>n. EN O EST 19 ciappij. id. id. id. IES SCHIM i biedingen aanvragen. uffrouw islbode i/)aatschappii van DONDERDAG 11 MEI FEUILLETON Levensstormen. BINNENLAND H€s 111 >er pond ■LBURG. atschappij Stuurman een gage Indië7 rblijf van bedraagt ;n verdere 'eerie der .CHAPPIJ 1-50 per paar. M LJ LvP ÏSTRAAT. der tegenwoor- ke MMERMAN, Bei- Kerkstraat. s Mej. TUIJN- jk 27. v. ami T.n. nnr elb.-Rotterdam: egen plaatsen. I PASSAGIERS, M EN VEE. T. KOtt. y.li. Mr 8 8 ssingen EEN afvaart. bekomen J V. Transp. en v.h. Erven G. ■2018. EENHOORN, v. OOSTER- 3eb. BUITEN- VLISSIINGSCHE ADVERTENTIE-PRIJS. Van i4 regels 1.10 voor iedere feoeI meer 20 centbij abonnement spe- riale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van i5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, Iedere regel meer 26 cent ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco joor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- iicmcnten 17 cent alles bij vooruitbetaling, ^(zonderliike nummers 5 cent KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Algemeen debat. De heeren zijn langdradig. Nu wer den we nog vergast op een zeer lange rede van den heer Idenburg. Daaruit stippen we alleen aan dat deze afgevaardigde het wenschelijk acht dat alle partijen eens de hoofden bijeen zullen steken om te overleggen wat ten aanzien van de financieele po litiek dient gedaan te worden. Ten op zichte van deze politiek zag hij tot zijn leedwezen geen vaste lijn in de houding der Regeering. Het financieele vraag stuk was zoo belangrijk dat hier aile partijdigheid moest achterstaan. Eindelijk is, nadat de heer De Boer nog over den financieelen toestand had gesproken, de minister van binnendand- sche zaken aan het woord gekomne. Volgens hem was het Kabinet daarom Christelijk, omdat het niets deed wat het Christelijk karakter van ons land aantastte. Na 1918 had de Regeering met vaart sociale wetten voorbereid om dat zij zooveel, tijd had nu de crisis maatregelen dien niet meer in beslag namen. Overigens verdedigde de minis ter de noodzakelijkheid en de wensche- lijkheid van het behoud der coalitie aan de rechterzijde. Iets meer van belang was het woord van den; minister van financiën die weer eens de gelegenheid aangreep om de Kamer te zeggen hoe slecht het met de geldmiddelen gesteld is en hoe noodig tevens belasting-verlaging. Het zal dus een gescharrel zijn om de eindjes bij elkaar te krijgen. Van herzieningen kan niet veel ko men vóór dat de toestanden weer nor- mal zijn; en we gaan dus heel voor- zifM/g verder. Dat de salarissen der ambtenaren verlaagd zullen moeten worden heeft de minister als noodzakelijk erkend, 't Is maar hoe dat moet geschieden en tot welk bedrag. Bij de interpellatieKe telaar die Vrijdag te wachten is, zal de minister dat nader uiteen zetten. Overigens zeide de minister niet waarop hij nu eigenlijk wii bezuinigen. Daarvan repte hij met geen woord. Binnenlandsche zaken en onderwijs werden in een half uurtje afgedaan roder één; vermeldingswaardig mo mentje. Donderdag de Grondwetsherziening. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Arbeidswet. Heel langzaam gaat het voort met de behandeling der Arbeidswet. De gan- sc/ie Dinsdagavond is besteed aan de toelichting der amendementen op art. XVIII, houdende de bepaling van de 2500 uur per jaar en het overleg met de vakorganisaties over de verdeeling dier uren. ij Sissend én snuivend hield de trein van Stettin stil bij de kleine stad G. voor het nette station, welks uiterlijk verried, dat het nog maar kort geleden was gebouwd. De jonge man, die al geruimen tijd voor een geopend venster van een tweede klasse coupé had gestaan, boog zich er ver uit en keek het perron langs. Een oogenblik zagen zijn oogen zoe- "fnd rond, toen bleven ze rusten op «ii jonge dame, die oplettend de ven ters der derde-klasse wagens bekeek. Over 't gelaat van den jongen man gleed een veelbeteekenend glimlachje, "'i trad terug van het venster, greep naar zijn elegante handbagage en stond j*n oogenblik later voor de wachtende, i'e juist met een verdrietig gezichtje üen terugweg wilde aanvaarden. Goeden dag, Annie, zei hij vroo- 'Jk, omvatte het kleine, sierlijke per soontje en kuste haar hartelijk op den mond. .Zie ie zoo slecht Ik bekeek je al en heelen tijd en dachtzal hef kind u nooit eens naar mij zien net meisje bloosde van vreugde. w~~ Ren je 't werkelijk, Herbert Ik zni, 'k ie we' dadelijk herkend nebben, als je niet op mij afgeko- men was, zoo deftig en... Daarop waren tal van amendementen ingediend, die voornamelijk zijn terug te brengen tot deze drie verhooging van de 2500 tot 2600 eventueel 2800 en uitschakeling van groepsvertegenwoor- diging indien vakorganisaties niet aan wezig zijn. Daarnaast staat dan nog de opvatting der sociaal-democraten dat de gansche bepaling van de 2500 uur dient te vervallen. Volgens den minister heeft dit gan sche artikel niets te maken met crisis of malaise. Het is alleen de bedoeling bin nen het raam der wet verschuiving van den arbeidsduur mogelijk te maken, met behoud van het jaarmaximum. De ren tabiliteit der bedrijven heeft er dus ook niets mee te maken;. Zonder voorbehoud heeft minister Aal'berse de amendementenDrion af gewezen. Deze gaan lijnrecht in tegen de conventie van Washington zij tas ten niet alleen; het beginsel van den acht-uren-dag aan maar ook de wette lijke bescherming van de arbeiders. Dit alles te samen was voor den minister aanleiding genoeg om het allesbeslis- sende onaannemelijk uit te spreken. De overige amendementen werden ten1 stel ligste ontraden. Het resultaat laat zich raden. Het amendementSchaper dat de bepaling van het jaarmaximum wilde schrapper^ werd met 64 tegen 23 stemmen verwor pen het amendement-Drion, dat in strijd was met het beginsel van de Ar beidswet, met de wettelijke bescherming van de arbeiders en met de conventie van Washington, kreeg de stemmen van den Vrijheidsbond, behalve van den heer Albeda. De heeren Braat en Teen stra deden ditmaal met den Vrijheids bond mede. Alie amendementen gingen den weg der helle op. Ongewijzigd werd het ar tikel dat de afwijkingen van den wette- Iijken arbeidsduur na overleg met de vakorganisaties regelt, goedgekeurd. De socialisten en communisten stemden er tegen;24 met elkaar. Een volgend artikel raakte den nacht en Zondag-arbeid in de bakkerijen. De heer Smeenk had eenige amendementen waarvan de aigemeene strekking deze was dat deze arbeid nog iets meer werd beperkt door vermindering van de vrij heid voor den vóór-arbeid. De heer Abr. Staalman wenschte een niet onbelang rijke verandering te brengen in de rege ling van den bakkersnachtarbeid, n.I. door het aanvangsuur voor alle bakke rijen op vijf uur (Zaterdags drie uur) te stellen. Tot nu toe is dit aanvangs uur afhankelijk van het aantal gezellen dat in een bakkerij werkt. Van de verschillende oppositiegroe pen- werden deze amendementen bestre den omdat men daarin een achteruit gang zag vergeleken bij den bestaan- den toestand. Daartegenover stond natuurlijk weer de heer Drion, die uitsluitend de werk gevers-inzichten weergeeft. De