iOOO 25 ZATERDAG MEI Eerste Blad De komende Kamer. 60e «Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jrjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 8828T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON LEVENSSTORMEN. Brieven uit de Hofstad Asthma, Bronchitis, MO 1254 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ.1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en-aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt- I heid tot werken. gulden bij dood AAA gulden bij verlies.* f*ft gulden bij verlies* fkfk hlSEB door "Cl 111 van een hand, |H||B van UUU een ongeluk. CFBJOJ voet of oog. JLtJU een duim. ÏUU I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen BAD-EXPLOITATIE. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat voor het bad seizoen 1922 de volgende tarieven zullen gelden Tarief voor de Zeebaden Abonnementskaart voor één per soon (geldig voor één bad per dag) 10.— Maandkaart voor één persoon (gel dig voor één bad per dag) - 4. Abonnementskaart voor meerdere leden uit één gezin, mits eene hoofdkaart genomen zij (ieder) - 6. Maandkaart voor idem (ieder) - 3. Voor een badkaart voor één bad - 0.50 Voor een boekje van 10 kaarten, elk voor één bad- 4. Voor eene badkaart voor een bad voor kinderen beneden de 14 jaar - 0.25 Voor eene badkaart voor een volks- bad voor kinderen beneden de 14 jaar - 0.10 Voor eene badkaart voor een volks- bad welke geen reoht geeft op bad goed - 0.15 Abonnementskaart voor een per soon (geldig voor één volksbad per dag)- 4.50 Maandkaart voor een persoon (gel dig voor één volksbad per dag) - 2. Aan ieder bader wordt verstrekt een zwembroek of een badcostuum en een bad handdoek en wel een zwembroek en een badhanddoek a ƒ0.10 per stuk en een bad costuum a 0.20 per stuk, terwijl een bad muts wordt verstrekt tegen betaling van ƒ0.20 per stuk. Voor ieder stuk linnengoed meer wordt in rekening gebracht ƒ0.10. Voor een badmantel wordt in rekening gebracht ƒ0.30. Tarief voor de Zonnebaden. Deze prijzen zijn geheel gelijkluidend aan die der Zeebaden. Tarief voor de Strandstoelen. Voor het gebruik van een strandstoel wordt 10 cent per uur of gedeelte daarvan geheven. Dagkaarten (behalve Zondags) worden afgegeven voor 50 cent. Maandkaart voor één persoon voor een vasten stoel ƒ7. Abonnementen en badkaarten worden af gegeven onder de volgende voorwaarden 1. dat geen losloopende honden op het badterrein en geen honden in de badkoet sen of in het zeebad worden medegenomen 2. dat bij langer gebruik van een bad koets dan 40 minuten voor ieder kwartier of gedeelte daarvan ƒ0.20 extra zal worden betaald 3. dat baders, die zich naar het oor deel van het badpersoneel te ver in zee wagen en op het sein van dat personeel 12) Laten wij maar denken, dat het toevallig is, juffrouw Röderer, en daar u het een prettig toeval noemt, het voor een gunstig voorteeken houden voor mij en mijn blad, dat nog steeds wacht op uw bijdragen. Helmi schudde haar hoofd. Dat zal nog lang duren, ik heb tot nu toe -niets goeds tot stand gebracht en zal voorloopig ook niets goeds schrijven, u hebt mij te hoog geschat. Heb daar maar geen zorg over, zei hij, terwijl hij haar het kleine reis- taschje afnam, dat komt mettertijd wel terecht. Voorloopig moet u in 't ge heel niet werken, vóór alles moet u zich hier eerst op uw gemak gaan ge voelen en u eens flink ontspannen. U is erg vermagerd door het verdriet van den laatsten tijd. Hoe gaat het bij mij thuis met moeder en Anmie Beiden zijn gezond en droegen mij de groeten aan u op, die ik zou overbrengen, zoodra ik u zou ontmoe ten. Dat is nu eerder gebeurd dan ik dacht. Er schijnt niemand te zijn van uw bloedverwanten, om u af te halen vindt u 't goed, dat ik u naar de plaats van bestemming breng Zij nam zijn aanbod dankbaar aan en "ij