500 150 m MAANDAG 22 MËI LEVENSSTORMEN. UitgaveFirma F. VAH DE VELDE ir Jalstraat 53, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66231 VerscEiijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijks Feestdagen. ÜEMEENTEBESTUU 81 VLISSINGSCHE COURAN ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels <1.10; voor iederen regel meer 26 cf. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ne abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van vlissingen op Vrijdag 26 Mei 1922, des namiddags 2, uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Benoemingen. Voor liet tijdvak van 1 Juni 1922 tot en met 31 Mei 1926 voor voorzitters, plaatsvervangende voorzitters, leden en plaatsvervangende leden in de stem- bureaux voor de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. IV. Te behandelen punten 1. Advies van Burg. en Weth. naar aanleiding van het door de heeren Van Oorschot c.s. ingediende voorstel' tot benoeming van een vakonderwijzer in het teekenen op de O. L. scholen (ver gezeld van een verslag van een confe rentie met de hoofden der O. L. scho len). 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot aanwijzing van de plaatsen waar stem- bureaux worden gevestigd ten behoeve van de stemmingen van leden van de Tweede Kamer, Prov. Staten en ge meenteraad. 3. Uitloting van diverse geldleenin- gen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling der rekeningen van den Armenraad en Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1921. 5. Idem tot vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invor dering van openbaren gemeentegrond. 6. Idem tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1921. 7. idem tot vaststelling der rekening van het havenbedrijf en van het badbe- Wjl over 1921. 8. Idem tot vaststelling van supple- foire kohieren van 't schoolgeld (dienst 1921/'22) voor de lagere scholen en voor de Handeisbarhalingsschool. 8a. Idem tot vaststelling van supple- toire kohieren* der zakelijke belasting op het bedrijf dienst 1921, groot 1152- 9. idem tot vaststelling van verorde ningen op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, regeling suppletie-be zoldiging leeraren en benoeming leden der commissie van toezicht op het Nij verheidsonderwijs. 10. Idem tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling betreffende de keuring van vee en vleesch, tot 'be noeming van een veearts, hoofd van dienst en een voorstel voor de aanstel ling van een gediplomeerden keurmees ter 11. Idem betreffende 't niet aanvaar den van de steunregeling van het rijk ten aanzien van werklooze sigarenma kers en betreffende het beëindigen der werkverschaffing. 12. Idem tot vaststelling eener nieu we algemeene politieverordening. 9) Geen troostwoord of vriendelijke toespraak hielp zij gaf zich hartstoch telijk over aan haar leed en nu eerst begint ze wat kalmer te worden Ze is het nu ook nog niét met zichzelven eens, wat ze voorloopig zal doen. Het beste zou zijn, dat ze bij ons bleef, in ons rustig huisje en dan na eenigen tijd met haar verloofde in alle stikte ging ^rouwen. Maar daarover mogen wij tleelemaal niet spreken, zij wil niets van dergelijken raad weten en ze heeft 't liefst, dat dr. Lenz zoo weinig mogelijk bij haar komt. Gisteren ontving Helmi een brief van zijn vader. Hij noodigt zijn -nichtje en aanstaand schoondochfertje uit, tot aan het huwelijk bij hen in Berlijn te logee- ren een slaapplaatsje zou men wei wnden en zij zou hem altijd welkom zijn. Misschien was 't wel goed, dat Helmi daartoe beslootzij zou daar eerder haar verloren evenwicht terug vinden dan hier, waar alles haar aan haar groot verlies herinnert. Den vpri- gen winter verlangde zij altijd zoo, er eens heen te gaan later, na je bezoek sprak zij er niet meet1 over, maar ik kon toch