>n. HJLAK i n* n. in. n. ig *llen n ..ui nis sivaart DONDERDAG 1 JÜNI A.J.P.'sRoma-Pudding smaakt ais Room. —-UiTSL&G-— 'meisje. No 128 BINNENLAND FEUILLETON LEVENSSTORMEN. Stads- en Provindenieuws en tweede school,. en LBURG. ERLAAGD ANVRAGE net „Vliss. Courant" lelb.-Rotterdam legen plaatsen. PASSAOIERS- IN EN VEE. t. Eon. v. MM y.m. nar 8 8 t.n. anr,. 9 9 issingen EEN afvaart. te bekomen Trausp. en Exp. >n G. VOS, Tel. fJNHOORN, Tel. 163. TERHOUT, Tel. 282. JITENBEK, Tel. 101, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal keren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels f 1.10 voor iedere [egel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer II) cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent De reis van H. M. de Koningin. Van de torpedooten, welke zijn aan gewezen om de Koningin op haar reis naar Noorwegen te convoyeeren ver blijft Z 8 tot 6 Juni te Bergen en is Z 7 30 Mei vandaar naar Curgangen ver trokken en zal 6 Juni te Christiansund kolen laden. De Haagsche conferentie. Omtrent de voorbereiding der te Genua ontworpen Haagsche conferentie wordt gemeld dat ongeveer 250 daar aan verbonden personen tegen half Juni te 's-Gravenhage worden verwacht Vast staat dit getal echter niet, daar het niet zeker is, of alle uitgenoodigde lan den, die te Genua vertegenwoordigd waren, ook op de Haagsche conferentie present zullen zijn. Het ligt in de bedoeling, zoowel de niet-Russische bijeenkomst, die op 15 Juni zal beraadslagen over de deelne ming aan en over de werkwijze van de niet-Russische commissie ais de eigen lijke bijeenkomst met de Russische af gevaardigden op 26 Juni d.a.v. zooveel mogelijk rustig te laten onderhandelen. De geruchten omtrent officieele fes tiviteiten e.d. kan men dan ook wel ais uit de lucht gegrepen beschouwen, al zal uiteraard de ontvangst wel eenige plichtplegingen met zich brengen. De Russische delegatie zal hoogst waarschijnlijk in het Oranjehotel logee- ren. Overigens zorgen de betrokken delegaties zelf voor hun logies, die wel voor het meerendeel in de Schevening- sche hotels tot stand zullen komen. Nederland en België. De Brusseische berichtgever van het „ftbld." seint Bij het Kamerdebat over de buiten- landsche politiek, zeide de heer Van Cauwelaert, in verband met de Bel gischNederlandsche betrekkingen „Zooals ik het gisteren tof den minis ter zeide „Ge moet niet zooveel zeg gen, maar meer doen", niet bij gelegen heid van een conferentie hier of daar, zoo alle vijf, zes maanden, maar op degelijke wijze moet er onderhandeld worden. Laten we althans het gedeelte waarover men accoord was. Schelde- Rijnkanaal, Moerdijkkanaal, vastleggen en ik hoop van ganscher harte daf de heele kwestie opgelost worde. Bezuiniging op brandstoffen. In een circiflaire betreffende beziuni- Sing op het gebruik van brandstoffen tolt de minister van binnenlandsche lïken aan de Gedep. Staten in de on derscheidene provinciën mede, dat bij de regeeringsbemoeiing inzake brand- stoffenvoorziening gebleken is, dat in vele gevallen dbor gebrek aan syste matische voorlichting en controle, het nuttig rendement van de verbruikte 15) Om haar ben ik met je moeder in onmin geraakt, de oude heer zuchtte en deed een langen trek aan zijn pijp, maar zie je, ik was er toen zoo ellendig aan toe met mijn klein kereltje, ik verlangde alleen maar een goeie huishoudster, die voor mij en Frits kon zorgen, en toen ja toen is ze mijn vrouw geworden en werd het in huis heel anders dan toen mijn arme Gertrude nog leefde. Maar ik heb haar niets te verwijten, op haar manier