minister schetste de moeilijkheid die juist bij de regeling van den bak kersnachtarbeid bestaat. Het kleinbe drijf is daarbij heel iefs anders dan het grootbedrijf. Het is bijkans onmogelijk beider verlangens te voldoen. Nu be staat er een regeling die een soort com promis is en het is nu dus heel gevaar lijk om daarin veranderingen te bren gen. Met nadruk ontried de minister dus alle amendementen, die verwarring zouden stichten en een goede samen werking in den weg zouden staan. Het parool werkte weer onberispelijk: Knap, had jê je mij heeiemaal niet voorgesteld, wilde je zeggen, viel hij haar in de rede. Knap Neen, antwoordde ze vrij moedig, zoo goed er uitziendzoo grootsteedsch, in 't kort, anders dan ik me je herinnerde, bedoelde ik. En in een tweede klasse coupé verwachtte je mij natuurlijk ook niet Zij schudde haar hoofd. Zeker niet, zoo deftig reizen wij niet. Kijk toch eens aan, zoo'n kuiken tje, zoo klein, zoo aardig en zoo ver standig. Maar zeg eens, ben je alleen gekomen Hoe gaat het met moedertje? Wou ze mij niet afhalen Moeder heeft het om dezen tijd altijd erg druk en dan wou ze je ook liever thuis begroeten na zoo'n lan gen tijd, Herbert. Ze huilt ook zoo gauw en hier voor zooveel mensChen... Waarom zouden wij hier zoo'n tooneel uitlokken Je hebt gelijk, kind-, geen scènes asjeblieft. Maar het gemeste kalf is toch zeker voor den verloren zoon geslacht Zij zag naar hem op en over 't jonge haast kinderlijke gezichtje gleed een schaduw. Heb je nog altijd dien ouden lust tot spotten, Herbert En dat nu in dit uur Je hebt moeder in zoo lang niet gezien en je vindt vader niet meer.... Kind, kind, word toch niet senti menteel. Acht jaren lang heeft de wind van de groote, wijde wereld mij om de ooren gewaaid, nadat men mij mijn de ééne helft van de amendementen werd; ingetrokken, de rest werd ver worpen. Ers al weer bleet bet wijzigingsvoor stel ongeschonden. De marine-begrooting. De minister van marine zegt in de memorie van antwoord op het voorloo- pig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer dat, hoewei bezuiniging in de uitgaven zeer zeker een gebieden de eisch is, zou een volkomen schrap ping der marine-begrooting en daarme de van zelf gepaard gaande afschaffing van de oorlogsvloot, waarvan de wen- schelijkheid door eert der leden tot uiting werd gebracht, leiden tot gevol gen, die geen verantwoordelijke regee ring voor hare rekening zou kunnen ne men. Noch de thans bestaande interna tionale verhoudingen, noch de resulta ten van de conferentie van Washington zullen mogen leiden tot ontwapening op maritiem gebied. De minister schaart zich dan ook geheel aan de zijde van die leden, die van meening zijn, dat geen twijfel mag worden gewekt aan den ernstigen wil van Nederland om zich niet alleen in Europa maar ook in In dië te handhaven. Ten aanzien van de vraag of de mi nister van buitenlandsche zaken in zijn in de Tweede Kamer gehouden rede niet te ver ging toen hij de conferentie van Washington als argument tot verster king der vloot bezigde en of dit niet fe pessimistisch was opgemerkt dat de vraag niet geheel juist weergeeft wat door den minister van buitenlandsche zaken is gezegd. Immers in bedoelde rede werd niet verder gegaan dan de stelling te ontwikkelen, dat tegen het ontwerp Vlootwet Washington niet kan worden aangevoerd de tendenz van de rede was niet het leveren van een rechtstreekse!! pleidooi vóór het ont werp Vlootwet, maar te ontzenuwen dat op grond van dc resultaten van Washington, waarvan de duurzaamheid nog zal moeten