WOENSDAG 31 MEI No 127 BINNENLAND Borstlsjders Abdijsiroop. 1922 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op WaP i-heren2-20 per drie maanden. Franco Sor het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs. Van 1.4 regels 1.10 voor iedere ..«el meer 28 centbij abonnement spe- rifle prijzen. Reclames 52 cent per regel nifoataanbledingen en dienstaanvragen Jan 1—5 regels 65 centiedere regel meer M cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, (edere regel meer 26 cent Nederland en België. De berichtgever van het „Hbld." te Brussel meldt, dat de minister van bui- tenlandsche zaken Jaspar gisterenmid dag in zijn repliek op het Kamerdebat over de buitenlandsche politiek, herin nerde aan zijn vriendelijke besprekingen met minister Van Karnebeek te Genua, waarover een bericht is verschenen in overleg met den Nederlandschen minis ter. De besprekingen waren zeer vriend schappelijk gevoerd, in een geest van toenadering. Zij liepen over de tractaten van 1839 en de Wielingen, De Tweede Kamer-verkiezlitgen. In de gisteren gehouden openbare zitting van het hoofdstembureau in den kieskring VI ('s-Gravenhage') voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn drie candidatenlijsten van de 24, welke op 23 dezer werden ingeleverd, ongeldig verklaard, en wel le. die van de Rapaille-partij (bevat tende de namen K. Driehuis, mej. W. j. M. Koster, H. Zuurbier, R. Knaap, Tj. Tichelaar, W. v. d. Broek en P. W. Overstegen), daar op deze lijst een naam was doorgehaald zonder dat men, ofschoon daartoe in de gelegenheid ge steld die doorhaling gewaarmerkt heeft; 2e. die van de partij vooor Pensioen- belangen (bevattende de namen R. van der Meulen, A. van over Meeren en A. van der Heijden), op grond, dat hier alle onderteekeningen met één en de zelfde hand geschreven waren en dat de lijst niet bevatte de vereischte handtee- keningen en 3e. die van den Ned. Bond van Be- teningbetalers' (bevattendë de namen jol. Göbe! Jr., mr. J. H van Doorne, A. nn Pelt, mevrouw mr. Annre Bruyning van Walkinga, S. ten Cate, W. P. Huis man, H. D. B. Meijer en H. A. van Dal- sum), welke lijst slechts elf, dus niet het vereischte aantal handteekeningen be vatte. De Vlecschlreuringswet Bij ministerieele beschikking is be paald, dat als eerste kantoor in den zin van art. 27, eerste lid, der Vleesohkeu- ringswet, o.a. wordt aangewezen de ge meente Vlissingen. Wanneer ingevoerd vleesch, dat door afkoeling verduurzaamd is, vervoerd wordt naar een der eerste kantoren, niet zijnde grenskantoren van de Invoerrech ten, moet het vervoermiddel', waarin het vleesch is geladen, aan de bovenbedoel de grenskantoren verzegeld door de abtenaren der invoerrechten. Voor dit vervoer van een grenskan- toor der invoerredhten tot een der eerste kantoren mogen Slechts vervoermidde len worden gebruikt, die voor verzege ling vatbaar zijn. Na aankomst aan het eerste kantoor intdoen de ambtenaren der invoerrech ten aldaar het vervoermiddel van het zegel, na den ambtenaar, bedoeld in art. 27 der Vlcesdhkeuringswet, verwittigd te hebben van het tijdstip van ontzege- Bezuiniging bij den loodsdienst. Naar een berichtgever van het „Hbl." Ie IJmuiden verneemt, zou bij de regee- ting het plan bestaan de Texelsche loodskotters met loodsen voor het 3e district, welke kotters ai eenigen tijd hjn opgelegd, niet meer naar den kruis post Dungeness uit te zenden. in plaats daarvan zou er één stoom- loodsboot bij Diingeness komen, met loodsen voor alle Nederlandsche havens aan boord. Staatspensionneering. Door den Bond voor Staatspension neering is het volgend adres aan den minister van arbeid