heeft ze zich voor mij en den jongen opgeofferd en ze houdt werkelijk van ons. Sedert wij dat onge luk met Tlhea hadden, ben ik ook zach ter voor haar geworden, het is voor een moeder ontzettend droevig, als zij haar «enige, haar trots zoo te gronde ziet gaan. Is Tlhea's ziekte ongeneeslijk Lenz knikte. Eerst is ze in een sanatorium voor zenuwpatiënten geweest en toen men haar daar niet langer kon houden, daar J|j dikwijls erg woest was, twee jaren D. Daar heeft men haar toen als on geneeslijk, maar ongevaarlijk ontsla ken en hebben wij haar weer in huis ge nomen 't is hersenverweefcing Maar hoe is het gekomen oom v otel mh' als 11 niet le moei"jk alt. Frits heeft er nooit met mij over Esproken. Hij heeft de gebeurtenissen, die de brandstoffen te gering moest worden geacht. In verband hiermede werd het Instituut voor brandstoffencommissie in het leven geroepen ten einde adviezen te geven over oordeelkundige stookwijze, over het te gebruiken type ketel, het systeem van verwarming, van plaat sing, van aanleg, en ten einde controle uit te oefenen op het kolenverbruik ten behoeve van in regeeringsgebouwen ge vestigde centrale verwarmingsinstalla- ties. Het resultaat met genoemd instituut verkregen, zou aanmerkelijk grooter zijn, indien ook ten opzichte van de provinciale en gemeentelijke gebouwen algemeen rekening werd gehouden met de eisdhen van de brandstoffen-econo mie. In verband hiermede verzocht de mi nister van landbouw, nijverheid en han del den minister van binnenlandsche za ken de aandacht van de Gedep. Staten op dit punt te vestigen en deze colleges in overweging te geven zich ter zake van aanleg of bediening van centrale verwarmingsinstallaties om advies te wenden tot dit instituut, dat gevestigd is in het departement van den minister van landbouw enz., Bezuidenhout 30 te 's-Gravenhage. De minister verzoekt nu de Gedep. Staten hieraan het noodige gevolg te geven en de gemeentebesturen in hun provincies namens hem uit te noodigen in gelijken zin te handelen. Fransche kruiser te Rotterdam. In verband met het bezoek van den Franschen pantserkruiser „Jeanne d'Arc", die Zaterdagmorgen te Rotter dam verwacht wordt, zal de Fransche consul Zaterdagmiddag in het Park Ho tel aan den état-major en verschillende Rotterdamsche autoriteiten, onder wie de burgemeester, een diner aanbieden. Woensdagavond zal het gemeentebe stuur aan de gezamenlijke officeren een bal geven in het raadhuis. De salarieering der rijksambtenaren. Naar men weet is sinds eenigen tijd de intrekking van art. 40 van het be zoldigingsbesluit voor burgerlijke rijks ambtenaren bij de regeering in over weging. Dit artikel luidt „Wij behouder! Ons voor om, bij ver mindering van de heerschende duurte, door wijziging van dit besluit, een daarmede evenredige algemeene sala risvermindering te doen plaats vinden, behoudens handhaving van de wedden, die eenmaal zijn toegekend." De aanleiding tot dit voornemen is door den minister van financiën duide lijk bekend gemaakt in de avondverga dering der Tweede Kamer van 11 Mei j.l. en daarbij is uiteengezet, dat die in trekking geenszins bedoeld was om in de bestaande concrete wedden, een voor de betrokkenen ongunstige wijzi ging te openen, in de toekomst bij de aanstelling van nieuwe ambtenaren, nieuwe salarisnormen te doen gelden, alsmede voor alle ambtenaren een her ziening der periodieke verhoogingen te verkrijgen bij een eventueele stabiele verlaging van het prijzenpeil. Thans kan worden gemeld, dat art. 40 aldus zal worden geredigeerd als volgt „Voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren blijven de op dat tijdstip door hen genoten wedden ge waarborgd, behoudens ingeval en voor zoover die wedden ingevolge de op even genoemden datum bestaande be- catastrophe voorafgingen, niet meege maakt. 