ZATERDAG 20 MEI Buitetilabdsche Beioekeis. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Vol op de borst? ABDIJSIROOP. Stads- en Provincienieuws VLISSLNGSCHE COURANT bil dit nummer behoort een bijvoegsel. advertentie-prijs. Vsn 14 regels 7.10 voor iedere •.«el meer 26 centbij abonnement spe- dale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.70, Itierc regel meer 26 cent abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Week-abon- „cmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, ^fzcnderliike nummers 5 cent ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 23 en zoo «oodig op 24 Mei 1922 van het fort ljmui- ien en vanaf het fort Hoek van Holland schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor- xorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 20 Mei 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Indien de vooruitzichten niet bedrie gen, dam kan Europa, althans westelijk Europa, zich dezen zomer voorbereiden op een ontzaggelijken stroom vreemde bezoekers, met name de Amerikanen. Eenerzijds schijnt Amerika te willen inhalen, wat het tijdens en in de eerste jaren na den oorlog heeft moeten der ven, nl. zijn zonen en dochters in groo- ten getale hun zomervacarrtie in Europa te doen doorbrengen, anderzijds is het de momenteel hooge waarde van den Amerikaanschert dollar in vergelijking tot de zoozeer in waarde geslonken, meeste Europeesche valuta's, welke er toe leidt om een reusachtig druk bezoek in de a.s. zomermaanden te mogen te gemoet zien. Als men beseft dat met een zoo'n dollar thans circa elt Fransche francs en maar eventjes circa 290 Duit- sche marken en eenige duizenden Oos- fenrijiksche kronen te koop zijn, dan ligt bet voor de hand, hoe deze landen hals reikend uitzien naar den gouden dollar- zondvloed, der naar schatting 300.000 le verwachten Amerikanen. Als elk dezer een 100 dollar verteren, natuurlijk verteren zij in doorsnede meer, dan is de som gauw opgemaakt, hoe tot in milliardeni de sommen zullen beloopen, die dit buiteniandsch bezoek in de on derscheidene landen zal achterlaten. Het valt dan ook geenszins te ver wonderen, hoe een groot deei van de Europeesche landen zich op dezen on- gewonen vreedzamen inval van duizen den em duizenden contante betalers en mme verieerders voorbereidt. Van vele zijden uit de verschillende bevolkingen zijn dan ook tot de diverse regeeringen om vergemakkelijkende bepalingen ge vraagd, teneinde den toeloop aan te wakkeren. Overigens zal bij de keuze waarheen de tocht zal gaan, wel de be langrijkheid en bezienswaardigheden den doorslag geven. Zoo heeft Frankrijk zijn slagvelden en „verwoeste streken" voor, waartegen door de andere landen moeilijk concurreeren is. Doch wie van vreedzamer aartschouwingen houdt, en dezulken zijn, er natuurlijk ook in groo- l«n getalï, die kunnen ook elders hun gading zoeken. Zal ook Nederland een deel van de zen goudstroom tot zich kunnen lok ten Het zou waarlijk velen onzer zeer Ie stade komen, wanneer zij op deze wijze in hun zaken eenige vergoeding voor den sterken achteruitgang van de laatste jaren konden deelachtig worden. Waarom zouden niet krachtig in die richting pogingen kunnen in het werk gesteld worden, die, zoo het niet nog voor dit jaar veel baten zai, toch voor volgende jaren een goede uitkomst lunnen opleveren. Uiteraard kunnen wij met in zulk een mate aan bezienswaar digheden aanbieden als het buitenland dit kan. Maar toch, hoeveel biedt ook ons land den vreemden toerist, aan eigenaardig schoon van stedenbouw en van natuur, gelijk men moeilijk ter we- 'eld zal kunnen vinden. Nu wil het geval oat het groote Amerika voor het kleine Aederland nog een eeuwenoude traditie estert. Van hier uit zijn de eerste nederzettingen in het toen grootendeels onbekende gebied geschied wele der esje en voornaamste Amerikaansche geslachten dragen oud-Nedcrlandsche atnen, en zijn daar niet weinig trotsch op. Maar bovendien is er in die bijzon dere echt nationale eigenschappen iets, wat vele zonen en dochteren der nieuwe wereld aantrek. De verschillende typi sche kleederdrachten in sommige ge westen des lands zijn ginds zeer bekend