wel aan haar bemerken, dat de omj>tandigheden hier haar drukten. Zij is zoo heel anders dan ik. ik kan jwj niets heerlijkers voorstellen dan "aar toekomst een klein, gezellig te gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. DïANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 437 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van J. A. VISSER om verlof tot den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank voor perceel Bloemen- straat 14 dat vanaf heden gedurende veertien dagen tegen het verieenen van het ge vraagde 'schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 20 Mei 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Noorsehe reis van de Koningin. De datum van vertrek' van de Ko ninklijke Familie is een dag vervroegd en thans bepaald op Vrijdag 26 Mei. 's Middags zullen de Koninklijke passa giers aan boord van de ..Batavier V" te Rotterdam komen om 's avonds te ver trekken. Mr. Rink naar de Eerste Kamer Naar verluidt bestaat in vrijzinnige kringen in Zeeland het voornemen de verkiezing van mr. Rink tot lid van de Eerste Kamer te bevorderen. Een proefballonnetje? Tentoonstelling „De Mensclt". Zaterdag is te Amsterdam de ten toonstelling „De Menseh" geopend, waarbij minister Aalberse de openings rede hield. Hij verheugde zich over de activiteit der volksgezondheid en ver klaarde het doel dezer tentoonstelling om onder het motto „Ken U zelf", het publiek den bouw en de werking van het menschelijk organisme te laten zien. Ken U zelf 1 een wereldwijze raad, omdat onze droevige dagelijksche erva ring leert, dat men niemand zoo ge makkelijk iets wijs kan maken dan zich zelf. Ken U zelfZeker, ook de kennis van het menschelijk lichaam zal daartoe machtig kunnen medewerken, mits men niet vergete, dat de mensch, als edelste schepsel Gods, meer is dan stof alleen, ook geest. Maar die eerbied zal ten vol le zijn, wanneer wij daarbij tevens be denken, dat dit sterfelijk lichaam slechts het heerlijke omhulsel is van een onster felijke ziel. En nog hooger zal die eer bied stijgen, wanneer men met Paulus in het menschelijk lichaam heeft leeren zien een tempel van den Heiligen Geest. Ken U zelf, is de kernspreuk dezer tentoonsteling. En al is allereerst haar oogmerk het stoffelijk lichaam te doen zien, te doen kennen, te doen bewonde ren, zij moge er tevens toe medewerken om onze gedachten boven het stoffelijke te verheffen en ook hier eere te geven Wien eere toekomt. In plaats van met mijn eenvoudig huis en een geestelijk hoogstaand man, dien ik innig zou liefhebben. Mocht Helmi naar Berlijn gaan, be moei je dan wat met haar, Herbert, dat moet je mij beloven. Afgaande op en kele uitlatingen van Lenz, schijnt zijn stiefmoeder een. heel eenvoudige vrouw te zijn ik geloof, dat het Helmi goed zal doen, als je haar zoo nu en dan eens opzoekt of haar, als de grootste smart voorbij is, eens in de gelegenheid stelt naar een concert of naar den schouwburg te gaan. Dan zal zij wel gauw, verfrischt naar den geest en zoo flink als zij vroeger was, bij ons terug komen. Bij ons thuis is alles bij 't oude. Moeder is gezond, maar 't valt haar nog wel wat moeilijk zich te schikken in dat zooveel kleinere huishouden zij be weert, dat de vele vrije tijd niet goed voor haar is. Maar dat is hèelemaal niet waar zij begint er juist veel beter uit te zien. Maar nu is 't eerst genoeg. Is Oud- Moabit ver van je vandaan Daar wo nen de ouders van dr. Lenz. Laat gauw eens weer wat van je hooren, beste Herbert, ik ben altijd blij met je brie ves Annie". Herbert deed den' brief weer in de enveloppe, leunde achterover in zijn gemakkelijiken luierstoel, rookte geheel tegen zijn gewoonte de eene sigaret na de andere en verzonk in gepeins. Veertien dagen was hij indertijd met mevrouw Kora en haar snoezig doch tertje