'f Is nu vier jaar geleden en hij was juist gepromoveerd en was als ieeraar naar Oost-Pruisen gegaan. In de kamer van de Engelsche jij zult daar, geloof ik, ook worden ingekwar tierd is de geschiedenis begonnen. Thea was toen achttien jaar oud en zag er heel aardig uit, geheel anders dan haar moeder, zij had van kind af aan iefs eigenaardigs over zich, iets droo- merigs, alsof ze hier op de wereld niet thuis behoorde. Zij idealiseerde ieder ding, elke gebeurtenis, zij geloofde van niemand iets kwaads als een zonne straaltje glipte zij door het huis, altijd bereid liefde te geven of te ontvangen een goed lief kind. Bij haar natuur paste haar uiterlijk iets liefelijkers dan dat meisje was, kan men zich moeilijk voorstellen. Op school leerde zij vlijtig, zonder juist de eerste te zijn, maar zij had bepaald talent voor muziek. Als zij zong en er zich bij begeleidde, zijn mij vaak te tranen in de oogen gekomen eigenaardig is het. dat toen reeds vaag de gedachte bij mij opkwam, dat zij niet tot deze wereld behoorde en wij haar niet lang zouden behouden. Wij kwa men hier in Berlijn wonen en haar moeder liet haar goeie lessen geven en daar het nu eenmaal zoo komen moest ieder noodlot vervult zich vroëg of laat kwam bij ons 'n jong musicus in huis wonen, werkelijk een zeer be gaafd man. Hij was een Pool, een van die dweepzieke menschen, die nog steeds om hun ongelukkig vaderland treuren en die, ondanks de zwaarmoe digheid, waarmee zij als 't ware te koop palingen van dit besluit vermindering moeten ondergaan." In de toelichting merkt de regeering op, dat de bedoeling geen andere is, dan om, wanneer in ejnige toekomst ver of nabij, eenige regeering zou moe ten overgaan tot verlaging der salaris normen, die regeering daarbij ten aan zien van de na 1 Juli 1022 aangestelde ambtenaren of verleend, verhoogingen niet te binden aan de tegenwoordige slotwoorden van art. 40. De zilverbons van 2.50. Bij Kon. besluit is een nieuwe uiter lijke vorm vastgesteld voor zilverbons van 2.50. De achterzijde zal voortaan in licht blauw met bruin gedrukt zijn en een met versieringen aangevuiden rand be vatten. Bezuiniging bij de spoorwegen. in de Dinsdag gehouden conferentie van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de organisatie-verte genwoordigers deelde de directie mede dat er ongeveer 1400 man treinperso neel overcompleet is. In verband hier mede zifMen de conducteurs te werk word'en gesteld als remmers en de rem mers als arbeiders of wegwerkers. Het ontslag van treinpersoneel is nog niet bekeken. Zeker is, dat er arbeiders zul len worden ontslagen. Tevens werd medegedeeld dat het personeel dat overcomple t komt, alvo rens in een anderen dienst te werk te worden gesteld, geen periodieke ver hoogingen meer zal genieten. De directie kondigde aan, dat de nieuwe pensioenwet spoedig ter beoor- deding aan de organisaties zal worden gezonden. Edhter zal de belofte destijds bii tiet compromis in 1920 gedaan, niet worden gehandhaafd. Aan de nieuwe pensioenregeling wordt geen terugwer kende kracht gegeven tot 1 januari 1921. De directie wenschfe niet verder te gaan dan het Rijk ging. Op een vraag van een der aanwezi gen om overcompleet komend personeel op de stations te plaatsen werd geant woord, dat ook op de stations vele amb tenaren en beambten overcompleet zul len komen. De