500 25 )CHT 3UÜ Vvoeteofhoongd' 15U CXI MAANDAG 29 MEI 1000 ANTWERPEN erdag) CHAP" él BINNENLAND PEU1LLETON LEVENSSTORMEN. Stads- en Provincienïeuws irlijk 'ze Ie uitspreken, Goochem maximum te geven ■'"k mensch was ie! - zei 't een beetje stampvolle tribune •nschappelijke ver- ht en wet. Zei, dat fing nu maar eens nd moesten geven ..uen voet vrijspraak ivrijheidsstelling vra- officier zei niets. De de raadkamer, nog noppert de Edelacht- t zooiets van vrijge- iddellijke invrijheids- Edelachtbare het er ■s. olieke tribune wordt iet volk :t jopie Slimmerige! ig van de begrippen van dezelfde zitting mand 14.75 (zegge vijftien stuivers) had dit geld later had die zich verdedigde „Dan had die man zijn om aan iemand 1 niet kent op goed geven" veroordeeld i tot 1 jaar en drie isstraf. en aan een effectje, acht om mijn schets e maken Dat neem t kwalijk. Alleen stel Historisch 11 Mei een tweede school. Stoomvaart. WILHELMINA" uur DOKKADE uur. 2e klasse f 2.50, Donderdagavond 1 IN OOSTERHOUT. santé er leiding van den lordrachten. uur geen toegang. 3P bij inschrij- rlijke BOVENWO- JIN aan de Glacis- van alle gemakken ioven-achter leeg. te leveren vóór 3 j Notaris PAAP te an biedingen staanvragen. DE RUIJTER, Nieu- vraagt wegens hu- tegenwoordige, een stbode Dienstbode iet beneden de 17 aan te melden des uur Koningsweg 29. een m eisje of halve dagen, huisstraat 74boven. No 125 ie Itddeib. - Rotterdam igelegen plaatsen. /AN PASSAGIERS iREN EN VEE. V. MM f- T.n, nut ï.m. We Vlei 8 Vlissingen O E E N afvaart. ties te bekomen J.V. Trans^en Mij Erven G. VOS. Tel. B. EENHOORN, Tel. 153. OOSTERHOUT, Tel. 28-. BUITENHEK, Tel.101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. UitgaveFirma F. VAN OF VELDE jr Jalstat 58, Vlissingen. Tel. Interc. !S. Postrekening 06281. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel s, uiigezonderd op Zondag en algemeen srkende Cbrisfeliji De abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. Gd ft gulden bij verlies 4 f* gulden bij verlies van een duim. 100 gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uftnoodigingen voor de Haagsche Conferentie. Naar het Haagsche Correspondentie bureau verneemt zijn thans de uitnoodi- gingen voor de Haagsche bijeenkomst verzonden. De uitnoodigingen geschied den, gelijk bekend, door den president van de conferentie te Genua, in over eenstemming met de Nederlandsche re geering. De bedoeling is, dat op 26 Juni a.s. te Den Haag twee commissies zul len bijeenkomen, waarvan de eene zal zijn samengesteld uit deskundigen van de te Genua vertegenwoordigende sta ten, behalve Rusland en Duitschland, terwijl de tweede uit Russische deskun digen zal bestaan. Tevoren zullen op 15 Juni a.s. te Den Haag hoogstens twee afgevaardigden van elk der sta ten, welke te Genua vertegenwoordigd waren, behalve Rusland en Duitsch- land, vergezeld van een beperkt aantal I deskundigen bijeenkomen, ten einde hun deelneming aan alsmede de samen stelling en werkwijze van de niet Rus- sische"commissie te bepalen. Op zijn laatst op 20 Juni d.a.v. zullen de namen van de deelnemende landen en van hun deskundigen door tusschen- komst van het secretariaat-generaal, waarmede een Nederlander belast zal worden, ter kennis worden gebracht. De taak dier commissie za! zijn de ge schilpunten te onderzoeken, welke op het gebied der schulden van de parti culiere eigendommen der credieten tus schen de sovjet-regeering en de andere regeeringen bestaan en ter zake overleg met elkaar te plegen ten einde zoo mo gelijk tot gemeenschappelijke aanbeve- I iingen aan de regeeringen te geraken. 