n 1000 25 >11, leding IEFEIIE 15 MEI t beste adres, Walstraat. No 114 SALET. 'ING of fantasie ERTREGT. MAANDAG Uitgavefirma F. VAH DE VELDE Ir „Walstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66231 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. cnir^^nn BINNENLAND FEUILLETON LEVLNSSTORMEN. INGEZONDEN STUKKEN op Els feorsf TnZTe Abdijsiroop. De levers Zeep V!aar»<Jin§en i er pond. id. id. id. id. ■LBURG. en Heeren- o n d e r I ij k •ESZAAL. end, tij Heeren- istig van een eze Goederen an afwerking lar maat ver stelt. Daarbij dit gewoon 15, 145, 150 1,40,50, 60 •or nog geen Kinderkiee- ware cadeau ïgenjassen in vanaf f 10.-. lei van 128 ei en Vrijdag atste dag van nger. vinkel-oprui- Valuta koop- en van prima jgsgoederen. arima Wollen ;ant gemaakt, •itzen. GEN CONCUR- 'RIJZEN GELE- VERNIEUWD, ijsopgaaf. in Marabout, en Pluimen, EN!!! d, dus >gelijk. i veranderingen. >rijzen. NDE, BELGIE Telefr ii 767. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. «JUIJ een ongeluk. döU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. een duim. 1UU gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Tabakswet. Men verzoekt het volgende te melden Nu de Tweede Kamer is uiteenge gaan, vóór de commisie van rappor teurs, in zake het initiatiefvoorstel-Abr. Staalman (c.s.), betreffende de op schorting der Tabakswet, verslag heeft uitgebracht en deze door dit uitstel van behandeling het wetsontwerp practisch heeft doen vervallen, ligt het niettemin in het voornemen der voorstellers maat regelen te overwegen, op welke wijze alsnog overeenkomstig de bedoeling van het voorstel de fatale gevolgen van de Tabakswet kunnen worden verijdeld. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch is een verzoekschrift gericht aan de Tweede Kamer en den minister van financiën, waarin zij het wetsvoorstel-Staalman c.s. met alle kracht ondersteunt. Geen samenwerking van de Katholieken met de S. D. A. P. In de Zaterdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Algem. Bond van R. Kath. kieskringorganisaties in Nederland, werd mef algemeene stemmen de volgende motie aangeno men „De vergadering, enz., overwegende dat de samenwerking van Katholieken en sociaal-democraten in het parlement tot een onderwerp van bespreking is geworden in en builen de Kamer, en daartoe bij het algemeen begrootings- debat van socialistische zijde min of meer een,directe of indirecte uitnoodi- ging is gedaan overwegende, dat in deze omstandig heden, het beslist noodig is aan de kie zers en aan de partijen volledige klaar heid- te verschaffen overwegende, dat ook hijahfinn on verhoopt de vorming van een rechfsch kabinet, om welke reden dan ook in het volgende vierjarig tijdperk tot de onmogelijkheden mocht behooren, een samenwerking uitsluitend van Katholie ken en sociaal-democraten op den grondslag van een coalitie of regee- ringsprogram onder geen voorwaarde of beding in overweging kan worden genomen gaat over tot de orde van den dag." De R. Kath. Staatspartij cn de Vlootwet. In de te Utrecht gehouden vergade ring van den Algemeenen Bond van R. Kath. kieskring-organisaties in Ne derland werd het volgende voorstel van de afdeeling Utrecht aan de orde ge steld De Bond, enz. dringt aan op krach tige, daadwerkelijke vermindering der 4) Zij stak haren arm door dien van haar verloofde en trad op den uitgang toe. Dus dat is nu Helmi, zei Herbert in zichzelf, zij is niets kleinsteedsch. Wat zou er niet in andere omstandig heden en in eeni andere omgeving van dit meisje kunnen worden en wat zou ik niet van haar kunnen maken. Zij ziet er knap uit, lang niet alledaagsch met die schitterende grijze oogen, die zich, als zij scherp