directie heeft besloten de bezuinigingsmaatregelen 'geheel door te voeren. („Tel.") De 48-urige werkweek op 18 Juni in werking. De artikelen, die den wettelijken maximum-arbeidsduur in fabrieken of werkplaatsen op 8% uur per dag en 48 uren per week en in broodbakkerijen op 48 uren per week stellen, zullen zeer waarschijnlijk op 18 Juni a.s. in werking treden. Scheepvaartbeweging. Gedurende Mei 1922 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 834 schepen metende 1.219.954 netto reg. ton, waar van 4 zeilschepen, met. 2812 netto reg. ton en 3 zeelichters, met. 8151 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 147 schepen, met. 1.092.892 netto ren. ton. In Mei 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 955 schepen, metende 1-143.468 netto reg. ton, waarvan 7 zeilschepen metende 800 netto reg. ton en 13 zeelichters metnde 8205 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hier van bestemd 707 schepen, met. 871.638 netto reg. ton. Onder de ingekomen schepen in de maand Mei 1921 zijn begrepen 282 loopen, hartstochtelijke menschen zijn. Hij wou hier verder studeeren en goed koop wonen. Daar hij betrekkelijk arm was, bood hij aan Thea les te geven, om daarmee een gedeelte van zijn huur te betalen. Dat het zoo verschrikkelijk af zou loopen, kon immers niemand gis sen. Hij brak plotseling zijn verhaal af en keek peinzend voor zich. Daf kon u ook niet, oompje, maar dat er een liefdesgeschiedenis uit voort zou komen dat lag voor de hand, als men Thea's natuur in aanmerking neemt. Lenz keek Helmi weemoedig aan en knikte toestemmend. Jij, met je heldere, verstandige oogen had het wellicht eerder begre pen, dan zoo'n droomer, als ik ben, of haar moeder, die altijd met werk over laden is. Toen wij bemerkten,daf Thea's gemoedrust verstoord was, was het ook al te laat zij waren het al eens en ver klaarden elkaar lief fe hebben, en te willen trouwen. Trouwen. Dat kon zij wel zeggen, maar waarop Hij bezat niets en moest voor alles om wat te worden flink studeeren. Bovendien leek 'hij mij ook niet de man die een meisje als Thea was, langer zou liefhebben dan :zijn hartstocht duurde. Zulk een hartstochtelijke natuur ais de zijne had behoefte aan een andere levensgezellin dan onze Thea. Je hebt immers gezien, wat de trouwbreuk van haar heeft ge maakt. Toen Thea mij in vertrouwen nam voor haar moeder was zij altijd waf bang konden wij den Pool na tuurlijk niet als huisgenoot houden hij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Vlug gehaald, nog vlugger bereid, Overtuigt U van Roma's kwaliteit stoomschepen, die vanwege de staking in de Engelsche mijnen te Rotterdam kwamen bunkeren. VLISSINGEN, 1 JUNI. De Tweede Kamerverkiezingen. Door het Centraal stembureau in den kieskrihg Middelburg zijn al de 27 daar ingeleverde kiezerslijsten in orde be vonden en daarop goedgekeurd. De „Zeeland". In de vergadering van den gemeente raad van Middelburg stelde de heer Ton gisteren de vraag of Burg. en Weth. zich niet tot den minister zouden wen den om op behoud van de „Zeeland" te Vlissingen aan te dringen, wat ook zoo in het belang der fruitteelt is. Er wer den in 1921 1399 ton fruit met de boo ten verzonden, alleen uit Middelburg 102 ton zacht fruit. De voorzitter zeide dat hij van be voegde zijde heeft vernomen, dat de kans op behoud van de „Zeeland" toe neemt. De heer Ton heeft van den centraien tuinbouwraad juist het tegenovergestel de gehoord. Onze schoolarts. Nadat de benoeming van den heer A. P. Smitt, schoolarts alhier, tot ad junct-directeur van den geneeskundigen dienst