mo U2 VRIJDAG 12 MEI FEUILLETON Levensstormen. ésijnInènland Stil maar lieveling, VL1SSINGSCHE COURANT advertentie-prijs. v i4 regels 1.10 voor iedere Li meer 26 centbij abonnement spe- r<3, nrijzen. Reclames 52 cent per regel iSnstaanbiedlngen en dienstaanvragen i5 regels 65 centiedere regel meer cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, leder» regel meer 26 cent. abonnements-pr1j5 Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- .wren ƒ2.20 per drie maanden. Franco Lr liet geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- Lenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, dftonderiiike nummers 5 cent. "kameroverzicht. Eerste Kamer. Natuurlijk slikt de Eerste Kamer nu de herziene hoofdstukken van de Grond wetsherziening.^ Al dadelijk kwam de heer De Vos van Steenwijk met de me- dedeeiing dat hij, zoo niet geheel vol daan dan toch wel tevreden was. De evenredige vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer moet nu nog nader wor den uitgewerkt en ten aanzien daarvan behield hij zich zijn stem voor. Ook de heer Van der Feltz was tevreden. Met andere leden was dit niet zoo het geval. De heer Fokker was lang niet voldaan. De tweejarige begrootingen bijvoor beeld achtte hij onuitvoerbaar en van de evenredige vertegenwoordiging moet hij niets hebben. Heelemaal niet tevreden was de heer Van der Hoeven, die tegen beide hoofdstukken bleef stemmen, om dat naar zijn meening aan geen zijner bezwaren was tegemoet te komen. De tweejarige begrooting, de verkorting van den zittingsduur der Eerste Kamer, de evenredige vertegenwoordiging voor dit college, waren gebleven en dus ont- iield hij zijn steun. De heer Van der Hoeven was de eeni ge die ten slotte zijn stem tegen hoofd stuk 111 uitbracht. De andere hoofdstuk ken en de additioneele artikelen werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd een aanvang gemaakt met de Landbouwbegrooting, waarbij slechts enkele opmerkingen werden ge maakt van zeer onbeduidende aangele genheden. De Kamer kan geen tijd meer nemen voor de hoofdstukken, want ze moet morgen in de afdeelineen tal van onlwerpen behandelen, die de volgende week nog afgedaan moeten worden. biMondér behoort in de eerste plaats de Arbeidswet, die Vrijdag al in de af- dee/ingen komt en natuurlijk met vaart wordt aangenomen. De eindspurt 19 Mei sluiting, onher roepelijk. Tweede Kamer. Vergadering van, Donderdag. De voornaamste punten uit de Ar beidswet waren afgedaan. Wat van daag nog werd 'behandeld was detail. Opmerkelijk is het, dat de Kamer zich krampachtig aan het ontwerp houdt. Een amendement van den heer Bijlevelt, om toe te staan dat jeugdige personen 's avonds tot negen in plaats van acht uur mogen werkzaam zijn in koffiehui zen en hotels, hoewel min of meer aan bevolen door den minister, werd niet 37 teRen 29 stemmen verworpen. De mi nister vond deze uitbreiding niet onbil lijk, omdat de praktijk had uitgewezen, dal 8 uur een moeilijk sluitingsuur voor dezen arbeid is. De heer Schaper waar schuwde met nadruk tegen deze ver slechtering voor jeugdige personen, juist in deze omgeving van wijn en je never. 