veloppon TWISTENKUTTEN :nstbode LEVENSSTORME^. fcmmastraat m 11 uur nkleeding. NO lis •aai er, grneisje, Stoomvaart eerende prijzen de velde DINSDAG 16 MEI (1EMEENTEBESTUDR BINNENLAND agsrsjengên. [dienstbodel Dagdienstbotfa OagdiensMe IGSVEESSJEJ Stads- en Provincienieuws Abdijsiroop. naar een tweede drukte niet al onz» 'eden met een reU2en lotprijzen opruimJ an spotprijzen. SPORT. OSTUMES echte En- imi-Saisons, Dames- Onderpakjes en Wa[ Ongeboden. Ook no? 'er beneden den ta. SDAOMORQEN om lelang. 3pjc §aat 11 zeker wei 'BIS dit jaar. Verge, 'et r,fe«s "Vu"11, schaffen. Wij zijn Uif I gesorteerd voor Binnen èn Buitenhnd Vliss. Boekhandel E VEY MESTDAG is taan biedingen] ienstaanvragen aagd een neden 20 jaar, eenigszin inet Gereedschappen »e zonder eenige vak! tg onnoodig zich aan t<? .Firma N.V.„F1JNWERK" 'en. ,agd een Bureau „Vliss. Courant' en-Middelb. - Rotterdam ichengelegen plaatsen. ÏR VAN PASSAGIERS iFDEREN EN VEE. 16 1. 18 19 22 Van ;ens Mei T. Wit v.ffl. nu 8 r. lilt 1.1, ffi 8 8 Vlissingen GEEN afvaart, formaties te bekomen R.V. Transp, Ervan VOS, ir.h B EEVHOORN, M.163 |Wt OOITERHOUT W» itGeb.BUITENHEK, W.W- end, VL1SSINGSCHE COURANT BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat de Wethouder van Onderwijs morgen (Woensdag) voor het onderwijzend „ersoneel niet te spreken is. Vlissingen, 16 Mei 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ond gevraagd een 1MANSE, Gravenstraat aagd een nette flinke JONGEN voor diening, niet beneden aar. Café „rUnion", Keril ette d, Zondags vrij. Adres: IJNMAN,Nieuwendijk27| d. Adres Mej. BUNINGj park. d. Adres Bureau „VlissJ t gevraagd neden de 18 jaar, voo^ noodhulp. Aanmelding ond. Mevrouw WM R, Glacisstraat 68. De Grondwetsherziening bekrachtigd. Naar het Haagsche Correspondentie- Bureau verneemt, heeft de Koningin de thans ook door de Eerste Kamer aange nomen wetsontwerpen fot het in over weging nemen van voorstellen tot Grondwetsherziening gisteren bekrach tigd- Minister Van Karnebeek uit Genua terug. De minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, is gis terenavond per Staatsspoor te 9.17 uit Genua, waar hij Nederland ter confe rentie vertegenwoordigd heeft, te 's- Gravenhage teruggekeerd, vergezeld- door het lid der Nederlandsche delega tie, Staatsraad prof. Struycken en door 's ministers secretaris, mr. Carsten. De minister werd in het station ver welkomd- door zijn gezin en door jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris generaal van het departement van bui tenlandsche zaken. Met het oog op de behandeling van zijn begrooting in de Eerste Kamer meende de minister zijn terugkeer niet langer fe moeten uitstellen. Ceutraip commissie voor bezuiniging. De ceftfrraflc" commissie voor bezuini ging, secretariaat Paviljoen te Haar lem, houdt zich bij voortduring aanbe volen voor zoo ruim mogelijke mede werking van deskundigen op verschil lend gebied, die goede middelen ter be zuiniging kunnen aanwijzen. Personen, zoowel in ambtelijke kringen ais daar buiten, die meenen met voldoende ken nis van zaken voorstellen te kunnen doen tot of beschouwingen te leveren over bezuiniging of doelmatiger beste ding van overheidsgelden, gelieven zich rechtstreeks met de commissie in ver binding te stellen. Zij is gaarne bereid artikelen, voorstellen en beschouwingen, die haar doelmatig voorkomen, behoor lijk te honoreeren. Desgewenscht kun nen medewerkers zich verzekerd houden van volstrekte handhaving hunner ano- nymiteit. Ook toezending van behoorlijk gedo cumenteerde opmerkingen en klachten over onzuinig beheer door overheids lichamen