te Zaandam bekend was, zijn on middellijk van verschillende zijden po gingen in het werk gesteld om den heer Smitt voor onze gemeente te behouden. Deze pogingen hebben het gewensch- te succes gehad en wij kunnen dan ook met genoegen mededeelen dat de heer Smitt, na rijp beraad, voor zijn benoe ming te Zaandam heeft bedankt en hij hier dus kan werkzaam blijven in zijn functie van schoolarts, welk ambt hij zoo tot algeheele tevredenheid vervult. De tabaksbelasting. Heden treedt de tabaksbelasting in werking. Voorloopig zal men den nieu wen toestand nog slechts gedeeltelijk bemerken. De winkeliers hebben te gen betaling van accijns drie maan den den tijd om hun voorraad op de oude wijze uit te verkoopen. Wel zullen hier en daar de gebanderolleerde kist jes enz. al in de winkels verschijnen, maar pas over drie maanden zullen wij niet anders meer zien. Losse sigaren mogen dan alleen per stuk gezegeld worden verkocht; geheele kistjes mogen ongezegelde sigaren bevatten, maar zijn zelf van een zegel voorzien. Uitreiking Diploma's Handels avondschool. Als de maand Juni in het land is, eindigt de laatste der twee cursussen, die er naar streven de Vlissingsche jon gelui te ontwikkelen en beter geschikt te maken voor hun maatschappelijken werkkring. Gisterenavond hebben we de uitreiking der diploma's bijgewoond aan de Handelsavondschool alhier, ging bij ons vandaan, maar kwam zoo dikwijls hij den tijd had, als Thea's of ficieele verloofde bij ons. In het begin kwam hij op vaste tijden, maar lang zamerhand kwam hij al minder vaak hij verontschuldigde er zich steeds mee, dat hij het zoo druk had. Eens bleef hij een geheele week weg Thea kreeg een paar keer eenige regels,waarin hij sprak van examens, prijsvragen, enz. Zij was in dien tijd verschrikkelijk opgewonden, schreide vaak en had, in één woord veel verdriet. Daarom besloot ik op zekeren dag eens te gaan zien, wat er eigenlijk stak achter zijn wegblijven ik trof hem niet thuis, kwam verscheiden keeren terug, maar telkens tevergeefs. Toen is het gebeurd, dat Thea op een keer, zon der dat wij het wisten, naar hem toe is gegaan en dat was de laatste keer dat zij hem gezien heeft. Wat zij met elkaar gesproken hebben, dat weet de lieve God, een afscheid kan het niet geweest zijn, want ook daarna wachtte zij ieder uur van den dag op zijn komst. Wel was zij erg overspannen,trouwens, dat zij bij hem geweest was, hebben wij pas later vernomen toen vertelde zij ons er niets van. Hoe 't nu verder ging, kan je wel denken op zekeren dag was die nette heer er van door wij heb ben nooit weer iets van hem gehoord. Thea werd zwaar ziek typhus, her senontsteking. Zij genas alleen lichame lijk hoe 't verder met haar is heb je vandaag kunnen zien. Het lof van 't arme kind is meer dan treurig oom, en dat het zoo gegaan is, is geen wonder, als men in aanmerking neemt, hoe teer zij is, geestelijk zoowel Bj> veroorzs&kt doop /ragen sMgang, IjÊ (.Tv*, ga/enó/jm,ge/egelaatskleur, fleem Ml* HIJMHARDT'5 fsa&klAXEER. TABLETTEN rep doos 60ct hij Apoth en drogisten welke inrichting er naar streeft, de leerlingen een meer dan theoretischen grondslag fe geven voor hun dagelijk- schen arbeid. Toen om ruim 8 uur een groot deel der leeraren aan die inrich ting zich in een der leslokalen aan de Bouwen Ewoudstraat hadden veree- nigd, nam de leider, de heer Reijne het woord om een woord van welkom toe te roepen aan de aanwezigen. Het be treurende, dat noch de burgemeester, die uitstedig is, noch de wethouder van onderwijs aanwezig waren, riep hij in de eerste plaats het welkom