2) Herbert Behrens had den breedge- tanden stroohoed afgenomen en wisch- le zich de zweetpareltjes van het voor hoofd. Het was een hoog voorhoofd, dat zich welfde tot onder het kort ge knipte haar verstandige grijze oogen tn een scherp gebogen neus gaven het Selaat iets karaktervols. De te zwakke «ond gaf echter dien indruk niet. Verschrikkelijk heet. Ook 'n idee, bij zulk een temperatuur bruiloft te "Ouden. Zij liepen om het groote kerkplein Wen en stonden nog enkele schreden voor een flink gebouw, dat in gouden letters het opschrift „Deutsches Haus" droeg. Moeder verwachtte ons bepaald al met de omnibus, fluisterde Annie. Daar bemerkte Herbert de oude vrouw, zij stond aan 't venster van de Woonkamer in een donkere japon en ™n blauwlinnen keukenschort, zooals Ojl haar ontelbare keeren had Zien staan ?ls hij te Iaat uit school kwam... onop- oudelijk de straat afkijkende, alsof zij om met hare oogen tot zich kon tOO- on om hem voor zijn vaders woede lim n- Daar was 'het weer het oo» g.°.ec!'ge gezicht met de trouwe den z°ovele tranen om hem had- zn ®ev end, en nu knikte zij haren n toe en drukte tevens den zakdoek Een ander amendement van den heer Bijlevelt, om het aantal vrije Zondagen voor het café- en hotelpersoneel te ver minderen, werd ook al verworpen, hoe wel de minister niet zulke overwegende bezwaren, had. Het eenige puntje van gewicht was nog het laatste amendement-Drion, dat een kwestie raakte, vroeger reeds uit voerig behandeld. Het betreft de vraag of de minister bevoegd is bij het stellen, van voorwaarden voor een of andere afwijking, ook voorwaarden ten aanzien van het loon der arbeiders te stellen. De heer Drion wenscht loonsvoorwaar den uitdrukkelijk uit te sluiten, de mi nister wenscht de vrijheid tot het stel len van dergelijke voorwaarden te be houden. Zelden maakt hij daarvan ge bruik, maar liet kon noodig zijn tegen over ongeorganiseerden, om toezicht te houden op de loonen. Met 63 tegen 17 stemmen, gaf de Kamer den minister weer gelijk. Het ontwerp werd ten slotte goedge keurd met 54 tegen 23 stemmen. De sociaal-democraten, de communisten en de heeren v. d. Laar en A. P. Staalman. Vervolgens was aan de orde het ont werp, regelende de subsidieering van liet middelbaar en hooger onderwijs. Door dit ontwerp zullen de buitenge meenten verplicht worden bij te dra gen in de kosten der middelbare en hoogere scholen, waarvan de kinderen uit die gemeenten profiteeren. In de tweede plaats zal de rijksschatkist den nood der bijzondere H. B. S.'en en gym nasia lenigen. Tegen deze regeling, die als noodre- geling is bedoeld, bestond geen be zwaar. Slechts enkele leden voerden het woord, meest om hun instemming te be tuigen met dit ontwerp. Natuurlijk zijn er wel eenige bezwaren te opperen van financieelen- of technischen aard. Zoo meende de heer Ketelaar, dat het niet gewenscht was van gemeentewege sub sidies aan de bizondere scholen voor M. O. en H. O. te geven, aangezien dit stelsel den schoolstrijd naar de gemeen, teraden, zal overblijven. Minister De Visser deinst daarvoor niet terug. Wat hier wordt voorgesteld is de eerste stap op den weg tot gelijkstelling van het openbaar en bizonder middelbaar en hooger onderwijs en dfls gaat de minis ter niet op zijde voor allerlei angsten,die men bii de gelijkstelling van het lager onderwijs ook heeft gevreesd. De enkele opmerkingen waren meest van technischen aard en raakten niet het beginsel van de wet. De Kamer had vandaag wel iets snel ler kunnen werken dan ze deed, gezien de lange agenda die de voorzitter be slist morgen wil afmaken. De Kamerverkiezingen. De Haagsche redacteur van ,.de Maasbode" schrijft De datum voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer is nog niet vast gesteld. De oorzaak hiervan ligt daarin, dat het thans een buitengewone verkie zing geldt in verband met de Grond wetsherziening. Zoodra de Grondwets voorstellen zijn bekrachtigd, zullen de Kamers ontbonden worden. Het ontbin- dingsbesluit zal dan