WOENSDAG 24 MEI pg© IM 60e «J GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads» f.a Provincienieuwg Asthmaiijdersl Abdijsiroop. VIISSINGSCHE COURANT WEGENS DEN HEMELVAARTSDAG zAL DE „VLISSINGSCHE COURANT" jJOROEN NIET VERSCHIJNEN. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1'4 regels 1.10 voor iedere „gel raeer 26 centbij abonnement spe cials prijzen. Reclames 52 cent per regel pjtpstaanbiedlngen en dienstaanvragen v»n I5 regels 65 centiedere regel meer jj cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, It&tre regel meer 26 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- jementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling, afzonderlijke nummers 5 cent GASPRIJZEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat met de meterop neming in juni 1922 door de Viissingsche gasfabriek de navolgende gasprijzen in re kening zullen worden gebrachtvoor ge wone meters ƒ0.12 per M3. voor munt meters ƒ0.13 per M'. Vlissingen,'24 Mei 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het marine-monument Naar we vernemen, zal de Koningin Den Helder bezoeken bij gelegenheid van de onthulling van het marine-monu ment, welke vermoedelijk einde Augus tus of begin September zal plaats heb- ben. De Arbeidswet voor kantoren. De Noord-Hollandsche R. K. Werk- geversvereeniging heeft aan den minis ter van arbeid geschreven, dat zij tegen de invoering van de Arbeidswet voor kantoren groote bezwaren koestert. Zij is van meening, dat de gegevens, ver kregen door de enquête, welke de di rectie van den arbeid ingesteld heeft, niet wijzen in een richting, als zoude er in Nederland met betrekking tot den ar beidsduur van kantoorpersoneel een fei— vöjke grondslag bestaan, welke een ajtemeene dwingende en tot in bijzon derheden afdalende wettelijke regeling noodzakelijk maakt. Naar haar meening mag tot de invoering van een dergelijke regeling slechts worden overgegaan, wanneer en voor zoover van wezenlijke misstanden op het terrein der arbeids voorwaarden van kantoorpersoneel ge sproken mag worden en voor zoover er geen uitzicht bestaat, dat binnen rede lijken tijd eventueel bestaande misstan den door onderling overleg tusschen de belanghebbende werkgevers en werkne mers zelf uit den weg geruimd kunnen worden. Een belangrijke beslissing. Eeri voor vele verzekerden belangrijke beslissing heeft dezer dagen de Rijks verzekeringsbank genomen. De Raad van Arbeid te Haarlem had m de Rijksverzekeringsbank voorge steld een verzekerde, voor wien volgens het oordeel van den Raad gevaar be stond blijvend invalide te zullen worden, op kosten van de Bank in een inrichting te doen opemen. De Rijksverzekerigsbank heeft zich met dit voorstel niet kunnen vereenigen op grond dat de stand der verzekering geen termen geeft om behandeling krachtens artikel 99 te doen verleenen. Bovenbedoelde verzekerde was reeds sedert 3 December 1919 in de verplichte verzekering opgenomen, doch op zijn rentekaart waren, wellicht omreden van zijn gezondheidstoestand slechts 20 rentezegeis geplakt tot een bedrag van 12 gulden. Door deze beslissing treedt dus dui delijk naar voren, dat niet iedere ver zekerde, voor wiem gevaar bestaat, dat hij blijvend invalide zal worden op kos ten der Bank genees- of heelkundige behandeling of opneming in een, inrich-: üng zal deelachtig worden, doch dat de stand der verzekering d.w.z. het aantal der door of voor hem geplakte renteze gels bij het nemen der beslissing van grooten invloed zal zijn. Uit bovenaangehaalde beslissing blijkt evenwel, zegt de „O. H. Crt." dat de Rijksverzekeringsbank niet alleen beoordeelt de doelmatigheid van de voorgestelde behandeling, doch ook het aantal gedurende den verzekeringsduur geplakte zegels in aanmerking neemt. Protest tegen een tapverbod. Zaterdagmiddag 12 uur is het tapver bod te Harlingen in werking getreden, Waarbij het verboden is tusschen Zater dagmiddag 12 uur en Maandagmorgen uur alcoholhoudenden drank, waaron der ook begrepen zijn bier en wijn, te ^oopen of te vervoeren. Uit protest "ebben allen die hierbij betrokken zijn, "un zaken gesloten tot Maandagmor gen 8 uur. Bij een caféhouder, die hier aan niet wilde meedoen en uit beginsel Zondags gesloten is, werd