en gewaardeerd. Maar men hoede zich hier voor overdrijving. De Amerikanen welke hier komen, staan soms verwon derd in ons land nog anders gekleede burgers aan te treffen, dan die zij ken nen van de .Markers of Volendammers. Dat moest niet. Allicht toch wordt daar in iets achterlijks, iets plomps gezien, wat toch waarlijk niet behoeft. Onze onvergelijkelijke Zeeuwsche eilanden met hun zeer opmerkelijke schoonheid, onze Friesche meren, onze mooie wei landen haast overal, onze bollenvelden, zij alle leveren iets zeer bijzonders op maar daarnaast zijn er onze oude ste den, onze grootsche havenplaatsen, onze hel oog van kenner en kunstenaar boeiende hoofdstad en nog zoovee! meer, dat den vreemdeling getoond mag en waardeering oogsten zal. Daarvoor dient op ruime schaa! propaganda te worden gemaakt, en ongetwijfeld zal de daaraan bestede moeite en onkosten ons land en zijn bewoners ten goede komen. .Maar dan dient voor alles ge broken te worden met een kortzichtige en hatelijke wijze van doen, van sommi gen, ja soms velen. Deze, dat zij den vreemdeling zulke enorme prijzen vra gen, dat niet alleen hij voorgoed er voor terugschrikt ooit zijn bezoek te herha len, maar dat thuis gekomen, er vrien den en bekenden van afhoudt hierheen te komen. We hebben in het buitenland te dien opzichte geen erg gunstige re putatie. De fout van den Dutch, zoo heet het rijmpje is giving too little and asking too much Zonder nu in liet tegenovergestelde te vallen, is den juis- ten evenmaat in geven en nemen te be waren, zoo ergens dan zeker bij zulk buiteniandsch bezoek eerste eisch. Dat men er voor nu en voor later toch naar streve 1 KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Vrijdag. Forensen-belasting. De kwestie die bij deze belasting is verbonden, is eenvoudig. Door een fout in de verleden jaar aangenomen wet hebben vele belastingbetalende foren sen 1/3 van hun belasting te veel be taald. Dit ontwerp wil de gemeenten verplichten dit te veel betaalde terug te geven. Dit is natuurlijk een leelijk ding voor vele gemeenten, die het geld al hebben uitgegeven en als alle gemeen ten, op den bodem van haar schatkist krabbelen. De regeering heeft nu echter toegezegd te zullen overwegen of zij die gemeenten kan schadeloos stellen. Dit ontwerp is hals over kop inge diend en in een paar weken reeds tot het laatste stadium genaderd. Tegen die overijling heeft de heer Bergsma reeds Maandagavond bezwaar gemaakt en vandaag stelde bij voor het ontwerp van de agenda af te voeren, opdat de regeering het nader overwege en be langhebbenden hoore. Dit voorstel werd echter afgewezen. 'Eigenlijk is de zaak eenvoudig. De oorzaak van de fout ligt bij den wet gever, die een onduidelijke wet maakte en dus moet de Staat de schade tijden. De regeering heeft zich bereid verklaard tot schadevergoeding aan de gemeenten en voor den heer Vliegen was die be reidverklaring voldoende. Zonder stemming werd het ontwerp goedgekeurd. De Kamer is uiteen. Minister Van Karnebeek op audiëntie bij de Koningin. De minister van buitenlnadsche za ken, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, is gis teren op Het Loo door de Koningin in audiëntie ontvangen. De kosten van de conferentie te Den Haag. Het Engeische parlementslid Ormsby Gore zal, zoo meldden we gisteren, de Engeische regeering in het Lagerhuis de vraag stellen, of de Nederlandsche re geering alle uitgaven voor de conferen tie in Den Haag zal dragen op dezelfde wijze, als de Italiaansche regeering alle kosfen fe Genua heeft gedragen. De vraag is zoo niet juist gesteld, zegt het „Vad.", want de Italiaansche regeering heeft te Genua niet alle kosten gedra gen. De reis- en verblijfkosten van onze delegatie komen voor rekening van ons land, en zoo dragen alle deelnemende landen hun eigen kosten, behalve de landen, die met Italië de staten tot de conferentie hebben uitgenoodigd, dus Engeland, Frankrijk, België en Japan. Deze landen waren de gasten van Italië. Bovendien stelde Italië natuurlijk de vergaderzalen ter beschikking, gaf ze feesten enz. Voor den Haag dde; niet onze regee ring de uitnoodiging, maar de confe rentie te Genua. Zij