1000 25 Dienstbode DINSDAG 30 MEI Mo 126 eldig lakers-Leerling stfoode stbode >nsfb®de Kamermeisje 'ASJE SJB maar! UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jrjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. KI III door jll||l van een hand, 1 Kil van BINNENLAND FEUILLETON LEVENSSTORMEN. SLAPELOOSHEID i onvoldoende te kennen, en vorden daarom onden. Als p de statistiek- Ires: DE VLIEGER EN, Steenenbeer7. nette nacht. AdresBad- DE RUIJTER, Nieu- vraagt wegens hu- egenwoordige, een et beneden de 17 an te melden des ur Koningsweg 29. week een Weck- Mevr. KUILER, Ruyter 62. h Meisje b.z.a. als naaien en zelist. g. v. voor 1 Juli fr. letter H. S. n. cheweg 50a, Bus- rur en Zaterdags dag. Adres: Bad- boven. jaar gevraagd, van uur tot 's middags gs vrij. au „Viiss. Courant" ïkomend den winkel. MAN, Lepelstraat. ddelb. - Rotterdam elegen plaatsen. IN PASSAGIERS ÏEN EN VEE. T. Midi! fiOtt. T.m. ur T.m. nar, /lissingen EEN afvaart. te bekomen Tranup. en Exp. ven VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153. 'STERHOUT, Tel. 282. 1UITENHEK, M.101 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van I6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- lange ongeschikt heid tot werken. I r*fkfk gulden bij doodftGG gulden bij verliest f*g\ gulden bij verliest (JUU een ongeluk. VVV voet of oog. IvV een duim. 1UU I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Steunverleening werkloooze typografen. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de gemeentebesturen de volgende circulaire gezonden Indertijd Iheb ik, zooals u wellicht be kend zal zijn, op een verzoek van werk- nemersizijde om aan de uitgetrokken werknemers uit de grafische bedrijven 6teun te verleenen, afwijzend moeten beschikken, omdat de werkloosheid in de grafische bedrijven, naar ^nijn oor deel, althans ten deele, een gevolg was van de prijsovereerrkomst, waarvan de handhaving in belangrijke mate steunt op het bestaande collectieve contract. De gevolgen van dat contract be hoorden, naar mijn opvatting, in hun geheelen omvang te worden gedragen door de partijen, die het contract sloten, en niet door de overheid, staat en ge meenten. Steunverleening aan de uitgetrokken typografen, waardoor de last van de gevolgen op de overheid wordt gewen teld, is dan ook, naar mijn meening, niet gewettigd te achten. Desniettegenstaande wordt, naar mij blijkt, toch in verschillende gemeenten aan werklooze typografen voor reke ning der gemeente steun verleend. Daarom heb ik gemeend het voren staande te uwer kennis te moeten bren gen met verzoek daaraan de noodige aandacht te willen schenken, en in dien in uwe gemeente aan de werklooze typografen steun wordt verleend die steunverleening spoedig te doen be ëindigen. Gaarne verneem ik vóór 7 Juni a.s., dat aan mijn verzoek zal worden vol daan. Voor zooverre ondersteuning niet kan worden gemist, zal deze c.q. moe ten worden verstrekt overeenkomstig 4e Armenwet. Degressie spoorwegtarief. Door het inter-provinciaal comité voor herinvoering van de degressie in het spoorwegreizigerstarief (herinvoe ring o.a. van kilometerikaartènt is tot de gemeentebesturen in Groningen, Drente, Zeeland en Limburg het verzoek gerioht om aan zijn adres aan de Twee de Kamer tot herstel dier degressie, ad- haesie te betuigen. Verscheidene gemeentebesturen