bracht haar naar een rijtuig. Zijn prettige, ongekunstelde manieren deden haar aangenaam aan. Bepaald gemakkelijk zijn de Btrlijn- sche huurrijtuigen niet en door hun ge ratel verhinderen zij de inzittenden, een gesprek te voeren. Dus reden ze, zon der veel te praten door dj drukke stra in, die Helmi's opmerkzaamheid geheel niet onmiddellijk terugkeeren, de verdere toegang tot het baden wordt ontzegd zon der terugbetaling van eventueel betaalde bad- of abonnementsgelden; 4. dat de baders zich niet langer in badcostuum op het terrein bevinden dan noodig is om zich uit badkoets of cabine naar het water te begeven of omgekeerd. Kinderen beneden 10 jaar worden zon der geleide niet in het Volksbad toegelaten. Vlissingen, 15 Mei 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het valt ongetwijfeld moeilijk te ont kennen dat in geen der parlementen in de oude en de nieuwe wereld het ge halte zoowel der leden als van het peil der beraadslagingen er bijster op voor uit is gegaan. Wie in het buitenland vertoeft en van nabij de bijeenkomsten der onderscheidene voiksvertegenwoor- dingen medemaakt, of wie uit de cor respondenties in de bladen geregeld kennis neemt van wat er op parlemen tair gebied over de grenzen gebeurt, zal allerminst in geestdrift kunnen geraken over het groote en goede vo'orbeeld, dat in vele landen de representanten des volks geven, waar het geldt de wereld uit het diep moeras der economische en politieke inzinking te halen, waarin zij thans meer dan ooit verzonken is en dreigt ten onder te gaan. Wie vermeend mocht hebben dat ook het parlementa risme uit den grooten wereldkamp, waarbij het zoovele jaren ter wille van den z.g. godsvrede heeft moeten zwij gen, nu gelouterd en verjongd ten ar beid is getogen om de geleden schade dubbel en dwars in te halen, zulk een is volmaakt bedrogen uitgekomen. Partij haat en intriges, kuiperijen op groote en kleine schaal, het najagen van lou ter eigen belang of het bevorderen van de belangen en belangetjes van politie ke vrienden,die op hun beurt tot weder dienst worden opgeroepen en bereid zijn, al die leelijke uitwassen van een vertegenwoordigend stelsel, dat zeer ze ker zijn goede, zijn voortreffelijke deug den, maar daarnevens zich zelf maar al te vaak ontsiert door allerlei openlijke en heimelijke ondeugden, dat alles van uit den vóóroorlogschen tijd ai te wel bekend, het is ook thans nog verre van verdwenen, helaas tiert nog in veel al onverminderde kracht. in beslag namen. U heeft hier zeker nooit een echten winter, zei ze en wees op den vuil bruinen rijweg. Mijn huisje ligt nu diep in de sneeuw. Herbert lachte. Zulke idyllische tafereeltjes zult u hier missen, of 't moest zijn, dat de Tiergarten zich eens in zoo'n vlekkeloos wit gewaad hult. In de stad zorgt een wijze overheid er voor, dat groote hoo- pen sneeuw tot het rijk der sprookjes behooren. Een poosje later liet Helmi door schemeren, dat zij toch wel wat angst had voor de eerste ontmoeting met haar bloedverwanten. Ik ben anders niet zoo gauw in de war, zei zij, maar nu ben ik bepaald angstig. Ik heb zoo het gevoel, dat zij er zich een beetje over verwonderen, dat ik de uitnoodiging aannam, en dat zij het natuurlijker zouden vinden, daf ik me zoo gauw als 't maar mogelijk was, den trouwring aan den vinger had laten steken nu ik eenmaal het on geluk heb gehad, mijn lieven vader te verliezen om dan goed geborgen als ik zou zijn, verder kalm af te wachten wat het lot mij nog zou brengen. Oom schrijft wel heel vriendelijk, maar uit een paar opmerkingen, die Frits zich liet ontvallen, kan ik mij wel zoowat voorstellen, hoe 't bij oom Lenz in huis toegaat, en weet ik, dat ik nu juist niei een heel liefdevolle ontvangst te wach ten heb. Tante commandeert, oom ge hoorzaamt om des lieven vredes wille en de dochter