VRIJDAG 26 MEI flEMEENTEBESTUUR BINNENLAND LEVENSSTORMEN. Stads* eaProvincfenieuwg Verouderde heestprobSl/hTbf" FEUILLETON VUSSLNGSCHE COURANT BAD-EXPLOITAT1E. Burg. en Weth. van Vlissingen doen te weten, dat de Zeebaden zullen worden ge opend op Zondag 28 Mei a.s., met uitzon dering van het Volksbad, hetwelk zal wor den geopend op Zondag 4 Juni e.k. Vlissingen, 26 Mei 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele belasting no. 4, dienst 1922. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier, wegens de personeele belasting no. 4, dienstjaar 1922. De daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aan slagen op den bepaalden tijd aan te zui veren, ook ter voorkoming van vervolgin gen, en herinnert, dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van ver huizing moeten worden gedaan bij den in specteur der directe belastingen, in wiens inspectie de aanslag is vastgesteld, binnnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 26 Mei 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. STREMMING VAN HET VERKEER OVER DE SCHIPBRUG TE VLISSINGEN. De Burgemeester van Vlissingen, gezien de aanschrijving van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat maakt bekend, dat in verband met het te water laten van het stoomschip „Kertosono" op Zaterdag 27 Mei a.s. het verkeer over de Schipbrug al hier, vanaf 12.30 uur n.m. tot zoolang als noodig zal blijken, zal zijn gestremd. Vlissingen, 26 Mei 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Invoering der Tabakswet Tengevolge van het inwerking treden op 1 Juni 1922 van de Tabakswet 1921 moet ieder, die op dat tijdstip tot ver bruik bereide tabak en tabaksfabrikaten ten^vericoop in voorraad heeft, daarvan \s\terlijk op den èerstvölgenden werk dag (dus 2 juni e.k.) aangifte doen ten iantore van den rijksontvanger. Deze aangifte moet uiterlijk den dag na ontvangst evenzeer geschieden van de tabak en tabaksfabrikaten, die voor 1 Juni 1922 zijn verzonden doch na dien datum in het bezit van den weder- verkooper zijn gekomen. De aangifte moet onderteekend zijn en opgaaf bevatten van a. Naam en woonplaats van den aan gever b. Soort en hoeveelheid der voor handen tabak, gesplitst naar merken, nummer of kwaliteiten c. den kleinhandelsprijs afzonderlijk voor elk merk, elk nummer of elke kwaliteit d. nauwkeurige aanwijzing van de plaats waar de tabak in voorraad was oi ingeslagen is. Niet-inlevering of het indienen eener onjuiste opgave wordt gestraft met een geldboete van ten minste 100 en ten hoogste 1000. Modellen der aangifte zijn reeds nu ten kantore van den rijksontvanger ver krijgbaar. ii) En zij zal toch geen wrok tegen mij koesteren, omdat haar ouders mij verstieten, toen ik mijn eigen weg ging dien ik trouwens wel moest gaan, wilde ik niet te gronde gaan. Wat zou ik haar graag al het goede vergelden, dat haar ouders mij bewezen hebben. Ik mag dan in de oogen van vele men- schen lichtzinnig gehandeld hebben dat oordeel moet ik mij laten aanleunen en ik wil me ook niet beter maken, dan ik ben, maar ondankbaar zooais j mama mij noemde in den eenigen brief, dien ze mij schreef ondankbaar ben ik niet. Als Helmi mij in de gelegenheid I stelde, een klein gedeelte van mijn schuld jegens haar af te doen met welk een vreugde zou ik dat doen en wat zou ik haar er nog dankbaar voor zijn ook. Zij was opgestaan en schreed opge wonden op het zachte kleed heen en weer. Herbert keek haar na. Hoe mooi vielen de plooien van haar rood huis kleed langs haar slanke gestalte. Wat was zij verleidelijk mooi. En ze hield van hem. Er werd reeds lang verteld, dat zij hem had verkozen boven veien op dit oogenbiik betreurde hij het 'evendig, dat de werkelijkheid er nog ver vandaan was. Komen zou het, daar van was hij overtuigd, want wie had iem ooit weerstaan Maar zij maakte Loodswezen enz. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Juni 1922, benoemd a. tot commissaris van het loodswe zen, enz., tevens ontvanger der loods gelden te Dordrecht, de commissaris van het loodswezen, enz. tevens ont vanger der loodsgelden te Hellevoet- sluis, A. Schenk b. tot commissaris van het loodswe zen. enz., tevens ontvanger der loods gelden te Hellevoetsluis, de commissa ris van het loodswezen enz., tevens ontvanger der loodsgelden te Vlieland, A. Blom c. tot commissaris van het loodswe zen enz., tevens ontvanger der loods gelden te Vlieland de commissaris van het loodswezen enz., tevens ontvanger der loodsgelden te Harlingen, H. W. Balfoort; d. tot commissaris van het loodswe zen, enz. tevens ontvanger der loods gelden te Harlingen, de commissaris van het loodswezen enz., tevens ont vanger der loodsgelden te Brouwers haven, tevens belast met de waarne ming van gelijke betrekking te Zierik- zee, A. Woudstra e. tot commissaris van het loodswe zen enz., tevens ontvanger der loods gelden te Brouwershaven, de commis saris van het loodswezen enz., tevens ontvanger der loodsgelden te Dordrecht J. Bakker, en onder handhaving van Brouwershaven als zijne standplaats, tevens belast met de waarneming van de betrekking van commissaris van het loodswezen, enz. tevens ontvanger der loodsgelden te Zierikzee. Werkplaatsenpersoneel der Netierl. spoorwegen. Van betrouwbare zijde verneemt „de Tel.", dat ae minister van waterstaat zijn sanctie heeft verleend aan de voor gestelde loonsverlaging voor het werk- plaatspersoneel met 10 mits het per soneel door een 54-urige werkweek toch niet aan inkomsten achteruitgaat. De regeling van de 54-urige werk week moet nog de goedkeuring van den minister van arbeid wegdragen. Zoodra dit geschied is, volgt het offici- eeie antwoord van den minister van waterstaat aan de directie der Nederl. Spoorwegen. De hitte. Het Kon. Nederiandsch Afeteorolo- gisch Instituut te de Biidt meldt d.d. 24 dezer Bij het voortduren der hitte- periode werd heden te de Biidt de tem peratuur van Maandag overtroffen. De thermometer steeg tot 33.6 gr. Celsius. Uit Groningen werd gisteren circa 34 graden gemeld, uit Maastricht 34.3, te Vlissingen zelfs 34.9. Hooger tempera tuur kwam in Vlissingen zelfs in den zo mer niet voor. Wij hebben dus hier het record ge slagen. VLISSINGEN, 26 MEI. Onze haven in 1921. Aan het verslag over de exploitatie van onze haven over 1921, dat in de he den gehouden zitting van den gemeente raad werd overgelegd, ontleenen wij het volgende Het vaste personeel werd met een kraanman uitgebreid, aangezien het aantal loopkranen met twee werd ver meerderd en door den bouw van een smederij de gelegenheid om alle onder- 'f hem wel heel moeilijk, de mooie kunstenares. Al dacht Kora ook nog zoo vrij, zij trok toch streng een grens, die het ge oorloofde van 't ongeoorloofde scheid de 't „tot hiertoe en niet verder" merkte men steeds in haar manier van omgang met de menschen en niemand had 't nog gewaagd deze grens te over schrijden. Haar opvoeding in het huis harer pleegouders, de zedelijke grond beginselen die men haar daar had inge prent, hadden haar karakter