fm r-iontri M© lio WOENSDAG io mm. E L L i G, den tuin. t 11 uur. belasting, edegerekend.) sfbode MEISJE EIS JE meisje leisje aart #ies\ FEUILLETON VERBORGEN LEED. BINNENLAND tweede school. II! or onmiddellijke n aar. getuigen onnoo- lelden. nette IER, Boulevard wordt terstond alf 8 tot half 1. -oon 10.per „Vliss. Courant" ..Vliss. Courant" et RECHTS, Groe- rt om met kin- omgaan. ROYAL", Bad- lb. - Rotterdam :gen plaatsen. PASSAGIERS, EN VEE. t. ma T.m. nut 8 8 T. ïon. r.n. üe 8 ssingen EEN afvaart. bekomen l.V. Transp. en v.h. Erven G. -2018. 3. EENHOORN, v. OOSTER- Oeb. BUITEN- VLISSINGSCHE COURANT advertentieprijs. oan 14 regels 1.10 voor iedere _el meer 26 centbij abonnement spe- riafe prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 reie,s centiedere regel meer <3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere rege! meer 26 cent. abonnements prijs Voor Vlissingen en genieenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Weelc-abon- jearenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, dfeonderiüke nummers 5 cent KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Arbeidswet. Binnen het uur heeft de Kamer al vorens de discussie over de Arbeidswet voort te zetten, vier en twintig wets ontwerpen afgedaan. Alleen de com munisten hebben zich tegen een tweetal ontwerpen verzet het ééne was dat voor het verleenen van voorschotten aan Oostenrijk-Hongarije en eenige an dere landen het andere was een sup- pletoire begrooting voor buiteniandsche raten. De overige ontwerpen waren van zeer ondergeschikte beteakenis. Na deze inleiding werd het debat over de Arbeidswetswijziging voortge zet. Het begin daarvan was een verwer ping van een amendement-Drion, dat liet tweeploegenstelsel wilde mogelijk maken. Aanvankelijk wenschte de voor steller voor mannen, vrouwen en kinde ren dit stelsel mogelijk te maken. De minister wees dat ten stelligste af, doch was desnoods bereid het voor de man nen te accepteeren. Weer een kind voor de wolven, meende de heer Schaper, hetgeen beteekent weer een concessie aan de reactie. De Kamer verwierp echter het beperkte amendement met 38 tegen 32 stemmen. Op het gedeelte van de wet, dat vrij stellingen verleent of beperkende bepa lingen stelt in verband met de aigemee- ne bepalingen voor den arbeidsduur, waren zeven amendementen ingediend. Van den heer Van Rijzewijk waren het ei drie, welke de jeugdige personen niet widen- beschermen tegen arbeid in steenbakkerijen en glasfabrieken. De heer Drion wilde voor de banketbakke r/jen, bloembinderijen en de zuivel-be- drijven de regeling iets verruimen, ter wijl ten slotte de heer Bijleveld de ge legenheid voor drie-ploegenstelsel in het continue bedrijf definitief wil open stellen. Tegen de verslechtering door de hee- ren Kuiper en Van Rijzewijk, ten aan zien van den kinderarbeid, kwamen de socialisten op. Mej. Groeneweg en de heer Hiemstra laakten scherp dezen achteruitgang. Het zijn telkens weer in gewikkelde kwesties, finesses van de toepassing, waarover het moeilijk is te oordeelen. Over één der amendementen-van Rij zewijk was men het niet eens of het een verbetering dan wel een verslechtering was. Het scheen de bedoeling te zijn den kinderarbeid te beperken, behalve voor de glasfabrieken. De minister had daartegen geen bezwaar. Wel had hij Roman van B. CORONY. 57) Nogmaals was er rouw op het slot Falkenstein. De jongste Fillungen slui merde naast zijn voorvaderen. Een onterfde door het 'noodlot had einde- Ie den verlossenden vrede gevonden, in de plaats van het landhuis zag men dots dan een rookende puinhoop. Jadwiga lag ernstig ziek. Tegen de- ten tweeden slag waren haar geschokte krachten niet meer bestand. Inez was in 't oog loopend haastig 'an G. vertrokken om naar de hoofd act aan de Seine terug te keeren. Op 'ft verzoek kwamen barones Hed- w'Svon Fillungen en Thea. De laatste, S3n Samarifaandiensten gewoon, wijd- zich met veel zelfopoffering aan de zieke. Van uur tot uur verwachtte men hel heengaan der zwaar beproefde en deze ^'i beschouwde haar einde als aan gaande. 