1 October 1922, van de leening sub d) en e) op den 1 Juli 1922, ten kan tore van den gemeente-ontvanger te Vlis singen of van de Associatie-Cassa te Am sterdam. De aflossing der obligatiën van de lee- n'mg sub f) zal geschieden op den 2 Januari 1923, ten kantore van genoemden gemeen te-ontvanger of van de Twentsche Bank te Amsterdam. De aflossing der obligatiën van de lee ning sub g) zal geschieden op den 1 Juli 1922 ten kantore van genoemden gemeente ontvanger of van de firma Arnold Gillissen Co. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage. Vlissingen. 31 Mei 1922. Burg. en Weth. voorhoemd,, J. G. VAN NIFTRIK Jr., L,B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Haagsche conferentie. De „Times" verneemt uif Washing ton Het staatsdepartement deelt mede dat het een informeele uitnoodiging van de geallieerde gezanten heeft ont vangen om aan de Haagsche conferentie deel te nemen. De regeering heeft daarop geant woord, dat, wijl volgens haar meening de conferentie van Den Haag slechts een voortzetting van de conferentie van 16) Nu, bij jou is er geen gevaar voor, mijn dochtertje, zei hij vriendelijk en nant haar handen in de zijne. Je Frits weet, welk een kostbare schat hij in je gezit en is daar trotsch op. Jij zult noch het een noch het ander ondervinden. Helmi voelde, hoe haar het bloed naar de wangen steeg een oogenblik keek zij voor zich, maar toen zag zij hem flink in de oogen. Neen oom, maar de verhouding kan ook wel eens juist andersom zijn ook een meisje kan te haastig een ver loving aangaan. Wat dan Kind, zei hij verschrikt, wil je daarmee zeggen Maak nu geen gevolgtrekkingen oompje, antwoordde zij kalm, ik zou graag van u willen vernemen, of u een meisje in zulk een geval het zelfde recht toestaat als een man Hij schudde peinzend het hoofd. Zeker kind, aangenomen dat die stap eerst na ernstige overweging ge daan wordt Maar 't mag zijn, zooals t wil, aan een meisje, dat haar verlo ving verbreekt, blijft altijd, iets zitten, ■ets, hoe zal ik 't noemen Iets eerloos vroeg Helmi vol spanning. Neen, dat bedoel ik niet, maar zij i'jkt mij een voorjaarsbloem wie de geur is ontstolen het lieflijke waas Genua is, zij niet in staat was. de uit noodiging te aanvaarden. Onze nieuwe postzegels. De Haagsche correspondent van „de Tel." heelt eens geïnformeerd bij het hoofdbestuur der posterijen en telegra fie hoe het gaat met de postzegelvraag en de ingezonden ontwerpen voor onze nieuwe postzegels. Hij vernam dat enkele postzegeltypen door den minister van waterstaat zijn goedgekeurd en worden uitgevoerd. Dit betreft speciaal de postzegels niet de cijfertypen, waarbij de minister het ad vies der jury heeft opgevolgd. Moeilijk heden leveren echter de postzegels, waarop de beeltenis van de koningin komt. Dit zijn zegels vanaf 5 cent. Men is er nog niet op bevredigende wijze in geslaagd een goed portret te krijgen met een passenden overgang naar de decoratieve omranding. Verandering van het kïesstelsei. Het is in de practijk van liet kies stelsel volgens de Evenredige Vertegen woordiging maar al te zeer gebleken, dat dit stelsel tal van fouten heeft, die hoe eer hoe liever, verbeterd dienen te worden. Er is thans een comité gevormd, waarin vele personen van verschillende politieke richting zitting hebben, ten einde te trachten het kiesstelsel te wij zigen. Als tijdelijk voorzitter en tevens se cretaris treedt op de heer C. E. van Koetsveld. De comité-leden, hoewei vasthoudend het 'beginsel der evenredige vertegen woordiging, zijn van oordeel, daf de wijze der toepassing van dit beginsel, zooals de tegenwoordige kieswet die regelt, zeer schadelijken invloed oefent op het politieke leven in het algemeen en op het interne leven der partijen in het bijzonder, en een te sterke inbreuk maakt op de vrijheid der individueele