toekijkt, een beetje sluiten om even daarna des te stralender rond te kijken. En hoe fijn en mooi gevormd zijn die lippen, die even geopend, de kleine stevige tanden laten zien. Terwijl de jonge dames met elkaar babbelden, was men aan 't punt geko men, waar hunne wegen zich scheidden. Gaan jullie nog een klein eindje mee vroeg Helmi. Liever niet, Helmi, wij hebben, het zoo druk, ,maar jij komt toch nog voor de repetitie bij ons? Je weet, je zou voor de tableaux-vivants zorgen. Gelukkig, dat ik nu hulp heb ge kregen, antwoordde Helmi, terwijl zij Herbert de hand tot afscheid reikte. U moet natuurlijk tegen alle me dewerkende dames even beminnelijk zijn, mijnheer Behrens, of ze jong of oud, mooi of minder mooi zijn, anders... Over haar gezicht gleed een plagend glimlachje en zij onttrok Herbert hare hand. Goeden nacht, Annie, groet je moeder, goeden nacht mijnheer Behrens, tot weerziens. Na een paar schreden keek Herbert l->0 persoonlijke en financieele militaire las ten, tot nu toe aan het Nederlandsche volk opgelegd legt hierop bijzonder den nadruk met betrekking tot de ingediende Vlootwet en'gaat over tot de orde van den dag. Ondanks het afwijzend praeadvies van het hoofdbestuur werd het krach tig aanbevolen en het voorstel werd door de vergadering aangenomen. Marine-personeel. Het comité tot behartiging van de algemeene belangen van het marine personeel, beneden den rang van offi cier (Cambro), heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin mede gedeeld wordt, dat het kennis genomen heeft van het wetsontwerp, houdende pensioenregeling voor de weduwen en weezen van de vrijwillig dienende mili tairen van land- en zeemacht en uit het bepaalde in art. 10, lid 5 daarvan ont waard heeft, dat de door het rijk ver schuldigde bijdrage tot het fonds, inge steld bij de Pensioenwet 1922 op de militairen, zal kunnen worden verhaald tot ten hoogste 5y2 over de in het laatste kalenderjaar genoten inkomsten en baten tot een maximum van 3000, terwijl voorts volgens art. 73 van dit ontwerp, een aanvulling van de Pensi oenwetten voor de landmacht wordt voorgesteld, waardoor van de militairen een bijdrage tot hun eigen pensioen var* ten hoogste 3 zal kunnen worden gevorderd. Bovendien zullen, behalve de beide bovengenoemde facultatieve stortingen, de militaire salarissen nog met 5 tot een maximum van 1.50 verminderd worden in verband met bo vengenoemde pensioen-regeling. Adressante is van meening, dat een dergelijke salarisvermindering door niets gewettigd, wordt en bovendien, naar de eerdergenoemde facultatieve premie-stortingen, door de militairen niet gedragen kan worden. Adressante besluit met op grond van een bij het adres gevoegde memorie van toelichting, een dringend beroep fe doen op de Kamer, om een dergelijke vermindering van inkomsten van de militairen tegen te gaan. De loonsverlaging bij de spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft, naar „de Tel." meldt, ondanks het advies van den loonraad, bij den minister van waterstaat voorstellen tot loonsverlaging voor het werkplaatsper- soneel ingediend. In spoorwgekringen heerscht groote ontstemming. Met spanning wacht men thans, na de verklaringen van minister De Geer, in zake de ambtenaarssalaris sen, het antwoord van den minister van waterstaat af. om, toen ook juist Heimi het hoofd omkeerde. Zij kleurde, knikte vluchtig en het paartje sloeg den hoek om. Nu, hoe bevalt zij je vroeg Annie, toen zij even daarna met haar broeder het huis binnentrad. Alsof hij uit een droom ontwaakte, zoo verstrooid vroeg hij Wie? Maar mijn hemel, Annie natuurlijk. O, best Annie. Maar die verloofde. Is die jonge man stom... Wat afschuwelijk van je. Dr. Lenz