blijken, vrijheid zou kunnen worden gevonden, nu thans niet slechts van de maritieme verdediging van Indië af te zien, maar tevens deze poging na te laten .oivde Nederland sche marine in stand te houden. Of men op den duur zal moeten ko men tot een scheiding der marine in een Nederlandsch-Indische en een Neder- iandsche, zooals door enkele leden naar voren is gebracht, is een vraagstuk, dat ter oplossing aan de toekomst dient te worden overgelaten dit staat naar de meening van den minister wel vast, dat het behoud eener Staatsmarine voorals nog een onafwijsbare eisch blijft. justitie, politie en pers. De heer De Groot had den minister van justittie inlichtingen gevraagd over het bericht als zoude de officier van justitie mr. Klef fens ie Arnhem, den inspecteur van politie der recherche al daar verboden hebben, berichten betref fende politie en jusitie aan de pers op te geven. Minister Heemskerk antwoordde daarop o.a. dat de zaak verkeerd is voorgesteld. De officier van justitie heeft, nadat verschillende malen geble ken was, dat door de politie berichten aan de pers waren verstrekt, waarvan de publicatie in het belang van het on derzoek in hooge mate ongewenscht vaderland heeft afgenomen dat maakt hard. Maar waarom in 't eerste kwartier van ons wederzien oude ge schiedenissen ophalen, kleintje. Ik ver heug er mij op, dat ik weer eens met jullie samen kan zijn en zal mijn vage- bond-dénkbeelden voor me houden, Zóöiang ik je gast ben. Waarom kwam Lize niet. Zij is met haren bruidegom naar Groot-Dahmen gereden zij komen van avond terug. Zwager Hans heeft daar een oude tante wonen, die niet op de bruiloft kon komen, en nu is het bruids paar naar haar gereden. 't Hindert niet, kleintje. Prettig dat jij bent gekomen, jij bent mij door je lieve brieven het naast. Hoe is 't Schreef je mij altijd stilletjes, of wist moeder het? Moeder wist het, maar vader... Was een despoot, die nooit toe stond, dat men anders dacht dan hij. Hard kwamen die woorden over zijn lippen. Stil, stil Herbert, hij is dood en tenslotte' was hij toch' ook anders gaan denken moeder zal je veel te vertellen hebben. Wees toch heel lief voor haar en geef niet op vader afze heeft im mers zooveel om hem moeten verdra gen, maar zij heeft hem toch lief ge had. Wij zullen den korten tijd, dien je ons geeft, heel opgewekt zijn, hé Schuchter stak zij haar hand uit. Hij greep er vlug naar en drukte haar. Wat ben je toch een goed kind, Annetje, reeds terwille van jou zal geen wanklank deze vreugdedagen versto- was, gezegd, dat in den vervolge, zon der voorkennis van hem, officier van justitie, bij eenigszins belangrijke straf zaken, geen mededeelingen aan de pers of aan particulieren mogen worden ver strekt. Van een absoluut verbod is der halve geen sprake, terwijl evenmin de intentie voorzit van een minder coulante houding van zijn zijde jegens de pers. Zooals de minister reeds mededeelde van plan te zijn in zijn antwoord aan den heer Kleerekoper, heeft hij zich in verbinding gesteld o.a. met den Neder!. Journalistenkring, ten einde het gevoe len van belanghebbenden te vernemen. De minister hoopt, dat de resultaten van dit overleg weidra kunnen worden voorgesteld. Mocht dit overleg voeren tot een meer aigemeene regeling van het contact tusschen de politie en de pers, dan zal dit mogelijk ook leiden tot con sequenties voor de justitie. De salarissen van het rijkspersoneel. D, anti-rev. „Rotterdammer" schrijft met groote stelligheid te vernemen, dat de regeering voornemens is de trakte menten van de ambtenaren in 