heb ben aan dit verzoek reeds gevolg ge geven. Officieel' bericht daarover kwam in van verschillende gemeentebesturen in de provincie Groningen. De toestand in het bouwbedrijf. Gisteren zou op uitnoodiging van de landelijke federatie van bouwvakarbei ders te Amsterdam een bespreking plaats hebben tusschen de besturen van de verschillende bouwvakarbeiders-or ganisaties omtrent hetgeen te doen staat, nu met de patroons geen landelijk 14) Wat heb je met je huis gedaan, Wilhéfmina, wordt er, nu je weg bent, goed voor gezorgd vroeg juffrouw Lenz. Helmi keek verbaasd van haar kopje op, daar noemde tante haar al weer Wiihelmine. Waarom noemt u me toch telkens Wiihelmine, beste tante Zoo heet ik niet. Heet je niet Wiihelmine Nou, dat is weer wat nieuws. Ik heb me er al over verwonderd, waarom Frits ie in zijn brieven telkens Helmi noemde. Omdat het mijn naam is. Die naam bestaat er niethoog stens als vleinaampje, zooals wij onze Thekla Thea noemen, je echte naam is toch zeker Wiihelmine ik bedoel je bent todh zoo gedoopt Neen, tante, mijn ouders hebben mij Helmi laten doopen. Neen maar, heb ik ooit. Wat is dat nu weer voor een onzin, ik geloof het niet, voordat ik je doopbriefje heb gezien. Ik mag die afgekorte namen volstrekt niet lijden, het klinkt zoo kin derachtig. Wiihelmine, dat is een flinke "aam. In elk geval zal ik je altijd zoo noemen ik kan mij aan die nieuwmo dische fratsen niet meer gewennen, maar hoe staat het met het huis Onze oude Dora is gebleven, om r op te passen en zoolang ik weg collectief contract kon worden gestoten. De besturen van de R. K., Christ, en mo derne bonden hebben deze conferentie alsnog overbodig geacht, daar zij nog trachten zullen om met de patroons tot overeenstemming te komen. De staking in de Rotterdamsche haven. De havenstaking heeft zich gisteren morgen geleidelijk uitgebreid, daar gaandeweg de vaste arbeiders zich bij de stakers aansluiten. De bananerfboot, die gisteren moest aankomen, is naar Engeland gediri geerd. Daarheen vertrok ook het stoom schip „Caledonia", dat een deel der la ding van de bananenboot moest over nemen. Bij den stuwadoor Van Oeveren staakt een deel der vaste arbeiders bij de fir ma Hoogewerf ligt atles stil. Bij de Hol- land-Amerika-lijn zijn nagenoeg alle losse arbeiders weggebleven. Gfewerkt wordt door 150 vaste en enkele losse arbeiders bij den Rotterdamschen Ltoyd en bij de veemen. Alles ligt stil bij de houtboot „Waal", die naar Capelle is gegaan om te lossen, daar de houtwer kers van de Stolk weigerden. Op de Ba- tavienbooten li en IV en de Gooleboo- ten ligt alles stil. De Harwichboot werkt met 8 man. De eischen aan de Scheepvaartver- eeniging zijn verzonden, doch niet on derteekend door den Centralen Bond en de confessioneele organisaties. Een overvloedig fruitjaar. Uit de Betuwe wordt gemeld dal het een lust is om te zien hoe de vrucht- zetting in de boomgaarden en tuinen zich ontwikkelen gaat. Na den voor- spoedigen en overvloedigen bloei van de vrudhtboomen, was dat trouwens wei te verwachten, maar de buitenman ver trouwt 't pas, wanneer hij het zëlif'ge- beuren ziet. Peren en pruimen vooral blijken een zeer ruimen oogst te belo ven. De kersenboomigaarden geven het vertrouwen dat men dit jaar eens een rijk kersenjaar zal beleven. Ook de roode bessen zijn vrij goed geladen. Over