en aanwijzing van doeltreffen de middelen fot verbetering, blijft de commissie op prijs stellen. Het broodbesluit. in de Staatscourant is dezer dagen afgedrukt het z.g.n. Broodbesluit, waar in de eischen zijn vastgelegd, waaraan htood voortaan zal moeten voldoen. Dit besluit is voor de bakkers van groot be lang, maar eveneens voor het publiek. Het Broodbesluit -geeft, op grond van art. 14 van de Warenwet, aanduidingen voor de verschillende soorten brood, b.v. wat tarwebrood is, gebuild tarwe brood, wit-, bruin-, melk-, roggebrood, en brood voor lijders aan suikerziekte. 5) Ja, waarom zou Herbert, die een bij zonder goed huisvriend was, de uitnoo- liging niet aannemen Hij had drie veken vacantie als hij na de bruiloft nog een paar dagen hier bleef, dan rest- len hem toch nog een dag of tien voor 'I strand. Terwijl hij zoo peinsde, hoorde hij 'cn lichten tred op de trap en even faama werd er op de deur geklopt. Je bent toch op, Herbert Kom Sauw, 'k heb met de koffie op je ge- Nacht wij gaan ze weer in 't prieel drinken. Toen zij zich een poosje later aan het lekker gebakken brood en de sterke koifie te goed deden, vroeg Herbert Zeg, Annie, heeft je vriendin, be- halve verzen, nog weieens iets anders geschreven O, ja, zij schrijft allerliefste kleine novellen Kan zij die geplaatst krijgen ~Nu en dan zeur ik net zoo lang, o' zij er me eentje geeft en. dan wordt e ln onze krant gedrukt. 7." zij wat voor haar werk P, ja, een hartelijk bedankje, ho- norarmm echter niet. "-bert verzonk in gepeins. lofT nnneer zal daar eigenlijk brui- ling wor<len gevierd vroeg hij plotse- (Met dit laatste is tot dusverre dikwijls op een allermerkwaardigste wijze ge knoeid.) Verder zijn eischen gesteld aan het gewicht van het brood en wel, zooals het in de Haagsche verordening ge schiedt ten opzichte van het z.g.n. droog gewicht, nl. de hoeveelheid meel, die ge bruikt wordt. Of een bakker dus door toevoeging van meer water het stuk brood, dat hij aflevert, grooter maakt, zal hem geen voordeel meer opleveren. Art. 11 geeft aan, hoeveel het brood aan meel de wet spreekt van droge stof moet -bevatten. Het gewicht van ons brood mag niet lager of meer dan 10 pet. hooger zijn dan 240 gram of veelvouden daar van bij tarwebrood, 225 gram of veel vouden bij ongebuild tarwebrood of bruinbrood, 260 gram of veelvouden bij roggebrood. Deze gewichten komen practisch overeen met brooden van ongeveer 400 gram. Een bijzondere regeling is getroffen voor melkbrood, dat is brood met volle melk bereid, waaraan hoogstens 10 pet. water is toegevoegd. (Deze toevoeging maakt het mogelijk in den winter de melk te brengen op de temperatuur, die noodig is om een goede gisting te ver krijgen). Dit melkbrood nu moet wor den voorzien van een merk, bestaande uit de drukhoofdletters M. B., duidelijk leesbaar aangebracht, die minstens 4 c.M. hoog zijn. Dit kan op tweeërlei wij ze geschieden, n!. met lijnen of met prik ken. Het is wenschelijk van het lijnmerk gebruik te maken, daar de practijk heeft uitgemaakt, dat door de rijzing de prik ken minder duidelijk leesbaar zijn. Het Broodbesluit geeft voorts allerlei hygiënische voorschriften. Bij vervoer op den openbaren weg b.v. moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten. Open karren, die men op het platteland nog aantreft, mogen dus voortaan niet meer als broodkarren dienst doen. De behandeling van brood mag alleen op zindelijke wijze geschieden. Perso nen, die lijden aan zweren, etterende wonden, hoofdzeer, enz., of die „bacil len-dragers" zijn, mogen geen brood vervaardigen of rondbrengen. Ook geeft 't