gezonden Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft de eer u bierbij het resultaat mede te deeien van bet eenègen tijd geleden op touw gezet te Volkspetitionnement tegen de Verze keringswetten. Gevraagd werd aan tienduizenden meerderjarige Nederlandsche burgers en burgeressen om hun instemming te betuigen lo. met de opvatting, dat het Staatspensioen op 3 December 1919 toegekend aan meer dan 300.000 Ne derlandsche mannen en vrouwen, moet gorden beschouwd als een onver- reemdbaar recht ook van hen, die na December 1919 dén 65-jarigen leef- tbd bereikten. 2o. met een verzoek aan uwe regee ring om het redht op staatspensioen los te maken uit de Invaliditeitswet en het •bij afzonderlijke wet toe te kennen aan alle 65-jarigen, wier inkomen blijft be neden zeker bedrag 3o. met een protest tegen de Invalidi teitswet, voor zoover deze wet de be langen der ouden van dagen binnen den kring harer bemoeiingen trekt en tegen al het onrecht aan deze wet verbonden als Zware druk op economisch zwakke werkgevers en. op werknemers van meer ■gevorderden leeftijd, lage uitkeeringen, dure bureaucratie, hinderlijk zegeltjes plakken enz. enz. Na een door den Bond voor Staatspensionneering gevoerde actie, is het resultaat, dat in totaal door of namens 524.898 Nederlandsche meer derjarige vrouwen en mannen instem ming werd betuigd met de actie van den Bond ten dezen. Wanneer uwe Excellentie bij dit cij fer in aanmerking wil nemen, dat het den Bond om verschillende redenen niet mogelijk was de actie „landelijk" te noëlt kijft, en dat hij zich moest bepalen bij enkele deelen Van ons land en wan neer Uwe Excellentie voorts wil aan nemen, dat, ware het den Bond mogelijk geweest het geheele land te bewerken, het aantal adhaesieibetuigingen veel en veel grooter zou zijn geweest, gezien het feit, dat in de streken waar gewerkt werd door vrouwen en mannen van al lerlei politieke en godsdienstige sCha- keering instemming werd betuigd met deze protestbeweging, dan twijfelt ons hoofdbestuur niet of uwe Excellentie zal met ons tot de overtuiging komen, dat de tegenzin tegen het huidige systeem der sociale verzekering en de zorg voor de nooden der ouden van da gen zeer groot is. Het hoofdbestuur spreekt dan ook de hoop uit dat uwe Excellentie rekening zal willen 'houden met wat er onder de groote massa van ons vo'ïk, wat dit be treft, leeft, en dat uwe Excellentie de door een zoo groot aantal menschen uitgesproken wensdien in ernstige over weging zal willen nemen. De staking in de Rotterdamsche haven opgegeven. De stand van de staking was giste renmorgen dezelfde als Maandag. Het bestuur van den Centralen Bond had gisterenmorgen een onderhoud met ■de sdheepvaartvereeniging „Zuid". De werkgevers gaven toe, dat in de toe passing van de nieuwe regeling van den arbeidstijd vele fouten zijn ge maakt. doch men wilde eerst de grieven bespreken als de staking opgeheven is. Gisterenmorgen werd eveneens een zeer druk bezochte vergadering gehou den door ongeorganiseerde arbeiders onder leiding van de Federatie. Nadat verschillende sprekers het woord had den gevoerd, werd met op 1 na alge- meene stemmen besloten, de staking op te heffen, zoodat heden de havenarbei ders zich weder aan de stempellokalen zouden vervoegen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Verschenen zijn in druk enkele der in de zomerzitting van de Provinciale Staten te behandelen voorstellen van Ged. Staten. Wij, laten ze hier verkort volgen Aantal ingenieurs van den waterstaat. Ged. Staten deelen mede, dat na de benoeming van den ingenieur van den Provincialen waterstaat te Goes tot hoofdingenieur, in