de kruisbessen en zwarte bessen loopen de meeningen uiteen. Perzik en abrikoos laten reeds tal van kleine vruditen zien. De aardbeien blijken op vele plaatsen geleden te hebben; minder van nacht vorsten, dan wel van droogte, waardoor veie planten niet tot volle ontwikkeling zijn gekomen of stierven. De appelen- bloei is voor de latere soorten nog niet geëindigd maar de vroegere variëteiten hebben zich ruim kunnen zetten en doen een ruim beschot verwachten. Alles bij elkaar genomen kan de hoop gekoesterd worden, dat dit jaar een overvloedig fruitjaar zal zijn. Mogen de prijzen door de omstan digheden lager zijn, het beschot zal todh een beduidende opbrengst ople veren. ben, zal Frits er een paar kamers van in gebruik nemen het wordt dus wel goed bewaakt. 't Is uitstekend, dat Frits er gaat wonen, waarom zou 't leeg staan en hij ergens anders de hooge huur betalen. De dienstmeisjes kan men toch niet ver trouwen, als het Zondag is, sluiten ze den boel of laten de deur open en gaan daar heen, waar dansmuziek klinkt en vrijers zijn. Helmi moest lachen. Och lieve hemel, onze Dora en dansen. Ze is al boven de zestig, tante en is wat kreupel ook nog. Dora is se dert mama's huwelijk bij ons in huis haar kan men meer toevertrouwen dan zoo'n klein huisje. Alles goed en wel, maar nog beter vind ik het, dat Frits er is. Ik vertrouw geen enkele dienstbode, zoolang je ze ziet, zijn ze allen poeslief, maar achter je rug nemen ze wat ze krijgen kunnen. De jongen kan er dadelijk wel blijven wonen, want lang zal het wel niet meer duren, dat jullie trouwt, niet Helmi haalde de schouders op en bloosde hevig. Zij had gehoopt dat men haar tenminste niet dadelijk deze be langrijke vraag zou doen zou haar tante dan niet begrijpen, dat zij juist naar Berlijn was gegaan, omdat ze nog niet wilde trouwen Oom kwam haar te hulp. i— Er is tijd genoeg, om dat te bepra ten als Frits zelf hier is. Voorloopig willen we daarover niet spreken, moe der. Helmi moet zich hier flink ontspan nen en vroolijk worden daarom is zij hier gekomen. Slaap je eerst maar eens De Rotterdamsche Dierentuin. In de Diergaarde te Rotterdam is de zer dagen aangekomen een jonge man nelijke chimpansee, hiistereride naar den naam „Jack". Voordat „Jaok" naar Holland werd overgebracht was hij lan gen tijd het troeteikihd van een Engel- sche dame aanvankelijk wilde hij dan ook niet veel van zijn mapneiijike ver zorgers weten, doch al heel gauw maakte hij een uitzondering ten opzich te van den directeur, tegenover wien hij zich zelfs zoo aanhankelijk (in de tet- teriijlkste beteekenis) betoonde, dat hij slechts met groote moeite in de kooi Icon worden teruggebracht. Jack kan het met zijn grooteren soortgenoot „Dolly" best vinden en gaat zoo af en toe eens bij zijn vriendin op bezoek. Öok kan men het toekomstige echtpaar 's mor gens bij gunstig weer op het groote grasveld voor het roofktierengebouw zien spelen zoo'n uurtje in de vrije na tuur is natuurlijk een aangename afwfis- selmig in hun dagelijksch leven en ze zijn er dan ook dol op. In het nieuw geschilderde apenhuis is thans een bijzonder groote collectie apen bijeengebracht. We mogen niet orrverméld laten dat ook de oerang oetan met een prachtig exemplaar ver tegenwoordigd is. In de buitenkooien trekken vooral de groote drillen, de ba vianen en de laponderapen