keuze. Sommigen hunner zijn er reeds van overtuigd, anderen vermoeden of hopen, dat invoering van een geheel ander stel-'' sel van Evenredige Vertegenwoordiging groote verbetering zou brengen. Zij hebben derhalve besloten een poging te doen tot oprichting eener „Nederlandsche vereeniging tot veran dering van kiesstelsel", welke vereeni ging zich ten doel zal stellen 1. Na ernstige studie te kiezen het voor Nederland meest geschikte stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging. 2. Voor de invoering van het als zoo danig gekozen stelsel te strijden met alle wettelijke en geoorloofde middelen. De oprichtingsvergadering der nieu we vereeniging zal zoo spoedig moge lijk na afloop der verkiezingen worden bijeengeroepen. Malaise voor het tooneel en bioscoop. Er wordt algemeen geklaagd over het slechte bezoek aan schouwburgen en bioscopen, waaruit valt op te maken, dat de malaise zoodanig gevoeld wordt, dat er door het uitgaand publiek veel bezuinigd moet worden. Het is toch geen plaatselijk verschijnsel. Overal valt hetzelfde waar te nemen en de op brengst der belasting op de publieke vermakelijkheden is een waarborg voor de juistheid van deze gegevens. Deze opbrengst is in de groote steden vele duizenden minder dan het vorig jaar. Tegen het stemmen. De politie te Leiden heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een Amster- damsch anti-stemming-comité, dat te heeft zij verloren. De tweede Mijn hemel', viel zij den ouden heer driftig in de rede, welk meisje denkt nu bij het verbreken van haar verloving dadelijk aan een tweede. Ik kan mij heel goed een leven zonder huwelijksgeluk voorstellen, en er zijn zeker meer, die deze meening deelen. Je inspannen, iets bereiken vorm geven aan wat in ons leeft 't doet er niet toe, op welk gebied zelf iets worden, op eigen beenen staan schijnt u dit doel voor een meisje minder begeerlijk De oude man boog zich ver voor over en keek in het opgewonden gelaat van zijn nichtje. Kijk toch eens aan en ik dacht je had daar in je Pommersch stadje ge leefd ais in de middeleeuwen, deugd zame burchtvrouwen in haar keminaten, waar zij niets bespeurden van wat er in de wereld gebeurde. Wat je daar ver telt, is erg overdreven, allemaal theorie, ik moet er niets van hebben. Een meisje moet trouwen, een flinke huis vrouw en een goeie moeder worden en het algemeen welzijn dienen door flinke menschen' groot te brengen. Het vele gepraat over vrouwenrechten en derge lijke lijkt mij onzin. Daar studeeren nu de vrouwen, schrijven romans, worden rechtverdraaiers, journalisten, boek houdster en wat nog al niet meer en met al hun werk kijken ze voortdurend naar een echtvriend uit ten slofte wil ieder toch graag trouwen, want voor het oude vrijsterschap hebben ze evenvee! angst a's vroeger, toen men 't woord emancipatie nog niet kende. Hij Leiden propaganda maakte met een nagemaakten ezel, die op wielen door de stad werd gevoerd. Op den kop er van was geschilderd „Stpmt niet", cn „die kiest, is nog stommer dan een ezel". Tegen de leden van het comité zal een vervolging worden ingesteld we gens aansporing tot het niet deelnemen aan de stemming. Prijsvermindering van boeken. De firma Van Hoikema en Waren- dorf te Amsterdam heeft besloten haar bekende serie kinderboeken „de Goede Kameraad", de „Oranje-bibliotheek", de „Stijfkopjes-serie" en meer andere, in prijs te verlagen. Het streven van deze Amsterdamsche firma om de boeken weer onder ieders bereik te brengen, dient ten zeerste te worden gewaardeerd. Aan de uitvoering van de boekjes, die in mooie stempelbanden zijn gevat, is de meeste zorg besteed. Het standpunt van den ambtenaarsbond In de jaarvergadering van den cen- tralen Nederlandschen ambtenaarsbond is te kennen gegeven, dat, wat betreft de medewerking aan bezuiniging, de ambtenaren weigeren, hieraan mee te doen, zoolang de regeering niet zorgt, dat er voor hen een rechtspositie is, die klinkt als een klok. Het weer in Mei. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt maakt het volgende voorloopige overzicht bekend over het weer in Mei in de eerste drie weken week de temperatuur overdag weinig van de normaal afhet nachtelijk minimum was gemiddeld 1 graad Celsius er be neden daarna echter was het maxi mum ruim 8 en het minimum ruim 3 graden er boven. Op den 22, 23 en 24 Mei werden zelfs op de meeste plaatsen temperaturen boven 32 graden bereikt, hetgeen in Mei nog nooit was voorge komen. De neerslag was bijzonder gering en beperkte zich hoofdzakelijk tot de eer ste week voor liet geheele land be droeg de maandsom sléchts 14 mM.. tegen 48 normaal. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg 288 te gen 206 uren normaal. VLISSINGEN, 2 JUNI. Degressie spoorwegtarief. Burg. en Weth. dezer gemeente heb ben adhaesie betuigd aan het adres door het inter-provinciaal comité voor herinvoering van de degressie in het spoorwegreizigers-tarief (herinvoering o.a. van kilometerkaarten) aan de Tweede Kamer gericht. Financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Door de commissie, gekozen uit de vier vakcentrales alhier, is aan de staatscommissie, belast met de voor bereiding eener herziening van de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente, te Utrecht, het vol gende adres gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen, enz. dat de belastingdruk te Vlissingen ondragelijk is geworden, zoodat veie ingezetenen kwijtschelding hebben moeten vragen, daar zij de belasting niet opbrengen kunnen legde zijn hand onder haar kin en keek haar vriendelijk aan. ik meende dat je een gelukkige verloofde was, mijn dochtertje. Wat schort er aan Zijn jullie niet in goede verstandhouding van elkaar gegaan, jij en je Frits Helmi zag den ouden heer wat onze ker aan. tNeen oom, dat is het niet, het is tusschen ons zooals het was, maar wij begrijpen elkaar niet heel goed, ik denk dat het beter zal worden, als wij elkaar vaak schrijven. Frits is erg gesloten in den omgang, hij is een verstandig man, maar hij spreekt zich nooit eens uit, doch houdt altijd zijn eigen meening voor zich. Trouwens, het schijnt, of hij geen eigen wil heeft en dat is iets, wat ik van een man niet goed kan verdra gen. Daarom nu ja, daarom is het tusschen ons niet zoo, zooals het zijn moest. Ais er anders niets tusschen juUie staat. Helmi, dan beteekent het niets, dat komt in het huwelijk wei terecht. Als verloofde weet men niet goed, hoe de geliefde 't hebben wil en wil alles toch graag naar haar zin doen zeg hem maar eens dat je de spreuk „Hij zal uw heer zijn", niet alleen mooi vindt, maar dat je het ook voor bepaald noodzakelijk houdt, er naar te doen, zal je huwelijk gelukkig worden en je zult eens zien, hoe gauw hij van dat verlol gebruik zal maken. Toch twijfel ik er nog sterk aan. Och kind, praat toch geen onzin. Geen enkeie man zit graag onder den pantoffel. Men verdraagt het, als men dat de gemeente in de laatste jaren zeer sterk is gegroeid, echter met de toename van de minst draagkrachtigen, waardoor verschillende maatregelen ge nomen moesten worden, waardoor de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente zeer ongunstig is geworden redenen waarom adressanten uwe commissie verzoeken, bij de aanstaande herziening van de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente, rekening te houden met den ongunsti- gen financieelen toestand van de ge meente Vlissingen. Bij dit adres is de volgende memorie van toelichting gevoegd Adressanten hebben gemeend bij gaand adres aan uwe commissie te moeten zenden, daar de gemeente Vlis singen steeds meerdere bronnen van inkomsten moet missen. Wij wijzen