fl. f. fl. i. sn DONDERDAG 18 MEI door IJE LEVENSSTORMEN. EIS JE art No 117 nEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Borst-benauwdheid. abdijsiroop. tweede school. ts. en ppen toldoende ennen, en :n daarom n. Als statistiek- AN RAALTE— :ert 50, vraagt jaar. stelling direct jaar. Vliss. Courant" b. - Rotterdam ;en plaatsen. PASSAGIERS, EN VEE. v Rolt. j.n. sar i. HM T.B. nar 8 8 8 ingen E N afvaart. bekomen IYausp. e* E*?- VOS. TéL HOORN, Tel. 183. BHOUT, Tel. 202. ENHBI.Tel.101. VLISSINGSCHE COURANT BAD-EXPLOITATIE. Burg- en Weth. van Vlissingen maken aekend. dat de opening van het strandstoe- lEDterrein is bepaald op Zondag 21 Mei a.s. Vlissingen, 17 Mei 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op .ft. 12 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoekschrift tan Cornells jacobus Knijf, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in de eetzaal, koffiekamer en biljartzaal van het .Hotel Goes", gelegen aan het Bellamy- park no. 2 dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het ver- I leenen der gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, den 17 Mei 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Men verwachtte dat de minister van buitenlandsche zaken iets zou zeggen over Genua.Werkelijk heeft.Zijne Excel lentie het woord Genua gebruikt, maar verder ging het niet. De minister heeft de positie geschilderd gelijk die thans is. De collectieve behandeling van het Russische vraagstuk achtte hij juist daardoor is de kwestie in éen nieuwe fase gebrachthet commissioriaal ma ken van. de financieel-technische kwes ties was de beste methode en de minis ter scheen vee! hoop te hebben op wel slagen. Overigens bepaalde de discussie zich lot eenige beschouwingen van den heer Cremer over de mogelijkheid van bezui niging op de economische voorlichting door dit departement. De minister acht te die beperking niet gewenscht. Alleen over de afschaffing van militaire atta che's wordt onderhandeld. Nogal uitvoerig verdedigde de minis ter zich weer eens tegen de legende, dat hij te langzaam is in de buitenlandsche zaken tegenover de Kamer. Hij is van oordeel, dat hij zich zeer heeft te beper ken, omdat nimmer eenige zekerheid is te krijgen omtrent den loop der zaken. Veel te snel achterhalen de feiten allicht een uitlating van den minister. Dus men zij tevreden met hetgeen de minis ter loslaat. Verkeerd is de veronderstel ling, zoo zeide hij heel leukjes, dat een minister van buitenlandsche zaken altijd oneindig veel meer weet dan hij zegt. De begrooting werd goedgekeurd. Een lange reeks wetsontwerpen ging onder den hamer door, waaronder dat op den bosdhbouw, het initiatief-voor- stel-de Kartter, de wijziging der Raden- wet enz. Hén wetsontwerp lokte wat discussie en werd tenslotte met 24 tegen 3 stem men verworpen. Het was het ontwerp tot verbetering van de Scheveningsche /isven. De heer Kraus zette duidelijk uiteen, dat de Vh millioen daaraan be steed, vrijwel weggegooid geld zou zijn. Dat was echter niet alles. Erger is, dat fret departement van oorlog zes ton zou 6) Wie zoo over zich zeiven denkt, dien is het licht dat hij zoekt, reeds ten feele opgegaan hij ziet reeds.Waar teen gaat uw gedachtenvlucht? Daarheen, waar ik tflij kan losma ken van de alledaagschheid. En dat zegt u, het meisje, dat door hare verloving aan deze kleine plek met klein burgerlijke verhoudingen is kebonden Zij antwoordde niet dadelijk, <pge- »onden deed zij haar waaier open en dicht, Gebonden zegt u Wat zou den hijen geest in zijn vlucht hinderen