is de beminnelijkste mensch die er is. Laat hem met rust, anders krijg je met mij te doen, hoor je? Hij lachte van pret. Maar kleintje, wordt toch niet da delijk zoo boos ik geef je de heilige verzekering dat ik den jongen man niet zal aanraken. Bij ging de trap op naar zijn kamer, terwijl Annie de woonkamer binnentrad. Laat niet te lang op je wachten, Herbert, riep zij hem na. Ik kom dadelijk, klonk het van de bovenste trede toen hoorde zij hem fluitend zijn kamer binnengaan. Hij floot ook nog, toen hij zich in den gemakkelijken stoel had geworpen en de beenen uitstrekte. Hm, hm, dat meisje zou een prachtfiguur zijn voor een roman. Geen buitengewone schoonheid, maar geestig en overvloeiend van jeugd en kracht. Hij hield plotseling'op met fluiten en draaide zenuwachtig aan zijn snor. Hoe zou 't zijn, als het eens een roman werd, die aan mijn eigen leven een andere richting gaf Hij sprong op. Onzin verliefd worden. Nauwe- liiks een uur heb ik haar gezien en nu heb ik al vlam gevat. Idioot is het. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 12 Mei in Nederland uitgespro ken 56 faillissementen tegen 39 faillis sementen in dezelfde week van het vo rige jaar. Van 1 Januari fot en met 12 Mei 1922 978 faillissementen tegenover 726 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Botten verantwoorden]küeld der reiactio Be coole wordt niet terogdegeven OPEN BRIEF AAN DR. DE GROOT TE VLISSINGEN. Aannemende,, waarde heer De Groot, dat het verslag in de „Vlissingsche Courant" ongeveer juist de strekking van het door U gesprokene op een ver gadering van Donderdag 11. weergeeft, maak ik van mijn recht als Nederlander gebruik U in het openbaar mijn veront waardiging kenbaar te maken, zooals U in het openbaar dingen durfde fe be weren, die, in ons vaderland althans, 500 jaar geleden al niet meer op hun plaats waren immers van uw rede kwam een verslag in de pers. Ik kom als jood op voor mijn recht als Nederlander en als staatsburger, welk recht ik opeisch ook tegenover godgeleerden en andere philosofen zooals, wijlen professor Bolland. Waar in mijn vaderland reeds sedert eeuwen godsdienstvrijheid heerschte en alle bur_ gers volgens onze rechtsopvattingen gelijk zijn voor de wet, van welke gods dienstige richting zij ook zijn, dus ook de godsdienstiöozen, kan ik uw gods dienstige inzichten laten rusten, even als ik de mijne hier met ter sprake zal brengen. Wat U denkt over hoogere dingen Iaat mij koud, ik zal U daarover niet lastig vallen en kan zelfs uw in zichten respecteeren voor zoover U zich niet aanmatigt andersdenkenden deze inzichten op te dringen, echter eisch ik als Nederlander het recht op zelf te denken zooals ik dat wensch en voel, zonder daarover aan iemand rekenschap verschuldigd te zijn. Houd dus uw zen ding maar bij U. Wat de afstamming aangaat wil ik U er even op wijzen, dat de meeste Ne derlanders wel niet zullen kunnen aan- toonen dat hun voorouders reeds eeuwen hier in ons vaderland woonden en zij dus van ouden Nederlandschen stam zijn. Ook de meeste joden zuilen niet precies kunnen zeggen hoelang hun voorouders hier gevestigd waren. Wel kan men aannemen dat voor het mee- rendeel de voorouders der joden onge- Trouwen Ik doe het nooit Vlug trok hij zijn jas uit en dompel de zijn gezicht in de waséhkom. Dat is uitstekend. Dat verjaagt muizenissen. En nu naar beneden om den nieuwer» zwager te begroeten. Zich 't hoofd met romantische overpeinzin gen breken, kan altijd nog, als de feest dagen voorbij zijm HOOFDSTUK III. Toen Herbert den volgenden morgen wakker werd, stond de zon al hoog aan den hemel. Herbert stond nooit vroeg op 't was trouwens ook steeds na mid dernacht, dat