door de an deren gepost. Dezen trachten hen, die naar binnen wilden gaan, te bewegen dit niet te doen, waaraan meest allen gevolg geven. In de meeste café's hangt een kaart voor de ramen waarop staat te lezen „Gesloten" of ook wel „voor alles gesloten". Ook worden in die zaken geen vreemdelingen toegelaten en worden geen paarden, rijtuigen, fietsen of auto's enz. gestald. Cabaretliedjes. Bij de uilgevers Masereeuw Bou ten te Rotterdam is verschenen de eer ste bundel cabaretliedjes, vervaardigd door den dichter-zanger Alexander de Haas. De eenvoudige piano-begeleidin gen zijn van Nico de Haas Jr. Door J. Pisuisse wordt deze eerste bundel zeer gunstig beoordeeld era dat is een goede aanbeveling voor den jeug digen dichter-zanger. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Verslag van een vergadering der commissie voor de financiën op 20 April 1922, onder voorzitterschap van den wethouder van financiën, den heer H. J. Tichelman. Mede aanwezig de burge meester en de commissaris van politie, alsmede de gemeente-secretaris. Afwezig de heeren Sorel en Vermaas. De voorzitter deelt mede, dat de be langrijk gestegen uitgaven voor den dienst der gemeente-politie gedurende de laatst» jaren aanleiding hebben ge geven tot het ernstig overwegen van de vraag, of het niet mogelijk zou zijn op de een of andere wijze op dezen tak van dienst te bezuinigen. Waar nu de commissie voor 'de ge- meente-financiën tot taak heeft een wa kend oog te houden over de geldmidde len, daar acht de voorzitter het op hare plaats de gestelde vraag thans te be schouwen in het licht, dat door het hoofd der politie, daartoe bijgestaan door den commissaris van politie, over deze aangelegenheid zal worden ver spreid. Ten einde een overzicht te verkrijgen over de kosten van de gemeente-politie zij opgemerkt, dat deze in totaal be droegen over 1914 26.394.67>/2 1918 44.264.51 /2 1919 62.072.72 1920 85.353.98 1922 100.550.— geraamd Onder genoemde uitgaven zijn niet begrepen de pensioenen en pensioens bijdragen. Voorop gesteld zij, dat bij de behan deling van de gemeentebegrooting voor 1922, door Burg. en Weth. er reeds op gewezen werd, ten aanzien van door enkele leden gewenschte inkrimping van het aantal inspecteurs en agenten, dat de bij raadsbesluit ingevoerde acht- urendag de instelling van het drieploe- genstelsel ten gevolge had. Hiervan was wederom het gevolg de aanstelling van een tiental agenten en een inspecteur van politie. Zooals verder werd medege deeld, werd de dienst der politie zooda nig geregeld, dat drie ontstane vacatu res van agent niet vervuld zijn gewor den. Bepaalde voorsteilen om tot een be langrijke bezuiniging te geraken konden thans nog niet worden gedaan. Besloten werd dit rapport aan den gemeenteraad over te leggen. De gevolgen van de invoering van den 8-uren-dag werden door den toera- maligen burgemeester den Raad niet onthouden, (vgl, Handelingen Raad 1918, blz. 723). Toen na het besluit van den raad de burgemeester talmde met de invoering van den acht-uren-dag bij de politie mede in verband met de hooge kosten der benoodigde uniform-kleeding werd in het voorjaar van 1919 uit den raad op de invoering aangedrongen (zie Handelingen 1919, blz. 20). Voorts werd nog de aandacht geves tigd op de door den Raad in 1920 vast gestelde regeling voor de uitbetaling van overuren aan de politieagenten. De voorschriften betreffende grens bewaking en toezicht op vreemdelingen eischten voor de politie belangrijken arbeid. Voor den administratieven dienst was de geheele werkkracht van één inspec teur noodig, terwijl voor den buiten dienst één rechercheur vereischt werd boven de gewone sterkte. Een poging van de Vereeniging van Ned. gemeen ten, om in de uitgaven daarvoor een tegemoetkoming uit 's rijks kas te ont vangen had niet het verlangde gevolg. Wat de toepassing van de regeling voor de uitbetaling van overuren be treft, deze geschiedt op de meest zuini ge wijze de dienst wordt, niet dan bij bijzondere omstandigheden» zoodanig geregeld dat hij binnen de gewone diensturen kan worden uitgevoerd. Wanneer gebroken kan, worden met den 8-urendag, waardoor het 3 ploe- genstelsel kan worden opgeheven, zou het personeel kunnen worden ingekrom pen. Dit zou op den duur kunnen ge schieden, daar de thans in functie zijn de beambten niet kunnen worden ont slagen. Hetzelfde zou kunnen plaats 'hebben ten opzichte van de inspecteurs. Gevraagd werd, of nu reeds de tijd was aangebroken om deze aangelegen heid onder de oogen te zien, daar enkele leden voorshands niet wenschten te rea- geeren op den 8-urendag. Met handhaving van dien; werkdag zou kunnen worden doorgegaan met de inkrimping van het personeel. 