gestaald. Daarbij kwam nog de liefde voor haar kind, waarvoor zij een goede moeder wilde zijn, waarover het zich nooit zou behoeven te schamen. Haar omgang met de heeren der schepping, waaraan zij zich niet wilde noch kon onttrekken, was onschuldig, maar die omgang was haar toch onont beerlijk, daar haar tintelende geest steeds opwekking behoefde en ook gaarne gaf. Val al haar bezoekers vond zij Her- bert Behrens den belangwekkendsten, hij was geestig en zijn spottende op merkingen amuseerden haar zij wer den boos op elkaar, verzoenden zich en zij bleef voor hem de goeie vriendin, die aan geen verliefdheid dacht. Zoo onzelfzuchtig in zijn gevoelens was hij nu juist niet altijd. Ook nu zag hij haar met schitterende oogen aan. Vroeg of laat wordt ze toch de mijne, dacht hij bij zichzelf. Al haar preutschheid is maar aanstellerigheid. Zij komt wel tof mij en met haar al haar geld ook. Ik moet geduld hebben. houdswerkzaamheden en kleine repa- tiën aan het kranenmaferieel zelf te ver richten, geschapen werd. Overigens hadden onder het vaste personeel geen mutaties plaats, terwijl met het losse personeel geen ernstige moeilijkheden werden ondervonden. Aan salarissen werd uitbetaald 8775 (in 1920 8024.98) aan arbeidsloon ƒ40312.61 (v.j. ƒ34619.19) aan pre- mié'n ongevallen- en invaliditeitsverze kering ƒ4655.66 (v.j. ƒ4611.93) aan door de gemeente te storten pensioens bijdragen 2120.76% (ƒ1859.41) en aan zieken-verlofgeld 655.76% (ƒ658). Het risico der ongevallenverzekering bleef overgedragen aan de „Eerste On derlinge Aannemers verzekerings-maat- schappij" te Zwolle. Over 1920/1921 werd 795.78% winst uitgekeerd. Be halve een handverwonding, die de am putatie van den linkermiddenvinger ten gevolge had, vonden geen ongelukken van beteekenis plaats. Aan het onderhoud der gebouwen en terreinen werd 3534.25% uitgegeven, tegen 5541.83% in 1920. De toestand der oude houten loodsen wordt van dien aard, dat binnen afzienbaren tijd öf tot belangrijke herstellingen zal moeten worden overgegaan öf tot vernieuwing dient te worden besloten. Met het oog op de aanstaande uit breiding der buitenhaven, waardoor nieuwe perspectieven voor den bloei en ontwikkeling van Vlissingen's havens worden geopend, lijkt het raadzaam voorloopige herstelling boven vernieu wing te kiezen. Ook de bestrating zal in de naaste toekomst niet onbelangrijke uitgaven eischen. Aangezien liet kostbare gereedschap van het havenbedrijf geborgen was in de daarvoor minder geschikte loods no. 38, welke loods bovendien Voor de uitoefe ning van het eigenlijke havenbedrijf moeilijk gemist kon worden, werd op 't middenterrein tusschen de beide bin nenhavens en ter hoogie van de vaste kraan een gereedschapsioods gebouwd, en in gebruik genomen, die uitmuntend aan het doel blijkt te beantwoorden. In dit zelfde bouwwerk werden, een wachtlokaal voor het losse personeel en een smederij aangebracht, zoodat daarmede in verschillende dringende behoeften werd voorzien. Aan loods- en terreirïiiuur werd ge- ind ƒ17658.04 (v.j. ƒ17925.44) hier van werd 2402.29 (ƒ4365.58) door verhuring volgens tarief verkregen, ter wijl het overige uit bestaande en nieuw gesloten overeenkomsten voortvloeide. De kranen bevinden zich in goed bruikbaren staat. De exploitatie van de groote kraan bracht 9720.23 7094.69) op, terwijl de onderhoudskosten 477.90 318.83) bedroegen voor de drie 6-ton's loop kranen beliepen deze cijfers respectie velijk ƒ8722.66 3514.75%) en ƒ3201.34 260.17%). De tweede