Keukenschort en kookpan, waarde iuhrouw. Heeft u ooit gezien, dat men ?en adelaar in een kraaiennest groot bracht Zij trok haar schouders op. Misschien ligt het daaraan, dat niemand het probeerde. Wie kan ,an zich zeiven zeggen, dat zijn hoog 0e' nooit bereikt zal worden Dat zegt aan iederen mensch, zijn vin611 u®evoel. u °°k juffrouw Helmi, jng Herbert met aandrang voort, u zich er echter tegen en wilt het bekennen. De dwang der omstan- ^Bneden slaat de gedachten in boeien Uii hZOU niet kunnen werken, als men öwong hier te leven, en ook gij Mia". ™er vandaan, naar buiten, de wereld in, zien en hooren hoe het gaan besteden aan verdedigingswerken bij deze haven. Dat zou een uiterst gevaarlijk bedrijf zijn, want daardoor zou Den Haag een versterkte stad worden. De minister van waterstaat kon niet verklaren waarin die versterkingen zouden bestaan en dat was wel de reden die een zeer groote meerderheid zich tegen dit ontwerp verklaarde. Thans resten nog I. de Arbeidswet, 2. de Forensenbelasting, 3. de Land- bouw-ongevallenverzekering en 4. de goedkeuring der Washington'sche be sluiten. De rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand April 1922, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over liet zelfde tijdvak van 1921. Opbrengst Opbrengst over de over de maand maand April 1922. April 1921 Grondbelasting ƒ1.398.515 621.681 Personeeie belasting inkomstenbel. 13.635.362 12.404.669 Div.- en tantiómebel. 741.026 1.375.305 Vermogensbel. 3.209.001 2.942.131 Suiker 2.203.505 3.122.329 Wijn 140.655 51.276 Gedistilleerd 4.866.552 4.428.716 Zout 111.721 115.625 Bier en azijn 316.351 277.198 Geslacht 686.454 986.443 Bel. op speelkaarten 6.991 6.903 Zegelrechten 1.503.837 1.976.556 Registratierechten 1.542.555 4.510.597 Successierechten 3.207.328 2.636.272 Invoer 3.198.341 3.130.767 Bei. goud en zilver 64.199 63.570 Essaailoon 124 103 Statistiekrecht 259.745 473.985 Domeinen 176.062 140.505 Staatsloterij 24.337 24.341 Jacht en visscherij 211 166 Loodsgelden 217.451 170.660 Mijnen 85.973 12.840 Totaal-generaal f 37.597.003 39.473.366 De nieuwe conferentie. Na langdurige onderhandelingen van de Russische commissie is gisteren te Genua ter zake van de a.s. nieuwe con ferentie overeenstemming bereikt. Met algemeene stemmen, op die der Russen na, -werd Den, Haag als conferentiestad aangewezen. Tsjitsjerin heeft zich ten slotte ook bij deze beslissing neerge legd. Den Russen is door onzen gedele geerde te Genua, mr. Patijn, de ver- eischte vrijheid van beweging in ons land toegezegd. Naar de meening van de „Temps" is Nederland volkomen bevoegd een inter nationale bespreking te herbergen. Het bekleedt in de geschiedenis van het volkenrecht een plaats van den eersten rang, die zijn huidige juristen het niet hebben laten ontnemen. Het zag twee groote conferenties zetelen en herbergt het Internationale Hof. Het is een land van órde en vrijheid. Zijn ligging beant woordt volkomen aan de rol, die men het vraagt te spelen. Eindelijk bezit het in Van Karnebeek een opmerkelijk staatsman, die de vergadering van den Volkenbond gepresideerd heeft en wiens onpartijdige invloed zich bij een bespreking nuttig kan laten geiden, zelfs als hij niet zelf onderhandelt. In andere omstandigheden zou een Euro- peesche conferentie uitstekend te Wee- nen of Stockholm kunnen vergaderen. er toe gaat, hoe kunst en wetenschap pen zich ontwikkelen. U kunt een groot schrijfster worden, veel grooter dan uw zusteren. U bent een dweper, mijnheer Behrens, zeide zij met een gedwongen glimlachje. Ik