116 WOENSDAG 17 MEI BINNENLAND Stads- en Provincienïeowg n tweede school. VL1SSINGSCHE COURANT en op ver- rs unaniem renèens tegen :n, maken wij atie schrijven, is ons streven ening, dat het jke obligatiën, iën niet moet d doortrekken, N PASSAGIERS, LN EN VEE. SENHOORN, TeL 158. STERHOUT, Tol. 282. IUITENHEK, Tel.101. KAMEROVERZICHT. Vergadering van Dinsdag. Staatsbegrooting. pe Eerste Kamer heeft in vier dagen tijd nog heel' wat af te doen tal van joofdstukken der begrooting voor 1922, en daarnaast een zeer lange lijst van wetsontwerpen. Het ware dan wel ge- «enscht geweest dat alie breedsprakige itdevoeringen achterwege waren geble- ïtt, mede in verband met de verkiezin gen Ieder begrijpt zulks, behalve bij- (öorbeeld de heer Van Embden, die een lange, onbeduidende rede hield over de noodzakelijkheid van bezuiniging aan liet departement van oorlog, die hij wil de afdwingen door rantsoeneering van liet bedrag dat voor deze begrooting wordt toegestaan. 'De minister bezui nigde niet genoeg, doch verkwistte al leen iets minder. Het moest nu maar eens anders worden. Natuurlijk kreeg hij daartegen oppo- I sitievan den heer idenburg, die nog eens het standpunt der anti-revolution- naire partij verdedigde het leger blijft beperkt tot hetgeen noodig is voor de verdediging onzer neutraliteit. Minister Van Dijk rekende de bezui niging weer aldus als we het stelsel van 1912 nog hadden, zou het eindcijfer 85 miilioen zijn en nu is het 71. Dus 14 miilioen bezuinigd. Overgens was i het hetzelfde betoog wij moeten iets reëels hébben, al is het geen volledige I «zekering van onze veiligheid. Neder- I land voldeed aan de eischen van den I Volkenbond en verder mocht 'het niet teruggaan. De begrooting werd goedgekeurd met 25 tegen 6 stemmen. De Marinébegrooting en de Postbe- grooting gingen zonder discussie en zonder stemming onder den hamer door. De arbeidsbegrooting deed den 'neer Slingenberg pleiten voor nog meer rijks- steun voor de woningbouwvoorziening. Tachtig miilioen is hem te weinig. Als I wethouder van Haarlem achtte hij het I zijn plicht de Eerste Kamer als plaats te kiezen voor pleidooi voor meer steun laan Haarlem. Deze aangelegenheid is Iwel een belangrijk punt voor de Eerste iKamer. Mevrouw PothuisSmit tracteerde lk Eerste Kamer op melk-bespiegelin- ffn, ook zeer actueel in dit college. Minister Aalberse heeft als eenig be- togrtikrpunt verklaard dat z.i. van een oMeffing der Huurcommissiewet en Hiraropzeggingswet nog geen sprake tan zijn. Het zal slechts zeer geleidelijk I moeten geschieden en het zal spr.'s I streven zijn om dit te bevorderen door uitbreiding te geven aan de bestaande wettelijke regeling. Hoe de minister zich die geleidelijkheid dacht 'het belang rijkste vraagstuk dat nog niemand op loste zei hij niet. Het hoofdstuk werd goedgekeurd en daarna nog de wijziging der Vleesoh- keuringswet, die de huisslachtingen wil toelaten. Thans is Buitenlandsahe Zaken aan de beurt. Grondwetsherziening. De grondwetswijzigingen zijn nu door de beide Kamers der Staten-Gene- raal aangenomen. Daarmede is echter de nieuwe Grondwet nbg niet van kracht. Zij moet nog eens worden aan genomen door de nieuw te kiezen Ka mers. De regeering heeft de verkiezin gen voor deze nieuwe Kamers laten sa menvallen met de periodieke verkiezin gen, waardoor de verkiezing wel eenigs- zins onzuiver wordt gemaakt, want bij de periodieke verkiezingen wordt over de Grondwetswijziging minder gedacht en uitsluitend gelet op de politieke over- taiging der candidaten. Men