er hierbij o.a. op, dat het garnizoen is opgeheven, dat de inwo ners van deze gemeente bijna uitslui tend uit arbeiders bestaan, terwijl de gegoeden, die hier nog woonachtig zijn, de gemeente gaan verlaten dat de vooruitzichten, voornamelijk in de me taalindustrie, welke voor deze gemeente een groote bron van inkomsten is, zeer ongunstig zijn. Ten slotte wijzen adressanten uwe commissie op het feit, dat in de crisis jaren onze stad zeer onder de gevolgen van den oorlog heeft geleden, terwijl het loodsenpersoneel en dat der stoom vaartmaatschappij „Zeeland" bijna zon der inkomsten is geweest en daardoor ook minder belasting in de gemeente kas kwam, zoodat deze druk nu nog in hooge mate wordt gevoeld, terwijl in genoemde jaren deze gemeente uit hoofde van haar ligging meer nog dan andere gemeenten, vele buiteniandsche vluchtelngen onderdak moest verschaf fen. Namens de vier plaatselijke vakcen trales omvattende 3000 leden, heb ben wij bijgaand verzoek tot uw com missie gericht, terwijl wij ons tevens gaarne bereid verklaren uwe commissie zoo noodig meerdere inlichtingen te verschaffen. Strandconcert. Het harmonie-gezelschap ,,St. Caeci- lia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft Zondagavond een concert in de tent op den boulevard Evertsen. Het programma luidt als volgt „Plein d'Elégance", Alice de Jong „Lustspiei Ouverture", L. BlauwMo- zaïque sur l'Opera „Nabuchodonoser", arr.M. J. H. Kessels; „Diana", fantaisie Originale, G. J. van Dam (concoursnum mer Goes) „Marche des Recrues", Jos. Bauwens Fantaisie sur l'Opera „Mari- tana", Jos. Kessels „Union et Concos- de", Fantaisie, Em. Burion „Franche Amitié", Fantaisie, Jac. Martin Finale. In de Nuts-Spaaibank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand Mei 768 inlagen gedaan tot een bedrag van 50.686.84 en 328 terugbetalingen tot een bedrag van 49.908.13. Er werden in die maand 87 nieuwe boekjes uitge geven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 4332 en hun tegoed tot een bedrag van 1.008.534.41. Ter lediging werden aangeboden 48 spaarbusjes, inhoudende 547.07. Met 6917 spaarzegels werd bespaard een bedrag van 335.31, welk bedrag op de spaarboekjes werd bijgeschreven. Door de groote en voortdurende uit breiding, welke het stadsgedeelte be noorden den Singehveg, bekend staande ziet, dat er niets aan te doen is om des lieven vredes wille, je bent wezenlijk vermakelijk en ik geloof dat je zoo goed als alleen staat, waar je verlangt naar 'n man, die alleen de baas moet zijn. In elk geval dachten mijn beide vrouwen er anders over. 't Kan zijn. De menschen en hun meeningen verschillen. Als ik een man zal beminnen en achten, moet hij er een eigen wil op nahouden en daarvoor in het strijdperk durven treden, het doet er niet toe tegen wien en al zou hij er alles bij op 't spel zetten, hij moet we ten wat hij wil en waarheen hij wil. Ze hield plotseling op en lachte luid. Oompje, waarheen zijn wij toch afgedwaald. U zet al zulke booze oogen op en ik zou u niet graag boos willen maken, u moet zoo blijven als u bent, zoo lief en vriendelijk en u moet mij helpen, om over alle moeilijkheden, die zich voor mij opdoen, heen te ko men. Wilt u dat Zij bracht zijn oude, verwelkte hand aan de lippen. En mijn goeie oom moet u blijven al bent u het ook dikwijls niet eens met datgene, wat mijn onrus tige geest bedenkt. Hij streek zacht over haar glanzig haar. Je bent immers 't kind van je moeder, Helmi, zou ik mij dan niet al tijd aan je houden HOOFDSTUK Vil. Tegen het avondeten kwam miss Brown ook thuis en stelde zich dadelijk aan Heimi voor. O, wat is u een mooie jonge dame; INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. tinton MOtOty Bleekzucht,Duizeligheid .Zwakte, Rugpijn, Voortdurende vemoeidheid.ttêem M/JNHARDTJ STAALTABLETTEN j Per flacon 90 