Thekia Thea, zooals men haar noemt is altijd ziek en ik geloof, ook wat zwak van geest. En ondanks dit treurig vooruit zicht, wilt u probeeren Ja, ik wil probeeren, zei ze haas tig en klemde de handen in elkaar. Ik wil, ik moet ik wist niet, waarheen Nochtans mogen we ons gelukkig prijzen, dat zij het ook niet geheel zon der blaam, ons parlementair stelsel ons in het bezit heeft gesteld eener verte genwoordiging, die zeer zeker meer deugden dan gebreken aan den dag ge legd heeft, en welker tekortkomingen gelukkig noch de draagkracht noch den omvang bezitten noch ook het verfoei lijk karakter, hetwelk menig buiten- landsch parlement aankleven. Toch is ook onze Tweede Kamer er in de laat ste jaren niet op vooruitgegaan, doch wanneer we aan de mogelijk nieuwe sa menstelling gaan denken, welke de eerstvolgende zitting ten tooneele bren gen zal, dan kon het nog wel zijn, dat de oude en thans begravene, het van de nieuwe, toekomende wint. De deze week gepubliceerde candidatenlijsten der meer dan vier tientallen tellende politie ke partijen en partijtjes doen het maar al te zeer gevoelen, hoe elk speciaal be langetje, elke ontevredenheid bij diverse groepen en groepjes naar een vertegen woordiger, een bepleiter, een woord voerder in 's lands parlement snakt. On getwijfeld telt menige lijst namen van voortreffelijke mannen en vrouwen, wier intrede in 's lands vergaderzaal een zege voor land en luiden zijn kan, maar ook hoe al te talrijk zijn dezulken onder de candidatennamen, die niet het bree- de volksbelang-voorstanders zijn, maar speciale belangenjagers en vertegen woordigers van allerkleinste groepjes. Hoe zullen dusdanigen, gesteld dat zij gekozen worden zich verhouden tegen over de groote vraagstukken van het volksbestaan, die toch zoo geheel ver schillen en grooter kennis van zaken en inzicht eischen, <k:; .veike noodig zijn om de speciale belangen en belangetjes voor te staan, voor welke zij metter daad werden afgevaardigd Nieuw bloed, we wenschen het der Kamer van ganscher harte toe, maar niet van min der gehalte, van ondeugdelijker samen stelling en levenskracht. Uiteraard zul len velen der candidaten van de diverse dwerggroepen niet verkozen worden om den drempel der vergaderzaal te overschrijden, doch wellicht zullen toch meer dan verwacht en ongetwijfeld wenschelijk is, het door hen beoogde doel bereiken. Wat dan Zullen zij veel vruchtbaar werk kunnen leveren, de eenlingen, die meer dan de groepsge- wijzenen zich zullen moeten en vooral kunnen geven, willen zij „het oor der Kamer" krijgen. Meer dan ooit zal deze te gaan en ik moet een poosje weg uit mijn gewone omgeving, om mijn rust weer te vinden. Eenzaam zoo verder leven in ons huisje slechts met het verschil, dat in- plaats van vader... Zij kleurde erg en streek zich vlug ever de oogen.' De tijd heelt alles en zal mij ook rustiger maken, misschien doet hij aan mij nog een wonder die goeie Annie hoopt het. Arme, kleine Annie. Zij schreide toen ik wegging zij heeft moeder en zuster en voelde zich toch altijd zoo eenzaam, als wij eens een paar dagen van elkaar waren. Naar haar zal ik wel erg verlangen. De wagen hield stil. Wij zijn er juffrouw, zei Herbert en zijn oogen dwaalden langs hei groote gebouw. Hoeveel trappen hoog moet u zijn Vier, zeide Helmi en zuchtte zachtjes. Neemt u mij niet kwalijk, als ik u vraag, mij nu aan mijn lot over te laten, mijnheer Behrens vroeg zij, nadat de portier haar bagage in ontvangst had genomen en zich bereid hacf verklaard het mmr boven te brengen. Zeker niet, juffrouw, ik verheug me er over dat ik de eerste was, die u in Berlijn mocht begroeten. Bij ontmoe tingen van familieleden heeft men geen vreemden noodig. Vooral bij dezen niet, zei Helmi bitter en reikte Behrens de hand. Ik dank u hartelijk voor uw geleide en ais