te Göhren gebleven en als hij aan woord, had mén deze tentoonstelling beter kunnen openen met een uitvoe ring van Haydn's „Schöpfuiig" dat grandioze musicale epos, dat culmineert in dien jubelzang bij de schepping van den mensch, den'Koning der Natuur i Bij de opening van de tentoonstelling heeft de voorzitter van het dag. be stuur, dr. M. de Hartogh, in zijn rede o.a. gezegd Sedert onheuglijke tijden heeft de mensch zich twee vragen gesteld. Ten eerste welke plaats neem ik in tegen over de wereld buiten mij en ten tweede wat beri ik Daarbij is de mensch komen te staan voor tal van problemen, religieuze, wijsgeerige, ethi sche en natuurwetenschappelijke. Die vraagstukken heeft hij getracht op te Iosen, zoowel door bespiegeling, als door onderzoekingen van de materie. En de mensch zelf is ook bij de studie van het stoffelijke wel het meest be langwekkende studie-object geweest. De vermaning ken u zeiven, heeft de menschheid ter harte genomen. Uit ve lerlei oogpunt heeft de mensch zichzelf beschouwd- Hij hee't gepeinsd over zijn bestemming, over h&t, doel van zijn le ven, hij heeft ook zijn lichaam onder zocht en getracht daarin een oplossing te vinden voor het wereldraadsel. Ge vonden heelt hij die oplossing niet, maar wel hebben de onderzoekingen der geleerden ons ontzaglijk vee! ge leerd. Tal van wiisgeerige stelsels zijn er opgesteld waarover de menschheid steeds verdeeld is. En veel is men te weten gekomen omtrent de samenstel ling van het menschelijk lichaam, al is daarover het laatste woord blijkbaar nog lang niet gesproken. Daarvan iets te laten zien. dat is het doel van deze tentoonstelling. Zij be oogt zoover het mogelijk is een over zicht te geven van 's menschen streven naar zelfkennis en van wat hij gevon den heeft. Men heelt gemeend, dat zulk een tentoonstelling wen cultureele be- teekenis moest hebben. Zij kan den mensch leeren omtrent zijn kleinheid en zijn grootheid. Zij kan hem doen zien hoe klein de plaats is. die hij zelf in de wereld inneemt en hoe bewonderens waardig zijn samenstelling is opge bouwd. Het superioriteitsgevoel van den blanke is ongepast en spreker hoopte, dat deze tentoonstelling er toe zal bij dragen om die verkeerde waardeerin gen te veranderen. Uitgaande van een rustige beschouwing van ons eigen ik en onze plaats in de schepping moeten wij komen tot een hooger beschouwen e:i verdraagzamer het oog rieten op on zen médemensch. De tentoonstelling beoogt verder een denkbeeld te geven van de merkwaar dige ontdekkingen, die de wetenschap gedaan heeft ook wat den mensch be treft, en tevens van het vele, dat wij ndg niet weten. Zij kan hem op die wij ze eerbied doen krijgen voor zijn eigen lichaam en zijn wonderen bouw en te vens doen beseffen, dat het levensraad sel daarmee niet is op te lossen, zij kan hem doen begrijpen, hoe gering de ver dien tijd terug dacht, kon hij niet ont kennen, dat het interessante leeraars dochtertje zijn gedachten toch meer had hezig gehouden dan hem lief was. Het had toch wel een klein beetje op ver liefdheid geleken, die stemming, waarin hij toen was. Zijn gevoel was toch heel anders dan dat, 't welk hij voor Kora had 't was een, hem tot dusver onbe kend verlangen geweest, ergens met ■haar te zijn, zonder dat die verloofde er bij was. Maar och neen, verliefd was hij toch niet geweest, want dan zou dat gevoel niet zoo gauw verdwenen zijn. Hij had zich alleen maar graag met haar onderhouden, omdat zij zoo gees tig kon babbelen en ook, omdat zij we zenlijk mooi was als zij glimlachte. De daarop volgende tijd in Berlijn, met al zijn arbeid, die vroolijke avonden in de kunstenaars- en schrijversclubs en niet te vergeten in Kora's elegan- ten steeds met gasten gevulden salon, had de herinnering aan die korte zo merperiode at gauw uitgewischt, en hij