tevens den datum der nieuwe verkiezingen vaststellen. De candidaatstelling echter zal op 23 Mei plaats hebben. Als vermoedelijke datum voor de voor de oogen. Om Herberts mond trilde het van ingehouden ontroering hij verliet zijn zuster en ijlde met gevleugelde schre den de treden op. Nu hij zijn moeder voor zich zag, zoo grijs geworden, zoo bevend van geluk, haar eenigen zoon te kunnen omarmen, nu voelde hij toch, dat er een band is in de wereld, die zelfs niet te verscheuren is door den grootsten spot ier de band, die moeder en kind aan elkaar verbindt. Zij had hem na 't middagmaal zelf naar zijn kamer, haar mooiste logeer kamer gebracht. ik 'heb alles voor je klaar gemaakt, zooals je 't graag hebt, m'n jongen, zei ze, nog steeds druk bezig, 'k Hoop, dat je je prettig gevoelt in 't ouderlijk huis en je geen berouw hebt, gekomen te zijn. Die Turksche sigaretten heeft An- nie daar neergelegd ze had al gauw na je aankomst bemerkt, dat je geen sigaren rookt, en toen heeft ze sigaret ten latén halen. Annetje schijnt een verstandig ding te zijn, moeder. Juffrouw Bclirens knikte peinzend. Ja, het is me vaak een raadsel, hoe zij zoo geworden is. Dikwijls echter is zij me een beetje te verstandig. Veel werken doet ze niet ze zit eeuwig met den neus in de boeken en als zij dat niet doet, dan zit zij bij hare vriendin Helmi, dat is er net zoo eentje. Maar toch is zij een goed kind, onze Annie, en ik geef haar'heuT zin zij heeft goeie principes. Voor haar heb ik geen zorg. Tweede Kamerverkiezing wordt intus- schen genoemd Woensdag 5 Juli. Voor de verkiezingen wordt het liefst een Woensdag genomen .omdat de gemeen tebesturen der grc/'.te gemeenten op dien dag het gemakkelijkst de beschik king kunnen bekomen over schoolloka len voor stembureau:*. Ook is overwo gen om de verkiezing op Maandag 3 Juli te doen houden, ten behoeve van de zeevisschers, die voor een heele week uitvaren. Bij de overweging van de voor- en nadeelen dezer twee data schijnt echter de beslissing te zullen overslaan naar 5 Juli. „Het Volk" publiceert de definitieve candidatenlijsten van de S. D. A. P. In 's-Hertogenbosch (kieskring 1), Tilburg (kieskring 2), Middelburg (kieskring 12) en Maastricht (kieskring 18) worden de volgende candidaten in onderstaande volgorde ingeleverd 1. W. H. Vliegen te Amsterdam 2 W. C. de Jonge te Bilthoven 3. G. F. Lindeijer te Vlissingen4. W. Drop te Rotterdam 5. P. G. Gruijs te Teterin- gen 6. J. A. Bergmeijer te Dordrecht 7. H. van der Ploeg te Heerlen 8. J. F. van Kersen geb. Van Muyiwijk te Rot terdam 9. j. Jansen te Eindhoven 10. J. Onderdijk te Middelburg. De verlaging der rijks-salarissen. Naar men van welingelichte aan „de Avondpost" verzekert, is onjuist het in enkele bladen gegeven bericht, dat de regeering voornemens zou zijn, de sala rissen d<er rijksambtenaren met 10 ie verminderen en daarenboven pensioen premies te heffen tot 8)) De regeering, zoo deelt men aan het blad mede, heeft nog op geen van beide punten een beslissing genomen. Terwijl van verhaal van pensioens bijdragen voorloopig zelfs in het geheel geen sprake zou zijii, zou echter, wat bezuiniging op de salarissen betreft, ernstig worden overwogen lo. voor nieuw aan te stellen ambte naren het saiaris met 10 te verlagen 2o. de wedden, die eenmaal zijn toe gekend (art. 40 Bezoldigingsbesluit) onaangetast te laten, doch alle periodie ke verhoogingen stil te zetten. (Dit zou reeds een zeer aanzienlijke besparing opleveren) 3o. de minima en maxima van vrijwel alle salarissen met 1020 ie ver iagen. Voorloopige aanslagen