Broodbesluit strenge voorschriften omtrent de zindelijkheid en de hygiëne van de ruimten, waarin brood wordt be reid of verpakt en omtrent de voorzie ning van het water en den aard der grondstoffen. Ook mag voortaan geen deeg meer met de voeten worden bereid al be weert men op het platteland van Overij- sel ook, dat het roggebrood, waarvan des bakkers voeten de kneders zijn, liet lekkerste smaakt Men ziet, dat met de invoering van dit Broodbesluit, dat 23 Mei in wer king treedt, het Nederlandsche volk al leszins gebaat is. Dubbele salarissen. De geschiedenis van het Kamerlid Van Ossendorp, die het zoover heeft weten te brengen, dat hij behalve zijn functie als Kamerlid, nog eenige dui zenden guldens als afgekeurd onderwij zer binnen haalt, geeft „de Grondwet" aanleiding even te wijzen op een feit van vrijwel gelijken aard, dat onder het Nederl. ambtenarendom tamelijk dik wijls voorkomt, nl. het vervullen van Staatsbetrekkingen door reeds gepen- sionneerde ambtenaren, militairen, enz. Om eenige voorbeelden te noemen Annie haalde de schouders op. In 't laatst van den herfst mis schien, of met Kerstmis ze zijn pas sedert Paschen verloofd en Helmi wil zoo gauw niet trouwen. Ze heeft im mers ook in- 't geheel geen haast ze is in Mei pas een en twintig jaar ge worden. Ik dacht, dat zij' ouder was, zij ziet er zoo gedecideerd uit. Maar laat mij nu asjeblieft een half uurtje met rust, dan zal ik die rijmelarij voor jou maken. Vlieg maar niet te hoog op je Pe gasus, Herbertbehalve Helmi zou nie mand je vlucht kunnen volgen. Maar terwille van deze eene zou het de moeite waard zijn, niet Pas op jij. Verbrand je vleugels maar niet, spotte Annie, ze heeft al een geliefde. Herbert schudde zijn hoofd. Een geliefde Neen, dat betwijfel ik. Een verloofde heeft zij, dat is niet altijd hetzelfde. Bij mij wel, en bij Helmi ook, ge loof ik. Herbert floot een deuntje en daar Annie geen antwoord kreeg, ging zij in huis. HOOFDSTUK IV. 't Was op den feestavond, dat Her- bert een ontdekking deed, welke aan zijn plannen een bepaalde richting gaf 't werd hem toen duidelijk, dat zusje Annie een warme belangstelling koes terde voor dr. Lenz, en dat zij veel be ter bij hem zou passen dan Helmi. een gepensionneerd generaal, die geheel zijn leven met niets anders dan met re giementen van den inwendigen dienst, met schietvoorschriften en met de be handeling van geweren, kanonnen en recruten te maken heeft gehad, wordt nadat hij uit 's rijks schatkist een flink pensioen trekt gepromoveerd tot... belasting ambtenaar en ontvangt boven zijn pensioen een salaris, waa* een fatsoenlijk gezin van kan bestaan. Een gepensionneerd commissaris van politie stelt men aan tot hoofd van het centraal passenbureau te Den Haag de man vervult deze functie natuurlijk niet voor niets heeft dus een dubbel in komen uit 's lands kas, terwijl duizen den en duizenden nog niet in staat zijn, door de ellendige tijdsomstandigheden, het brood voor hun gezin te verdienen. Wanneer er eens een einde gemaakt werd aan het scheppen en geven van baantjes voor lieden, die aldus aan een dubbel inkomen geholpen worden, wan neer het ontvangen van pensioen en het tevens vervullen van gesaiarieerde Staats- of gemeente-betrekkingen ab soluut verboden werd, dan zou èn de werkeloosheid bestreden worden èn een bron gestopt worden van heel wat on gerechtigheid. A. Hülen's Sigaren- en Tabaksfabriek. De directie van A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek fe Delft bericht dat zij in de op 30 dezer te houden jaar vergadering geen voorstel kan doen tot aividend-uitkeering (vorig