1 Met de voorbereiding van de inrich- ting der bijeenkomst heeft de minister van biiitenlandsche zaken belast mr. Van -de Sande Bakhuyzen, consul-gene ral/ in algemeenen dienst, die ook deel fee ft uitgemaakt van de delegatie ter conferentie te Genua. Nederland en België. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft het volgende Het is nu twee jaar geleden sinds de Belgen het tractaat neerwierpen, dat gereed was, op de onderteekeningen na. Materieel is daarmee geen kwaad ge daan; doch moreel wel de toestand van dreigende stemming, die door het Belgische annexionisme was ontstaan (usschen Nederland en België, bleef, door de plotselinge weigering om te teekenen, bestendigd. Intusschen schijnt ra twee jaren, de „furor Befgicus" ein delijk geluwd te zijn. Te oordeelen althans naar de rede, welke de oud-mi- ifister Poullet (die minister is geweest ii een annexionistisch kabinet) heeft gehouden in de Belgische Kamer en raar de groote mate van instemming, welke die rede vond. Slechts zulke hardnekkige annexionisten als de socia list Hubin schijnen hun misnoegen te kennen te hebben gegeven. Maar overi- ,3) Hevig ontsteld schrok Helmi uit haar peinzen op. Zij keerde zich om en zag ten jong schepseltje in een wijd, wit kleed voor zich staan, en groote, blau we oogen keken haar nieuwsgierig «an. Neen, je bent niet dood, je hebt geen wit kleed aan, maar ga met mij mee, ik zal je er een geven en dan ben iij ook een engel maar je moet heel jachtjes praten, anders mag je tllef tff den hemel blijven. Papa is er al, hij is altijd stil, maar mama zij liet haar stem dalen komt niet binnen, zij 'oept zoo hard en maakt ruzie met Lina daarom kan zij den weg niet vinden. Maar jou wil ik hem wel wijzen, je bent 2°o treurig en zoo mooi. Wie ben je Helmi bukte zich en omarmde de magere kleine gedaante. Diep medelij- oen beving haar bij 't zien van haar lichtje zij had niet gedacht, dat hei meisje zulk een ziekte had. Ik ben Helmi, zeide zij zachtjes en kuste haar op den kleinen bleeken mond en jij heet Thea, is het niet Het meisje knikte. Hoe weet je dat Heeft hij het je gezegd? Vroeger noemde moeder mij f'ujd Thekla, maar toen hij bij ons ™am zei hij, dat die naam niet mooi as. Thea moest ik heeten, omdat ik 00 Hef was én die naam beter bij mij gens lijkt thans eindelijk het oogenblik gekomen, waarop men kan zeggen het Belgische annexionisme is een „quantité négligeable" geworden. In weerwil van deze symplonen en van de meest vriendschappelijke be sprekingen tusschen de heeren. Van Kar- nebeètk en Jaspar schijnt het toch nog te moeilijk voor de Belgen om „over de brug te komen". Dat is psychologisch ook wel verklaarbaar. Maar waarom blijft men toch altijd staan voor het moeilijkste punt van overgang? Waar om kiest men niet een gemakkelijker weg Wij meenen dien al lang geleden te hebben gewezen en wij herhalen voor de zooveelste maal onze vraag waar om gaan de heeren Jaspar en Van Kar- nebeek niet santen eendrachtig naar de heeren