in de inkomstenbelasting. Zooals bekend is, hebben de Kamers onlangs een wet aangenomen, waar door het mogelijk wordt voorloopige aanslagen ini de directe belastingen op te leggen. Naar „de Maasbode" ver neemt, heeft de minister van financiën voorgeschreven, dat zoodanige aansla gen, worden opgelegd aan allen, wier inkomen 7500 of meer bedraagt. Deze aanslag betreft niet alleen de rijks- inkomstenbelasting, doch ook de ge meentebelasting. Het is aan de beoordeeling van de inspecteurs overgelaten, om ook voor inkomens beneden 7500 voorloopige aanslagen op te leggen. De voorloopige aanslagen worden geheel overeenkomstig de gedane aan gifte opgelegd. Zoodra de aanslag de finitief is vastgesteld, krijgt de belas tingplichtige hiervan bericht. Het meer dere of mindere bedrag aan belasting wordt alsdan verrekend. Maar wel voor mij; moedertje, zeg 't eens eerlijk. Hij sloeg z'n arm om de kleine vrouw en trok haar op een stoel. Zij zag hem trouwhartig aan. Ja, Herbert, nog altijd heb ik zor gen voor jou gehad en die zal ik hou den ook, tot ik de zekerheid gekregen heb, dat je eindelijk een beroep hebt gevonden, waaraan je je zult houden. Herbert was voor zijn moeder blijven staan en draaide aan zijn snor, om zijn mond iag alweer de spottende trek. U denkt, dat ik niet goed te ver trouwen ben, omdat ik zoo dikwijls ben omgezadeld. Zij knikte toestemmend. Doorgemaakt heb ik tenminste ai- les, wat een mensch maar bij mogelijk heid kan doormaken. Eerst 't gymna sium afgeloopen, toen philologisch stu dent, daarna gestudeerd in de rechten, en dat alles slechts voor een half jaar en toen kwam de sprong naar het too- neel. Dat allés heeft mij gedurende acht jaren bij vader onmogelijk gemaakt. Geloof mij, moeder, als ik toen mijn ervaring van nu had gehad, dan was 't niet gebeurd ik was toen, ondanks mijn twee en twintig jaren, een geheel onrijp mensch, een overspannen dwaas en een heethoofd. Ik stelde mij het zoo verheven voor, als tooneelspeler een geheel vrij mensch te zijn. Herbert lachte verachtelijk. Nu, dat is 'n prachtige vrijheid. Meer gebogen onder 't juk is men dan de minste arbeider en ik was 't vooral daar ik niet het geringste talent voor Een tekort van 2000 millioen op de Indische begrooting. Volgens het „Batavia's Nieuwsblad" zijn de definitieve eindcijfers van de begrooting, zooals die bij den Volks raad ingediend zullen worden als volgt: gewone dienstuitgaven ƒ713.349.000, inkomsten 609.338.000, tekort ƒ104.011.000. Buitengewone uitgaven 88.777.000, inkomsten 328.000. Te kort ƒ88.449.000. Vlootuigaven de som van 12.369.000, inkomsten 5.100.000. Tekort ƒ7.269.000. Algemeen tekort 199.739.000. Centralisatie postcheque- en girodienst. De directeuren van de postkantoren hebben opdracht gekregen om bij het aanvragen van het benoodigde materi eel reeds thans rekening te houden met beperkte behoefte, aangezien bij cen tralisatie van den dienst veel formulie ren komen te vervallen. Uit een en ander schijnt afgeleid te mogen worden, dat de voorgenomen reorganisatie bij den girodienst, nl. de inrichting van één girokantoor spoedig haar beslag zal krijgen. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Behalve door het bestuur werd de vergadering van bovengenoemde ver- eeniging gisterenmiddag te Middelburg gehouden, bijgewoond door een viertal afgevaardigden van afdeelingen en ver der door de inspectrice voor de t.b.c.