hij zich te bed begaf. Hij rekte zich eens uit en keek op zijn horloge, dat naast hem op een tafeltje lag. Al tien uur en nog had men hem niet geroepen. En toch moest Annie al boven geweest zijn, want in een glas stonden heerlijk riekende bloemen en daarnaast lagen brieven, die met de morgenpost waren gekomen. Herbert greep er naar. Berichten uit Berlijn. Hij fronste zijn voorhoofd. Dus is ze hef toch fe weten geko men en liefst den eersten dag al. Hij draaide het sierlijke, naar viool tjes geurende briefje om en om. Die neemt niets kwalijk, mompel de hij trouwens zij plaagt mij ook, wanneer zij maar kan. Als zij niet zoo drommels mooi en geestig was, juist iemand, die ik zoo noodig heb, als de schoenmaker zijn els dan Hij lachte plotseling zachtjes. Dan ging ik toch weer naar haar toe. Een vrouw, die 't verstand en het hart van een man weet te boeien, heeft hem stevig vast. En de mooie Kora mag mij ook graag en is niet ernstig boos, al bak ik haar eens een poets, zooato dezen keer. veer 2000 jaar geleden in Palestina woonden en nog niet hier. Ik vermoed dat de meeste niet-joden hun geslacht niet zoover terug kunnen navorschen. Misschien zou de stamboom van velen terugvoeren naar de Russische steppen. Met welk recht deze laatsten nu zicli eerder Nederlander kunnen voelen en zich als zoodanig mogen doen gelden dan de afstammelingen der Palestina- sche bevolking, is in uw betoog niet recht duidelijk. Ik maak mij sterk dat U dit trouwens zelf niet nader zoudt kun nen aantoonen. Maar indien U dit niet kunt, mist U het recht ons joden als vreemdelingen aan te duiden, met de be doeling propaganda te maken voor uw stelling, dat joden geen openbare func ties mogen vervullen ik weet niet of U dit iets anders noemt dan antisemietis me. Volgens mij is dit propaganda ma ken voor officieel antisemietisme. Was dat uwe bedoeling Dan was uw optre den gelijk fe stellen met dat van den volksmenner, die als leider van een troep onrustmakers zegt„Jongens, hier geen ruiten ingooien", wel wetende dat deze woorden direct zullen gevolgd worden door het ingooien van ruiten op de aangeduide plaats. Meneer De Groot, dergelijk optreden behoeft niet te worden gekwalificeerd, het veroordeelt zichzelf, doch één ding moet mij van het hartmoediger zou ik het vinden, wanneer die leider gezegd had „Jongens, gooi daar de ruiten in". Zoo ook in uw geval. Wenscht U anti semietisme te propageeren, och doe het dan openlijk, toon dan dat U den moed hebt voor uw overtuiging uit te komen, doch doe het niet op een slinksche ma nier. Mocht het bovengenoemde verslag niet juist zijn, of door zijn kortheid een verkeerden indruk bij mij en anderen, ook niet-joden hebben gevestigd, och help dan dien indruk even wijzigen, door in dit blad even duidelijk te zeggen wat uwe bedoeling wél was. Dit zal veie joden en verdere medeburgers niet-anti- semieten, gerust stellen over de kwali teit van de gedachten van wetenschap pelijk gevormden aan onze Nederland sche Hoogescholen, de intellectueele en moreele voorgangers van ons volk. Met verschuldigde gevoelens, D. L. H. VAN RAALTE. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van Vrijdag j.l. komt het verslag voor van een lezing „het anti semietisme in onzen tijd", door den W'elEerw. heer dr. J. de Groot, in de Nieuwe kerk gehouden. Met begrijpelij ke belangstelling heb ik dit verslag gelezen en heb daarin aanleiding ge vonden tegen die lezing ernstige beden- Ondertusschen had hij het couvert geopend en het met groote letters be schreven blaadje papier ontvouwd. „Wat mankeert je nu, doctor, er van door te gaan zonder mij goeien dag te zeggen en zonder mij te laten weten waarheen 't snoepreisje gaat