0p zekeren dag, toen Wolf zich in ue bibliotheek bevond, ruischte er plot- u.'.'ig een vrouwengestalte achter hem. l,gn(|SPronS op en reikte Thea beide v»T zocllt ie in den tuin en in aile "trekken van het slot, zei ze. k,.T" J'j zocht mij Een warme, blijde vergezelde deze vraag. Heb je een "sen, kan ik iets voor je doen ze h°n L baast, koel en bedaard trok i^aJ ha1d<;'n terug en antwoordde Zii >m 'n opdracht van je moeder. wacht 3ngt Mar ie' Laat 'iaar bezwaar tegen de amendementen-Drion. Het ééne zou leiden tot een arbeidsduur van 16 uur twee dagen achtereen en dat is een afwijking van den algemeenen regel dien de minister niet toelaten kan. Een aparte regeling voor het zuivel bedrijf was evenmin noodig, omdat dit bedrijf onder de seizoen-bedrijven kan vaiien en het is niet noodig er een apar te regeling voor te maken. Het amendement-Bijlevelt werd na tuurlijk ontraden, omdat dit de arbeids duur in de continue-bedrijven veel te veel opdrijft. De minister kon er ten slotte toe be sluiten om het amendement-Kuiper over te nemen. De rest van de amendementen werd verworpen en dit is in zooverre zeer typeerend, dat alles wat de wet verzwakken of verslechteren wil, niet dan een ldeine minderheid van pl.m. 20 stemmen behaalt. Het Koninklijk gezin naar het Loo. De Koningin, Prinses Juliana en de Prins zijn gisterenmiddag per uewonen Staatsspoortrein van 12 uur 48 min., waarin zich de Koninklijke rijtuigen bevonden naar het Loo vertrokken. De burgemeester en de gouverneur der residentie deden hun uitgeleide en velen woonden op het perron het vertrek bij- j De Tabakswet. Door een twintigtal sigarenfabrikan ten te Valkenswaard is het volgende telegram gezonden aan de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer in zake het voorstel-Staalman, aan de voorzitters der .Tweede Kamerfracties en aan de Tweede Kamerleden Deckers, Fleskens, Sasse van IJsselt, Swane en Wintermans. „Ondergeteekenden sigarenfabrikan ten te Valkenswaard waar juist siga- renindustrie feitelijke bestaanskwestie vormt, zijn vast overtuigd, dat door voering van tabaksbelasting de laatste resten dezer voorheen zoo bloeiende in dustrie totaal zal vernietigen. Ondergeteekenden doen daarom in verband met de behandeling van het voorstel-Staalman tot uitstel van de in voering van de tabakswet, ten drin gendste een laatste beroep op u om dat voorstel-Staalman te steunen, ter voorkoming van nog grootere werk loosheid en daarmede gepaard gaande nog grootere ellende." Geen zegeiticspiakken meer. Minister Aalberse overweegt, naar hij in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mededeelt, het denkbeeld om de Invaliditeitswet zoo te wijzigen, dat de rentekaarten en de betaling van de verschuldigde premiën door het plakken van rentezegels komen te ver vallen. Over 1920 heeft de opbrengst der rentezegeis ruim 32 millioen gulden be dragen de administratiekosten nog geen 5 millioen, zoodat ongeveer 27(4 millioen aan het Invaliditeitsfonds ten goede kwam. Voor 1922 waren die cij- fels iets minder dan 32 millioen, on geveer 4J4 millioen en ruim 27 millioen. Voor elk dier jaren werd de Rijksbij- De vroolijke uitdrukking, die zoo pas nog als een zonnestraal zijn gelaat had verhelderd, verdween spoedig, toen de majoraatsheer na een buiging zwijgend aan de tot hem gerichte uitnoodiging gehoor gaf. Jadwiga, met den koortsgloed op de ingevallen wangen, keek hem aan en fluisterde Het is nu spoedig met m'i afge- loopen 1 Kwel u niet met zulke gedachten, mama Met deze woorden zoch hij ge rust te stellen. Uw toestand is niet ho peloos en Denk je dan, dat er mij nog iets aan het leven gelegen is viel ze hem met ziekelijk, ongeduld in de rede. God kan mij geen grooter weldaad be wijzen dan dat Hij mij afroept. Maar ik gevoel mij gedwongen om je, eer ik sterf, een bekentenis te doen. Mij een bekentenis Sluit mijn schrijftafel