loop kraan was in de laatste dagen van 1920 uit Hamburg op het haventerrein alhier gearriveerd. Deze kraan bleek goed te voldoen, zoodat eenige maanden later nog een dergelijke kraan bij dezelfde firma Nagel en Kaemp werd besteld. Deze kwam in- September van het loo- pende jaar in bedrijf. Inmiddels was bij deze firma een grijper van 1 M'. inhoud aangekocht, welke bij de 6-ton's kranen kan worden gebezigd. Deze grijper doet zijn werk goed en werd gebruikt bij het lossen van steenkolen, grint, zand en kalk. Onder dit gepeins echter zag hij ais in een visioen Helmi's gestalte, zoo slank en bekoorlijk het blanke, ver standige voorhoofd, waarlangs het glanzende haar krulde, en de mooie donkere oogen. Beiden zou hij nu dagelijks zien en beiden stelden belang in hem. Naar welken kant zou de weegschaal ten slotte overslaan Ja, hij had het maar goed, hij behoefde maar te willen en de keuze stond aan hem. Kora bleef voor hem staan en verbrak daardoor zijn gedachtengang. Behrens, je belooft me, nietwaar, een goed woordje voor mij bij Helmi te doen. Je weet. mijn omstandigheden zijn zóó, dat ik Helmi in elk opzicht ter zijde kan staan. Laten we nu zoo afspreken, me vrouwtje Kora ik breng je pleegzuster zoo spoedig bij je, als ik maar kan dan moet je verder zelf probeeren, of je haar kunt overhalen. Is dat goed Uitstekend, zei ze en reikte hem de hand. En nu blijf je bij mij theedrinken, we blijven vandaag alleen. Én je getrouwe volgeling, de ba ron, die weer is komen opdagen Die is vandaag niet toegelaten, zei ze lachend. En zal ook buiten je officeele ontvangdagen niet meer worden toege laten i— Ai weer jaloersch Ik dacht, dat je die sport er aan had gegeven. Jaloersch Ik 'f Is belachelijk. Maar die vlasblonde Koerlander bederft voor mij elk bezoek hier. Is het niet om Aan kaai- en liggelden werd ontvan gen 13738.38, tegen 7077.25 in 1920 ƒ5802.96 in 1919 en ƒ3706.40 in 1918. Er kwamen binnen 231 zeeschepen met 287.018 M°. inhoud en ƒ7216.53 aan liggeld in 1920 waren die cijfers 160, 118.523 en ƒ3551.66; in 1919 77, 148.457 en ƒ3612.77; in 1918 30, 96.088 en 1603.66. Het aantal binnenschepen bedroeg 911 met 156.009 M'. en ƒ3161.63 op brengst, in 1920 888, 166.561 en ƒ2380.40; in 1919 987, 181.358 en en 1720.55 in 1918 1181, 196.729 en 1690.04. Het aantal jachten bedroeg 77 met 2813 M3. inhoud en ƒ85.47 opbrengst in 1920 77, 1572 M'. en 4059 in 1919 66, 1630 en 18.84 in 1918 24, 500 en ƒ5.20. Er waren 54 schepen in abonnement met 8069 M\ en ƒ3274.75 liggeld in 1920 41, 2901 en 1104.60 in 1919 35, 2792 en ƒ450.80; in 1918 32, 2593 en ƒ40750. In 1921 werden 37.852.242 K.G. sui kerbieten overgeladen tegen in 1920 13.588.295 K.G. Deze bieten werden na genoeg uitsluitend in open wagens aan gevoerd, zoodat voor de overlading zeer veel gebruik kon worden gemaakt van de groote kraan met tipinrichting. Overigens werden weinig landbouwpro ducten verwerkt. Aan steenkolen, briketten en cokes werden 8.667.901 K.G. verladen tegen 33.542.750 K.G. in 1920, voorts 333.000 K.G. bazalt (454.000 K.G.) 2.268.300 K.G. kunstmest (3.933.700 K.G.) 2.141.720 K.G. oesterschelpen, 3.253.000 stuks steenen en een hoeveelheid balk en ander ijzer. Ook dit jaar werd nog niet met de werkzaamheden tot verbetering van de buitenhaven aangevangen. Wel werd reeds met de toekomst rekening gehou den door handelsterreinen op de land tong tusschen de beide binnenhavens op langen termijn te verhuren aan de Zweedsclie firma „Tudor", die aldaar een accumulatoren-werkplaats