toe aan den 'heer W. P. Edelman, lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs en daarna aan de collega's, die dezen winter samengewerkt hebben om het voorgestelde doel te bereiken. Hij eindigde met het verzoek aan den heer Edelman, om, waar de wethouder van onderwijs dit anders zeker zou hebben gedaan, de diploma's te willen overhandigen. De heer Edeiman verkreeg het woord om den leider te bedanken voor de uit- noodiging, die hij voor dezen avond heeft ontvangen en die hij met te meer genoegen heeft aangenomen, omdat hij zelf aan een wintercursus verbonden is. Hij wil met zijn komst toonen den ar beid te waardeeren, die hier gepres teerd is. Nadat de leerlingen binnengekomen waren, nam de leider het wooord om hen geluk te wenschen met het succes van dezen avond, want, vermeldde hij er dadelijk bij, het diploma kon aan allen uitgereikt worden. Hij wenschte de leerlingen van het 9e leerjaar dezer HandelsavondschooTgeluk er mee, dat zij, ondanks de moeilijker positie, der traditie getrouw is gebleven. Moeilijker, want de klasse is grooter geweest dan een harer voorgangsters en dat wreekt zich natuurlijk daarin, dat de zwakke ren niet zoo worden konden gesteund als mogelijk zou zijn geweest bij een kleiner aantal. Maar daarvoor is ook gedurende 5 jaar hard moeten gewerkt worden. En nu wierp de heer Reijne een blik op die 5 jaren terug in dien tijd hebt ge heel wat innigen strijd moeten voeren, als uw vrienden en vriendinnen naar buiten trokken met het mooie weer, of vroolljke, gezellige avondjes organiseerden, terwijl gij naar school moest gij hebt u moeten laten opsluiten in het schoollokaal, terwijl anderen zich gingen vermaken. Maar gij hadt er een doel mee, het eind diploma te behalen, ge hebt het nu en we feliciteeren u er mee. Vervolgens verzocht hij den heer Edelman de diploma's te willen uitrei ken, waaraan deze voldeed. Met een enkel woord, vaak, wanneer de be haalde cijfers er aanleiding toe gaven, een woord van bijzonderen lof, gaf hij de diploma's over aan de vertrekkende leerlingen. Hierna nam hij het woord en richtte zich in de eerste plaats tot den leider en de leeraren, om hun dank te brengen voor de moeite, die zij zich als lichamelijk. Mij zou de ontrouw van een man niet te gronde richten ik zou er veel te trotsch voor zijn. Lenz zag het meisje aan een vader lijke welwillendheid lag in zijn blik. Ja, Helmi, jij bent uit ander hout gesneden, maar toch hoop ik van harte, dat het leven je voor zoo iets treurigs bewaart maar niemand kan voor zich zeiven instaan, allerminst een meisje, dat een man opofferend lief heeft. En ai had ik nog zoo innig lief, ik zou er niet aan te gronde gaan, ik zou die liefde uit mijn hart rukken. Ik zou fot mijzelf zeggen hij was je niet waardig, je bent te goed voor hem en moet alles doen om hem niet te laten merken hoe zwaar hij je heeft gewond. Maar ais nu de man eens bemerkt dat zijn neiging voor je slechts een stroovuur was, dat z'n zedelijke kracht niet voldoende is om zijn belofte te houden, als hij inziet, dat het huwelijk voor hem een drukkende last zal wor den, wat dan, als hij je daarom zou moeten verlaten Zulke gevallen komen ook voor. Dan moet hij mij dat kalm en eerlijk komen verteilen, ik zou dat be grijpen en hem er om achten maar verachten zou ik hem, wanneer hij het me zeide, als het te laat was. Die man echter, die een meisje lafhartig verlaat, is niet waard, dat men een traan om hem schreit. Zij had hartstochtelijk gesproken, de oude heer keek haar onderzoekend aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1