van Versailles en zeggen in de revisie der verdragen van 1839 zijn wij niet geslaagd de Wielingen-kwestie heeft dat belet. Maar behalve die kwes tie, die dus open 'blijft, kunnen wij alles samen regelen. Stnk voor stuk even goed als, en makkelijker zelfs, dan in eens. En wij zijn van plan om dat ge leidelijk en gemoedelijk te doen. Laat die zaken, die immers uitsluitend ons beiden aangaan, nu maar aan ons bei den over. En dan komt alles wel in orde. Wie weet, beter nog dan volgens het tractaat. jhr. mr. A. F. de Savomin Lobman. Heden herdenkt de grijze staatsman jhr. mr. A. F. de Savorn.in Lohman zijn 85en jaardag. Geboren te Groningen heeft hij daar gestudeerd en is er 11 Maart 1861 ge promoveerd, zoodat hij reeds 61 jaar zijn meestertitel voert sinds eenige jaren ook honoris causa. Na van 1862 tot 1884 eerst rechter te Appingedam, toen rechter en raadsheer in 's Hertogenbosch te zijn geweest, werd hij hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit. In juni 1879 werd de heer de Savor- nin Lohman lid van de Tweede Kamer, waarin hij zitting heeft gehad tot 8 Februari 1921 met een tusschenpoos van 17 Februiari 1890 tot 21 Augustus 1891 als minister van binnenlandsche zaken en van Juni 1892 tot Februari 1894 ais dit van de Eerste Kamer. Sinds 1909 is hij minister van staat. Van „de Nederlander" is de heer De Savornin Lohman van 1894 tot 1921 hoofdredacteur geweest. De reorganisatie der wet op het lager onderwijs. Naar het „Hbld." verneemt, zullen de voorstellen die de regeering voorne mens is ter vermindering van de finan- cieele lasten der lager onderwijs-wet te doen, zoowel betrekking hebben op de materieele eischen waaraan thans de schoollokaliteiten te voldoen hebben, als op de interne inrichting der school. De cijfers dezer dagen genoemd als te verwachten voordeden uit deze bezui niging zijn uiteraard nauwelijks te schaften, omdat deze ook de uitgaven paste. En nu noemen allen in den he mel mij ook Thea. Je weet zeker niet, dat ik gestorven ben van verdriet, toen mijn liefste niet meer kwam. Zij" was bij die laatste woorden heel dicht bij Helmi gaan staan en fluisterde nauwe lijks hoorbaar nu wacht ik al zoo lang op hem, doch hij komt maar niet. Heb je hem misschien gezien, dat je mijn naam wist? Helmi schudde ontkennend haar hoofd. Ik heb hem niet gezien-, Thea. Ik wist van Frits, dat je zoo heet. De zieke werd onrustig, zij greep angstig Heimi's handen^ En geloof je niet, dat hij zal ko men Zeker zal hij komen, Thea, zeide Helmi met trillende stem, wees maar geduldig, alles komt terecht. Hef vermagerde gezichtje onder het dikke, aschblonde haar kreeg weer zijn vriendelijke, onschuldige uitdrukking. Dat zeggen de engelen ook en daarom geloof ik het. Ik zou je hem graag laten zien, maar dan moet je 's nachts bij me komen, dan zijn zij er altijd. Allen hebben vleugels en witte kleederen en- staan om mijn bed heen. Zij spreken o zoo zacht, en dikwijls nemen ze mij op hun vleugels al maar hooger en hooger en dan zingen zij het lied, dat hij steeds zong. Helmi knikte. Thea vlijde zich vast tegen haar aan en neuriede een lieve, wat verwarde melodie, 't Leek Helmi toe, een oud liefdeliedje te zijn. der gemeenten raken. De mogelijkheid dat aan een onderwijzer twee klassen zullen worden opgedragen en dat