de vacature te Goes nog niet is voorzien en dat zij overwo gen hebben of het niet mogelijk zou zijn de plaats te Goes niet te vervullen. Daar naar gevraagd deelt de hoofdin genieur mede, dat sedert de instelling der Provinciale waterstaatsdiensten het aantal der aanvankelijk aangestelde ambtenaren in alle provincies is uitge breid, behalve in ééne, de provincie Zeeland. Hier werd alleen 1 bureelamb tenaar te Terneuzen meer benoemd. Dat men thans, in 1922, zou overgaan tot een zoo ongemotiveerde daad, als de hoofdingenieur de vermindering van het aantal ingenieurs van 3 tot 2 waagt te noemen, kan hij slechts verklaren door te onderstellen, dat men er zich niet van bewust is, dat in geen enkele andere provincie van ons land de be langen, welke aan den hoofdingenieur en de ingenieurs zijn opgedragen zóó groot zijn als in Zeeland. O-a. wijst hij dan op den moeizamen arbeid welke telken jare weder gelegen is in het onderzoek der peil-registers en der polderbegrootingen, aan hef telken jare opmaken van het meest economische ontwerp voor oeververdedigingen, welke bedragen voor de provincie ge spaard worden door te voorkomen dat bij de calamiteuze polders en water schappen oeververdedigingswerken tot uitvoering komen, die niet strikt nood zakelijk of vooraisnog ontijdig zijn te noemen en op andere wijze. Ais het aantal ingenieurs wordt verminderd zal voor dit alles veel minder tijd zijn en waar nu niet zelden duizenden guldens voor de provincie worden bespaard, zal de provincie indirect schade lijden, welke de hoofdingenieur niet aarzelt te schatten op duizenden guldens, een veelvoud van de maximum jaarwedde van een ingenieur. Dit advies 'heeft de overtuiging van Ged. Staten niet aan het wankelen ge bracht, dat in den dienst behoorlijk zal kunnen worden voorzien door een hoofdingenieur, twee ingenieurs en ten hoogste zeven opzichters, indien eenige wijziging wordt gebracht in de thans bestaande diensfkringen van hoofdin genieur en ingenieurs. Zij stellen voor den dienst in Zuid-Beveland en in Wal cheren, uitgezonderd de zeewering, op te dragen aan den te Neuzen gevestig- den ingenieur, die daarentegen ontlast zou worden van den dienst in Zeeuwsch Vlaanderen, westelijk deel/deze laatste dienst zou aan den hoofdingenieur op gedragen worden, die tevens belast zou blijven met den dienst in Walcheren, voor wat de zeewering betreft, terwijl Noord-Beveland opgedragen wordt aan den te Zierikzee gevestigden ingenieur, alles volgens het schema, opgemaakt door den hoofdingenieur voor het geval de Stat^H jzijn meening, boven geschetst niet deelen. Voorts stellen Ged.' Staten voor het besluit tot regeling van den Prov. wa terstaat op nieuw vast te stellen, daar in verwerkt ook de in den loop der ja ren aangebrachte veranderingen aan gaande jaarwedden, pensioeenen, wachtgelden, reis- en verblijfkosten enz. De stoombootdienst op de Ooster-Schelde. ln verband met de mededeelingen in de najaarszitting betreffende hef over brengen van het stoomschip „Walz- oorden" van den- Wester- naar den Ooster-Scheldedienst, deelen Ged. Sta ten thans mede, dat van de gelegenheid dat het schip enkele herstellingen moest ondergaan gebruik is gemaakt om door een deskundige, den heer M. A. Corne- lisser., scheepsbouwkundig ingenieur, buitengewoon lid van den raad voor de Scheepvaart, een grondig onderzoek naar den toestand en de zeewaardigheid er van te doen instellen. De heer Cor- nelissen deelde mede, dat het casco van de „Waizoorden" nu geheel in deugdelijken toestand is gebracht, zoo dat het schip volkomen zeewaardig is en in staat is met veiligheid de Zeeuw- sche wateren