ct bijapoih en drogisten onder het Tuindorp en de Tuinstad den laatsten tijd verkreeg, werd de behoefte aan winkels waar allerlei dageiijksche benoodigdheden te bekomen waren, meer en meer gevoeld- De woning- bouwvereeniging „Gemeenschappelijk Belang" heeft bij het bouwen van haar laatste complex woningen hiermede dan ook rekening gehouden en eenige flinke winkelpanden doen zetten. Eén daarvan werd heden geopend, en wordt geëxploiteerd door den heer W. Geljon, Bloemenstraat 28, al waar, blijkens achterstaande adverten tie, zoowel kruideniers- en grutterswa ren, als brood, koek en beschuit, dus al le elk oogenblik voorkomende winkel waren aanwezig zijn. Voor de betrekking van meteropne- mer bij de eiectrische centrale alhier hebben zich niet minder dan ongeveer 200 sollicitanten aangemeld. Een teeken des tijds Het damescomité heeft aan het be stuur der Christelijke Jonge Mannen- vereeniging tot uitbreiding van haar gebouw overgedragen de som van 1601.75. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, gedurende de 2e helft der maand Mei aan het postkantoor alhier terug ontvangen, van welke de afzen ders onbekend zijn. Brieven binneniand Dres boekhan del, Amsterdam inspecteur L. O., Mid delburg C. Polak Gzn., Groningen C. Sprijk, Rotterdam Mij. Sanitas, Rotter dam M. de Vries, Schooten. Briefkaarten binnenland P. Harder, Amsterdam R. v. d. Huizen Borgers, Amsterdam A. Schot, Charlois P. Vogel, Boven Hardinxveld. Briefkaarten buitenland B. Hozte, Brussel (2 stuks). De Prov. Staten dezer provincie zul len op Donderdag 22 Juni, des middags 2 uur, in buitengewone zitting bijeenko men, ter verkiezing van twee leden voor de Eerste Kamer. Voor de anti-rev. kiesvereeniging ie 'Ritthem trad gisterenavond als spreker op de heer A. Colijn, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „de Chr. landbouwers en de verkiezingen." De vergadering stond onder voorzit terschap van den heer H. M. van de Putte, en na de gebruikelijke opening besprak de heer Colijn de landbouw- paragraaf uit het program van actie der anti-rev. partij, en waarschuwde voor de verschillende belangen-groepen en de plattelanderspartijen. Door enkele aanwezigen werden nog vragen gesteld, die door den heer Co lijn werden beantwoord. Naar wij. vernemen zijn bij fhet laatst gehouden examen te Zierikzee, voor het behalen van het brevet voor geoefend man bij de vooroefeningen van den vrijwilligen landstorm aldaar, van de 23 deelnemers 18 geslaagd. Voorzeker een mooi resultaat, getui gende van den grooten ijver zoowel van laten wij goeie vrinden zijn ik houd van jonge menschen en ik wil het Duitsch goed leeren. Doordat ik altijd Engelsch spreek, leer ik nooit goéd Duitsch doe mij 't genoegen en spreek geen wooord Engelsch met mij. Hoe heet u Helmi Röderer. Ach, Röderer, is dat niet de man, die champagne maakt Juffrouw Lenz lachte hartelijk. Nu, Wilhelmine, pas op, dat je niet juffrouw Champagne wordt, zooals zij ons Springer heeft gedoopt. Toen zij hier kwam, kon zij den naam Lenz niet onthouden en toen heeft een slimme leerlinge haar aangeraden dan maar Spring te zeggen, dat is Lenz nl. in het Engelsch, en nu heeten wij Springer. Dat hadden we nooit gedroomd, hé, oudje Waarom niet antwoordde Lenz opgewekt, ik ben nog lenig genoeg om te springen jou zou het trouwens wel wat moeilijk vallen. Moeiiijk of niet, jij met je zeventig jaren zult juist ook niet den eersten prijs voor het hoogspringen krijgen. Hoe smaakt je 't warme bier, Wilhel mine Goed, tante, dank u maar ik krijg er zoo'n warm hoofd van. Doet er niet toe. Als je wilt kan je na het eten nog je goed uitpakken, in je kamer is alles in orde. Ondanks al de indrukken, die haar de voorbügegane dag had aangebracht, sliep Helmi rustig' en vast tot den morgen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1