open. In hef middelste vak vindt je een brief, die aan jou gericht is. Je moet hem eerst na mijn dood lezen. Hij schildert je mijn worstelen, mijn. wanhoop, mijn berouw. Ik was het, die de familiejuweelen be roofde U Neen, neen, dat kan niet waar zijn. De' koorts spreekt uit u Ik was het Herinner je den dag, waarop ik je verzocht mij zestig dui zend mark uit te betalen Voor een onderneming in aandee- ien, waarbij Egon Leugens viel ze hem in de rede. Egon had speelschulden gemaakt en dreigde mij zich te zullen doodschieten, als hij op den bepaalden tijd niet aan zijn verplichtingen kon voldoen. Ik deed alles om mij geld te verschaffen alles was tevergeefs. Toen eischfe ik van drage 2154 millioen eveneens in het Invaliditeitsfonds gestort. De Rijksverzekeringsbank en de ongevallenverzekering. Het is de bedoeling van minister Aal berse, te bevorderen, dat een goed deel van de uitvoering der wettelijke onge vallenverzekering van de Rijksverzeke ringsbank naar dé Raden van Arbeid overgaat. Voor zoover de over te plaat sen ambtenaren aan de bureaux der Bank te Amsterdam werkzaam waren, zullen zooveel mogelijk de gehuwden bij den Raad van Arbeid te Amsterdam of bij een der dicht bij Amsterdam gelegen raden geplaatst worden Als gevolg der decentralisatie zullen zoo goed als alle agenten en controleurs üer Bank en ver der naar raming een 160 administratie ve ambtenaren aan de Bank overbodig worden. Zeer waarschijnlijk echter zul len zij vrijwel allen bij de Raden van Arbeid kunnen worden geplaatst. Voor de ongerustheid bij befpersoneel der Bank bestaat dus geen grond en de agenten en controleur, zullen er op kunnen rekenen in den diénst der Raden van Arbeid over te gaan. Vrijstelling van den dienstplicht. Deze week is een legerorder te ver wachten, waarin de nood'ge bepalingen zijn vervat, betreffende de vrijstelling van den dienstplicht. Hierin wordt o.m. bepaald In de kennisgevingen, bedoeld in art. 36 van het Dienstplichtrecfement wordt ook vermeld a. dat hij, die nog geen recht op vrijstelling wegens broedt rdienst heeft, doordat de dienstplichtige of vrijwillig dienende broeder nog niet of niet lang genoeg in werkelijken dienst is geweest alsnog vrijstelling kan aanvragen bin nen 14 dagen nadat de voor broeder- dienst vereischte werkelijke dienst is volbracht b. dat hij. voor wien na den gewonen tijd recht op vrijstelling ontstaat, door dat een broeder militair pensioen ver krijgt of gedurende zijn werkelijken dienst komt te overlijden, eveneens vrij stelling kan aanvragen binnen 14 da gen nadat dit geval zich voordoet (het onder a, en b. opgemerkte geldt alleen voor hen, die voor de lichting 1923 of voor een latere lichting zijn ingeschre ven) c. dat, indien de ingeschrevene als gewoon dienstplichtige zou moeten in gelijfd worden, voordat de dienst van den broeder voldoende is voor vrijstel ling of voordat de vereischte stukken kunnen worden overgelegd, in den regel aan den ingeschrevene, als deze het te zijnertijd vraagt, uitstel van eerste oefe ning zal worden verleend in afwachting van de aan te vragen vrijstelling. Een der verdere bepalingen, nl. die omtrent aanvraag en afgifte van bewij zen van werkelijken dienst, luidt als volgt 1. De bewijzen van werkelijken dienst enz., bedoeld in art. 37, achtste lid, van het Dienstplichtbesluit worden, voor zooveel de landmacht betreft, aange vraagd bij en afgegeven door den com mandant van het onderdeel der land macht (compagnie, batterij, eskadron, landstorm verband, landstormkorps) waartoe de persoon, wien het geldt, behoort of waarbij hij het laatst heeft onzen ouden Joseph den sleutel van de cassette. Hij gaf ze mij niet zonder arg waan. Ik nam het collier, reisde daarmee naar een juwelier, legimiteerde mij als barones von Fillungen, liet de drie diamanten er uit nemen en gaf last ze door onechte steenen te vervangen. Enkele dagen later reisde ik weer naar D., nam het collier, waarin nu de on echte steenen waren gezet in