had ternauwernood meer aan het meisje gedacht, dat een paar weken lang zijn belangstelling had opgewekt. Door zijn ïusters brief herleefde de herinnering echter weer en met een zekere voldoe ning zei hij tot zich zelf, dat Helmi's zielestrijd, dien Annie zich maar niet kon verklaren, het gevolg was van zijn invloed op haar, omdat hij bij haar het verlangen naar het vrije leven in de groote stad had opgewekt. Daarbij kwam ook nog een persoonlijke be langstelling van Heimi in hem dit schillen zijn bijv. tusschen menschen van verschillende tijden en rassen en tevens hoe vol beteekenis die subtiele verschillen toch ook zijn. Ontslag gemeente-bouwmeester te Gouda. De gemeenteraad te Gouda heeft met ingang van 20 Mei aan den gemeente bouwmeester, den heer L. Koole Wzn., ontslag verleend uit den gemeentedienst op grond van niet-naleving van de in structie, die voor dezen hoofdambte naar geldt, onder bepaling, dat hem salaris zal worden uitbetaald tot 1 Juli e.k., en de door hem bewoonde dienst woning op dien dag zal zijn ontruimd. De hier bedoelde overtreding betreft 't aanvaarden van een overeengekomen percentage van de netto winst, verte genwoordigend een bedrag van 35.000 g!d„ op den bouw van 104 gemeente- woningen in 1920, in de wijk Kort- Haarlem. van den aannemer,- die dezen bouw in belangengemeenschap met de gemeente Gouda heeft gemaakt en waarbij de heer Koole krachtens op dracht van den raad als mede-uitvoer der was aangewezen. De heer Koole was van oordeel, dat het sluiten eener zoodanige overeenkomst hem geoor loofd was de raad deelde die meening niet. De raad nam het besluit met alge meene (18) stemmen, nadat deze aan gelegenheid in twee besloten zittingen uitvoerig is besproken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededceling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 19 Mei in Nederland uitgespro ken 63 faillisementen tegen 48 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met 19 Mei jl. 1034 faillissementen tegenover 774 ovèi hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. EEN ONDERHOUD OVER DEN TOESTAND ONZER BANKEN. De redacteur van „Humf. Fin" heeft met de directie van de Incasso Bank een. onderhoud gehad over den toestand van onze groote banken. In dat onderhoud toonde de directie ons aan, aldus lezen wij in genoemd blad, dat indien de techniek onzer ban ken slechts met groote voorzichtigheid wordt geleid, zelfs als regel aan aan vragen van zeer grooten omvang ten allen tijde zal kunnen worden voldaan. Het gesprek wordt daarna in scherp concreten vraag- en antwoordvorm als volgt weergegeven Wat denkt u op 't oogenblik van den toestand onzer Nederlandsche banken Dat de groote banken intrinsiek aan de hoogste eischen van soliditeit beant woorden. Zou de toestand niet gevaarlijk kun nen worden, wanneer deposito's en cre meende hiji tusschen de regels te lezen en dat vond hij ook heel natuurlijk, want overal, waar hij kwam, maakte hij veel indruk, als hij wilde. Zij had nooit gehouden van dien schijnverloofde dat was duidelijk genoeg en* de band tus schen hen was haar hoe langer hoe meer gaan knellen. Alleen om haar va der had zij, die keten* gedragen en was deze niet gestorven, dan zou zij ook nooit er aan* gedacht hebben, hare ver loving te verbreken. Maar nu was het iets anders. Door den dood van haar geliefden vader was zij vrij geworden, niaar door haar groot verdriet voelde zij nog niet het heerlijke van die vrij heid. Zijl had nu nog alleen maar een, voorgevoel, dat zij niet langer zou kun nen voortleven in deze bekrompen om geving. Zij zag haar toekomst anders dan haar vader die voor haar had ge wild, maar een blik in die toekomst maakte haar nog angstig. Herbert had Helmi van het eerste oogenblik hunner kennismaking af, begrepen hij wist, dat zij na haar