Hoe kan men nu om zulk een kleinigheid een hoofd toonen als een klein kind. Wij zijn toch al vaker boos op elkaar ge weest en den volgenden dag waren wij weer goeie vrienden, ja eigenlijk nog betere dan tevoren en nu staat ge dade lijk in vuur en vlam. Ea dat om zoo'n saaien vlasblonden baron. Trouwens, hij is al weër terug naar z'n Koerland- sche gortepap eni ik heb geen traan om hem gelaten, geloof dat maar. Maar uw heimelijke vlucht heeft mij vandaag al twee fijne sèvreskopjes doen breken en mij vreeselijk doen uitvaren tegen baby, zoodat ze het ten laatste op een huilen zette. En toen moest ik natuurlijk weer alles doen om haar te troosten en aan 't lachen te maken. Maar breng nu alles vlug in orde en kom bij ons in Göhren. waarheen wij morgen gaan. Zonder u komt Berlijn me zoo leeg voor om dat ik zoo gewend ben aan uw onvrien delijkheden, verveel ik mij nu vreese lijk.Zooals ik zooeven hoor, zit ge in Achter-Pommeren, van daar is het maar een stapje naar Rügen. Vraag maar in 't Kurhaus, waar ik logeer zoo'n beroemdheid als ik ben, kan zich niet verstoppen. A propos, dat nest, waarin ge nu zit, heeft zeker maar een paar inwoners, onderzoek eens, of er ook een zekere mijnheer Röderer woont; hij is van Gr. gekomen. Ik zou graag willen weten, hoe 't met de familie gaat en wat er van de kleine Helmi is ge worden dat meisje was al voor twaalf jaren zoo lang zal 't al wel geleden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Laat U ruefc meer» afschrikken,de kleun van Uw kleenen ce veranderende behandeling met IS 2-.00 eerivoudió modjeKik en lever-t albyd óoede resultaten op. 12 krijgt steeds e£>aie en vaste kleunen, welke nod; herhaaldelyk iet LUX <^ewasschen m< kunnen wonden. REfMIGT EM.VERFT EGELVKERTyB Fabrikanten, van. LU5C kingen aan te voeren. Ik vertrouw dat de redactie wei zoo goed wil zijn mij daarvoor eenige plaatsruimte af te staan. In de eerste plaats bevreemdt het mij dat door een predikant een dergelijk onderwerp in een kerk behandeld wordt. Dr. De Groot noemt het zelf een „netelig" onderwerp. Laat hij het liever „gevaarlijk" noemen. Want een zoo danig onderwerp geeft alle aanleiding zijn, dat ik haar 't laatst zag een temperamentvol ding. Onderzoek het eens, maar ik waarschuw je, doctertje, niet er op pochen, dat ge mij kent. Waarom Dat vertel ik u wei eens. Zie zoo, pak nu maar gauw je koffer en kom dan bij ons, bij baby en je oude vriendin Kora". Herbert vouwde, in gedachten ver zonken, den brief op en stak hem in 't couvert. Voor een paar dagen naar Rügen dat was nog lang zoo kwaad niet. Kora had hem al dikwijls veel moois van Göhren verteld 'hoe „verrukkelijk" een voudig het er was, zoodat men-zelfs blootsvoets op 't strand kon wandelen. Wezenlijk, lang zoo kwaad nog niet. Kora, een der beste tooneelspeelsters van het „West-Theater", een chique en flinke verschijning, had dadelijk vriend schap opgevat voor den jongen redac teur en critikus der „Nieuwe Wereld". Hij gaf haar altijd goede critieken nog voor hij haar persoonlijk kende uit eigen overtuiging want zij was een uitstekende tooneelspeelster, die zoo wel bij 't publiek als bij de pers goed stond aangeschreven. Bovendien was zij een lieftallige gastvrouw voor hen, die zich in haar gunst verheugden. Zij leef de op grooten voet, want behalve haar salaris, had zij nog ruime inkomsten, daar haar overleden echtgenoot haar een aanzienlijk vermogen had nagela ten. Daarvan kon zij ruim leven en dat deed zij dan ook, zonder te veel te ver spillen. Bovendien zorgde zij er voor, te vrijpostige lieden op een afstand fe hou den, zoodat zij een vlekkelooze reputa tie genoot. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1