'iTenslotte werd nog besproken de mo gelijke afschaffing van de ziekteverze kering ten aanzien van het gezin der politiebeambten. DE ALGEMEENE POLITIE VERORDENING. In de Vrijdag te houden vergadering van den gemeenteraad zal ook behan deld worden de gewijzigde algemeene verordening van politie. Deze verordening beslaat 58 folio vellen zoodat het onmogelijk is deze geheel in ons blad op te nemen. Wij zuilen er daarom enkele bepa lingen uitlichten welke van meer direct algemeen belang zijn. Zoo wordt door Burg. en Weth. voor gesteld de vigeerende verordening op de winkelsluiting ongewijzigd over te nemen in de algemeene politie-veror- dening. Door den heer Hensel c.s. wordt voorgesteld aan art. 123, luidende ais volgt „Het is den houder van een, voor het publiek toegankelijke inrichting waarvoor ingevolge de bepalingen der Drankwet verlof is verleend tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank en hem, die den houder als zoodanig vervangt, verboden in die inrichting personen beneden den leeftijd van zestien jaren, anders dan in gezel schap van een meerderjarige toe ie laten", toe te voegen „alsmede personen in kennelijken staat van dronkenschap". In de toelichting wordt er op gewe zen, dat art. 43 der Drankwet deze per sonen den toegang tot vergunnings lokaliteiten' verbiedt e,T fliit logisch zou zijn dit verbod ook te strekken tot ver lofszaken, zgn. bierhuizen. Verder wenschen de voorstellers een nieuw artikel 123bis luidende „Het is aan een verkooper van alkoholhoudenden» drank, anderen dan sterken drank, of zijn vervanger verboden om in de uitoefening van het beroep aan een persoon beneden 16 jaar, alkoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank te verkoo- pen, toe te dienen of te verstrekken." De toelichting hierop luidt Art. 123 verbiedt aan personen beneden 16 jaar den toegang tot verlofszaken, zgn. bierhuizen. Ondergeteekenden zijn van meening, dat als noodzakelijke aanvulling hierop, een artikel dient te worden opgenomen, waarin ook de verkoop van alkoholhou denden drank anderen dan sterken drank aan diezelfde personen wordt verboden. Immers zullen als gevolg van het weren uit de bierhuizen deze jeugdige personen bier gaan; koopen in winkeltjes of aan wagentjes en daar door het effect van art. 123, dat toch ook bedoelt het bierdrinken door kin deren tegen te gaan, voor een groot deel te niet worden gedaan. De bezwaren tegen de opname van deze beide bepalingen in de politie verordening zetten wij reeds uiteen in de bij de ontwerp algemeene politie verordening gevoegde memorie van toelichting, aldus zeggen Burg. en Weth. Het wil hen voorkomen, dat de erva ring niet de noodzakelijkheid heeft aan getoond verdere uitbreiding te geven aan het voorgesteld artikel 123, terwijl toch bovendien artikel 252 van het Wetboek van Strafrecht sub 1, lui dende „Met gevangenisstraf enz. wordt gestraft: 1. hij, die aan iemand die in kennelijken staat van dronken schap verkeert, bedwelmenden drank verkoopt of toedient, enz." (dus ook o.a. bier, wijn e.d.), reeds aan de bedoelingen van de voorstellers ais het ware tegemoet komt. Immers het zal wel niet slechts de bedoeling van de voorstellers zijn te voorkomen, dat dronken personen in verlofslokaliteiten komen, doch dat het verkoopen aan die personen van de in de verlofszaken verkocht wordende be dwelmende dranken worde ondervan gen. Daartegen nu waakt artikel 252 van het Wetboek van Strafrecht. Men zal wellicht hiertegen aanvoeren, dat deze verbodsbepaling moeilijk te controleeren is, doch even moeilijk is het, zooals wij reeds vroeger in meer genoemde memorie van toelichting be toogden, het door adressanten voorge stelde verbod het „toelaten" te doen naleven. Ten slotte zij. nog opgemerkt, dat