jaar 7 Het maatschappelijk kapitaal en dc reserve zijn onaangetast gebleven. Leiden's Ontzet. Telkenjare, den 3en October, wordt Leiden's ontzet feestelijk gevierd. Dit jaar zal deze gebeurtenis echter op bij zondere wijze worden herdacht. iets nieuws zal zijn een tocht van wielrijders door een 11-tal omringende dorpen die de blijde mare van het ont zet zullen mededeelen. De middagoptocht zal voorstellen de inneming en het ontzet van Bergen op Zoom door de legers van Prins Mau- rits en Ernst von Mansfeld. Deze legers zullen van twee kanten oprukkeno", aan den Hoogen Rijndijk bijeenkomen, daar worden begroet door Schout, Schepe nen, Poorters en Poorteressen en ver volgens zullen de legere gevolgd door de verloste Bergen op Zoomers, door de stad trekken. Aan het Noordeinde zal de stoet worden ontbonden. Volkszangdag 1922. De voorzitter der centrale commissie voor de Volkszangdagen heeft tot Bur gemeester en Wethouders der verschil lende gemeenten een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat het centraal bureau van den Nederland- schen Volkszangbond, rekening willen de houden met de wenschen, die van verschillende zijden zijn ingekomen, heeft besloten om de keuze van den datum, waarop de Voikszangdag 1922 zal worden gehouden, geheel over te laten aan de plaatselijke commissies. In deze circulaire wordt verder verzocht, te willen bevorderen, dat op de volks concerten en ook zooveel mogelijk op dc andere concerten, die in den loop van dit jaar in de gemeente plaats hebben, steeds de tien door den Neder- landschen Volkszangbond aangewezen liederen worden gezongen of gespeelde Daarin is een krachtig middel gelegen om het aanleeren der melodieën en het verbreiden der liederen fe bevorderen. Lenz kon in gesprek met Annie zoo opgewekt, ja zelfs vroolijk zijn en het ging Annie recht naar den zin, als het haar gelukt was den ernstigen man van zijn meisje's zijde mede te troonen om eens een wals met haar te doen. Hij danst wel allernaarst, Helmi, maar ik vind 't zoo prettig, als hij vroolijk is. Vind je 't goed, dat ik hem bit je weg haal Praat maar wat met Herbert, die wil toch niets liever. Helmi knikte lachend. Verwen hem maar, zooveel je wilt. Ik ben blij, ais hij vroolijk is, en begrijp eigenlijk niet, waarom hij bij mij zoo stil en stijf is. Ik geloof, dat je hem te knap bent, Helmi. Wat 'n onzin vertel je daar, zei Helmi ontstemd. Nu geloof mij maar gerust hij heeft je zoo lief en hij ziet zoo tegen je op en nu denkt hij zoo min van zich zeiven. Bij mij doet hij dat niet, dan zweeft hij niet in hoogere sferen, maar is hij een gewoon mensch. Er was wel iets waars in Annie's opvatting en Helmi kon niet ontkennen, dat zij 't zelfde al weieens had gedacht maar dat 't zoo was, dat verdroot haar. Juist zij had zich haar toekomstige echtgenoot altijd als een man, van ka rakter voorgesteld, als iemand, die weet, wat hij wil cn tot wien zij, als de mindere, kon opzien. Waarom moest zij nu juist verloofd raken met een man, die zijn ieven tang tegen haar zou op- Ten slotte wordt den gemeentebesturen verzocht, met hun grooten invloed te willen bevorderen, dat de volkszangdag 1922 schitterend zal slagen. VLISSINGEN, 16 MEI. De „Zeeland". De Nederlandsche Kamer van Koop handel fe Londen heeft thans een pro test ontvangen van de voornaamste importeurs in Engeland van visch, oes ters en garnalen, tegen de verplaatsing van de „Zeeland" route van Folkestone naar Harwich. De Kamerverkiezingen. Door de anti-rev. partij zullen in de kieskringen Dordrecht, Middelburg en Tilburg de volgende candidaten worden gesteld Mr. J. A. de