's rijks dienst met ingang van 1 Januari a. s met 10 pet. te verlagen en daarenboven de pensioenbijdragen, 8y2 pet. in totaal voor rekening van het personeel te brengen. Invoering van de Tabakswet. De Ned. R. K, Vereeniging van Siga renfabrikanten heeft aan de Tweede Kamer dringend verzocht het voorstel Staalman tot uitstel van de invoering van de tabakswet aan te nemen, daar de invoering van deze wet, vooral bij het ontbreken van een invoerverbod van sigaren, den geheelen ondergang van de toch reeds zoo zeer geschokte sigarenindustrie zou beteekenen. Plaatselijk belastinggebied. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft een adres gericht tot de Tweede Kanier inzake de aanhangi ge wijziging van de wet tof verruiming van het plaatselijk belastinggebied. De inleiding van het adres is gewijd aan een betoog nopens de wenschelijk- heid van een herziening van de wet van 30 December 1920 op meer principieele punten dan bij de aanhangige wijziging is geschied. Met name wordt gewezen op het onbevredigende van de bestaan de forensen-belasting. Voorts worden ten aanzien van verschillende der door de regeering voorgestelde wijzigingen in de geldende bepalingen inzake de plaatselijke belastingen een aantal na dere wijzigingen of aanvullingen voor gesteld. Ook wordt bepaatdelijk stilge staan bij enkele artikelen, welke niet in het wetsontwerp zijn behandeld, t. w. de artt. 244a, 260 en 265d. Tegen een voornemen om uit de kas sen der gemeenten te doen terugbetalen hetgeen overeenkomstig de wettelijke voorschriften, door dezen van belas tingschuldigen werd gevorderd, maar thans, volgens de voorgestelde wetswij ziging aan die belastingschuldigen moet worden terugbetaald, wordt met nadruk verzet aangeteekend. Het uit billijkheidsoogpunt niet aan vechtbare beginsel, dat ten onrechte belasting dient te worden teruggegeven zal volgens het adres in het onderhavi ge geval, nu de door de gemeenten rechtmatig geheven belastingen achter af als ten onrechte gevorderd worden bestempeld, slechts zijn te verwezen lijken, indien de daaruit voortvloeiende Zij legden den weg naar de stad te voet af. Herbert had daarom verzocht, daar hij liever niet in de hotelomnibus zat met verscheiden handelsreizigers. Verwonderd keek hij om zich heen de kleine stad had zich, sedert hij hier het laatst was, aanzienlijk uitgebreid, zeker tengevolge van hare aansluiting aan 't spoorwegnet. - Jullie wordt hier nog grootstede lingen, Annie, 'k Had niet gedacht, dat ons oqd nest tot zulk een bloei zou komen. Ja, en 't wordt hoog tijd, dat er weer een man bij ons in de zaak komt. Moeder heeft dikwijls zooveel ergernis door de kellners, Jullie helpt haar toch Ja, Lize vooral. En jij Ik ook wel maar ik vind het toch erg prettig, dat moeder het hote! afstaat aan het jonge paar, en voor haar en mij het huisje in het plantsoen heeft gekocht, 'k Heb er altijd zoo naar verlangd in een rustig huisje te wonen en m'n eigen neigingen wat meer te volgen. En van welke soort zijn die nei gingen vroeg haar broeder lachend. Voor alles lees ik verbazend graag. Zoo heb ik kort geleden een feuilleton van een zekeren Herbert Behrens gelezen. Ken je den schrijver misschien toevallig? voegde zij er schalks bij. Hij zag haar bijna verbluft aan. Annie, hoe kom jij aan mijn krant INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MOEDERS! Uwe kinderen .zijn door den omgang met andere kinderen gauwer geïnfec teerd, dan wij grooteren. Geef ze op tijd de zuivere Abdijsiroop. veroorzaakt door verkoud heid wordt direct verzacht