Hoe komt u er bij. Ik ben door en door realist. Hij kwam wat dichter bij haar zijn blik was vurig en half fluisterend klonk zijn stem. iHoe zou u 't vinden, eens éénmaal tenminste met diepe teugen het heerlijke leven te genieten, als 't ware te zwem men in een stroom van moreeie vrijheid en dan te scheppen, iets groots voort te brengen. Zij kleurde hevig haar adem ging sneller. U stelt mij iets onmogelijks voor hoe kwamen wij toch op dat onder werp. Kijk, daar komt net op tijd het vruchtenijs dat koeit af. Kort na dit gesprek met Herbert stond Helmi op. Vind je 't goed, dat ik wegga, Annetje vroeg zij smeekend. Vader wordt zoo ongerust, als ik lang uitblijf, en 'k ben de heele week al aan 't pret- maken geweest. Haar vader sliep rustig, toen zij thuis kwam, maar zij kon den slaap niet vat ten. Iets vreemds was er in haar rustig gedachtenwereidje gedrongen en dat kwaad werkte ook nog voort in den droom, tot dat een heldere zonnestraal haar wekte De bruiloftsdrukte was voorbij. Hef Samenvoeging der rijkswerven Naar „de Tel." verneemt zal de Vlootcommissie, bestaande uit de hee- ren Fokker, lid. der Eerste Kamer, de Murait, Snoeclc Henckemans, A. P. Staalman, Hugenholtz en v. d. Voort van Zijp, leden der Tweede Kamer, en eenige adviseerende zeeofficieren, lie den een bezoek brengen aan de marine werf te Amsterdam. Dit bezoek schijnt in verband te staan met een plan tot mogelijke samenvoeging der Rijkswer ven uit een oogpunt van bezuiniging. De Kamerverkiezingen. De heer J. L. van der Harst, notaris alhier, is in den kieskring Leeuwarden door dén Nationalen bond voor bezuini. ging op de candidatenlijst voor de ver kiezingen- voor de Tweede Kamer ge plaatst. Georganiseerd overleg rijksambtenaren. De centrale commissie voor georga niseerd overleg heeft breedvoerig van gedachten gewisseld over de door de regeering voorgenomen wijziging van art. 40 van het bezoldigingsbesluit aangezien de mededeel ingen van den minister van financiën bij gelegenheid van de onlangs gehouden interpellatie over deze zaak in dèTweede Kamer naar het oordeel der centrale commissie geen voldoende klaarheid hebben gebracht omtrent het standpunt van de regee ring te dezen aanzien, werd besloten, alvorens advies uit te brengen, aan de regeering te vragen, nauwkeurig gefor muleerd aan te geven, hoe zij zich een nieuwe redactie van art. 40 voorstelt, of wat zij beoogt met een eventueele intrekking van dit artikel. Technische herziening Onderwijswet. Volgens het „Centrum" zou de tech nische herziening van de wet op het lager onderwijs van dien aard zijn, dat jaarlijks 35 millioen kan bespaard wor den. Hoe er met 's lands geiden gesmeten wordt. Uit Assen schrijft men aan het „Hld.": „De regeering schijnt ruim bij kas Te Assen werd geoordeeld, dat het reusachtige rijkskantorengebouw, nog nieuw gebouwd, toch 'e klein bleek voor den ontvanger der "uirecte belas tingen en den Ing. Verif. Dies werd aan stonds alweer een der mooiste en grootste heerenhuizen op prachtigen stand voor de bureaux dezer heeren gekocht voor een, kleine 20.000 gld. Dit bleek bij .aankoop toch te klein en dus moest er maar een leelijke puist aan er naast getimmerd. Kosten met inrichting van het huis „zelf 8000 gld. Nu behoort daar todh ook een concierge in. Stel u voor een bureau zonder concierge De concierge benoemd. Neemt intrek in het huis, woont er rustig. Heeft het niet druk, want... het rijkskantorengebouw blijkt bij nader inzien toch ruim genoeg om beide heeren mede te bevatten en... het aangekochte heerenhuis met aan- en verbouw