mag feite ik wel aannemen, dat de nieuwe Ka ler, hoe die ook samengesteld wordt, k nu aangebrachte wijzigingen in de Grondwet zal aannemen. Met twee der de der stemmen, zooals 't behoort. En dus kan men aannemen, dat we de nieu we Gronldwet van kradht zullen zien 'orden zooals ze nu gewijzigd is. ■kan een overzicht, dat de Kamerver- J'ggever van het „Hbld." geeft, ont zien we, waarop in 't kort de nu aan lachte wijzigingen nzerkomen troonopvolgingDeze wordt be- Krkt „tot den man of de vrouw die den watst overleden Koning, in de lijn der 'jstamming van Hare Majesteit Konin- km Wiihelmina, het naast, doch niet jwder dan in den derden graad van dverwantschap bestaat" (dat wil zeggen uiterlijk ooms of tantes den laatst regeerenden vorst, de «stemmingslijn beginnende met Ko- mgin Wiihelmina). Is er geen bevoegd 'oonopvolger aanwezig, dan kan de (?"nK bij gewoon wetsontwerp er een ^«Iragen. Heeft de Koning dat niet 'aan en is er bij zijn overlijden dus Jn troonopvolger, dan roept de Raad n state binnen vier maanden de Sta- -Generaal bijeen om, in dubbelen ge- ,6n, in vereenigde vergadering, er te benoemen. Inkomen van Kroon en Tweede Ka mer. De inkomens van de Kroon worden verdubbeld en gebracht op ƒ1.200.000 voor den regeerenden vorst, 300.000 Y-o de Koningin-Moeder en ƒ200.000 voor kroonprins of kroonprinses (te be- gi..nen met zijn, of haar, 18e jaar). Dit laatste bedrag wordt bij huwelijk ver dubbeld. Ook het bedrag voor onder houd der paleizen is verdubbeld en ge bracht op 100.000. De „schadeloosstelling" voor leden der Tweede Kamer, die bij de herziening van 1917 al was verhoogd van ƒ2000 tot ƒ3000 (met toevoeging van pen sioen). is nu gebracht op f5 000 10.000 voor den voorzitter). Het pen sioen is verhoogd tot 150 per dienst jaar met een maximum van ƒ3000. Ook aan de weduwen en weezen der leden kan, door een wet, pensioen worden verleend. Eerste Kamer. 'De Eerste Kamer blijft gekozen door de Provinciale Staten (althans door de leden der Provinciale Staten, dus niet meer provinciesgewijze, zooals nu) en de Staten blijven onont bindbaar. De verkiezing moet echter ge schieden op den grondslag van evenre dige vertegenwoordiging en dit moet vóór den derden Dinsdag in September 1923 zijn geregeld. De leden der Eerste Kamer, die tot nu toe voor 9 jaren wer den gekozen met aftreding van 1 /3 om de 3 jaren, zuilen worden gekozen voor 6 jaren, met aftreding van de helft om de 3 jaren. Oorlog en verdrag. De Koning heeft niet meer het recht om zelfstandig oor log te verklaren en vrede te sluiten. Hij kan dat slechts doen na toestemming van de Staten-Generaal en nadat, wat oorlog belangt, eerst gepoogd is, liet geschil op te lossen door rechtspraak of door andere vreedzame middelen. Alle verdragen moeten in 't vervolg om ze van kracht te doen zijn, de goed keuring der Staten-Generaal verwerven. „Andere overeenkomsten" worden zoo spoedig mogelijk, zonder uitzondering, medegedeeld aan de Staten-Generaal. Koloniën. De uitdrukking „Koloniën en bezittingen" is vervangen door den enumerafieven term „Nederlandsch-In- dië, Suriname en Curacao". De Indische bestuursbepaiingen worden zöo gewij zigd dat de regeling der inwendige za ken hoofdzakelijk wordt overgelaten „aan aldaar gevestigde organen, op de wijze, bij de wet vast te stellen." Publiekrechtelijke lichamen. Er zul len, behalve de in de Grondwet genoem. de publiekrechtelijke lichamen, ook an dere (b.v. jachtscliappen, maar ook be drijfsorganisaties) kunnen worden in gesteld en die zullen verordenende