te bevaren en dus ook in staat is een geregel den Yik-flsV op Zie rikzee te onderhouden. Restauratie kerktoren te Gapinge. Door Burg. en- Weth. van Vrouwe- poider is een subsidie van 6000 ge vraagd, te verdeelen over 3 jaar voor herstel van den kerktoren te Gapinge. Gezien het gunstig advies van de pro vinciale schoonheids- en archaeoiogi- sche commissie, stelien Ged. Staten voor wel subsidie te geven, maar waar van het uitgetrokken bedrag van 5000 voor dit doei slechts nog over 750 beschikt kan worden, stellen zij voor dit bedrag gedurende 4 jaar toe te ken nen, er op wijzende, dat als dit voorstel wordt aangenomen, in de eerstvolgende jaren geen gelden voor het verfeenen van subsidies ais de hier bedoelde meer beschikbaar zullen zijn. Overdracht iveg. Overeenkomstig het desbetreffende verzoek stellen Ged. Staten voor aan de gemeente Terneuzen in beiheer en onderhoud over te dragen het in de kom dier gemeente gelegen gedeelte van den Provincialen weg van Neuzen naar Axel, van het begin van dien weg tot de Moffenschans, lang 293 M. en aan de gemeente uit te keeren een som van 1900 in eens, zijnde het gekapitali seerde bedrag der onderhoudskosten per jaar van het bedoelde wegsgedeelte. Wegsverbetering. Van den gemeenteraad van Clinge is een verzoek ingekomen om renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen voor de verharding van wegen in die gemeente en van den gemeenteraad van Philippine om een bijdrage voor de ver betering van de Weststraat aldaar. Ged. Staten meenen, dat de beslissing op die verzoeken zal moeten worden aangehouden totdat, na kennisneming van het binnenkort te verwachten rap port van de door de Staten Ingestelde verkeerscommissie, de vraag zal zijn beslist, welke wegenpolitiék in het ver volg in deze provincie zal worden ge volgd. Vereeniging van Polders. Bij besluit van 21 Juli 1921 hebben de Staten in beginsel besloten de pol ders Anna Jacoba, Willem en Kramers tot één waterschap te vereenigen en verder Ged. Staten uitgenoodigd daar omtrent reglementaire voorstellen te doen. Thans dienen Ged. Staten een reglement voor die vereeniging in, waarbij zij bepalen, dat zoolang de schulden van de beide eerste polders 9174 bedragen als overschot van aan gewezen leeningen, het dijkgeschot wordt omgeslagen naar een maatstaf van ƒ11.50 per hectare in die beide polders en van 6.90 in den Kramers polder, die geen schulden heeft. Is er meer noodig, dan wordt het meerdere gelijkelijk verdeeld over de scholplichtige gronden in de drie pol ders is er minder noodig, dan wordt het dijkgeschot in de drie polders om geslagen in de verhouding van 11.5 tot 6.9. Subsidies. Ged. Staten stellen voor aan de ver eeniging tot verbetering van het scha penras in Zeeland voor 1922 een subsi die van 200 toe te kennen, zulks over eenkomstig het verzoek en onder voor waarde dat het rijk ten minste 400 geeft. Het dageiijksch bestuur der Provin ciale commissie voor de verbetering van het varkensras in Zeeland vraagt over 1922 300 subsidie. Vroeger werd 200 verleend en- Ged. Staten kunnen geen vrijheid vinden het bedrag te ver- hoogen, maar wel stellen zij voor de 200 tot wederopzegging te verleenen opdat de commissie haar werk met vrucht zal kunnen voortzetten. Door het bestuur der Heilig-Land- stichting bij Nijmegen is een subsidie verzocht van 500 per jaar in navol ging van het rijk en de provincies Gel derland en Noordbrabant. Ofschoon Ged. Staten niet betwijfelen dat het door de stichting beoogde doel uit een cultureel oogpunt van groote beteékenis is, -komt het hun juist daar om voor dat deze aangelegenheid meer van algemeen dan ven specifiek