bouwde en aan het provinciaal bestuur van Zee land, dat aldaar een werkplaats ten be- hoere van den provincialen stoomboot- dienst zal oprichten. Volgens de verlies- en winstrekennig bedroeg de winst uit het bedrijf f 27052.59, bij een totale ontvangst van 59837.60%, waaronder aan kaai- en liggeld 13738.38 huur terreinen en gebouwen 17658.04 exploitatie groo te kraan ƒ9720.23, kleine kranen ƒ8722.66 huur gereedschappen ƒ140.18, werken voor derden ƒ8883.60 en interest 974.51%. Hemelvaartsdag op het strand. De Hemelvaartsdag, een Zondag in de week, wordt in onze streken gevierd met het aloude gebruik van „dauwtrap- pen", waarvan dit jaar met het plotse ling omgeslagen weer druk gebruik is gemaakt. Ook landtochten en uitstapjes van zangscholen, knapenvereenigingen en turnciubs zijn voor dezen dag voor bereid en dank zij het gunstige weer met succes uitgevoerd. Zelfs hebben we gisterenmorgen een uittocht gezien van Jan Pleziers, wat anders zoo vroeg in het jaar niet vaak voorkomt. De stad leek dan ook des morgens uitgestorven en zelfs een gedeelte van den middag had men gerust door de breedste stra ten kunnen schieten. We verwachtten dan ook, toen we onze schreden naar het strand richtten, dat we daar een kalme, snikheete, ieege vlakte zouden aantreffen. We waren dan ook niet woedend te worden, dat die kwajongen doet, alsof hij je eerstdaags ten huwe lijk zal vragen Kora lachte. Och, daaraan denkt hij in 't geheel niet. Je maakt je weer boos zonder reden. Hij is zoo aanhankelijk, wezen lijk roerend aanhankelijk en daarom kan ik het niet over mijn hart verkrij gen, onvriendelijk tegen hem te zijn. Maar ik wil je wel wat tegemoet ko men en daarom zal ik je je zin geven dat wil zeggen, zoolang je mij niet ergert. HOOFDSTUK VI. 't Was nog in de eerste helft van December, toen Herbert het bericht van Annie ontving, dat Helmi den volgen den dag om 2 uur 20 minuten aan het Stettiner station te Berlijn zou aanko men. Zou je je niet vrij kunnen maken en haar afhalen schreef Annie. Helmi kent haar bloedverwanten heelemaa! niet en me dunkt, 't zal haar goed doen dadelijk een bekend gezicht te zien. Ik vertel haar niet, dat ik je dit vraag, want zij zou het mij verbieden en dat wil ik voorkomen. Zij is nu veel kalmer en heeft plotseling besloten te vertrek ken. Overal bemerkt men nu de voor bereidingen voor het Kerstfeest en dat heeft haar er zeker toe aangespoord heen fe gaan. Zij kan de gedachte niet verdragen, hier den Kerstboom te zien branden, waar alles haar aan de geluk kige jaren in het ouderlijk huis herin nert. Moeder en. ik probeerden nog, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. neemt dan nog eens flBmiejDnflD de slijmoplossende flöUliDIÏUIUr. weinig verwonderd een betrekkelijk goed bezet platform fe zien bij „Wilhel- mina", waar de kapel lustig haar tonen deed hooren. Maar nog meer trof het ons, dat het strand zoo goed bezet was. De stoelenjongens hadden en dat was reeds van den vroegen morgen af zoo geweest werk om kaartjes af te geven en de bezette stoelen te contro leeren. En toch waren er, zonder den controleur, die af en toe ook in 't ge touw moest, drie stoeljongens aan het werk. We hoorden tegelijk, dat er een regeling in voorbereiding is, Vihardoor het mogelijk zal zijn, om ook gedurende de avonduren gebruik te maken van een stoel, wat, vooral met de lange zomeravonden veel genot kan verschaf fen. Dan is men niet aangewezen op dc tafeltjes, die onder de galerij geplaatst zijn of kunnen