door het gebruik van La- keccl-Pastilles» Deze hebben een aangename oplossende werking en verfrisschenden smaak. Overal verkrijgbaar a Fl. O.SO per doos. 14. kosten voor rijksrekening worden ge nomen. Tot dit standpunt is de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten niet al leen gekomen op grond van de genoem de overwegingen, maar tevens omdat de thans voorgestelde wettelijke voor ziening reeds voor het eerst bij de re dering rs bepleit in December 1920. De Kamerverkiezingen. De dagboekschrijver van „de Tel." brengt eens onder de aandacht, welke partijen en partijtjes aan de a.s. Kamer verkiezingen zullen deelnemen. De lijst is nog grooter dan bij de ver kiezingen van 1918. Er zuilen nl. candidatenlijsten wor den ingeleverd voor de Anti-revolution- nairen, Christelijk-Historischen, R.K. Staatspartij, Vrijheidsbond, Vrijzinnig- democraten, Sociaal-demoratische Arb. Partij, Communisten, Sociaal-dem. Par tij, Christen-democraten, Christen-so cialisten, Bond van belastingbetalers, Christen-anarchisten, Chr. Volkspartij, Democratische partij, Partij der Gepen- sionneerden, Hervormde Staatspartij, Partij der Handelsreizigers, Nieuwe Kath. Partij, Landbouwpartij, Liberale Partij, Middenstands-unie, Nationale Partij, Onafhankelijken, Plattelands- bond, Staatspartij voor Volkswelvaart, Blok der Neutrale Middenstandspar tijen, Gereformeerde Staatspartij, Vrou wenorganisatie, Vrijdenkers, Weer macht, Amusements-iijst, Spiritisten- lijst. Jeneverlijst, Rapaillepartij. De {affiissemeiits-aanvrage voor Wormerveer. Voor het gerechtshof fe Amsterdam diende gister de faillissements-aanvra- ge der gemeente Wormerveer door de Amsterdamsche Bank. Gehoord werd de burgemeester, de heer Cluijsenaer en de wethouders Binnendijk en Westervoort, terwijl voor de Amsterdamsche Bank aanwezig was mr. Kuhn. Na afloop van de behandeling deelde de burgemeester 'het volgende mede Het groote bedrag aan kasgeldschuld is naar de meening. van den; burge meester veroorzaakt ie. door niet-con- solideering van leeningen, 2e. aanschaf fing van zaken en het uitvoeren van werken, waarvoor een- vaste leening had aangegaan moeten worden. 2e. De onjuiste raming van de ont vangsten op de begrooting van 1921. 3e. De uitgaven, gesteld op de be grooting van 1922, waarvan echter de posten nog niet ontvangen zijn. De burgemeester heeft aan de regee- Heel eenvoudig. We laten ons haar elke week toezenden, Helmi ook. AI lang Sinds jij haar redigeert. En Helmi, wie is dat M'n beste vriendin. Jij kent de familie niet, zij wonen hier nog maar drie jaren. En ik verbeeldde mij, dat jullie hier in ongestoorde afzondering van de wereld leeft, en je niet bekommert om hetgeen daar buiten voorvalt, Annie krulde spottend de lippen. jJa, de Berlijners verbeelden zich maar al te graag, dat wij menschen in een kleine stad ook 'n kleinen gezichts kring moeten hebben. Nu, ik ben geen Berlijner en toch treft mij je manier van spreken meer dan ik kan zeggen. In ons ouderlijk huis heerschten zulke eenvoudige, klein burgerlijke opvattingen en denkbeel den Nu ook nog, viel zij hem in de rede, dat weerhoudt mij echter niet, zelfstandig te denken en dat ik dat ge leerd heb te doen, heb ik vooral aan Hetmi te denken. Die Helmi moet bepaald iets heel bijzonders zijn je maakt mij zoo nieuwsgierig dat ik je 't liefst wou vra gen, dadelijk kennis met haar te kunnen maken. Zij lachte vroolijk. Heb geduid, lieve broer, je leert haar nog wel kennen zij komt natuur rijk op de bruiloft. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1