met hun jon gen de aandacht. Veel moois is er ook te zien in het vogelhuis, waar dezer dagen zijn aan gekomen een RoodkuSf Toerakoe en een Schalow's toerakoe, welke soorten nog niet in de Diergaarde zijn vertegen woordigd geweest. De heer T. Würs- dörfer aldaar gaf een Westermann's muskaatduif ten geschenke en een be langstellend medelid zowd een paar roodsnavel tokiko's. Gok werden aan gekocht een paar AÉfstrafedhe ijsvo gels, z.g. „Laughing Jackasses" die af en toe hun bijzonder geluid laten hoo- ren. In het roofdierengebouw zijn weder om jonge leeuwen en jonge poema's te bezichtigen. De runderafdeeling werd verrijkt met een paar Brahminenzebu's, die door hun zilverwitte huid zeer de aandacht trekken en verder met een jonge cayal- koe. Bijzonder interessant zijn ook de twee jonge wilde zwijnen, die met het ouderpaar in een der varkensparken zijn ondergebracht. Deze diertjes zijn gekenmerkt door Lichte en donkere over- langsche strepen, een eigenaardig jeugdkieed, dat zij met het ouder wor den tegen de effen grijze kleur der ouden verwisselen. Ze zijn een geschenk van den heer B. Wilton te Voorburg. Van den Bazeischen tuin werd een fraaie l'amimergier ontvangen, die een sieraad is voor de roofvogelvoiièré. goed uit, kindje, van morgen af zal ik je Berlijn laten zién wij hebben im mers tijd genoeg om rond te dolen. Ja, natuurlijk, daarvoor heb jij altijd den tijd, terwijl ik mij moet af- beulen goed eten, goed slapen, wan delen, wie zulk een leven kan leiden heeft de honderd duizend getrokken. Wie weet, of Wiihelmine het haar man later zoo naar den zin maakt. De oude heer nam Helmi's hand en streelde haar zacht. Dat zal zij wel en ook zal zij lief en goed voor hem zijn. Och zoo, keef zijn vrouw boos, lief en goed ben ik zeker niet voor jou Is 't niet genoeg, dat ik je de zorgen voor 't dagelijksch brood afnam, die, als spoken, uit alle hoeken gluurden, toen wij nog van je groot salaris moes ten leven. Is 't niet genoeg Meer dan genoeg, viel Lenz haar met luide stem in de rede en legde zijn rechterhand driftig en stevig op den arm der kijvende vrouw, meer dan ge noeg. Heb je me begrepen Juffrouw Lenz zweeg onmiddellijk. Zij kende haar man en wist, hoe ver ze kon gaan, maar .ze was nu toch wat uit 't veld geslagen. Zij was er aan gewoon gemaakt dat hij zich stil hield, als zij ruzie maakte. Vroeger was hij dikwijls zoo driftig geworden, dat zij bang voor hem werd, maar dat was al lang geleden. En nu stribbelde hij op eens tegen. Wacht maar, dacht ze en schoof driftig haar koffiekopje weg, ik zal het je betaald zetten, dat je je zoo aanstelt, nu je nichtje er bij is. Die zit daar bij DE CANDIDATEN IN DEN KIESKRING MIDDELBURG. Daar ons van verschillende zijden ge vraagd werd de volledige lijst van can- didaten voor de verkiezingen van de Tweede Kamer in den kieskring Middel burg op te nemen, laten wij deze hier onder volgen R. Kath. Staatspartij L. A. Fruytier, F. J. L. M. van Waes- toerghe, J. W. Vienings en G. Adriaans- sens. Nieuwe R. Kath. Partij W. J. P. van Liemt, mr. 1. A. Swane, dr. A. M. J. L. Kervel, mej. dr. C. M. van der Pijl, jhr. J. Th. Alting van Gesau, P. N. J. M. Bolsius, J. Barendse, mr. P. C. j. Cremer, mr. G. L. de Vries. Anti-Rev. Partij. Mr. J. A. de Wilde, C. van der Voort van Zijp, A. Colijn, J. van der Molen, J. F. Heemskerk, mr. G. van Baren, Chr. van den Heuvel, J. A. J. Jansen Manenschijn, J. Schouten en O. War- naar. Christelijk-Historische Partij Eerste lijstmr. J. Schokking, jhr. mr. D. j. de Geer, dr. J. Th. de Visser, J. R. Snoeck Henkemans, J. Wittkamp, B. J. Gerretson, J. A. Bakker, mr. G. F. Katz, J. M. Krijger, H. W. Tilanus. Tweede lijst dr. C. W. T. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, dr. H. J. Lovink, jhr. mr. D. E. van Lennep, H. van Boven, Kr. Timmer, jhr. W. Roell, j. Knoppers, P. J. Nahuysen, jhr. G. J. A. Schimmelpenninck. Chr. Soc. Partij. Mr. dr. A. R. v. d. Laar, dr. J. van Dorp, J. H. Fricke, R. van den Berg, J. Jansen, mej. D. E. C. Deetman, A. J. Rotteveel, G, Voet, mej. D. Teunissen, dr. C. D. Cramer. Chr. Dem. Partij A. P. Staalman, J. H. Staalman, H. C. Carton, L. van den Berg, H. Visser, A. Hakvoorf. Vrijheidsbond. jhr. R. R. L. de Muralt, L. J, W. Drion, M, 1. W'. J. Bijleveld, Ph. J. van Dixhoorn, mej. Jos. Westerman, mr. A. Haax, C, C. de Gelder, ds. T. H. Sieme- link, mr. C. W. van Ommeren, A. v. d. Weide. Eerste algemeene lijstAbr. Staal man, M. v. d. Hout, B. Niewold, S. Postma, G. J. ten Brokhorst, mevr. Van Braan Houckgeest-Schroot. Tweede algemeene lijst H. ter Hall, dr. G. J. Wygchel, S. J. Fernandus, P. Goedhart, j. Joels Jr., J. van Geldern, Vrijz. Dem. Bond Mr, H. P. Marchant, mevr. B. Bakker- Nort, mr, P. J. Oud, Th. M. Ketelaar, F. E. H. Ebels, P. Nolting, J. Welleman, dr. A. M. Joeskes, mevr. Th. Thiel- Wehrbein en mr. S. J. L. van Aalten. Comité voor verkiezing van Liberale Kamerleden. Mr. S. van Houten, mej. mr. E. R. van Dorp, dr. C. C. C. Dutilh, mr. E. A. de tafel, zoo fijn en sjiek, alsof ze op wie weet weike deftige koffievisite was. Maar *k zal haar niet verwennen, ze zal hier de handen uit de mouwen steken. Ze begon de tafel af te nemen. -Voor je morgen gaat wandelen, moeten in de kamer van den- baron eerst de meubels verplaatst worden tillen kan. ik ze niet, dat weet je. Den geheelen vorigen winter heeft hij zoo gewoond en nu moet hij plotseling een piano hebben en daarom moet alles worden veranderd, 't Was ook beter, dat hij ging studeeren dan muziek ma ken. De boeken liggen bij hem maar voor sieraad op tafel, dat lijkt heel wat, maar 't beteekent niets. Wat gaat jou dat nu aan, wat de man doet, zei Lenz kalm, hij betaalt goed en op tijd en is een rustige huur der, meer kan je toch niet van hem verlangen Nou, menschen, die niet betalen, hebben het bij mij ook niet best, ant woordde ze en liep met het beladen koffieblad naar de deur. Weet je nog wel, hoe gauw ik het vorige jaar dat heertje de deur uit had, dat telkens als hij moest betalen, zijn portemonnaie niet kon vinden. Bij de deur keerde zij zich nog eens om. O, ja, wat ik nog wou zeggen. De beide leegstaande kamers heb ik van daag ook verhuurd, mijnheer de baron heeft iemand meegebracht, een Rus denk ikhet klinkt tenminste erg vreemd, als hij spreekt en ais zij met elkaar spreken, kan geen mensch het verstaan, 't Is een deftig heer en hij INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. /arm. I Get oniU5it gejaagdheid, overspanning. Ge w. MUNHARDT'S Zenuw-t&bletien.. PerialiehXSd bij apathendroqisten Fockema, A. H. baron van Harden- broeck van Ammerstol, jhr. J. C. de Jong van Beek en Donk, W. J. Kaptijn, D. van Lookeren Campagne, J. D. Vi- ruly. Democratische