u in de eerstvolgende dagen eens een half uur tje over hebt, komt u me dan eens be zoeken een inwendige stem zegt me, dat ik het heel prettig zal vinden, een hekend gezicht te zien. Herbert hield Helmi's smal, zacht handje langer in de zijne dan noodig was. Een eigenaardig gevoel beving Kamer leden bevatten, die voor het gros der kiezers, ook van hen die speciaal hen uitkozen, slechts een naam zijn, een rangnummer op de candidatenlijst, maar zonder eenig verder contact, en ook meer dan ooit zullen plaatselijke en gewestelijke belangen, die voorwaar toch niet minder zijn, en vertegenwoor diging behoeven, dan de belangen eener kleine maar meer verspreide groep, die een speciaal en zeer -beperkt oogmerk najagen, ten achter geraken. Intusschen, de Kamer is er nog niet slechts de noodzakelijke voorbereiding harer toekomende samenstelling is een nieuw stadium ingegaan. Het raderwerk is nu in gang gezet moge dan de uit komst blijken, dat het ook het „rad van fortuin" is geweest, hetwelk land en volk aan een kundige en waardige ver tegenwoordiging geholpen heeft. Zuinigheid. Internationaal. De H. B. S. van een millioen zal er hoogstwaarschijnlijk nu toch komen. De gemeenteraad heeft zich laten afschrik ken door den wethouder van onderwijs, die met zijn portefeuille is gaan ram melen. Eén slag heeft de raad nog om den arm gehouden, ni. dat hij na de aan besteding en voor de gunning eerst nog geraadpleegd wordt. Natuurlijk heeft dit niet veel meer te beduiden, want aan terugkrabbelen valt dan- niet meer te denken, behalve wanneer de laagste inschrijver nog boven de raming bleef. Inmiddels heeft het dagelijksch be stuur medegedeeld, dat het voornemens is voor te stellen om de belasting met 25 te verlagen. Dat lijkt heel wat, maar hei is niet zoo heel veel. De ge meentebelasting is ongeveer met 350 gestegen sedert 1912 en dus heeft het bedrag van 25 niet heel veel te betee- kenen. Wanneer het juist is dat minis ter Aalberse voornemens is een wets voorstel in te dienen, waarbij nog meer huurverhooging in uitzicht wordt ge steld, dan is die 25 belasting zoo al weer naar de maan. Natuurlijk zullen we de verlaging dankbaar accepteeren, om daarna onmiddellijk op nog meer aan te dringen, want binnen afzienba- ren tijd moet de belasting nog veel meer dalen. Wanneer de gemeente echter voortgaat een millioen aan één H. B. S. te besteden zal er van die verlaging niet veel kunnen komen. Mag men de mededeelingen over de resultaten van de combinatie der brand weer met de politie gelooven, dan levert deze een aardig financieel voordeel op. hem, toen hij in die oogen keek, die hem een paar maanden geleden zoo spottend en overmoedig aangezien had den en n-u zoo zwaarmoedig de wereld in keken. Zijn schuid was het, dat het meisje haar ouderlijk huis had verlaten, waar zij rustig en veilig had kunnen leven het zaad van innerlijke ontevre denheid, dat hij moedwillig en met be rekening gezaaid had, was opgekomen, het meisje was in den strijd om 't be staan de wereld in- gedreven. Wat van haar zou worden, dat lag nu in zijn hand zoo meende hij en -in het medelijden, dat bijna tegen zijn wil in hem wakker werd, mengde zich de voldoening, dat vervuld was, wat hij, hoewel nog onduidelijk, had gewenscht toen hij Helmi den eersten keer zag en wat daarna een vast voornemen in hem was geworden. Maar ze moest eerst weer gezond en vroolijk worden. Zij geleek nu ai heel weinig op de Helmi, die hij den vorigen zomer had leeren kennen. Het bleeke gezichtje onder den somberen rouwhoed had een vreemde uitdrukking gekregen, ais van innerlijk lijden. Die trek moest weer van haar gelaat verdwijnen, wilde zij er weer zoo aantrekkelijk en bekoorlijk uitzien als vroeger. Het onaanzienlijk bleeke roosje moest eerst weer zulk een schitterend roode bloem worden, als die, welke