- bestrijding, dr. Schagen van Soelen en de provinciale huisbezoekster mej. Deetman. Eerstgenoemde werd door den voor zitter, den heer J. H. Blum, in zijn ope ningswoord in het bijzonder welkom ge- heeten. Spr. herinnerde eraan, dat in Maart te Berlijn is herdacht, dat het 40 jaar geleden was, dat dr. Koch door zijn onderzoekingen de t.b.c.-bestrijding in andere banen leidde. Tot nog toe was de strijd tegen de gevreesde ziekte zonder resultaten geweest, doch door Koch werd dit anders en hoe beter de oorlogsfoebereidselen hoe beter de strijd. Een nieuwe uitvinding heeft steeds lang noodig om bij de mensch- heid in te werken en zoo zijn er ook nu nog medici, die zich met de strijd wijze niet best kunnen vereenigen, geen wonder dus dat de strijd niet overal even goed kan worden gevoerd. Als de medici gewonnen zijn moet men het pu bliek winnen, maar ook dat wordt be ter. Spr. vergelijkt het werk met dat in een boomgaard, men moet heel wat werk aan' de jonge boomen besteden, voor zij vruchten dragen. In het tweede tiental van deze eeuw waren de vruch ten van het werk beter, maar toen kwa men de crisisjaren, die de resultaten voor een groot deel te niet deden, maar die zijn gelukkig weer voorbij, en met dankbaarheid constateert spr. dat het nu weer beter gaat. Spr. is pas in Duitschland geweest en het trof hem, daar bijna niets dan oude en jonige man nen te zien bij verzamelplaatsen van menschen de personen van middelma- tigen leeftijd zijn als uitgestorven. En het opkomende geslacht draagt bij zich de gevolgen van de doorstane ellende. Hier is alies veel beter, hier kan dan ook de t.b.c.-bestrijding weer geregeld voortgaan. Gelukkig is er ook bij het rijk en bij de provinciale besturen meer belangstelling, maar deze zijn helaas het tooneei had. 't Was niet noodig geweest, dat vader mij zoo streng be handelde maar hij kon ook niet gis sen, dat ik mijzelf door dezen stap zwaar had gestraft en met honger en ontbering moest boeten, wat ik mij in een krankzinnige bui op den hals had gehaald. Van den eenen slechten, rond- reizenden tooneeispelerstroep naar den anderen fok ik en zoo ben ik in die paar jaren de halve wereld doorgeko men en zou nu zeker nog zoo vegetee- ren, als u niet na vaders dood Dat ging niet van mij uit, Herbert, onderbrak zij hem ernstig. Vader zelf heeft een paar dagen voor zijn sterven de twintigduizend mark, die in solide aandeelen waren belegd, voor jou be stemd. Na mijn dood mag 'hij geen wrok meer koesteren, zei hij, en mis schien ben ik ook te hard geweest. Met dat geld zal het hem misschien geluk ken, een oppassend mensch te worden. Wees gerust, moedertje, nu dwaal ik niet weer afhet schrijven bevalt mij goed-, mijn arbeid bevredigt mij en mijn bestaan als redacteur van de „Nieuwe Wereld" en deelgenoot in de zaak is verzekerd omgezadeld wordt er nu niet meer. De hemel geve het. En ga nu slapen. Zij liet in de zijkamer, waar het bed lag opengeslagen, de rolgordijnen zakken. Je zult wel moe zijn. Wil je gewekt worden, of sta je uit je zelf op wij drinken toch samen koffie Natuurlijk, daarop verheug ik me juist. Stuur me Annetje, als het tijd is. Ik slaap zoo vast, als ik weet, dat ik het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Moeder zal wel de Abdijsiroop halen- Veel geprezen bij ziekten der j lichtwegen en kinkhoest is de i aan de noodzakelijke bezuiniging ge bonden:. De minister zou gaarne meer doen, maar hij kan niet en hem treft dan ook geen schuld. De nieuwe rijks regeling der bestrijding zal ook in Zee land worden toegepast, wat in hoofd zaak te danken is aan de inspectrice en deze regeling kan krachtig bijdragen aan de bestrijding der t.b.c. Betreffende de in het verslag van den secretaris genoemde feiten uit de ver- eeniging zelf, wil spr. een opmerking maken, namelijk dat uit de bij het ver slag behoorende staat blijkt, c.at van de 240.000 nu 139.000 inwoners der pro vincie onder toezicht der afdeelingen staan. Men is dankbaar, inaar nog niet voldaan. Spr. brengt ten slotte dank aan den secretaris en de prov. huisbe zoekster, voor wat zij in 1921 voor de vereeniging hebben gedaan. Vervolgens was aan de orde de reke ning van den penningmeester, den heer A. C. J. Noteboom, aanwijzend in ont vang en uitgaaf ƒ7910.06!