Partij. Prof. mr. J. E. Heeres, B. Holtrop, prof. mr. j. H. Carpentier Alting, gene raal Koolemans Beijnen, mej. M. Wie ner, dr. R. de Waerd, K. Breebaart Dzn., Th. Dil, H. F. Tillema, mr. C. P. van Wijngaarden. S. D. A. P. W. H. Vliegen, W. C. de Jonge, G. F. Lindeyer, P. G. Gruijs, J. A. Bergmeijer, H. van der Ploeg, J. F. Kersenvan Muylwijk, J. Jansen en J. Onderdijk. Soc. Partij. H. Kolthek, W. Havers, mevr. Kol- thekTimmer, F. Kamstra, B. Lansink, G. J. .de Bruijn, W. Colie, J. H. E. Roe- ■bers, O. A. Reitsma en J. Schnitzler. Lijst Van der Zwaag. C L. van der Zwaag. Lijst Coppenolle. J. C. Coppenolle te St. Jan Steen. Communistische Partij. D. J. Wijnkoop, dr. W. van Rave- steijn, J. T. Malaka. J. W. Kruijt, L. de Visser, R. RosStat, G. Sterringa, J. C. Ceton, j. Brommert Jr. en G. A. Vader. Plattelandspartij (Teenstra). E. M. Teenstra, C. Haringhuizen, P. Teunissen, R. Schuiling, P. Dijkhuis, P. H. Burgers, mevr. Schep-Wagensveld, A-Zijp, W. Balk en K. Homan. Onafhankelijken. Jhr. mr. E. A. van Berensteijn, dr. H. Bonebakker, dr. J. Kalff, dr. J. van Leeuwen, J. G. Mooijen, mr. J. F. van Royen, prof. dr. R. H. Saltet, L. Simons, dr. Catharina van Tusschenbroek, dr. H. C. van Wijngaarden. Algemeene Ned. Vrouwen-organisatie. Nine Minnema, C. B. Minderhoud, A. Schwier-Rutters, T. Roozendaal. Staatspartij voor Volkswelvaart. A. F. L. Faubel, P. W. Scharroo, mr. B. H. Vos, J. Frijda, J. Rippe, mr.-Ph. S. de LaatDe Kanter, mevr. J. L. de Koningvan Arkel, mevr. J. Scheltema de HeereSannes, Ir. J. C. Ramaer, mr. K. K. Douw van der Krap. Geref. Staatspartij. G. H. Kersten, P. v. d. Meulen, J. Vreugdehil, P. J. Lamoe en J. T. Janse. Neutrale Middenstanders. M. A. Matjaars,, At. v. .d. Berg, K. Weisse, L. P. Maartens, P. H. hef Lam. Plattelandspartij (Braat). Rechts A. v. d. Hoven, J. Schneider, H. W. EUfrich, A. H. Th. Kortlang, A. Bouman, K. Dees, A. H. Verweij, mr. heeft, naar 't schijnt geld genoeg, hij heeft de beide kamers gehuurd en dade lijk twee maanden huur vooruitbetaald. Jammer genoeg, dat ik nu geen kamer meer vrij heb, misschien zou ik die dan nog aan een Franschman kunnen ver huren dan kon 't hier toegaan als hij 't bouwen van den toren van Babel. Is de geheele étage door u ge huurd vroeg Hetmi aan haar oom, toen zijn vrouw eindelijk was wegge gaan. De helft maar, kind, maar die be staat al uit tien kamers, het huis is heel groot. En is alles altijd verhuurd Meestal wel. Zelden staat er een kamer langer dan een week leeg. Mijn vrouw is, ofschoon zij ongetwijfeld van Socrates' vrouw afstamt, een uitsteken de huishoudster, haar pension staat goed bekend, en zij zorgt heel goed voor haar huurders, zij gaat zelf alles na en kookt uitstekend. Als men zich maar aan haar wat ruwe manier van doen kan gewennen, heeft men het goed bij haar. 't Is niet altijd gemakkeijlk, vrede met haar te houdenjij zult dat ook nog wel ondervinden, maar men gewent er aan en leert het verdragen. Of men zegt haar eens flink de waar heid, dat helpt dan wel voor eenigen tijd. Zij heeft overigens ook haar vele, goede zijden, is heel goedig en blijft nooit lang boos, maar het onbreekt haar aan beschaving. Daarmee moet worden begonnen, als men nog een kind is, an ders wordt het toch maar zoo'n vernisje. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1