dus hef aantal leerlingen per onderwijzer en per lokaal zeer zal worden vergroot, ligt voor de hand. Verder verluidt, dat volkomen vrijheid van het aantal leer lingen per school overwogen wordt, waardoor de eisch van splitsing der groote scholen zou komen- te vervallen. Ook zal door vertiopging der mini mum-getallen het stichten van uiterst kleine scholen tegengegaan worden wat het Mulo betreft, staat nog niet vast of dat getal 24 of 30 (thans 18) zal worden de minister schijnt voor het cijfer van 30 'te gevoelen op grond, dat de Mulo-scholen in haar nieuwen wettelijken vorm volstrekt niet bedoeld zijn als typen van scholen, waarvan er in elke gemeente een of meer zijn moe ten, maar als scholen; die de behoeften eener streek moeten dekken. Het is duidelijk, dat daardoor op den duur het aantal kleine Mulo-scholen zal afnemen, hetgeen te meer noodig is, omdat de noodige leerkrachten zoo uiterst moei lijk zijn te bekomen. Mr. F. J. M. A. Reekers, f In den ouderdom van 80 jaar is Za terdagmorgen te Amsterdam overleden het lid der Eerste Kamer, mr. F. J. M. A. Reekers. De overledene nam voor enkele we ken terug nog ais oudste lid in jaren het presidium waar der Eerste Kamer, toen haar voorzitter, baron van Voorst tot Voorst wegens ziekte verhinderd was. In het jaar 1867 promoveerde de heer Reekers te Utrecht tot doctor in de rechten. Van 1878 tot 1894 was hij lid der Tweede Kamer voor het district Haarlemmermeer. In 1896 werd hij dcor Gelderland naar de Eerste Kamer afgevaardigd, waarvan- hij dus langer dan een kwart eeuw lid is geweest. Vereenvoudiging van de staatstaak. Het Verbond van Nederlandsche Fa brikanten Vereenigingen heeft zich met een adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin het be cijfert, dat zonder doeltreffende inkrim ping van de staatstaak, voor 1923 op een tekort op den gewonen dienst van 48 millioen gulden, vermeerderd met 21 millioen voor de spoorwegen, 10 mil lioen voor den dienst der posterijen, te legrafie en telefonie en 7 millioen als gevolg van, de aannemng van de pensi oenwetten moet gerekend worden. En men kan gerust aannemen, dat men met deze hoogere uitgaven er nog niet is. Zonder diepingrijpende maatregelen dreigt een tekort op den gewonen dienst voor 1923 van 142 millioen. Een zoo groote bezuiniging ais thans wordt vereisch't kan onmogelijk wor den verkregen door alleen na te laten uitgaven, die op zichzelf overbodig lij ken. De Staat zal zich ook uitgaven moeten ontzeggen, die op zichzelf ge motiveerd zijn, als het geld er voor Ondertusschen. liet zich in de keuken de luide stem van tante hooren, die met het dienstmeisje 'twistte en toen om haar dochter riep Thea De zieke brak plotseling haar gezang af en trok een ernstig gezicht. Zie je, fluisterde zij, zoo doet moe der nu 's nachts ook als de engelen zingen, en dan zijn ze plotseling weg en moet ik weer alleen zijn. Zeg haar niet, dat ik je verteld heb, wanneer zij ko men, anders wordt zij boos en jaagt hen voor goed weg Neen, neen, wees maar niet bang, zoo kalmeerde Helmi haar, ik zai niets zeggen, Juffrouw Lenz kwam opgewonden de kamer binnen en keek om zich heen. Zij zuchtte diep, nam haar dochter bij de hand, en ieidde haar zonder een woord te zeggen, de kamer uit, niet heftig en onvriendelijk maar zoo zacht en