provin ciaal belang is, en gezien mede den toe stand van de provinciale geldmiddelen, stellen zij voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. Rekening 1920. Ter vaststelling wordt aangeboden de rekening over 1920 met een ontvang van 3.111.702.68>4 en een uitgaaf van 2.539.086.18, alzoo een goed slot van 572.616.50'/2. De inkomsten en uitga ven waren begroot op 3.749.373.96. Reglement van orde. Enkele wijzigingen worden voorge steld in het reglement van orde voor de vergaderingen der Provinciale Staten. Stads* ea Provincienieii w§ VLISSINGEN, 31 MEI. Ouderavond der Vlissingsche schoolvereeniging. Gisterenavond werd in de kleine zaal van-het Concertgebouw alhier 'n ouder avond gehouden door de Vlissingsche Schoolvereeniging. De avond werd ge opend met een lezing van den heer D. van Staveren, directeur der gemeentelij ke schoolbioscoop te 's-Gravenhage, ge- titelt „De schoolbioscoop in dienst van het onderwijs". De heer Van Staveren begon met op te merken dat 'hij als onderwijzer zeer goed wist dat er telkens nieuwe leermiddelen gepropageerd werden -bij onderwijzers en ouders als 'het ware en als een zeker geneesmiddel voor alle kwalen. Dit kan echter allerminst waar zijn. Een schooi zonder schoolbioscoop b.v. kan uitstekend zijn en geen bios coop zal een slechte school goed ma ken. De schoolbioscoop is eenvoudig te beschouwen al-s een uitbreiding van de bestaande leermiddelen en in het bij zonder als een vervolmaking van de be kende wandplaat. Toen spreker vier ja ren geleden aan het hoofd der gemeente schoolbioscoop kwam te staan, was ook hem weinig bekend van de zaak, waar om Ihet ging, maar „l'appetit vient en maugeant", eerst langzamerhand is spreker zelf overtuigd' geworden van het vele goede dat de schoolbioscoop kan geven. In het begin heeft de schoolbioscoop veel te worstelen gehad met scepticis me. De bioscoop is nu eenmaal bij veten niet in de gunst en de schoolbioscoop wordt er mede over één kam geschoren. Thans is men zoover dat een commissie uit de onderwijsraad na nauwkeurig on derzoek een zeer gunstig rapport over dit leermiddel heeft uitgebracht. De heer Van Staveren behandelde vervolgens de verschillende bezwaren die tegen de schoolbioscoop kunnen ■worden ingebracht. Uit opstellen, door kinderen gemaakt over het op een voor stelling geziene is gebleken dat het ge leerde buitengewoon goed wordt opge nomen. Het bezwaar, door velen geop perd, dat 'het zien van de bioscoop op school het bioscoopbezoek in de stad bij de leerlingen zou aanmoedigen, acht de spreker geheel ongegrond de meeste kinderen hebben reeds de bioscoop ge zien vóór zij met de schoolbioscoop ken nis maken en men kan integendeel vaststellen dat het zien van goede, leer rijke filims een tegengift blijkt te zijn tegen den drang tot het zien van .sensa tievoorstellingen. Na de pauze volgde een demonstratie met een schooltoestel door de firma De Ridder -te Amsterdam. De films, door 'den heer Van Staveren welwillend voor dit doel afgestaan, kwamen door een kleine storing in de electriscihe stroom- levering, niet geheel tot hun recht, doch bleken niettemin uiterst interessant. Eerst zag men een aardrijkskundige les van Gouda gezidhten en straattooneel- tjes in deze schilderachtige stad, ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Prent in Uw hoofd Uwe lotgenooten gebruikten met succes de onschadelijke en doeltreffende Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend be hoeft verhoogd te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat innemen, vindt men in Foster's Maagpiilen. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. volg-d door alleraardigste kijkjes in de pottefbak-kers- en kaarsen-industrie. 'Daarop volgde een film „de mug", waarin op -wonder-mooie wijze de ontwikkelingsgeschiedenis van de mug werd weergegeven, vooral het te voor schijn komen van het insect uit de larve was 'buitengewoon verrassend. Nadat de voorzitter de spreker voor het vele interessante, dat gehoord en gezien was, bedankt had werd door verschillende ouders gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, het onderwijs betreffende. Na eenige discussie werd de verga dering gesloten. Strandconcert. Programma van het concert van de harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, op Vrijdag 2 Juni, des avonds 8 uur, in de tent op den boulevard Evertsen. „Deutsche Kriegerehre", marset), L. Gatrner Grande Ouverture „Belgique" J. Steenebrugen „lm Walzerrausch", walzer aus „Hal-Ioh die Grosse Revue, P. Linoke „Tirol in Lied und Tanz", divertissement, Oscar Fetras fantasie ..Fausf' sur i'opera de Gounod, arr. M. J. H. Kesse'is Ouverture l'Opera „Die Stum-me von Portici", Auber„An- sidhtskarten aus dem Reiohe der Töne", potpourri, Fr. Hulsmann „Die Welt im Sonneschein", walzer nacli motiven der opera „Die Farht ins Gluck", Gilbert Ouverture zu „De Schone Gaiathé", Fr. v. Suppé „AH. Heil", marsch, Kühnen. De ochtendsneltrein welke des Maan dags om 5.48 van hier vertrekt in aan sluiting op de Rotterdamsche markt, zal wegens het Pinksterfeest niet op Maan dag 5, doch op Dinsdag 6 juni loopen. Vrijdag zal de Tentoonstellingsclub een vergadering houden in het Concert gebouw, teneinde doel en werkwijze de zer club nader uiteen te zetten. Deze vergadering is toegankelijk voor alle pluimvee-, postduiven-, kanarie- en ko nijnenfokkers en belangstellenden Men zie verder de in dit nummer voorkomen de advertentie. Daar gebleken is, dat het beplanten met boschjes van de opgespoten terrei nen aan den Singelweg niet voldoende het zandverstuiven tegengaat, is men thans bezig met het aanbrengen van een kleilaag over het zand, om zoo de „zandplaag", die bij eenigszins kraoh- tigen wind haast ondragelijk is, afdoen de te verhelpen. De Engeisohe journalisten die van 2 tot 10 Juni een bezoek aan ons land zullen brengen, zullen o.a. op het stad huis alhier officieel worden ontvangen. Gedurende hun verblijf op Walcheren zullen zij een autotocht maken en te Middelburg dineeren. Verder zullen zij de Rotterdamsche en Amsterdamsche havens bezichtigen. Voor het examen als radio-telegrafist 2e klasse is geslaagd de heer C. de Vries, leerling van den cursus-Frelier. De Leerlingen-Commissie voor de Typografie in het district Zeeland ver gaderde Maandag 29 Mei te Middel burg, tot het afnemen van examen voor handzetter en drukker. Van de 13 candidaten, die na onder zoek der ingeleverde proefstukken, aan het theoretisch en practisch examen konden deelnemen, kon aan 4 zetters en 1 drukker het diploma met bewijs van bekwaamheid worden uitgereikt, nl. voor zetter aan C. Wisse te Vlissingen, P. J. Sturm en J. P. Fiegen te Middel burg, P. A. Borgs te Goes, en voor drukker aan J. Kaashoek te Souburg. Het practisch onderzoek had plaats op de drukkerijen der firma Littooij Otthoff en van den heer G. W. den Boer te Middelburg. Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Bovengenoemde Bond hield giste ren zijn jaarvergadering in het Schut tershof te Middelburg. De vergadering werd met gebed ge opend en daarna door den heer Van den Heuvel ingeleid het onderwerp „Is er voor de Christen boeren en tuin ders reden tot ontrouw aan de recht- sche regeering?"

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1