ontvangst, legde het weer op zijn plaats en gaf Joseph den sleutel terug. O, mijn arme, arme Hans Mijn arme, wreed miskende vriend, riep Wolf op droeven toon. Ik zondigde uit moederliefde stamelde de zieke. Wil je mij je vergif fenis niet op den weg naar de eeuwig heid meegeven Wat heb ik te vergeven Maar Tattenberg-, dien ik tot zijn ongeluk naar Falkenstein riep 1 Het arme, wees- geworden kind Is het uw bedoeling, zooveel mogelijk goed te maken Ja, zoo waarlijk ais ik op Gods genade hoop. Sta mij dan toe, dat ik oom Ernst de waarheid vertel. Lang draalde Jadwiga, eer ze met gebroken stem fluisterde Het zij zoo 1 Geheel uitgeput viel ze weer in de kussens. Ernst v°n Fillungen ontving een omvangrijk schrijven, kwam eenige dagen later op het slof en omarmde de kleine, bedeesde Wally voor de eerste maal met de woorden Mijn lief, lief dochtertje. De zieke begon in- beterschap toe te nemen. Thea, ofschoon van alles op de hoog te, was ook thans de trouwe verpleeg ster der ongelukkige, die uit moeder liefde zoo zwaar had misdreven. IN6EZOIUDEN MEDEDEELINGEN gediend. Heeft deze het laatst gediend bij een opgeheven of bij een niet tot de vredesorganisatie behoorend onderdeel, dan zendt de burgemeester de aanvraag aan het departement van oorlog, waar zij zal worden doorgezonden aan de autoriteit, bij welke de controlelijst be rust. 2. Voor zooveel de zeemacht betreft, worden de bewijzen aangevraagd bij den minister van marine. 3. Voor zooveel de overzeesche weer macht betreft, worden de bewijzen aan gevraagd bij den minister van koloniën. 4. De aanvraag geschiedt bij voor keur in de eerste helft van AJei zijn de noodige gegevens dan nog niet voor handen, dan geschiedt de aanvraag zoo spoedig mogelijk daarna. 5. De toezending van de bewijzen geschiedt zooveel mogelijk tusschen 16 en 20 Mei. Nog is bepaald ten aanzien van voor- geoefenden, niet tot gewoon dienst plichtigen bestemd, dat onder de ver bintenis, bedoeld in art. 38 vierde iid van het Dienstplichtbesluit, wordt ver staan een verbintenis, waarbij de vrij williger op zich heeft genomen gelijke verplichtingen te zullen vervullen als op gewone dienstplichtigen rust. Be nieuwe Katholieke partij. Het uitvoerend comité van de nieuwe Katholieke partij heeft Maandag verga derd ter verkiezing van de candidaten van de Tweede Kamer. Er werd volko men overeenstemming bereikt omtrent de personen. Tijdens de vergadering bleek, dat Limburg de voorkeur gaf een eigen lijst in te dienen. Daarmee ver- eenigde de vergadering zich. Door het wegvallen der candidaten in Limburg is het noodig de volgorde nader onder het oog te zien, het daarover te plegen overleg zal Vrijdag afgeloopen zijn, daarna worden de lijsten der candida ten bekend gemaakt. De lijst van Lim burg zal met de atgemeene lijsten ver bonden worden. De jaardag van den ex-Kroonprins. Zaterdag vierde de ex-Kroonprins zijn verjaardag in de eenvoudige pasto rie te Oosterland. Van buiten kwamen tal van bloemstukken, benevens stapels brieven, kaarten en telegrammen in. Het aantal overtrof nog verre van dat van vorige jaren. De burgemeester en mevr. Kolff gingen hem des middags feliciteeren. Ook andere Wieringers, voornamelijk uit de omgeving van de pastorie, brachten hem een bezoek. Van buiten waren geen personen overgeko men. Aan burgemeester Kolff overhan- Op zekeren avond, toen Thea juist met melodieuze stem uit een bundel gedichten voorlas, boog Wolf, die zachtjes was binnengekomen, zich plot seling over haar schouder en herhaalde ontroerd en op innigen toon de laatste woorden 'k Heb een slot met sombere wouden En naar u verlangt mijn hart. Blozend sloeg Thea het boek dicht en stond op. Verjaag ik je a! weer vroeg hij bedroefd. O, neen, maar je moeder wi! nu rusten. Zij heeft mijn hulp nu ook niet meer noodig en dan kunnen we dadelijk afscheid nemen. Afscheid Ja, tante Aarberg wil weer naar het Zuiden en met toestemming van mijn ouders ga ik met haar mee. Wanneer wil je ons verlaten