waar de rijkswetgever slechts heeft verboden het „toedienen" enz. aan kin deren beneden de 16 jaar van sterken drank, het ons niet noodig voorkomt, verder dan de rijkswetgever te gaan en zelfs het toedienen van alcoholhouden de dranken (dus bijv. bier enz.) te ver bieden. Waar trouwens in het voorge steld artikel 123 de toelating van een persoon beneden 16 jaar in een verlofs- iocaliteit reeds aan banden is gelegd, doordat zulks slechts mag geschieden in gezelschap van een meerderjarige, daar is reeds voldoende waarborg gegeven tegen misbruik van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, door personen beneden den 16-jarigen leef tijd. Door de heeren Hensel, Van de Put te, Sorel, Tournoy en Van Oorschot wordt voorgesteld het sluitingsuur dei- tapperijen vast te stellen op 11 uur (Ihans 12 uur) en het openingsuur op 7 uur (thans 5 uur). Met welke goede bedoelingen een vervroegd sluitingsuur ook moge wor den bepleit, toch dient, naar Burg. en Weth. opmerken, de inwilliging van 't verzoek hoofdzakelijk te worden ontra den met het oog op de omstandigheid dat Vlissingen een bad- en havenplaats is. Burg. en Weth. wijzen er nog op dat de commissaris van politie het evenmin noodzakelijk heeft geacht om andere uren voor het sluiten en openen van de tapperijen vast te stellen. n Ook worden» verschillende bepalingen voorgesteld betreffende het verkeer op de wegen met voertuigen, rijtuigen, motorrijtuigen, rijwielen en handkarren. Daarin wordt o.a. voorgesteld dat het verboden is met rijwielen en motor rijtuigen te berijden het niet verbreede gedeelte van den boulevard Bankert, zoomede het niet verbreede gedeelte van den boulevard Evertsen, gedurende de maanden Mei tot en met Septeember, op de Zondagen en Christelijk erkende feestdagen, des middags van 210 uur. f'fi sic De heer Gierum, die buitenlandsch vleesch invoert, heeft bezwaar de ver- eischte opschriften aan zijn winkelra men aan te brengen, omdat hij vreest, daardoor benadeeld te worden in zijn verkoop van uitsluitend inlandsch vleesch. Indien de_ verordening op hem zou worden toegepast, zou hij, naar Burg. en Weth. vernamen, geen buitenlandsch vleesch meer invoeren en ook niet mo gen toestaan, dat door anderen dat vleesch in zijn ijskast werd opgeborgen. Waar Burg. en Weth. het in het be lang van deze gemeente achten, dat de invoer van buitenlandsch vleesch niet worde stopgezet, stellen zij den raad voor, een bepaling in het leven te roe pen, die de mogelijkheid opent, dat van het aanbrengen van het opschrift „bui tenlandsch vleesch" vrijstelling kan worden verleend. VLISSINGEN, 24 MEI. Canidaats telling voor de Tweede Kamer. Behalve de gisteren door ons reeds gemelde caradidaatlijsten voor de ver kiezing van leden van de Tweede Ka mer, werden bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring Mid delburg nog ingeleverd lijsten van de Christen-Soc. Partij en van den Natio- nalen Bond voor bezuiniging en boven dien een lijst met alleen den naam van J. C. Coppenolle te St. Jansteen. Er zijn nu 27 lijsten van 24 verschillende par tijen of groepen ingeleverd met totaal 218 namen. In onze opgave vani gisteren is een fout geslopen ten opzichte der Platte landspartijen. Er is een lijst van de groep Teenstra en er zijn twee lijsten van de partij-Braat en wel een recht- sche en een linksche lijst. E,r werd ook geen lijst ingeleverd door den Gereformeerden Bond, doch door de Gereformeerde Staatspartij (partij ds. Kersten te Ierseke). De heer M. A. Maljaars is no. 1 ge plaatst op de lijst van den Neutralen Bond van Middenstanders en niet op de lijst van den Bond van vergunning houders. Deze Bond heeft geen candi- daten gesteld. Hoe weinig begrip sommige perso nen, die zich meenen te moeten be moeien met de verkiezingen, nu daar voor het huidige kiesstelsel gelegenheid biedt, van de werking daarvan afweten, bleek gisteren weder te Middelburg. Heel leuk weg was van het comité-Gö- bel uit Amsterdam aan het gemeente bestuur geschreven, dat als soms de vertrouwensman geen lijsten kwam in leveren, of het gemeentebestuur dan maar even lijsten wou invullen, er een Middelburgsche kiezer op wilde laten teekeneni en inleveren, voor de andere namen zou dan later wel worden