vaders dood die de zen zomer reeds niet meer veraf kon zijn,, dat zag men duidelijk naar Ber lijn zou gaan misschien niet onmiddel lijk, maar toch als de tranen niet meer zoo overvloedig stroomden, de eerste smart bedaard' was en de onderdrukte levens- en arbeidslust weer zouden opleven. Hij gin,g voor zijn schrijftafel zitten en vroeg Annie in een paar regels aan Helmi zijn leedwezen te betuigen en haar te verzekeren, dat Helmi Rödeger INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. én beitel den ook ons gewone quantum zeep m.var'rmeetJunlightZenpzifn P: boeten vijzen uit. dat diet meest economisch int gebruik ia! ditsaldo's op groote schaal onttrokken worden Dat heeft met hare soliditeit en sol vabiliteit niets te maken. Een goed beheerde bank bestemt haar eigen kapitaal: en reserve tot stamkapi taal, dat vrijwel altijd liquide aanwezig moet zijn, ook wanneer alle creditsal do's zouden wegvloeien en kan dit doen, omdat zij steeds het recht voorbehoudt zich voor de door haar geopende cre- dieten te laten betrekken of promesses te doen afgeven, die zij hetzij op de open markt of bij de Nederlandsche Bank zoo noodig herdisconfeert. De zeker heid omtrent die mogelijkheid van her- disconteering is eene eerste voorwaarde voor goed bankbeheer, en omtrent de mogelijkheid van zuik eert herdiscontee- rin-r dient een soliede bankdirectie zich vóór de credietverleeninc te vergewis sen. Het wegvloeien van creditsaldo's heeft dus alleen invloed op hare te be halen winsten, omdat de rente van de posito's en creditsaldo's lager is dan die van de open markt of Ned. Bank. Zou er werkelijk gevaar gelegen zijn in het wegvloeien van aan de bank toever trouwde gelden, de positie van een bankdirecteur zou verre van benijdens waardig zijn. Zoudt u dan eens willen mededeelen, hoe het mogelijk was, dat Marx Co.'s Bank en de Bank-Assoeiatie in moeilijk heden zijn geraakt 'Omdat deze in hare credietgeving in hoofdzaak als gevolg van den oorlogs toestand onvoorzichtig zijn geweest en daarom niet in staat waren het erediet- papier van hare credietnemers te herdis- conteeren. Immers de discontanten let ten speciaal op twee of meerdere goede handteekeningen. Hadden deze beide instellingen voor al hare crediettransacties, zich eerst over de mogelijkheid, van herdiscontee- ring van het uit die crediettransacties voortvloeiende credietpapier georien- geheel over hem kon beschikken, als zij te Berlijn mocht komen. Het klonk koel en afgemeten, maar hij wist, dat het op Helmi meer indruk zou maken dan wan neer hiji zich erg verheugd toonde over haar komst. Zij was een eigenaardig meisje en men moést voorzichtig te werk gaan, wilde men* haar niet afstoo- ten. Een paar uren later ging hij, of schoon hij 't eerst niet van plan geweest was, toch naar mevrouw Wolksi. Hij wou haar den dood van haar pleegva der meedeelen en dan bij die gelegen heid eens uitvorschen, hoe zij dacht over een eventueele ontvangst van Hel mi in haar huis. Lang zal de pret niet duren bij den ouden* Lenz, zoo peinsde hij, vroeg of laat verbreekt zij haar verloving, daar door kan zii niet langer blijven in het huis van haar oom en evenmin dadelijk teruggaan naar haar woonplaats en dan zal Kora te hulp moeten komen. Hij moest glimlachen, toen zijn ge dachten op dat punt gekomen waren. Annie's toekomstdroomen schenen kans te hebben werkelijkheid te worden, 't Is duidelijk genoeg, dat zij dr. Lenz lief heeft, en aan een gebroken hart zal de bedankte verloofde niet sterven hij zal zich weten te troosten en zijn intrek nemen in 't lieve, met wingerd be groeide huisje en Annie met haar zonni ge vroolijke natuur zal beter bij hem passen dan het trotsche, ernstige meisje dat zoo zelden voor hem van haar voet stuk afdaalde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1