worden op den cementen vloer, die voor de winkeltjes aange bracht wordt. Ook dit zal blijken een aantrekkelijkheid te zijn gedurende de warme zomeravonden. En wat ons ge troffen heeft, is, dat men als 't ware, zonder dat men het weet, bij de galerij is, nu daar een aardig krommende trap van den boulevard Evertsen naar be neden voert. We hebben van deze gele genheid gebruik gemaakt om eens te informeeren naar 't gebruik maken van het bad, hoewel het badseizoen nog niet officieel geopend is. Er zijn ai, naar de controleur ons zei, een 150 baden ge bruikt van uit de koetsjes of de cabi netjes en de aandrang is zoo groot, dat reeds Zondag het badseizoen zal worden geopend. Opening zeebaden. De opening der zeebaden is door Burg. en Weth. bepaald op Zondag 28 Mei, terwijl het volksbad geopend wordt op Zondag 4 Juni. A. G. O. De vereeniging voor Algemeen Gees telijke Ontwikkeling hield Woensdag avond haar jaarvergadering. De op komst der leden kon als gewoonlijk niet schitterend worden genoemd. Blijkens de verslagen van secretares se en penningmeesteresse kan de ver eeniging met tevredenheid op het afge- icopen jaar terugzien. Zij kon haar le den een groote verscheidenheid van lezingen aanbieden. Het ledenaantal nam toe met 101, hetgeen wei bewijst hoezeer haar werken op prijs wordt ge steld. „Toch", zoo luidde een zinsnede uit het jaarverslag, „moesten nog velen en velen zich aansluiten bij een vereeni ging die tracht in ons uithoekje van het land goede sprekers te krijgen, die ons door het gesproken woord, door muzi kale voordrachten, dikwijls door beel den opgeluisterd, op de hoogte fe hou den van wat er omgaat op velerlei gebied." De financieele toestand der vereeni ging mag gunstig genoemd worden. De rekenihg over het vereenigingsjaar 1921'22 sloot meteen behoorlijk batig saldo. De contributieregeling ieder lid stelt bij toetreden het bedrag vast dat hij wenscht bij te dragen blijft goed voldoen. Echter meende de voor zitter uit naam van het bestuur de op merking te moeten maken, dat er enkele leden zijn, die hun contributie niet over eenkomstig hun draagkracht vaststel- haar tot na de feestdagen bij ons te houden, maar noch ons verzoek noch dat van haar verloofde kon haar in haar besluit doen wankelen. In elk geval zal dr. Lenz nu ook de feestdagen in Ber lijn doorbrengen. Wat zal hij hier ook doen, als zijn meisje weg is Ik zie wezenlijk tegen den winter op. zonder Helmi ik heb haar al gezegd, haar verloofde te vragen maar vaak bij ons in ons stil huisje te komen dan kunnen we samen over haar praten. Lieve, goede ziel, mompelde Her- bert, argeloos is ze en zonder leelijke bijgedachten. Maar wacht maar, de be looning zal niet uitblijven, want door je vriendin den. weg te effenen, doe je het meteen voor je zelf. Herbert was een paar minuten te laatHelmi had haar bagage al aan een witkiel gegeven. Ze had haar oom niet gezien, ofschoon hij haar beloofd had te komen zij dacht er juist over na of hij zich misschien te lang had opge houden, of dat zij elkaar in het gedrang niet hadden gezien, ondanks het afge sproken herkenningsteeken. Zij tuurde naar alle kanten. Toen zij Herbert bemerkte, bloosde zij plotse ling 't scheen, alsof zij schrok juist hem het eerst te moeten begroeten, in de vreemde stad. Maar haar verwarring duurde slechts een oogenbiik, ze reikte hem vriendelijk de hand en zei Wat eeni aangenaam toeval, mijnheer Beh rens, of heeft Annie misschien (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1