staat ledig, 't Was een vergis sing ongetwijfeld, die liet rijk een sme rige 28.000 gld. heeft gekost. Men zint thans het te verkoopen. Maar wie koopt nu dit verknoeide huis Ook hier moet men niet vergeten, dat evenals in- Alkmaar waar eveneens voor kolossale sommen groote panden voor 's rijks rekening werden aange kocht de aankoop, volgens onze in lichtingen, geschiedde vóórdat zoo luide de stemmen <tegen verkwisting opgin jonge paar was op reis gegaan en had aan moeder en zuste'r nog voor een paar weken het werk overgelaten, dat zij daarna zeiver op zich zouden nemen. Herbert bracht de dagen met Annie, Helmi en haar verloofde in aangename afwisseling door men maakte samen wandelingen en roeide bij maneschijn op 't vijvertje in 't plantsoen. Zoo was een week voorbij gegaan en Herbert moest er nu ernstig over denken te ver trekken of het plan, eenige dagen van de zeelucht te genieten, opgegeven. En dat wilde hij niet, daar hij mevrouw Kora had beloofd te komen. Voor den laatsten avond had de fami lie Behrens en Helmi dr. Lenz kon wegens ambtsbezigheden niet meegaan afgesproken een, wandeling naar de houtvesterij te maken. Den volgenden morgen, heel vroeg al, moest Herbert vertrekken. Zij troffen er meer men- schen dan hun lief was en Herbert was daarover uit zijn humeur. Hij had het juist zoo prettig gevonden met moeder en zuster en met Helmi den avond „stil in het bosch te genieten", zooals hij zeide. Annie moest om deze opmerking lachen. Als je nog langer hier bleef, zou je heelemaal veranderen, een bewoner van een groote stad en stil genieten. Moedertje, wat zegt u wel van onzen jongen De oude vrouw streelde zachtjes Herberts hand. De oude, goede kern komt meer en gen. Maar in elk geval toont het aan hoe dringend noodig de centralisatie van den gebouwendienst was, die men nu bezig is bij financiën in elkaar te zetten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in ver band met een algemeen overcompleet aan rijkspersoneel dit jaar geen leer ling-telegrafisten en leerling-kantoor bedienden zuilen worden in dienst ge nomen. De verzorging van bloemen en planten. De kring bloemist winkeliers uit de groep bloemisterij van den Ned. Tuin- bouwraad heelt uitgegeven „Tien nut tige wenken" bij de verzorging van bloemen en kamerplanten. Dit vlugschrifje, clat gratis zal wor den verstrekt aan het publiek, beoogt aan de liefhebbers enkele practische raadgevingen te verstrekken op welke wijze zij bloemen en kamerplanten moeten behandelen om daarvan zooveel mogelijk genoegen te hebben. De liefde voor bloemen en planten en cte liefhebberij deze te verzorgen, wordt door dit propaganda-werkje zeker be vorderd. Voor belanghebbenden wijzen wij er op dat de Nederlandsche Tuinbouwraad te 's-Gravenhage is gevestigd. DE [AARVERGADERING VAN „KINDERZORG". In de gisteren, met het zingen van Gezang 12 vs. 1, het lezen van Matth. 18 vs. 114 en gebed geopende jaar vergadering van de vereeniging „Kin- aerzorg" in de stichting te Middelburg, heette de voorzitter, ds. N. M. de Ligt, allen welkom met een toespraak, waar in hij er o.a. op wees, dat wij soms meenen werk te doen, maar wij doen dit alleen als werktuigen van God, wiens werk wij kortzichtige menschen vaak bederven. Het jaar, dat achter ons ligt behoeft geen schaamte te wekken, en dat verblijdt spreker. Er is reden tol dankbaarheid/Spreker herdenkt den na zijn aftreden overleden penningmeester, den heer H. j. Snoep en deeit mede, dat ds. De Vries uit Goes het werk heeft overgenomen met niét genoeg te roe men energie, al is het