verkeert dus niet in de positie van italic, voor Genua, noch van de 6 uitnoodig» ;ide mogendheden. Maar natuurlijk zi;n er voor ons land en voor de gemeente 's-Gravenhage kosten aan de conferentie verbonden. Qrtze regeering moet zorgen voor de ruimte, waar de conferentie en haar af- deelingen kunnen vergaderen. Of het Vredespaleis, waar op 15 Juni het Inter nationale Hof zijn zitting opent, daar ruimte en gelegenheid voor aanbiedt, weten we niet. Maar er zijn andere gebouwen, de Ridderzaal, de gebouwen van Eerste en Tweede Kamer, wanneer er geen zitting is. Dan natuurlijk moet onze regeering ontvangen. En het ge meentebestuur ook. Maar de indirecte voordeden zijn voor ons land err de residentie 7.00 groot, dat die kosten, dubbel en dwars worden goedgemaakt En al ware het niet zoo, het aanzien en de eer van ons land maken die uitgaven noodzakelijk. Het zou- ons dan ook zeer verwonderen als er bezwaren tegen, worden gemaakt. Men is er 1e Genua blijkbaar zoo op gesteld, in de onzijdige en onpartijdige atmosfeer van Den Haag bijeen fe ko men, dat wij verheugd en er trotsch op mogen zijn, aldus te.'jiunnen medewer ken aan een poging om Europa op te been te brengen. Het verkeer tusschen Engeland en het vasteland. De voor het verkeer tusschen Enge land en het vasteland bijzonder belang rijke South Eastern en Chattam Railway hebben in verband net de toeneming van het verkeer verschillende verbete ringen en een geheel nieuwen dienst van Gravesend naar Rotterdam aange kondigd. Deze laatste is met medewerking van, de Batavierlijn tot stand gekomen en zal 15 Juni worden geopend. De pas sagiers gaan van hef, Victoria-station te Londen met den boottrein, van 5.45 nm., komen te GravesendPier aan boord en arriveeren den volgenden ochtend te Rotterdam. In tegenspraak met herhaaldelijk op duikende geruchten zai de Folkestone Vlissingen-dienst niet uit Folkestone verplaatst worden, mFar in een dage- lijkschen dienst verark^. gl worden. De booitrein vertrekt uit Londen om haif negen. Te Vlissingen wordt een om vangrijke aansluitende dienst naar Keu len, Hamburg en Berlijn gevormd met slaap- en, restauratie-rijtuigen. Loterij Herstellingsoord. Men meldt ons, dat de Loterij der Ned. Ver. voor Herstellingsoorden voor kantoorbedienden, handelsreizigers etc., tot vorming van een bouwfonds voor een sanatorium voor tuberculoselijders, onherroepelijk op 31 Mei a.s. zal plaats vinden. Van de 50.000 loten bleven ech ter nog enkele duizenden onverkocht, wat, gezien het sympathiek doel dezer vereeniging, zeer te betreuren valt. Er zijn duizend prijzen, w.o. een auto, mo torrijwiel, piano, ameublement, rijwie len en horloges, welke allen alléén op de verkdchte loten zullen uitkomen. Niet alleen de bovenvermelde cate gorieën, die, van welken godsdienst ook, tegen billijken prijs, waarop nog reductie gegeven kan worden, door de vereeniging kunnen worden opgenomen (zij bezit reeds te Ossendrecht een her stellingsoord, waar echter alleen ze nuwpatiënten en herstellenden opname vinden), maar allen, die weten, of in eigen kring ondervonden hebben, hoe nijoend het plaatsgebrek in de bestaan de sanatoria js, ytaardoor een patiënt dikwijls maanden tang op opname moet wachten, zuMen het streven dezer ver eeniging willen steunen. (Men zie ach terstaande advertentie). 25 belasting-verlaging. Burg. en Weth. van Den Haag heb ben besloten den raad voor te stellen het vermenigvuldigmgscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, dat voor het afgeloopen belastingjaar 2 bedraagt, te bepalen op IJ£. Daardoor zal te 's-Gravenhage de maximumhef fing van 10.9 dalen tot 8.17 Bezuiniging. in een vergadering van de afdeeling Arnhem van de Maatschappij van Nij verheid is besloten niet in te gaan op het verzoek van het hoofdbestuur dier maatschappij om aan den ministerraad een adres te richten, waarin verzocht wordt 100 miliioen, op de staatsbegroo- ting te bezuinigen. De vergadering was van oordeel, dat wel bezuinigd moet worden, maar dat dan gespecificeerd moet worden opgegeven, op welke pos ten en tot welke bedragen. voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Naar wij van bevoegde zijde