kalm als Helmi in 't geheel niet van haar had verwacht. Toen zij al buiten was, deed zij de deur nog weer open en riep om het hoekje Oom is thuis gekomen hij verwacht je. Haar stem klonk minder vast dan eerst. Helmi was als versteend van schrik werktuigelijk deed zij haar japon uit en doopte gezicht on handen in het fris- sc'he water. De meest tegenstrijdige gevoelens bestormden haar. Nauwelijks een uur was zij in deze omgeving en reeds had zij indrukken ontvangen als nooit te voren. Zelfs haar verloving had haar was. De tering moet onverbiddelijk naar de nering worden gezet. De doorvoering van dit beginsel is niet alleen afhankelijk van- den wil en het inzicht van de regeering, maar be hoort steun te vinden in. de overtuiging en den wil van de meerderheid van de volksvertegenwoordiging, die op haar beurt weder steun moet vinden in de overtuiging van-het Nederlandsche volk. De leden van het verbond zullen met alle ten dienste staande middelen hel pen voorbereiden en steunen alle regee- rin-gsmaatregelen, die deze hervorming kunnen bevorderen. VLISSINGEN, 29 MEI. De zomerdienst der spoorwegen op de Zeeuwsche lijn. Hieronder laten wij een uittreksel volgen uit den spoorwegdienst, welke met 1 Juni, dus Donderdag a.s. ingaat en waarbij dus ook reeds zij, die plan nen maken voor een uitstapje met Pink steren belang hebben. De treinen waar bij wij een B zetten zijn boemeltreinen en stoppen op alle stations der Zeeuw- sChe lijn. Ook geven wij door Z.N. en A.Z. aan, welke treinen Zondags niet of welke alleen Zondags rijden. Vertrekkende treinen naar overig Ne derland Vlissingen v.m. (B) (Z.N.) 5.59 Middelburg 6.10 Goes 6.47 VJake 7.05 aankomst te Rotterdam 9t>5 Den Haag 10.37; Amsterdam 11.38; Utrecht 11.04. Vlissingen v.m. (Z.N.) 7.08, Middel burg 7.17, Goes 7.37, Vlake 7.51, Rot terdam 9.55, Den Haag 10.37, Amster dam U.38 en Utrecht 11.04. Vlissingen (B.) (A.Z.) 8.12, Middel burg 8.24, Goes 9.01, Vlake 9.30, Rot terdam 11.49; Den Haag 12.21 Am sterdam 1.22 en Utrecht 1.48. Vlissingen v.m. (B.) (Z.N.) 8.59, Middelburg 9.11, Goes 9.47, Vlake 10.05, Rotterdam 1.03 Den Haag 1.50, Amsterdam 3.12, Utrecht 1.48. Vlissingen v.m. (B.) 11.20, Middel burg 11.31, Goes 12.10, Vlake 12.29, Rotterdam 3.35, Den Haag 4.25, Am sterdam 5.26, Utrecht 4.32. Vlissingen n.m. 1.16, Middelburg 1.27, Goes 1.48, Vlake 2.02, Rotterdam 4.10, Den Haag 4.41, Amsterdam 5.47, Utrecht 5.16. Vlissingen (B.) 4.22, Middelburg 4.34, Goes 5.23, Vlake 5.40, Rotterdam 8.39, Den Haag 9.22, Amsterdam 10.51, Utrecht 10.29. Vlissingen n.m. (Mailtrein rijdt door tot Roosendaal) 4.55, Rotterdam 7.18, Den Haag 7.50, Amsterdam 8.55 en Utrecht 9.28. Vlissingen n.m. 6.17, Middelburg 6.28, Goes 6.49, Vlake 7.03, Rotterdam 9.09, Den Haag 9.45, Amsterdam 10.51, Utrecht 10.29. niet bijzonder aangedaan, dat was zoo alledaagsch mogelijk in zijn werk ge gaan en langzamerhand gekomen, zoo als bij een ketting zich schakel aan schakel rijgt, tot dat hij lang genoeg is en hij gesloten wordt. Wat had dit arme schepseltje toch ondervonden, dat haar leven verwoest en haar verstand in de war gebracht had In de huiskamer rook het naar koffie en versch gebak. Helmi kreeg voor het eerst sedert baar aankomst een gevoel van behagelijkheid. Toen zij binnentrad stond een oude heer met een