Wilde te 's- Gravenhage 2. C. van der Voort van Zijp te 's-Gravenhage 3. A. Colijn te Nieuwer-Amstel 4. j. van der Molen te Renkum 5. J. F. Heemskerk te Mid delburg 6. mr. G. van Baren te Delft 7. Chr. van den Heuvel te N. Vennep (Haarlemmermeer) 8. J. A. j. Jansen Manenschijn te Dordrecht9. j. Schou ten te Rotterdam 10. O. Warnaar te Dirksiand. Gisterenavond had in de kleine zaai van „de Oude Vriendschap" een open bare vergadering plaats van de afdee- ling Vlissingen der Communistische partij- De vergadering, welke matig was bezocht, stond onder leiding van mej. De Nooijer, die na een korte inlei ding het woord gaf aan den heer L. de Visser, die zou spreken over de heden- daagsche reactie- en de aanstaande ver kiezingen. Spreker gaf in zijn rede allereerst een terugblik op de tijdens den oorlog ontstane verhoudingen tusschen werk gevers en arbeiders, en wees er op dat onder den invloed van de gebeurtenis sen in 1916 en 1917 in Rusland, en in 1918 in Duitschland, Oostenrijk en Hon garije, waar de revolutie-ontketend werd, den kapitalisten de schrik om het hart sloeg, en zij toenadering zocht met het proletariaat. De werkgevers en de overheid werden opeens erg kneedbaar. Tengevolge van de actie Troelstra in Nov. 1918 kwamen na dien eenige schijnbervormtngen tot stand, waarbij spreker allen nadruk legde op de be- driegelijke handelwijze der regeering en der kapitalistische klasse. Alle burger lijke partijen, van S. D. A. P. tot R. K. toé waren in hun schik met deze ver kregen hervormingen, en de heer Scha per kreeg op zijn schrijfbureau te Rijs wijk bloemen toegezonden bij de aan neming van den achturendag. Men had echter deze bloemen moeten brengen op de graven van Liebknecht en Rosa Luxemburg, daar deze hun leven lieten voor de zaak van bet proletariaat. Dat de communisten goed gezien hebben met te waarschuwen tegen te hooge verwachtingen bij de arbeiders, blijkt in deze dagen duidelijk, nu de machthebbers met spoed bezig zijn alle voorrechten den arbeiders stuk voor stuk af te nemen. Verschillende bewij zen hiervoor bracht spreker naar voren en hij kwam tot de conclusie dat alleen het communisme, door omverwerping der bestaande maatschappelijke ver houdingen, door de revolutie, hoe on gaarne ook aanvaard, omdat zij de ar beiders voor ontzettende moeilijkheden zal plaatsen, alleen voor de niet-bezit- tende klasse afdoende en werkelijke verbetering van het levenspeil zal bren- zien, die steeds haar wil zou volgen en immer haar meeningen zou bewon deren Een wrevelige trek verscheen op haar gelaat, terwijl zij 't dansende paartje nazag, zij zuch'tte en streek lang zaam met de hand over de oogen, als moest zij daar een beeld verjagen. Jaloersch klonk Herberts stem aan haar oor. Zij zag op. De oude, spottende trek lag weer om zijn mond zijn glimlach dreef haar 't bloed naar de wangen. De vriendschap, die mijn zuster voor u heeft, schijnt zij ook uwen aan staande toe te dragen, sprak Herbert luchtig verder. Ja, dat kan ook niet anders, gaf Helmi ten antwoord. Bovendien waren zij altijd al goeie vrienden, den vorigen herfst al, voordat zij viel zich zelve in de rede, alsof 't geen zij wilde zeggen van weinig belang was. Wanneer ver trekt u vroeg zij toen plotseling en bewoog zenuwachtig haar waaier. Herbert keek haar vlug en haast glu rend aan. Helmi bemerkte het echter niet, daar zij recht voor zich uit, dc zaal in keek, waar de gasten op en neer wandelden. Zoo gauw ik weg kan zonder mijn moeder te kwetsen. Dus zoodra je plicht vervuld is. Bent u dan heelemaa! niet meer gehecht aan uw geboortegrond En 't is toch zoo'n mooi plekje. Zij keek hem aan en nu lag er ook in haar blik iets vorschends. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Fa. BELDEROK VAM R00, Haringplaats MIDDELBURG SO cM. breed f 1.95 per Meter BjfST IJ J Daarmede beginnen keelpijn kuchen, verkoudheid e.a. gevaarlijke ziekte. Neemt voor het te laat is de bekende gen. Met een aanbeveling het commu nistische element in de regeeringslicha- men te versterken, besloot spreker. Mifcjngang van 1 Juni is definitief benoemd tot adjunct-commies ten bu- reeie van den inspecteur der rijksbe lastingen alhier de heer L. C. de Rijke, vroeger adjunct-commies bij den con troleur der gemeente-belastingen alhier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de ie helft der maand Mei 1922. Brieven (binnenlandMej. M. Pie- fers, Amsterdam; J. Breure, Hodydplaat. Briefkaarten (binnenland) N. Kleef, Den HaagJan Parent, Heelsum '(2 stuks) Overduin, Vlissingen. Brieven (buitenland) Jenny Hagen, Bergen (Norway) mr. J. v. Mulbregt, Eastbourne. Briefkaarten (buitenland) J. M. de Groot, Brussel B. v. Gaver, Brussel. Voor het voorloopig machinisten-di ploma is geslaagd de heer j. Koelma, leerling van de De Ruyterschool. Door Burg. en Weth. van Almelo wordt ter benoemjng tot directeur van de gemeente-gasfabriek, tevens direc teur van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf, voorgedragen de heer S. H. Bonthuis, directeur van de gemeente gasfabriek te Goes. De Zeeuwsche landbouwtentoonstel ling zal dit jaar gehouden worden op Donderdag 29 Juni op een weide onder de gemeente Coiijnsplaat. Door Ged. Staten is het stemrecht in den Karelpolder geregeld als volgt voor een grondbezit van 2 tot beneden 5 H.A. één stem, van 5 tot beneden 10 H.A. 2 stemmen en van 10 of meer H.A. 3 stemmen. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 Juli a.s. zefvot ontslag verleend aan J. F. van Laer als veldwachter der gemeente Graauw en Langemdam. De Zeeuwsche vereeniging „Zeelan- dia", gevestigd te Rotterdam, heeft op hare statuten de Koninklijke goedkeu ring ontvangen, onder dato 6 Mei 1922, no. 35. Er wordt thans ook getracht te 's-Gravenhage een vereeniging van daar wonende Zeeuwen od te richten. Zeker wel, waarde juffrouw, het vaderland begint juist weer zijn oude toovermachf op mij uit te oefenen.Maar ik heb slechts kort vacantie. Toch zeker niet zóó kort, dat gij uwe moeder nog niet een paar dagen 't geluk kunt gunnen, u bij zich te hebben en Annie straalt van vreugde over uw bezoek. Van Annie gesproken, wat heeft die zich geestelijk verbazend ontwik keld. Dat heeft zij aan u te danken. Aan mij Zij zag hem uiterst ver wonderd' aan. Hoe komt u op die ge dachte In. 't eerste uur, dat ik met Annie samen was, bemerkte ik, dat zij onder een sterken, geestelijken invloed stond- Ik herinnerde mij maar al te goed de geestelijke armoede van ons tehuis ik vergat dat nooit om niet dadelijk in te zien, dat Annie anders denkt dan men het vroeger thuis deed dat zij zich als 't ware boven haaf omgeving plaatst, en nog voor ik de oorzaak van dit alles kon ontdekken, bracht zij mij zelf op den weg. „Dat zegt Helmi", „dat vindt Helmi" en „zoo zou Helmi doen", reeds na een uur bleek het me, dat een zekere Helmi de leidster van haar lieve, kleine ziel was geworden. Helmi lachte. Mijn hemel, wat overschat u mij. Annie is verbazend vatbaar voor in drukken en heeft zich door goede en ernstige lectuur verder ontwikkeld wij staan nog aan 't begin en wat mij be treft, moet ik zeggen, dat ik nog in het duister rondtast en naar licht zoek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1