Morgen. En dat hoor ik nu pas Het besluit is heel snel gekomen. De brief van tante Josephine kwam pas een uur geleden aan. En wanneer wensch je het rijtuig te hebben Als ik het voor 't zeggen heb, om zeven uur. Best. Je staat mij zeker wel toe dat ik je vergezel. Ze knikte en stond op om Priska de plaats aan het bed van de reeds dom melende barones te doen in nemen. Wie aan de deur van Fillungen had geluisterd, zou gemerkt hebben, dat hij oezen nacht rusteloos heen en weer liep. Toen de eerste zonnestralen de dauwdroppels deden glinsteren, zag hij een slanke vrouwengestalte door den tuin loopen, terwijl ze hier en daar een takje of een bloem plukte. Haalt Gij moeilijk adem? Zijt Gij benauwd en weet Gij geen raad meer, probeer au:: dan eens de slijmoplossende HliBIJallBüp digde de Kroonprins een som gelds om onder de armen te verdeelen alsmede de opbrengst van de door hem gemaakte en verkochte hoefijzers. Gten loonsverlaging spoorweg personeel. In de te Amsterdam gehouden zitting van den Loonraad voor het spoorweg personeel werd, naar wij vernemen, na langdurige bespreking met 9 tegen 8 stemmen verworpen het voprstel van de directie, om het loon van jjersoneel op uurloon met 10 te verlagëp. De voorzitter wenschte het verband met de algemeene loonregeling niet te verbreken. Geen terugbetaling van belasting. De gemeenteraad te Deventer besloot in November 1921 tot belastingvermin dering in dien zin, dat reeds betaalde belasting zou worden teruggegeven. Dit besluit werd door tusschenkomst van Ged. Staten aan de Kroon ter goed keuring voorgedragen. Naar men ver neemt is het thans aan Ged. Staten te ruggezonden met verzoek den gemeen teraad uit te noodigen het in te trekken, teneinde onthouding van goedkeuring te voorkomen. De wonderdokter. Een bekende Rotterdamsche genees kundige, de heer J. Siegenbeek van Heukeiom, kan het niet best zetten dat de geneeskundigen over het algemeen niet veel moeten hebben van het optre den van den z.g.n. wonderdokter, prof. Otto Otto. De heer Siegenbeek van Heukeiom schrijft het volgende In het „Tijdschrift voor de Genees kunde" heeft dr. H. Pinkhof zich lang niet vriendelijk uitgelaten over het op treden van Otto en de wijze, waarop hij met name te Maastricht is ontvangen. In hetzelfde orgaan verklaart dr. Sie genbeek van Heukeiom, dat hij beden kelijk het hoofd heeft geschud. Echter niet over de geneesvertooningen al zou hij die niet gaarne verdedigen en ook niet over de Maastrichtsche auto riteiten, die Otto Otto de hand boven het hoofd hebben gehouden. Maar hij kan het feit niet verduwen, dat de heer Pinkhof menschen, die hef wagen te beweren, dat zij niet denken Hii snelde naar beneden, liep minuten achtereen zwijgend naast Thea en fluisterde Valt 'het je heel niet moeilijk te scheiden Ik ga daar heen, waar men mij noodig heeft, antwoordde ze. En hier Hier ben ik thans overbodig. Maar het is tijd1, dat ik mij reisvaardig maak. Thea wilde gaan, maar de majoraats heer hield haar handen vast. Heb je mij nog iets te zeggen vroeg ze beklemd. Ja, ik heb je iets te zeggen, maar zal daarvoor op 't oogenblik wel niet den rechten vorm kunnen vinden. Laat je lievelingsdichter voor mij spreken. Alles, alles, ligt in de woorden 'k heb een slot met sombre bosschen, en naar u verlangt mijn hart. Het ligt in jouw macht mij weer tot een geluk kig, levenslustig mensch te maken En nu nu je dat weet wil je nu gaafi of blijven Blijven, antwoordde ze langzaam, met een lieflijken glimlach, terwijl twee tranen over haar blozende wangen rolden. Wolf kuste de tranen van de wangen en sloot Thea in zijn armen. Toen een jaar verloopen was, tooide het slot Falkenstein zich voor de ont vangst der jonge meesteres. Jadwiga was weliswaar genezen, maar een zwakke, oude vrouw gewor den, zij trok zich op haar landgoed Bisenz terug om daar, afgescheiden van de wereld, voor de herinnering aan haar zoons te leven. EINDE.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1