hem dien zomer had aangetrokken dan eerst zou hij het de moeite waard vinden haar te plukken. En die moeite zou wel niet al te groot zijn. Zou zij anders wel gekomen zijn, als het niet was om hem Wat kon het hem trouwens schelen of hij een meisjeshart bedroog. Rozen zijn er om geplukt, meisjes om ge kust te worden. Zoo luidde zijn levens wijsheid. Dat er vrouwen zijn met een vast karakter en een sterken wil. die INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. of andere ziekten der ademhalingsorga nen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien, die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel, welks naam Gij moet onthouden de AbdijSirOOp. GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel roo- ken, te veel alcahoi gebruiken, Iaat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht nemen, moeten in ge zondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. 41 Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters als zij gezond zijn, filtreeren zij de onzui verheden uit het bloed, maar zij ver zwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolko men en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, on natuurlijke loomheid, verlies aan ge wicht, aanleg voor waterzucht, ontste king van de nieren of blaas, rheumati- sche pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pijlen u hierin bijstaan zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwater zucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuur-kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergeneesmiddel. Te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstr. 13, a 1.75 per doos. Niet minder dan 81 personen zijn reeds uit den gemeentedienst verdwenen, waardoor een besparing is verkregen van 178 duizend gulden. De verminde ring van dit aantal personeel is verkre gen door niet aanvulling van vacatures en door deh overgang van brandweer lieden naar de politie. Op de politie is door vereenvoudiging der administratie en vermindering van hooger personeel ruim een ton bespaard. Alles te samen is op beide diensten ruim drie ton be zuinigd, een bedrag dat er mag zijn. De organisatie van de brandweer-poli- haar liefde bestrijden en zich niet in den afgrond laten trekken, en dat er ook zulke vrouwen bestaan, die door haar reinheid en echt vrouwelijke zachtheid van iemand alles kunnen maken, och, hoe zou Herbert dat weten, de man, die tot dusver slechts een leventje van ple zier had geleid Op de tweede verdieping aangeko men bleef Helmi staan en drukte de hand tegen haar hart. Waarom klopte het zoo hevig Kwam het door de voor haar ongewone inspanning van het trappen klimmen, was het de angst voor de volgende minuten, of had de stevige handdruk van den man, die voor haar slechts Annie's broeder zijn mocht, haar bloed dermate in beweging gebracht? Zij haalde diep adem en op haar gezicht kwam een trek, die toon de, dat zij een vast besluit had geno men. Vooruit, dacht zij bij zichzelve, wat komen moet, komt toch, of ik het al of niet uitstel. Op de bovenste trap stond de portier met de bagage op haar te wachten. Moet u in 't pension zijn, juffrouw, of bij mijnheer Lenz zelf? Is hier dan ook een pension Nu, hier misschien niet, maar de dame, die hier in huis kamers verhuurt, heet ook Lenz. Dus u moet bij den heer Lenz zijn Zij knikte toestemmend. Nou, bel dan maar eens juffertje, ik moet weer naar beneden, ik mag niet lang uit mijn kamertje wegblijven. Helmi gaf hem een fooi en belde aan. Een poosje moest zij wachten, toen werd de deur een eindje geopend en boven de veiligheidsketting verscheen een gezicht onder een zwarte muts. Ach, lieve hemel, liet zich een langzame stem hooren, bent u de nicht uit Pommeren en bent u heelemaa! al-

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1