werk nu meer verdeeld. Er kwam meer hulp van de regeering en ook uit de gemeenten en dit zal zoo moeten blijven, maar er is reden tot dankbaarheid aan God, die dit alles doetGod kan de kleinmoedig heid der menschen beschaamd zetten, maar nooit hun geloof. Door den arbeid op „Kinderzorg" redt God de kinderen. Al het werk kan alleen door God ge schieden en ook dat voor de kinderen, die Hij tot de vereeniging zond. daar mede herinnerende aan het „Laat de kinderen tot Mij komen". Het werk voor het Koninkrijk Gods lijkt ondankbaar, eens zal het blijken, dat het niet zoo is. Dat God onze gebeden hoort is zeker, ook dat Hij ze verhoort, maar hoe Hij ze verhoeren wil, moeten wij aan Hem overlaten. Door den secretaris, ds. H. Jonker, werd vervolgens het jaarverslag over 1921 uitgebracht, en bleek daaruit, dat 86 kerkelijke gemeenten waren aange sloten ais lid, waarvan de meesten ech ter niets anders doen dan contributie betalen, vele doen echter ook meer door het houden van collectes enz. Het aantal contribuanten is ongeveer 700 de kin- derzorgcent bracht fabelachtige som men op. Het tekort van ruim 25.000 is niet zoo erg, het is reeds verbeterd. De secretaris herdenkt de bestuursleden meer te voorschijn. Nietwaar, mijn jon gen, nu duurt het geen acht jaren weer voor dat je weerkomt Neen, moeder, zoo gauw ik ga verlangen, kom ik maar nu wordt het tijd dat ik heenga, ik ken mij zeiven nauwelijks meer. Ja, het wordt tijd, dat hij heen gaat, dacht ook Helmi en als in een droom verzonken, keek zij naar het groene gebladerte, waarover nog een laatste zonnestraal gleed. Wat was het toch, dat haar zoo on rustig maakte Was zij misschien bang dat zij een te groote belangstelling voor hem zou gaan koesteren, een belang stelling, die zij niet voor hem mocht hebben .als de verloofde van een ande ren man Of wond zijn blik haar op, waarin zij meende te lezen Werp af, wat je drukt, maak je vrij en kom mee de wereld in, waarin men leeft en ge niet, waar men streeft en bereikt Zij wist het niet, maar wel bespeurde zij tot haar schrik, dat iets 'haar tot hem trok en dat zij onmogelijk zijn bijzijn zou kunnen mijden als hij hier bleef. Het verwijt, dat hij zich te veel met haar bemoeide, kon zij hem niet maken; integendeel lag in zijn- geheele manier van optreden iets onverschilligs, iets spottends, dat soms zelfs afstootte. En toch had zij tegenover hém 't gevoel, alsof hij een dwang op haar uitoefende, waaraan zij zich niet kon onttrekken. Zijn blik rustte nu ook weer op haar en terwijl zijn moeder en zijn zuster voor het avondeten zorgden, had hij ruimschoots gelegenheid het in gedach INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Is Uwe ademhaling beklemd Hindert U de vastzittende slijm Hoest Gij Neemt onverwijld het middel, dat U helpen zal, de bekende ds. J. W. Biankert, die vertrokken is en wijlen den heer H. J. Snoep. Ds. De Voogd werd bereid gevonden ds. De Vries in zijn werk ais penning meester behulpzaam fe zijn. Nog herdenkt spreker :het vertrek van de familie Dijckmeester, aan wie de stichting .zooveel te danken heeft, maar vermeldt met blijdschap, dat de nieuwe Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford bewijzen de stich ting ook sympathiek gezind te zijn. Nog herinnert spreker aan het overlijden van den heer Harinck te Goes, die van 1912 tot 1915 bestuurslid was en die f 600 vermaakte aan de stichting, om van de rente daarvan op een bepaalden dag van het jaar de kinderen te onthalen. De directie en het verder personeel konden geregeld voortwerken, al kwam