goedig gezicht op van zijn versleten leuningstoel. Hij had groote, blauwe oogen zooals zijn ongelukkige dochter, maar verder geleek hij meer op zijn zoon Frits. Hij kuste zijn nichtje hartelijk en schoof haar toen een eindje achteruit en keek haar oplettend aan. Een zachte uitdrukking kwam in zijn heldere oogen. Op je moeder gelijkt je niet veel, kind, zij was veel blonder, maar je hebt dezelfde verstandige, grijze oogen. Zij zag er veel mee, wat een ander ontging; ze was stil van aard en peinsde veel eiken indruk dien zij ontving behield zij langer dan. de meeste menschen. Jij gelijkt veel op je vader je hebt dezelf de trekken om den mond en tusschen de wenkbrauwen een plooi, welke een teeken van veel denken is. Frits heeft niet te veel ophef van je gemaakt. Hij trok haar nog eens tot zich en kuste haar op 't voorhoofd. Nu, mijn lief dochtertje, ik hoop van harte, dat je 't hier naar je zin zult INGEZONDEN MEDEDEELIMGEN. Ironshitislijders Uw borst van die prikkelende slijm mef de hoeststillende Abdijsiroop. ^4 Vlissingen n.m. (B.) 7.10, Middel burg 7.23, Goes 8.03, Vlake 8.22, Rot terdam 11.15, Den Haag 11.56. Bovendien rijdt Maandagsmorgen een trein te 5.28 van Vlissingen 5.4Ö, Mid delburg 5.58, Goes 6.18, Rotterdam 8.29, Den Haag 9.09, Amsterdam 10.15 en Utrecht 11.04. De uit overig Nederland aankomende treinen zijn Te Vlake (B.) (Z.N.) 7.56, Goes 8.15, Middelburg 8.53, Vlissingen 9.02, geeft geen aansluiting voor verder dan Roosendaal. Alleen Zondags komt aan te Vlake (B.) 9.15, Goes 9.34, Middelburg 10.12, Vlissingen 10.21, deze geeft alleen aan sluiting uit Rotterdam te 5.31. Aankomst te Vlake (Z.N.) 10.22, Goes 10.36, Middelburg 10.57 en Vlis singen 11.05, vertrek Utrecht 7.11, Am sterdam 6.21, Den Haag 7.33, Rotter dam 8.09. Te Vlake 12.01, Goes 12.14, Middel burg 12.35, Vlissingen 12.43, vertrek Rotterdam 8.26, Amsterdam 8.02, Den Haag 8.53, Rotterdam 9.53. Te Vlake (B.) 12.49, Goes 1.08, Mid delburg 1.47, Vlissingen 1.56, vertrek uit plaatsen verder dan Roosendaal als vorige trein. Te Vlissingen (mailtrein) 2.15, ver hebben Hij brak plotseling zijn zin af, alsof hij twijfelde aan de vervulling van de zen wensch, en streek 'zacht zuchtend over Helmi's haar. Zitten jullie nu nog niet bij de koffietafel, riep tante, onder 't binnen komen hun toe. Zeurt nu niet langer en gaat toch zitten, maar wat is 't hier donker. Waarom steek je 't gas niet aan vader Ik heb handen vol werk en moet toch nog aan elke kleinigheid denken. Zonder iets te antwoorden, stak Lenz de gaslamp aan. Ga zitten kind, zei hij vriendelijk, en vertel mij eens wat van Frits en van je reis. Hoe gaat het met den jongen Hij is den laatsten tijd erg lui met schrijven. Heeft hij zooveel te doen, of liet jij hem geen tijd Frits is gezond en heeft mij heel veel groeten voor u mee gegeven, beste oom. Hij heeft het werkelijk heel druk, want na den schooltijd geeft hij nog veel privaatlessen en ook leest hij veel ik nam maar weinig van zijn tijd in beslag- Zij was naast haar oom gaan zitten en nam een stuk van den koek, dien hij haar aanbood. Van 't eerste oogenblik af mocht ze hem graag lijden, alsof ze hem altijd had' gekend, en zij was dade lijk veel vertrouwelijker met hem dan met haar tante. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1