verna men ligt het inderdaad in het voorne men der regeering de Vleeschkeurings- wet op 1 Juni a.s. volledig in werking te doen treden. Reeds werden in uwe vergadering van 30 December jl. vastgesteld een gemeenscliappelijke regeling betreffen de de keuring van vee en vleeseh in de tot den kring Vlissingen behoorende gemeenten, een verordening op den vee- en vteeschkeuringsdienst, alsmede de instructies der ambtenaren. Ten aan zien van de strekking en den omvang van genoemden dienst meenen wij te mogen verwijzen naar ons voorstel d.d. 10 December 1921, opgenomen in de Handelingen van den raad 1921, blz. 843 e.v. Het zal uwer vergadering bekend zijn, dat sedert door de regeering een wets ontwerp tot wijziging van de Vleesch- keuringswet is ingediend, inmiddels doojr de beide Kamers der Staten Gene raal aangenomen. Het is namelijk ge bleken, dat ten plattelande huisslachtin gen voor eigen gebruik veelvuldig voor komen. De regeering was op grond daarvan tot de overtuiging gekomen, dat een ongewijzigde handhaving van de wet op dit punt niet wenschelijk kon worden geacht. In verband daarmede werd in het wetsontwerp een regeling getroffen, welke hierop neerkomt, dat de regee- ri-ng ontheffing van de verplichte keu ring vóór en na het slachten en van de verplichte aangifte kan verleenen ten aanzien van gemeenten, waar zulks wenschelijk is gebleken, maar alleen ten behoeve van zuivere huisslachtin gen. Echter is vervoer, verkoop enz. van het van deze iiuisslachtingen afkomstige vleeseh onder alle omstandigheden ver boden. Het voorgestelde wetsartikel maakt de ontheffing alleen mogelijk ten aan zien van schapen, varkens en geiten. Het ligt dan ook in de bedoeling van den keuringskring Vlissingen om ge noemde ontheffing te zijner tijd aan te vragen. Op een onlangs gehouden vergade ring van de tot den keuringskring be hoorende gemeenten, waarbij tegen woordig waren de inspecteur van de volksgezondheid, de heer S. Douma te Rijswijk en de keurmeester, de heer H. G. de Wit, werden de practische toe passing der wet en de gemeenschappe lijke regeling van den keuringsdienst nogmaals besproken. Zooals reeds is besloten zal te Vlis singen een gebouwtje voor noodslach- tingen en gestorven vee worden aan gewezen. In verband daarmede werd overeen gekomen behoudens uw bekrachti ging dat voor het gebruik van het gebouw met laboratorium jaarlijks aan onze gemeente een, in verband met de kosten nader vast te stellen huurprijs zou worden vergoed. Voor de betrekking van keurings veearts, hoofd van dienst, gemeen schappelijk met den kring Middelburg, zijn in overleg met het gemeentebestuur van Middelburg sollicitanten opgeroe pen op een jaarwedde van ƒ5000, met 4 twee jaarlijksëhe verhoogingen van ƒ250. In verband met de ingewonnen in lichtingen over de sollicitanten bieden wij U de volgende aanbeveling aan, welke in overleg met het gemeentebe stuur van Middelburg is opgemaakt en waarmede de kringgemeenten zich vol komen kunnen vereenigen. 1. de heer l. W. de Waardt, plaats vervangend districtsveearts te Middel burg 2, de heer l. J. J. Geldof, veearts te Oostkapelle. Voor het eventueel gebruik maken van een motorfiets en een rijwiel zou een vergoeding kunnen worden toege kend, welke nader kan worden bepaald. Naar het oordeel der deskundigen zou met de aanstelling van nog één hulpkeurmeester kunnen worden vol staan. De thans voor den titularis be staande jaarwedde van ƒ2700ƒ3200 (5 tweejaarlijksche verhoogingen van 100), benevens 50 per jaar voor on derhoud van een rijwiel, werd billijk geacht. Verder is de gemeenschappelijke re geling nog aangevuld met de bepaling, dat alle aan de keuring van vee en vleeseh verbonden kosten ten laste van den keuringsdienst komen, terwijl de keurloonen ten bate van dien dienst ko men. De aan de keuring verbonden kosten zullen vermoedelijk uit de keurloonen kunnen worden bestreden. In verband daarmede is in de rege ling de bepaling opgenomen, dat een eventueel nadeelig saldo der jaarlijk- sche exploitatierekening ten laste komt van de bij den dienst betrokken ge meenten en een eventueel voordeelig saldo ten bate van de gemeenten. Zoodra de kosten van