er ook nu weer eenige verandering voor. Het was een goed jaar, ook voor de kinderen al was de ziekenzaal steeds in gebruik en vertoefden er 10 in het gasthuis met niet minder dan 900 ver- pleegdagen. In 1921 overleed een pupil en kort geleden in Mei werd er weder een grafwaarts gedragen. Op 1 Januari 1921 had de vereeniging 179 voogdijkinderen onder zich en op 1 Januari 1922 was dit aantal 172. Ieder kind kost de vereeniging 451 per jaar en vo-Igens den heer Van 't Sant van het ministerie, is Middelburg een der goedkoopste inrichtingen. De kinderen waren over het algemeen van goed gedrag, ernstige afwijkingen kwamen niet voor. Het verslag werd goedgekeurd. Vervolgens deed de directeur der stichting, de heer H. J. van der Sluis, mededeeiingen over de lotgevallen van de stichting en zeide dat de stof voor een inleiding daarover zeer uitgebreid is, maar het zou nog veel erger zijn als aan alle verzoeken tot opname werd gevolg gegeven, zooais verzoeken van ongehuwde moeders, door hun vrouw verlaten mannen, die komen om de kin deren opgenomen te krijgen en meenen dat de stichting haar roeping niet na komt door ze te weigeren. Niet alleen mag het gevoel in dezen spreken. Een andere last is, dat personen, die bloed verwanten onder de kinderen hebben, niet willen begrijpen, dat zij er niet meer over kunnen beschikken, maar dat is hun eigen schuldzij komen daarbij soms met bedreigingen! Als het de kinderen beter gaat, beginnen de ouders soms eerst te voelen, dat ook zij kinderen hebben. Spreker geeft nu ver schillende voorbeelden van kinderen, die ondanks liefde en bestraffing niet willen beteren, maar daartegenover staan die welke met goed succes in Christelijke gezinnen zijn'opgenomen en de bewijzen van werklust, die op de tentoonstelling der huisvlijtwerken te zien zijn. Een der moeilijkheden is het om steeds goed personeel te vinden. De jongens en meisj-es doen allerlei werk zaamheden als de wasch, onderhoud van gebouw en meubels, het schillen van aardappelen, schoenenpoetsen enz. Men is niet tevreden, maar dankbaar aan God, die dit werk laat verrichten. Vooral met de jongens, die de Am- ten verdiepte meisje gade te slaan. Hoe lief zag zij er vandaag weer uit in het lichte, luchtige kleedje en 't kleine, chique hoedje. Zij had een heel bijzon dere gave, zich eenvoudig en toch smaakvol te kleeden. Of lag het mis schien aan haar uiterlijk, dat alles wat zij droeg, haar beter stond dan andere jonge dames Zij was heel knap en had een goed figuur en nu hij haar zoo zag zitten, gedeeltelijk beschenen door de avondzon, den lieven, kleinen mond met de volle, roode lippen als in verlan gen even geopend, overviel hem een eigenaardig gevoel hij bemerkte, dat hij nog niet ongevoelig was geworden voor de bekoring van een reine meisjes ziel. Nu keerde zij zich om zij scheen zijn staren gemerkt te hebben. Gedu rende eenige oogenblikken zonken hun blikken in elkaar, twee paar verstan dige, vorschende oogen, als wilde ieder den ander tot op den bodem der ziel zien toen sloeg zij, wat verlegen, de oogen neer. Ziezoo, nu gaan wij soupeeren, zei Annie en nam het dienstmeisje de schaal met spiegeleieren af. Tast toe, de ham is heerlijk, spiegeleieren met ham is vanouds de specialiteit van de houtvestersvrouw. Kom, moedertje, eet, vandaag bent u de gast en ik ben de gastvrouw. Hé, kinderen, wat is het toch heerlijk hier in het bosch en vooral als men allen, die men lief heeft, bij zidh heeft Maar vertel nu ook eens wat en wees niet zoo stil. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1