/2, met een batig saldo van 563.53 tegen 371.85 over 1920. De rekening werd goedegkeurd en de afdeeling Kruiningen aangewezen om de volgende rekening na te zien. Thans werd het reeds vermelde jaar verslag behandeld. De heer Van Geideren vroeg, waar liet „Grancher" in Zeeland wordt toe gepast, namelijk het onmiddellijk ver wijderen van pasgeboren kinderen uit een t.b.c. omgeving. Mej. Deetman deelde mede, dat dit op verschillende plaatsen is gebeurd. De heer Van Gelderen wees nog eens op iiet groot belang van dit werk. Naar aanleidin» van de bij het ver slag gevoegde staten merkte de inspec trice op, dat het aantal leden van ver schillende afdeelingen zeer gering is vergeleken bij het aantal inwoners van de betrokken plaats, zooals bijv. te Hulst, te Middelburg en te Vlissingen, men moet een bode er mede belasten leden te werven en hem daarvoor des noods provisie geven, men moet leeren begrijpen dat het hier geen zaak is, die alleen de beter gesitueerden moeten steunen, maar dat het een groot volks belang geldt. Mejuffrouw Van den Broecke merkte op, dat men vraagt wat men voor zijn geld krijgt, b.v. bij het Groene Kruis weet men bij ziekte over verplegings- middelen te kunnen beschikken. De inspectrice zeide, dat in andere streken op deze wijze toch reeds iets bereikt is. De heer Piugge zeide, dat het te Vlis singen iets bijzonders is, men heeft daar pas de vereeniging van het Groene Kruis gescheiden en is dus in een over gangstijdperk. De voorzitter zeide, dat men bij Hulst niet moet vergeten bij het aantal in woners ook de omliggende plaatsen zijn medegeteld. De heer Van Gelderen zeide, dat Mid delburg in hoofdzaak juist zijn leden onder de arbeiders telt en niet onder de meergegoeden. Bij de aftreding van bestuursleden, deelde de heer Blum mede, dat hij als voorzitter moet aftreden en aanvanke- er van kan nemen. Hij legde zich op 't bed, dat zijn moeder voor hem in orde had gemaakt. HOOFDSTUK II. Na een paar uren stond Annie voor Herberts bed. Neen maar, wat kan jij slapen, zei zij lachend, toen hij zich eindelijk op richtte. Geklopt heb ik, geroepen heb ik, allemaal tevergeefs eerst toen ik je eens flink heen en weer schudde werd je wakker. Maak nu vlug voort en kom in 't vlierprieel, 'k heb daar de koffie laten brengen. Moeder wacht ai en zij heelt niet veel tijd. Zij verdween vlug en Herbert maakte zijn toilet. Lieve hemel, wat loopen zij hier in den tredmolen, peinsde hij, wat vree- seiijke gedachte, altijd zoo te moeten werken. In 't prieel zat men gezellig babbe lend bij elkaar, en de koffie in de fijne porceleinen kopjes smaakte overheer lijk. Toen haar moeder weggegaan was, begon Annie Ziezoo, nu hebben wij beidjes wat belangrijkers te bepraten, 'k Zal je in wijden in onze plannen voor den feest avond, en jij moet me helpen. Hij, zuchtte quasi-ernstig Moet het Ja, Herbert, 'k heb een paar korte verzen noodig om uit te spreken bij het overreiken van den krans die moet jij nu eens voor mij maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1