deze exploita tie zijn te overzien zal voor het jaar 1922 nog een begrooting van ontvang sten en uitgaven worden opgemaakt en U ter vaststelling worden aangeboden. Alsdan zal U ook een ontwerp-verorde- ingezonden mededeel1ngen. Opgepast, want door het veelvuldig hoesten en opgeven worden de longen geforceerd. Demp den put niet, als het kalf verdronken is. Velen werden gered door de beroemde, verzachtende ning op de heffing der keurloonen be reiken. Ten slotte kunnen wij hieraan toe voegen, dat voor de aanwijzing van een lokaliteit, bestemd voor noodslachtin- gen is gedacht aan het gebouwtje (voormalig brandspuithuis) op het Bo- terplein. Dienaangaande zal echter overleg worden gepleegd met den te benoemen veearts, hoofd van den keu ringsdienst. De gewijzigde gemeenschappelijke regeling wordt ter vaststelling overge legd. vlissingen, 20 mei. Steunt de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Nu het badseizoen weldra weer zal beginnen, zullen wij nu en dan een op wekking plaatsen om bovengenoemde vereeniging toch zoo krachtig mogelijk te steunen. Gedachtig aan het frappez, jrappez toujours, zal dan misschien menig stad genoot het zijn plicht achten als lid tot deze vereeniging toe te treden. Het aantal leden is op het oogen- blik belachelijk 'klein en alleen als de vereeniging over voldoende middelen beschikt, kan er behoorlijke propaganda gemaakt worden en propaganda is een eerste eisch om de aandacht op onze gunstig gelegen stad te vestigen. Maar omdat de kas door het luttel aanjal leden dat de vereeniging telt, bijna altijd leeg is, kan niet gedaan worden wat de vereeniging eigenlijk beoogt, nl. de bevordering van het vreemde! i ngenverkeer. Wanneer zich nu eens een paar hon derd nieuwe leden opgaven, die zich verbonden een contributie van ƒ2.50 te betalen dat is vijf heele centen per week dan zou de vereeniging in staat zijn nog dit jaar veel reclame te maken. Alle neringdoenden, doch ook alle ondergeschikte arbieders hebben belang bij een hoog opgevoerd vreemdelingen verkeer. Wij hopen dat onze opwekking tot gevolg mag hebben dat de secretaris ons binnenkort kan mededeeten dat zich veel nieuwe leden hebben opgege ven. De heer J. W. A. Mulder, Houtkade 16, zal gaarne nieuwe leden inschrijven. Voor het voorloopig machinisten-di ploma zijn geslaagd de heeren H. W. Bor, leerling van de De Ruyterschool en J. Tromp, beiden alhier. Kraamvrouwverzorging en zuigelingen- bescherming. Eenigen tijd geleden is in dit blad een oproep verschenen van de dames Brevet en Wemelsielder, verloskundigen alhier, tot samenwerking op het gebied van kraamvrouwverzorging en zuigelingen bescherming. Aan deze roepstem is gehoor gege ven van verschillende zijden bleek be langstelling, zoodat zich thans een co mité gevormd heeft tot oprichting van een vereeniging, die zich de verzorging van kraamvrouw en zuigeling ten doel stelt. Het comité bestaat uitdr. Ver maas, voorzitter mevr. Van Woelde- renLuyken, mevr. HoogkamerUn- ger, mevr. L. van RaalteVan Raai ie, mevr. BrevetPasma endr. Van Maren Bentz Van den Berg. Men steune deze vereeniging. Van hoeveel belang voor het gezin is het niet, dat de moeder weder spoedig na de bevalling, en geheel gezond, haar huiselijke taak kan hervatten en hoe zeer is niet de gezondheid van den zui geling afhankelijk van een goede ver pleging en juiste voeding. Het plan is o.a. een consultatiebureau voor zuigelingenzorg op te richten. Hieronder wordt verstaan een lokaal waar op bepaalde uren door een ge neeskundige zitting gehouden wordt voor het onderzoek der zuigelingen en waar de moeders kosteloos of tegen geringe vergoeding raad kunnen krijgen voor de voeding en verzorging van hun kind. leder, die weet, hoe vaak er gesuk kel met die voeding bestaat, zal dit plan toejuichen te meer daar vaak voor mindergegoede moeders geregelde lei ding bij de voeding van hun zuigeling minder gemakkelijk te verkrijgen is, aangezien op het spreekuur van den huisdokter de noodige tijd voor het wegen der zuigelingen en de bespreking der voeding meestal ontbreekt. Leider van het consultatiebureau zal

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1