be voegdheid kunnen krijgen. Verruiming van de werksfeer der ge meente is mogelijk gemaakt. Voorts dienen nog de volgende wijzi gingen van verschillenden aard te wor den vermeld Naturalisatie zal niet al leen meer door maar ook krachtens een wet kunnen geschieden, het vrouwen kiesrecht 'is vastgelegd in de Grondwet, de stemplicht is er uit geschrapt maar voorioopig nog gehandhaafd (kan bij gewone wet worden veranderd), wie geen kiezer is kan niet gekozen wor den, tweejaarlijksche begrootingen zijn mogelijk gemaakt, leekenreöhtspraak in burgerlijke gedingen eveneens, en we gens gewichtige gewetensbezwaren zal, onder bij de wet te stellen voorwaar den, vrijstelling van militairen dienst kunnen worden verleend. Nederland en België. De correspondent van de „N. R. Cl." te Brussel, seint Naar aanleiding van het bericht van het Ned. Corr. Bureau, opgenomen ir, het avondblad van gisteren, heeft men ons op het ministerie van buitenland- sche zaken meegedeeld, dat het bij de besprekingen tusschen de ministers Jaspar en Van Karnebeek geen eigen lijk gezegde onderhandelingen gold, die een direct resultaat kunnen opleveren, maar dat zij geschikt waren om een betere atmosfeer te scheppen en mis verstanden uit den weg te ruimen, die in verband met de herziening van de verdragen van 1839 en de Wielingen zijn gerezen, problemen welke zeer moeilijk op te lossen zijn en die in Ne derland en België op verschillende manier worden bekeken. Men mag niet verwachten, dat ze onmiddellijk opge lost worden, maar besprekingen als plaats gehad hebben tusschen de minis ters Jaspar en Van Karnebeek kunnen niet anders dan gunstig zijn voor de eindelijke beslissing. Nederland en Genua. De Berlijnsche correspondent van het „Hbld." meldt dat het „Berliner Tage- blatt" in een hoofdartikel uit Genua o.a. het volgende zegt Nederland heeft op de conferentie een politiek van fijn verstand, in elk geval van uiterste voorzichtigheid, uiterste reserve en uiterste gematigdheid ge voerd. Wellicht is men na vijf weken van zuik een terughouding een weinig verbaasd, zich in het middenpunt van de groote politiek te zien geplaatst, en dat nog wel op zulk een oogenblik. Het is in overeenstemming met de merkwaardige gewoonten van de con ferentie, dat de heer Van Karnebeek, die juist Zondag vertrok, den heer Tsjitsjerin, of wie anders als leider der Russische delegatie naar Den Haag zal komen, eerst daar zal leeren kennen. De drie leidende partijen van het land dragen namen, die onder,bepaalde om standigheden iets vreeswekkends zou den kunnen hebben de anti-revolutio naire partij, de christelijk-historische en de R. Kath. partij. Maar de wereld weet, dat Nederland een staat van internatio nale politieke gastvrijheid is, dat het de gedachte van de Europeesche solidari teit niet alleen'in naam, maar met daden en wel zeer practische daden, voorstaal. Zonder incidenten zullen de besprekin gen der deskundigen in het Vredespa leis worden gehouden. De contracten in de bouwvakken. Naar „het Volk" verneemt, is door de beide patroons-organisaties in de bouwvakken een schrijven gezonden aan de arbeiders-organisaties, dat de voorwaarden tot verdere bespreking bevat. De patroons handhaven hun eisch van den 8J4 urigen werkdag. De loonen wil men verlagen, zooals door de R. K. werkgevers was voorgesteld, lager dus dan die de Algemeene Patroonsvereeni- ging voorstelde, en de contract-periode zou loopen tot 1 Januari 1923. De werkgevers wensohen hierop antwoord vóór Zondag 21 Mei. Een congres voor handelsonderwijs. Op 1 en 2 September zal in het Con certgebouw te Amsterdam een congres voor handelsonderwijs worden gehou den, uitgaande van de Federatie van handels- en kantoorbedienden-verc-eni- gingen in Nederland. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rid der van den Ned. Leeuw de kapitein- luitenant ter zee J. H. G. Kremer tot officier in de orde van Oranje Nassau de kapitein der infanterie van het Ned. Indische leger J. van Arkel en P. van Hulstijn en de geoloog dr. P. F. Hu- brecht tot ridder in de orde van Oranje Nassau de kapitein der militaire administratie van het Neer. Indische le ger A. Zijlmans, de le luitenant der in fanterie van het Ned. Indische legr K. Drost en de officier van gezondheid 2e klasse H. de Rook. Toegekend de zilveren eeremedaille in de orde van Oranje Nassau aan F. Maizuhu, verkenner 3e klasse en aan M. Kesauly, sergeant Ie klasse bij het Ned. Indische leger. Het tapverbod te Apeldoorn. In een der laatste zittingen1 van het kantongerecht te Apeldoorn hebben gediend tal van vervolgingen wegens overtreding van het tapverbod. De rechtszaal gaf den indruk van een druk beklante apotheek op een tafel en in een der vensterbanken stonden karaffen en flesschen met dranken van verschil lende kleur geheel of gedeeltelijk ge vuld verder glazen en glaasjes met inhoud, alles in beslag genomen om als bewijsmateriaal te dienen. Bovendien waren alle voorwerpen van etiquetten voorzien, zoodat zij er uitzagen als re cepten waarvan gebruik bekend was. Ht O.M. eischte tegen alle overtreders 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. CONCERT GEMENGDE ZANGVEREENIGING. Voor een volle zaai heeft gisteren avond de heer Hans Cleuver met zijn vereeniging een> uitvoering gegeven, die een, groot succes is geworden. De groote zaai in het Concertgebouw Emmastraat is een podium rijker ge worden en bij een uitbreiding ais bij deze vereeniging, die voor hare uitvoe ring de medewerking van een viertal solisten haid verkregen, is een vergroo ting van het tooneel en het plaatsen van een podium gewenscht. Waar we van een koor-uitbreidin'g spraken, lichten wij dat toe met de mededeeling, dat het aantal heeren weer 'bleek te zijn toegenomen. En met genoegen mogen we eveneens zeggen, dat de belangstel ling in deze concerten merkbaar toe neemt de plaats, die de vereeniging in onze stad lis gaan innemen, wordt steeds grooter en. zoo zachtjes aan mo gen we trotseh worden op het koor van den heer Cleuver. Doah laten we kalm aan doen met loven, en eerst wer ken. Het succes van dezen avond, waar mee wij den directeur geluk wenschen, is allereerst zijn werk. In herhalingen treden over zijn capaciteiten is niet noodig van zijn schoone gaven als dirigent heeft men opnieuw rijkelijk kunnen genieten hij is eerr man, die het er weet uit te (halen en geestdrift kan aanbrengen. En deze geestdrift was een van die gunstige factoren, die tot uiting kwam. Met animo zong men, kon daardoor prachtige forte's laten hooren en toch werden schakeeringen niet ver geten of veronachtzaamd. Voor een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN betrekkelijk jonge vereeniging was de klank-ontwikkeling zeer goed. Alles werkte ook mee om het aan inspiratie niet te laten ontbreken. Een geschikt gedeelte om de verschillende partijen te bestudeeren was uit „Vom goidenen Horn" No. VI Stiller Grabstein. Dat was een mooi examen-koortje. De dik wijls voorkomende dissonant groote septime, vlak tegen den grondtoon, kwam goed uit en alle partijen traden