ge zorgd, evenals voor de andere beschei den. De vertrouwensman kwam niet op dagen; en natuurlijk is geen der drie INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Weet Gij dat er een middel is, dat de taaie slijm gemakkelijk los maakt en een beproefd middel gebleken is Dit middel heet de beroemde Altijd in huis. De ontsmettende, verzachtende en heelende eigenschappen van Foster's Zalf maken deze onmisbaar voor huid uitslag, kloven, huidvlekken, eczema, psoriasis, en de verschillende vormen van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zalf altijd in huis prijs 1-75 per doos, alom verkrijgbaar. lijsten het comité deed het in het groot ingeleverdiin dezen kieskring. De tegenwoordige \egeiing maakt het maar al te makkelijk om een onbeperkt aantal personen candidaat te stellen, maar deze heeren wilden het nog ge moedelijker hebben. Niet zoo erg maakte de Kunstenaars partij het. Deze had getracht te Middel burg iemand te vinden, en dan ook ein delijk een kunstbroeder gevonden, die de lijst zou doen teekenen en haar inle veren. Maar deze in de politiek geheel oningewijde werd niet voldoende voor gelicht en kwam nu wel met een lijst, maar de verklaringen van de burge meesters van plaatsen buiten Middel burg dat zij, die teekenden ook werke lijk kiezer zijn, ontbraken. De inleve- raar voelde er geen lust toe om binnen den. termijn van 5 dagen de zaak nog in orde te brengen en nam de lijst maar weer mede terug. De Zeeuwsche kun stenaars zullen dus niet op hun colle ga's kunnen stemmen. Ook een partij van ouderen datum, had een eigenaardige opvatting. Een Chr. socialist van buiten den kring wil de de lijst Van der Laar c.s. inleveren, wat natuurlijk niet ging. De lijst bevatte voornamelijk namen van buiten Walche ren en eerst nadat hij alsog een Middel burgsche kiezer te pakken had gekre gen, die helpen wilde, kon de lijst wor den ingeleverd. Vermindering gasprijzen. Met de mqteropnemïng in Juni zullen door de Viissingsche gasfabriek de gas prijzen worden gebracht op 12 cent per M3. voor gewone meters en op 13 cent voor muntmeters. Het Engelsche motorschip „Hobgo blin" dat te Westkapeile aan den grond heeft gezeten, is naar hier gesleept en thans in het droogdok opgenomen om gerepareerd te worden. N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek te Middelburg. In de heden te Middelburg gehouden aandeelhoudersvergadering van de N.V. Zeeuwsche confectiefabriek werden de balans en de verlies- en winstrekening over 1921, het vijfde boekjaar der N.V. goedgekeurd. De verlies- en winstreke ning wijst aan ontvangsten aan confec tie /128.074.27!4, aan overboeking uit het „reservefonds" ƒ10067.41 en verlies over te 'brengen naar nieuwe rekening ƒ12830.65. De uitgaven waren onkosten 95347.071/2, intrest 10625.26 era af schrijving op voorraad manufacturen, daar deze op 31 December zijn geboekt overeenkomstig de toen geldende waar de, die belangrijk lager was dan den prijs, waarvoor de goederen zijn ge kocht, 45000. De balans geeft de volgende activa fabrieksgebouw en inventaris een be drag van ƒ116.168.28, waarop afge schreven 16000, blijft ƒ100.168.28; manufacturen 199.511.94, afgeschre ven ƒ45000, blijft 154.511.94 ver schotten 18091.20/2, debiteuren 44853.67J4 kas 863.451/! onkosten (vooruitbetaald) 1779.37 verlies over te brengen» op nieuwe rekening 12830.65. Als passiva vinden wij genoteerd aandeelera» kapitaal 300.000, waarvan in portefeuille 75000 blijft 225.000 crediteuren en bankiers ƒ106.721.46; onverdeeld dividend ƒ463.67 onver deeld dividend oprichtingsbewijzen 12.23. ziekenfonds personeel 901.2T. N.V. Hendrikse en Co.'s Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg. In de heden te Middelburg gehouden aandeelhoudersvergadering van boven genoemde vennootschap, werd het jaar verslag uitgebracht over 1921, het 63ste boekjaar. O.a. wordt gewezen op de verbouwing en uitbreiding van het kan toor te Oostburg. Wijzende op den slechten toestand van het zakenleven wordt gezegd, dat er teekenen te over zijn, welke er op wijzen, dat ook de landbouw, voor Zeeland van zooveel belang en welke tot heden het meest ge spaard bleef, eveneens slechte tijden

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1