even naar voren. Niemand domineerde. De verhouding der vier stemmen was goed af en. toe brachten de bassen een voldoenden grond. De koren voor de pauze hebben het aan satisfactie gewonnen van die na de pauze. De „Deutsche Tanze" van Schu bert, waarbij er vele mooie en dankbare waren, hebben toch niet zoo'n indruk gemaakt als we verwacht hadden. In elk opzicht was er om voordracht ge dacht No. 3 „Komm, o komm" was zeer aardig. In een paar verdere num mers was het technisch wel eens wat minder dankbaar, als tenoren een melo die hadden. De voortreffelijke piano begeleiding was weder in handen van mevr. A. CleuverLong. We sluiten de koor-beschouwing met het memoreeren van de keurige piano-partij van No. IV „Turteltaube". De keuze van solisten heeft we! niet gelukkiger kunnen zijn. In „Vom ■goidenen Horn" kwam voor elk hunner een partij voor en iedere solo verdiende volle aandacht. De sopraan zong voor treffelijk zuiver en had met den bas een prachtig duet. Meer nog kwam zij uit in hare liederen, die de heer Cleuver accompagneerde. De muziek van Hen drik Andriessen blijft toch vreemd César Franck voldoet meer en het was in het bizonder met deze liederen, dat de sopraan, mejuffrouw Mia Pelten- burg, een geweldig applaus verwierf. De tenor, de heer N. Wensen te Utrecht, mag ook genoemd en' geroemd worden veel te zingen hadQiij niet, maar wat hij gaf was keur£iis tzorgd en onberispelijk van gehalttf De bas-solist, de heer v. d. Kamp te Middelburg, te dezer stede wel bekend, zorrg met veel expressie en vol afwisseling. Zijn zeer krachtig ge luid belet niet, dat hij de piano's zacht laat uitgaan zijn geweldig zware stem blijft statig en (beschaafd en- gaat nim mer over de grens. Als alt-soliste trad op mevr. Else Dröll te Duisburg. In het eerste koor nummer zong zij een solo en daarna bracht zij eenige liederen, waarvan dc begeleiding in handen was van den heer Cleuver, ten gehoore. Er zijn stemmen en er zijn ook vele instrumen ten, die op een bepaalde hoogte een zeldzaam mooie toon geven van onver klaarbaar timbre. Waarom is de toon ladder van ges mooier dan die van g Deze alt had zoo iets. Van (haar stem kan men in het algemeen zeggen, dat die zeldzaam schoon, wondermooi was. En in het bizonder zouden we erover nog willen opmerken, dat er in die stem als het ware iets geweldigs, iets vernietigends besloten lag, iets, dat den mensch klein maakt, als men die stem eens tot volle ontplooiing kon hooren komen. Naast het gewone geluid' hoorde men nóg iets in die stem men keek door een glas naar een kleinood, maar men kon er niet bij komen. De heele verschijning had iets van dat zware, melancholieke, dat men vaak treft in veel, wat Duitsch is, en alle lie deren waren „überhaupt" zwaarmoe dig. Van die kracht-ontwikkeling kreeg men een staaltje in ihaar slotnummer Er ist 's. Het applaus, dat hierna volgde werd stormachtig en men hield niet op met bijvalsbetuigingen eer er een toe giftje kwam. Het was dan ook een zeldzame, merkwaardige figuur en aan den zang denkt men nog, als zij reeds lang is heengegaan. Het welvoorziene programma bracht tusschen de sopraan- en alt-liederen drie piano-soli, die mevrouw Cleuver heeft gespeeld. Naast de vingervlugheid hebben wij in haar spel den krachtigen aanslag, in haar persoon de zelfbeheer- sching bewonderd. Hdt motief in Pré lude in cis moll van Rachmaninoff frad steeds scherp naar voren. Chopin en Brahms voldeden niet minder vroeger reeds, naar we meenen, schreven wij van deze pianiste, dat zij zonder aan spraak te maken, speelde en nu weer bleef zij even eenvoudig en toch was zij zeker van haar werk, zoodat het Tegen leverkwalen. galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Fosters' Maagpil- len, welke geen krampen veroorzaken er. geen verstoppende reactie hebben. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijg baar. applaus niet door uiterlijk vertoon werd veroverd. Vele Middelburgers bezochten dit concert ook zij zullen voldaan naar huis zijn gekeerd. De uitvoering was even voor elf uur jen. einde een extra tram reed er daarna naar Middelburg. Het welgeslaagd Mei-concert is een mooi besluit op de winter-campagne. Begeleiding van het koor door een vleugel, al was deze in orde, gaf af en toe te denken, of in1 de (verre)toekomst ook een. strijkorkest wenschelijk en mogelijk zou zijn VLISSINGEN, 17 MEI. Bij voldoende deelname zal hier ter stede ook een Kon. erkende Spinoza- sehool worden geopend. Voor inlich tingen kan men zich wenden tot den agent, den heer L. F. Barendsen, Bou wen Ewoutstraat. in achterstaande advertentie worden nadere bijzonderheden omtrent deze scholen medegedeeld. Aan boord van het stoomschip „Peur- sum", liggende aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, heeft gis terenmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een zekere V. uit Amsterdam, in dienst van de Maatschappij voor electriciteitswerken Groenewegen Van de Poll te Amsterdam, is met het rechterbeen bekneld geraakt tusschen het kwadrant van de roerbeweging. Dit been werd hierdoor zeer ernstig ver wond. De man werd onmiddellijk naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht, alswaar het onderbeen nog gisteren ge amputeerd is moeten worden. Door niej. C. Fibbe, gediplomeerd in kappen en manicure, is in het Groene- woud geopend een modern ingerichte damessalon voor kappen, champonee- ren en manicure. Men zie verder achterstaande adver tentie. Bij het te Utrecht op 13 en op 15 Mei gehouden examen ter verkrijging van het rijksdiploma als hoefsmid, is ge slaagd onze stadgenoot de heer J. G. J. de Smidt. Door de ardeelirtg Middelburg van „Patrimonium" is een adres gericht tot de leden van de bioscoop-commissie, om te wijzen op het zinnenprikkelende van de in de bioscopen vertoonde films, vooral voor jeugdige personen. De af- deeling vraagt dan ook het daarheen te voeren, dat afzonderlijke vertooningen voor personen beneden 18 jaar zullen plaats hebben en te voorkomen, dat personen 'beneden dien leeftijd de afdee. ling voorstellingen voor volwassenen bezoeken, ook niet onder geleide. De af- cleeling erkent echter het nut, dat de bioscoop kan hebben voor de ontwikke ling en de bevordering van de algemee ne kennis, maar meent, dat exploitanten te veel werken op de hartstochten van het publiek. Aan het gebouw van het prov. be stuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed het uitvoeren van 'buitengewone bestratingswerken op een gedeelte van den weg van Axel naar Terneuzen. Minste inschrijver de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor ƒ20810. KERK- EN SCHOOLNZEUWS. Zont- '•nuiLteg nam 6~. F. W. j. Wolf, G;-rc'. predikant ie Vr>—.vcpo.- dér, na een 23-j;;rig verb!:]; ito :;:t, we gens 'vrlecftd- cmerihv.. afscheid vmi zijn gemeente met ais fekst Matih. 2'; 20. Aan 't cir.de zijner predicatie richtte ds. Wolf achtereenvolgens het woord tot de gemeente, den kerkeraad, de af gevaardigden der Kerken in de classis, den consulent, ds. Wessels van Veere

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1